Γιατί ένα Softie ενυδρείο μπορεί να είναι κορυφαία επιλογή!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GreyDragonWorld
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Κυρ 25 Απρ 2021, 11:46
Τοποθεσία: Λάμπρος στο Παλαιό Φάληρο
Mood:
Έχει βάλει Like: 152 times
Του έχουν βάλει Like: 81 times
Επικοινωνία:

Γιατί ένα Softie ενυδρείο μπορεί να είναι κορυφαία επιλογή!

Δημοσίευση από GreyDragonWorld » Σάβ 26 Ιουν 2021, 22:42

ΠΡΟΣΟΧΗ! ακολουθεί προπαγανδιστική δήλωση:

Γιατί να προωθήσω ενυδρείο με μαλακά κοράλλια;

Η ομορφιά και η κίνηση που δίνουν τα μαλακά κοράλλια σε ένα ενυδρείο, ασχέτως μεγέθους, είναι μοναδική στο χόμπι μας .

Ομορφιά χρώμα

Για πολλά χρόνια τα μαλακά κοράλλια είχαν περιορισμένη ποικιλία σε χρώματα. Αυτό πια έχει ξεπεραστεί πλήρως στην κατηγορία των πολυπ και των μανιταριών, και έχει εμπλουτιστεί κάπως στα υπόλοιπα μαλακά. Τα πολυπ και τα μανιτάρια έχουν ξεπεράσει σε ποικιλία χρωμάτων, συνδυασμών και σχηματισμών όλα τα σκληρά sps κοράλλια, και ανταγωνίζονται ακόμα και τα πιο ακριβοπληρωμένα lps.

Ομορφιά κίνηση

Φυσικά η κίνηση που προσφέρουν στο ενυδρείο μας είναι σχεδόν μοναδική, με μόνο κάποιες euphilia να μπορούν να πλησιάζουν.

Ομορφιά μέγεθος

Όσοι είχαν την τύχη να έχουν κάνει καταδύσεις σε τροπικούς υφάλους έχουν δει πραγματικά την ομορφιά που μπορεί να έχουν μεγάλες αποικίες κοραλλιών. Λίγα ενυδρεία έχουν μεγάλα κοράλλια, πάνω από 30 εκατοστά, και ακόμα λιγότερα μπορούν να διατηρήσουν αυτά τα μεγέθη για πολλά χρόνια.
Τα μαλακά κοράλλια εξειδικεύονται στην ανάπτυξη και τα μεγάλα μεγέθη. Μπορείς σήμερα να αγοράσεις κάτι με 30-50€ και σε 12 μήνες να είναι world class aquarium coral.

Ευκολία αρχάριου

Ένα από τα εμπόδια που αντιμετωπίζει η ανάπτυξη του χόμπι των ενυδρείων υφάλων είναι η πολυπλοκότητα του στησίματος και η θνησιμότητα των οργανισμών του.
Τα μαλακά κοράλλια, το 80%τους, αντέχουν πολλά, πάρα πολλά. Αντέχουν να τα παραταΐζεις, αλλά και να μην τα ταΐζεις αρκετά. Αντέχουν πτώσεις θερμοκρασίας, και κάποιες αυξήσεις, αντέχουν να αλλάζεις νερό από τη θάλασσα, ή και να μην αλλάζεις νερό. Γενικά αντέχουν!
Αυτό μπορεί να κάνει νέους χομπίστες να μην απογοητεύονται από το χόμπι, και να γίνονται πραγματικοί ερασιτέχνες, εραστές της τέχνης!

Ευκολία έμπειρου

Εδώ τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα. Το κόστος του ενυδρείου "τούμπανο" μειώνεται από την μη χρήση (ή την ελάχιστη χρήση) zeovit, calc reactors, a-b+ dosing, balling, αλλαγές νερού και φυσικά από τον πολύ χαμηλότερο φωτισμό.

Ανάπτυξη χόμπι

Εδώ είναι που η λατρεία μου για τα μαλακά κοράλλια απογειώνεται! Η ευκολία μπου μπορείς να φραγκαρεις και να ανταλλάξεις κοράλλια είναι εξαιρετική! Αν μπορείς να πολλαπλασιάσεις discosoma μανιτάρια, μπορείς να τα ανταλλάξεις με κυριολεκτικά εκατοντάδες morphs! Το ίδιο για κάθε είδος μανιταριού και πολυπ. Και αν δεν μπορείς να πολλαπλασιασεις Ξένια ή green star polyp…. μπορεί να ξέχασες να βάλεις νερό στο ενυδρείο σου;

Οικολογία

Εδώ τα πράγματα είναι ακόμα πιο υπεύθυνα. Τα μαλακά κοράλλια, ακόμα και όταν τα αφαιρούμε από τον ύφαλο, ούτε μειώνουμε το μέγεθος του υφάλου, ούτε την βιοποικιλότητα. Αλλά η εύκολη αναπαραγωγή τους στα οικιακά ενυδρεία αρχαρίων μειώνει πολύ την ανάγκη της αλίευσης τους .

Για μένα το μαλακό ενυδρείο δεν είναι ενδιάμεσος σταθμός, είναι τελικός στόχος. Είναι ομορφιά από κάθε πλευρά, είναι μοίρασμα με τους συνχομπίστες μου, είναι οικολογική προσέγγιση, είναι και ευκολία! Μπορώ να φανταστώ λίγες περιπτώσεις που θα χρειαστεί να αφιερώσω στο μαλακό ενυδρείο μου περισσότερο χρόνο από όσο χρειάζεται ένας σκύλος, ή ένας μικρός κήπος.


Υστερόγραφο:
Σε αυτό το σημείο να πω ότι καταλαβαίνω και σέβομαι την ανάγκη πολλών να αυξάνουν συνεχώς την δυσκολία των πραγμάτων που κάνουν στο χόμπι. Και εγώ έτσι είμαι - έως ένα σημείο.
Θα ετοιμάσω, εκτός από το κεντρικό ενυδρείο με το σαμπ του, την φραγκιέρα μου, ένα refugium, 1-2 qt, πιθανά auto WC, και θα γράφω για κάθε εμπειρία μου -πιθανά να κάνω και βιντεάκια. Θα κοιτάξω να κάνω αναπαραγωγή και ψαριών -ίσως και γαρίδας.
Επίσης ετοιμάζω ένα θεματικό ενυδρείο με επικέντρωση στην διαρρύθμιση χρωμάτων και μια μικρή ιστορία γύρω από αυτό. Για όλα αυτά συστρατεύω την καλή μου φίλη Ρένα που είναι βραβευμένη αρχιτέκτων εσωτερικών χώρων, και έναν από τους καλύτερους φωτογράφους που έχω συναντήσει τον Marq
Δεν βάλω ακροπόρες και Non Photosythetic Corals, τανγκ αν δεν είναι zebrasoma ή ψάρια που θεωρώ ότι υπάρχει πιθανότητα να πεθάνουν -βλέπε τον αγαπημένο μου ναυαρχο chelmon rostratus... και αφού θέλω οπωσδήποτε τον Μίδα, δεν θα μπορέσω να βάλω τον Xiphasia setifer που γουστάρω πολύ κτλ.

όλα αυτά και δεν είναι εύκολα και δεν είναι η πεπατημένη. Αλλά πως να το κάνουμε... δεν μου αρέσουν οι ακοραπόρες ρε αδελφέ!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GreyDragonWorld για αυτή τη δημοσίευση:
Iliasy (Σάβ 03 Ιούλ 2021, 20:08)


0% ανοχή στο bullying.
Είμαι career coach https://softskill.coach
Εκπαιδεύω ρεφλεξολόγους https://kere.gr
Προτιμώ τα μαλακά κοράλλια: viewtopic.php?f=98&t=3445
Facebook: https://fb.com/stravelakis

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Γιατί ένα Softie ενυδρείο μπορεί να είναι κορυφαία επιλογή!

Δημοσίευση από golf » Κυρ 27 Ιουν 2021, 09:48

Ακούγονται πολύ ωραία όλα! Εύχομαι κάθε επιτυχία στο καινούριο σου project κ εμείς αναμένουμε με αγωνία τα βίντεο κ τις φωτογραφίες.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην golf για αυτή τη δημοσίευση:
Iliasy (Σάβ 14 Αύγ 2021, 18:00)

Desmo
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Παρ 10 Ιαν 2020, 18:54
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 113 times
Του έχουν βάλει Like: 239 times

Re: Γιατί ένα Softie ενυδρείο μπορεί να είναι κορυφαία επιλογή!

Δημοσίευση από Desmo » Κυρ 27 Ιουν 2021, 15:22

Θεωρώ κάθε στήσιμο εχει την δίκη του ομορφιά....
Υπάρχουν ενυδρεία με αλγες μόνο αν ψάξεις στο εξωτερικό που σου πέφτουν τα σαγόνια....
Μακάρι να σου πάνε ολα καλα κ να το δεις όπως θελεις...
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Desmo για αυτή τη δημοσίευση:
GreyDragonWorld (Κυρ 27 Ιουν 2021, 16:01)

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Γιατί ένα Softie ενυδρείο μπορεί να είναι κορυφαία επιλογή!

Δημοσίευση από Revolution1925 » Κυρ 27 Ιουν 2021, 22:41

Όλα τα ενυδρεία είναι όμορφα! Καλή επιτυχία να το δεις όπως το φαντάζεσαι!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Γιατί ένα Softie ενυδρείο μπορεί να είναι κορυφαία επιλογή!

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 28 Ιουν 2021, 10:59

Πολύ όμορφη προσέγγιση Λάμπρο μπράβο φιλαρακι μου!👍

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά, καθε ύφαλος ειναι ξεχωριστός και εχει την ομορφιά του, οπως και κάποια είδη που μπορει να μην έχουν το χρωμα ενός ζωανθου, έχουν ομως ξεχωριστή βαρύτητα μεσα στον ύφαλο!

Άβαταρ μέλους
GreyDragonWorld
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Κυρ 25 Απρ 2021, 11:46
Τοποθεσία: Λάμπρος στο Παλαιό Φάληρο
Mood:
Έχει βάλει Like: 152 times
Του έχουν βάλει Like: 81 times
Επικοινωνία:

Re: Γιατί ένα Softie ενυδρείο μπορεί να είναι κορυφαία επιλογή!

Δημοσίευση από GreyDragonWorld » Κυρ 04 Ιούλ 2021, 00:12

Φυσικά! Και αυτό το στυλ, όσο πιο δυνατά χρώματα τόοοσο καλύτερα.... Είναι πολύ αμερικανοκιτς.
Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει... αλλά αναγνωρίζω την καλύτερη αισθητική των πιο ήρεμων χρωμάτων και σχεδίων.
0% ανοχή στο bullying.
Είμαι career coach https://softskill.coach
Εκπαιδεύω ρεφλεξολόγους https://kere.gr
Προτιμώ τα μαλακά κοράλλια: viewtopic.php?f=98&t=3445
Facebook: https://fb.com/stravelakis

Άβαταρ μέλους
GreyDragonWorld
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Κυρ 25 Απρ 2021, 11:46
Τοποθεσία: Λάμπρος στο Παλαιό Φάληρο
Mood:
Έχει βάλει Like: 152 times
Του έχουν βάλει Like: 81 times
Επικοινωνία:

Re: Γιατί ένα Softie ενυδρείο μπορεί να είναι κορυφαία επιλογή!

Δημοσίευση από GreyDragonWorld » Πέμ 15 Ιούλ 2021, 13:49

Το Humble Fish μας έβαλε πρώτη μούρη!!!!
[attachment=0]humble soft.png[/attachment]
Συνημμένα
humble soft.png
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GreyDragonWorld για αυτή τη δημοσίευση:
Iliasy (Σάβ 14 Αύγ 2021, 18:05)
0% ανοχή στο bullying.
Είμαι career coach https://softskill.coach
Εκπαιδεύω ρεφλεξολόγους https://kere.gr
Προτιμώ τα μαλακά κοράλλια: viewtopic.php?f=98&t=3445
Facebook: https://fb.com/stravelakis

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Γιατί ένα Softie ενυδρείο μπορεί να είναι κορυφαία επιλογή!

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 16 Ιούλ 2021, 12:10

μπραβο Λαμπρο μου!

odin79
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ 2018, 22:43
Τοποθεσία: livadeia
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 12 times

Re: Γιατί ένα Softie ενυδρείο μπορεί να είναι κορυφαία επιλογή!

Δημοσίευση από odin79 » Τετ 30 Μαρ 2022, 23:02

μετα απο την αγορα 2 μαλακων κοραλιων νομιζω οτι αρχιζω να κατασταλαζω στο οτι η ευκολια και η ομορφια τους σιγα σιγα με τραβαει προς τα εκει,εχοντας περασει απο ριφκαι παλιοτερα αλλα και απο hign end φυτεμενα που θελουν καθημερινη φροντιδα κατεληξα στο συμπερασμα οτι τα πιο απλα ειναι αυτα που εχουν διαρκεια και σου δινουν περισσοτερα
(εχω μια λιμνη στον κηπο που την εχω χαρει τοσο πολυ με το 10% τησδουλεια που απαιτειται σε ενα ενθδρειο) εσεις εχετε μαλακα κοραλια και ποια ειναι η αποψη σας?τελος υπαρχει μικρη αγορα για ομορφα μαλακα
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην odin79 για αυτή τη δημοσίευση:
GreyDragonWorld (Πέμ 31 Μαρ 2022, 19:08)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Γιατί ένα Softie ενυδρείο μπορεί να είναι κορυφαία επιλογή!

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 12 Μάιος 2022, 10:24

Τα μαλακα είναι ευκολότερα με λιγότερη φροντίδα και περις ανοχές στις μεταβολές και αστάθειες των τιμών!

Εξίσου όμορφα με μεγάλη γκάμα επιλογών κυρίως στην ευρωπαϊκή αγορά!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
GreyDragonWorld (Σάβ 14 Μάιος 2022, 15:12)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαλακά, όστρακα, clams”