Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 21
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 01 Σεπ 2019, 12:44

καλησπερα σας...

ανοίγω το θέμα από εδώ, για να αρχίσουμε σιγά σιγά το project να το τρέχουμε παρέα όλοι μας, με νέες ιδέες που είναι πάντα καλοδεχουμενες!

όσοι έχετε έρθει σπίτι μου, σχεδόν όλοι δλδ, θα έχετε δει έναν ακάλυπτο χώρο πίσω από την πιλοτή του σπιτιού μου που στεγάζει δυο μεγάλα παρτέρια με χώμα και μερικά λουλούδια!

IMG_2550.jpg
IMG_2503.jpg

χθες το απόγευμα ήρθε ο Τακαρος με πολλές ιδέες και φοβερές πατέντες όπως πάντα και περάσαμε αρκετές ώρες συζητώντας για τα κατασκευαστηκα της!

εδω λοιπόν θα ενωθούν στην μέση τα δυο παρτέρια, σχηματίζοντας ένα νοητό 8 και θα σκαφτούν εως 1.5 μέτρο βάθος ή όσο μας πάρει...

στους πίσω τοίχους θα γίνει ένα ενιαίο paludarium με πολλά και διαφορετικά φυτά και με μια αντλία να κάνει διαφορετικές διακλαδώσεις σχηματιζοντας καταρράκτες!

στην υπο κατασκευή αποθήκη στο βάθος αριστερά θα μπουν τα δοχεία φιλτρανσης του φίλτρου!

θα μπει επίσης υπερχείλιση στην λίμνη και θα τοποθετηθούν και αποστραγγιστικα κατα μήκος της πλευράς που κάνει ρύση η λίμνη!

επίσης θα τοποθετηθεί επαγγελματικη υδρονεφωση καθώς υπάρχει ήδη σε άψογη κατάσταση!

τέλος ο χώρος μεταξύ πιλοτής και λιμνης θα χωριστεί με Α μπλοκ θα σοβαντιστεί και θα βαφτεί, κάνοντας έτσι εναν διαχωρισμό των χώρων βάζοντας κανενα καναπεδάκι και καρεκλιτσες στην αυλή!

περιμενω τις ιδέες σας, ο χώρος μπορει να στεγάζει μελλοντικές μας συναντήσεις του φορουμ, επομένως μας αφορά όλους, ας το κανουμε όσο το δυνατόν ομορφότερο!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
trelopoulos (Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:15)



Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από niknik » Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:06

στην υπο κατασκευή αποθήκη στο βάθος αριστερά θα μπουν τα δοχεία φιλτρανσης του φίλτρου!
Εννοείς Νίκο φιλτρανση του νερού?
Εγώ θα πω ένα μεγάλο μπράβο, για την όρεξη και το κέφι, σας.
Τώρα για το χώρο, να είναι ασφαλής, από βροχές κρύα κ.λπ, να έχει τασάκι, καφέ, 😂 😂 😂 και καρέκλες. 😂 😂 😂 Πλάκα κάνω.!!
Τι να πω ότι νομίζετε ομορφότερο, και οικονομικοτερο, απλά.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην niknik για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:09)
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

yannisp2
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 22:35
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 3 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από yannisp2 » Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:09

Πήγα πρόσφατα στον ζωολογικό κήπο του Μονάχου, έχουν κάνει φοβερή δουλειά στον τομέα αυτό και για μένα επιβάλλεται η επίσκεψη να πάρεις ιδέες, αυτό που είδα δεν περιγράφεται με λόγια.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην yannisp2 για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:11)

Άβαταρ μέλους
trelopoulos
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2018, 10:03
Τοποθεσία: αθηνα καλλιθεα
Έχει βάλει Like: 158 times
Του έχουν βάλει Like: 120 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από trelopoulos » Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:10


Ωραιος Νικολα να ενα ωραιο βιντεο για ιδεες!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην trelopoulos για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:11)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 21
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:11

niknik έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:06
στην υπο κατασκευή αποθήκη στο βάθος αριστερά θα μπουν τα δοχεία φιλτρανσης του φίλτρου!
Εννοείς Νίκο φιλτρανση του νερού?

ναι Νικολα μου

Εγώ θα πω ένα μεγάλο μπράβο, για την όρεξη και το κέφι, σας.
Τώρα για το χώρο, να είναι ασφαλής, από βροχές κρύα κ.λπ, να έχει τασάκι, καφέ, 😂 😂 😂 και καρέκλες. 😂 😂 😂 Πλάκα κάνω.!!
Τι να πω ότι νομίζετε ομορφότερο, και οικονομικοτερο, απλά.
να σαι καλά βρε συ, ας έχουμε και οι παραμένοντες μια όαση ξενασιας!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 21
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:12

yannisp2 έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:09
Πήγα πρόσφατα στον ζωολογικό κήπο του Μονάχου, έχουν κάνει φοβερή δουλειά στον τομέα αυτό και για μένα επιβάλλεται η επίσκεψη να πάρεις ιδέες, αυτό που είδα δεν περιγράφεται με λόγια.
να σαι καλα βρε Γιαννη σε ευχαριστω!

αν εχεις κανένα λινκ θα βοηθούσε!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 21
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:12

trelopoulos έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:10

Ωραιος Νικολα να ενα ωραιο βιντεο για ιδεες!
κατι τετοιο Κωστα..... παμε για δυνατή κατασκευή!

Άβαταρ μέλους
trelopoulos
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2018, 10:03
Τοποθεσία: αθηνα καλλιθεα
Έχει βάλει Like: 158 times
Του έχουν βάλει Like: 120 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από trelopoulos » Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:24

Νίκος έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:12
trelopoulos έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:10

Ωραιος Νικολα να ενα ωραιο βιντεο για ιδεες!
κατι τετοιο Κωστα..... παμε για δυνατή κατασκευή!

Εδω ειναι κατι πιο μικρο.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην trelopoulos για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:26)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 21
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:28

trelopoulos έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:24
Νίκος έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:12


κατι τετοιο Κωστα..... παμε για δυνατή κατασκευή!

Εδω ειναι κατι πιο μικρο.
φοβερές δουλείες, θενκς Κώστα!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:38

Νίκος έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 12:44
καλησπερα σας...

ανοίγω το θέμα από εδώ, για να αρχίσουμε σιγά σιγά το project να το τρέχουμε παρέα όλοι μας, με νέες ιδέες που είναι πάντα καλοδεχουμενες!

όσοι έχετε έρθει σπίτι μου, σχεδόν όλοι δλδ, θα έχετε δει έναν ακάλυπτο χώρο πίσω από την πιλοτή του σπιτιού μου που στεγάζει δυο μεγάλα παρτέρια με χώμα και μερικά λουλούδια!


IMG_2550.jpg


IMG_2503.jpg


χθες το απόγευμα ήρθε ο Τακαρος με πολλές ιδέες και φοβερές πατέντες όπως πάντα και περάσαμε αρκετές ώρες συζητώντας για τα κατασκευαστηκα της!

εδω λοιπόν θα ενωθούν στην μέση τα δυο παρτέρια, σχηματίζοντας ένα νοητό 8 και θα σκαφτούν εως 1.5 μέτρο βάθος ή όσο μας πάρει...

στους πίσω τοίχους θα γίνει ένα ενιαίο paludarium με πολλά και διαφορετικά φυτά και με μια αντλία να κάνει διαφορετικές διακλαδώσεις σχηματιζοντας καταρράκτες!

στην υπο κατασκευή αποθήκη στο βάθος αριστερά θα μπουν τα δοχεία φιλτρανσης του φίλτρου!

θα μπει επίσης υπερχείλιση στην λίμνη και θα τοποθετηθούν και αποστραγγιστικα κατα μήκος της πλευράς που κάνει ρύση η λίμνη!

επίσης θα τοποθετηθεί επαγγελματικη υδρονεφωση καθώς υπάρχει ήδη σε άψογη κατάσταση!

τέλος ο χώρος μεταξύ πιλοτής και λιμνης θα χωριστεί με Α μπλοκ θα σοβαντιστεί και θα βαφτεί, κάνοντας έτσι εναν διαχωρισμό των χώρων βάζοντας κανενα καναπεδάκι και καρεκλιτσες στην αυλή!

περιμενω τις ιδέες σας, ο χώρος μπορει να στεγάζει μελλοντικές μας συναντήσεις του φορουμ, επομένως μας αφορά όλους, ας το κανουμε όσο το δυνατόν ομορφότερο!
Νικολα μου καλως ξρκινησες το προτζεκτ θα μοιαζει κατι μαγικο στο κεντρο της αθηνας. Εχω μια παρατηρηση μονο επειδη το χω περασει προσφατα με αποθηκη γτ ηταν αυθαιρετη καθως την ειχα φτιαξει μονος μου. Εχεις σκεφτει διαδικασια νομιμοποιησεις καθως κ τα προστημα για την εν λογω κατασκευη?. Μιλαω παντα γ τις αποθηκες στο σημειο.
Λογικα τα φιλτρα νερου θα γινουν diy απ οτι καταλαβα απο τη συναντηση π ειχες 😍
Η υπερχειληση και η αποστραγγιση αν καταλαβα καλα θα γινει τυπου πισινας δλδ απλα για να βοηθαει το φιλτρο στο καθαρισμα σωστα? Υπςρχει ομως λογως? Γτ πιστευω το φιλτρο π θα φτιαχτει θα χει αρκετα μεγαλη αντλια ωστε να γυρναει τη λιμνη.
Θα κολληθουν διαφορες πετρες στον τοιχο να γινει τυπου καταρακτης οπου θα μπει χωμα για τα φυτα ωστε να περνει κ υγρασια απ την υδρονεφωση.
Παραγγελνω καμια 10αρια λιτρα χλωροφορμιο ετσι γ να υπαρχουν😜
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 21
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 01 Σεπ 2019, 14:05

Tomas έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 13:38
Νίκος έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 12:44
καλησπερα σας...

ανοίγω το θέμα από εδώ, για να αρχίσουμε σιγά σιγά το project να το τρέχουμε παρέα όλοι μας, με νέες ιδέες που είναι πάντα καλοδεχουμενες!

όσοι έχετε έρθει σπίτι μου, σχεδόν όλοι δλδ, θα έχετε δει έναν ακάλυπτο χώρο πίσω από την πιλοτή του σπιτιού μου που στεγάζει δυο μεγάλα παρτέρια με χώμα και μερικά λουλούδια!


IMG_2550.jpg


IMG_2503.jpg


χθες το απόγευμα ήρθε ο Τακαρος με πολλές ιδέες και φοβερές πατέντες όπως πάντα και περάσαμε αρκετές ώρες συζητώντας για τα κατασκευαστηκα της!

εδω λοιπόν θα ενωθούν στην μέση τα δυο παρτέρια, σχηματίζοντας ένα νοητό 8 και θα σκαφτούν εως 1.5 μέτρο βάθος ή όσο μας πάρει...

στους πίσω τοίχους θα γίνει ένα ενιαίο paludarium με πολλά και διαφορετικά φυτά και με μια αντλία να κάνει διαφορετικές διακλαδώσεις σχηματιζοντας καταρράκτες!

στην υπο κατασκευή αποθήκη στο βάθος αριστερά θα μπουν τα δοχεία φιλτρανσης του φίλτρου!

θα μπει επίσης υπερχείλιση στην λίμνη και θα τοποθετηθούν και αποστραγγιστικα κατα μήκος της πλευράς που κάνει ρύση η λίμνη!

επίσης θα τοποθετηθεί επαγγελματικη υδρονεφωση καθώς υπάρχει ήδη σε άψογη κατάσταση!

τέλος ο χώρος μεταξύ πιλοτής και λιμνης θα χωριστεί με Α μπλοκ θα σοβαντιστεί και θα βαφτεί, κάνοντας έτσι εναν διαχωρισμό των χώρων βάζοντας κανενα καναπεδάκι και καρεκλιτσες στην αυλή!

περιμενω τις ιδέες σας, ο χώρος μπορει να στεγάζει μελλοντικές μας συναντήσεις του φορουμ, επομένως μας αφορά όλους, ας το κανουμε όσο το δυνατόν ομορφότερο!
Νικολα μου καλως ξρκινησες το προτζεκτ θα μοιαζει κατι μαγικο στο κεντρο της αθηνας. Εχω μια παρατηρηση μονο επειδη το χω περασει προσφατα με αποθηκη γτ ηταν αυθαιρετη καθως την ειχα φτιαξει μονος μου. Εχεις σκεφτει διαδικασια νομιμοποιησεις καθως κ τα προστημα για την εν λογω κατασκευη?. Μιλαω παντα γ τις αποθηκες στο σημειο.


Οι δυο αποθήκες προϋπήρχαν καθώς στεγάζουν δεξαμενή και καυστήρα έκαστος, όπως προϋπήρχε και η άδεια της υποκασκευης που θα ολοκληρωθεί σύντομα!


Λογικα τα φιλτρα νερου θα γινουν diy απ οτι καταλαβα απο τη συναντηση π ειχες 😍

εννοειτε, diy και τερατα!


Η υπερχειληση και η αποστραγγιση αν καταλαβα καλα θα γινει τυπου πισινας δλδ απλα για να βοηθαει το φιλτρο στο καθαρισμα σωστα? Υπςρχει ομως λογως? Γτ πιστευω το φιλτρο π θα φτιαχτει θα χει αρκετα μεγαλη αντλια ωστε να γυρναει τη λιμνη.

η υπερχείλιση θα γίνει στην πλευρά προς την πιλοτή καθώς είναι και η ρήση του νερού προς τα εκει...

εκει θα συνδεθεί με την αποστράγγιση που θα μπει δυο μέτρα εσωτερικά της πιλοτής και θα τρέξει με σωλήνα φ 100 προς την αποχέτευση, εκει θα αφησουμε και μια αναμονή για τις αλλαγές νερου!



Θα κολληθουν διαφορες πετρες στον τοιχο να γινει τυπου καταρακτης οπου θα μπει χωμα για τα φυτα ωστε να περνει κ υγρασια απ την υδρονεφωση.

επειδη θα γινει γκρεμός που θα μπαίνει μέσα στην λιμνη και θα φτάνει σε υψος 1,5 μέτρου εκτός λίμνης, σκεφτομαι μηπως βάλω α μπλοκ για να κερδίσω υψος και μετα να χτίσω πετρες με τσιμεντο απο πανω τους, διαμορφώνοντας το όπως μας αρέσει!

Παραγγελνω καμια 10αρια λιτρα χλωροφορμιο ετσι γ να υπαρχουν😜



παρε να έχουμε!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 01 Σεπ 2019, 14:09

Τελειο θα γινει νικολα. Εχω καμια 10αρια φτυαρια οποτε χρειαστεις μαζευομαστε για σκαψιμο. Εγω απο εμπειρια εχω φτιαξει στο εξοχικο ενα συντριβανακι πολυ απλα μ φανηκε. Τωρα εσυ μπαινεις σε πιο δυσκολα κολπα αλλα φανταζομαι θα σε ανταμειψει αυτο π θα βλεπεις!! Θα φτιαξεις κ ενα μπαρμεκιου διπλα και ββλεπω τον τακη ν αφηνει τη ψαροταρατσα και να σ ρχετε εκει καθε κυριακη
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Κυρ 01 Σεπ 2019, 14:13)
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 21
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 01 Σεπ 2019, 14:25

Tomas έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 14:09
Τελειο θα γινει νικολα. Εχω καμια 10αρια φτυαρια οποτε χρειαστεις μαζευομαστε για σκαψιμο. Εγω απο εμπειρια εχω φτιαξει στο εξοχικο ενα συντριβανακι πολυ απλα μ φανηκε. Τωρα εσυ μπαινεις σε πιο δυσκολα κολπα αλλα φανταζομαι θα σε ανταμειψει αυτο π θα βλεπεις!! Θα φτιαξεις κ ενα μπαρμεκιου διπλα και ββλεπω τον τακη ν αφηνει τη ψαροταρατσα και να σ ρχετε εκει καθε κυριακη
Μια χαρα .......χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...........όπως το πες, χθες κοιτούσαμε που θα περάσουμε την καμινάδα του μπάρμπεκιου!

και εγώ πιστευω να βγει πολύ καλό!

έδωσε ιδέα ο Τάκης για σκαπτικό μικρο να έρθει και να βγάλει το χώμα μπαμ μπαμ με κάδο για μπάζα στο πεζοδρόμιο....

θα το σκεφτώ όμως, αν μου πει ακριβά ο χειριστής θα φέρω 2-3 Πακιστανούς απο την δουλειά μου για μεροκάματο!

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από mixalisdarras » Κυρ 01 Σεπ 2019, 14:29

Έχεις μεγάλη τρελά φίλε τι να σου πω μπραβοοοοο μεγάλο μπραβοοοοο για το κουραγιο σου και την όρεξη σου!!!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 01 Σεπ 2019, 14:34

Νίκος έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 14:25
Tomas έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 14:09
Τελειο θα γινει νικολα. Εχω καμια 10αρια φτυαρια οποτε χρειαστεις μαζευομαστε για σκαψιμο. Εγω απο εμπειρια εχω φτιαξει στο εξοχικο ενα συντριβανακι πολυ απλα μ φανηκε. Τωρα εσυ μπαινεις σε πιο δυσκολα κολπα αλλα φανταζομαι θα σε ανταμειψει αυτο π θα βλεπεις!! Θα φτιαξεις κ ενα μπαρμεκιου διπλα και ββλεπω τον τακη ν αφηνει τη ψαροταρατσα και να σ ρχετε εκει καθε κυριακη
Μια χαρα .......χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...........όπως το πες, χθες κοιτούσαμε που θα περάσουμε την καμινάδα του μπάρμπεκιου!

και εγώ πιστευω να βγει πολύ καλό!

έδωσε ιδέα ο Τάκης για σκαπτικό μικρο να έρθει και να βγάλει το χώμα μπαμ μπαμ με κάδο για μπάζα στο πεζοδρόμιο....

θα το σκεφτώ όμως, αν μου πει ακριβά ο χειριστής θα φέρω 2-3 Πακιστανούς απο την δουλειά μου για μεροκάματο!
Οχι μωρε θα σ σπασουν τα νευρα 150 ευρω θα σ παρει το bob cat και θα τ3λειωσει σε 2 ωριτσες και 90 ο καδος και τελος. Με τα χερια θα σε φαει η βρωμα κ η χωματιλα. Με στηριξη τι θα κανεις? Θα τσιμενταρεις απο κατω?
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 21
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 01 Σεπ 2019, 14:36

mixalisdarras έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 14:29
Έχεις μεγάλη τρελά φίλε τι να σου πω μπραβοοοοο μεγάλο μπραβοοοοο για το κουραγιο σου και την όρεξη σου!!!
να σαι καλα Μιχάλη μου, σε ευχαριστω πολύ!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 21
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 01 Σεπ 2019, 14:41

Tomas έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 14:34
Νίκος έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 14:25


Μια χαρα .......χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...........όπως το πες, χθες κοιτούσαμε που θα περάσουμε την καμινάδα του μπάρμπεκιου!

και εγώ πιστευω να βγει πολύ καλό!

έδωσε ιδέα ο Τάκης για σκαπτικό μικρο να έρθει και να βγάλει το χώμα μπαμ μπαμ με κάδο για μπάζα στο πεζοδρόμιο....

θα το σκεφτώ όμως, αν μου πει ακριβά ο χειριστής θα φέρω 2-3 Πακιστανούς απο την δουλειά μου για μεροκάματο!
Οχι μωρε θα σ σπασουν τα νευρα 150 ευρω θα σ παρει το bob cat και θα τ3λειωσει σε 2 ωριτσες και 90 ο καδος και τελος. Με τα χερια θα σε φαει η βρωμα κ η χωματιλα. Με στηριξη τι θα κανεις? Θα τσιμενταρεις απο κατω?
εννοειτε για τέτοιο ποσό θα φέρω μαστάρια να το κάνουν μπαμ μπαμ

στήριξη θα γίνει από τσιμεντο, θα έρθει ο νονός μου που είναι εργολάβος να μου τα κάνει όλα αυτά!

Γιάννης Μ5
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 03:06
Έχει βάλει Like: 102 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Γιάννης Μ5 » Κυρ 01 Σεπ 2019, 15:01

Μπραβο ρε Νικο,ασταματητος λεμε!!!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Γιάννης Μ5 για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Κυρ 01 Σεπ 2019, 15:15)

Γιάννης Μ5
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 03:06
Έχει βάλει Like: 102 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Γιάννης Μ5 » Κυρ 01 Σεπ 2019, 15:02

Αν θες δωσε μου τις διαστασεις εκσκαφης που θες να κανεις.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 21
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 01 Σεπ 2019, 15:19

Γιάννης Μ5 έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 15:02
Αν θες δωσε μου τις διαστασεις εκσκαφης που θες να κανεις.
ευχαριστω Γιάννη μου....

3.5 μήκος χ 2,5 πλάτος η κάθε μια και 1 με 1.5 ύψος μαζί θα γίνει και μια μικρή ένωση μεταξύ τους

* είναι πιλοτή ομως και χωράει μόνο το μικρο σκαπτικό!

Γιάννης Μ5
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 03:06
Έχει βάλει Like: 102 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Γιάννης Μ5 » Κυρ 01 Σεπ 2019, 15:29

Φιλε,μιλας για 20+ κυβικα(εβαλα υψος το 1,25)και δεν ειναι τοσο απλο να βγαλεις τα μπαζα εξω σε καδους(κι οχι ενα καδο).

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Νικολακης » Κυρ 01 Σεπ 2019, 17:50

Καλή αρχή Νικόλα στο όλο εγχείρημα σου φίλε!!!!
Εγω αν θέλεις έρχομαι απογεύματα μετά την δουλειά για κανένα σκαψιματακι και βοήθεια!!!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 01 Σεπ 2019, 18:01

Καλη αρχη και απο εμενα Νικόλα! Ότι βοηθεια θες μας λες ευχαρίστως να βοηθήσουμε!

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Τάκης » Κυρ 01 Σεπ 2019, 20:00

Γιάννης Μ5 έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 15:29
Φιλε,μιλας για 20+ κυβικα(εβαλα υψος το 1,25)και δεν ειναι τοσο απλο να βγαλεις τα μπαζα εξω σε καδους(κι οχι ενα καδο).
Αυτο του εξηγούσα χθες και του ειπα να πάει πάρει τιμες για κάδο που θα χρειαστεί 2-3 φορές άδειασμα :)

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 01 Σεπ 2019, 20:48

Τάκης έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 20:00
Γιάννης Μ5 έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 15:29
Φιλε,μιλας για 20+ κυβικα(εβαλα υψος το 1,25)και δεν ειναι τοσο απλο να βγαλεις τα μπαζα εξω σε καδους(κι οχι ενα καδο).
Αυτο του εξηγούσα χθες και του ειπα να πάει πάρει τιμες για κάδο που θα χρειαστεί 2-3 φορές άδειασμα :)
90 ευρω ειναι ο καδος ο μεγαλος. Ισως φορτηγο θα ηταν πιο σωστο απο καδο
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Τάκης » Κυρ 01 Σεπ 2019, 20:51

τα γράφω εδώ για να υπάρχουν
κάτι τέτοιο σκέφτομαι να φτιάξουμε , αυτό λέει πως κάνει για λίμνη από 30.000 λίτρα έως 60.000 λίτρα
και έχει διαστάσεις 120 Χ 80 Χ 73


Εικόνα

https://www.thefishworks.com.au/oase-bi ... ystem.html

βούρτσες


https://www.google.com/search?client=fi ... t=5#imgrc=_


https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... A&_sacat=0


και τα υπόλοιπα , δίχτυ απο σακιά για πατάτες και σφουγγάρια αν χρειαστούν βρίσκουμε εύκολα


επίσης DIY Sieve filter

https://www.google.com/search?q=diy+sie ... 66&bih=613
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Δευ 02 Σεπ 2019, 09:49)

Μακης68
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 650 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Μακης68 » Κυρ 01 Σεπ 2019, 23:22

Μπραβο βρε Νικόλα!!!! Πριν κάτι μήνες που φεύγαμε απ' το σπίτι σου το λέγαμε για πλάκα και τωρα...... να τα σχέδια για την λίμνη !!!! Θα γίνει φανταστικό!!! Είσαι turbo φίλε μου !!!! Δεν σταματάς με τίποτα.....!!!!! Πραγματικα σε θαυμάζω για το κουράγιο σου και την δύναμη σου !!!!! Εύγε!!!!
:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 21
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 02 Σεπ 2019, 09:44

Νικολακης έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 17:50
Καλή αρχή Νικόλα στο όλο εγχείρημα σου φίλε!!!!
Εγω αν θέλεις έρχομαι απογεύματα μετά την δουλειά για κανένα σκαψιματακι και βοήθεια!!!
να σαι καλά Νικολα μου σε ευχαριστω πολύ!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 21
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 02 Σεπ 2019, 09:45

SweepingFish έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 18:01
Καλη αρχη και απο εμενα Νικόλα! Ότι βοηθεια θες μας λες ευχαρίστως να βοηθήσουμε!
να σαι καλα Γιάννη μου σε ευχαριστω πολυ!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 21
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Lake 30.000 litr. & mega Paludarium

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 02 Σεπ 2019, 09:47

Τάκης έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 20:00
Γιάννης Μ5 έγραψε:
Κυρ 01 Σεπ 2019, 15:29
Φιλε,μιλας για 20+ κυβικα(εβαλα υψος το 1,25)και δεν ειναι τοσο απλο να βγαλεις τα μπαζα εξω σε καδους(κι οχι ενα καδο).
Αυτο του εξηγούσα χθες και του ειπα να πάει πάρει τιμες για κάδο που θα χρειαστεί 2-3 φορές άδειασμα :)
βρε σεις συμφωνώ οτι δεν είναι απλό! :+1:

απλά ως γνωστόν μας αρέσουν τα δύσκολα! :drinkingbuddies:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνητές λίμνες”