ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ

Δημοσίευση από christoschor » Τετ 22 Αύγ 2018, 08:58

Γνωρίζοντας τις ασθένειες που μπορεί να κουβαλάνε από τα pet shop τα χρυσόψαρα (όπως μύκητες, ich, παράσιτα ή ακόμη και βακτηριακές μολύνσεις), καλό θα ήταν τα νέα μας ψάρια να μπαίνουν σε ενυδρεία καραντίνες αρχικά, ώστε να έχουμε τη δυνατότητα να παρακολουθούμε συμπεριφορές και τυχόν συμπτώματα που θα προκύψουν. Σε αντίθετη περίπτωση, κινδυνεύουμε να χάσουμε και τα υγιή ψάρια που διατηρούμε στο ενυδρείο μας. Προσωπικά έχω ένα πλαστικό κουτί ΙΚΕΑ samla (https://www.ikea.gr/apothikeutikoi-horo ... /00102975/) στο οποίο και τα βάζω. Τοποθετώ επίσης ένα με δύο εσωτερικά φίλτρα (χωρίς να έχω βιολογικό υλικό απαραίτητα) και στη συνέχεια βάζω τα νέα ψαράκια. Προληπτικά, βάζω και 3γρ/λ αλάτι Χίων πράσινο (που δεν έχει χημικά) διαλυμένο καλά σε μπολάκι με νερό του ενυδρείου-καραντίνα και ρίχνω και melafix για μια εβδομάδα. Στη συνέχεια κάνω τις προβλεπόμενες αλλαγές νερού (αρχικά μετά το πέρας της 1ης εβδομάδας που εφαρμόζω και την προληπτική θεραπεία κάνω μικρές αλλαγές 10% κάθε μέρα ώστε να φύγει το αλάτι σταδιακά χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα στα ζώα, ενώ στη συνέχεια αλλάζω το 60% ανά εβδομάδα) και τα διατηρώ εκεί για ένα μήνα. Το πιθανότερο είναι ότι σε αυτό το χρονικό διάστημα ότι είναι να παρουσιάσει το ψάρι θα το παρουσιάσει.
Θα ήθελα να ακούσω και απόψεις από τους υπόλοιπους συχομπίστες ώστε να έχουμε ένα πλήρες θέμα για την εισαγωγή νέων κυπρινοειδών (και όχι μόνο) στα ενυδρεία μας, μειώνοντας ταυτόχρονα στο ελάχιστο τους κινδύνους μολύνσεων και ασθενειών.


:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ

Δημοσίευση από Τάκης » Τετ 22 Αύγ 2018, 13:09

Για τέτοιου είδους καραντίνα θα πρότεινα να μπει οπωσδήποτε και βιολογικό υλικό.
Για τέτοιες περιπτώσεις έχω φτιάξει εσωτερικό φίλτρο που χωράει γύρω στα 500-600 μλ ελαφρόπετρα
και τώρα έφτιαξα και άλλο που το χρησιμοποίησα όταν έκανα το πλαστικό κουτί γενήστρα. Και αυτό χωράει ένα λίτρο ελαφρόπετρα και έχει και τούλι.
Και εγώ κανα 2 φορές το ίδιο έκανα , στη μία φορά μάλιστα ανακάλυψα πως το 1 ψάρι είχε πληγή στα πλευρά (αυτό που του φάγανε τα μάτια προχτές)
οπότε σε αυτό συνέχισα θεραπεία με Βακτοπουρ με πολύ καλά αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ

Δημοσίευση από christoschor » Τετ 22 Αύγ 2018, 13:16

Τάκη το bactopur θεωρείται σαν betadine ή είναι αντιβιοτικό? Το οποίο βέβαια είναι και πολύ ισχυρό και αν δεν προσέξουμε μπορεί να κάνει ζημιά τελικά
:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Τετ 22 Αύγ 2018, 13:33

Εγώ πάντως δύο φορές που έκανα με το direct θεραπεία σε καραντίνα. Τα έχασα τα ψάρια.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ

Δημοσίευση από Τάκης » Τετ 22 Αύγ 2018, 13:35

το Βακτοπουρ το υγρό, όχι τις ταμπλέτες direct
έχει μαλαχιτη , και αν βάλεις τη σωστή δοσολογία δεν υπάρχει πρόβλημα.
Οι ταμπλέτες είναι επικίνδυνες, γιατι δεν είναι και τόσο εύκολη η δοσολογία αλλά είναι και πολύ ισχυρές

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Τετ 22 Αύγ 2018, 13:38

Ξέρω, αυτές είχα και αυτές έβαζα. Καλά, το ένα ψάρι ήταν να φύγει αλλά το άλλο μάλλον όχι. Το ξεκανα όμως.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ

Δημοσίευση από christoschor » Τετ 22 Αύγ 2018, 13:40

Οι ταμπλέτες είναι θάνατος. Και γενικά προτιμώ να εφαρμόσω όλες τις άλλες μεθόδους ίασης και να αφήνω το bactopour μόνο σε περίπτωση που δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική.
:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

xrhstos Nikaia
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ 2018, 16:04
Τοποθεσία: Νικαια
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times
Επικοινωνία:

Re: ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ

Δημοσίευση από xrhstos Nikaia » Τετ 22 Αύγ 2018, 21:02

εχω κανει προσοπικα εγω 3 4 θεραπειες με bactopur ταμπλετες... Εχω σωσει τα 4 ψαρια απο τα 5.... Αλλα δεν ειχα βαριας μορφης αρρωστιες... ηταν στα αρχικα τους σταδια...

Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ

Δημοσίευση από christoschor » Τετ 22 Αύγ 2018, 21:58

Χρήστο εκοβες την ταμπλέτα αναλόγως των λίτρων?
:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ασθένειες χρυσόψαρων”