Χρυσόψαρο βυθίζεται

Απάντηση
xristina
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ 11 Νοέμ 2019, 19:38
Τοποθεσία: athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Χρυσόψαρο βυθίζεται

Δημοσίευση από xristina » Τετ 12 Φεβ 2020, 10:41

Καλημέρα,. Συγνώμη που συμπληρώνω κάτω από θέμα του κυρίου. Έχω το ίδιο πρόβλημα με το red cup μου, κάνω θεραπεία με αλάτι αλλά δεν βλέπω διαφορα , το flagyl που λέτε είναι η γνωστή αντιβίωση η να το ζητήσω στο pet shop; Και τι δοσολογία προτείνεται;



Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Χρυσόψαρο βυθίζεται

Δημοσίευση από Τάκης » Τετ 12 Φεβ 2020, 11:22

Χριστίνα , το flagyl το αγοράζεις απο φαρμακείο , όπως και το epsom salt
δοσολογία υπάρχει εδώ viewtopic.php?f=47&t=1164

xristina
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ 11 Νοέμ 2019, 19:38
Τοποθεσία: athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Χρυσόψαρο βυθίζεται

Δημοσίευση από xristina » Τετ 12 Φεβ 2020, 11:43

2 μέρες έβρισκα μια μεγάλη μακριά λευκή κλωστή μέσα στο ενυδρείο όπως έλεγε στο άρθρο αλλά δεν μπορούσα να ξέρω πιάνου ειναι. Τη Δευτέρα το ψάρι πήγαινε στον πάτο και γυρναγε Τούμπα αλλά μετά από λίγο ξανά γυρναγε στα κανονικά του. Έκανα 30% αλλαγή νερού και συνήλθε . Και από την τρίτη κάθεται συνέχεια στον πάτο και έχει το ραχιαίο πτερύγιο όρθιο και αναπνέει πολύ γρήγορα. Ξεκίνησα θεραπεία με ectopur χωρίς να τον βγάλω από το μεγάλο ενυδρείο. Όλες αυτές τις μέρες τρώει αρακά όπως λέτε στο άρθρο. Τροφή δεν ανεβενεις να φάει από χτες. Μόνο όσο αρακά καταφέρω και του πάω κοντά στο στόμα του τρώει.
Σήμερα θα κάνω αλλαγή στο νερό πάλι, να τον βγάλω από το ενυδρείο; Να συνεχίσω με αλάτι η φλατζιλ; Το ζευγάρι του κάθετε συνέχεια πάνω του και έχω πανικοβληθεί μην πάθει κάτι. Τι να κάνω για να τον βοηθήσω.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Χρυσόψαρο βυθίζεται

Δημοσίευση από Τάκης » Τετ 12 Φεβ 2020, 12:26

Χριστίνα για να το βγάλεις , θα πρέπει να έχεις μεγάλο κουτί ή ενυδρείο για να μη χρειαστει να κάνεις αλλαγές , για αυτό ίσως είναι καλύτερα να το αφήσεις εκεί ,
κανεις μια πολύ καλή αλλαγή ή και 2 για να μη χρειαστεί μέσα στην εβδομάδα άλλη αλλαγή , και εφαρμόζεις τη θεραπεία με το λινκ που σου έβαλα

xristina
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ 11 Νοέμ 2019, 19:38
Τοποθεσία: athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Χρυσόψαρο βυθίζεται

Δημοσίευση από xristina » Τετ 12 Φεβ 2020, 12:41

Κύριε Τάκη έχω ένα πλαστικό δοχείο των 15 λίτρων ένα πλαστικό των 30 λίτρων και μετά ένα ενυδρείο 60 λίτρων που το.εχω και κάθετε .
Για τη θεραπεία μια διευκρίνιση και το epsom salt και την αντιβίωση ταυτόχρονα; Γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με το άρθρο.
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Χρυσόψαρο βυθίζεται

Δημοσίευση από Τάκης » Τετ 12 Φεβ 2020, 13:14

στο 60λιτρο μπορεις να το βάλεις
διάβασε τι γράφω

"Αυτή η θεραπεία έχει διάρκεια 5 ημέρες και καθημερινά βάζουμε στο ενυδρείο μία κάψουλα Flagyl (500 mg) ανά 100 λίτρα νερό.
Αυξάνουμε τη θερμοκρασία στους 27 βαθμούς ή ακόμα και στους 28 και αρχίζουμε τη θεραπεία.
Επίσης μέρα παρά μέρα κάνουμε 50% αλλαγή νερού βάζοντας βέβαια πάντα το ανάλογο Epsom salt στο φρέσκο νερό της αλλαγής όπως ανάφερα πιο πάνω."


για το Epsom salt

"Η δοσολογία που αναφέρεται είναι 1 ή 2 κουταλάκια του γλυκού ανά 40 λίτρα νερό με μέγιστη δόση 1-2 κουταλιές της σούπας ανά 40 λίτρα νερού."

xristina
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ 11 Νοέμ 2019, 19:38
Τοποθεσία: athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Χρυσόψαρο βυθίζεται

Δημοσίευση από xristina » Τετ 12 Φεβ 2020, 13:26

Ναι το διάβασα απλά μην έκανα βλακια φοβάμαι. Οπότε συνδιασμός και των 2. Ωραία ευχαριστώ πάρα πολυ
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην xristina για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Τετ 12 Φεβ 2020, 13:48)

xristina
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ 11 Νοέμ 2019, 19:38
Τοποθεσία: athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Χρυσόψαρο βυθίζεται

Δημοσίευση από xristina » Πέμ 13 Φεβ 2020, 14:05

Έστεισα εχτές το 60 λίτρα και το άφησα όλη νύχτα να τρέξει για να τον ρίξω σήμερα μέσα για να ξεκινήσω την θεραπεία, αλλά είναι καλύτερα σήμερα κολυμπάει έχει λυσαξει για φαι.... Τσάμπα κοπανιομουν εχτές...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ασθένειες χρυσόψαρων”