Λευκά και κόκκινα σημάδια σε χρυσοψαρο

Απάντηση
xristina
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ 11 Νοέμ 2019, 19:38
Τοποθεσία: athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Λευκά και κόκκινα σημάδια σε χρυσοψαρο

Δημοσίευση από xristina » Παρ 14 Φεβ 2020, 22:35

Καλησπέρα, συγνώμη που θα σας ζαλίσω πάλι αλλά συνεχίζω να έχω πρόβλημα με τα χρυσόψαρα μου.

1. Διαστάσεις (Μήκος Χ Ύψος Χ πλάτος) και ωφέλιμος όγκος : 1.10*0.50*0.60
2. Φίλτρανση (είδος φίλτρου , υλικά) : εξωτερικό 1030 λίτρα/ώρα, 1 κάδο άνθρακα, 1 κάδο κεραμικό μακαρόνι, μαύρο σφουγγάρι και υαλοβάμβακα.(νομίζω πως έτσι το λένε ένα λευκό σαν σφουγγάρι αλλά δεν είναι σφουγγάρι)
3. Περίοδος συνεχούς λειτουργίας :5 με 6 μήνες
4. Είδη ψαριών και αριθμός : 2 redcup (3-5) χρόνων, 2 (comet) 4 χρόνων περίπου .
5. Είδη ασπόνδυλων και αριθμός : κανένα
6. Ποσότητα , συχνότητα και θερμοκρασία αλλαγών νερού : 50-70 λίτρα κάθε 7 με 10 μέρες, το νερο μένει σε βαρέλι 6 με 8 ώρες με το μηχανάκι του οξυγόνου να δουλεύει και θερμοστάτη στους 22 βαθμούς.
7. Τελευταία αλλαγή νερού (ημερομηνία) : 10/2/20 και σήμερα 14/2/20 σήμερα η αλλαγή έγινε με καθάρισμα των χαλικιών με σκούπα βυθού που ανακατεύει εσωτερικά της το χαλίκι.
8. Τρόπος ταΐσματος, συχνότητα και είδος τροφής : 10το πρωί και 7 το βράδυ κάθε μέρα, η τροφή τους είναι, sera Goldy Gran , sera Goldy Color Spirulina, Hikari Goldfish Gold baby pellet όλες επιπλέουν και ειναι ανακατεμένες, και από την Τετάρτη ρίχνω και λίγο JBL GOLDPEARLS που βυθίζονται.
9. Άλλες πληροφορίες και παρατηρήσεις : από τη Δευτέρα δίνω αρακά βρασμένο και ξεφλουδισμενο κομμένο στα 4.

Παράμετροι και μετρήσεις ενυδρείου
Δεν μπορώ να κάνω τεστ... Βρήκε το βαλιτσάκι η ανήψια μου και έκανε την χημικό.... Και δεν μπορώ να πάρω άλλο αυτή την περίοδο .
1. Θερμοκρασία : 22-25 βαθμούς.
2. ΝΗ3/ΝΗ4 (Αμμωνία) :
3. ΝΟ2 (Νιτρώδη) :
4. ΝΟ3 (Νιτρικά) :
5. pH:
6. GH (Ολική σκληρότητα) :
7. KH (Ανθρακική σκληρότητα) :
8. Τρόπος μέτρησης (Με σταγόνες, χαρτάκια, ηλεκτρονικά) :



Πληροφορίες ασθένειας

1. Ψάρι ή ψάρια που πάσχουν : 1 έως 4
2. Μέγεθος ψαριού ή ψαριών : όλοι είναι 15-22 πόντους χωρίς την ουρά
3. Ιστορικό , χρόνος απόκτησης και χρόνος έναρξης συμπτωμάτων : Δευτέρα 10/2
4. Ιστορικό άλλων ασθενειών του ψαριού ή άλλων ψαριών στο ενυδρείο : κάποιες φορές τα redcup δεν τρώνε και κάθονται στον πάτο, και πριν λίγο καιρό το ένα το comet είχε βγάλει ένα κόκκινο μπιμπικι στην ουρά του.
5. Αναπνοή (Φυσιολογική ή αυξημένη) : τα 2 redcup αναπνέουν σαν λαχανιασμένα.
6. Συμπεριφορά , κινητικότητα : ,τα redcup κάθονται στον πάτο κολυμπάνε ελάχιστα. Τα comet κανονικά λυσάνε μέσα στο ενυδρείο.
7. Χρωματισμός , παρατηρήσεις για το δέρμα του : τα 2 redcup έχουν κανονικό χρώμα, και τα comet το ίδιο , το ένα comet είχε μια ασπριλα στο κούτελο του τη Δευτέρα και υπέθεσα ότι πέρασε μέσα από την τρύπα που έχει ο βράχος και γδαρθηκε γιατί παιρναει συχνά από μέσα. Σήμερα η ασπριλα έχει πάει και στα πλάγια του κεφαλιού και κάτω από το στόμα του έχει κόκκινες βούλες.
8. Περιττώματα (Διαφανή , φυσιολογικά κλπ) : έχω βρει Κυριακή και Δευτέρα μια ... Λευκή διάφανη... Σαν ταινία να κυκλοφορεί μέσα στο ενυδρείο, σήμερα βρήκα μια ταινία λίγο προς το ροζ καφέ αλλά δεν ξέρω ποιος την κάνει.
9. Τρέφεται και αν έχει όρεξη : Δευτέρα έως Τετάρτη το ένα redcup έτρωγε μόνο ότι έπεφτε μπροστά στο στόμα του 2 - 5 κομματάκια αρακά και το ίδιο από την τροφή που βουλιάζει. Πέμπτη έφαγε κανονικά όπως όλοι και κολυμπάγε κανονικά σήμερα Παρασκευή πρωί δεν έφαγε κανένας από τους 4, τώρα βράδυ φάγανε αλλά λίγο και το άλλο redcup κάθεται στον πάτο και έφαγε ότι έπεσε μπροστά του.
01. Απομόνωση σε καραντίνα ή θεραπεία στο κυρίως ενυδρείο : θεραπεία στο ενυδρείο τους με ectopur 11/2
11. Άλλες παρατηρήσεις : έκανε ο άντρας μου θεραπεία με esha 2000 χωρίς να το ξέρω από την Πέμπτη 13/2 που του είπαν στο πετ σοπ που ρώτησε....

Προηγούμενες θεραπείες

1. Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε : ectopur
2. Δοσολογία :
3. Χρόνος χρήσης :
4. Αποτελεσματικότητα :
5. Μετά τη θεραπεία έγινε χρήση άνθρακα , αλλαγές
: Όπως ορίζει η θεραπεία συχνές αλλαγές σιγά σιγά.
6. Άλλες παρατηρήσεις :
Τα redcup και τα comet είναι στο ιδιο ενυδρείο αλλά τα έχω χωρίσει με διάτρητο plexyglass γιατί ενοχλούσαν τη θυλικια για ζευγάρωμα και έτρωγαν το κεφάλι του αρσενικού.
Προσωρινή λύση ανάγκης μέχρι να δω τι θα κάνω με 2ο μεγάλο ενυδρείο.


Από τότε που μου δώσανε το ενυδρείο αυτό έχω πρόβλημα, συνέχει κάποιο από τα ψάρια είναι άρρωστο, σκέφτομαι να πάρω έναν φίλτρο 2000 λίτρα ανά ώρα γιατί βλέπω πως δεν επαρκεί στο να το καθαρίσει το ενυδρείο .
Θέλω τα φώτα σας γιατί θα μπω εγώ σε λιγο μέσα στο ενυδρείο από την απελπισία μου.
Συνημμένα
IMG_20200214_224245_resize_51.jpg
IMG_20200214_224032_resize_71.jpg
IMG_20200214_224030_resize_5.jpg
IMG_20200214_223923_resize_43.jpg
IMG_20200214_223903_resize_73.jpg
IMG_20200214_224547_resize_16.jpg
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xristina την Παρ 14 Φεβ 2020, 22:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.



Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Λευκά και κόκκινα σημάδια σε χρυσοψαρο

Δημοσίευση από Τάκης » Παρ 14 Φεβ 2020, 22:44

δες Χριστίνα , η ροή του φίλτρου δεν έχει και τόσο ιδιαίτερη σχέση με τη δυναμικότητα
ακομα και μια φορα την ωρα να γυρίζει είναι αρκετό στο να απορροφήσει την αμμωνία που παράγουν τα ψάρια.
Το πιο σημαντικό είναι ο όγκος του βιολογικού υλικού.
Δείξε μας μια φωτογραφία του φιλτρου σου και πες πιο μοντελο είναι.
Επίσης αφαιρείς τον άνθρακα και τον αντικαθιστάς με βιολογικό υλικό πχ ελαφρόπετρα http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=46&t=2179
αφου δεν έχεις τεστ για αμμωνία πάμε στα τυφλά , τα συμπτώματα όμως μου δείχνουν αμμωνία.
Τώρα , κάνεις άμεσα 50% αλλαγή , http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=45&t=1222
ψάχνεις να βρεις μπόλι να βάλεις στη θέση του άνθρακα http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=45&t=365
και στις αλλαγές ρίχνεις 3πλη prime επι συνολικου όγκου του ενυδρείου
επίσης μειώνεις σιγα σιγα τη θερμοκρασία , τα χρυσόψαρα δεν θελουν θερμαντήρα
Αν βέβαια είχες τεστ αμμωνία θα μπορουσαμε να δουμε αν όντως είναι αμμωνία ή να αποκλείαμε αυτη τη περίπτωση

xristina
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ 11 Νοέμ 2019, 19:38
Τοποθεσία: athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Λευκά και κόκκινα σημάδια σε χρυσοψαρο

Δημοσίευση από xristina » Παρ 14 Φεβ 2020, 22:54

Αυτό είναι το φίλτρο. Στη βδομάδα πάνω το νερό τους αρχίζει να θολώνει γι'αυτό λέω μήπως δεν επαρκεί. Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να πάρω αύριο ένα τεστ αμμωνίας.
Έχουν στα πετ σοπ μπολι; Γιατί δεν ξέρω κανέναν που να έχει κρατήσει το ενυδρείο του.
Συνημμένα
Screenshot_2020-02-14-22-52-51-852_com.android.chrome_resize_89.jpg

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Λευκά και κόκκινα σημάδια σε χρυσοψαρο

Δημοσίευση από Τάκης » Παρ 14 Φεβ 2020, 23:27

έτσι είναι μέσα ;


Εικόνα


μπόλι μονο απο χομπίστα και μονο αν το ενυδρείο του ειναι υγιες τους τελευταίους 6 μήνες
επίσης οι αλλαγές σου ειναι μικρές , πρέπει πάνω απο 100 λίτρα καθε εβδομάδα για αυτό το ενυδρείο , για να μη πω 150 λιτρα

xristina
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ 11 Νοέμ 2019, 19:38
Τοποθεσία: athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Λευκά και κόκκινα σημάδια σε χρυσοψαρο

Δημοσίευση από xristina » Σάβ 15 Φεβ 2020, 01:29

Βρήκα κάποιον που έχει ενυδρείο με άλλο είδους ψάρια κάνει να πάρω μπολι από αυτόν; Άμα ξερει τι ειναι... Θα μάθω αύριο.
Ναι αυτό μοιάζει, έχει δύο μπολ μέσα με δίχτυ πλαστικό που κάθετε στη μέση.
Στο κατω εχω άνθρακα και μαύρο σφουγγάρι και βαμβάκι και στο πάνω κεραμικό μακαρόνι και από πάνω μαύρο σφουγγάρι και βαμβάκι πάλι. Το κάθε μπολ χωρίζει σε δύο πατώματα με το δίχτυ.
Εκεί που έχω τον άνθρακα και τον βγάζω και βάζω το μπολι και την ελαφρόπετρα όπως μου είπατε.
Σήμερα έκανα αλλαγή και ήταν πάνω από το μισό έβγαλα νερό μέχρι εκεί που ξεκινάει και ρουφάει νερό για το φίλτρο για να μην σταματήσει, γιατί δεν ξέρω αν θα μπορώ να το ξανά ξεκινήσω, γιατί είναι και σπασμένο το γατζακι που το συγκρατεί (είναι δεμένο με σύρμα) και την άλλη φορά είχα πολύ διαρροή μέχρι να το ξανά βάλω μπρος. Αν πάω σε καινούργιο φίλτρο τα sun sun είναι καλά;
Ψάχνοντας για τεστ βρήκα ένα το οποίο το κολλάς στο τζαμι και λέει τεστ ενός χρόνου η εξαμήνου ανάλογα για το τι είναι. Αυτά κάνουν δουλειά; Η να πάρω ένα μεμονωμένο τεστ αμμωνίας για τώρα ;

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Λευκά και κόκκινα σημάδια σε χρυσοψαρο

Δημοσίευση από Τάκης » Σάβ 15 Φεβ 2020, 08:29

Χριστίνα , έτσι όπως ειδα τη διαρρύθμιση του φίλτρου δεν έχει και πολύ βιολογικό υλικό, τον φίλτρο αυτό δεν επαρκει για τα χρυσόψαρα που έχεις
ίσως είναι καλύτερα να πάρεις άλλο ένα , τα sun sun αξιόπιστα είναι , μπορείς να πας και σε αυτό
https://www.petsupermarket.gr/dophin-ex ... t-eos-300l
αξιόλογο και πολύ οικονομικό
μέχρι να αποφασίσεις τι θα κάνεις συνεχίζεις τις αλλαγές 30%-40% κάθε 3 ημέρες
και κατέβασε θερμοκρασία , βγάλε τον θερμαντήρα και ασε τη θερμοκρασία να πέσει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος
τα χρυσόψαρα θελουν κρυο νερο, θερμαντήρα θα χρειαστείς μόνο αν η θερμοκρασία παίσει κατω απο 14 με 15 βαθμούς
οι αλλαγές όμως με θερμοκρασία νερού ίδια με του ενυδρείου

xristina
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ 11 Νοέμ 2019, 19:38
Τοποθεσία: athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Λευκά και κόκκινα σημάδια σε χρυσοψαρο

Δημοσίευση από xristina » Σάβ 15 Φεβ 2020, 20:46

Έκανα το τεστ κίτρινο είναι οπότε δεν έχει αμμωνία.
Και συνεχίζουν να μην τρώνε τίποτα και οι 4 σήμερα δεν έχουν φάει τίποτα, ούτε το Πρωί ούτε τωρα το βράδυ.
Συνημμένα
IMG_20200215_204559_resize_95.jpg
IMG_20200215_204628_resize_87.jpg
IMG_20200215_204628_resize_87.jpg

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Λευκά και κόκκινα σημάδια σε χρυσοψαρο

Δημοσίευση από Τάκης » Κυρ 16 Φεβ 2020, 09:44

εφόσον δεν έχεις αμμωνία , κάνεις μια πολύ καλή αλλαγή και κάνε μια θεραπεία με αλάτι
http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=47&t=904
ΠΡΟΣΕΧΕ ομως , ακολουθεις πιστα τις οδηγίες

xristina
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ 11 Νοέμ 2019, 19:38
Τοποθεσία: athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Λευκά και κόκκινα σημάδια σε χρυσοψαρο

Δημοσίευση από xristina » Κυρ 16 Φεβ 2020, 11:50

Καλημέρα, η αλήθεια είναι πως φοβάμαι να τους ρίξω σκέτο αλάτι, ενώ έχετε πει όλοι σας ότι βοηθάει πάρα πολύ. Όμως θα το ρίξω, αύριο θα κάνω άλλη μια καλή αλλαγή θα αλλάξω και το φίλτρο με ελαφρόπετρα γιατί δεν πρόλαβα να πάω να πάρω εχτές και θα το την κάνω την θεραπεία.

xristina
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ 11 Νοέμ 2019, 19:38
Τοποθεσία: athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Λευκά και κόκκινα σημάδια σε χρυσοψαρο

Δημοσίευση από xristina » Κυρ 16 Φεβ 2020, 12:02

Την θεραπεία με το αλάτι θα την κάνω στο μεγάλο ενυδρείο και με τους 4 μέσα, θα κάνω την ισοτονικη θεραπεία; Σωστά;
Πόσο πρέπει να κάτσουν πριν ξεκινήσω να κάνω την αφαίρεση του αλατιού; μια μέρα.να τους αφήσω στο ισοτονικό διάλειμμα; Η περισσότερο;

xristina
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ 11 Νοέμ 2019, 19:38
Τοποθεσία: athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Λευκά και κόκκινα σημάδια σε χρυσοψαρο

Δημοσίευση από xristina » Κυρ 16 Φεβ 2020, 12:03

Την θεραπεία με το αλάτι θα την κάνω στο μεγάλο ενυδρείο και με τους 4 μέσα, θα κάνω την ισοτονικη θεραπεία; Σωστά;
Πόσο πρέπει να κάτσουν πριν ξεκινήσω να κάνω την αφαίρεση του αλατιού; μια μέρα.να τους αφήσω στο ισοτονικό διάλειμμα; Η περισσότερο;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ασθένειες χρυσόψαρων”