Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Συζητήσεις πέραν των ενυδρειακών θεμάτων
Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2415 times

Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 29 Ιουν 2018, 14:33

IMG_8201.jpg

έχουμε αναρωτηθεί πολλοί από εμάς, τι κάνει την σχέση μας τόσο δυνατή για τα ενυδρεία...

είναι κάτι που μας δίνει χαρά και μας χαλαρώνει, κάνοντας μας ευτυχισμένους ή μας αποπροσανατολίζει από την καθημερινότητα μας δημιουργώντας μας περισσότερες ευθύνες και βάρη?

πόσο επηρεάζει την σχέση μας, με στην οικογένεια και κατ επέκταση στο έτερον μας ήμισυ?

σκέψεις και συλλογισμοί που όλοι οι χομπίστες κανουμε, στην διάρκεια των χρόνων...

ας πούμε λοιπών όλοι μας την δίκη μας εμπειρία, κάτω από την οπτική σκοπιά προσέγγισης των πραγμάτων!



Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Rayden » Παρ 29 Ιουν 2018, 14:41

Ωραιο θεμα Νικο. Το κολλημα κραταει καμια 15ετια τωρα. Βεβαια τωρα με το θαλασσινο εχω ξεφυγει τελειως.

Σιγουρα ειναι ενα χομπι που απαιτει ενα βαθμο προσυλωσης. Αλλα τρελα ειναι οπως ολα τα χομπι, οποτε δεν νομιζω οτι ενοχλει αυτο. Εχω το κουμπαρο μου που δουλευει ολη την εβδομαδα κια σηκωνεται καθε Κυριακη απο τα χαραματα για να παει να πεταξει το drone! Ο καθενας με την μουρλια του!

Χαλαρωση παντως θα ελεγα για εμενα. Οτι αγαπας και ασχολησαι με αυτο ποτε δεν το βλεπεςι σαν αγγαρια

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 29 Ιουν 2018, 15:25

Το δικό μου κόλλημα με τα ενυδρεία ξεκίνησε από μια ιδέα που είχα να πάρω ένα μικρό ενυδρείο (γυάλα) με «μερικά» χρυσόψαρα για την μικρή μου κόρη.
Τελικά έφυγα από το κατάστημα με ένα σκασμό πράγματα (τα περισσότερα άχρηστα).
Τα πρώτα ψάρια ψόφησαν την επόμενη ημέρα …. Και όμως, ενώ όπως περίμεναν οι περισσότεροι να τα παρατήσω, εγώ το είδα πεισματικά και το συνέχισα.
Γνώρισα και τον Τάκη….και αυτό ήταν……
Στην αρχή ήταν η περιέργεια, μετά έγινε στόχος, μετά έγινε απόλαυση, μετά ήρθε η ολοκλήρωση, και μετά…..
Μετά έγινε αυτό που έγραψε ο ποιητής …. «…και τώρα που δεν ήρθαν οι βάρβαροι, τι ???...» … έψαχνα για νέο στόχο…για να τολμήσω το αδιανόητο….και το έκανα.
Μπήκα στο «θαλασσινό» !!!!

Άλλο πράγμα, άλλη αίσθηση, άλλες διαδικασίες, ένας ολοκληρωτικά άλλος κόσμος !!!
Δύσκολος και περίπλοκος στην αρχή….. ευτυχώς που υπήρχε ο Νικόλας και κάποιοι σαν και αυτόν για να με πάρουν από το χεράκι…αλλιώς….
Δυσκολίες ???? οοουυυυυυυυυυ…….πολλές !!! Υπομονή ??? καθόλου !!!
Ξανά φτου και από την αρχή λοιπόν….στην αρχή η περιέργεια, ..τώρα είμαι στον «στόχο»… η απόλαυση αχνοφαίνεται τα βράδια που ανάβουν τα μπλέ και τα UV και με κάνουν να χαζεύω μαγικά χρώματα.

Προβλήματα στο σπίτι πολλά,,,, καυγάδες ατελείωτοι…. Κατανόηση καμία…. Έξοδα επίσης πολλά…. Πολλές φορές έχω σκεφτεί να τα παρατήσω… και μετά πάω και κάνω αναβάθμιση εξοπλισμού και ψαριών και χαλάω περισσότερα σε χρόνο και χρήμα… άρα ????
Είμαι διαταραγμένη προσωπικότητα ??? Ίσως…!!!
Ίσως τελικά κάτι μέσα μου με κάνει να επιμένω για να δω που θα βγεί…..
Μπορεί να τα καταφέρω …μπορεί και όχι…. Δεν τρέχει τίποτε….. μπορεί να σηκωθώ ένα πρωί και να το δώσω και να ασχοληθώ με κάτι άλλο…μπορεί να σηκωθώ και να βάλω μια παραγγελία για να το γεμίσω μέχρι εκεί που δεν παίρνει άλλο……
Δεν ξέρω τι θα γίνει….. αυτό που ξέρω είναι η χαρά που έχω αρχίσει να παίρνω βλέποντας σιγά σιγά το ενυδρείο μου να ζωντανεύει…….
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Karlos » Παρ 29 Ιουν 2018, 15:26

Μεγάλη συζήτηση. Έχω 2 κόρες 4 και 6 χρόνων και το πρόγραμμα μαζι με την δουλειά μου είναι επιβαρυμενο. Με το που γυρνάω σπίτι η προσοχή μου είναι στα παιδιά να φάμε, να παίξουμε κτλ. Προσωπικός χρόνος με λίγα λόγια μηδέν...κατά συνέπεια οι ώρες και ο χρονος που ασχολούμαι να μην ειναι είναι ο σωστός. Είναι στιγμές, ειδικά όταν είχα αναποδιές που έλεγα να το ξεστησω. Κάνω αλλαγές νερού, καθαρισμους, κατασκευες κατά της 00.00 με 02.00 το βράδυ. Έτσι ως χόμπι δεν έχω μπορέσει να το χαρώ όπως πρέπει και δεν μου έχει προσφέρει ακόμα χαλάρωση....αλλά μάλλον αδρεναλίνη. Από την αλλη οπτική όμως σε αυτήν την φάση που είμαι και δεν έχω προσωπικό χρόνο για εμενα το ενυδρείο είναι κάτι με το οποίο ξεφεύγω. Μια βόλτα μετά την δουλειά για νέα κοραλια, ενα chat με φίλους για τα νέα μας ή και τα προβλήματα μας, μια νέα προσθήκη στο ενυδρείο, η εικόνα στις 23.00 με το moonlight, το φιλτρο που ανοιξα και μυριζε θαλασσα, η χαρα του GODFATHER οταν εφυγαν οι αλγες και παρειγγειλε νεα κοραλλια κ.α. είναι από τα μικρά πράγματα που ομορφαίνουν την ημέρα ενός χομπίστα. Σίγουρα είναι μια διέξοδος για εμένα απλά αν το έκανα σε φάση της ζωής μου που είχα περισσότερο χρόνο θα το απολαμβάνα περισσότερο.
Keep Reefing! :fish4:

yannisp2
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 22:35
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 3 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από yannisp2 » Παρ 29 Ιουν 2018, 15:54

ολοι που εχουμε ενυδρεια , καποια στιγμη ειχαμε τη γυαλα με το χρυσοψαρο...αλλα δεν ειχαμε γνωσεις και χρηματα για τιποτα παραπανω...τωρα που εχω τα πιτσιρικια στο σπιτι τα εχω μαθει οτι δεν πρεπει να εχουμε γυαλες, αλλα ενυδρεια....ο ενας γιος λατρης του θαλασσινου και ο αλλος του γλυκου...οποτε δυο ενυδρεια και την γυναικα να ουρλιαζει.η πλειοψηφια κερδιζει 3 με 1.εχεχχεχεχεχεχ

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Παρ 29 Ιουν 2018, 16:18

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι αν δεν είχα το ενυδρείο θα ήμουν κλεισμένος σε κάνα υπόγειο καποιου ψυχιατρείου σε εν απομακρυσμένο μέρος μακριά από τον πολιτισμό. Είχα πάντα το μικρόβιο μέσα μου αλλά άργησε να βγει στην επιφάνεια. Ευτυχώς στο σπίτι υπάρχει κατανόηση και στήριξη. Δε το θεωρώ ενα απλο χόμπι. Βασικά δε το θεωρώ χόμπι γιατί έχει να κάνει με ζωντανούς οργανισμούς.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Karlos » Παρ 29 Ιουν 2018, 17:41

yannisp2 έγραψε:
Παρ 29 Ιουν 2018, 15:54
ολοι που εχουμε ενυδρεια , καποια στιγμη ειχαμε τη γυαλα με το χρυσοψαρο...αλλα δεν ειχαμε γνωσεις και χρηματα για τιποτα παραπανω...τωρα που εχω τα πιτσιρικια στο σπιτι τα εχω μαθει οτι δεν πρεπει να εχουμε γυαλες, αλλα ενυδρεια....ο ενας γιος λατρης του θαλασσινου και ο αλλος του γλυκου...οποτε δυο ενυδρεια και την γυναικα να ουρλιαζει.η πλειοψηφια κερδιζει 3 με 1.εχεχχεχεχεχεχ
:hahaha: εγω πάλι έχω την μεγάλη την κόρη και με καρφώνει στην γυναίκα μου."μαμά μαμά έλα να δεις ο μπαμπάς πήρε και άλλο κοραλι" :hahaha:
Keep Reefing! :fish4:

Άβαταρ μέλους
noa78
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:30
Τοποθεσία: argos
Έχει βάλει Like: 7 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από noa78 » Παρ 29 Ιουν 2018, 21:03

ωραιο θεμα!!!!τι να προτοαναφερω!!!!!!ολα ξεκινησαν πριν περιπου 30 χρονια(χρονια της λιθης για τα ενυδρεια)τοτε περιπου 10 χρονων,ερχετε ο πατερας σπιτι με ενα μεγαλο γυαλινο κουτι....ενυδρειο!!!!!!!!τα πρωτα ψαρακια τα τσουρουφλησε η μανα συμληρωνοντας καυτο νερο...χρυσοψαρα θυμαμε!!!!!μην πολυλογο απο τοτε παντα διπλα στο κρεβατι ,στο σαλονι η καπου στο σπιτι κατι υπηρχε,γκρινια μανας,ελος το ενυδρειο κατα καιρους αλλα και οταν υπηρχαν φραγκα ανανεωση καινουρια ψαρια και πιο μετα και καποια φυτα,παντα με λαθος τροπο παντα αργα η γρηγορα με το ιδιο αποτελεσμα!!!πριν καμια 10ετια γνωριζοντας την γυναικα μου το πρωτο της δωρο ενα ενυδρειο 100 λιτρα απ το carfur τοτε(για αυτο την παντρευτηκα!!!!)πλεον 10 χρονια μετα ,μετα απο κιχλιδες,νταμαρια,μικρα φυτεμενα,πειραματισμους,διαβασμα,ατυχιες,αστοχιες,αλλα και πλεον 3 ενυδρεια στο σαλονι,καθε φορα,κατι καινουριο και καθε φορα γκρινια αλλα μολις τελειωνει ικανοποιηση και επιβραβευση!!!πλεον η κυριακη απο τις 8-11 το πρωι ειναι νερα,κουβαδες,φυτα,κλαδεματα,ψαλιδια,τσιμπιδες,πετσετες,λαστιχα και ολα τα συναφη!!!!!!μια σχεση χρονων που πλεον εχει γινει τροπος ζωης,γενικα οταν αρχισω ξεχναω χρονο-μερα-ωρα-γυναικα(παιδια δεν εχω ακομη)το τελευταιο στησιμο στο μεγαλο ξεκινησε 7 το απογευμα και τελειωσε 7 το πρωι....οσο και αν κουραστηκα ηταν η μεγαλυτερη απολαυση για μενα κ μακαρι να ειχα κ αλλα ενυδρεια να τα στεισω!!!!!!!εχω πολλα ακομη να μαθω και παντα θα υπαρχει η διψα για να μαθω κατι καινουριο,πλεον σειρα σιγα σιγα φυσικα η θαλασσα :fart: :jaws:
KEEP PLANTING!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Παρ 29 Ιουν 2018, 22:15

Ψιλοάσχετο με το θέμα αλλά και λίγο σχετικό κατά κάποιο τρόπο. Ήθελα πάντα να το ρωτήσω για να δω αν τελικά μόνο εγώ είμαι άρρωστος ή υπάρχουν κι άλλοι.......αν τύχει και βρεθείτε σε καμια ξεχασμένη αποθήκη στο σπίτι στο χωριό ας πούμε, ψάχνετε κι εσείς για πράγματα που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε στο ενυδρείο (πχ για diy κατασκευές ή άλλο) ή μόνο εγώ το παθαίνω;
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
noa78
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:30
Τοποθεσία: argos
Έχει βάλει Like: 7 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από noa78 » Παρ 29 Ιουν 2018, 22:18

Undertaker έγραψε:
Παρ 29 Ιουν 2018, 22:15
Ψιλοάσχετο με το θέμα αλλά και λίγο σχετικό κατά κάποιο τρόπο. Ήθελα πάντα να το ρωτήσω για να δω αν τελικά μόνο εγώ είμαι άρρωστος ή υπάρχουν κι άλλοι.......αν τύχει και βρεθείτε σε καμια ξεχασμένη αποθήκη στο σπίτι στο χωριό ας πούμε, ψάχνετε κι εσείς για πράγματα που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε στο ενυδρείο (πχ για diy κατασκευές ή άλλο) ή μόνο εγώ το παθαίνω;
ενοειτεεεεεεε!!!!!εγω αρχιζω και ψαχνω και σε ξενα σπιτια....
KEEP PLANTING!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από tsoui » Παρ 29 Ιουν 2018, 23:18

Το ενυδρειο ειναι για μενα "παρεακι" και ενας τροπος να ξεχνιεμαι ευκαιρια να το παιξω επιστημονας ηλεκτρολογος,υδραυλικος,κηπουρος και παει λεγοντας... :mrgreen:
Undertaker έγραψε:
Παρ 29 Ιουν 2018, 22:15
Ψιλοάσχετο με το θέμα αλλά και λίγο σχετικό κατά κάποιο τρόπο. Ήθελα πάντα να το ρωτήσω για να δω αν τελικά μόνο εγώ είμαι άρρωστος ή υπάρχουν κι άλλοι.......αν τύχει και βρεθείτε σε καμια ξεχασμένη αποθήκη στο σπίτι στο χωριό ας πούμε, ψάχνετε κι εσείς για πράγματα που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε στο ενυδρείο (πχ για diy κατασκευές ή άλλο) ή μόνο εγώ το παθαίνω;
Παντα αν δω κατι θα το κρατησω....γιατι καπου θα χρειαστει και οντως καπου χρειαζεται :D

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Σάβ 30 Ιουν 2018, 00:00

Undertaker έγραψε:
Παρ 29 Ιουν 2018, 22:15
Ψιλοάσχετο με το θέμα αλλά και λίγο σχετικό κατά κάποιο τρόπο. Ήθελα πάντα να το ρωτήσω για να δω αν τελικά μόνο εγώ είμαι άρρωστος ή υπάρχουν κι άλλοι.......αν τύχει και βρεθείτε σε καμια ξεχασμένη αποθήκη στο σπίτι στο χωριό ας πούμε, ψάχνετε κι εσείς για πράγματα που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε στο ενυδρείο (πχ για diy κατασκευές ή άλλο) ή μόνο εγώ το παθαίνω;
Εγώ όπου βλέπω σαβούρα σκέφτομαι αυτό που λες.
Σταύρος ο cheepης.

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Rayden » Σάβ 30 Ιουν 2018, 01:34

Επιαης. Ολα κατα καποιο τροπο χρησιμευουν καπου καπως.... Η παντοφλα βεβαια παραμονευει παντα σε τετοιες περιπτωσεις...

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 801 times
Του έχουν βάλει Like: 1026 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Τάκης » Σάβ 30 Ιουν 2018, 09:04

Μεγάλη ιστορία.
Με τα ενυδρεία άρχισα να ασχολούμαι το 2012, και η αιτία ήταν ένα νούφαρο που μου έκανε δώρο ένας πολύ καλός φίλος.
Η ιστορία ξεκίνησε όταν έφτιαξα την ανακύκλωση νερού για το πότισμα στο ταρατσόκηπο,
Ήρθε ο φίλος μου και το είδε. και την άλλη ημέρα μου έστειλε ένα νούφαρο. Όταν τον ρώτησα τι να το κάνω αυτό , η απάντησε ήταν πως "αφού έλυσες το πρόβλημα του νερού πάρε να βάλεις και ένα υδρόβιο φυτό". Πάντα μου άρεσε το υγρό στοιχεία αλλά μου αρέσει να βλέπω τι γίνεται μέσα στο νερό από όλες τις γωνίες και όχι μόνο από επάνω έφτιαξα μια "γυάλα" και έβαλα μέσα το νούφαρο. Όταν μετά από λίγες ημέρες το είδε ο φίλος , πέταξε και τη μπόμπα "Ε βάλε και ένα χρυσόψαρο μέσα".
Αυτό ήταν , και καθώς είμαι επίμονος και όταν ξεκινήσω κάτι θέλω να το κάνω τέλειο , άρχισε το "πανηγύρι". Και πριν περάσουν 4-5 μήνες , και με προτροπή της συζύγου (αυτό ξέρω πως δεν θα το πιστεύουν όσοι την έχουν γνωρίσει από κοντά) και πριν ακόμα μάθω "τι εστί ενυδρείο" έστησα και το 2ο επάνω στο πάσο. Ηταν απωθημένο της γυναίκας μου να χωρίζεται η κουζίνα από το σαλόνι με ένα ενυδρείο, δεν ήξερε όμως την ενασχόληση που θέλει 'ένα ενυδρείο. Και ενώ στην αρχή ήταν θετική , όταν είδε όμως πως εγώ όλη την ημέρα και τη νύχτα είμαι "μέσα" στο ενυδρείο, γιατί βλέπεται στην αρχή τα λάθη ήταν πολλά και τεράστια, γνώση καμία, όχι μόνο το σκλυλομετάνιωσε , αλλά άρχισε και η γκρίνια, πολύ γκρίνια, ατελείωτη γκρίνια.
Επίσης έχω άλλη μία παραξενιά, αν μου αρέσει κάτι και ενώ μου αρέσει να ψάχνομε για κάτι άλλο και καλύτερο, αυτό που μου αρέσει δεν το χαλάω , το καλύτερο θα ξεκινήσω από την αρχή κρατώντας το προηγούμενο έτσι όπως είναι. Για αυτό τα ενυδρεία μου είναι σχεδόν το ίδιο από τη στιγμή που τα ξεκίνησα, και έτσι κατέληξα να έχω 3.
Λόγω χώρου αλλά πιο πολύ λόγω οικονομικών δυσκολιών , αλλά και γκρίνιας , δεν προχώρησα σε 4ο, 5ο κλπ.
Έτσι τώρα μόνο "απολαμβάνω" ότι έχω φτιάξει. Βέβαια ποτέ δεν σταματάω να ψάχνομαι να βελτιώνω αυτά που έχω ήδη , και να φτιάχνω "πατέντες" να ασχολούμαι όσο το δυνατόν λιγότερο με τη συντήρηση για να έχω χρόνο να τα "χαζεύω".
Η γκρίνια όμως ποτέ δεν σταμάτησε και το κακό είναι πως η γυναίκα μου τη πέρασε και στα παιδιά.
Ξέρω όμως πως πίσω από τη πλάτη μου τα χαζεύουν και αυτοί, και ειδικά η μικρή μου κόρη, ενώ λέει πως θα μου ρίξει χλωρίνη στα ενυδρεία, όταν λείπω κάθετε και τα χαζεύει, όταν έρχονται φίλοι της στο σπίτι τους τα δείχνει και τους εξηγεί κάποια πράγματα.
Η ενασχόληση μου όμως με τα ενυδρεία άλλαξε η ζωή μου, οι γνώσεις που απέκτησα άλλαξαν και τον τρόπο που σκέφτομαι, και ειδικά ότι αφορά τη φύση και τις διαδικασίες που την επηρεάζουν.
Βέβαια , πάντα είναι στο μυαλό μου , κάποια στιγμή να φτιάξω κάποια μεγάλα ενυδρεία (πληθυντικός) ,
και το μεγαλύτερο μου όνειρο (που ίσως είναι ουτοπία) είναι να φτιάξω μία λίμνη, αλλά όχι σαν τις λίμνες που ξέρετε, λίμνη από πάνω και ενυδρείο από τη μία πλευρά :) Θέλω να βλέπω μέσα στο υγρό στοιχείο από όλες τις οπτικές γωνίες , όχι μόνο από πάνω , και αν είναι δυνατόν να μπω και μέσα και να το εξερευνήσω :)
Το όμορφο αυτό ταξίδι συνεχίζεται .....

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 801 times
Του έχουν βάλει Like: 1026 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Τάκης » Σάβ 30 Ιουν 2018, 09:06

Undertaker έγραψε:
Παρ 29 Ιουν 2018, 22:15
Ψιλοάσχετο με το θέμα αλλά και λίγο σχετικό κατά κάποιο τρόπο. Ήθελα πάντα να το ρωτήσω για να δω αν τελικά μόνο εγώ είμαι άρρωστος ή υπάρχουν κι άλλοι.......αν τύχει και βρεθείτε σε καμια ξεχασμένη αποθήκη στο σπίτι στο χωριό ας πούμε, ψάχνετε κι εσείς για πράγματα που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε στο ενυδρείο (πχ για diy κατασκευές ή άλλο) ή μόνο εγώ το παθαίνω;
Τι λες τώρα, και σε ποιον τα λες
Σαν και εμένα θεωρώ πως δεν υπάρχει χειρότερος σε αυτό το θέμα :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
Ναταλία
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 795
Εγγραφή: Δευ 26 Φεβ 2018, 21:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 134 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Ναταλία » Σάβ 30 Ιουν 2018, 11:09

Να πω και εγώ.. Είμαι καινούρια στο χόμπι. Ξεκίνησα να ασχολούμαι πριν από 3 χρόνια περίπου και όπως οι περισσότεροι, στην αρχή πήγα στα τυφλά, ακολουθώντας λάθος βήματα. Από μικρή θυμάμαι ότι μου άρεσαν τα ενυδρεία και όποτε πήγαινα κάπου όπου υπήρχε ενυδρείο, καθόμουν και το χάζευα. Πριν από 3 χρόνια λοιπόν, έτυχε να πάω επίσκεψη σε κάτι οικογενειακους φίλους, οι οποίοι συζητούσαν την αγορά ενός ενυδρείου. Ε δνε ήθελα και πολύ. Με το που πάω σπίτι λέω στους γονείς μου, με τους οποίους μένω, ότι θέλω να πάρω ενυδρείο. Η μητέρα μου δεν πολυψηνόταν.. Αλλά εγώ φυσικά δεν θα κατέθετα έτσι εύκολα τα όπλα. Επιστράτευσα λοιπόν τα μεγάλα μέσα. Δηλαδή πειθω τον πατέρα μου με τα γνωστά μέσα που χρησιμοποιούν οι κόρες όταν θέλουν να ζητήσουν κάτι από τους μπαμπάδες τους :mrgreen: στην αρχή ξεκίνησα με ένα 30λιτρο ενυδρείο βάζοντας μέσα κοπάδακια και ακολουθώντας τις οδηγίες από το Pet Shop. Καθώς άρχισαν να δημιουργούνται προβλήματα, άρχισα να το ψάχνω μόνη μου και να διαβάζω στο διαδίκτυο πληροφορίες. Τώρα που τα σκέφτομαι, απορώ πραγματικά γιατί δεν το έκανα αυτό από την αρχή. Μετά από διάβασμα λοιπόν αποφασίζω να αγοράσω το 60λιτρο που τότε φιλοξενούσε ζωοτοκα και τώρα τον μονομάχο. Και φτάνουμε στο σήμερα, που έπεισα πατέρα και αδερφό να φτιάξουν το μεγάλο στο οποίο έχω τα χρυσοψαρακια :mrgreen: πραγματικά τα λατρεύω τα ενυδρεία μου και το πρώτο πράγμα που κάνω όταν μπαίνω σπίτι είναι να πάω εκεί, να τα χαζέψω και να κοιτάξω αν όλα λειτουργούν σωστά. Σίγουρα έχω πολλά πράγματα να μάθω ακόμα για τον κόσμο του ενυδρείου, έχω να ρίξω ακόμα πολύ διάβασμα αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι στο μέλλον, αν μου το επιτρέπουν τα οικονομικά μου, θα αποκτήσω και άλλα ενυδρεία.. Η ευχαρίστηση και η απόλαυση που δίνει σε όλους μας η ενασχόληση με τα ενυδρεία είναι πραγματικά τεράστια.

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Karlos » Σάβ 30 Ιουν 2018, 12:01

Ναταλία έγραψε:
Σάβ 30 Ιουν 2018, 11:09
Να πω και εγώ.. Είμαι καινούρια στο χόμπι. Ξεκίνησα να ασχολούμαι πριν από 3 χρόνια περίπου και όπως οι περισσότεροι, στην αρχή πήγα στα τυφλά, ακολουθώντας λάθος βήματα. Από μικρή θυμάμαι ότι μου άρεσαν τα ενυδρεία και όποτε πήγαινα κάπου όπου υπήρχε ενυδρείο, καθόμουν και το χάζευα. Πριν από 3 χρόνια λοιπόν, έτυχε να πάω επίσκεψη σε κάτι οικογενειακους φίλους, οι οποίοι συζητούσαν την αγορά ενός ενυδρείου. Ε δνε ήθελα και πολύ. Με το που πάω σπίτι λέω στους γονείς μου, με τους οποίους μένω, ότι θέλω να πάρω ενυδρείο. Η μητέρα μου δεν πολυψηνόταν.. Αλλά εγώ φυσικά δεν θα κατέθετα έτσι εύκολα τα όπλα. Επιστράτευσα λοιπόν τα μεγάλα μέσα. Δηλαδή πειθω τον πατέρα μου με τα γνωστά μέσα που χρησιμοποιούν οι κόρες όταν θέλουν να ζητήσουν κάτι από τους μπαμπάδες τους :mrgreen: στην αρχή ξεκίνησα με ένα 30λιτρο ενυδρείο βάζοντας μέσα κοπάδακια και ακολουθώντας τις οδηγίες από το Pet Shop. Καθώς άρχισαν να δημιουργούνται προβλήματα, άρχισα να το ψάχνω μόνη μου και να διαβάζω στο διαδίκτυο πληροφορίες. Τώρα που τα σκέφτομαι, απορώ πραγματικά γιατί δεν το έκανα αυτό από την αρχή. Μετά από διάβασμα λοιπόν αποφασίζω να αγοράσω το 60λιτρο που τότε φιλοξενούσε ζωοτοκα και τώρα τον μονομάχο. Και φτάνουμε στο σήμερα, που έπεισα πατέρα και αδερφό να φτιάξουν το μεγάλο στο οποίο έχω τα χρυσοψαρακια :mrgreen: πραγματικά τα λατρεύω τα ενυδρεία μου και το πρώτο πράγμα που κάνω όταν μπαίνω σπίτι είναι να πάω εκεί, να τα χαζέψω και να κοιτάξω αν όλα λειτουργούν σωστά. Σίγουρα έχω πολλά πράγματα να μάθω ακόμα για τον κόσμο του ενυδρείου, έχω να ρίξω ακόμα πολύ διάβασμα αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι στο μέλλον, αν μου το επιτρέπουν τα οικονομικά μου, θα αποκτήσω και άλλα ενυδρεία.. Η ευχαρίστηση και η απόλαυση που δίνει σε όλους μας η ενασχόληση με τα ενυδρεία είναι πραγματικά τεράστια.
Που να κάνεις και το θαλασσινό! :rockout:
Keep Reefing! :fish4:

Άβαταρ μέλους
Ναταλία
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 795
Εγγραφή: Δευ 26 Φεβ 2018, 21:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 134 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Ναταλία » Σάβ 30 Ιουν 2018, 12:03

Karlos έγραψε:
Σάβ 30 Ιουν 2018, 12:01
Ναταλία έγραψε:
Σάβ 30 Ιουν 2018, 11:09
Να πω και εγώ.. Είμαι καινούρια στο χόμπι. Ξεκίνησα να ασχολούμαι πριν από 3 χρόνια περίπου και όπως οι περισσότεροι, στην αρχή πήγα στα τυφλά, ακολουθώντας λάθος βήματα. Από μικρή θυμάμαι ότι μου άρεσαν τα ενυδρεία και όποτε πήγαινα κάπου όπου υπήρχε ενυδρείο, καθόμουν και το χάζευα. Πριν από 3 χρόνια λοιπόν, έτυχε να πάω επίσκεψη σε κάτι οικογενειακους φίλους, οι οποίοι συζητούσαν την αγορά ενός ενυδρείου. Ε δνε ήθελα και πολύ. Με το που πάω σπίτι λέω στους γονείς μου, με τους οποίους μένω, ότι θέλω να πάρω ενυδρείο. Η μητέρα μου δεν πολυψηνόταν.. Αλλά εγώ φυσικά δεν θα κατέθετα έτσι εύκολα τα όπλα. Επιστράτευσα λοιπόν τα μεγάλα μέσα. Δηλαδή πειθω τον πατέρα μου με τα γνωστά μέσα που χρησιμοποιούν οι κόρες όταν θέλουν να ζητήσουν κάτι από τους μπαμπάδες τους :mrgreen: στην αρχή ξεκίνησα με ένα 30λιτρο ενυδρείο βάζοντας μέσα κοπάδακια και ακολουθώντας τις οδηγίες από το Pet Shop. Καθώς άρχισαν να δημιουργούνται προβλήματα, άρχισα να το ψάχνω μόνη μου και να διαβάζω στο διαδίκτυο πληροφορίες. Τώρα που τα σκέφτομαι, απορώ πραγματικά γιατί δεν το έκανα αυτό από την αρχή. Μετά από διάβασμα λοιπόν αποφασίζω να αγοράσω το 60λιτρο που τότε φιλοξενούσε ζωοτοκα και τώρα τον μονομάχο. Και φτάνουμε στο σήμερα, που έπεισα πατέρα και αδερφό να φτιάξουν το μεγάλο στο οποίο έχω τα χρυσοψαρακια :mrgreen: πραγματικά τα λατρεύω τα ενυδρεία μου και το πρώτο πράγμα που κάνω όταν μπαίνω σπίτι είναι να πάω εκεί, να τα χαζέψω και να κοιτάξω αν όλα λειτουργούν σωστά. Σίγουρα έχω πολλά πράγματα να μάθω ακόμα για τον κόσμο του ενυδρείου, έχω να ρίξω ακόμα πολύ διάβασμα αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι στο μέλλον, αν μου το επιτρέπουν τα οικονομικά μου, θα αποκτήσω και άλλα ενυδρεία.. Η ευχαρίστηση και η απόλαυση που δίνει σε όλους μας η ενασχόληση με τα ενυδρεία είναι πραγματικά τεράστια.
Που να κάνεις και το θαλασσινό! :rockout:
Χαχαχαχαχ σωστά! Τότε είναι που θα αποτρελαθώ τελείως με το ενυδρείο! Είπαμε... Από Δευτέρα ξεκινάμε.

Άβαταρ μέλους
GiannisFil
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 538
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 21:50
Τοποθεσία: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Έχει βάλει Like: 102 times
Του έχουν βάλει Like: 139 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από GiannisFil » Σάβ 30 Ιουν 2018, 14:00

Ναταλία έγραψε:
Σάβ 30 Ιουν 2018, 12:03
Karlos έγραψε:
Σάβ 30 Ιουν 2018, 12:01

Που να κάνεις και το θαλασσινό! :rockout:
Χαχαχαχαχ σωστά! Τότε είναι που θα αποτρελαθώ τελείως με το ενυδρείο! Είπαμε... Από Δευτέρα ξεκινάμε.
Ναταλία τελικά δεν σου πήρε πολύ να σε πείσει ο Νίκος ε;;;;;; ααχαχαχχαχαχα

Μπάμπης
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1682
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 10:41
Τοποθεσία: Μυτιληνη
Έχει βάλει Like: 594 times
Του έχουν βάλει Like: 316 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Μπάμπης » Σάβ 30 Ιουν 2018, 14:03

Εγω σας το ειπα μη πατε οι του γλυκου νερου δε με ακουσες Ναταλια

Άβαταρ μέλους
Ναταλία
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 795
Εγγραφή: Δευ 26 Φεβ 2018, 21:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 134 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Ναταλία » Σάβ 30 Ιουν 2018, 14:16

Χάχα πλάκα κάνουμε παιδιά..δεν αλλάζω τα χρυσοψαρακια με τίποτα.. Τα θαλασσινά τα θαυμάζουμε απλά :mrgreen: μετά από 10 χρόνια δεν ξέρουμε βέβαια. Μιλάμε για το τώρα :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
Ναταλία
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 795
Εγγραφή: Δευ 26 Φεβ 2018, 21:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 134 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Ναταλία » Σάβ 30 Ιουν 2018, 15:24

*********** έγραψε:
Σάβ 30 Ιουν 2018, 15:12
Ναταλία έγραψε:
Σάβ 30 Ιουν 2018, 14:16
Χάχα πλάκα κάνουμε παιδιά..δεν αλλάζω τα χρυσοψαρακια με τίποτα.. Τα θαλασσινά τα θαυμάζουμε απλά :mrgreen: μετά από 10 χρόνια δεν ξέρουμε βέβαια. Μιλάμε για το τώρα :mrgreen:
Μακρυά κι αγαπημένοι που λέμε!!!! ;) ;)
Εννοείται Γιώργο!! Μακριά και αγαπημένοι.. Τα θαυμάζουμε και απλά βγάζουμε 1,2,3,5,10,20...50 φωτογραφίες :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 801 times
Του έχουν βάλει Like: 1026 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Τάκης » Σάβ 30 Ιουν 2018, 16:43

*********** έγραψε:
Σάβ 30 Ιουν 2018, 15:12
Ναταλία έγραψε:
Σάβ 30 Ιουν 2018, 14:16
Χάχα πλάκα κάνουμε παιδιά..δεν αλλάζω τα χρυσοψαρακια με τίποτα.. Τα θαλασσινά τα θαυμάζουμε απλά :mrgreen: μετά από 10 χρόνια δεν ξέρουμε βέβαια. Μιλάμε για το τώρα :mrgreen:
Μακρυά κι αγαπημένοι που λέμε!!!! ;) ;)
Ετσι ετσι,
αμα θέλουμε να δούμε θαλασσινό ρίχνουμε μια βουτιά στη θάλασσα :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από GodFather » Σάβ 30 Ιουν 2018, 23:07

Ρε σεις....σας εβαλε κανεις το πιστολι στον κροταφο να κανετε με το ζορι θαλασσινό ?
Ο καθενας ειναι ελευθερος να στησει οτι θελει....κουμαντο του θα γινετε ???
Τι ειστε εσεις μωρε ???

Τις παροιμίες....
1.. τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους κ@λους
2. Όσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια
Τις ξερετε ???
Λάμπρος.Τ

Μπάμπης
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1682
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 10:41
Τοποθεσία: Μυτιληνη
Έχει βάλει Like: 594 times
Του έχουν βάλει Like: 316 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Μπάμπης » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 02:07

Χαχαχαχα.

yannisp2
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 22:35
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 3 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από yannisp2 » Κυρ 01 Ιούλ 2018, 09:07

καλο το γλυκο (dessert) αλλα το κυριως γευμα που σε ικανοποιει και χορταινει ειναι παντα αλμυρο...μια αλλη παροιμια...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2415 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 02 Ιούλ 2018, 10:21

καλημερα σας!

το τι είδος ενυδρείου θέλει να έχει ο κάθε χομπιστας είναι δικαίωμα του, όπως και με ποιον τρόπο θα το στήσει επίσης....

εμείς απλά λέμε την γνώμη μας, μέσα από τις δικές μας εμπειρίες και από εκεί και πέρα είναι στην διακριτική του ευχέρεια ποιο είδος και τρόπο λειτουργίας του θα ακολουθήσει...

αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος ύπαρξης των φορουμ!

από εκεί και πέρα το φορουμ απευθύνεται σε νοήμων ανθρώπους, που δεν χρειάζονται φυσικά χειραγώγηση και προστασία από κανέναν μας...

παρακαλώ πολύ να είμαστε προσεκτικοί στα συμφραζόμενα μας, για να μην δημιουργουνται εντυπώσεις άνευ λόγου και αιτίας!

όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω η φράση ..."Μακρυά κι αγαπημένοι που λέμε" .... περιμενω να την δω στην πράξη και στα γραπτά!

καλό είναι να κοιτάμε τα του οίκου μας και πως θα γινόμαστε καλύτεροι συνολικά και μεμονωμένα, με το είδος που ασχολούμαστε!

παρακαλώ να τελειώσει εδώ το θέμα και να είμαστε προσεκτικοί στις εκφράσεις μας!

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Δευ 02 Ιούλ 2018, 10:27

Έλα βρε, τα παιδιά αστειεύονται.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Ναταλία
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 795
Εγγραφή: Δευ 26 Φεβ 2018, 21:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 134 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Ναταλία » Δευ 02 Ιούλ 2018, 10:39

Νίκο, όπως είπε και ο Πάνος, φυσικά αστιευομασταν και κάναμε πλακα. Λατρεύουμε όλα τα ενυδρεία, και τα θαλασσινά και τα γλυκά. Σίγουρα τα θαλασσινά είναι πιο όμορφα και εντυπωσιακά αλλά εξίσου δύσκολα και απαιτητικά. Δεν αναφερόμασταν στους κατόχους των θαλασσινών αλλά στη δυσκολία και τον κόπο του εγχειρήματος για το στήσιμο ενός θαλασσινου.

Μπάμπης
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1682
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 10:41
Τοποθεσία: Μυτιληνη
Έχει βάλει Like: 594 times
Του έχουν βάλει Like: 316 times

Re: Ενυδρείο..Οικογένεια..Τρόπος ζωής ή μήπως κάτι περισσότερο?

Δημοσίευση από Μπάμπης » Δευ 02 Ιούλ 2018, 10:40

Ρε παιδια προς θεου.
Πλακα κανουμε. Σαφως και το θαλασσινο εχει αλλη χαρη αλλα ο καθενας για τους δικους του λογους κανει την επιλογή του.
Δεν υπαρχει λογος να δημιουργούντε εντασεις για μια πλακα

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Γενικού περιεχομένου”