Merry Acro Christmas!!!

Ιδιοκτήτες καταστημάτων και μέλη, μπορούν να ανταλλάσσουν απόψεις για ενυδρειακά προϊόντα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aber Aquatic
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ 06 Ιούλ 2020, 13:43
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από Aber Aquatic » Τρί 21 Δεκ 2021, 02:18

Μεγάλη εισαγωγή από αποικίες Acropora!

Ακολουθούν κάποιες φωτογραφίες και για την πλήρη εισαγωγή, σας περιμένουμε στο φυσικό ή ηλεκτρονικό μας κατάστημα:


https://aberaquatic.com/product-categor ... yg/sps-el/

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Και επειδή κοράλλια δεν είναι μόνο τα σκληρά, θα ακολουθήσουν τα LPS και τα Soft που επίσης παραλάβαμε.

Καλές γιορτές!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Aber Aquatic για αυτή τη δημοσίευση:
Iliasy (Παρ 24 Δεκ 2021, 20:09)


Aber Aquatic
e-shop: https://aberaquatic.com
Λυκούργου 2 & Λεωφόρος Ηρακλείου, Νέα Ιωνία | 210 2716560 | info@aberaquatic.com |
Follow us on Facebook > Instagram > TikTok > YouTube

Άβαταρ μέλους
GreyDragonWorld
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Κυρ 25 Απρ 2021, 11:46
Τοποθεσία: Λάμπρος στο Παλαιό Φάληρο
Mood:
Έχει βάλει Like: 152 times
Του έχουν βάλει Like: 81 times
Επικοινωνία:

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από GreyDragonWorld » Τρί 21 Δεκ 2021, 09:32

[quote="Aber Aquatic" post_id=61628 time=1640045916 user_id=1293]
Και επειδή κοράλλια δεν είναι μόνο τα σκληρά, θα ακολουθήσουν τα LPS και τα Soft που επίσης παραλάβαμε.

Καλές γιορτές!!![/size]
[/quote]

Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GreyDragonWorld για αυτή τη δημοσίευση:
Aber Aquatic (Τρί 21 Δεκ 2021, 14:42)
0% ανοχή στο bullying.
Είμαι career coach https://softskill.coach
Εκπαιδεύω ρεφλεξολόγους https://kere.gr
Προτιμώ τα μαλακά κοράλλια: viewtopic.php?f=98&t=3445
Facebook: https://fb.com/stravelakis

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 21 Δεκ 2021, 10:13

Καλές γιορτές και καλές δουλειές!

Πανέμορφα κομμάτια, πανάκριβα ομως!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος for the post (total 2):
niknik (Τρί 21 Δεκ 2021, 23:54) • bam-bam (Τετ 22 Δεκ 2021, 00:27)

Άβαταρ μέλους
Aber Aquatic
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ 06 Ιούλ 2020, 13:43
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από Aber Aquatic » Τρί 21 Δεκ 2021, 15:06

Νίκος έγραψε:
Τρί 21 Δεκ 2021, 10:13
Καλές γιορτές και καλές δουλειές!

Πανέμορφα κομμάτια, πανάκριβα ομως!
Σε ευχαριστούμε πολύ Νίκο!

Δυστυχώς, όπως θα γνωρίζεις καλά, τα καλά κοράλλια σε μέγεθος αποικίας (όχι frag) δυστυχώς δεν έρχονται πλέον φθηνά.
Ας ελπίσουμε από νέα χρονιά να στρώσουν κάπως τα πράγματα και να εξομαλυνθούν οι στρεβλώσεις στην παγκόσμια εφοδιαστική αλυσίδα μαζί με τα σχετικά κόστη.

Από πλευράς μας θα συνεχίσουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε με υπάρχοντες ή νέους προμηθευτές, έτσι ώστε οι προσφερόμενες επιλογές στον Έλληνα χομπίστα να μην έχουν να ζηλέψουν τίποτα από αυτές στις μεγάλες Ευρωπαϊκές χώρες και τις μεγάλες αγορές.

Καλά Χριστούγεννα να έχουμε όλοι, καλή χρονιά, με υγεία και ακμάζοντα ενυδρεία με όμορφους και υγιείς οργανισμούς!

Φιλικά,
Γιώργος
Aber Aquatic
e-shop: https://aberaquatic.com
Λυκούργου 2 & Λεωφόρος Ηρακλείου, Νέα Ιωνία | 210 2716560 | info@aberaquatic.com |
Follow us on Facebook > Instagram > TikTok > YouTube

dimpol
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Κυρ 24 Φεβ 2019, 17:36
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Έχει βάλει Like: 12 times
Του έχουν βάλει Like: 48 times

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από dimpol » Τρί 21 Δεκ 2021, 16:22

Καλές γιορτές σε όλους με υγεία. Όντως πανέμορφα κομμάτια αλλά δυστυχώς για τους περισσότερους απλησιαστα. Προσπαθήστε για το καλύτερο στο οικονομικό κομματι πάνω στο χόμπυ. Τα 150 ή 170 ευρώ για ένα κοραλλι είναι πόσα που καίνε......
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην dimpol για αυτή τη δημοσίευση:
niknik (Τρί 21 Δεκ 2021, 23:54)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 22 Δεκ 2021, 00:51

Μεγάλη κουβέντα Γιωργο μου😀

Θα σου πω την γνώμη μου καθώς γνωρίζω τις τρέχων τιμές χονδρικής, οπως βλέπουμε όλοι μας και τις τιμές των αντίστοιχων ευρωπαϊκών καταστημάτων λιανικής, με την διαφορά ομως ότι ο μέσος Έλληνας αμοίβεται με το 1/3 επιεικώς, συγκριτικά με τον μέσο Ευρωπαίο χομπίστα!

Θα με χαροποιούσε να έβλεπα ελκυστικές και προσιτές τιμές κοραλλιών και γενικότερα ζωντανών οργανισμών, για να μπορούμε ολοι μας να αγοράζουμε και να βοηθιούνται συνάμα και τα εγχώρια καταστήματα μας!

το ‘να χέρι νίβει τ’ άλλο … 😘
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
GiannisFil (Τετ 22 Δεκ 2021, 01:43)

Άβαταρ μέλους
GreyDragonWorld
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Κυρ 25 Απρ 2021, 11:46
Τοποθεσία: Λάμπρος στο Παλαιό Φάληρο
Mood:
Έχει βάλει Like: 152 times
Του έχουν βάλει Like: 81 times
Επικοινωνία:

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από GreyDragonWorld » Τετ 22 Δεκ 2021, 21:58

Το ότι οι ευρωπαίοι είναι πολύ πιο πλούσιοι τους κάνει να μπορούν να εκμεταλευονται την διεθνή αγορά καλύτερα. Και εμείς και εκείνοι αγοράζουν από την ίδια ινδονησία, τους ίδιους εξαγωγείς.... αλλά υπάρχει λύση!!! Ο τρόπος που αντιτωπίζουν οι Αμερικάνοι αυτό το θέμα είναι να έχουν σχεδόν εξαφανίσει την πώληση ολόκληρων κοραλλιών, πουλάνε μόνο μικρά φραγκ, 4-5εκατοστά, με πιθανά λίγο encrustation στο fragplug αν είσαι τυχερός. Κάτι τέτοιο θα έβαζε τον Γιώργο ή τον Γιώργο - ;) - να αφιερώνουν χρόνο και χρήμα στο σπάσιμο των κοραλλιών που πωλούνται τώρα 120ε και να έχουν 5-8 φραγκάκια για κάθε αποικία με 30€ το ένα (τουλάχιστον 30 για να καλύψουν το κόστος εργασίας και την φύρα που σίγουρα θα υπάρχει).

Εγώ, για τα μαλακά μου θα το προτιμούσα, ένα κοράλλι των 80ε να γίνεται 5 κοράλια των 25 ευρώ... αλλά ξέρω ότι οι σκληροί ριφάδες έχετε διαφορετικό τρόπο να σκεύτεσται αυτά τα πράματα...

Δεν τους υπερασπίζομαι.... αλλά αν τους ζητούσαμε 1-2 συγκεκριμένες αποικίες να τις σπάσουν και τους έχουμε έτοιμους αγοράστές από την ομάδα, "ναι" θα έλεγαν, σίγουρα!!! .... νομίζω.... :)
0% ανοχή στο bullying.
Είμαι career coach https://softskill.coach
Εκπαιδεύω ρεφλεξολόγους https://kere.gr
Προτιμώ τα μαλακά κοράλλια: viewtopic.php?f=98&t=3445
Facebook: https://fb.com/stravelakis

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 23 Δεκ 2021, 10:20

GreyDragonWorld έγραψε:
Τετ 22 Δεκ 2021, 21:58
Το ότι οι ευρωπαίοι είναι πολύ πιο πλούσιοι τους κάνει να μπορούν να εκμεταλευονται την διεθνή αγορά καλύτερα. Και εμείς και εκείνοι αγοράζουν από την ίδια ινδονησία, τους ίδιους εξαγωγείς


Αυτο ακριβώς προανέφερα Λάμπρο μου…

Αγοράζουμε απο τους ίδιους χονδρεμπόρους και πουλάμε πολύ ακριβότερα το ίδιο προϊόν, συγκριτικά με το μέσο ευρωπαϊκό κατάστημα που απευθύνεται σε αντίστοιχους καταναλωτές με 3πλασιες απολαβές!



.... αλλά υπάρχει λύση!!! Ο τρόπος που αντιτωπίζουν οι Αμερικάνοι αυτό το θέμα είναι να έχουν σχεδόν εξαφανίσει την πώληση ολόκληρων κοραλλιών, πουλάνε μόνο μικρά φραγκ, 4-5εκατοστά, με πιθανά λίγο encrustation στο fragplug αν είσαι τυχερός. Κάτι τέτοιο θα έβαζε τον Γιώργο ή τον Γιώργο - ;) - να αφιερώνουν χρόνο και χρήμα στο σπάσιμο των κοραλλιών που πωλούνται τώρα 120ε και να έχουν 5-8 φραγκάκια για κάθε αποικία με 30€ το ένα (τουλάχιστον 30 για να καλύψουν το κόστος εργασίας και την φύρα που σίγουρα θα υπάρχει).


Βρε συ τι λες;

Οι αμερικανοί κόβουν μύτες ανθούς, τους φωτογραφίζουν με περίεργα φασματα και φίλτρα στις φωτο, σου πασάρουν και ενα όνομα scape και απο την πώληση ενος φραγκ εχουν βγαλει ολόκληρο το μητρικό κομμάτι!




Εγώ, για τα μαλακά μου θα το προτιμούσα, ένα κοράλλι των 80ε να γίνεται 5 κοράλια των 25 ευρώ... αλλά ξέρω ότι οι σκληροί ριφάδες έχετε διαφορετικό τρόπο να σκεύτεσται αυτά τα πράματα...

Δεν τους υπερασπίζομαι.... αλλά αν τους ζητούσαμε 1-2 συγκεκριμένες αποικίες να τις σπάσουν και τους έχουμε έτοιμους αγοράστές από την ομάδα, "ναι" θα έλεγαν, σίγουρα!!! .... νομίζω.... :)

Το πρόβλημα μας δεν ειναι το φραγκαρισμα Λάμπρο μου, το γνωρίσουμε πολύ καλα και σε διαβεβαιώ οτι δεν υπάρχει ούτε φιρα αν ξερεις και γνωριζεις!

Το θεμα ειναι οι τιμές που βρίσκονται αρκετά ψηλά στην Ελλάδα συγκριτικά με την Ευρώπη ενώ σαν κράτος βρισκόμαστε στις τελευταίες θέσεις της ΕΕ, με αποτέλεσμα το χόμπι μας να γινεται καθημερινά για λιγότερους!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
GreyDragonWorld (Πέμ 23 Δεκ 2021, 10:29)

Άβαταρ μέλους
GreyDragonWorld
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Κυρ 25 Απρ 2021, 11:46
Τοποθεσία: Λάμπρος στο Παλαιό Φάληρο
Mood:
Έχει βάλει Like: 152 times
Του έχουν βάλει Like: 81 times
Επικοινωνία:

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από GreyDragonWorld » Πέμ 23 Δεκ 2021, 10:49

Ενδιαφέρον... εγώ δεν βλέπω μεγάλες διαφορές στις τιμές αγοράζοντας από ευρωπαικά καταστήματα*. και σε αρκετές περιπτώσεις είναι και πιο φτηνοί εδώ.

Και το ψάχνω ιδιέταιρα... Και αυτές τις μέρες για να πάρω κάτι, και γενικά για χάζι...

Μπορεί να είναι λίγο πιο ακριβά εδώ, η αγορά είναι μικρότερη και οι πωλήσεις σε όγκο σίγουρα δίνουν την ευκαιρία για κάποιες μειώσεις τιμής. Και η αβεβαιώτητα της Ελληνικής αγοράς, μαζί με την αδράνεια του τραπεζικού συστήματος και το παράξενο σύστημα φόρων δικαιολογιμένα επιρρεάζει τα μαγαζιά.

Για το φραγκάρισμα μπορεί εσύ να έχεις κάποια υπέροχη συνταγή, αλλά όπου και να γυρίσεις να κοιτάξεις, αν είναι ειλικρινείς, μιλάνε για την φύρα τους. (Δες την κοπέλα που παρουσιάζει την διαδικασία τους στην Gallery Aquatica TV στο youtube - μαγαζί και κοπέλα με δεκαετίες στο fragging)

Τώρα για την έλλειψη ειλικρινούς προσέγγισης των καταστημάτων... το λένε και για τα φώτα και για τα φίλτρα, ενώ οι δικοί μας.... άσε με! Στο Waterinn γινόταν χαμός από μπούρδες, και μιλούσα χτες με έναν παλιό που μου έλεγε ότι η μπουρδολογία έχει δεκαετίες στην καμπούρα της. Τον Γιώργο για αυτό τον διάλεξα. Δεν μου είπε ούτε μία μπούρδα- ούτε όταν πήρε καλά λεφτά από εμένα , ούτε τώρα που θα πάρει λίγα.




*Γενικά παρακολουθώ faunamarin, meeraquaristik, ionasreef, eurocorals, reeflab, jmcorals, masterfisch, whitecorals, freakingcorals, coralaxy (εδώ έχει καλύτερες τιμές αλλά μικρή ποικηλία... δεν αξίζει τα μεταφορικά για να πάρεις 1-2 πράματα).
0% ανοχή στο bullying.
Είμαι career coach https://softskill.coach
Εκπαιδεύω ρεφλεξολόγους https://kere.gr
Προτιμώ τα μαλακά κοράλλια: viewtopic.php?f=98&t=3445
Facebook: https://fb.com/stravelakis

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 23 Δεκ 2021, 11:46

Λάμπρο μου κανάλια στο YouTube δεν βλέπω, τα θεωρώ νηπιακών γνώσεων, επομένως δεν τα χω καν σαν κριτήριο!😀

δεν εχω καμια μαγική συνταγή στο κόψιμο βρε συ, μπορούν να το επιβεβαιώσουν άλλωστε και όσοι με έχουν δει!😃

Δεκτή η άποψη σου οπως και η δίκη μου πιστεύω, δεν θέλω να μπω σε επιμέρους συγκρίσεις τιμών, ανα είδος για ευνόητους λόγους!

Το σιγουρο και για να μην πλατιαζουμε το θεμα ειναι πως οι τιμές των ζωντανών στην Ελλάδα ειναι ακριβότερες σε αντιστοιχία με την υπόλοιπη Ευρώπη ενώ οι μισθοί μας εινει στα τάρταρα!

Άβαταρ μέλους
GreyDragonWorld
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Κυρ 25 Απρ 2021, 11:46
Τοποθεσία: Λάμπρος στο Παλαιό Φάληρο
Mood:
Έχει βάλει Like: 152 times
Του έχουν βάλει Like: 81 times
Επικοινωνία:

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από GreyDragonWorld » Πέμ 23 Δεκ 2021, 12:28

Αχχχχχ μακάρι να είχες άδικο! Μακάρι!

Sent from my 21081111RG using Tapatalk

0% ανοχή στο bullying.
Είμαι career coach https://softskill.coach
Εκπαιδεύω ρεφλεξολόγους https://kere.gr
Προτιμώ τα μαλακά κοράλλια: viewtopic.php?f=98&t=3445
Facebook: https://fb.com/stravelakis

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από Revolution1925 » Πέμ 23 Δεκ 2021, 13:17

Να γίνουμε και οι χομπιστες ποιο υπεύθυνοι!
Να κάνουμε το καλύτερο δυνατόν για τα ζωντανά μας. Να αγοράζουμε κοράλλια και ψαρια που έχουμε την δυνατότητα να κρατήσουμε και να μεγαλώσουμε.

Ναι οι τιμές γενικά στα κορραλια είναι ακριβές. Και στην Ελλάδα και έξω. Αλλά αν είναι στα 10 κοράλλια που ψωνίζουμε να μας ψωφανε τα 7 από δικα μας λάθη και μετά να πάμε να ξανά ψωνίζουμε τότε φταίμε.

Ένα κοράλλι είναι ακριβό αν το πάρεις και μπορέσεις και το κρατήσεις ζωντανό λίγο καιρό. Αν το κοράλλι είναι ζωντανό 10 χρόνια και το βλέπεις και το χαίρεσαι τότε δεν είναι ακριβό. Θα μεγαλώσει, θα κόψεις, θα δώσεις, θα υπάρχει σε πολλά ενυδρεία και η τιμή του θα πέσει.

Ξαναλέω ναι τα κοράλλια είναι ακριβά. Οπότε αν ψωνίζουμε να ψωνίζουμε υπεύθυνα και να κάνουμε το καλύτερο δυνατό για τα ζωντανά μας.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το χόμπι το κάνουμε γιατί αγαπάμε τα ζωντανά και χαιρόμαστε να τα φιλοξενούμε και να τα μεγαλώνουμε!!
Δυστυχώς πολλοί χομπιστες το ξεχνάμε αυτό

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Πέμ 23 Δεκ 2021, 14:09

Revolution1925 έγραψε:
Πέμ 23 Δεκ 2021, 13:17
Να γίνουμε και οι χομπιστες ποιο υπεύθυνοι!
Να κάνουμε το καλύτερο δυνατόν για τα ζωντανά μας. Να αγοράζουμε κοράλλια και ψαρια που έχουμε την δυνατότητα να κρατήσουμε και να μεγαλώσουμε.

Ναι οι τιμές γενικά στα κορραλια είναι ακριβές. Και στην Ελλάδα και έξω. Αλλά αν είναι στα 10 κοράλλια που ψωνίζουμε να μας ψωφανε τα 7 από δικα μας λάθη και μετά να πάμε να ξανά ψωνίζουμε τότε φταίμε.

Ένα κοράλλι είναι ακριβό αν το πάρεις και μπορέσεις και το κρατήσεις ζωντανό λίγο καιρό. Αν το κοράλλι είναι ζωντανό 10 χρόνια και το βλέπεις και το χαίρεσαι τότε δεν είναι ακριβό. Θα μεγαλώσει, θα κόψεις, θα δώσεις, θα υπάρχει σε πολλά ενυδρεία και η τιμή του θα πέσει.

Ξαναλέω ναι τα κοράλλια είναι ακριβά. Οπότε αν ψωνίζουμε να ψωνίζουμε υπεύθυνα και να κάνουμε το καλύτερο δυνατό για τα ζωντανά μας.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το χόμπι το κάνουμε γιατί αγαπάμε τα ζωντανά και χαιρόμαστε να τα φιλοξενούμε και να τα μεγαλώνουμε!!
Δυστυχώς πολλοί χομπιστες το ξεχνάμε αυτό
Θα μου επιτρέψεις να σου πω πως δεν συμφωνώ με την τοποθέτησή σου διότι είναι ξεχωριστό θέμα το αν κάποιος μπορεί να διατηρήσει ή όχι τα κοράλλια που αγοράζει με το αν ένα κοραλλι πωλείται σε τιμή πολύ πάνω από την "αντικειμενική" του αξία!!!!

Με λίγα λόγια αν ένας χομπίστας αγοράζει κοράλλια και του πεθαίνουν είναι πρόβλημα του αλλά κ κρίμα για τα ζωντανά....άρα από την στιγμή που χάνει τα λεφτά του και τα ζωντανά του αναλαμβάνει έτσι κ αλλιώς την ευθύνη του.
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από Revolution1925 » Πέμ 23 Δεκ 2021, 16:41

Φυσικά όλες οι απόψεις είναι δέκτες!

Ξαναλέω. Οι τιμές των κορραλιων ΕΙΝΑΙ ακριβές.

Ποιος κρίνει την αντικειμενική αξία ενός κοραλλιού?
Πόσο κοστολογείς το ξήλωμα ενός κοραλλιού από τους υφάλους (με βάση το κακό που γίνεται στο περιβάλλον?)

Μεγαλώνουμε κοράλλια όλοι και ξέρουμε τους ρυθμούς ανάπτυξης τους.
Πόσο κοστολογείς ακόμα τα δικά σου κοράλλια στο ενυδρείο σου με βάση τα έξοδα που έχεις κάνει να τα μεγαλώσεις και βάση τους ρυθμούς ανάπτυξης τους?

Σαν ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ φυσικά και θα ήθελα όλα τα κοράλλια να είναι πολύ πιο φτηνά.
Σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ θα ήθελα τα κοράλλια να είναι απλησίαστα και να μην μπορεί να τα αγοράσει σχεδόν κανένας.

Μην ξεχνάς ότι πριν μια 10ετια τα κοράλλια ήταν πάμφθηνα. Τώρα μιλάμε για 10-20 ευρώ πράγματα που σήμερα τα πληρώνεις 500.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι τα κοράλλια στον πλανήτη κοντεύουν να γίνουν είδος υπό εξαφάνιση πλέον

Βλέπω καθημερινά ψάρια να ψωφανε κατά εκατοντάδες στα ενυδρεία μας. Βλέπω κοράλλια καθημερινά να χαλάνε στα ενυδρεία μας.

Αν ένα ενυδρείο για να γεμίσει φουλ πχ θέλει 20 κοράλλια και εμείς ψωνιζαμε 20 κοράλλια και δεν ξαναψωνιζαμε για τα επόμενα 10 χρόνια γιατί τα ζωντανά μας ζούσαν, τότε οι τιμές θα ήταν χαμηλές.

Όταν εμείς χρειαζόμαστε 20 κοράλλια και ψωφαμε 150 τότε καλά να πάθουμε

Ξαναλέω τα κοράλλια είναι ακριβά συμφωνώ.

Όλα αυτά τα γράφω για χάρη της συζήτησης και καμιά πρόθεση δεν έχω να παρεξηγηθώ με κανέναν!
Στο ίδιο καζάνι βράζουμε άλλωστε!

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Πέμ 23 Δεκ 2021, 17:19

Βρε εννοείται πως δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης!!!

Πόσο μάλλον όταν σε γενικές γραμμές συμφωνούμε στο ότι είναι ακριβά...και μάλιστα το λέμε με ωραίο τρόπο κ επιχειρήματα χωρίς να περνάμε τα όρια της γραφικότητας κ της κλαψας....

Από την άλλη όμως εγώ αυτό που λέω είναι ,πως θεωρώ ξεχωριστό κομμάτι το ζήτημα της οικολογικής συνείδησης κτλπ...και μάλιστα αν θέλεις να το συζητήσουμε πιο αναλυτικά οι απόψεις περί οικολογικής συνείδησης και αν αυτή συμβαδίζει με το χόμπι είναι αλληλοσυγκρουόμενες....διότι αφενός κάποιος θα πει πως επιτελείται οικολογική καταστροφή όταν κόβονται άγρια κοράλλια... αφετέρου δε κάποιος άλλος θα σου πει πως οι τόσες φάρμες που έχουν φτιαχτεί για να δώσουν κοράλλια στην βιομηχανία κ κατ επέκταση στους χομπίστες βοηθούν στην διατήρηση κάποιων ειδών τα οποία μπορεί να είχαν εκλείψει....ή πως τα ενυδρεία μεγάλων χομπιστων - ή επαγγελματιών - εκτροφεων κοραλλιών αποτελούν εγγύηση στην διατήρηση κάποιων ειδών ενώ στην θάλασσα απειλούνται ολοένα κ περισοτερο από την άνοδο της θερμοκρασίας....

3ν πάση περιπτώσει κατά την γνώμη μου θεωρώ όπως έγραψα κ πιο πάνω πως είναι διαφορετικό το κομμάτι της τιμής και την οικολογίας... Χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν σέβομαι την άποψη ασχετως αν διαφωνώ!

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην kosmas kleidas για αυτή τη δημοσίευση:
Revolution1925 (Πέμ 23 Δεκ 2021, 17:22)
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Merry Acro Christmas!!!

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 23 Δεκ 2021, 18:18

Συμφωνώ και με τους δυο στα όσα αναφέρετε…

Οι εξαγωγές κοραλλιών και ψαριών απο Αυστραλία Ινδονησία Σρι Λανκα Βιετνάμ, μέσο των καλλιεργητών, καταλαμβάνει αξιοσέβαστο ποσοστό στο ΑΕΠ των κρατών και με οτι αυτο συνεπάγεται!

Απο εκει και περα το θεμα αφορά στην εναρμόνιση των τιμών μας σε ευρωπαϊκά πλαίσια τουλάχιστον για αρχή, με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης!

Να βοηθήσει ξαναλέω η εγχώρια αγορά μας, με τροπο που να συμφέρει τον χομπίστα και το κατάστημα … win - win κοινώς!👌
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Πέμ 23 Δεκ 2021, 18:43)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Καταστήματα”