Αντικατάσταση μπαταριών NiCd με 18650 λιθίου σε συσκευές και εργαλεία

Συμβουλές και προτάσεις για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Αντικατάσταση μπαταριών NiCd με 18650 λιθίου σε συσκευές και εργαλεία

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 07 Σεπ 2021, 12:47

Με παίρνει τηλέφωνο ο πατέρας μου να του βρω ένα καινούριο ηλεκτρικό σκουπάκι γιατί του χάλασε.
Του απαντάω πως θα περάσω να το πάρω να το δω
Το παίρνω σπίτι , κοιτάω τον μετασχηματιστή και λέει 14 volt ac , τον μετράω , χαλασμένος , λέω αντε να βρεις τέτοιον, βάζω έναν 12βολτο μπας και φορτίσουν οι μπαταρίες έστω και λιγο , το σκουπάκι γράφει 9,6v
έμεινε μια ημέρα επάνω , το σκουπάκι ίσα που δούλεψε για δευτερόλεπτα, άρα θέλει και μπαταρίες.
Τότε σκέφτομαι , να η ευκαιρία να ασχοληθώ με BMS ,
είχα 3 παλιές μπαταρίες 18650 από ηλεκτρονικό τσιγάρο , τις ενώνω πρόχειρα ,
δοκιμάζω το μοτερ , το μεοτεράκι πετάει , λογικό , αυτές βγάζουν θεωρητικά 3,6 με 4,2 volt η καθε μία , άρα είμαστε στα 10,8 με 12,6 volt , σκέφτομαι πως δεν είναι και πολύ παραπάνω , έτσι παραγγέλνω μία πλακέτα BMS 3S στα 25A (4,20 Ευρω) , παραγγέλνω και 3 μπαταρίες 18650 με έτοιμα λαμάκια στα 1300 ma (9 ευρω όλες μαζί)
και ξεκινάω.

Λύνω εντωμεταξύ το σκουπάκι και του πλένω όλα τα πλαστικά μέρη , σαπούνι για τα πιάτα και απορρυπαντικό πλυντηρίου και βούρτσα και έγινε καινούριο :)


01.jpg


02.jpg


Βρίσκω πως θα κάνω τη συνδεσμολογία και αρχίζω να κολλάω.
Απο ηλεκτρονικά δεν σκαμπάζω , από ηλεκτρολογικά όμως τα καταφέρνω :)


04.jpg

05.jpg


06.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg
11.jpg


βάζω και ταινίες διπλής όψης


12.jpg



και τα βάζω στο κουτί που είχε πριν τις μπαταρίες



13.jpg


Αφου έκανα τη συνδεσμολογία , δοκιμάζω , το σκουπάκι φυσάει.


14.jpg


Προσθέτω jack dc στη βάση και έτσι αν χαλάσει ο μετασχηματιστής να βάλω άλλον εύκολα (έχω καμια 10ρια απο αυτούς) έβαλα και ενδεικτικό led να δείχνει πως ο μετασχηματιστής δουλεύει και είναι συνδεμένος , να καταλαβαίνουν επίσης οι δικοί μου πως είναι στη πρίζα , ναναι καλά οι δικοί μου αλλά ο πατέρας μου πατάει τα 90 και κάποιες φορές ξεχνάει 🙂


15.jpg

16.jpg

17.jpg


Αλλαξα το led που έχει επάνω το σκουπάκι γιατι δεν δούλευε αλλά και ούτε κατάλαβα τι κάνει και το έκανα να ανάβει όταν λειτουργει το σκουπάκι , επίσης πρόσθεσα και ένα πράσινο που ανάβει όταν το σκουπάκι κουμπώσει σωστα στη βάση και φορτίζει , έτσι να βλέπουν πως το έβαλαν σωστά.


18.jpg

19.jpg

20.jpg



Εδω να πω λίγα λόγια για τα λεντάκια.
Σε ότι φτιάχνω που έχει σχέση με ρεύμα βάζω ενδεικτικά.
Τα απλά led λειτουργούν με 3,5 volt , αν μπουν σε 12 volt καίγονται, έτσι ρωτώντας έμαθα πως αν σε κάθε ποδαράκι βάλω από μία αντίσταση 1ΚΩ , δουλεύει άψογα , και συνδέω και παράλληλα μία δίοδο ΖΕΝΕΡ (μη με ρωτήσετε τι κάνει 🙂 ) τα led δουλεύουν άψογα , βάζοντας αντιστάσεις 40ΚΩ τότε τα led λειτουργούν και στα 220V , και μπορεί να είναι εναλλασσόμενο αλλά με 50HZ το τρεμόπαιγμα δεν φαίνεται , το μάτι δεν προλαβαίνει να το αντιληφθεί 🙂
Φόρτισα το σκουπάκι και λειτουργεί άψογα.
Θα τους πάω καινούριο σκουπάκι και πιο δυνατό.
Τώρα που ασχολήθηκα με BMS , σειρά έχουν 3 κατσαβίδια μπαταρίας 18V που κάθονται γιατι χάλασαν και οι μπαταρίες αλλά και οι φορτιστές , θα φτιάξω τη μία μπαταρίας έτσι για την εμπειρία και μετά ίσως φτιάξω και μια 2η , δεν χρειάζεται να τις φτιάξω όλες γιατι ήδη έχω πάρει και 2 βιδολόγους απο το LIDL , μετά τι να τους κάνω και τους 5 🙂
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης for the post (total 2):
Γιάννης Μ5 (Τρί 07 Σεπ 2021, 13:35) • Μπάμπης (Παρ 10 Σεπ 2021, 13:55)



Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Αντικατάσταση μπαταριών NiCd με 18650 λιθίου σε συσκευές και εργαλεία

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 07 Σεπ 2021, 13:02

Μετά το σκουπάκι σειρά έχουν τα κατσαβίδια.
Ξεκίνησα το 1ο και ασχολήθηκα με τα μηχανικά μέρη.
Τα κατσαβίδια εξωτερικά σε κακά χάλια , με τόσα χρόνια χρήσης ήταν μέσα στη βρώμα.

01.jpg


Με το που έβγαλα το καπάκι άρχισαν να φαίνονται και άλλα προβλήματα , ήταν σπασμένες οι θέσεις που μπαίνουν οι βίδες , προφανώς από τα πεσίματα.

02.jpg


Κόλλησα τα κομμάτια με χλωροφόρμιο που έχω για να κολλάω με πλεξιγκλάς και λίγη κόλλα Bisson για σκληρά πλαστικά.
Το πλαστικό που έχει το περίβλημα λιώνει με το χλωροφόρμιο , και επομένως θα έχω μοριακή κόλληση και όχι χημική , αλλά αργεί λίγο να σκληρύνει, στα άλλα θα δοκιμάσω και με κόλλα στιγμής αλλά την φοβάμαι στα πλαστικά , θα δω 🙂

03.jpg

Μετά έπεσε πλύσιμο , απορρυπαντικό για τα πιάτα μαζί με απορρυπαντικό πλυντηρίου και τρίψιμο με τη βούρτσα.


04.jpg

Τελικά καθαρίσανε , αλλά αφου στεγνώσανε φάνηκαν ασπρίλες , εδώ τη λύση την έδωσε το WD40 , ένα ελαφρύ ψέκασμα και μετά καλό καθάρισμα με ένα πανί τα πλαστικά πήραν το αρχικό τους χρώμα , μπορώ να πω πως έγιναν σαν καινούρια.

17.jpg


Στη συνέχεια ξεκίνησα το λύσιμο και καθαρισμό των γραναζιών.
Με προσοχή και με φωτογραφίες αν χρειαστεί μετά να δω με ποια σειρά μπαίνουν έβγαζα κάθε επίπεδο γραναζιών.
Σε ένα μπολάκι είχα βενζίνη και με ένα πινελάκι τα καθάριζα από τα γράσα που υπήρχαν.
Προσπάθησα να βγάλω και το τσοκ αλλά δεν έβγαινε και μάλλον θέλει εξωλκέα που δεν έχω , έτσι το παράτησα , έτσι και αλλιώς δουλεύει μια χαρά επομένως δεν χρειάζεται.


05.jpg


06.jpg


07.jpg


08.jpg


09.jpg





Αφου καθαριστήκανε καλά , άρχισα να τα βάζω πάλι στη θέση τους βάζοντας γράσο που έχω για τους γωνιακούς τροχούς.



10.jpg
Μπήκαν όλα στη θέση τους , δοκίμασα με το χέρι και το γύρισα και ακούστηκε πως δουλεύει μια χαρά , μετά έδωσα ρεύμα στο μοτεράκι από μία μπαταρία από τα κατσαβίδια που έχω του Lidl και δούλεψε πολύ καλά.

11.jpg

Μετά ασχολήθηκα λίγο με το κάλυμμα της 1ης μπαταρίας.
Εκοψα ένα κομμάτι από σκληρή πλαστική σωλήνα , την έβαλα στη θέση που μπαίνει η μπαταρία που κρατάει τις επαφές , βρήκα ένα ρετάλι πλεξιγκλάς που χώραγε ακριβώς να κρατάει το κομμάτι του σωλήνα , και μετά κόλλησα με χλωροφόρμιο , και άλλο ένα λίγο πιο μεγάλο κομμάτι πλεξιγκλάς και έτσι σταθεροποίησα τις επαφές.


12.jpg


13.jpg

14.jpg

15.jpg





Στις φωτογραφίες στο τέλος φαίνεται καθαρά το πριν και το μετά , το 1ο φαίνεται σαν καινούριο , και εξωτερικά αλλά και ο μηχανισμός , και ακούγεται να δουλεύει πιο γλυκά 🙂
Ήδη ξεκίνησα το καθάρισμα στα άλλα 2 και μετά θα ασχοληθώ με την κατασκευή της μπαταρίας.


16.jpg



18.jpg

19.jpg



Ψάχνω να βρω μια παλιά μπαταρία αυτοκινήτου για να λειτουργήσει η πόντα για τις μπαταρίες 18650.

Γιάννης Μ5
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 03:06
Έχει βάλει Like: 102 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Re: Αντικατάσταση μπαταριών NiCd με 18650 λιθίου σε συσκευές και εργαλεία

Δημοσίευση από Γιάννης Μ5 » Τρί 07 Σεπ 2021, 13:25

Μπράβο Τάκη!!!!Κάποιες ερωτησεις.....
Οι μπαταρίες που αντικατέστησες στο σκουπάκι,έχουν την ίδια χωρητικότητα με τις εργοστασιακές;
Η bms πλακέτα είναι απαραίτητη λόγω των μπαταριών λιθίου;
Επίσης από που τις προμηθεύτηκες αν επιτρέπεται;
Όλοι έχουμε από ένα σκουπάκι με πεσμένες μπαταρίες.....χαχαχαχαχαχ

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Αντικατάσταση μπαταριών NiCd με 18650 λιθίου σε συσκευές και εργαλεία

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 07 Σεπ 2021, 13:44

Γιάννης Μ5 έγραψε:
Τρί 07 Σεπ 2021, 13:25
Οι μπαταρίες που αντικατέστησες στο σκουπάκι,έχουν την ίδια χωρητικότητα με τις εργοστασιακές;
Ηταν η 1η φορά που ασχολήθηκα αλλά και δεν έψαξα και πολύ για μπαταρίες και δεν έβρισκα και μεγαλύτερες με λαμάκι
Αυτες που έβαλα στο σκουπάκι είναι 1300 mA , αυτές που είχε ήταν και αυτές 1300 mA
μπορείς να βάλεις όμως ότι θες , αν τότε έιχα την πόντα θα έβαζα μεγαλύτερες , όπως στο κατσαβίδι έβαλα 2600 mA και τώρα βρήκα οικονομικές στα 3000 mA
https://altersmoke.gr/product/mpataries ... KdYt73JAkY#
Γιάννης Μ5 έγραψε:
Τρί 07 Σεπ 2021, 13:25
Η bms πλακέτα είναι απαραίτητη λόγω των μπαταριών λιθίου;
Χωρίς BMS οι μπαταρίες θα υπερφορτιστούν και θα σκάσουν , μπορεί ακόμα να προκαλέσουν και πυρκαγιά
https://www.devobox.com/el/bms/770-bms- ... 2qqUo1LEhU

Επίσης για να φορτίσεις τις μπαταρίες αυτές να υπολογίσεις πως η κάθε μπαταρία θέλει 4,2 V για να φορτίσει πλήρως , επομένως οι 3 θέλουν 12,6
εγω έβαλα εναν με 12 volt , δεν θα τις φορτίζει πλήρως αλλά θα κάνει δουλειά
κανονικά θα έπρεπε να βάλω έναν τέτοιον
https://www.devobox.com/el/oem/682-126v ... mm-gr.html
αλλα 12ρηδες είχα πολλους.
Επίσης πρέπει να δεις το σκουπάκι σου στα πόσα volt είναι
αυτόν ήταν 9,6 και το έβαλα να δουλέψει στα 12,6 , από ότι φαίνεται το αντέχει :)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Αντικατάσταση μπαταριών NiCd με 18650 λιθίου σε συσκευές και εργαλεία

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 07 Σεπ 2021, 13:51

Τελω τελω κει εγκω😜
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Τρί 07 Σεπ 2021, 13:52)

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Αντιξατάσταση μπαταριών NiCd με 18650 λιθίου σε συσκευές και εργαλεία

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 07 Σεπ 2021, 13:52

Όταν δοκίμαζα το 1ο κατσαβίδι έκανα και μία ζημιά.
Τις δοκιμές τις έκανα με μια μπαταρία απο κατσαβίδι Parkside του Lidl
Κάποια στιγμή ακούμπησαν τα καλώδια μεταξύ τους και βραχυκύκλωσε η μπαταρία , δεν δούλευε ούτε φόρτιζε , νεκρή.
Και έτσι την άνοιξα μήπως δω και καταλάβω τι έπαθε.
Έτσι είδα πως υπάρχει ένα λαμάκι με μια τρύπα στη μέση που είχε λιώσει , αυτό προφανώς είναι θερμική ασφάλεια που προφυλάσσει την μπαταρία από τυχόν βραχυκύκλωμα ή υπερφόρτωση για να μη σκάσουν οι μπαταρίες, αλλά κάνει και την μπαταρία άχρηστη.
Κόλλησα ένα μονόκλωνο καλώδιο αλλά στη πορεία των δοκιμών χρειάστηκε 2-3 φορές να την ανοίξω πάλι και να κολλήσω το καλώδιο γιατί από βραχυκυκλώματα που υπήρχαν στα κατσαβίδια έλιωνε η κόλληση , και όταν τελείωσα τα κατσαβίδια κόλλησα με την πόντα ένα λαμάκι και αυτό με μία τρύπα για να κάνει πιο λεπτές τις άκρες να υπάρχει μια υποτυπώδη θερμική ασφάλεια, και έτσι η μπαταρία είναι και πάλι λειτουργική 🙂




01.jpg



02.jpg



03.jpg

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Αντικατάσταση μπαταριών NiCd με 18650 λιθίου σε συσκευές και εργαλεία

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 07 Σεπ 2021, 13:52

Νίκος έγραψε:
Τρί 07 Σεπ 2021, 13:51
Τελω τελω κει εγκω😜
Φέρτο μου να στο φτιάξω :)
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Τρί 07 Σεπ 2021, 14:01)

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Αντικατάσταση μπαταριών NiCd με 18650 λιθίου σε συσκευές και εργαλεία

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 07 Σεπ 2021, 14:19

Εχω πλύνει τα άλλα 2 καπάκια και είχαν πολλές ασπρίλες , τα πέρασα με WD40 και τα άφησα ώρες όσο έκανα άλλες δουλειές στα άλλα 2 κατσαβίδια.
Μετά ένα καλό καθάρισμα με στεγνό πανί και το χρώμα επανήλθε.



04.jpg



05.jpg



Αφού έλυσα και καθάρισα τα γρανάζια στα άλλα 2 κατσαβίδια δοκίμασα να δώσω ρεύμα , τζίφος , βραχυκύκλωμα και στα 2.
Στεναχωρήθηκα , λέω δεν μπορεί , αυτά δουλεύανε.
Τότε σκέφτηκα να δοκιμάσω μόνο τα μοτεράκια χωρίς τον διακόπτη , και ξεκόλλησα τον θετικό πόλο από τα μοτερ, τα μοτέρ δουλεύανε μια χαρά, άρα οι διακόπτες είχαν το πρόβλημα.
Ψάχνοντας κατάφερα να ανοίξω τον πρώτο, και ενω το έκανα με προσοχή πεταχτήκανε όλα από μέσα και άντε να δω με ποια σειρά μπαίνουν , πολύ μπλιμπλίκι μέσα , ελατηριάκια , επαφές , μια πλακέτα κλπ.


06.jpg


07.jpg



Τα βρήκα όλα τελικά πως μπαίνουν εκτός από ένα πλαστικάκι , αυτό μου έφαγε πάνω από μία ώρα , σκέτο παζλ. Σκέφτηκα να ανοίξω τον άλλο διακόπτη , αλλά λέω αν γίνει πάλι το ίδιο θα τους χάσω και τους δύο.
Τελικά το βρήκα, μπήκε και αυτό.
Καθάρισα με σπρέι επαφών τα πάντα και τον δένω πάλι.
Τον βάζω επάνω ,τον δοκιμάζω , αστέρι !!!.
Λέω , τώρα έχω σίγουρα 2 κατσαβίδια που δουλεύουν και ανοίγω τον άλλον διακόπτη.
Σε 5 λεπτά τον έχω ανοίξει , τον έχω καθαρίσει και τον έχω βάλει στη θέση του , πατάω , τζίφος , βραχυκύκλωμα !!!!.
Τον άνοιξα και τον κοίταξα πάνω από 10 φορές , έφαγα όλο το βράδυ, στο τέλος κάνει και ένα μπαμ και ένα εξάρτημα έσκασε.
Την άλλη μέρα παίρνω το εξάρτημα , πάω σε ένα μαγαζί στη Π.Ράλλη στη Νίκαια (πολύ καλά παιδιά και εξυπηρετικά) τους το δείχνω , mosfet μου λένε είναι , αλλά τα νούμερα δεν είναι ξεκάθαρα , θα σου δώσω ένα με πολλά αμπερ έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα , τους έχω πει πως είναι από κατσαβίδι , και μου λέει αυτό που σου δίνω είναι 55Α, ωραία λέω , το μοτερ είναι 18Α , άρα μια χαρα.
Πόσο κάνει ; 50 λεπτά μου λέει , ε φέρε 2 του λέω γιατί εγω αυτά τα καίω 🙂



08.jpg

09.jpg

Το βράδυ τα βάζω επάνω , αλλά πάλι τζίφος . Θυμάμαι πως στο γραφείο έχει φέρει ένα παιδί ενα κατσαβίδι για πέταμα , το θέλει ένας τεχνικός για να πάρει το μοτερ να φτιάξει μηχανισμό για τις τέντες.
Το παίρνω , του βγάζω τον διακόπτη , είναι σχεδόν ίδιος με τον δικό μου , ελάχιστες διαφορές στη πλακέτα , μέχρι και η δικιά μου σκανδάλη ταίριαζε. Το βάζω επάνω , νέκρα , αυτό δεν έκανε τίποτα, μετά διάβασα επάνω πως είναι από 7 έως 14 volt (εκείνο το κατσαβίδι ήταν 9,6 volt) ενώ ο δικός μου διακόπτης γράφει από 7 έως 24 volt.
Το παρατάω , λέω δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ άλλο, παίρνω και ένα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία έτσι από περιέργεια να δω αν υπάρχει και πόσο κάνει και μου λένε μόνο από Γερμανία και κάνει 24 Ευρώ , καλά κρασιά !!!
Ψάχνοντας λίγο βρήκα στο eBay κινέζικος με 5 Ευρω , τον παράγγειλα 🙂 έτσι αυτό το κατσαβίδι μένει για αργότερα.

Δείτε πως μετέτρεψα σε παγκο εργασίας το τραπέζι στον ταρατσόκηπο 🙂
δεν ήταν για μέσα με τη ζέστη 🙂
τουλάχιστον ήμουνα σε ωραίο περιβάλλον 🙂



10.jpg

10a.jpg

11.jpg


Στη συνέχεια πρέπει να φτιάξω μπαταρία.
Εχω πάρει από ένα συνεργείο μια παλιά μπαταρία αυτοκινήτου που είχαν για πέταμα και την έχω βάλει να φορτίζει όλη την εβδομάδα , δεν ανέβασε πάνω από 11,8 με τίποτα , δοκίμασα την πόντα επάνω αλλά δεν είχε δύναμη να κολλήσει , έτσι έβγαλα την μπαταρία απο το αυτοκίνητο της γυναίκας μου (ένα SEAT IBIZA) που με 3 βίδες βγαίνει εύκολα . Εκει κατάλαβα πως θέλω και μπαταρία αυτοκινήτου , δεν ήταν στα καλύτερα της, την έβαλα να φορτίσει και συνήλθε , και είπα στην γυναίκα μου να προσέχει γιατί κάποια στιγμή θα μείνει 🙂


Να σας δείξω και την πόντα που πήρα.
Την πήρα 10 Ευρώ απο το banggood και είναι μια πλακέτα.
Δεν είναι έτοιμη συναρμολογημένη και θα πρέπει να κολληθεί ο πυκνωτής και το μπιμπερ και να βιδωθούν και τα καλώδια , στη συσκευασία υπάρχει και μισό μέτρο περίπου λαμάκι.


11a.jpg

12.jpg

13.jpg





Εχω κολλήσει τις μπαταρίες με ζεστή σιλικόνη , λίγη , να μη ζεστάνω τις μπαταρίες , και από την άλλη μεριά με κόλλα Bisson Polymax τις έχω κολλήσει σε ένα κομματάκι πλεξιγκλάς.


13a.jpg

13b.jpg



Εχω κόψει απο το χαρτόνι που είχαν οι παλιές μπαταρίες για να βάλω στις επαφές στις καινούριες (έτσι έχω δει και κάνουν για προστασία) γιατί που να βρω τώρα να πάρω και για 5 μπαταρίες θα έπρεπε να πάρω φύλλο ολόκληρο.



14.jpg



Και αρχίζω τις δοκιμές , δοκιμάζω σε κάτι λαμάκια που είχα πάρει για το σκουπάκι , αλλά δεν κόλλαγαν , μάλλον είναι χοντρα αυτά τα λαμάκια για αυτή τη πόντα , δοκιμάζω το λαμάκι που έχει στη συσκευασία , και πάλι με το ζόρι κόλλαγε , και τότε σκέφτηκα να δοκιμάσω τα λαμάκια που είχαν οι παλιές μπαταρίες επάνω , ίσιωσα ένα με σφυρί , δοκιμάζω , κολλάει μια χαρά , έτσι λύθηκε και αυτό.
Και αρχίζω να κολλάω.
Εκει παρουσιάστηκε και άλλο πρόβλημα, στα λαμάκια από τις παλιές μπαταρίες δεν έπιανε το καλάι , μου έβγαλε τη ψυχή , να μη θέλει να κολλήσει με τίποτα , ενω στα άλλα που δεν έπιανε η πόντα το καλάι έπιανε μια χαρά .


17.jpg


18.jpg


19.jpg




Κόβω κομματάκια απο τα καινούρια , τα βάζω στα κενά απο τις πονταρισιές κάτω από τα παλια λαμάκια και να εξέχουν λίγο , ποντάρισμα , και αυτό ήταν , εκει κόλλησα τα καλώδια που θέλουν οι μπαταρίες.




20.jpg


22.jpg



Γενικά αυτή η πόντα δεν είναι και ότι το καλύτερο αλλά για 10 Ευρώ που κάνει την έκανα την δουλειά μου , αν σκεφτείτε πως η φθηνότερη πλακέτα κάνει πάνω από 90 Ευρω , και πλήρη πόντα μεγάλη κάνει κανα 300αρι
Έτοιμη η μπαταρία και πάω να τη βάλω στη θέση της.
Εκεί ανακάλυψα πως έχω μια κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ βλακεία .
Δεν δοκίμασα να δω αν χωράνε οι μπαταρίες στο κουτί , γιατί νόμιζα πως χωράνε , να όμως που δεν χωράγανε.
Ξεκόλλημα , λύσιμο και πάλι από την αρχή.



23.jpg


Σε 10 λεπτα την είχα λύσει και την είχα φτιάξει πάλι σε 2 σειρές , αφου δοκίμασα βέβαια αν χωράει , και μπήκε ακριβώς και πολύ εφαρμοστά.
Αμα δεν πάθεις δεν θα μάθεις 🙂
Ετοιμη η μπαταρία , την κουμπώνω στα κατσαβίδια που είναι έτοιμα , και δουλεύουν τέλεια. Εκεί το χάρηκα 🙂


Ζύγισα τη παλιά μπαταρία και ήταν 637 γραμμάρια



25.jpg





ζυγίζω και την καινούρια και είναι 392 γραμμάρια , σχεδόν το μισό βάρος



24.jpg



Σειρά έχει ο φορτιστής.
Πήρα τον παλιό φορτιστή , ξήλωσα τον μετασχηματιστή και κράτησα μόνο την πλακέτα , από αυτήν ξήλωσα τα πάντα και άφησα μόνο τις επαφές για την μπαταρία και άφησα και τα led , έκοψα και με το dremel τις διαδρομές που πήγαιναν στους ακροδέκτες να μείνουν καθαροί.
Κόλλησα 2 καλώδια στους ακροδέκτες , έβαλα και 2 αντιστάσεις μαι μία δίοδο ζενερ να ανάβει το λεντάκι, και έβαλα και ένα θηλυκό jack dc για να συνδέω το τροφοδοτικό.



26.jpg

27.jpg

28.jpg


28b.jpg




Τροφοδοτικό είχα ένα μεταβλητού βολταζ , οι 5 μπαταρίες 18650 θέλουν 21 volt για πλήρη φόρτιση (4,2 volt X 5).



28a.jpg



Ετσι έτοιμος και ο φορτιστής.
Τον δοκίμασα , άφησα την μπαταρία κανα 2 ώρες επάνω , ήταν φορτισμένη όμως αλλά ανέβασε 0,3 Volt , άρα δουλεύει.
Τελικά δουλεύουν τα 2 κατσαβίδια, τα βλέπετε και τα ακούτε στο βίντεο και όταν και αν έρθει ο διακόπτης θα δω αν δουλέψει και το 3ο



30.jpg









Και τώρα έπρεπε να συμμαζέψω τον χαμό που γινότανε απο τα εργαλεία :)

29.jpg


Όσο έψαχνα για τον διακόπτη έπεσα όμως επάνω και σε κάτι άλλο . Βρήκα πως υπάρχουν στο eBay αντάπτορες για μπαταρίες , και υπάρχουν για μπαταρίες Parkside , το φύλαξα 🙂




31.jpg


31a.jpg


31b.jpg




Μετά όμως βρήκα πως μπορείς να φτιάξεις και με εκτυπωτή 3D , βρήκα και έτοιμο σχέδιο σε αρχείο 🙂
Το έστειλα στον Ανέστη s @magman αν μπορεί να μου φτιάξει ένα , και αυτός μου έφτιαξε 2 🙂
Ανέστη είσαι δύναμή !!!!!!!



33.jpg


34.jpg



Του είπα πως θα χρειαστώ 4 , 3 για εμένα και 1 για τον γαμπρό μου γιατί έχει και αυτός ένα Borman που έχει μείνει από μπαταρίες που και αυτός έχει και κασταβίδι Parkside
Εχουν δουλίτσα και αυτά βέβαια, γιατί πρέπει να βρω λαμάκια για επαφές και να βρω τρόπο να στερεωθούν , δηλαδή θα υπάρξει και συνέχεια 🙂
Όταν τα φτιάξω και αυτά θα υπάρξει και νέα ανάρτηση 🙂


Θα στείλω πολλές μπαταρίες στην ανακύκλωση 😁


40.jpg

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Αντικατάσταση μπαταριών NiCd με 18650 λιθίου σε συσκευές και εργαλεία

Δημοσίευση από mixalisdarras » Τρί 07 Σεπ 2021, 22:55

Μπόμπα όλα κ. Τάκη είσαι δύναμη!!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην mixalisdarras για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Παρ 10 Σεπ 2021, 08:19)

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Αντικατάσταση μπαταριών NiCd με 18650 λιθίου σε συσκευές και εργαλεία

Δημοσίευση από Τάκης » Παρ 10 Σεπ 2021, 13:53

Και η συνέχεια
εδώ είχε και πλεξιγκλάς :)
και το καλό στην ιστορία είναι πως το πλαστικό απο 3D Printer κολλάει και αυτό με χλωροφόρμιο ,
και έτσι κόλλησα τον μετατροπέα με χλωροφόρμιο επάνω σε πλεξιγκλάς :)


01.jpg


02.jpg


03.jpg



04.jpg



05.jpg



06.jpg



07.jpg




08.jpg




09.jpg



10.jpg




11.jpg




12.jpg




13.jpg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης για αυτή τη δημοσίευση:
Μπάμπης (Παρ 10 Σεπ 2021, 13:57)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Αντικατάσταση μπαταριών NiCd με 18650 λιθίου σε συσκευές και εργαλεία

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 12 Σεπ 2021, 10:58

μπραβο σου Τακαρε, φανταστική δουλειά!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάξτο μόνος σου (DΙΥ)”