Αγορά βαρελιού για προετοιμασία νερού

Συμβουλές και προτάσεις για όσους πιάνουν τα χέρια τους
Απάντηση
fouskas
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ 03 Μαρ 2018, 18:41
Τοποθεσία: Μοσχάτο
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Αγορά βαρελιού για προετοιμασία νερού

Δημοσίευση από fouskas » Σάβ 03 Νοέμ 2018, 02:46

Καλημέρα στην ομάδα!

Καταρχάς αν υπάρχει καταλληλότερη κατηγορία για το θέμα, παρακαλώ να το μετακινήσουν οι αγαπητοί mod! :)

Ψάχνω βαρέλι χωρητικότητας 200 λίτρων για να προετοιμάζω το νερό της αλλαγής. Βρήκα λοιπόν ένα τέτοιο, μεταχειρισμένο το οποίο προηγουμένως είχε χρήση από "πισινάδες" όπως μου είπε ο πωλητής. Το βαρέλι είναι κλειστό από πάνω (μετά την αγορά θα κόψω το πάνω μέρος ώστε να το χρησιμοποιήσω ως καπάκι), οπότε περαιτέρω στοιχεία για το τι υπήρχε εκεί δεν έχω πέρα από το "υδροχλώρια χρησιμοποιούν οι πισινάδες και τέτοια¨ του πωλητή. Να διευκρινίσω ότι το προτιμώ από τη γνωστή κεραμιδί έκδοση κυρίως λόγω όγκου μιας και αυτό που βρήκα είναι πιο στενόψηλο αλλά και λόγω τιμής. Επίσης αυτό που βρήκα είναι πολύ πιο ανθεκτικό καθώς είναι προϊόν προορισμένο για βαριά/επαγγελματική χρήση.

Για να το καθαρίσω, σκεφτόμουν να το γεμίσω με καυτό νερό, να μείνει ένα 24ωρο μέσα, και μετά άλλη μια φορά γέμισμα μαζί με αντιχλώριο σε υψηλή περιεκτικότητα. Τι λέτε, θα είμαι εντάξει ή να κάνω κάτι ακόμη?



Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3541
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 801 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Αγορά βαρελιού για προετοιμασία νερού

Δημοσίευση από Τάκης » Σάβ 03 Νοέμ 2018, 09:09

Βασίλη καλημέρα
κατα αρχάς , ένα 200αρι βαρέλι στο εμπόριο δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό και για θέμα κόστους δεν ξέρω αν θα πρέπει να ασχοληθείς με μεταχειρισμένο
δες τιμή


http://www.xroma-ergaleio.gr/%CF%80%CF% ... relia.html
Εικόνα



Για μεταχειρισμένο και τη ταλαιπωρία , μόνο λόγο σχήματος και διαστάσεων αν αξίζει το κόπο να ασχοληθείς.
Από εκεί και πέρα , αν νομίζεις πως αξίζει το κόπο θα σου έλεγα να κάνεις τα εξής.
Θα το πλύνεις πριν κόψεις το καπάκι ή θα σου έλεγα να μη το κόψεις όλο από πάνω αλλά να κόψεις και να κάνεις καπάκι ένα κομμάτι τόσο που να χωράει να μπει μια αντλία μέσα και να βάλεις σε αυτό το καπάκι ένα πλαστικό μεντεσεδάκι μα ανοξείδωτες βίδες και θεωρώ πως θα είναι μια χαρά.
Όπως καταλαβαίνεις μπορεί να σου κοστίσει και παραπάνω από το καινούριο, αν βάλεις αντιχλώριο, μεντεσεδάκι και ανοξείδωτες βίδες και κανα μπουκάλι ακουαφορτε , μόνο αν στο δίνει κανα 10αρικο θα είναι πιο οικονομικό.
Απο εκει και πέρα,
το ξεβγάζεις , χωρίς να το γεμίσεις , το πας στο μπαλκόνι , το ρίχνεις στο πλάι , και με το λάστιχο το ξεβγάζεις εσωτερικά να φύγουν τα χοντρά.
Μετά αδειάζεις κανα 2 μπουκάλια ακουαφόρτε μέσα , χωρίς αρώματα , ρίχνεις λίγο νερό , λίγο όμως , κλείνεις το καπάκι , και κουνάς το βαρέλι για να πάει το διάλυμα παντού. Αν το γεμίσεις με νερό , θες πάρα πολλά μπουκάλια ακουαφορτε , γιατί θα γίνει πολύ αραιό το διάλυμα, και θα σου κοστίσει το ακουαφορτε όσο ένα καινούριο βαρέλι :)
Μετά πάλι ξέβγαλμα με το τρόπο που σου είπα , και μετά αν θες το γεμίζεις με νερό αφου ρίξεις ένα μπουκαλάκι αντιχλώριο.
Αφου τα κάνεις όλα αυτά τότε θα κόψεις για καπάκι. Και αυτο γιατί όπως είναι κλειστό, το ταπώνεις και μπορείς να το γυρίζεις προς όλες τις πλευρές
για να πάει το ακουαφορτε ή το αντιχλώριο μετά παντού.
Στο ξαναλέω όμως , για 27 Ευρώ που κάνει ένα καινούριο δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο αλλά και το ρίσκο

fouskas
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ 03 Μαρ 2018, 18:41
Τοποθεσία: Μοσχάτο
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Αγορά βαρελιού για προετοιμασία νερού

Δημοσίευση από fouskas » Σάβ 03 Νοέμ 2018, 14:13

Κύριε Τάκη σ ευχαριστώ για τον κόπο. Όντως ενα 10αρικο το βρίσκω κ αυτό που μου βαλες στο λινκ το χω δει απο κοντά κ είναι θεοχοντρο θηρίο βλέπεις. Την πατέντα με το μεντεσε κ το 'πορτακι' για την αντλία την είχα σκεφτεί κ γω... Αρα, ουσιαστικά προτεινεις καλο ξεβγαλμα με ακουαφορτε. Ένα 100αρι ml αντιχλωριο είναι οκ για μετά πιστευεις;;

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3541
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 801 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Αγορά βαρελιού για προετοιμασία νερού

Δημοσίευση από Τάκης » Σάβ 03 Νοέμ 2018, 17:05

με 10 ml prime είσαι μια χαρά

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 13:43
Τοποθεσία: Σπάτα
Έχει βάλει Like: 3 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times

Re: Αγορά βαρελιού για προετοιμασία νερού

Δημοσίευση από Αντώνης » Σάβ 03 Νοέμ 2018, 18:28

Παρεμπιπτόντως, σήμερα πήρα 60λιτρο βαρέλι για τις αλλαγές. Αύριο στήνω!!! Το πέρασα 2 φορές με ξύδι, έχω την αίσθηση ότι έφυγε η "πλαστικίλα" η πολλή. Τί να κάνω για να φύγει τελείως, αν πειράζει βέβαια τα ψάρια..
Ελπίζω κάποτε να φτιάξω μία καλή απομίμηση της φύσης στο σαλόνι μου...

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 3541
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 801 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Αγορά βαρελιού για προετοιμασία νερού

Δημοσίευση από Τάκης » Σάβ 03 Νοέμ 2018, 21:19

Αντώνης έγραψε:
Σάβ 03 Νοέμ 2018, 18:28
Παρεμπιπτόντως, σήμερα πήρα 60λιτρο βαρέλι για τις αλλαγές. Αύριο στήνω!!! Το πέρασα 2 φορές με ξύδι, έχω την αίσθηση ότι έφυγε η "πλαστικίλα" η πολλή. Τί να κάνω για να φύγει τελείως, αν πειράζει βέβαια τα ψάρια..
Αν είναι καινούριο δεν έχεις πρόβλημα , θα φύγει σιγά σιγά η μυρωδιά

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 13:43
Τοποθεσία: Σπάτα
Έχει βάλει Like: 3 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times

Re: Αγορά βαρελιού για προετοιμασία νερού

Δημοσίευση από Αντώνης » Σάβ 03 Νοέμ 2018, 22:10

Σε ευχαριστώ Τάκη! Δευτέρα ανεβάζω φωτό (ότι φαίνεται βέβαια λόγω έλλειψης φωτός τις πρώτες μέρες
Ελπίζω κάποτε να φτιάξω μία καλή απομίμηση της φύσης στο σαλόνι μου...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Αγορά βαρελιού για προετοιμασία νερού

Δημοσίευση από Νίκος » Σάβ 03 Νοέμ 2018, 23:01

Ανα εξάμηνο χρειάζεται μια συντήρηση σε οτι βαρέλια προετοιμασίας ή όσμωσης, εχουμε σε εξωτερικούς χώρους..

Συνήθως την άνοιξη και πριν τον χειμώνα!

Εγω βάζω λιγο ζεστό νερο αρχικά με ξυδι και πλένω εσωτερικα με σφουγγάρι τα τοιχώματα και τον εξοπλισμό...

Στην συνεχεια ξεπλένω με νερο βρύσης που το αδειάζω και το στεγνώνω!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φτιάξτο μόνος σου (DΙΥ)”