Καλός σας βρήκα !!!

Η πρώτη σας γνωριμία, με τα μέλη του φόρουμ
Απάντηση
Κώστας 41
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 14 Αύγ 2022, 20:26
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Καλός σας βρήκα !!!

Δημοσίευση από Κώστας 41 » Παρ 19 Αύγ 2022, 12:39

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ Για την αποδοχή !
Είμαι ο Κώστας και μετά από 12 χρόνια αποχής τον Σεπτέμβρη θα ξεκινήσω ξανά τα αλάτια μετά από παρότρυνση της γυναίκας μου (που να ξέρε η δόλια ότι θα με χάσει) χαχαχα.
Η γυάλα μου είναι ένα rio 240 με ένα σαμπ 60 λίτρα ιδιοκατασκευή, το έτρεχα με υπερχείλιση της tunze 1074.02 αυτά έχουν σωθεί μετά από 15 χρόνια που ήταν στεγνό και η uv.
Το ενυδρείο το έτρεχα με ψάρια και βράχο αλλά τώρα λέω να το πάω ένα βήμα παραπέρα με Κοραλία όποτε θα χρειαστώ τη βοήθεια σας.
Από εξοπλισμό σκέπτομαι τα εξής και ακούω γνώμες και προτάσεις.
Υπερχείλιση θα ήθελα κάτι διαφορετικό από τη tunze να μη κάνει θόρυβο και να είναι φυσικά αξιόπιστη.
Φώτα Hydra 36 X 2
Skimmer quantum 160
Κυκλοφοριτή Maxspect gyer xf 350 duble
Δοσομετρηκή coralbox wf-04
Controller για μετρήσεις και λύπες λειτουργίες δεν έχω ιδέα που να κατασταλάξω.
Ευχαριστώ για την υπομονή σας!



Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Καλός σας βρήκα !!!

Δημοσίευση από Νικολακης » Παρ 19 Αύγ 2022, 23:22

Καλώς ήρθες φίλε Κώστα στα αλάτια και στο χόμπι ξανά. Τα δύο είδη υπερχείλησης που μπορείς να κάνεις σαν πιο εύκολα είναι είτε να τρυπήσεις την πλάτη και με σωλήνες με ποτυρακια να κατεβάζεις νερό στο σαμπ ή να φτιάξεις έναν εσωτερικό πύργο υπερχείλησης σε μια από τις γωνίες σου κια εσωτερικά να είναι οι σωλήνες σου τρυπωντας βέβαια τον πάτο του ενυδρείου σου. Η δεύτερη λύση νομίζω είναι πιο αθόρυβη αλλά σου τρώει και λίτρα από το ενυδρείο.
Όσον αφορά τον εξοπλισμό σου νομίζω πως αυτά που γράφεις εισαι μια χαρά καλυμμένος για αρχή.
Κοντρόλερ δεν είναι αναγκαστικό να βάλεις για μετρήσεις μια και οι περισσότεροι τις κάνουμε με τεστακια. Αν παρόλα αυτά θες περίμενε να σου πει κάποιο άλλο παιδί που έχει δουλέψει κάποιον.

Κώστας 41
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 14 Αύγ 2022, 20:26
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Καλός σας βρήκα !!!

Δημοσίευση από Κώστας 41 » Κυρ 21 Αύγ 2022, 09:02

Νικολακης έγραψε:
Παρ 19 Αύγ 2022, 23:22
Καλώς ήρθες φίλε Κώστα στα αλάτια και στο χόμπι ξανά. Τα δύο είδη υπερχείλησης που μπορείς να κάνεις σαν πιο εύκολα είναι είτε να τρυπήσεις την πλάτη και με σωλήνες με ποτυρακια να κατεβάζεις νερό στο σαμπ ή να φτιάξεις έναν εσωτερικό πύργο υπερχείλησης σε μια από τις γωνίες σου κια εσωτερικά να είναι οι σωλήνες σου τρυπωντας βέβαια τον πάτο του ενυδρείου σου. Η δεύτερη λύση νομίζω είναι πιο αθόρυβη αλλά σου τρώει και λίτρα από το ενυδρείο.
Όσον αφορά τον εξοπλισμό σου νομίζω πως αυτά που γράφεις εισαι μια χαρά καλυμμένος για αρχή.
Κοντρόλερ δεν είναι αναγκαστικό να βάλεις για μετρήσεις μια και οι περισσότεροι τις κάνουμε με τεστακια. Αν παρόλα αυτά θες περίμενε να σου πει κάποιο άλλο παιδί που έχει δουλέψει κάποιον.
Καλημέρα Νίκο η αλήθεια είναι ότι για τη δεύτερη λύση δε το σκέφτομαι καθόλου για εκτός του χώρου οπός είπες και εσύ δε ξέρω γιατί δε νιώθω ασφαλής, τώρα για τη πλάτη η αλήθεια είναι ότι τη λυπάμαι να τη τρυπήσω γιατί εκτός ότι δεν έχω τρυπήσει ποτέ γυαλί είναι και ο λόγος είναι τα τεχνικά δε ξέρω που σε πιο ύψος κτλπ.

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Καλός σας βρήκα !!!

Δημοσίευση από Νικολακης » Κυρ 21 Αύγ 2022, 14:20

Κώστας 41 έγραψε:
Κυρ 21 Αύγ 2022, 09:02
Νικολακης έγραψε:
Παρ 19 Αύγ 2022, 23:22
Καλώς ήρθες φίλε Κώστα στα αλάτια και στο χόμπι ξανά. Τα δύο είδη υπερχείλησης που μπορείς να κάνεις σαν πιο εύκολα είναι είτε να τρυπήσεις την πλάτη και με σωλήνες με ποτυρακια να κατεβάζεις νερό στο σαμπ ή να φτιάξεις έναν εσωτερικό πύργο υπερχείλησης σε μια από τις γωνίες σου κια εσωτερικά να είναι οι σωλήνες σου τρυπωντας βέβαια τον πάτο του ενυδρείου σου. Η δεύτερη λύση νομίζω είναι πιο αθόρυβη αλλά σου τρώει και λίτρα από το ενυδρείο.
Όσον αφορά τον εξοπλισμό σου νομίζω πως αυτά που γράφεις εισαι μια χαρά καλυμμένος για αρχή.
Κοντρόλερ δεν είναι αναγκαστικό να βάλεις για μετρήσεις μια και οι περισσότεροι τις κάνουμε με τεστακια. Αν παρόλα αυτά θες περίμενε να σου πει κάποιο άλλο παιδί που έχει δουλέψει κάποιον.
Καλημέρα Νίκο η αλήθεια είναι ότι για τη δεύτερη λύση δε το σκέφτομαι καθόλου για εκτός του χώρου οπός είπες και εσύ δε ξέρω γιατί δε νιώθω ασφαλής, τώρα για τη πλάτη η αλήθεια είναι ότι τη λυπάμαι να τη τρυπήσω γιατί εκτός ότι δεν έχω τρυπήσει ποτέ γυαλί είναι και ο λόγος είναι τα τεχνικά δε ξέρω που σε πιο ύψος κτλπ.
Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν θα το τρυπουσα σε καμία περίπτωση μόνος μου. Υπάρχουν επαγγελματίες που τα αναλαμβάνουν αυτά κια με απόλυτη επιτυχία γνωρίζοντας διατομές και ύψη κλπ κλπ.
Προτιμώ να τρυπήσω πάντως το τζάμι πάρα να βάλω μια εξωτερική υπερχείληση όπως η τυνζε που έχεις γιατί αργά ή γρήγορα με τα αλάτια και τις αλγες δνε θα δουλεύει οπως πρέπει.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Καλός σας βρήκα !!!

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 23 Αύγ 2022, 11:05

Καλώς ήρθες !!!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Καλός σας βρήκα !!!

Δημοσίευση από SweepingFish » Τετ 24 Αύγ 2022, 12:54

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Καλή επανέναρξη με τα αλάτια σου εύχομαι

Desmo
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Παρ 10 Ιαν 2020, 18:54
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 113 times
Του έχουν βάλει Like: 239 times

Re: Καλός σας βρήκα !!!

Δημοσίευση από Desmo » Τετ 24 Αύγ 2022, 19:16

Καλώς ήρθες.με το καλο ολα να σου πάνε όπως θες.

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Καλός σας βρήκα !!!

Δημοσίευση από mixalisdarras » Πέμ 25 Αύγ 2022, 00:07

Καλώς ήρθες φίλε μου!!! Να σου πάνε όλα όπως θες!!!

Κώστας 41
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 14 Αύγ 2022, 20:26
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Καλός σας βρήκα !!!

Δημοσίευση από Κώστας 41 » Πέμ 25 Αύγ 2022, 20:28

Νικολακης έγραψε:
Κυρ 21 Αύγ 2022, 14:20
Κώστας 41 έγραψε:
Κυρ 21 Αύγ 2022, 09:02


Καλημέρα Νίκο η αλήθεια είναι ότι για τη δεύτερη λύση δε το σκέφτομαι καθόλου για εκτός του χώρου οπός είπες και εσύ δε ξέρω γιατί δε νιώθω ασφαλής, τώρα για τη πλάτη η αλήθεια είναι ότι τη λυπάμαι να τη τρυπήσω γιατί εκτός ότι δεν έχω τρυπήσει ποτέ γυαλί είναι και ο λόγος είναι τα τεχνικά δε ξέρω που σε πιο ύψος κτλπ.
Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν θα το τρυπουσα σε καμία περίπτωση μόνος μου. Υπάρχουν επαγγελματίες που τα αναλαμβάνουν αυτά κια με απόλυτη επιτυχία γνωρίζοντας διατομές και ύψη κλπ κλπ.
Προτιμώ να τρυπήσω πάντως το τζάμι πάρα να βάλω μια εξωτερική υπερχείληση όπως η τυνζε που έχεις γιατί αργά ή γρήγορα με τα αλάτια και τις αλγες δνε θα δουλεύει οπως πρέπει.
Επιστρέψαμε στην Αθήνα και αρχίζει το project 😀😀😀
Με την επένδυση της βάσης γιατί τώρα είναι γυμνή.
Νίκο ξέρεις κάποιον που να είναι γνωστής να απευθυνθώ για το τσίμπημα ;

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Καλός σας βρήκα !!!

Δημοσίευση από Νικολακης » Πέμ 25 Αύγ 2022, 22:30

Κώστας 41 έγραψε:
Πέμ 25 Αύγ 2022, 20:28
Νικολακης έγραψε:
Κυρ 21 Αύγ 2022, 14:20

Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν θα το τρυπουσα σε καμία περίπτωση μόνος μου. Υπάρχουν επαγγελματίες που τα αναλαμβάνουν αυτά κια με απόλυτη επιτυχία γνωρίζοντας διατομές και ύψη κλπ κλπ.
Προτιμώ να τρυπήσω πάντως το τζάμι πάρα να βάλω μια εξωτερική υπερχείληση όπως η τυνζε που έχεις γιατί αργά ή γρήγορα με τα αλάτια και τις αλγες δνε θα δουλεύει οπως πρέπει.
Επιστρέψαμε στην Αθήνα και αρχίζει το project 😀😀😀
Με την επένδυση της βάσης γιατί τώρα είναι γυμνή.
Νίκο ξέρεις κάποιον που να είναι γνωστής να απευθυνθώ για το τσίμπημα ;
Ο νούμερο ένα σε αυτόν τον τομέα είναι ο νινταλ. Μετά από αυτόν έρχονται και οι υπόλοιποι. Στον συστήνω με κλειστά μάτια όπως κια οι περισσότεροι εντός και εκτός φόρουμ που τους έχει φτιάξει ή τρυπήσει ενυδρεία. Σου στέλνω σε προσωπικό μήνυμα το τηλέφωνο και τα στοιχεία του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Καλώς ορίσατε”