Νέο 70 lt και παρατηρήσεις

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spafish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ 21 Φεβ 2019, 16:43
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Νέο 70 lt και παρατηρήσεις

Δημοσίευση από Spafish » Σάβ 24 Ιούλ 2021, 01:34

Καλησπέρα,

χάλασα το παλιό ενυδρείο που είχα και έστησα νέο, συγκεκριμένα αυτό έχει διαστάσεις 50x39x36 και μικτά είναι 70lt, καθαρά δεν έχω μετρήσει ακόμα πόσο είναι μιας και είμαι στις πρώτες μέρες που τρέχει με βιολογικό υλικό από το παλιό φίλτρο ( το φίλτρο που έχω τώρα είναι eheim 2217.


Για φωτισμό έχω τοποθετήσει ένα Chihiros wrgb 2 49w, η φωτοπερίοδος μαζί με ανατολή και δύση είναι στις 10 ώρες, αλλά full μόνο τις 8.


Επιπρόσθετα εισάγω co2, γενικό λίπασμα και trace της seachem, για υπόστρωμα έβαλα Dennerle Deponit Mix Black 10in1.


Σαν έξτρα να αναφέρω lily pipe και κάποιες ώρες ανοίγω την Sicce Nano Voyager 2000 Lt .



Έχω φτιάξει σχετικά "πρόχειρα" το aquascape και διαφορετικά από ότι είχα αρχικά στο μυαλό μου γιατί δεν βουλιάζανε τα ξύλα.


Τα φυτά τα έχω βάλει 7 μέρες πριν από την φωτό,
monte carlo μπροστά για χαλί και πάνω στην αριστερή πέτρα που κρατάει τη ρίζα κάτω, Rotala indica Bonsai στο πλάι δεξιά και πίσω σαν background, Eriocaulon cinerum δεξιά μπροστά, Staurogyne repens αριστερά μπροστά και από πίσω anubia, Riccia fluitans δεμένη με τούλι σε πέτρα πίσω αριστερά δίπλα από μία ριζούλα monte carlo, αλλά και στην πέτρα πάνω δεξιά που κρατάει την ρίζα κάτω.


Μπορείτε να δείτε και τις φωτό!
IMG_20210723_224220.jpg
Ακόμα είμαι σε σημείο όπου παρατηρώ πως πάνε τα πράγματα και κάποιες από τις παρατηρήσεις μου είναι ότι,


το νερό σιγά σιγά δεν είναι τόσο κίτρινο εξαιτίας των τανινών από τις ρίζες.


Το c02 φαίνεται να είναι οκ στις 140 φυσαλίδες το λεπτό, σύμφωνα με το drop checker είναι πράσινο προς κίτρινο, τα ψαράκια δεν αναζητούν οξυγόνο, καθώς και τα φυτά δεν φαίνεται να λιώνουν τα φύλα τους, γενικά αρχίζουν βγάζουν νέες ρίζες και μεγαλώνουν.

Όμως το χαλάκι αναζητά το φως και σηκώνετε προς τα πάνω, σε σύγκριση με αυτό που είναι στην πέτρα φαίνεται ότι είναι πιο πίσω στην ανάπτυξη.
IMG_20210723_224340.jpg
IMG_20210723_224353.jpg
Το πρώτο ξύλο που έβγαλε χνούδι ήταν αυτό που είχα μέσα στο προηγούμενο ενυδρείο.


Οι σωλήνες εισαγωγής εξαγωγής (lily pipes) νομίζω στην κυκλοφορία του νερού δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικές όπως οι κλασικές της eheim, φαντάζομαι λόγω της εξόδου που δεν βγαίνει με την ίδια ένταση σε ευθεία ροή αλλά περισσότερο σαν στροβιλισμός, ακόμα δεν έχω κατασταλάξει σε πια θέση θα τις αφήσω.



Από εκεί και πέρα, να πω ότι το φωτιστικό το είχα στο κέντρο τις γυάλας για να πιάνει πιο πίσω την Rotala και μερικούς πόντους πιο ψηλά για να έχει λίγο παραπάνω απόσταση από τα φυτά στις πέτρες, αλλά σήμερα το κατέβασα λίγο πιο κάτω και το τράβηξα πιο μπροστά για να δω πως θα πάνε τα πράγματα με το χαλί.
IMG_20210723_224651.jpg
IMG_20210723_224405.jpg
Εξ αρχής ήμουν μεταξύ του να πάρω το chihiros ή δύο πιο φθηνά φωτιστικά για να έχω καλύτερη διάχυση, λόγω του ότι το aquascape είναι λίγο περίεργο, ακόμα το σκέφτομαι για ένα έστω πολύ μικρό για να καλύπτει ίσα ίσα πίσω, από την άλλη το ενυδρείο από πάνω το έχω ανοιχτό και θα ήθελα να του βάλω το γυάλινο καπάκι, που σημαίνει ότι θα κόψει και άλλο από το φωτισμό.

Το φωτιστικό σαν απόσταση από το βυθό είναι στους 35 πόντους και αν το κατεβάσω τέρμα κάτω μπορεί η απόσταση βυθού - φωτιστικού να φτάσει τους 32 πόντους αλλά θα χάσω ακόμα περισσότερο στην διάχυση στο πίσω μέρος.


Αν πήγαινα σε ένα δεύτερο chihiros είναι κάτι που δεν αξίζει λόγω χρημάτων? Επίσης το πολύ πολύ στο πίσω μέρος αν δεν είναι οκ η rotala με το φως μπορώ να βάλω κάποιο φυτό με πολύ μικρές απαιτήσεις σε φως.

Βέβαια την συγκεκριμένη στιγμή σκέφτομαι ότι μήπως δεν με καλύπτει όσο νόμιζα το chihiros για το χαλί, γιατί κανονικά θα πρέπει να σηκωθεί πιο ψηλά για καλύτερη διάχυση λόγω σκιών που έχω με το aquascape, πάντως η εταιρεία το δίνει στα 3600 lumen, αλλιώς όπως είπα να πάω σε δεύτερο πιο οικονομικό φωτιστικό.


http://www.chihiros.cn/upload/image/...2337883788.jpg


Θεωρητικά θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, αλλά εσείς τι λέτε είναι οκ το chihiros σαν φωτιστικό στην απόσταση που το έχω? αν βάλω και το γυαλί? να πάρω ένα δεύτερο πιο φθηνό?


Μελλοντικά θα ανεβάσω και καμιά άλλη φώτο, γιατί αυτές είναι από το κινητό ίσα ίσα για να σας δώσω μια εικόνα, συν ότι δεν έχω μαζέψει τα πράγματα.
IMG_20210723_224345.jpg

Ευχαριστώ



Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Νέο 70 lt και παρατηρήσεις

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 27 Ιουν 2022, 12:39

Συγχαρητήρια
Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ και αρκει να σκεφτείς πως ακόμα είναι στην αρχή του.
Στη πορεία μπορείς να κάνεις αλλαγές αν δεις πως κάτι πως δεν σου αρέσει ή δεν πάει καλά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναγνώριση / πληροφορίες φυτών - γενικά θέματα”