ποιοτητα νερου

Απάντηση
Atina
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ 21 Ιαν 2019, 14:36
Τοποθεσία: Athina
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

ποιοτητα νερου

Δημοσίευση από Atina » Δευ 18 Φεβ 2019, 17:45

Μετακομίζουμε.. Παμε στο νησι των Κυκλαδων. Η ερωτηση μου ειναι - επειδη το νερό από τη βρύση δεν πίνεται εκει, με το νερο ενυδρειου τι γινεται?? Τωρα το σκέφτηκα..



Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: ποιοτητα νερου

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 18 Φεβ 2019, 18:30

Τι ψάρια έχεις ;

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: ποιοτητα νερου

Δημοσίευση από Karlos » Δευ 18 Φεβ 2019, 18:33

Atina έγραψε:
Δευ 18 Φεβ 2019, 17:45
Μετακομίζουμε.. Παμε στο νησι των Κυκλαδων. Η ερωτηση μου ειναι - επειδη το νερό από τη βρύση δεν πίνεται εκει, με το νερο ενυδρειου τι γινεται?? Τωρα το σκέφτηκα..
Καλησπέρα!

Καταρχην το ότι πας να μείνεις σε νησί των Κυκλάδων είναι σούπερ! Απο οτι καταλαβαινω εχεις ενυδρειο γλυκου νερου και πάντα βεβαια αναλογα και με τα ψαρια που εχεις βλεπω 2 λύσεις:

1.Παίρνεις ένα φίλτρο νερού με φιλτρο άνθρακα και στερεων σωματιδίων αλλά δεν ξέρω τι δουλειά θα σου κάνει γιατί σε αρκετές περιπτώσεις το νερό φτανει , ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες να είναι έως και υφάλμυρο.

2. Το γυρνάς απευθειας σε θαλασσινό/μεσογειακό μιας και θα έχεις έτοιμο καθαρό θαλασσινό νερό στην πόρτα σου! :welcome:
Keep Reefing! :fish4:

Atina
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ 21 Ιαν 2019, 14:36
Τοποθεσία: Athina
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: ποιοτητα νερου

Δημοσίευση από Atina » Δευ 18 Φεβ 2019, 19:20

Εχω ενυδρειο γλυκου νερου, αυτη τη στιγμη εχω δυο ψαρακια μονο (Silver Shark και parrot) και θέλω να κάνω φυτεμενο, θελω να κανω ολα απο την αρχη - καινουριο χαλικι, καινουργιο εξωτερικο φιλτρο, καινουργιες λαμπες. Ενταξει, το θαλασσινο ειναι το ονειρο μου, αλλα ειναι λιγο ακριβο για μενα :D
Ηθελα να παρω Dophin 2208, αλλα δεν ξερω πια αν κανει (120λιτρο ενυδρείο)..Δηλαδή το νερο θα παρω απο τη βρυση, οπως το έκανα στη Αθηνα..? Η θα ειναι αλμυρο? :?

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: ποιοτητα νερου

Δημοσίευση από SweepingFish » Δευ 18 Φεβ 2019, 19:27

Karlos έγραψε:
Δευ 18 Φεβ 2019, 18:33
Atina έγραψε:
Δευ 18 Φεβ 2019, 17:45
Μετακομίζουμε.. Παμε στο νησι των Κυκλαδων. Η ερωτηση μου ειναι - επειδη το νερό από τη βρύση δεν πίνεται εκει, με το νερο ενυδρειου τι γινεται?? Τωρα το σκέφτηκα..
Καλησπέρα!

Καταρχην το ότι πας να μείνεις σε νησί των Κυκλάδων είναι σούπερ! Απο οτι καταλαβαινω εχεις ενυδρειο γλυκου νερου και πάντα βεβαια αναλογα και με τα ψαρια που εχεις βλεπω 2 λύσεις:

1.Παίρνεις ένα φίλτρο νερού με φιλτρο άνθρακα και στερεων σωματιδίων αλλά δεν ξέρω τι δουλειά θα σου κάνει γιατί σε αρκετές περιπτώσεις το νερό φτανει , ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες να είναι έως και υφάλμυρο.

2. Το γυρνάς απευθειας σε θαλασσινό/μεσογειακό μιας και θα έχεις έτοιμο καθαρό θαλασσινό νερό στην πόρτα σου! :welcome:
Καλησπέρα και από εμένα!

Εγώ ψηφίζω την δεύτερη επιλογή (του μεσογειακού) από τις 2 που είπε ο Karlos :whistle:

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: ποιοτητα νερου

Δημοσίευση από Karlos » Δευ 18 Φεβ 2019, 19:30

Από την βρύση θα το πάρεις κανονικά. Απλά στο λέω γιατί σε εμάς στην Νάξο το καλοκαίρι λόγω αυξημένης κίνησης τραβάνε νερό και από γεωτρήσεις με αποτέλεσμα το νερο να ειναι γλυφο και γεμάτο χώμα. Θεωρώ ότι με ένα φίλτρο θα είσαι εντάξει αλλά θα σου πει και ο κος Τακης παρπάξω ως πιο έμπειρος.
Keep Reefing! :fish4:

Άβαταρ μέλους
noa78
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:30
Τοποθεσία: argos
Έχει βάλει Like: 7 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Re: ποιοτητα νερου

Δημοσίευση από noa78 » Δευ 18 Φεβ 2019, 20:27

μην τους ακους!!!!θαλασινο??? :blah: φυτεμενο θα το κανεις :lol: :lol: και οτι βοηθειαα θες εδω ειμαστε!!!οσο για το νερο στα νησια δεν εχω ιδεα πως ειναι, με ενα φιλτρο νερου στην κεντρικη παροχη με ανθρακα και στερεων θα εισαι μια χαρα πιστευω!!!!!!
KEEP PLANTING!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
utalking2me?
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 26 Σεπ 2018, 00:00
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 11 times
Του έχουν βάλει Like: 11 times

Re: ποιοτητα νερου

Δημοσίευση από utalking2me? » Δευ 18 Φεβ 2019, 21:13

noa78 έγραψε:
Δευ 18 Φεβ 2019, 20:27
μην τους ακους!!!!θαλασινο??? :blah: φυτεμενο θα το κανεις :lol: :lol: και οτι βοηθεια θες εδω ειμαστε!!!
:+1:
Γύρω - γύρω στην αλμύρα θα είσαι, θα την βάλεις και μέσα στο σπίτι :nono: . Φτιάξε υδρόβιο μποστάνι να γουστάρεις . :D
roadrunner

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: ποιοτητα νερου

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 18 Φεβ 2019, 21:30

Αν βάλεις ψάρια που θέλουν νερό βρύσης όπως Συννεφάκια Μελανοταινίες κλπ με ένα φίλτρο άνθρακα και φίλτρο στερεών είσαι εντάξει
αν βάλεις ψάρια που θέλουν μαλακό νερό όπως κοπαδόψαρα κλπ με ένα φίλτρο Α/Ο καθάρισες :)
Με Α/Ο και φίλτρο εμπλουτισμού μπορείς να βάλεις τα πάντα αλλά και να πίνεται :)
http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=45&t=1238

Atina
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ 21 Ιαν 2019, 14:36
Τοποθεσία: Athina
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: ποιοτητα νερου

Δημοσίευση από Atina » Τετ 20 Φεβ 2019, 18:11

δηλαδη δεν θα μου κανει αυτο...? :( https://www.petsupermarket.gr/dophin-Ep ... ma-200l-mt

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναγνώριση / πληροφορίες φυτών - γενικά θέματα”