Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Τετ 01 Αύγ 2018, 08:15

Να προσθέσω κάτι πάνω στο θέμα του υπερπληθυσμου από τις γέννες. Όταν το ενυδρείο φτάσει στα όριά του από θέμα χώρου τότε δεν επιβιώνουν τα καινούργια μωρά που γεννιούνται. Άντε να επιβιώνουν κάποια πολύ δυνατά και έξυπνα αλλά ελάχιστα και από λίγες γέννες. Στο δικό μου πλέον πολύ σπάνια μεγαλώνει καινούργιο μωρό. Τρώγονται όλα από την αρχή. Αλλιώς θα είχα 2000 ψάρια ή θα έβγαζα καθε μήνα 100 μικρά.


Σταύρος ο cheepης.

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Τετ 01 Αύγ 2018, 08:26

Έτσι ακριβώς Σταύρο. Μετά τις γέννες που είχα κι εγω, τα μικρά σε κάθε γέννα όλο και λιγόστευαν μέχρι που επιβίωναν 1-2. Όπως και να χει ακόμα και 3-4 να μείνουν από κάθε είδος, σύντομα θα μεγαλωσουν και ο αριθμός των ενηλίκων, με ότι αυτό συνεπάγεται, θα είναι απαγορευτικος. Γι' αυτό λέω ότι καλό θα είναι ότι πρέπει να βγαίνουν από μέσα και να κρατάμε όσο γίνεται ένα σταθερό αριθμό ψαριών. Άσε που πιστεύω ότι με τρία είδη θα είναι καλύτερα όσο αφορά των έλεγχο των μικρών αφού δε θα ζουν και πολλά. Με δύο είδη είναι πιο εύκολο να γεμίσει. Όταν μιλάω για τρία είδη, αναφέρομαι πάντα στα ήρεμα μπουνα έτσι, acei, labido, callainos, Iodotropheus sprengerae κτλ.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 01 Αύγ 2018, 08:55

Φαρμακοδάσκαλος έγραψε:
Τετ 01 Αύγ 2018, 01:28
καλατζος έγραψε:
Τετ 01 Αύγ 2018, 01:26
Καλησπέρα φίλε μου και από μένα όπως σου είπε και ο Λάμπρος παρά πάνω για τα λίτρα που έχεις τρία είδη από ένα χαρέμι είναι υπέρ αρκετά
Ο Λάμπρος αν κατάλαβα καλα είναι υπέρ των 2 ειδών περισσοτερο.
Πολύ σωστά κατάλαβες Σταύρο.
Αυτο που προτείνω είναι να βάλει 2 είδη...γιατι και την εμπειρία δεν εχει ο φίλος και δεν πιστεύω οτι μπορει να πιάσει το Τζοκερ και να πετυχει τον συνδιασμό 1 αρσε + 2 θηλ.
Γιατί αν πάει σε 3 είδη και βάλει 1 αρσ + 3 ή 4 αρσ....αυτόματα το ενυδρείο του θα γινει βομβα Νιτρικών ..ασθενειών..και όχι μόνο.
Αν τώρα πάει σε μεγαλα ψσρια που μπορει να ξεχωρίσει ανετα το αρσεν με το θηλ...τοτε σημαίνει ότι θα πρεπει να περιμένει αμεσα γεννες.
Αν λοιπόν εχει πολλά και μεγαλα ψαρια και παρει και άμεσα γεννες....τοτε πολυ απλά και μαθηματικά το ενυδρειο του θα τιμαχτει στον αερα και θα ψαχνει σε λιγο καιρο τι φταιει.
Ας βαλει ο φίλος 2 ειδη ...συμβατα μεταξύ τους και ευκολα στις συμπεριφορές τους και αργότερα το προχωράει.
Επίσης ειναι αδιανόητο να παει σε ζεμπροιδες κιχλίδες αν δεν εχει προηγούμενη εμπειρία.
Καλο θα ηταν νσ παει σε ηρεμες "μπούνες" και για να μην τον κουράσουν και για να ειναι και τα ψαρια χαρούμενα.
Τέλος...καλό θα ηταν ο φίλος να διαβασει παρουσιάσεις ενυδρείων λίμνης Malawi και να παρει και εκεινος μια εικόνα και φυσικά για να μπορει και ο ιδιος να καταλάβει ποιός του προτείνει τι και για ποιό λόγο και στην τελική ..να δει και ποια εμπειρία έχουν όλοι οσοι θα του προτείνουν για να βγαλει και αυτος τα συμπερασματα του.
Λάμπρος.Τ

καλατζος
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 18:43
Τοποθεσία: αχαρναι
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από καλατζος » Τετ 01 Αύγ 2018, 09:06

Καλημέρα σε όλους απλός εγώ του είπα ότι είναι εφικτό με προϋποθέσεις

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Τετ 01 Αύγ 2018, 09:07

Σ' αυτό το τελευταίο που είπε ο Λάμπρος θα συμφωνήσω κι εγώ ;)
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Τετ 01 Αύγ 2018, 09:08

Φυσικά είναι εφικτό τα τρία είδη υπό προϋποθέσεις φίλε μου και μάλιστα γίνεται ένα φανταστικό ενυδρείο.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 01 Αύγ 2018, 09:32

Επίσης θα ηθελα επι την ευκαιρία να πω εδώ ότι όλες οι απόψεις είναι σεβαστές.
Όμως όταν πρόκειτε για "συμβουλές" καλό θα ηταν να τις δίνουν εκείνοι που είτε εχουν κάποια εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο είτε έχουν διδαχθεί από τα λσνθασμένα ενυδρεία που διατηρούσαν.
Το να ειχε ή να εχει κάποιος ενα ενυδρείο με λαθος στήσιμο ή λαθος εξοπλισμό ή λάθος επιλογη ψαριών ή λαθος συνθηκες νερου ..και να δινει κιόλας συμβουλές δεν νομίζω ότι ειναι σωστό και δικαιο για τον νέο που θα τον ακούσει.
Πχ.. εγώ δε θα δωσω ποτε συμβουλές ή δε θα κανω προτασεις σε κάποιον που εχει φυτεμένο ή που εχει Αμερικάνικο ή που εχει ειδη λίμνης Τανγκανικα γιατι πολυ απλά ΔΕΝ ξέρω.
Ειναι λοιπόν σαν να δίνει συμβουλές για κοράλια θαλασσινου κάποιος που δεν εχει πιάσει ποτε στη ζωή του κοραλι ή που δεν εχει κοραλια στο ενυδρείο του.
Καλό λοιπον θα ειναι τις "συμβουλές" (προσοχή δεν μιλάω για γνωμες ...εκει ολοι εχουν δικαιωμα) να τις δινουν αυτοι που αν μη τι αλλο "ξέρουν" και τα εχουν δει με τα ματακια τους και δεν τους τα είπαν καποιοι άλλοι ή τα ειδαν στην TV.
Υστερογραφο: φίλε Καλατζός ...δεν τα γραφω για σενα αυτα. Προς θεού μην τα παρεις προσωπικα.
Απλα δοθηκε εδω η ευκαιρία να ειπωθουν καποια πραγματα.
Λάμπρος.Τ

καλατζος
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 18:43
Τοποθεσία: αχαρναι
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από καλατζος » Τετ 01 Αύγ 2018, 09:45

Καλημέρα Λάμπρο .εγώ δεν το περνώ προσωπικά όπως έχεις καταλάβει δεν γράφω στο φόρουμ μόνο διαβάζω και προσπαθώ να μαθαίνω όπως θυμάστε από το προηγούμενο φόρουμ με βοήθησες στο πρώτο ενυδρείο για το στήσιμο και της αστοχίες που είχα ως προς τις πέτρες τα ψαρακια μια χαρά μου πήγαν
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος καλατζος την Τετ 01 Αύγ 2018, 09:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Τετ 01 Αύγ 2018, 09:53

Φαντάζομαι ότι ούτε για μένα τα λες καθως αφρικάνικο ενυδρείο διατηρούσα για αρκετό καιρό σε άψογες συνθήκες, με διπλή φίλτρανση, με γέννες, χωρις συνεχόμενους και αδιευκρίνιστους θανατους, με άπειρες γέννες και μάλιστα με τρία χαρέμια 340 λίτρα μου. Ήταν ένα ενυδρείο που πραγματικά το χάρηκα όσο λίγα και το άλλαξα μόνο και μόνο για να πάω σε κάτι διαφορετικό όπως κάνουν πολλοί χομπίστες. Οι γνώμες και οι συμβουλές που δίνω, όπως πολλοί αλλά όχι όλοι δυστυχώς, βασίζονται σε προσωπική εμπειρία και όχι στην εμπειρία άλλων χομπιστών που διατηρούσαν εντελώς διαφορετικά είδη από τα δικά μου γι' αυτό άλλωστε πρότεινα στο φίλο και ψάρια που προσωπικα διατηρούσα και τα ήξερα σαν ειδη. Θανάτους όλοι θα έχουμε και αν πει κάποιος ότι δεν είχε ποτέ λέει ψεμματα. Προβλήματα ολοι θα έχουμε και αν πει κάποιος ότι δεν είχε ποτέ λέει ψεμματα.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Nomad7
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 01 Αύγ 2018, 11:24

Καλημέρα παιδιά,

Να ξεκαθαρίσω και εγώ ορισμένα πράγματα:

1) Δεν είπα ποτέ ότι θέλω 4 είδη ή 3 είδη ή 2 είδη. Αυτό θα μου το πείτε εσείς, με δεδομένα τα λίτρα του ενυδρείου μου και την απειρία μου. Έχετε καταλάβει και από το κυρίως θέμα μου στο DIY, ότι είναι το πρώτο ενυδρείο που θα έχω στην κατοχή μου.

2) Αυτό που έθεσα σαν παράμετρο, όσα είδη τελικά μπορώ να βάλω μέσα, είναι να υπάρχει λίγο χρώμα στο ενυδρείο, καθώς δεν είναι φυτεμένο αλλά θα είναι μόνο με άμμο και πέτρες (άντε και 2-3-4 φυτά), οπότε δεν θα ήθελα να είναι κρανίου τόπος.

3) Το θέμα με τις γέννες το έχω σκεφτεί και εγώ, όμως τι μπορώ να κάνω για αυτό? Από τη στιγμή που θα μπουν αρσενικά με θηλυκά, θα υπάρξουν και γέννες. Υπάρχει κάποιο στήσιμο ενυδρείου που δεν θα είχα γέννες? Αν υπάρχει και είναι ωραίο στο μάτι, αλλά να πληροί και κάποια κριτήρια, όπως πχ να μην είναι φυτεμένο ή να μην έχει μόνο ένα ψάρι μεσα, καλοδεχούμενες θα είναι όλες οι προτάσεις.

4) Ιδανικά, σκοπός του θέματος, χωρίς απαραίτητα να είναι εφικτό αυτό, καθώς όπως είπε και ο Λάμπρος όλοι έχετε διαφορετικές απόψεις και εμπειρίες, θα ήταν να "συμφωνούσατε" οι εμπειρότεροι στον αριθμό των ειδών που μπορώ να βάλω για να μην έχω πρόβλημα ή τελοσπάντων να έχω τα λιγότερα προβλήματα και με βάση αυτό ο καθένας με τη σειρά του να μου πρότεινε και έναν συνδυασμό (με αριθμό από το κάθε είδος) συμβατών και εύκολων μεταξύ τους ψαριών.

Δεν είμαι αλαζόνας, ελπίζω να το έχετε καταλάβει αυτό και κινούμαι με βάση των συμβουλών σας, οπότε φυσικά και δεν θα κάνω του κεφαλιού μου. Απλά θέλω να στήσω το πρώτο μου ενυδρείο, να είναι "εύκολο" στην διατήρηση/συντήρηση και να είναι όμορφο στο μάτι.

Υ.Γ. Από φίλτρανση, για όσους δεν θυμούνται το άλλο μου θέμα, θα έχω sump 110x30x40 με σφουγγάρια, κεραμικά rings, ελαφρόπετρα και κερατόφυλλο.

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Τετ 01 Αύγ 2018, 11:27

Αν κατάλαβα καλά, άνοιξες "παράθυρο" και για ενυδρειο πέρα από αφρικάνικο;
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Nomad7
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 01 Αύγ 2018, 11:33

Ανοιχτός είμαι, επέλεξα ένα είδος γιατί μου άρεσε οπτικά και δεν ήταν φυτεμένο, που δεν θέλω να πάω σε φυτεμένο. Όλες οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες. Αν κάποιος μου προτείνει κάτι που και πιο εύκολο θα είναι και πιο όμορφο θα είναι, δεν εχω κάνει κανένα συμβόλαιο με την Malawi :D

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Τετ 01 Αύγ 2018, 11:35

Για παράδειγμα θα πήγαινες και σε Αμαζόνιο;
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Nomad7
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 01 Αύγ 2018, 11:37

Και ψαράκια από τον Άρη αν μου βρίσκατε και μου λέγατε αυτά είναι για πρώτο ενυδρείο, για τα λίτρα σου και την απειρία σου, θα πήγαινα και σε αυτό (αρκεί να ήταν όμορφο)!

Άβαταρ μέλους
isidor
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:01
Τοποθεσία: Μαρούσι
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από isidor » Τετ 01 Αύγ 2018, 11:50

Δεν χρειάζεται να σπουδάσεις και πυρινική φυσική για να διατηρήσεις ένα υγιές ενυδρείο.
Το μόνο που χρειάζεται είναι να κατανοήσεις τον κύκλο του αζώτου στο ενυδρείο και να μην παραμελείς τις αλλαγές του νερού μαζί με τον καθαρισμό του.
Αν στήσεις σωστά αρχικά το ενυδρείο σου όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους.
Αν επιλέξεις και κάποια ήσυχα είδη θα είσαι άρχοντας.

Nomad7
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 01 Αύγ 2018, 11:54

Στην θεωρία τα έχω διαβάσει, μένει να ξεκινήσουν τα φίλτρα και να γίνει και η πρώτη αλλαγή. Τώρα για το τελευταίο που λες, αυτόν τον σκοπό έχει το θέμα αυτό, να βρεθεί ο σωστός συνδυασμός. Αυτόν, αναγκαστικά πρέπει να μου τον πουν τα μέλη που εχουν εμπειρία, δεν μπορώ απλά να διαβάσω το προφίλ ενός ψαριού που το μόνο που μπορεί να λέει είναι ότι ο δείκτης επιθετικότητας του είναι 2 στα 5.

Για αυτό περιμένω προτάσεις από τα εμπειρότερα μέλη.

Άβαταρ μέλους
isidor
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:01
Τοποθεσία: Μαρούσι
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από isidor » Τετ 01 Αύγ 2018, 12:02

Μην ξεχνάς πως μπορεί να σου πει κάποιος πως εγώ έβαλα αυτά και δεν έχω ποτέ πρόβλημα και όταν τα βάλεις εσύ, ένα ψάρι, να σου κάνει όλο το ενυδρείο πεδίο μάχης. Όλα είναι θέμα εμπειρίας που δυστηχώς πάντα την αποκτούμε μετά από καιρό.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 01 Αύγ 2018, 12:08

Στο εγραψα και πιο πάνω.
Συμβουλή μου ειναι να πας σε 2 ειδη ψαριών.
Απο 1 χαρεμι (1 αρσ + 3 θηλ) σε καθε ειδος.
Βάλεις δε βαλεις φυτα το ιδιο ειναι (αν και εγω θα το προτιμουσα οπως ειναι στη φυση τους...χωρις φυτα δηλαδη).
Απο ειδη ψσριών αυτα που σου πρότεινε ο Σταύρος και ο Ισίδωρος μια χαρά ειναι.
Αν θες χρώματα βάλε Acei με Hongi sweden.
Ωραιος συνδιασμός και δεν θα εχεις και φασαρίες.
Ζεμπροιδές δε θα σου συνιστουσα ακομη να βαλεις.
Το να συμφωνήσουν όλοι σε καποιο συνδιασμο ειναι σχεδον απίθανο...γιατι οπως σου εγραψα το γουστο ειναι υποκειμενικο.
Το θέμα ειναι να ξεκινησεις με ευκολα ψαρια.
Όσο για τις γεννες ...στα 2 ειδη ειναι πιο ελεγχόμενα τα πραγματα.
Για το πως θα βγαζεις τα μικρα....???
Ε αυτο εξαρταται απο το ποσο ευκολα μετακινούνται τα βραχια που θα βαλεις.
Προσοχη στα βραχια όμως...μην βαλεις πετρες λαβας ή κοφτερες πετρες.
Επίσης αμμο να βάλεις όχι την ψιλή γιατι θα εχεις θεμα επειδη θα τη σηκωνουν οι κυκλοφορητες και τα ψαρια και θα εχεις θολο νερο.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Τετ 01 Αύγ 2018, 13:38

Με το σαμπ που φτιάχνεις έχεις τις προϋποθέσεις για τέλεια φιλτρανση.
Για τον αριθμό των ειδών καλύτερα ξεκίνα με 2 κάποια στιγμή μπορεί να θελήσεις να προσθέσεις κι άλλο 1. Αλλαγές γίνονται συνέχεια. Αλλάζουμε είδη, αλλάζουμε πέτρες, βάζουμε ψάρια, κυρίως βγάζουμε ψάρια... Σε δουλειά να βρισκόμαστε. Παρ ολα αυτά το συγκεκριμένο είδος ενυδρειου που θες να στήσεις συνδυάζει κατ εμε την μεγίστη ευκολία με ψάρια που είναι από τα ωραιότερα και με συμπεριφορές από τις πιο ενδιαφέρουσες. Ειδικά για πρώτο ενυδρείο πιστεύω ότι είναι ακριβώς ό, τι πρέπει για να μπεις στη φάση και να σου αρέσει.
Επίσης να τονίσω ότι το ενυδρείο δεν το στήνεις μία α φορά και ότι βάλεις μένει για μια ζωή. Όλοι βαριόμαστε κάποια στιγμή και κάνουμε στροφή σε τελείως διαφορετικά είδη, πέρα δηλαδή απο τις αλλαγές που γράφω πιο πάνω σε αυτό το ποστ.
Σταύρος ο cheepης.

Nomad7
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 01 Αύγ 2018, 17:09

Το ένα είδος νομίζω ότι έχω καταλήξει να είναι Chindongo saulosi. Για το δεύτερο, είμαι μεταξύ Pseudotropheus acei, Labeotropheus trewavasae και Labidochromis sp. Hongi, όπου τα Hongi μου αρέσουν αρκετά περισσότερο, όμως από ότι διαβάζω δεν είναι και τα ηρεμότερα ψαράκια. Θα είναι οκ τα Hongi με τα Saulosi?

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Τετ 01 Αύγ 2018, 18:14

Τα saulosi έχουν το θετικό ότι είναι διαφορετικά χρώματα τα αρσενικά με τα θηλυκά και είναι όμορφα. Απλά κυκλοφορούν περισσότερο τα υβρίδια και όχι τα καθαρά. Θέλει προσοχή από ποιον θα πάρεις.
Τα hongi μπορεί να δυσκολευτείς να τα βρεις και να ξέρεις ότι δεν είναι τόσο κόκκινα όσο σε φωτογραφίες στο ίντερνετ.
Σταύρος ο cheepης.

Nomad7
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 01 Αύγ 2018, 18:23

Βρήκα και αυτό, semi aggressive λέει, δεν ξέρω αν τα είχε κανείς σας και ξέρει παραπάνω πληροφορίες:

http://www.tropicalfishsite.com/aulonoc ... ons-blood/

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Τετ 01 Αύγ 2018, 18:30

Μη μπλεξεις αυλοκαναρες με μπουνα.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Nomad7
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 01 Αύγ 2018, 18:51

Ok :)

Μάλλον θα πάω σε saulosi με acei. Από θέμα διατροφής και επιπέδου κολύμβησης, είναι οκ αυτά τα 2 είδη?

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Προτάσεις Ψαροσύνθεσης Lake Malawi - 300 L

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Τετ 01 Αύγ 2018, 19:06

Nomad7 έγραψε:
Τετ 01 Αύγ 2018, 18:51
Ok :)

Μάλλον θα πάω σε saulosi με acei. Από θέμα διατροφής και επιπέδου κολύμβησης, είναι οκ αυτά τα 2 είδη?
Ναι δεν έχουν θέμα. Αν βρεις τα μαύρα acei προτίμησε τα λόγω του ότι είναι λίγο πιο σπάνια. Αλλά ότι σου αρέσει. Πάντως δες και τα trewavasae.
Σταύρος ο cheepης.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορίες-απορίες-υπομνήματα”