Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Απάντηση
Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Παρ 10 Αύγ 2018, 00:48

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την καινούρια μου προσπάθεια. Πρόσφατα πήρα την απόφαση να αλλάξω ένα ενυδρείο που φιλοξενεί κάποια ψάρια της λίμνης και να φτιάξω ένα μεγαλύτερο. Οι μέγιστες διαστάσεις που κατέληξα είναι 135 μήκος 50 πλάτος και 55 ύψος. Η όλη κατασκευή ανατέθηκε σε εταιρία κατασκευής ενυδρείων και μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να κάνω τη βάση με κοιλοδοκό επενδυμένη με μελαμίνη στο χρώμα που ήθελα και να χρησιμοποιήσω sub για τη φίλτρανση. Το μέγεθος του sub θα είναι περίπου στα 100 λίτρα ενώ η υπερχείληση θα μπεί στο μέσο του ενυδρείου και θα είναι τύπου bean animal. Η χρήση sub είναι καινούρια για μένα και θα ήθελα τις γνώσεις και τις προτάσεις σας καθώς και οποιοδήποτε σχόλιο συνολικά για όλο το ενυδρείο και την κατασκευή. Η επιστροφή του νερού θα γίνεται από δύο σωλήνες δεξιά και αριστερά του ενυδρείου και αυτό πιστεύω πως θα βοηθήσει πολύ τις κιχλίδες και ίσως να μη χρειαστεί να χρησιμοποιήσω κυκλοφορητή. Τα πρώτα σχέδια του ενυδρείου είναι αυτά:
1small.jpg
6small.jpg
7small.jpg



Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Παρ 10 Αύγ 2018, 00:53

20180807_211242.jpg
20180807_211219.jpg
20180801_202656.jpg
20180801_191754.jpg
Και μερικές φωτογραφίες από την έως τώρα κατασκευή του ενυδρείου...
Συνημμένα
16.jpg
12.jpg

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Παρ 10 Αύγ 2018, 01:01

Η επιστροφή του νερού θα γίνεται μέσω μιας αντλίας Jebao DCT 4000 και έχουν αγοραστεί τα παρακάτω υλικά για το sub. 12λίτρα ελαφρόπετρα 6mm-12mm από Praktiker, 2 λίτρα χύμα siporax, μπλέ σφουγγάρι ψιλό και χοντρό, άνθρακας για το πρώτο διάστημα λειτουργίας-στησίματος του ενυδρείου και το βιολογικό υλικό από το υπάρχων εξωτερικό φίλτρο (Eheim Prof 4 350)

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Παρ 10 Αύγ 2018, 01:07

Οι πέτρες που έχω επιλέξει για το στήσιμο είναι οι παρακάτω και το aquascape που σκέφτομαι είναι λίγο διαφορετικό από τα συνηθισμένα, θα δημιουργήσω δύο κατολισθήσεις οι οποίες θα ξεκινούν από το κέντρο προς το πλάι, η κάθε κατολίσθηση θα ξεκινάει από μεγάλη πλατεία πέτρα ώστε οι δύο πιο μεγάλες πέτρες να δημιουργούν ανάμεσά τους κάτι σα φαράγγι!! Πιστεύω ότι και η λύση με τη διπλή είσοδο του νερού θα βοηθήσει πολύ στη φίλτρανση με το συγκεκριμένο aquascape. Πιστεύω να μπορείτε να πάρετε μια εικόνα από τις παρακάτω φωτογραφίες...
Συνημμένα
20180721_192006.jpg
20180721_191941.jpg
20180721_183805.jpg
20180721_183744.jpg

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Παρ 10 Αύγ 2018, 07:57

Καλημέρα. Εγώ θα σου πω κι ο για το στήσιμο καθώς οι κατασκευές που κάνεις δεν είναι το φόρτε μου. Το στήσιμο δε με τρελαίνει ιδιαίτερα γιατί είναι που συμμετρικό. Θα προτιμούσα τις μεγάλες πέτρες κάπου πίσω και σε αντίθετες πλευρές και τις υπόλοιπες άναρχα τοποθετημένες σε διάφορα σημεία από τις πιο μεγάλες πίσω και τις μικρότερες μπροστά. Κενό στο κέντρο δε θα άφηνα να σου πω την αλήθεια, απλά στο κέντρο θα άφηνα τις μικρότερες, να "σβήνει" δηλαδή το νταμάρι αλλά να μη χάνεται εντελώς. Δε ξέρω αν με ξεγελάει η φωτό αλλά σκέφτομαι μήπως θέλεις και περισσότερες πέτρες; Έχεις καλό μήκος και φοβάμαι μήπως δε το καλύψεις. Αν μπορούσες να βρεις μια μονο ακόμα μεγαλύτερη πέτρα από τις δύο μεγάλες, θα έφτιαχνες πιο εντυπωσιακό scape.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 10 Αύγ 2018, 09:26

Καλημέρα και από μένα φίλε μου και καλως ήρθες στο φόρουμ.
Καλή αρχή βασικά στο project και εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να στήσεις ένα ενυδρείο όπως το φαντάζεσαι.
Ας πάμε λίγο σε αυτά που έγραψες.

Για αρχή θα σου έλεγα αντί για μελαμίνη που θα ντύσεις όλη τη βάση να προτιμήσεις να βάλεις κόντρα πλακέ θαλάσσης στην πάνω επιφάνεια που θα ακουμπάει η γυάλα (άσχετα αν ακουμπάει κατευθείαν πάνω σε αυτό ή αν θα βάλεις ενδιάμεσα κάποιο φελιζολ ή κάποιο άλλο υλικό).
Επίσης η επιφάνεια κάτω και μέσα στο ντουλάπι και αυτή θα την έκανα με κόντρα πλακέ θαλάσσης.
Ο λόγος που στα λέω αυτά είναι γιατί σίγουρα κάποια στιγμή θα πέφτουν νερά σε αυτές τις 2 επιφάνειες και δεν θα ήθελες με τον καιρό να φουσκώσουν και να χρειαστείς τότε να κάνεις αλλαγές γιατι μονο εύκολο δεν θα είναι.
Οπότε η "πρόληψη" θα είναι η καλύτερη λύση.

Πάμε τώρα σε αυτό που είπες για τις 2 επιστροφές από το σαμπ και στο ότι πιστεύεις ότι δεν θα χρειαστείς κατ' αυτό τον τρόπο έξτρα κυκλοφορητές.
Δεν είναι έτσι όπως το σκέφτεσαι.
Κυκλοφορητές θα χρειαστείς (είδες γράφω κυκλοφορητές και όχι κυκλοφορητή) για τον απλούστατο λόγο του οτι χρειάζεται να καθαρίζει η άμμος που θα έχεις, όπως επίσης θα πρέπει να λάβεις υπόψην σου ότι τα αφρικάνικα έχουν μεγάλους όγκους με πέτρες άρα χρειάζεται δυνατη ροή ανάμεσα τους, και τέλος και πιο βασικό γιατί οι Αφρικάνικες κιχλίδες λατρεύουν την δυνατή ροή.

Σε ότι αφορά το στήσιμο τώρα, χαίρομαι που σκέφτεσαι να ξεφύγεις από τα συνηθισμένα και να κάνεις κάτι διαφορετικό.
Αυτό όμως εξαρτάται από το τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις.
Πχ.. άλλο scape θα πρέπει να κάνεις για Mbuna και άλλο αν σκέφτεσαι να βάλεις Αυλονονακάρες ή θηρευτές.
Αν μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το είδος των ψαριών που σκέφτεσαι να βάλεις θα μπορέσω να αξιολογήσω καλύτερα το scape που θέλεις να κάνεις.

Τέλος θα ήθελα να μας δώσεις λίγο τις διαστάσεις του σαμπ γιατί στις εικόνες μου φαίνεται λίγο μικρό σε μήκος και φοβάμαι ότι θα το πνίξεις όταν θα βάλεις μέσα τα υλικά.

Όπως και να έχει σου εύχομαι καλή αρχή στο project και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όπου μπορούμε.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Παρ 10 Αύγ 2018, 09:59

Το στήσιμο στην πρώτη εικόνα μου αρέσει.
Όπως είπε και ο Λάμπρος, σίγουρα θέλεις κυκλοφοριτες. Δύο θα έλεγα , οι οποίοι θα είναι πιο χαμηλά, κάπου στο κέντρο του βάθους νερού. Αλλά αυτό είναι αμελητέο έξοδο.
Πόσο θα σου κοστίζει η κατασκευή αν επιτρέπεται ;
Σταύρος ο cheepης.

Μπάμπης
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1682
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 10:41
Τοποθεσία: Μυτιληνη
Έχει βάλει Like: 593 times
Του έχουν βάλει Like: 316 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Μπάμπης » Παρ 10 Αύγ 2018, 10:20

Καλος ηρθες στην παρεα μας και καλη επιτυχια στο project.

Επειδη απο το κινητο δε καταλαβαινω. Οι πρωτες φωτογραφιες που μας δειχνεις ειναι πραγματικες ή απο σχεδιαστικο προγραμμα;

Κι επειδη στα μελλοντικα μου σχεδια ειναι κατι παρομοιο, αν επιτρεπεται θα με ενδιεφερε ενα κοστολογιο στο περιπου ωστε να το συγκρινω με αυτα που εχουν πει σε εμενα

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Παρ 10 Αύγ 2018, 16:43

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια και καλώς σας βρήκα!! Κατ' αρχήν το ενυδρείο θα φιλοξενήσει μόνο mbuna εξού και το λατομείο!! :D :D Η ψαροσύνθεση θα οριστικοποιηθεί λίγο αργότερα πιθανών saulosi μόνο ή παρέα με labido, μία διαφορετική εκδοχή θα είναι να μπουν μόνο demasoni. Για τη διαρρύθμιση όλα θα φανούν όταν μπουν οι πέτρες γιατί οι φωτογραφίες ξεγελούν πολύ επειδή είναι στην ύπαιθρο. Πιθανών να είναι λίγες, και αν με τη διαρρύθμιση που σκέφτομαι δεν προσφέρουν αρκετές φωλιές για τα ψαράκια σίγουρα θα την αλλάξω. Κυκλοφορητής υπάρχει ήδη ένας από το προηγούμενο ενυδρείο, η σκέψη μου ότι θα έχω καλύτερη φίλτρανση λόγω της διπλής εισόδου του νερού ήταν γιατί αν στηθούν έτσι οι πέτρες σίγουρα το ενυδρείο θα χωριστεί σε δύο "διαμερίσματα", παραμένει όμως όπως πολύ σωστά μου είπατε το πρόβλημα για την σωστή ανατάραξη του νερού στον πυθμένα οπότε μάλλον θα χρειαστούν. Για τα κόστη αναλυτικά θα σας απαντήσω με π.μ. για να μην κάνω διαφήμιση. Το κόντρα πλακέ θαλάσσης είναι πολύ σωστή παρατήρηση, θα δω μήπως προλάβω να το αλλάξω.

Οι πρώτες φωτογραφίες είναι τα σχέδια του ενυδρείου, όσο για τις διαστάσεις του sub αν θυμάμαι καλά είναι 60 μήκος 40 φάρδος 45 ύψος με περίπου 60 λίτρα ωφέλιμα και το υπόλοιπο για ασφάλεια.

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Παρ 10 Αύγ 2018, 16:59

Μια χαρά. Θα τα δούμε όλα στην πορεία. Για την ψαροσυνθεση που σκέφτεσαι έχω κάποιες ενστάσεις μικρές.
Οσο για την τιμή ή το κατάστημα δεν έχουμε κανένα κόλλημα να τα πεις δημόσια γιατί και διαφήμιση δεν είναι και θα ήταν χρήσιμο για κάθε ενδιαφερόμενο.
Σταύρος ο cheepης.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 10 Αύγ 2018, 19:21

Φαρμακοδάσκαλος έγραψε:
Παρ 10 Αύγ 2018, 16:59
Οσο για την τιμή ή το κατάστημα δεν έχουμε κανένα κόλλημα να τα πεις δημόσια γιατί και διαφήμιση δεν είναι και θα ήταν χρήσιμο για κάθε ενδιαφερόμενο.
1.000 :+1: πολύ σωστά!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 10 Αύγ 2018, 19:22

Καλός ήρθες στο φόρουμ μας...

Σου εύχομαι Καλη επιτυχία στο νέο σου εγχείρημα!

Πανέμορφο το 3D σχέδιο, αρχικά μπερδεύτηκα και εγω!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 10 Αύγ 2018, 22:34

Panioul έγραψε:
Παρ 10 Αύγ 2018, 16:43
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια και καλώς σας βρήκα!! Κατ' αρχήν το ενυδρείο θα φιλοξενήσει μόνο mbuna εξού και το λατομείο!! :D :D Η ψαροσύνθεση θα οριστικοποιηθεί λίγο αργότερα πιθανών saulosi μόνο ή παρέα με labido, μία διαφορετική εκδοχή θα είναι να μπουν μόνο demasoni. Για τη διαρρύθμιση όλα θα φανούν όταν μπουν οι πέτρες γιατί οι φωτογραφίες ξεγελούν πολύ επειδή είναι στην ύπαιθρο. Πιθανών να είναι λίγες, και αν με τη διαρρύθμιση που σκέφτομαι δεν προσφέρουν αρκετές φωλιές για τα ψαράκια σίγουρα θα την αλλάξω. Κυκλοφορητής υπάρχει ήδη ένας από το προηγούμενο ενυδρείο, η σκέψη μου ότι θα έχω καλύτερη φίλτρανση λόγω της διπλής εισόδου του νερού ήταν γιατί αν στηθούν έτσι οι πέτρες σίγουρα το ενυδρείο θα χωριστεί σε δύο "διαμερίσματα", παραμένει όμως όπως πολύ σωστά μου είπατε το πρόβλημα για την σωστή ανατάραξη του νερού στον πυθμένα οπότε μάλλον θα χρειαστούν. Για τα κόστη αναλυτικά θα σας απαντήσω με π.μ. για να μην κάνω διαφήμιση. Το κόντρα πλακέ θαλάσσης είναι πολύ σωστή παρατήρηση, θα δω μήπως προλάβω να το αλλάξω.

Οι πρώτες φωτογραφίες είναι τα σχέδια του ενυδρείου, όσο για τις διαστάσεις του sub αν θυμάμαι καλά είναι 60 μήκος 40 φάρδος 45 ύψος με περίπου 60 λίτρα ωφέλιμα και το υπόλοιπο για ασφάλεια.
Το μόνο που θα σου προτεινα να αλλάξεις ειναι το μηκος του σαμπ....καντο αν σε παιρνει 80 ποντους αντι για 60.
Θα με θυμηθείς στο μέλλον.
Λάμπρος.Τ

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Σάβ 11 Αύγ 2018, 00:15

Voas έγραψε:
Παρ 10 Αύγ 2018, 19:21
Φαρμακοδάσκαλος έγραψε:
Παρ 10 Αύγ 2018, 16:59
Οσο για την τιμή ή το κατάστημα δεν έχουμε κανένα κόλλημα να τα πεις δημόσια γιατί και διαφήμιση δεν είναι και θα ήταν χρήσιμο για κάθε ενδιαφερόμενο.
1.000 :+1: πολύ σωστά!
Η αρχική μου σκέψη ήταν να κάνω εγώ τη βάση από μελαμίνη και να χρησιμοποιήσω 2 εξωτερικά φίλτρα (ένα υπάρχει ήδη στο υπάρχων ενυδρείο), τελικά μετά από αρκετή μελέτη στο θέμα κοστολόγηση των υλικών και της αγοράς κατά παραγγελία του ενυδρείου και το φίλτρου, πήρα προσφορά από τον φίλο Νίκο από την DreamWaters στη Θεσσαλονίκη. Μπορώ να πω ότι η πρότασή του ήταν πολύ δελεαστική καθώς όλη η κατασκευή θα μου στοιχίσει 850€, στην τιμή περιλαμβάνεται το ενυδρείο, η βάση από κοιλοδοκό, οι μελαμίνες, το sub, υπερχείλιση, σωληνώσεις, μεταφορά, στήσιμο και έλεγχο. Ο Νίκος μου παρουσίασε από την πρώτη στιγμή τα σχέδια (έχω πολλά ακόμα) και όλη την πορεία των εργασιών, η ποιότητα της δουλειάς είναι πάρα πολύ καλή καθώς είχα την ευκαιρία 2 φορές να τη δω από κοντά και πλέον είναι στη φάση του ντυσίματος και των πρώτων γεμισμάτων για τεστάρισμα στο χώρο της DreamWaters.

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Σάβ 11 Αύγ 2018, 00:22

GodFather έγραψε:
Παρ 10 Αύγ 2018, 22:34
Το μόνο που θα σου προτεινα να αλλάξεις ειναι το μηκος του σαμπ....καντο αν σε παιρνει 80 ποντους αντι για 60.
Θα με θυμηθείς στο μέλλον.
Δεν έχω ιδέα όπως κατάλαβες από sub, είπα να το προσπαθήσω πρώτη φορά. Πιστεύεις θα υπάρχει πρόβλημα για την υπάρχουσα φίλτρανση του ενυδρείου; Αν εννοείς μελλοντικά στα πλαίσια αλλαγής του ενυδρείου σε θαλασσινό ή σε κοινωνικό τότε δε με πειράζει γιατί δε θεωρώ πως είναι μεγάλο κόστος και είναι κάτι που μπορώ να το κάνω και γω. Η αλήθεια είναι πως ήδη το έχει κολλήσει σε ευχαριστώ πολύ όμως για την πρόταση.

Nomad7
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Σάβ 11 Αύγ 2018, 01:41

Αν και είμαι καινούριος, γενικά ότι διάβασα για τα sump σε σχέση με το μέγεθος τους, ήταν ότι όσο μεγαλύτερα είναι, τόσο το καλύτερο. Φαντάζομαι γιατί θα υπάρχει καλύτερη/ευκολότερη ροή, καθώς και μεγαλύτερη ευελιξία στα διαφορετικά είδη μηχανικού και βιολογικού υλικού (άρα και καλύτερη φίλτρανση) όσον αφορά στην ποσότητα και το μέγεθος αυτών. Άλλο πλεονέκτημα λογικά είναι ο ευκολότερος καθαρισμός, δεδομένου ότι υπάρχει μεγαλύτερος χώρος και δεν είναι τα πάντα στριμωγμένα (το οποίο στρίμωγμα επηρεάζει και την ροή). Τέλος, μεγαλύτερο sump σημαίνει περισσότερα συνολικά λίτρα, που αυτό βοηθάει γενικά στην συντήρηση του σωστού περιβάλλοντος του βιότοπου.

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Σάβ 11 Αύγ 2018, 15:02

Φαρμακοδάσκαλος έγραψε:
Παρ 10 Αύγ 2018, 09:59
Το στήσιμο στην πρώτη εικόνα μου αρέσει.
Όπως είπε και ο Λάμπρος, σίγουρα θέλεις κυκλοφοριτες. Δύο θα έλεγα , οι οποίοι θα είναι πιο χαμηλά, κάπου στο κέντρο του βάθους νερού. Αλλά αυτό είναι αμελητέο έξοδο.
Πόσο θα σου κοστίζει η κατασκευή αν επιτρέπεται ;
Σταύρο η πλάκα είναι ότι όλες οι φωτογραφίες είναι ίδιες απλά από άλλη οπτική γωνία! Κατ' αρχήν ο όγκος τους χάνεται γιατί είναι στην ύπαιθρο, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι ίσως να χρειαστούν κι άλλες από τη στιγμή που θα καλυφθούν και με άμμο. Να πω πως η μεζούρα στη φωτογραφία είναι ανοιγμένη στα 125εκ!!! και οι δύο μεγάλοι βράχοι έχουν ύψος σχεδόν 50 εκ!!! αλλά πραγματικά δεν φαίνεται τίποτα στις φωτογραφίες! Ο λόγος της επιλογής αυτής είναι ότι θεωρώ πως έτσι θα υπάρχουν δύο διαμερίσματα στο ενυδρείο πιστεύοντας ότι μπορεί να δημιουργηθούν δύο ξεχωριστές περιοχές καθώς δεν θα υπάρχει απευθείας οπτική επαφή από τη μία πλευρά στην άλλη. Η ιδέα βέβαια είναι κλεμμένη για να πω την αλήθεια από ένα Τούρκο ο οποίος έχει πάρει και κάποια βραβεία σε διαγωνισμούς δημιουργώντας τη λεγόμενη άβυσσο αλλά φυσικά σε μεγαλύτερο ενυδρείο και κυρίως με περισσότερο πλάτος.
Συνημμένα
4c71f7_41848e8e85a44d2db72564b79ec878b4~mv2.jpg
4c71f7_8abcd2d885eb4e7e9def113e014e94d4~mv2.jpg

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Σάβ 11 Αύγ 2018, 15:06

Nomad7 έγραψε:
Σάβ 11 Αύγ 2018, 01:41
Αν και είμαι καινούριος, γενικά ότι διάβασα για τα sump σε σχέση με το μέγεθος τους, ήταν ότι όσο μεγαλύτερα είναι, τόσο το καλύτερο. Φαντάζομαι γιατί θα υπάρχει καλύτερη/ευκολότερη ροή, καθώς και μεγαλύτερη ευελιξία στα διαφορετικά είδη μηχανικού και βιολογικού υλικού (άρα και καλύτερη φίλτρανση) όσον αφορά στην ποσότητα και το μέγεθος αυτών. Άλλο πλεονέκτημα λογικά είναι ο ευκολότερος καθαρισμός, δεδομένου ότι υπάρχει μεγαλύτερος χώρος και δεν είναι τα πάντα στριμωγμένα (το οποίο στρίμωγμα επηρεάζει και την ροή). Τέλος, μεγαλύτερο sump σημαίνει περισσότερα συνολικά λίτρα, που αυτό βοηθάει γενικά στην συντήρηση του σωστού περιβάλλοντος του βιότοπου.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Θα δω πως θα πάει στην αρχή και μπορεί λίγο αργότερα να το αναβαθμίσω. Η αρχική σκέψη βέβαια ήταν να κρατηθούν και τα συνολικά κιλά χαμηλά κάτι που εκτοξεύτηκε ακόμα περισσότερο με τη χρήση του sub. Θα δω και τη χρηστικός χώρος περισσεύει στο ντουλάπι του ενυδρείο και ίσως να γίνει μία αναβάθμιση. Το κόστος των τζαμιών άλλωστε δεν είναι απαγορευτικό αφού με τα baffles του sub να εξυπηρετούν σαν κόντρες μπορεί να γίνει και με 5αρι τζάμι.

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Σάβ 11 Αύγ 2018, 19:48

Panioul έγραψε:
Σάβ 11 Αύγ 2018, 15:02
Φαρμακοδάσκαλος έγραψε:
Παρ 10 Αύγ 2018, 09:59
Το στήσιμο στην πρώτη εικόνα μου αρέσει.
Όπως είπε και ο Λάμπρος, σίγουρα θέλεις κυκλοφοριτες. Δύο θα έλεγα , οι οποίοι θα είναι πιο χαμηλά, κάπου στο κέντρο του βάθους νερού. Αλλά αυτό είναι αμελητέο έξοδο.
Πόσο θα σου κοστίζει η κατασκευή αν επιτρέπεται ;
Σταύρο η πλάκα είναι ότι όλες οι φωτογραφίες είναι ίδιες απλά από άλλη οπτική γωνία! Κατ' αρχήν ο όγκος τους χάνεται γιατί είναι στην ύπαιθρο, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι ίσως να χρειαστούν κι άλλες από τη στιγμή που θα καλυφθούν και με άμμο. Να πω πως η μεζούρα στη φωτογραφία είναι ανοιγμένη στα 125εκ!!! και οι δύο μεγάλοι βράχοι έχουν ύψος σχεδόν 50 εκ!!! αλλά πραγματικά δεν φαίνεται τίποτα στις φωτογραφίες! Ο λόγος της επιλογής αυτής είναι ότι θεωρώ πως έτσι θα υπάρχουν δύο διαμερίσματα στο ενυδρείο πιστεύοντας ότι μπορεί να δημιουργηθούν δύο ξεχωριστές περιοχές καθώς δεν θα υπάρχει απευθείας οπτική επαφή από τη μία πλευρά στην άλλη. Η ιδέα βέβαια είναι κλεμμένη για να πω την αλήθεια από ένα Τούρκο ο οποίος έχει πάρει και κάποια βραβεία σε διαγωνισμούς δημιουργώντας τη λεγόμενη άβυσσο αλλά φυσικά σε μεγαλύτερο ενυδρείο και κυρίως με περισσότερο πλάτος.
Στην πρώτη έχεις μερικές έξτρα πέτρες μπροστά. Εντάξει στη δεύτερη είναι το πίσω μέρος, δεν μας ενδιαφέρει τόσο.
Σταύρος ο cheepης.

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Σάβ 11 Αύγ 2018, 20:27

Αν θέλεις να πετύχεις ένα αποτέλεσμα σαν αυτό του Τούρκου, ίσως οι πέτρες σου και δη οι μεγάλες, δε θα πρέπει α είναι τόσο στρογγυλεμένες. Και στη μια πλευρά θα πρέπει να είναι κοφτές όπως αυτές που βλέπουμε στη φωτό. Αυτό μπορείς να το πετύχεις με μια αρκετά μεγάλη πέτρα την οποία θα κόψεις με καλέμι στα δύο (σε δύο ψιλοάνισα κομμάτια). Εκεί που θα σκάσει η πέτρα από το χτύπημα, θα κοπεί φέτα. Θαπορουσε να σε βοηθήσει και ένας που πουλάει διακοσμητικές πέτρες σ' αυτό αν χρειαστείς.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Κυρ 12 Αύγ 2018, 18:23

Φαρμακοδάσκαλος έγραψε:
Σάβ 11 Αύγ 2018, 19:48
Στην πρώτη έχεις μερικές έξτρα πέτρες μπροστά. Εντάξει στη δεύτερη είναι το πίσω μέρος, δεν μας ενδιαφέρει τόσο.
Έχεις δίκιο, στη δεύτερη φώτο αφαίρεσα μερικές πέτρες από μπροστά γιατί πλησίαζα το φάρδος του ενυδρείου. Εννοείται πως υπάρχουν και θα μπουν μπροστά για σβήσιμο όσες χωρέσουν.

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Κυρ 12 Αύγ 2018, 18:33

Undertaker έγραψε:
Σάβ 11 Αύγ 2018, 20:27
Αν θέλεις να πετύχεις ένα αποτέλεσμα σαν αυτό του Τούρκου, ίσως οι πέτρες σου και δη οι μεγάλες, δε θα πρέπει α είναι τόσο στρογγυλεμένες. Και στη μια πλευρά θα πρέπει να είναι κοφτές όπως αυτές που βλέπουμε στη φωτό. Αυτό μπορείς να το πετύχεις με μια αρκετά μεγάλη πέτρα την οποία θα κόψεις με καλέμι στα δύο (σε δύο ψιλοάνισα κομμάτια). Εκεί που θα σκάσει η πέτρα από το χτύπημα, θα κοπεί φέτα. Θαπορουσε να σε βοηθήσει και ένας που πουλάει διακοσμητικές πέτρες σ' αυτό αν χρειαστείς.
Οι δύο που διάλεξα από τη μία πλευρά τους είναι σχεδόν επίπεδες. Τις είχα διαθέσιμες οπότε δεν έψαξα πολύ για άλλες, σίγουρα αν έβρισκα μία μεγάλη και την έσπαζα θα γινόταν πολύ πιο όμορφο το αποτέλεσμα, αν και πραγματικά δεν ξέρω πως θα την κουβαλούσα γιατί ήδη η κάθε μία από αυτές είναι πολύ βαριά. Σε σχέση με του Τούρκου η διαφορά που θέλω να πετύχω είναι να βάλω περισσότερες μεγάλες πέτρες δεξιά και αριστερά από τις 2 κύριες για να δημιουργήσω περισσότερες φωλιές, αν προσέξετε ο Τούρκος έχει χρησιμοποιήσει 2 τεράστιες κύριες πέτρες που γεμίζουν το χώρο και όλες οι άλλες είναι πολύ μικρές. Τα υπόλοιπα θα φανούν κατά το στήσιμο και αν χρειαστούν και άλλες "η πηγή" έχει πολλές ακόμα!

Τα υλικά για το sub σας φαίνονται αρκετά ικανοποιητικά;

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Κυρ 12 Αύγ 2018, 19:37

Για το "οπτικό" και αισθητικό του πραγματος ειμαι σιγουρος οτι θα αλλαξεις αποψη στην πορεία 1000 φορες.
Αυτα στα γραφω γιατι όλοι ετσι το προχωραμε.
Σε οτι αφορα τα υλικα μια χαρα μου ακουγονται αλλα για το μηκος που σου εγραψα το εγραψα για να εχει μεγαλυτερη ροη το νερο γυρο απο τα υλικα και να μην μπουκωνονται τα υλικα στα διαφορα διαμερισματα.
Αφου ομως φτιαχτηκε ήδη....προχωρας και βλεπεις μονος σου στην πορεια.
Ήδη εχεις ξεκινησει πολυ ομορφα και σε γενικες γραμμες το scape που θελεις να πετυχεις ειναι εντυπωσιακο.
Λάμπρος.Τ

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Κυρ 12 Αύγ 2018, 23:41

Και ένα βίντεο από το πρώτο βρέξιμο και τεστάρισμα του ενυδρείου. Η υπερχείλιση δουλεύει πάρα πολύ καλά και εντελώς αθόρυβα. Το καπάκι έχει ακόμα να γίνει αλλά θα καθυστερήσει λίγο.


Nomad7
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Δευ 13 Αύγ 2018, 00:54

Μια χαρά, όλα πολύ ωραία. Το τσέρκι στο εξωτερικό κουτί της υπερχείλισης, τι κρατάει ακριβώς?

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Δευ 13 Αύγ 2018, 09:41

Nomad7 έγραψε:
Δευ 13 Αύγ 2018, 00:54
Μια χαρά, όλα πολύ ωραία. Το τσέρκι στο εξωτερικό κουτί της υπερχείλισης, τι κρατάει ακριβώς?
Καλημέρα! Είναι για προστασία επειδή δεν το έχουμε φέρει ακόμα στο σπίτι και επειδή οι σωλήνες από κάτω θα μπουν και θα βγουν ξανά, σε κάθε σφίξιμό τους το ζόρι μεταφέρεται στο κουτί και στις ενώσεις τους, οπότε μπήκε προστατευτικά αυτό. Στο τελικό στήσιμο θα τα βγάλουμε ή θα τα αφήσουμε αν δεν φαίνεται καθόλου το πίσω μέρος.

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Δευ 13 Αύγ 2018, 23:56

Nomad7 έγραψε:
Δευ 13 Αύγ 2018, 00:54
Μια χαρά, όλα πολύ ωραία. Το τσέρκι στο εξωτερικό κουτί της υπερχείλισης, τι κρατάει ακριβώς?
Τώρα διάβασα για την κατασκευή που ετοιμάζεις και εσύ και την υπερχείλιση που πήρες από τον Νίκο. Πραγματικά είναι πολύ καλή και προσεγμένη δουλειά και πραγματικά αθόρυβη. Χρειάζεται ρύθμιση όταν τη βάλεις και μετά την ξεχνάς. Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος απλά θα πρέπει να ξανασυφονάρεις τη μία κατεβασιά για να σταματήσει ο θόρυβος αλλά εννοείται δεν υπάρχει φόβος πλημμύρας.

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Τρί 14 Αύγ 2018, 08:33

Σιφοναρεις για τον θόρυβο μόνο ή δεν κατεβάζει σωστά το νερό ; Γιατί αν είναι το δεύτερο υπάρχει πρόβλημα.
Σταύρος ο cheepης.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 14 Αύγ 2018, 08:44

Panioul έγραψε:
Δευ 13 Αύγ 2018, 23:56
Nomad7 έγραψε:
Δευ 13 Αύγ 2018, 00:54
Μια χαρά, όλα πολύ ωραία. Το τσέρκι στο εξωτερικό κουτί της υπερχείλισης, τι κρατάει ακριβώς?
Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος απλά θα πρέπει να ξανασυφονάρεις τη μία κατεβασιά για να σταματήσει ο θόρυβος αλλά εννοείται δεν υπάρχει φόβος πλημμύρας.
Δεν το κατάλαβα αυτο που εγραψες.
Τι ακριβως εννοείς...???
Ειτε εχει γινει διακοπη ρευματος ...ειτε οχι....η υπερχειλιση θα πρεπει να δουλεύει χωρις να χρειαζεται να κανεις εσυ το οτιδηποτε.
Λάμπρος.Τ

Panioul
Posts in topic: 112
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Νέο ενυδρείο Malawi 350 λίτρα

Δημοσίευση από Panioul » Τρί 14 Αύγ 2018, 10:12

GodFather έγραψε:
Τρί 14 Αύγ 2018, 08:44
Panioul έγραψε:
Δευ 13 Αύγ 2018, 23:56

Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος απλά θα πρέπει να ξανασυφονάρεις τη μία κατεβασιά για να σταματήσει ο θόρυβος αλλά εννοείται δεν υπάρχει φόβος πλημμύρας.
Δεν το κατάλαβα αυτο που εγραψες.
Τι ακριβως εννοείς...???
Ειτε εχει γινει διακοπη ρευματος ...ειτε οχι....η υπερχειλιση θα πρεπει να δουλεύει χωρις να χρειαζεται να κανεις εσυ το οτιδηποτε.
Η υπερχείλιση θα δουλεύει, αυτό είναι δεδομένο και απαραίτητο, απλά μπορεί να έχει εγκλωβίσει αέρα και να χρειαστεί να τραβηχτεί η μία γωνία από την σιφοναριστή κατεβασιά για να σταματήσει να κάνει θόρυβο μετά τη διακοπή ρεύματος. Θα το δω στην πράξη και θα σας πω μόλις το στήσω.


Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρουσιάσεις ενυδρείων λίμνης Malawi”