Nomad Malawi 360 Λίτρα

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Πέμ 13 Ιουν 2019, 07:59

Nomad7 έγραψε:
Τετ 12 Ιουν 2019, 19:25
Αυτοί οι 2 δεν έχουν κάποια ρύθμιση, οπότε φαντάζομαι ότι λειτουργούν συνεχώς και σε σταθερή ροή.
Δεν εχουν ρυθμιση ?
Ποιους κυκλοφορητες εβαλες ?


Λάμπρος.Τ

Nomad7
Posts in topic: 30
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Πέμ 13 Ιουν 2019, 12:59

SunSun JVP-101B 3000l και
SunSun JVP-102Β 5000l

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Πέμ 13 Ιουν 2019, 19:13

Την 3000 λιτρα πιστευω οτι δεν σου κανει.
Ειναι παρα πολυ μικρη.
Εγω θα εβαζα στη θεση σου δυο jebao 8.000 λιτρα την ωρα.
Τεσπα....αν εσυ βλεπεις να εχουν δυναμη ...τοτε ολα οκ.
Πως θα καταλαβεις οτι εχουν δυναμη ?
Εκτος του οτι δεν πρεπει να βλεπεις ακαθαρσιες πουθενα ?
Θα το καταλαβεις βλεποντας τις κιχλιδες σου σαν στρατιωτακια να καθονται στην σειρα κοντρα στη ροη του κυκλοφορητη.
Οι αφρικανες λατρευουν τη δυνατη ροη.
Λάμπρος.Τ

Nomad7
Posts in topic: 30
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Πέμ 13 Ιουν 2019, 19:48

Θα κοιτάξω να πάρω 2 καλύτερους/δυνατότερους. Ακαθαρσίες γενικά δεν βλέπω, εκτός από αιωρούμενα περιττώματα που πάνε από εδώ και από εκεί λόγω των κυκλοφορητών και της επιστροφής, μέχρι να καταλήξουν στην υπερχείλιση. Επίσης, ορισμένες φορές τα βλέπω να πηγαίνουν κόντρα στην ροή, αλλά όχι όπως λες να κάθονται με τις ώρες, αλλά πιθανολογώ ότι δεν το κάνουν ακόμα επειδή είναι μικρά σε μέγεθος (τα saulosi τουλάχιστον).

Όπως και να έχει, αφού μου προτείνεις 2χ8000 θα κοιτάξω να το κάνω, στο μυαλό μου το είχα ότι θα ήταν πάρα πολύ δυνατοί και για αυτό δεν πήγα σε τέτοιο νούμερο εξαρχής.

Μια ερώτηση γιατί δεν ξέρω τι παίζει από τιμές σε αυτά, να πάρω απλούς ή να έχουν controller? Εννοώ, έχει πρακτική σημασία το controller για το δικό μου ενυδρείο (θα χρειάζεται αυξομείωση της ροής ή και αλλαγή της φύσης της ροής)?

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Πέμ 13 Ιουν 2019, 20:40

Για αυτο σου προτεινα τους jebao.
Εχουν κοντρολερ και μπορεις να ρυθμισεις την ενταση.
Επισης αυτο που σου ελεγα απο την αρχη ειναι να στησεις τους κυκλοφορητες μαζι με την επιστροφη απο το σαμπ ουτως ωστε να δημιουργεις μια κυκλικη ροη στο ενυδρειο και να καταληγουν ολα στην εισαγωγη που θα κατεβαζει στο σαμπ.
Λάμπρος.Τ

Nomad7
Posts in topic: 30
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Πέμ 13 Ιουν 2019, 20:46

Τότε δεν δυσκολεύουν το έργο οι κυκλοφορητές που δίνουν ροή προς τα κάτω? Θεωρητικά, θα έπρεπε να τους βάλω χαμηλά πάνω από την άμμο με κλίση προς τα πάνω. Τουλάχιστον τον ένα, αυτόν που είναι απέναντι από την υπερχείλιση.

Δηλαδή, αυτός που είναι στην μεριά της υπερχείλισης, να μείνει ως έχει, με κλίση προς τα κάτω. Σπρώχνει τα σκουπιδάκια απέναντι. Ο απέναντι, να είναι χαμηλά στην άμμο με κλίση προς τα πάνω, ώστε να τα διώχνει προς την υπερχείλιση και να τα ωθεί προς την επιφάνεια.

Η επιστροφή έτσι κι αλλιώς είναι απέναντι από την υπερχείλιση, στην επιφάνεια, με ροή προς την υπερχείλιση.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Πέμ 13 Ιουν 2019, 21:23

Σωστη η σκεψη σου ...αλλα δεν δουλευει ετσι.
Χτυπωντας την αμμο με τους κυκλοφορητες διαγωνια προς τα κατω ....ουσιστικα δημιουργεις εναν κυκλο ροης που ξεκιναει απο κατω (μαζευει δηλαδη τα σκουπιδια και η δινη τα ανεβαζει προς τα πανω μεσο του στροβιλισμου.
Εκει πλεον η ροη που ερχετε απο την επιστροφη του σαμπ τα σπρωχνει προς την εισαγωγη για το σαμπ.
Δεν ξερω αν στο εδωσα να το καταλαβεις ?
Λάμπρος.Τ

Nomad7
Posts in topic: 30
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Πέμ 13 Ιουν 2019, 21:32

Ναι το έπιασα, απλά θέλει αρκετές δοκιμές μάλλον, γιατί πχ αυτός που άλλαξα μεριά και τον έβαλα απέναντι από την υπερχείλιση, μου καράφλιαζε στην μέση την άμμο σε σημείο που φάνηκε ο πάτος και έκανε βουναλάκια αριστερά και δεξιά από άμμο, οπότε τον σήκωσα λίγο πιο πάνω στο όριο του να μην μου μετακινεί την άμμο.

Βέβαια έτσι δεν είμαι σίγουρος αν δημιουργείται σωστά ο κύκλος που λες, καθώς σήμερα πχ είδα ένα ψαράκι "εν δράσει" και το υπόλειμμα έκανε γύρω γύρω αρκετές φορές. Ο απέναντι κυκλοφορητής το έσπρωχνε προς τα πάνω, αλλά δεν το ρούφαγε η υπερχείλιση κατευθείαν και πήγαινε προς τον άλλον κυκλοφορητή, το έστελνε απέναντι κ.ο.κ. Στο τέλος βαρέθηκα να το παρακολουθώ και μετά το έχασα. Στην άμμο νομίζω δεν βλέπω ακαθαρσίες, εκτός και αν δεν βλέπω καλά, οπότε φαντάζομαι τελικά καταλήγουν στην υπερχείλιση.

Και αυτό μου γεννάει άλλη μία απορία. Οκ να βάλω δυνατότερους κυκλοφορητές, αλλά δεν είναι ζητούμενο να μην μετακινείται η άμμος? Γιατί πχ αυτόν που ανέφερα παραπάνω, του άλλαξα την κλίση ώστε να μην χτυπάει με τόση ορμή προς την άμμο και την μετακινεί. Οπότε, αν βάλω δυνατότερο, τι παραπάνω θα πετύχω, αφού θα πρέπει να τον "στραγγαλίσω" και αυτόν για να μην μετακινεί την άμμο?

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Πέμ 13 Ιουν 2019, 23:46

Και Για αυτο τον λογο (αναμεσα στους αλλους) δεν βαζουμε πολυ ψιλη αμμο στα αφρικανικα.
Αν παντως η δυναμη τους ειναι οπως το περιγραφεις...τοτε δεν χρειαζεσαι αλλους.
Τα υπολειματα εχε υποψη σου...οτι δεν πανε αυτουσια τις περισσοτερες φορες στην εισαγωγη του σαμπ...αλλα με τους κυκλους και την ροη διαλυονται και ετσι αποροφονται μαζι με το νερο ...το οποιο καθαριζουν τα υλικα φιλτρανσης.
Λάμπρος.Τ

Nomad7
Posts in topic: 30
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Πέμ 13 Ιουν 2019, 23:56

Οκ Λάμπρο, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα έχω στο νου μου να παρακολουθώ την ροή και κάποια στιγμή θα αλλάξω τουλάχιστον τον μικρότερο κυκλοφορητή (3000l) από τους 2 και να τον κρατήσω καβάτζα για όταν χαλάσει κάποιος.

Nomad7
Posts in topic: 30
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 26 Ιουν 2019, 18:22

Καλησπέρα παιδιά,

Μια ερώτηση σχετικά με την διατροφή. Έχουν περάσει 30 ημέρες από όταν έβαλα τα ψάρια και από τότε ταϊζω καθημερινά, μία φορά τη μέρα. Δίνω flakes της Ocean Nutricion για Malawi. Συνεχίζω έτσι ή πρέπει να αλλάξει η διατροφή, π.χ. μια ημέρα νηστεία και αγορά 2ης ή/και 3ης διαφορετικής τροφής ώστε να δίνω διαφορετική κάθε μέρα?

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 26 Ιουν 2019, 20:02

Καλησπερα.
Εγω τα ταιζα 2 φορες την ημερα με διαφορετικες τροφες.
Ειχα 3 τροφες και τις πηγαινα εναλαξ.
Επισης θα ηταν πολυ καλο να τα μαθεις και σε πελετ και οχι μονο φλεικς.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GodFather για αυτή τη δημοσίευση:
Gmarbel (Τετ 26 Ιουν 2019, 21:14)
Λάμπρος.Τ

Nomad7
Posts in topic: 30
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Πέμ 27 Ιουν 2019, 01:25

Οπότε προτείνεις να ξεκινήσω με 3 τροφές και 2 φορές την ημέρα? Αν ναι:

1) Μπορείς να μου προτείνεις 2 ακόμα τροφές εκτός από την ocean nutrition malawi flakes που δίνω ήδη?

2) Οι ώρες ταίσματος να είναι μία λίγο μετά αφού ανάψουν τα φώτα και μία κάποια ώρα πριν κλείσουν?

3) Νηστεία μια φορά την εβδομάδα ή όχι ακόμα?

4) Σχετικά με τα pellets, γιατί είναι καλύτερο? Είχα διαβάσει κάπου ότι τα flakes είναι καλύτερα, από κάποιες απόψεις, πχ σχετικά με το ότι τα pellets διογκώνονται περισσότερο στο στομάχι των ψαριών, ειδικά αν κάποιο κυρίαρχο λαίμαργο φάει παραπάνω από όσο πρέπει ή ότι τα κυρίαρχα πάλι θα τρώνε την περισσότερη αν όχι όλη την τροφή, ενώ με τα flakes ακόμα και τα πιο αδύναμα θα μπορέσουν να τσιμπήσουν κάποια τροφή σε flakes που διασκορπίστηκε και διάφορα άλλα για την επεξεργασία της τροφής από της εταιρείες για να γίνουν pellets κλπ. Προφανώς και δεν είμαι σχετικός με το θέμα, αλλά ισχύουν αυτά και αν όχι, γιατί χρειάζονται και τα pellets στην διατροφή και όχι μόνο flakes?

Ευχαριστώ πολύ Λάμπρο!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από GodFather » Πέμ 27 Ιουν 2019, 10:35

Nomad7 έγραψε:
Πέμ 27 Ιουν 2019, 01:25
Οπότε προτείνεις να ξεκινήσω με 3 τροφές και 2 φορές την ημέρα? Αν ναι:

1) Μπορείς να μου προτείνεις 2 ακόμα τροφές εκτός από την ocean nutrition malawi flakes που δίνω ήδη?

2) Οι ώρες ταίσματος να είναι μία λίγο μετά αφού ανάψουν τα φώτα και μία κάποια ώρα πριν κλείσουν?

3) Νηστεία μια φορά την εβδομάδα ή όχι ακόμα?

4) Σχετικά με τα pellets, γιατί είναι καλύτερο? Είχα διαβάσει κάπου ότι τα flakes είναι καλύτερα, από κάποιες απόψεις, πχ σχετικά με το ότι τα pellets διογκώνονται περισσότερο στο στομάχι των ψαριών, ειδικά αν κάποιο κυρίαρχο λαίμαργο φάει παραπάνω από όσο πρέπει ή ότι τα κυρίαρχα πάλι θα τρώνε την περισσότερη αν όχι όλη την τροφή, ενώ με τα flakes ακόμα και τα πιο αδύναμα θα μπορέσουν να τσιμπήσουν κάποια τροφή σε flakes που διασκορπίστηκε και διάφορα άλλα για την επεξεργασία της τροφής από της εταιρείες για να γίνουν pellets κλπ. Προφανώς και δεν είμαι σχετικός με το θέμα, αλλά ισχύουν αυτά και αν όχι, γιατί χρειάζονται και τα pellets στην διατροφή και όχι μόνο flakes?

Ευχαριστώ πολύ Λάμπρο!
1. Μπορείς εκτός από Ocean (που τις θεωρώ πολύ καλές και είχα 2 από αυτές τις οποίες είχα αναμίξει (Cihlid omni flakes + Cichlid vegi flakes), είχα επίσης Hikari pellets και είχα και Northfin pellets βυθιζόμενα.

2. Τις ώρες ταίσματος τις φτιάχνεις όπως θέλεις...εγω ταίζα όταν γυρνούσα από τη δουλειά (πχ..στις 6 απόγευμα και μετά έριχνα στις 9).

3. Νηστεία μια φορά τη βδομάδα σωστά. Την έκανα την ημέρα που άλλαζα και το νερό.

4. Τα pellets βοηθούν το ψάρι να αναπτυχθεί πολύ πιο γρήγορα από τα φλεικς. Αν έχεις μικρά (μωρά) ψαρια τότε σίγουρα χρειάζονται τα φλεικς.
Προσοχή όμως στα pellets να ρίχνεις τόσα όσα θα φάνε για να μην σου μείνουν μέσα και ανεβάσεις νιτρικά.
Λάμπρος.Τ

Nomad7
Posts in topic: 30
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Πέμ 27 Ιουν 2019, 13:21

Ωραία Λάμπρο, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Βρήκα και το απόσπασμα που είχε γράψει κάποιος σχετικά με τα pellets, το παραθέτω:
1.Τα πελετ εχουν περισσοτερες συγκολιτικες ουσιες ωστε να διατηρηθουν σε αυτη τη μορφη και περισσοτερη υγρασια.Για παραδειγμα η ocean nutrition vegi pellet εχει moisture (υγρασια) 16,5% και ash (τεφρα) 7,2% σε σχεση με την vegi flakes που περιεχει 6,1% υγρασια και 4,1% τεφρα.Επισης τα πελετ εχουν λιγοτερη πρωτεινη και λιπαρα απο τα flakes.Εδω λοιπον καταλαβαινουμε οτι ειναι δυσκολο για τις εταιρειες να μας περεχουν το 100% μιας καλης τροφης σε μορφη πελετ.Τα flakes ναι το καταλαβαινω,πολλες φορες ειναι τρυμματα,αυτο ομως ειναι αλλο θεμα!

2.Με τα φλεικς εχω πιο ισορροπημενη κατανομη της τροφης,και για να το αναλυσω,σε ενα ενυδρειο εχουμε αρκετα ψαρια με διαφορετικο χαρακτηρα,ορεξη και επιθετικοτητα.Ταιζοντας λοιπον πελετ,δινουμε την ευκαιρια στα πιο "ζωηρα" να τρεξουν και να μπουκωσουν στο στομα τους οσα κομματια μπορουν περισσοτερα,ασχετα με το αν πεινανε τοσο ή οχι (μην ξεχναμε οτι μιλαμε για αφρικανες) απλα και μονο για να μην το φανε τα υπολοιπα και "προσπερασουν" σε αναπτυξη και συνεπως κυριαρχια.Ειναι γνωστο οτι τα πελετ εχουν μεγαλη αναλογια γραμμαριων/ογκου γιατι ειναι συμπιεσμενη τροφη.Ετσι πολλες φορες εχουμε ενα παχυσαρκο κυριαρχο ή και με σημαδια bloat (λογο κακης διατροφης).
Με τα φλεικς απο την αλλη,ενα ζωηρο ψαρι θα κουραστει παρα πολυ για να γεμισει το στομα του με την ιδια ποσοτητα τροφης και στο ενδιαμεσο ενα πιο ηρεμο θα βρει την ευκαιρια να φαει μικρα κομματια στα κλεφτα οσο δεχεται επιθεση απο το κυριαρχο.Οσοι εχετε αφρικανες καιρο θα γνωριζετε οτι ο κυριος λογος που καποια ψαρια μενουν πισω δεν ειναι η ελειψη ορεξης αλλα οι επιθεσεις απο τον κυριαρχο την στιγμη του ταισματος.Ενα αλλο συν οτι με τα φλεικς θα φανε και τα νεογεννητα που πιθανον κρυβονται στα βραχια και περιμενουν να περασει τροφη απο μπροστα τους.Επισης να συμπληρωσω εδω κατι πολυ σημαντικο,τα φλεικς θελουν χερι μεσα στο ενυδρειο,αλλιως απλα λερωνουμε.Ειδικα οι αφρικανες ειναι ψαρια που θα φανε απο το χερι μας οποτε ο σωστος τροπος ειναι να παρουμε με τα τρια μας δαχτυλα (αυτα που κανουμε τον σταυρο μας) φλεικς και βουτωντας το χερι μας μεσα στο νερο και αφου εχουν μαζευτει τα ψαρια και το περιεργαζονται,να απελευθερωσουμε τα φλεικς.Με αυτο τον τροπο δεν θα μεινει κανενα στην επιφανεια,ταιζουμε τα ψαρια με το χερι,που δεν υπαρχει πιο ομορφο πραγμα σε ενα ενυδρειο,τα μαθαινουμε να μην μας φοβουνται αλλα αντιθετως να τρεχουν ψηλα μολις μας βλεπουν

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 09 Οκτ 2019, 10:11

καλημερα φιλαρακι μου πως είσαι, καιρό εχουμε να μάθουμε νέα σου, πως κυλάει το ενυδρειο?

Nomad7
Posts in topic: 30
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Δευ 23 Δεκ 2019, 18:22

Καλησπέρα παιδιά!

Απουσίασα αρκετό διάστημα λόγω χρόνου, αλλά το ενυδρείο δεν το έχω παραμελήσει καθόλου :)

Θα ανεβάσω με πρώτη ευκαιρεία φωτογραφίες, αλλά γενικά νομίζω πάει καλά. Εβδομαδιαίες αλλαγές, 2πλό καθημερινό τάϊσμα με νηστεία την ημέρα αλλαγής νερού και γενικά οι συνθήκες νομίζω είναι αρκετά καλές.

Τα saulosi από τον Αύγουστο που είχα πρώτη γέννα, δεν έχουν σταματήσει να ζευγαρώνουν, έχω ήδη 2 μικρά νέα που έχουν μεγαλώσει και άλλα 2-3 ψείρες που κρύβονται στους βράχους για να μην γίνουν γεύμα...

Χθες που πήγα να κάνω αλλαγή, είδα στο sump στο πρώτο διαμέρισμα πάνω από τα σφουγγάρια, άλλα 12! Ευτυχώς που τα είδα και δεν έκανα την αλλαγή μηχανικά γιατί θα κατέληγαν στο μπαλκόνι :(

Τα μάζεψα και τα έβαλα προσσωρινά σε ένα ταπερ το οποίο το έχω βάλει μέσα στο sump να είναι το μισό μέσα στο νερό για να βοηθήσω την θερμοκρασία τους και έχω παραγγείλει μια γεννήστρα που στερεώνεται εξωτερικά στο sump και έχει μια μικρή υπερχείλιση και αντλία αέρα να κυκλοφορεί το νερό και θα τα βάλω εκεί μέσα μέχρι να μεγαλώσουν λίγο. Μέχρι να έρθει η γεννήστρα, θα αλλάζω καθημερινά το νερό στο τάπερ με νερό από το sump.

Το μετά δεν ξέρω ακόμη, σίγουρα +12 στο κυρίως ενυδρείο δεν θα μπορέσω να βάλω, θα υπάρξει υπεριχθυοφόρηση. Ίσως κρατήσω 2-4 και τα υπόλοιπα θα βάλω μια αγγελία αν τα θέλει κάποιος.

Τα white tail και αυτά μια χαρά είναι, τα 2 έχουν γίνει ντούκια και τα άλλα 2 είναι αρκετά μικρότερα. Μάλλον είναι 2 αρσενικά 2 θυληκά. Γέννα από αυτά δεν έχω δει, αλλά 2-2 δεν είναι καλή αναλογία, θα πρέπει να βγει το ενα αρσενικό ή να μπουν 3-4 ακόμα θυληκά αν μπορέσω να βρω.

Άβαταρ μέλους
noa78
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2018, 20:30
Τοποθεσία: argos
Έχει βάλει Like: 7 times
Του έχουν βάλει Like: 61 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από noa78 » Δευ 23 Δεκ 2019, 19:46

μπραβο φιλε μου!!!!πολυτεκνος πλεον!!!!!!δωσε φωτο στον λαο!!!!!!!!!!!!
KEEP PLANTING!!!!!!!!

Nomad7
Posts in topic: 30
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 25 Δεκ 2019, 21:01





Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Nomad7
Posts in topic: 30
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Τετ 25 Δεκ 2019, 21:02

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Nomad7
Posts in topic: 30
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Παρ 06 Μαρ 2020, 23:49

Καλησπέρα σε όλους.

Προχθές είχα 2 γέννες (2 saulosi ταυτόχρονα) και κατά τύχη μπόρεσα και έπιασα ένα κομμάτι της μίας σε βίντεο.

Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Nomad7 for the post (total 4):
Νικολακης (Σάβ 07 Μαρ 2020, 10:56) • Μπάμπης (Σάβ 07 Μαρ 2020, 11:07) • Ναταλία (Πέμ 12 Μαρ 2020, 10:13) • tsoui (Πέμ 12 Μαρ 2020, 13:31)

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Rayden » Σάβ 07 Μαρ 2020, 09:31

Πολυ ωραιο. Δεν ειχα ποτε αφρκανικο κσι εφτιαξε προστατα ενα ο κουμπαρος μου και εκστασιαστικα. Εκπληκτικες συμπεριφορες ψαριων.

Και παλι πολυ ωραιο, να το χαιρεσσι

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Νικολακης » Σάβ 07 Μαρ 2020, 10:57

Πολύ όμορφο!! Να το χαίρεσαι.

Μπάμπης
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1682
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 10:41
Τοποθεσία: Μυτιληνη
Έχει βάλει Like: 593 times
Του έχουν βάλει Like: 316 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Μπάμπης » Σάβ 07 Μαρ 2020, 11:08

πολυ ωραια. Να τα χαιρεσαι

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 12 Μαρ 2020, 10:05

πανεμορφο να το χαιρεσαι!

Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από tsoui » Πέμ 12 Μαρ 2020, 13:31

Όμορφα πράγματα!

Nomad7
Posts in topic: 30
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Σάβ 21 Μαρ 2020, 18:04

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους!

Μιας που καθόμαστε, βρήκα την ευκαιρία να αναβαθμίσω λίγο τις συνθήκες των μωρών, που έως τώρα ζούσαν σε 2 γεννήστρες. Από τώρα και στο εξής βρίσκονται σε 25άλιτρο, με βιολογία από το κυρίως, μέχρι και να μεγαλώσουν ώστε να βρω που θα τα δώσω.


Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Nomad7 για αυτή τη δημοσίευση:
Μπάμπης (Σάβ 21 Μαρ 2020, 18:12)

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Νικολακης » Σάβ 21 Μαρ 2020, 18:29

Έχεις τιγκαρει στα μωρά. Να τα χαίρεσαι φίλε.

Nomad7
Posts in topic: 30
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Nomad7 » Σάβ 21 Μαρ 2020, 18:53

Νικολακης έγραψε:
Σάβ 21 Μαρ 2020, 18:29
Έχεις τιγκαρει στα μωρά. Να τα χαίρεσαι φίλε.
Ευχαριστώ πολύ, ελπίζω όταν θα βάλω αγγελία να υπάρξει και η ζήτηση, γιατί αν δεν βρω δεν ξέρω τι θα τα κάνω. Ρώτησα μέχρι και σε pet shop γνωστής αλυσίδας εδώ στην πόλη μου και δεν τα δέχονται ούτε καν δωρεάν.

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Nomad Malawi 360 Λίτρα

Δημοσίευση από Νικολακης » Σάβ 21 Μαρ 2020, 19:48

Αθήνα πάντως αν πάρεις κανένα τηλέφωνο στα πετ σοπ με ψάρια σίγουρα θα στα πάρουν αν δνε τα έχεις δώσει!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρουσιάσεις ενυδρείων λίμνης Malawi”