Γαριδαδικο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
TiLon
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ 13 Νοέμ 2019, 13:21
Τοποθεσία: Αγια Παρασκευη
Έχει βάλει Like: 6 times
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Γαριδαδικο

Δημοσίευση από TiLon » Τρί 25 Φεβ 2020, 17:27

Καλησπερα
Μέσα Δεκέμβρη αγόρασα πέντε γαρίδες crystal red με το σκεπτικό ότι θα πετύχω αναπαραγωγή. Μετά από μια εβδομάδα έχασα την μια και μείνανε 4. Είχα τα εξής τεστ τότε . Αμμωνία Nο2 Nο3 και pH. Λέω κάτι μπορεί να φταίει στις σκληρότητες . Αγοράζω τεστ ΚΗ GH την επόμενη ημέρα μετράω ΚΗ 2 GH 5 . Λέω επειδή μόλις τις είχε παραλάβει το μαγαζί θα ήταν να πεθάνει.. Πέρασε 1ηνας και κάτι παραπάνω χωρίς να έχω κανένα απολύτως προβλημα μέχρι που ξεκίνησα ταισμα με καρότο . Μια μέρα έβαλα λίγο παραπάνω καρότο και το ξέχασα να το βγάλω στο τρίωρο που συνήθως το εβγαζα.. την επόμενη μέρα γυρνάω από την δουλειά και βλέπω όλο το ενυδρείο θολό... Έκανα μεγάλη αλλαγή (40% περίπου ) για δύο ημέρες για να φύγει η θολούρα, συνήθως κάνω 15% εβδομαδιαία. Μια εβδομάδα μετά από αυτό έχασα δύο γαρίδες σε δύο ημέρες . Μετά από αυτό παρατήρησα ότι στο ενυδρείο μέσα έχω πλαναρια. Μετά από πόστ στην σελίδα στο φβ άλλοι μου είπαν δεν έχω θέμα άλλοι να κάνω κάποια θεραπεία στο ενυδρείο. Σήμερα γύρισα στο σπίτι από την δουλειά και είδα την μια γαρίδα νεκρη. Άλλη μια γαρίδα υπάρχει στο ενυδρείο και κάποια σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες. Οι μετρήσεις έχουν ως εξής .
Σημερινές
Αμμωνία 0
Νο2 0
Νο3 5
pH 6.8
GH 5
Kh 2
Τι μπορεί να έχει πάει στραβά ; Επίσης να πω στις αλλαγές το νερό έρχεται στην ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου πριν μπει μέσα ,στους 24°. Επίσης δεν έχω ούτε CO2 ούτε βάζω κάποιο λίπασμα .



Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Γαριδαδικο

Δημοσίευση από nasos » Τρί 25 Φεβ 2020, 20:07

Καλησπέρα φιλε μου . Ποσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου . Τις παραμέτρους αυτές τις πετυχαίνεις με όσμωση και minerals η με βρύση μαζί με όσμωση ; Επειδή είναι αρκετά ευαίσθητες γαρίδες , ο βυθός σου είναι στρωμένος ;
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην nasos για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Τρί 25 Φεβ 2020, 20:09)

Άβαταρ μέλους
TiLon
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ 13 Νοέμ 2019, 13:21
Τοποθεσία: Αγια Παρασκευη
Έχει βάλει Like: 6 times
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Γαριδαδικο

Δημοσίευση από TiLon » Τρί 25 Φεβ 2020, 22:26

Το ενυδρείο είναι 30 λίτρα και οι παράμετροι αυτες βγαινουνε με νερό βρύσης και active soil . Ο βυθός είναι στρωμένος .

Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Γαριδαδικο

Δημοσίευση από nasos » Τρί 25 Φεβ 2020, 23:17

Δεν έχω δουλέψει αυτά τα υποστρώματα και δεν ξέρω κατά ποσο κάνουν δουλειά , γιατί ρίχνουν τις τιμές το νερό αλλά αργά . Εσυ το νερό που βάζεις μέσα από την βρύση έχει υψηλότερες τιμές με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν οι τιμές σε ph , Gh και kh και να πέφτουν πάλι σταδιακά . Δυστυχώς οι συγκεκριμένες γαρίδες είναι αρκετά ευαίσθητες και παλαιότερα που είχα τις κρατούσα με όσμωση και νερό από προφιλτρα , για να είναι πάντα ίδιες οι τιμές . Λογικά επειδή είσαι και 30 λίτρα είναι ακόμη πιο απότομες οι αλλαγές στις τιμές . Αυτές οι γαριδουλες είναι καλό να τις κρατάμε στα 60λιτρα ώστε να είναι πιο σταθερές οι συνθήκες .
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην nasos for the post (total 2):
TiLon (Τρί 25 Φεβ 2020, 23:28) • Τάκης (Τετ 26 Φεβ 2020, 09:05)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ασθένειες γλυκού νερού”