Επιλογή σωστής αντλίας

Απάντηση
OLGA
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 17 Απρ 2020, 19:44
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 3 times

Επιλογή σωστής αντλίας

Δημοσίευση από OLGA » Σάβ 25 Απρ 2020, 15:41

Είμαι αρχάρια με το θέμα των ενυδρείων. Πήρα πριν 15 μέρες ένα ενυδρείο το οποίο είχε δώρο μία αντλία, 450 λιτρα/ώρα.

Κατ' αρχήν δεν ξέρω αν είναι επαρκή, για το συγκεκριμένο ενυδρείο 38 λίτρων (27 καθαρά λίτρα).

Επιπλέον νομίζω ότι είναι καλό να προμηθευτώ ακόμα μία αντλία, έτσι ώστε σε περίπτωση που παρουσιάσει πρόβλημα η αρχική αντλία, να έχω άμεση αντικατάσταση.

Δεν ξέρω τί ακριβώς να πάρω . Αντλια νερού ??? κυκλοφορητή ??? (διάβασα και ένα σχετικό άρθρο, αλλά δεν κατάλαβα τη διαφορά)

Με ποιο κριτήριο να επιλέξω το μέγεθος για το ΝΑΝΟ ενυδρείο μου ???
Webp.net-resizeimage (10).jpg
Webp.net-resizeimage (10).jpg
Συνημμένα
Webp.net-resizeimage (9).jpg



Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Επιλογή σωστής αντλίας

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 26 Απρ 2020, 01:12

Καλησπέρα Ολγα

Οι αντλίες γενικά (οπως και τα φιλτρα) πρέπει να γυρνάνε τα συνολικα λιτρα του ενυδρείου σου τουλάχιστον 5 εως 10 φορές την ώρα (ανάλογα και το είδους του ενυδρείου, την ιχθυοφορτιση κλπ)

Καλο θα είναι να έχεις εφεδρικό εξοπλισμό ώστε αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα στον τρέχον να μπορείς να κάνεις την αλλαγή χωρις να ψάχνεσαι και να τρέχεις τελευταία στιγμή.

Θα προσπαθήσω οσο μπορω να σου εξηγήσω τις μικρές διαφορές ανάμεσα σε αντλία και κυκλοφορητή. Ενας κυκλοφορητής και μια αντλία πάνω κάτω κάνουν την ίδια δουλειά. Όμως υπάρχουν κυκλοφορητες που δεν μπορούν να λειτουργήσουν και ως αντλία (βλέπε στα θαλασσινα αυτούς που χρησιμοποιούμε). Η 1η και 3η εικόνα δείχνει μια αντλία η οποία μπορεί να λειτουργήσει και ως κυκλοφορητής κανονικά, ενω στην 2η εικόνα φαίνεται ενας κυκλοφορητης που δεν μπορεί να λειτουργήσει ως αντλία αλλα μόνο δημιουργεί κυματισμό στο νερό.
IMG_20200426_004405.jpg
IMG_20200426_004340.jpg
IMG_20200426_010719.jpg
Εάν δεν κάνω λάθος η αντλία που εχεις, μεταφέρει νερό στο χώρο που έχεις το βιολογικό σου υλικό; ειτε αντλία ειτε κυκλοφορητή πάρεις το ιδιο είναι (οπως η εικόνα 1 η 3 για παράδειγμα, υπολόγισε και το αισθητικο) ψαξτο βέβαια... Μπορείς να βρεις και μια αντλία ίδιου στυλ με αυτη που εχεις τώρα η οποία ισως φαίνεται πιο ωραια στο ματι μέσα στο ενυδρείο.

Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα κάπως...

OLGA
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 17 Απρ 2020, 19:44
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 3 times

Re: Επιλογή σωστής αντλίας

Δημοσίευση από OLGA » Κυρ 26 Απρ 2020, 06:49

Με ξεμπερδέψεις πολύ. Ευχαριστώ. Άρα για τα 27 λιτρα καθαρά που έχω, να ψάξω μια αντλια περίπου 270 λίτρα ανά ώρα. Αναρωτιεμαι αυτή η αντλία των 450 λίτρων ανά ώρα που έχει αυτή τη στιγμή, μήπως κάνει κακό;;

antegeia7
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 05:27
Τοποθεσία: Αυστραλια
Έχει βάλει Like: 212 times
Του έχουν βάλει Like: 100 times

Re: Επιλογή σωστής αντλίας

Δημοσίευση από antegeia7 » Κυρ 26 Απρ 2020, 07:23

OLGA έγραψε:
Κυρ 26 Απρ 2020, 06:49
Με ξεμπερδέψεις πολύ. Ευχαριστώ. Άρα για τα 27 λιτρα καθαρά που έχω, να ψάξω μια αντλια περίπου 270 λίτρα ανά ώρα. Αναρωτιεμαι αυτή η αντλία των 450 λίτρων ανά ώρα που έχει αυτή τη στιγμή, μήπως κάνει κακό;;
Για σου κ από εμένα Όλγα.
Καλή αρχή αρχή.
Η αντλία που εχεις οδηγεί το νερο στο φίλτρο σου όπου έχεις τα media σου και δημιουργείται η βιολογια σου.
Τωρα στην αρχή δεν θα έχεις θέμα αλλά θα αποκτήσεις. Τα media στο φίλτρο σου αποβκατω μαζευουν ακαθαρσίες και θα σου ανεβάζουν αμμωνια.
Εγώ αργησα να το καταλαβω και το πλήρωσα.

Τι έκανα? Εβαλα ένα κάνιστρο. Εξωτερικό φίλτρο. Λειτουργεί ως βασικό, εκεί καθαρίζει το νερο, μαζεύει την περισσότερη βρωμια και καθαρίζω μια φορά τον μηνα.
.το αλλο σαν κ αυτο που εχεις έχω μέσα μόνο media για βιολογια και όλα καλά. 🙂
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην antegeia7 για αυτή τη δημοσίευση:
OLGA (Κυρ 26 Απρ 2020, 08:45)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός γλυκού νερού”