Μετά τις διακοπές;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Αντώνης
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 13:43
Τοποθεσία: Σπάτα
Έχει βάλει Like: 3 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times

Μετά τις διακοπές;

Δημοσίευση από Αντώνης » Κυρ 26 Αύγ 2018, 22:58

Καλησπέρα, μετά από μόλις...5 βδομάδες που έλειψα (τελευταία αλλαγή στις 2/8, μετά μόνο τάισμα και συμπλήρωμα νερού) γύρισα και βρήκα αμμωνία και νιτρώδη 0, νιτρικά 40, 25°C. Υπενθυμίζω ότι έχω 60lt με εξωτερικό φίλτρο και φωτοπερίοδο 5-1.30 που φιλοξενεί 12 συννεφάκια, κάμποσες red cherry και πολλά ramshorn & mts. Πριν φύγω είχαν μπει ταμπλέτες βυθού και χρησιμοποιούσα γενικό της tetra, και ΚΝΟ3. Τα είχα σταματήσει όμως γιατί είδα άλγη. Τώρα είδα ότι η moss κοντεύει να φτάσει στο Σύνταγμα, αλλά τα υπόλοιπα δεν είναι και στα καλύτερά τους. Μέχρι και η ανούμπια κιτρίνισε σε μερικά φύλλα... Πώς προτείνετε να προχωρήσω ώστε να ξαναέρθει στα ίσια του το ενυδρείο;
(Φωτό δεν μπορώ να βάλω από το κινητό, μου βγάζει ότι είναι πολύ μεγάλο το αρχείο)


Ελπίζω κάποτε να φτιάξω μία καλή απομίμηση της φύσης στο σαλόνι μου...

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Μετά τις διακοπές;

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Κυρ 26 Αύγ 2018, 23:12

Ποιος τάιζε; Πολλά νιτρικά είδα. Κάνε μια πολύ μεγάλη αλλαγή νερου με αντιχλωριο και ιδια θερμοκρασία και ρίξε ένα κλάδεμα στα φυτά που πήρα πολύ τα πάνω τους. Ξεκινά πάλι το λιπασματάκι σπάζοντάς το σε δόσεις και όχι μια φορά την εβδομάδα. Έπρεπε να είχες μειώσει τη φωτοπεριοδο όταν έφυγες. Έλειψες και πολλές μέρες πανάθεμά σε.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Αντώνης
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 13:43
Τοποθεσία: Σπάτα
Έχει βάλει Like: 3 times
Του έχουν βάλει Like: 7 times

Re: Μετά τις διακοπές;

Δημοσίευση από Αντώνης » Κυρ 26 Αύγ 2018, 23:21

Είπα να κάνω 2-3 μικρές αλλαγές αντί για μία μεγάλη και κλάδεμα όχι ακόμα αλλά σε 2-3 μέρες. Το τάισμα γινόταν από συγγενικό πρόσωπο (όχι χομπίστα)
Ελπίζω κάποτε να φτιάξω μία καλή απομίμηση της φύσης στο σαλόνι μου...

Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Μετά τις διακοπές;

Δημοσίευση από tsoui » Δευ 27 Αύγ 2018, 00:24

Αν ημουν στη.θεση σου και εγω θα εκανα πιο μικρες αλλαγες μεσα στη βδομαδα για πιο σιγουρα

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Μετά τις διακοπές;

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 27 Αύγ 2018, 00:38

tsoui έγραψε:
Δευ 27 Αύγ 2018, 00:24
Αν ημουν στη.θεση σου και εγω θα εκανα πιο μικρες αλλαγες μεσα στη βδομαδα για πιο σιγουρα
Συμφωνώ :)

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Μετά τις διακοπές;

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Δευ 27 Αύγ 2018, 08:30

Μετά από τόσο καιρό χωρίς αλλαγή, μια χαρά ήταν τα 40 νιτρικα. Εννοώ ότι τα φυτά σου λογικά κράτησαν κάπως τα νιτρικα. Αν υποθέσουμε ότι το συγγενικό πρόσωπο θα έριχνε και λίγο φαΐ παραπανω, χωρίς φυτά θα ειχαν φτάσει τα νιτρικα πολύ χειρότερη τιμή. Εγώ που έλειπα 1 μήνα, δεν μπήκα καν στη διαδικασία να τα μετρήσω γιατί θα πάθαινα τίποτα. Έκανα 3 μέρες σερί αλλαγή 50 %
Σταύρος ο cheepης.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γλυκό νερό - γενικά - απορίες”