Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Απάντηση
tsiglas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2022, 10:44
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από tsiglas » Τρί 11 Ιαν 2022, 12:30

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.
Μετά από την λάθος εντύπωση - γνώση ότι τα ψάρια ζούνε σε γυάλες που τελικά την πλήρωσε ενα όμορφο χρυσόψαρο (σε άστρωτο ενυδρείο 30lt με σχεδον ανύπαρκτο φιλτρο) αποφάσισα να στήσω - στρώσω αυτή την φορά σωστά το ενυδρειακι μου ώστε να φιλοξενήσει εναν μονομάχο.
-Ενυδρείο Hailea 30lt
-Φίλτρο Hailea χωρίς τίποτα πηγε σκουπίδια και εβαλα εξωτερικό φίλτρο OASE filtrosmart 60 300l/h με μεγάλο spray bar
-Φωτισμός ενυδρείου ενσωματομενος (οχι led)
-Υπόστρωμα χαλίκι φυσικό όχι χρωματιστό
-Πισω πλάτη εξωτερική άφησα
-Ενα καραβάκι και μια πέτρινη στήλη στην οποία θα μπει και κάποια anubia αργότερα

Που βρισκόμαστε...
Την Παρασκευή 7/1 έστησα το ενυδρείο και εβαλα τροφή (flakes) περίπου 10 φιλαράκια και καθε μερα ριχνω 5ml βακτήρια της tetra...
Δεν εχω κανει αλλαγή νερού
Σήμερα μου ηρθαν τα υγρά τεστ της SERA όπου μετρησα αμμωνία και μου έδειξε σχεδον την 2 ένδειξη δηλαδή 1mg/l...
Οπότε σκέφτηκα ότι θα πρέπει να ανεβάσω την ποσότητα της τροφής και έτσι αντικατεστησα με καμία 25αρια φιλαράκι flakes....
Ερωτήσεις:
1)Πιστεύετε ότι βαδίζω καλά που ειχα ένδειξη 1ml αμμωνία και ανέβασα την ποσότητα της τροφής ώστε να την φτάσω 3ml την αμμωνία?
Δεν θέλω να μου ξεφύγει κάτι γιατί αυτή την φορά το πήρα πολύ σοβαρά και πείσμωσα εκτός βέβαια της επένδυσης που σε 4 μέρες έχω χαλάσει 190€....
2)Ο φωτισμός (βλέπε φωτο) θα είναι επαρκείς για τον Μονομάχο?
3)Το spray bar του φίλτρου αναγκάστηκα είναι 5cm κατω από την επιφάνεια του νερού το εχω ρυθμίσει να χτυπάει κατω και στο πισω τζάμι και δεν δημιουργεί αναταράξεις ή κυματισμό.. Αυτό είναι θετικό για τον μονομάχο? (νομίζω πως ναι) και αν το αφήσω έτσι (αν δεν το γυρισω να βαράει προς τα πανω) θα εχω κανένα θέμα να συσσωρεύεται βρώμα στην επιφάνεια του νερου?
4)Σήμερα μετά την τοποθέτηση της τροφής (ισως ομως να ειχε και πιο πριν) Βλέπω στην επιφάνεια του νερού αυτα να επιπλέουν (δείτε φώτο). Είναι απο την τροφή ή παίζει κάτι άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιον βρει το χρόνο να απαντήσει..
Συνημμένα
20220110_181226.jpg
20220108_091803.jpg
20220108_091755.jpg
20220108_091636.jpg
20220107_200224.jpg
20220107_200145.jpg



tsiglas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2022, 10:44
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από tsiglas » Τρί 11 Ιαν 2022, 18:30

Μου κάνει εντύπωση η σημερινή μέτρηση 24 ώρες μετά είναι ακομα χαμηλότερη η αμμωνία 0,5mg/l ενω διπλασίασα την ποσότητα των flakes σε περίπου ενα κουταλάκι του γλυκού σε 30lt ... Εκτος και αν χρειάζονται μέρες τα flakes για να αποδώσουν αμμωνία η τα flakes μου JBL NOVO RED ειναι τόσο καλά που κατά την διάσπαση δεν δινουν τόσο αμμωνία... Μυστήρια πράγματα....

tsiglas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2022, 10:44
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από tsiglas » Τετ 12 Ιαν 2022, 00:03

Επίσης σήμερα παρατηρησα κάτι σαν άλγη στα διακοσμητικά (βλέπε φώτο) ... Τι να είναι αυτό καμία βακτηριακη έκρηξη?
Συνημμένα
20220111_234815.jpg
20220111_234834.jpg
20220111_234853.jpg

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από mixalisdarras » Τετ 12 Ιαν 2022, 14:07

Φίλε μου καλώς ήρθες!! Μη γνωστης των γλυκών ενυδρείων αλλά από αυτά που διαβάζω καλό θα ήταν να αφαιρέσεις ότι πλαστικό και ξένο από το ενυδρείο και να βάλεις φυσικά πράγματα μετά όπως ρίζες και κάποια φυτά. Θα στα εξηγήσει και ο ειδικός @Τάκης και τα υπόλοιπα παιδιά του γλυκού μέσα στο φόρουμ καλή συνέχεια από εμενα

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από Τάκης » Παρ 14 Ιαν 2022, 11:35

καλώς ήρθες φίλε μου.
Μην ανησυχείς για το πόσο αμμωνία έχεις , αρκεί να υπάρχει , απλά αν είναι λίγη θέλει πιο στενή παρακολούθηση , και όσο περνάνε οι ημέρες θα θέλει ακόμα πιο τακτική παρακολούθηση.
Το προχωράς έτσι και κάνε υπομονή , και να ταίζεις
Για τον διάκοσμο έχω ένσταση , θα προτιμούσα φυσικά υλικά , όπως ξύλα και πέτρες , αλλά επειδή το ενυδρείο είναι μικρό , ίσος θα ήταν καλύτερα να μην είχε τίποτα , μόνο αληθινά φυτά , θα γέμιζε μια χαρά και με αυτά, και όχι απλά θα γέμιζε , αλλά θα μπούκωνε.
Όπως επίσης και για τον βυθό , θα έλεγα πως αν ήταν σκουρόχρωμος θα έδειχνε πολύ καλύτερα , αλλά και το είδος του χαλικιού που βλέπω μου φαινεται πως πρέπει να είναι ασβεστολιθικό και θ σου ανεβάζει σκληρότητα , κάτι που δεν θέλουμε ειδικά σε μονομάχο.
Για σιγουριά βγάλε λίγο και ρίξε ακουαφορτε επάνω του να δεις αν αφρίζει.
αν μπορείς βρες από τώρα λίγα φυτάκια να βάλεις , θα βοηθήσουν πολύ στο στρώσιμο

tsiglas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2022, 10:44
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από tsiglas » Σάβ 15 Ιαν 2022, 18:11

Με την βοήθεια ενός πολύ καλού φίλου και λάτρη των ενυδρείων απο χθες τρέχει απολύτως υγιές με φυσικά φυτά και εναν υπέροχο κάτοικο... Ευχαριστώ πολύ όλους όσους ασχολήθηκαν με τις απορίες μου.... 
Συνημμένα
20220115_180648.jpg
20220115_180616.jpg
20220115_160025.jpg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην tsiglas για αυτή τη δημοσίευση:
alan boy (Πέμ 20 Ιαν 2022, 15:04)

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από mixalisdarras » Σάβ 15 Ιαν 2022, 19:09

Καλησπερα φιλε μου καλοριζικος!!!!!Νομιζω βεβαια οτι βιαστηκες λιγο αλλα μακαρι να πεσω εξω και να σου ζησει για χρονια!!!!

tsiglas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2022, 10:44
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από tsiglas » Σάβ 15 Ιαν 2022, 20:55

Γιατί το λες αυτό... Πέμπτη το στήσαμε με μπόλι μακαρόνι 0,5lt και ολόκληρο το υποστρωμα έγιναν μετρήσεις χθες και σήμερα ητα ολα στο μηδέν αμμωνία, Ν02, Ν03 και έτσι βάλαμε το ψαράκι σήμερα... Το παλικάρι είναι βιολόγος με 14 ενυδρεία (ιδιώτης χομπιστας)

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 18 Ιαν 2022, 15:18

μια χαρά το άλλαξες , συγχαρητήρια , τώρα είναι πολύ όμορφο και αξιόλογο ενυδρείο για μονομάχο.
Πρόσεχε τώρα στην αρχή γιατί προφανώς δεν έχει προλάβει να στρώσει καλά ακόμα , σίγουρα τα φυτά και τα υλικά θα βοηθήσουν αλλά ίσως να ήταν καλύτερα να έκανες λίγο υπομονή.
Να έχεις υπόψη σου πως Όταν όλες οι τιμές είναι μηδενικές δεν σημαίνει πως έχει στρώσει , μηδενικές τιμές έχει και το νερό της βρύσης.
Όταν δούμε νιτρικά στις μετρήσεις και μηδενικές τιμές σε αμμωνία και νιτρώδη τότε σημαίνει πως είμαστε σε καλό δρόμο.
Έχεις όμως μόνο ένα ψάρι και δεν έχει πολλούς ρύπους , το παρακολουθείς και δεν αμελείς τις αλλαγές και θα πάνε όλα καλά.
Τώρα στις αρχές και για 2-3 εβδομάδες , για σιγουριά , αν μπορείς να κάνεις και μία αλλαγή 30% μεσοβδόμαδα καλό θα του κάνεις :)
Να ξέρεις πως είναι ΠΟΛΥ όμορφο έτσι όπως το έκανες τώρα, και πάλι πολλά μπράβο !!!!!

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από mixalisdarras » Τρί 18 Ιαν 2022, 20:07

tsiglas έγραψε:
Σάβ 15 Ιαν 2022, 20:55
Γιατί το λες αυτό... Πέμπτη το στήσαμε με μπόλι μακαρόνι 0,5lt και ολόκληρο το υποστρωμα έγιναν μετρήσεις χθες και σήμερα ητα ολα στο μηδέν αμμωνία, Ν02, Ν03 και έτσι βάλαμε το ψαράκι σήμερα... Το παλικάρι είναι βιολόγος με 14 ενυδρεία (ιδιώτης χομπιστας)
Για τους παραπάνω λόγους που σου είπε ο Τάκης όπως και στο θαλασσινό περιμένουνε να κάνει τον κύκλο του το ενυδρείο για αυτό σου είπα βιάστηκες λίγο αλλά οκ παρακολουθήσετω και βλέπεις μακάρι να μην έχεις κακά αποτέλεσμα!!

tsiglas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2022, 10:44
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από tsiglas » Τετ 19 Ιαν 2022, 10:07

Τάκης έγραψε:
Τρί 18 Ιαν 2022, 15:18
μια χαρά το άλλαξες , συγχαρητήρια , τώρα είναι πολύ όμορφο και αξιόλογο ενυδρείο για μονομάχο.
Πρόσεχε τώρα στην αρχή γιατί προφανώς δεν έχει προλάβει να στρώσει καλά ακόμα , σίγουρα τα φυτά και τα υλικά θα βοηθήσουν αλλά ίσως να ήταν καλύτερα να έκανες λίγο υπομονή.
Να έχεις υπόψη σου πως Όταν όλες οι τιμές είναι μηδενικές δεν σημαίνει πως έχει στρώσει , μηδενικές τιμές έχει και το νερό της βρύσης.
Όταν δούμε νιτρικά στις μετρήσεις και μηδενικές τιμές σε αμμωνία και νιτρώδη τότε σημαίνει πως είμαστε σε καλό δρόμο.
Έχεις όμως μόνο ένα ψάρι και δεν έχει πολλούς ρύπους , το παρακολουθείς και δεν αμελείς τις αλλαγές και θα πάνε όλα καλά.
Τώρα στις αρχές και για 2-3 εβδομάδες , για σιγουριά , αν μπορείς να κάνεις και μία αλλαγή 30% μεσοβδόμαδα καλό θα του κάνεις :)
Να ξέρεις πως είναι ΠΟΛΥ όμορφο έτσι όπως το έκανες τώρα, και πάλι πολλά μπράβο !!!!!
Εννοειτε οτι δεν εχει ολοκληρωσει σκομα τον κυκλο του αζωτου...Γιαυτο παιρνω καθημερινα μετρησεις αμμωνια - N02 - N03...Αυριο Πεμπτη κλενει εβδομαδα οποτε εχω αλλαγη νερου 30%...Ολες οι μετρησεις μεχρι και χθες αμμωνια - N02 - N03 ηταν μηδενικες...Τωρα το ποτε και αν θα ανεβουν ποτε τα Ν03 με 6 φυτα και εναν μονομαχο που τρωει ολοκληρη την ποσοτητα της τροφης του αυτο ειναι αγνωστο...
Θα με πειτε τρελος αλλα ηδη ειναι στον δρομο το Dannerle cube 35lt με led φωτισμο, 8 μικρες πετρες που θα φιλοξενισουν 2 πολυ μικρες ανουμπιες και 2 ακομα java...O λογος που θα γινει η μεταφορα ειναι γιατι θελω να δωσο λιγο ακομα χωρο στο ψαρακι και ποιο ομορφο διακοσμο
Εκτος των παραμετρων των μετρησεων που κανω καθημερινα, την προγραματισμενη εβδομαδιαια αλλαγη νερου και τον 6ωρο αυτοματο φωτισμο τι αλλο θα πρεπει να προσεξω μη βρεθω μπροστα απο απροοπτα???

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από Τάκης » Τετ 19 Ιαν 2022, 15:16

tsiglas έγραψε:
Τετ 19 Ιαν 2022, 10:07

Εννοειτε οτι δεν εχει ολοκληρωσει σκομα τον κυκλο του αζωτου...Γιαυτο παιρνω καθημερινα μετρησεις αμμωνια - N02 - N03...Αυριο Πεμπτη κλενει εβδομαδα οποτε εχω αλλαγη νερου 30%...Ολες οι μετρησεις μεχρι και χθες αμμωνια - N02 - N03 ηταν μηδενικες...Τωρα το ποτε και αν θα ανεβουν ποτε τα Ν03 με 6 φυτα και εναν μονομαχο που τρωει ολοκληρη την ποσοτητα της τροφης του αυτο ειναι αγνωστο...
Θα με πειτε τρελος αλλα ηδη ειναι στον δρομο το Dannerle cube 35lt με led φωτισμο, 8 μικρες πετρες που θα φιλοξενισουν 2 πολυ μικρες ανουμπιες και 2 ακομα java...O λογος που θα γινει η μεταφορα ειναι γιατι θελω να δωσο λιγο ακομα χωρο στο ψαρακι και ποιο ομορφο διακοσμο
Εκτος των παραμετρων των μετρησεων που κανω καθημερινα, την προγραματισμενη εβδομαδιαια αλλαγη νερου και τον 6ωρο αυτοματο φωτισμο τι αλλο θα πρεπει να προσεξω μη βρεθω μπροστα απο απροοπτα???
Δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο , απλά τώρα στις αρχές παρακολούθηση :)

tsiglas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2022, 10:44
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από tsiglas » Σάβ 22 Ιαν 2022, 21:19

Καλησπέρα σε όλους... Και καπως έτσι έφτασα στο σημείο που ήθελα και εδωσα στο ψαράκι μου ότι καλύτερο μπορούσα και αυτή την φορά το έκανα εντελώς μόνος μου... Εννοείτε ότι βρισκομαι σε διαρκεί επιφυλακή με μετρήσεις κτλ... Πως ξεκίνησα και που εφτασε σε 2 μόλις εβδομάδες...
Συνημμένα
20220122_194502.jpg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην tsiglas για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Δευ 24 Ιαν 2022, 08:51)

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 24 Ιαν 2022, 08:51

πολύ όμορφο , συγχαρητήρια !!!!

tsiglas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2022, 10:44
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από tsiglas » Πέμ 27 Ιαν 2022, 02:54

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά... Βέβαια από το Σάββατο που το μεταβιβασα στον κύβο μέχρι σήμερα έχω 2 alert αμμωνίας (χθες και σήμερα) κατω απο 0,5mg που προφανώς βρίσκει και ξερνάει το υποστρωμα της tropical που έβαλα (προσπάθησα και το σφράγισα κάτω από το χαλίκι)...καπάκι αλλαγή 30%, βακτήρια, seachem betta basic... Εννοείτε καθημερινή μέτρηση για όσο χρειαστεί μέχρι να σταθεροποιηθει... Τα N02 μου είναι πάντα μηδεν και τα N03 είναι 5... Ρίχνω και κάθε 3 μέρες (εχω ρίξει 2 φορές δηλαδή) seachem flourish advance και tropical zpesialized nutrition...δεν ξέρω ισως να φταίει ότι πείραξα λίγο και τον βυθό (δηλαδή ελάχιστη μετακίνηση μιας πέτρας και 2 απο τις ρίζες που εχουν τις μος και είναι καρφωμένα στο υποστρωμα) Εννοείτε πως δεν ξανα αγγίζω...

tsiglas
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2022, 10:44
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Αρχάριος προετοιμασία ενυδρείου για Μονομάχο

Δημοσίευση από tsiglas » Τετ 02 Μαρ 2022, 20:45

Καλησπέρα έτσι να βλέπουμε και την εξέλιξη... 1 μήνα μετά είμαι πολύ ευχαριστημένος!
Συνημμένα
20220302_203028.jpg
20220302_203005.jpg

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γλυκό νερό - γενικά - απορίες”