Προσπάθεια να στρώσω το ενυδρείο

Απάντηση
Γιάννης
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 02 Απρ 2021, 18:22
Τοποθεσία: Γιαννιτσά
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Προσπάθεια να στρώσω το ενυδρείο

Δημοσίευση από Γιάννης » Παρ 27 Αύγ 2021, 14:42

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.
Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις ύστερα από πολλές προσπάθειες να στρώσω και εγώ το δικό μου ενυδρείο με χρυσόψαρα. Έχω ενυδρείο 35 λίτρα το οποίο διαθέτει το εντελώς απλό φίλτρο νερού καθώς όταν το αγόρασα ήταν κιτς.

1)Χρειάζεται να αγοράσω κάποιο άλλο φίλτρο καλύτερης ποιότητας;
2)Έκανα κάποιες μετρήσεις για αμμωνία νιτρικά και νιτρώδη. Αμμωνία και νιτρώδη είναι στα 0ppm αλλά τα νιτρικά είναι πολύ υψηλά. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Χρειάζεται κάποια αλλαγή νερού ή κάτι άλλο;
3)Επίσης τώρα που είναι καλοκαίρι η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι είναι 28-29 βαθμούς. Δεν έχω ανεμιστηράκια ώστε να ρίξω λίγο την θερμοκρασία του νερού. Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι δοκιμασμένο και αποτελεσματικό;
4)Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι για τον φωτισμό διότι τα Λεντ που είχα δεν δουλεύουν όλα πλέον

Το ξέρω ότι ήταν πολλές οι ερωτήσεις μου αλλά υστέρα από πολλές προσπάθειες να στρώσω και γω επιτέλους το δικό μου ενυδρείο ακόμα δεν τα έχω καταφέρει.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.



Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Προσπάθεια να στρώσω το ενυδρείο

Δημοσίευση από Τάκης » Παρ 27 Αύγ 2021, 15:36

Καλώς ήρθες φίλε μας
πριν προχωρήσεις στο στρώσιμο καλύτερα να δεις τι ψάρια μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο που ήδη έχεις.
Σε 35 λίτρα μη το διανοηθείς να βάλεις χρυσόψαρα , ούτε ένα.
Για τα χρυσόψαρα ρίξε μια ματια εδώ
http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=81&t=239
Σε 35 λίτρα το μόνο που μπορείς είναι να βάλεις έναν μονομάχο http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=113&t=769
Για τη θερμοκρασία , 29 βαθμοί είναι πολλοί έως πάρα πολλοί , πρέπει να δεις κάτι για την ψύξη πχ http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=45&t=1663
Για αυτό δες τι μπορείς να κάνεις με αυτά , μετά το στρώσιμο είναι εύκολο , και αν αποφασίσεις για μονομάχο δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις φίλτρο , οι μονομάχοι δεν έχουν απαιτήσεις γιατι φυσικά θα βάλεις μόνο έναν .
Προσπάθησε να μας δείξεις καμια φωτογραφία με το ενυδρείο , το φίλτρο και τον λοιπό εξοπλισμό που έχεις.
Δες να πάρεις καμια ιδέα http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=113&t=1481

Γιάννης
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 02 Απρ 2021, 18:22
Τοποθεσία: Γιαννιτσά
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Προσπάθεια να στρώσω το ενυδρείο

Δημοσίευση από Γιάννης » Σάβ 28 Αύγ 2021, 13:57

Καλώς σας βρήκα φίλε Τάκη

Άρα μάλλον καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι δεν μπορώ να βάλω χρυσόψαρα. Μόνο ένα μονομάχο. Μου φαίνεται περίεργο γιατί πίστευα ότι είναι κάπως μεγαλούτσικο το ενυδρείο για να βάλω κάποια χρυσόψαρα 😋
1)Για το θέμα με τα ανεμιστηράκια έκανα εχθές μία κατασκευή στο καπάκι του ενυδρείου. Πρόσθεσα δύο ανεμιστηράκια όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα.Αυτό που συμπέρανα είναι ότι πρέπει να έκαναν δουλειά για το λόγο ότι έβαλα και ένα θερμόμετρο εχθές μέσα, το άφησα όλο το βράδυ να δουλεύει και τώρα το πρωί που είδα την θερμοκρασία από 28 29 που ήταν, είδα την θερμοκρασία να είναι στο 25 με 26.
1.jpg
2)Για το θέμα του φίλτρου, το άλλαξα τελικά βάζοντας ένα βιολογικό υλικό όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα. Δεν ξέρω αν ήταν απαραίτητο αλλά το άλλαξα καθώς τα περισσότερα ενυδρεία που έχω δει χρησιμοποιείται κάτι τέτοιο.
Καινουργιο φίλτρο
2.jpg
Παλιό φίλτρο
3.jpg
3)Για το θέμα του στρωσίματος έκανα μια αλλαγή μεγάλη καθώς τα νιτρικά ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα κοντά στα 160ppm.Επίσης να πω ότι ξεκίνησα το στρώσιμο με τούλι και τροφή. Το είχα ξανακάνει πιο παλιά και είχα δει σημαντικά αποτελέσματα και είπα να το ξανά δοκιμάσω.
Παρακάτω φαίνετε όλο το ενυδρείο όπως είναι τωρα.
4.jpg
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σας.

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Προσπάθεια να στρώσω το ενυδρείο

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 29 Αύγ 2021, 19:15

Καλησπέρα φίλε και από μένα, καλή αρχή να έχεις στο νέο σου εγχείρημα!! Ό,τι βοήθεια χρειαστείς εδώ θα είμαστε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γλυκό νερό - γενικά - απορίες”