Μετρήσεις KH GH

Απάντηση
LEMON
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2021, 10:48
Τοποθεσία: Μακεδονια
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Μετρήσεις KH GH

Δημοσίευση από LEMON » Τρί 09 Μαρ 2021, 19:02

Καλησπερα παιδια , δεν έχω να παρουσιασω κάποιο ενυδρείο αυτήν την στιγμη γιατί τώρα το στηνω, δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω με το 100λιτρο, αν και για melanotaenia σκεφτομαι. Το θέμα που μου προεκυψε έχει να κάνει με τις μετρήσεις του νερου, εχω μέσα στο ενυδρείο ξυλα το χαλίκι και στο φίλτρο
υλικο eheim bio mech. Μετρήσεις δικτυου KH 10 και GH 12 και στο ενυδρείο ΚΗ10 και GH 15 έκανα τεστ στο χαλίκι και κάποια κομμάτια σε πολυ μικρό ποσοστο αφριζουν... 10%15%..δεν νομιζω να φταίει κάτι άλλο!!?? Αυτή η μέτρηση παραμενει ίδια εδώ και ένα μήνα που το παρακολουθώ, στην εξάτμιση συμπλήρωσα Α/Ο.Δεν είναι παράξενο που η ΚΗ παραμενει ίδια ενώ η ολική ανέβηκε? Μετράω με υγρά της πιο γνωστής μάρκας. θέλω να έχω 6.8 η έστω ουδέτερο ph,ανεξάρτητα που ανέβηκε η GH...η ανθρακική είναι αυτή που έχει αμεση σχεση ε??? Στο διαταυτα λοιπόν μπορώ αλλάζοντας το νερό βρύσης που έχω μεσα στο ενυδρείο αυτη την στιγμή με 50-50η 60-40 με ΑΟ και βρύσης ,να μην ξήλωσω το χαλίκι που μου άρεσει και το πληρωσα και ακριβά ,να πετυχω την μείωση του ph..



Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Μετρήσεις KH GH

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 09 Μαρ 2021, 20:21

με ΚΗ = 10 , δύσκολο να έχεις PH 6,8 , εκτός και να έχεις CO2 που πάλι δύσκολο.
Τώρα αφου θες να βάλεις Μελανοταινίες δεν χρειάζεται το PH 6,8 , μέχρι 7,2 είσαι εντάξει ,
η GH 15 είναι ενα θεματάκι αλλά όχι κάτι το τρομακτικό
γενικά οι Μελανοταινίες (όχι όλες) δεν θέλουν ιδιαίτερα χαμηλό PH και μαλακό νερό
Για να είμαστε ακόμα πιο σίγουροι ποιο είδος ακριβώς θες να βάλεις ;

LEMON
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2021, 10:48
Τοποθεσία: Μακεδονια
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Μετρήσεις KH GH

Δημοσίευση από LEMON » Τρί 09 Μαρ 2021, 21:55

Καλησπερα και καλώς σας βρήκα .... Praecox θέλω, τις είδα και τρελάθηκα. Εχω ένα ενυδρείο 100Χ30Χ40 και θέλω να βάλω καμια δεκαριά, ξέρετε τι σκεφτόμουν ;;αφου έχω 10 ΚΗ και 15 GH δηλαδή και παραπανω να είχα παλι το ίδιο θα σκεφτόμουν.,να αναμειξω νερό από ΑΟ 50/50 η 60/40 έτσι ώστε το ΚΗ να κατέβει 5 η 4 και (η ολική 7.5 η 6.5με την προυποθεση ότι το λίγο ασβεστολιθικο χαλικακι ότι ήταν να ανεβάσει ανέβασε) και με το καιρό να πεσει το ph.!! ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ Ε??? :shrug:

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Μετρήσεις KH GH

Δημοσίευση από Τάκης » Τετ 10 Μαρ 2021, 09:48

σίγουρα θα μειώσεις τις τιμες ΚΗ & GH αν χρησιμοποιήσεις και νερό απο Α/Ο ,
δεν νομίζω όμως πως αξίζει το κόπο να το κανεις αυτό για Μελανοταινίες ,
αν είχες ψάρια απο Αμαζόνιο θα έλεγα πως επιβάλλεται,
τώρα αν έχεις όρεξη κάνε το :)
Αλλά καλύτερα να το κάνεις σταδιακά και να το μετράς , ξεκίνησε με 20% απο Α/Ο , βλέπεις και συνεχίζεις , όχι αμέσως 50-50
Επίσης το ασβεστολιθικό να ξέρεις πως θα βγάζει συνέχεια , αν είναι ασβεστολιθικό ,

LEMON
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2021, 10:48
Τοποθεσία: Μακεδονια
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Μετρήσεις KH GH

Δημοσίευση από LEMON » Τετ 10 Μαρ 2021, 10:09

Επίσης το ασβεστολιθικό να ξέρεις πως θα βγάζει συνέχεια, αν είναι ασβεστολιθικό ...........,δηλαδή θα μου ανεβάζει συνέχεια ???? Δεν θα σταθεροποιηθεί ??!!! Είναι το άτιμο λίγα κομματάκα αλλά είναι αφου ανεβασε απο 12 στο 15 . Την ανθρακική δεν ανέβασε καθολου 10 ήταν 10 είναι.Επειδή θα είναι praecox ήθελα να είμαι κοντά στο 7..Κ.Τακη καλημερα και ευχαριστώ παρα πολυ.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Μετρήσεις KH GH

Δημοσίευση από Τάκης » Τετ 10 Μαρ 2021, 22:55

τα ασβεστολιθικά στοιχεία δεν σταματάνε να βγάζουν
εκτός και αν δεν το είχες πλύνει καλά και έχει μείνει σκόνη

LEMON
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2021, 10:48
Τοποθεσία: Μακεδονια
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Μετρήσεις KH GH

Δημοσίευση από LEMON » Πέμ 11 Μαρ 2021, 00:12

Σας δημιουργείται αυτή η εντυπωση γιατί σας προβληματιζει η μη άνοδος της ΚΗ !!!θα έπρεπε να ανέβει και αυτη η τιμή....Θα βάλω σε ποτηρακια νερό, το ένα θα το αφήσω σκέτο, και στα αλλά θα τοποθετησω σε καθ'ένα χωριστά λίγο χαλικακι που μου έμεινε μετα απο καλό πλυσιμο , λίγο βιολογικό υλικό αν και δεν πιστευω να είναι αυτο( eheim bio mech) και σε δυο τρεις μερες θα πραγματοποιήσω μετρήσεις...για να δουμε.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Μετρήσεις KH GH

Δημοσίευση από Τάκης » Πέμ 11 Μαρ 2021, 08:51

δεν είναι απαραίτητο να ανέβει η ΚΗ όταν ανέβει η GH ,είναι 2 διαφορετικά πράγματα
επίσης η ΚΗ δεν επηρεάζεται τόσο πολύ απο το ασβεστολιθικά όσο η GH, που αυτό μετράει η GH , ασβέστιο και μαγνήσιο
η ΚΗ μετράει ανθρακικά και διττανθρακικά , έτσι πχ αν ρίξεις μαγειρική σόδα τότε θα ανέβει περισσότερο η ΚΗ και λιγότερο η GH

LEMON
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2021, 10:48
Τοποθεσία: Μακεδονια
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Μετρήσεις KH GH

Δημοσίευση από LEMON » Κυρ 14 Μαρ 2021, 14:21

Καλησπέρα μετά από κάποιες μερες πραγματοποιησα τις μετρήσεις, που έχω αναφέρει σε προηγουμενο ποστ .. Αυξημένη GH στο ποτηρακι με το χαλίκι 2 -3 βαθμους... Μεταβολή στο ΚΗ δεν υπάρχει.. Όπως καταλάβατε πεχα δεν έχω μετρήσει ακόμα με υγρό τεστ... Δεν εμπιστευομαι τις ενδείξεις από το πεχαμετρο 7,3 μου δείχνει δεν νομίζω..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γλυκό νερό - γενικά - απορίες”