Διαστασεις - αναλογιες γυαλας

Απάντηση
Μπάμπης
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1682
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 10:41
Τοποθεσία: Μυτιληνη
Έχει βάλει Like: 593 times
Του έχουν βάλει Like: 316 times

Διαστασεις - αναλογιες γυαλας

Δημοσίευση από Μπάμπης » Κυρ 18 Νοέμ 2018, 21:27

Χαζευοντας βιντεο στο ιντερνετ για κατασκευες DIY ενυδρειων ειδα οτι τις φτιαχνουν σε διαφορες διαστασεις, σε αντιθεση με τα εργαστασιακα που ειναι πολυ τυποποιημενα.

Μου γεννηθηκε λοιπον οι απορια αν στα ενυδρεια (γλυκου νερου) υπαρχουν ιδανικες διαστασεις αλλα και αναλογιες για τη γυαλα.

Προφανως παιζουν ρολο και τα ψαρια αλλα αν υπαρχει ενας γενικος κανονας.

Πχ αν θυμαμαι καλα σε παλια κουβεντα ειχε ειπωθει οτι υψος μεχρι εκει που θα φτανει το χερι να γινονται εργασιες; Περιπου 50-60εκ;

Περιμενω τις αποψεις σας



Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 801 times
Του έχουν βάλει Like: 1026 times

Re: Διαστασεις - αναλογιες γυαλας

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 19 Νοέμ 2018, 09:32

Μπάμπη ανάλογα με το τι ψάρια θα βάλεις μέσα στο ενυδρείο.
Ενα βασικό όριο είναι βάζεις χέρια μέσα. Με ένα ύψος 50 εκατοστά και πλάτος αλλά 50 , με το ζόρι φτάνεις στο βυθό στη πλάτη ,
αν έχεις φυτά αυτές οι διαστάσεις ίσως είναι και μεγάλες , αυτό και για να φυτέψεις αλλά και το ύψος θα μειώνει το φως να φτάσεις χαμηλά στο ενυδρείο.
αν πχ βάλεις Χρυσόψαρα ή Δισκους που δεν θα χρειαστεί σχεδόν πότε να βάλεις χέρι μέσα αλλά και τα ψάρια θέλουν χώρο το κάνεις όσο θέλεις ,
ακόμα και 70 Χ 70 να το κάνεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, δεν θα χρειαστεί ποτέ να βάλεις χέρι στο βυθό κοντά στη πλάτη , ούτε καν να βάλεις χέρια μέσα.
Το μήκος τώρα είναι καθαρά διαθέσιμου χώρου αλλά σίγουρα εξαρτάται και από τα είδη ψαριών που θες να βάλεις, αν είναι μεγάλα ή δεινοί κολυμβητές θες μήκος οπωσδήποτε.
Μη ξεχνάμε άλλον ένα βασικό παράγοντα στο πλάτος, εξαρτάται και από το ύψος , γιατί έχει σχέση με την επιφάνεια του νερού,
και όσο μεγαλύτερη επιφάνεια, τόσο καλύτερη οξυγόνωση.
Ετσι αυτά τα δύο πάνε σχεδόν μαζί με μικρές αποκλείσεις, δηλαδή όσο το ύψος , τόσο και το πλάτος

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Διαστασεις - αναλογιες γυαλας

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 19 Νοέμ 2018, 10:18

Τάκης έγραψε:
Δευ 19 Νοέμ 2018, 09:32
Μπάμπη ανάλογα με το τι ψάρια θα βάλεις μέσα στο ενυδρείο.
Ενα βασικό όριο είναι βάζεις χέρια μέσα. Με ένα ύψος 50 εκατοστά και πλάτος αλλά 50 , με το ζόρι φτάνεις στο βυθό στη πλάτη ,
αν έχεις φυτά αυτές οι διαστάσεις ίσως είναι και μεγάλες , αυτό και για να φυτέψεις αλλά και το ύψος θα μειώνει το φως να φτάσεις χαμηλά στο ενυδρείο.
αν πχ βάλεις Χρυσόψαρα ή Δισκους που δεν θα χρειαστεί σχεδόν πότε να βάλεις χέρι μέσα αλλά και τα ψάρια θέλουν χώρο το κάνεις όσο θέλεις ,
ακόμα και 70 Χ 70 να το κάνεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, δεν θα χρειαστεί ποτέ να βάλεις χέρι στο βυθό κοντά στη πλάτη , ούτε καν να βάλεις χέρια μέσα.
Το μήκος τώρα είναι καθαρά διαθέσιμου χώρου αλλά σίγουρα εξαρτάται και από τα είδη ψαριών που θες να βάλεις, αν είναι μεγάλα ή δεινοί κολυμβητές θες μήκος οπωσδήποτε.
Μη ξεχνάμε άλλον ένα βασικό παράγοντα στο πλάτος, εξαρτάται και από το ύψος , γιατί έχει σχέση με την επιφάνεια του νερού,
και όσο μεγαλύτερη επιφάνεια, τόσο καλύτερη οξυγόνωση.
Ετσι αυτά τα δύο πάνε σχεδόν μαζί με μικρές αποκλείσεις, δηλαδή όσο το ύψος , τόσο και το πλάτος

:+1: πολύ σωστή τοποθέτηση Τάκη, με κάλυψες πλήρως!

Μπάμπης
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1682
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 10:41
Τοποθεσία: Μυτιληνη
Έχει βάλει Like: 593 times
Του έχουν βάλει Like: 316 times

Re: Διαστασεις - αναλογιες γυαλας

Δημοσίευση από Μπάμπης » Δευ 19 Νοέμ 2018, 10:19

Τάκη , Νικο σας ευχαριστώ για την απάντηση

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι δε προκειτε να φτιάξω κανένα ενυδρείο. (Γνωστοί οι λόγοι)

Μου αρέσει όμως όταν έχω χρόνο να βλέπω διάφορα βίντεο στο ίντερνετ οπότε μου γεννήθηκε η απορία και πιστεύω ότι πιθανόν να την έχουν κι άλλοι μελλοντικά, και έτσι θεώρησα σωστό να μπει στο φόρουμ και να υπάρχει σαν ποστ

Άρα συνοψίζοντας :
Εκτός ειδικών περιπτώσεων
το μήκος εξαρτάτε από τα ψάρια και το διαθέσιμο χώρο
Το πλάτος και το ύψος τα κάνουμε μέγιστο 50χ50 και με αναλογία 1:1 για να βοηθάει στη συντήρηση, αλλά και να έχουμε μεγάλη επιφάνεια νερού

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 3543
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 801 times
Του έχουν βάλει Like: 1026 times

Re: Διαστασεις - αναλογιες γυαλας

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 19 Νοέμ 2018, 10:34

Τώρα η σχέση ύψος:πλάτος να είναι και 10:8 δεν είναι πρόβλημα,
εμπειρικά θα έλεγα πως καλύτερα είναι να μη ξεπερνάει αυτή την ελάχιστη σχέση , δηλαδή διαστάσεις 50ΥΧ40Π δεν είναι απαγορευτική,
αντίθετα το 40ΥΧ50Π είναι πολύ καλύτερη , γιατί και η επιφάνεια δεν είναι ψηλά , και το χέρι φτάνει άνετα αλλά και βάθος έχει ,
αυτό θα έλεγα πως είναι από τις πολύ καλές διαστάσεις για φυτεμένο

Μπάμπης
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1682
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 10:41
Τοποθεσία: Μυτιληνη
Έχει βάλει Like: 593 times
Του έχουν βάλει Like: 316 times

Re: Διαστασεις - αναλογιες γυαλας

Δημοσίευση από Μπάμπης » Δευ 19 Νοέμ 2018, 10:38

Ευχαριστω!!!

Άβαταρ μέλους
Spafish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ 21 Φεβ 2019, 16:43
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Διαστασεις - αναλογιες γυαλας

Δημοσίευση από Spafish » Σάβ 02 Μαρ 2019, 03:26

Σε παρόμοιες διαστάσεις (50x45 cm) σκέφτομαι για το επόμενο ενυδρείο που θα αντικαταστήσει αυτό που έχω.

Το ύψος στα 45cm το θέλω με σκοπό να έχουν λίγο παραπάνω περιθώριο τα φυτά που ψηλώνουν αρκετά, αλλά εκτός αυτού επειδή δεν θα είναι γυάλα εμπορίου, αν βάλω κόντρες πάνω-κάτω θα μπορώ να ανεβάσω τη στάθμη του νερού μέχρι -5 cm από το χείλος της γυάλας.
Με το φωτισμό δεν ξέρω τι γίνετε σε εκείνο το ύψος, θα ξεκινήσω με ~1watt (~0.70 lumen) / lt .

Ακόμα τα έχω όλα υπο σκέψη, γιατί αυτά τα -5cm στο ύψος, μου είναι εξίσου αρεστά γιατί θα μπορέσω να ρίξω τα λίτρα κατά 30 και ίσως μετά να πάω σε πιο λεπτό τζάμι αφού θα είναι πιο μικρό το ύψος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γλυκό νερό - γενικά - απορίες”