Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Απάντηση
christianopap
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2023, 14:43
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από christianopap » Τετ 22 Φεβ 2023, 13:52

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!! Νέος στο χόμπι και εντελώς αρχάριος μετά από αρκετό διάβασμα το οποίο και συνεχίζω θέλω να κάνω την λίστα με ότι χρειαστώ για το ενυδρείο που θέλω να τρέξω. Αρχικά το ενυδρείο ειναι αυτό
https://www.aquario.gr/product/juwel-pr ... 3MiOiIifV0
Από φυτά και ψάρια καθότι αρχάριος θα πάω σε εύκολα διαχειρισημα ώστε να μαθαινω σιγά σιγά και να αποκτώ εμπειρία. Η διακόσμηση θα είναι με κάποιες πέτρες κάποιο ξυλο και τα φυτά. Κάποιες απορίες που έχουν προκύψει μετά από διάβασμα θεμάτων σε φόρουμ και βίντεο στο you tube...
1. Ο εξοπλισμός του συγκεκριμένου ενυδρείου με καλύπτει για χαμηλές απαιτήσεις φυτών και ψαριων;
2. Στο φίλτρο του ενυδρείου σε ποια θέση μπαίνει το βιολογικό υλοκο; λογικά βγαζω κάποιο από τα σφουγγάρια! Το τελευταίο προς τα κατω βγαζω;
3. Για το βυθό έχω καταλήξει σε υπόστρωμα και χαλικι. Για τα φυτά τα οποία σκέφτομαι να βάλω (Φυτα: μπροστά κάποιες moss ball, στη μέση cryptocoryne, πλάτη echinodorus, πάνω στις πέτρες και το ξυλο anubias - vesicular) είμαι εντάξει; θα χρειαστεί να βάλω όλο soil η τα πολλά θρεπτικά του soil για αυτά τα φυτά στο τέλος θα προκαλούν προβλημα;
4. Από υγρά χρειάζομαι τα τεστακια, αντιχλωριο, βακτηρια, λιπασμα γενικό για τα φυτά, λίπασμα υγρού ανθρακα. Κάτι άλλο που παρέλειψα; αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια θα με βοηθούσε πολύ.

Συγνώμη αν πλατιασα και κούρασα αλλά θέλω να πάω σωστά τα βήματα για να είναι και το αποτέλεσμα σωστό. Ευχαριστώ...



Μπάμπης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1682
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 10:41
Τοποθεσία: Μυτιληνη
Έχει βάλει Like: 593 times
Του έχουν βάλει Like: 316 times

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από Μπάμπης » Τετ 22 Φεβ 2023, 23:23

Καλοσορισες.
Εγώ θα σου πω μόνο για το φίλτρο μιας και πρόσφατα διόρθωσα το δικό μου από το rio180
Το συγκεκριμένο φίλτρο τραβάει το νερό από το πρώτο διαμέρισμα απο πάνω και το πάει στο δεύτερο διαμέρισμα που είναι η αντλία από κάτω και μετά το ξανά βγαζει από το πανω τμήμα του δεύτερου διαμερίσματος

Οπότε αυτά που χρειάζεσαι είναι στο πρώτο διαμέρισμα.
Από πάνω προς τα κάτω.
Σφουγγάρι με μεγάλο πόρο,
Σφουγγάρι με μικρό πόρο
Ενυδρειακο βαμβάκι
Βιολογικό υλικό σε πουγκακια με κορδόνι ή πλαστικό φερμουάρ
Τελευταία αν βάλεις άνθρακα ή purigen (τα 2 τελευταία δεν είναι απαραίτητα)

christianopap
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2023, 14:43
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από christianopap » Πέμ 23 Φεβ 2023, 08:08

Σύμφωνα με τις οδηγίες της juwel στο bioflow super το βιολογικό υλικο μπαίνει στη θέση του πρασινου σφουγγαριου.
Σωστα;
Συνημμένα
Screenshot_20230223_080227_Acrobat for Samsung.jpg

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 02 Μαρ 2023, 12:53

Καλώς μας ήρθες!

christianopap
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2023, 14:43
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από christianopap » Σάβ 04 Μαρ 2023, 21:18

Καλησπέρα. Είμαι στη διαδικασία συλλογής των απαραίτητων υλικων για το στήσιμο του ενυδρείου και έχω φάει ένα σκάλωμα με το υπόστρωμα που θα χρειαστώ για διαστάσεις 81×36. Πόσα κιλά υπόστρωμα για πάχος 2cm και πόσα κιλά για χαλικι(1-3χmm) για πάχος 5cm;

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 06 Μαρ 2023, 12:46

christianopap έγραψε:
Σάβ 04 Μαρ 2023, 21:18
Καλησπέρα. Είμαι στη διαδικασία συλλογής των απαραίτητων υλικων για το στήσιμο του ενυδρείου και έχω φάει ένα σκάλωμα με το υπόστρωμα που θα χρειαστώ για διαστάσεις 81×36. Πόσα κιλά υπόστρωμα για πάχος 2cm και πόσα κιλά για χαλικι(1-3χmm) για πάχος 5cm;
καλώς ήρθες
για να υπολογίσουμε το υπόστρωμα υπάρχει μαθηματικός τύπος όγκος (μήκος Χ πλάτος Χ ύψος) Χ ειδικό βάρος του υποστρώματος.
Συνήθως τα υποστρώματα έχουν ειδικό βάρος <= 1 , αυτό θα το δεις ή θα το βρεις όταν ξέρεις το βάρος και τον όγκο.
Αν γράφουν όγκο (λίτρα) δεν χρειάζεται η παραπάνω πράξη και βάζεις απλά 86 Χ 32 Χ 2 = 5 με 6 λίτρα περίπου
ή επειδή το ειδικό βάρος είναι <= 1 , θες 5 με 6 κιλά αν η σακούλα γράφει βάρος.
Για το χαλίκι είναι πιο εύκολο γιατί είναι γνωστό πως το ειδικό βάρος είναι περίπου στο 1,5 , δηλαδή θες 86 Χ 32 Χ 5 Χ 1,5 = 20 με 21 κιλά περίπου

christianopap
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2023, 14:43
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από christianopap » Τρί 28 Μαρ 2023, 15:42

Καλησπέρα, εδώ και τέσσερις μέρες έχω ξεκινήσει το ενυδρείο, έχω φυτέψει marsilea hirsuta, anubia petite- gracilis , taxyphyllum barberi, buchephalandra red, cryptocoryne brown, vallisneria asiatica, staurogyne repen. Το στρώσιμο γίνεται με τροφή κάθε 2-3 μέρες και βακτήρια seachem stability. Το ενυδρείο τρέχει χωρίς μπουκάλα co2(μέσα στις επόμενες δύο βδομάδες θα έχει μπει). Λιπανση δεν έχω ξεκινήσει ακομη και έχω προμηθευτεί seachem flourish, potassium και excel. Παρατήρησα πως κάποια φύλλα από τις κρυπτοκορινες έχουν αρχίσει να λιώνουν. Πότε πρέπει να ξεκινησω την λίπανση και τι ποσοτητα και κάθε ποσο να βάζω από κάθε λίπασμα. Να καθαρά λίτρα είναι 80.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από Τάκης » Τετ 29 Μαρ 2023, 17:08

όχι λίπανση τώρα , είναι πολύ νωρίς , μετά από 2-3 μήνες, τουλάχιστον.
σε τι θερμοκρασία το έχεις ;
τροφή ρίχνεις για το στρώσιμο ;
διάβασε εδώ για το στρώσιμο http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=45&t=1367

christianopap
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2023, 14:43
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από christianopap » Πέμ 30 Μαρ 2023, 14:59

Τάκης έγραψε:
Τετ 29 Μαρ 2023, 17:08
όχι λίπανση τώρα , είναι πολύ νωρίς , μετά από 2-3 μήνες, τουλάχιστον.
σε τι θερμοκρασία το έχεις ;
τροφή ρίχνεις για το στρώσιμο ;
διάβασε εδώ για το στρώσιμο http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.php?f=45&t=1367
Θερμοκρασία 26-27. Τροφή βάζω περίπου 1 κουταλακι του γλυκου κάθε 3 μερες και βακτήρια seachem stability. Όσον αφορά τα βακτήρια μετά τις 7 μέρες που λέει η seachem για καθημερινή χρηση συνεχίζω και προσθέτω; αν ναι κάθε ποτε; επισης γύρω στις 10 μέρες από την αρχή του στρωσίματος κάνω αλλαγή νερού 30%; οι μετρήσεις μετα από 7 μέρεςαπο την έναρξη είναι αμμωνία 1ppm ενώ τα νιτρώδη δεν έχουν εμφανιστεί ακομη

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από Τάκης » Παρ 31 Μαρ 2023, 14:21

συνεχίζεις έτσι , αν μπορείς αύξηση τη τροφή , το 1ppm αμμωνία δεν είναι πολύ.
Αλλαγή θα κάνεις αν τα νιτρικά ξεπεράσουν το 30 με 40.
Τώρα για τα βακτήρια , βάλε , κακό δεν κάνει

christianopap
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2023, 14:43
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από christianopap » Τρί 04 Απρ 2023, 00:38

Μετά από 11 μερες από την έναρξη του στρωσίματος η αμμωνία ειναι περιπου 3ppm ενώ δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα νιτρώδη. Αρκετά δεν έχουν αργήσει τα νιτρώδη;

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από Τάκης » Πέμ 06 Απρ 2023, 17:38

christianopap έγραψε:
Τρί 04 Απρ 2023, 00:38
Μετά από 11 μερες από την έναρξη του στρωσίματος η αμμωνία ειναι περιπου 3ppm ενώ δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα νιτρώδη. Αρκετά δεν έχουν αργήσει τα νιτρώδη;
όχι , μην ανησυχείς
η φύση θέλει τον χρόνο της
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης για αυτή τη δημοσίευση:
christianopap (Σάβ 08 Απρ 2023, 01:35)

christianopap
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2023, 14:43
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από christianopap » Σάβ 08 Απρ 2023, 14:36

16 μέρα σήμερα από την έναρξη του στρωσίματος με καθημερινές μετρήσεις και την αμμωνία να φτάνει στα 5ppm ίσως και λίγο παραπάνω και τα νιτρωδη να μην έχουν εμφανιστεί ακόμη. Έχω σταματήσει την τροφή και έκανα και μια αλλαγή νερού 40% για να μην ξεφύγει η αμμωνία.
Σημερινές μετρήσεις: NH3=2-3 ppm, NO2=0ppm, NO3=5-6ppm
Πως γίνεται να μην έχουν εμφανιστεί ακόμη τα νιτρωδη ενω τα νιτρικα είναι 5 ίσως και λίγο παραπάνω τα μπορει να ειναι απο την βρυση ήδη ανεβασμενα; Να έχουν ανέβει τα νιτρωδη χωρίς να το καταλάβω δεν νομίζω μιας και κάνω μετρήσεις σχεδόν καθημερινά. Εάν ανέβηκαν και δεν το καταλάβα δεν θα έπρεπε να πέφτει και η αμμωνία η οποία έπεσε με την αλλαγή νερού που έκανα. Τι μπορεί να φταίει και έχουν καθυστερήσει τόσο τα νιτρωδη;
Το στρώσιμο γίνεται με τροφή και βακτήρια seachem stability και ακολουθω κατά γράμμα τις οδηγίες. Επίσης από αρχής υπάρχουν και λίγα εύκολα φυτά.

Γιατί τόση καθυστερήσει στον κυκλο;🤔🤔🤔🤔

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 10 Απρ 2023, 12:20

christianopap έγραψε:
Σάβ 08 Απρ 2023, 14:36
16 μέρα σήμερα από την έναρξη του στρωσίματος με καθημερινές μετρήσεις και την αμμωνία να φτάνει στα 5ppm ίσως και λίγο παραπάνω και τα νιτρωδη να μην έχουν εμφανιστεί ακόμη. Έχω σταματήσει την τροφή και έκανα και μια αλλαγή νερού 40% για να μην ξεφύγει η αμμωνία.
Σημερινές μετρήσεις: NH3=2-3 ppm, NO2=0ppm, NO3=5-6ppm
Πως γίνεται να μην έχουν εμφανιστεί ακόμη τα νιτρωδη ενω τα νιτρικα είναι 5 ίσως και λίγο παραπάνω τα μπορει να ειναι απο την βρυση ήδη ανεβασμενα; Να έχουν ανέβει τα νιτρωδη χωρίς να το καταλάβω δεν νομίζω μιας και κάνω μετρήσεις σχεδόν καθημερινά. Εάν ανέβηκαν και δεν το καταλάβα δεν θα έπρεπε να πέφτει και η αμμωνία η οποία έπεσε με την αλλαγή νερού που έκανα. Τι μπορεί να φταίει και έχουν καθυστερήσει τόσο τα νιτρωδη;
Το στρώσιμο γίνεται με τροφή και βακτήρια seachem stability και ακολουθω κατά γράμμα τις οδηγίες. Επίσης από αρχής υπάρχουν και λίγα εύκολα φυτά.

Γιατί τόση καθυστερήσει στον κυκλο;🤔🤔🤔🤔
Βλέπω να έχεις νιτρικά , άρα έχει ξεκινήσει ο κύκλος .
Για σιγουριά κάνε μία μέτρηση στο νερό της βρύσης

christianopap
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2023, 14:43
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από christianopap » Τρί 11 Απρ 2023, 09:04

Ο κυκλος πως μπορει να ξεκινησε εφόσον δεν έχουν ανέβει καθόλου τα νιτρώδη.
Στις αρχές που είχα μετρήσει τα νιτρικα στο νερό βρύσης τα βρήκα 5ppm.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από Τάκης » Τετ 12 Απρ 2023, 15:09

christianopap έγραψε:
Τρί 11 Απρ 2023, 09:04
Ο κυκλος πως μπορει να ξεκινησε εφόσον δεν έχουν ανέβει καθόλου τα νιτρώδη.
Στις αρχές που είχα μετρήσει τα νιτρικα στο νερό βρύσης τα βρήκα 5ppm.
το λέμε βουβό στρώσιμο
και αυτό μπορεί να συμβεί όταν τα νιτρώδη είναι λίγα και αυτη η λίγη βιολογία τα μετατρέπει σε νιτρικά
το ίδιο μπορεί να συμβεί και στην αμμωνία .
Σε ποια περιοχή είσαι που η βρύση σου έχει νιτρικά ;

christianopap
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2023, 14:43
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από christianopap » Τετ 12 Απρ 2023, 22:08

Τάκης έγραψε:
Τετ 12 Απρ 2023, 15:09
christianopap έγραψε:
Τρί 11 Απρ 2023, 09:04
Ο κυκλος πως μπορει να ξεκινησε εφόσον δεν έχουν ανέβει καθόλου τα νιτρώδη.
Στις αρχές που είχα μετρήσει τα νιτρικα στο νερό βρύσης τα βρήκα 5ppm.
το λέμε βουβό στρώσιμο
και αυτό μπορεί να συμβεί όταν τα νιτρώδη είναι λίγα και αυτη η λίγη βιολογία τα μετατρέπει σε νιτρικά
το ίδιο μπορεί να συμβεί και στην αμμωνία .
Σε ποια περιοχή είσαι που η βρύση σου έχει νιτρικά ;
Αρτα είμαι. Πάντως σήμερα ξανά μέτρησα νιτρικα και στην βρύση και στο ενυδρειο και ήταν και στα δύο 4-5

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από Τάκης » Πέμ 13 Απρ 2023, 14:41

christianopap έγραψε:
Τετ 12 Απρ 2023, 22:08
Αρτα είμαι. Πάντως σήμερα ξανά μέτρησα νιτρικα και στην βρύση και στο ενυδρειο και ήταν και στα δύο 4-5
αν έχεις τα ίδια νιτρικά βρύση και ενυδρείο , τότε δεν έχει ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου
Το χόμπι μας θελει υπομονή , η φύση θέλει τον χρόνο της
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης για αυτή τη δημοσίευση:
christianopap (Πέμ 13 Απρ 2023, 18:22)

christianopap
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2023, 14:43
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από christianopap » Πέμ 13 Απρ 2023, 18:23

Τάκης έγραψε:
Πέμ 13 Απρ 2023, 14:41
christianopap έγραψε:
Τετ 12 Απρ 2023, 22:08
Αρτα είμαι. Πάντως σήμερα ξανά μέτρησα νιτρικα και στην βρύση και στο ενυδρειο και ήταν και στα δύο 4-5
αν έχεις τα ίδια νιτρικά βρύση και ενυδρείο , τότε δεν έχει ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου
Το χόμπι μας θελει υπομονή , η φύση θέλει τον χρόνο της
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!

christianopap
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2023, 14:43
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από christianopap » Τρί 18 Απρ 2023, 13:31

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. 26η μέρα σήμερα από την έναρξη του στρωσίματος και έχουν αρχίσει να εμφανίζονται κάποια νιτρωδη, γύρω στα 0.10ppm με τον πίνακα της api ενώ η αμμωνία έχει σχεδόν μηδενίσει. Αυτά τα λίγα νιτρώδη είναι ικανά να έχουν μηδενίσει την αμμωνία. Πριν 3 μέρες η αμμωνία ήταν 2ppm ενώ το χρώμα στα νιτρώδη άρχισε να αλλάζει ελάχιστα από χθες. Τροφη δεν έχω προσθέσει εδώ και αρκερες μέρες.
Τι λέτε, ο κύκλος εξελίσσεται όπως πρέπει;

christianopap
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2023, 14:43
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από christianopap » Τρί 18 Απρ 2023, 15:49

christianopap έγραψε:
Τρί 18 Απρ 2023, 13:31
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. 26η μέρα σήμερα από την έναρξη του στρωσίματος και έχουν αρχίσει να εμφανίζονται κάποια νιτρωδη, γύρω στα 0.10ppm με τον πίνακα της api ενώ η αμμωνία έχει σχεδόν μηδενίσει. Αυτά τα λίγα νιτρώδη είναι ικανά να έχουν μηδενίσει την αμμωνία. Πριν 3 μέρες η αμμωνία ήταν 2ppm ενώ το χρώμα στα νιτρώδη άρχισε να αλλάζει ελάχιστα από χθες. Τροφη δεν έχω προσθέσει εδώ και αρκερες μέρες.
Τι λέτε, ο κύκλος εξελίσσεται όπως πρέπει;
Επίσης τα νιτρικά βρίσκονται γύρω στο 30. Δικαιολογείται τόσο γρήγορη επιτάχυνση του κύκλου μέσα σε 3-4 μερες;

christianopap
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2023, 14:43
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από christianopap » Πέμ 20 Απρ 2023, 14:32

Οδευοντας προς την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου οι σημερινές μετρήσεις είναι οι εξής:
NH: 0
NO2: 0
NO3: 15
Υπάρχει κάποια τιμή που θα πρέπει να φτάσουν τα NO3 ώστε να κάνω την μεγάλη αλλαγή νερού και να βάλω τα πρωτα ψαρακια;
Για την ώρα προσθετω καθημερινα ελάχιστη τροφή ώστε να ταιζονται τα βακτήρια και περιμένω να ανέβουν λίγο ακόμη τα NO3 για την αλλαγή νερού και τα ψάρια.
Σωστά κάνω η έχει ολοκληρωθεί ο κυκλος;

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από Τάκης » Παρ 21 Απρ 2023, 17:33

christianopap έγραψε:
Πέμ 20 Απρ 2023, 14:32
Οδευοντας προς την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου οι σημερινές μετρήσεις είναι οι εξής:
NH: 0
NO2: 0
NO3: 15
Υπάρχει κάποια τιμή που θα πρέπει να φτάσουν τα NO3 ώστε να κάνω την μεγάλη αλλαγή νερού και να βάλω τα πρωτα ψαρακια;
Για την ώρα προσθετω καθημερινα ελάχιστη τροφή ώστε να ταιζονται τα βακτήρια και περιμένω να ανέβουν λίγο ακόμη τα NO3 για την αλλαγή νερού και τα ψάρια.
Σωστά κάνω η έχει ολοκληρωθεί ο κυκλος;
Αν τα Νιτρικά ανέβουν πάνω απο 30 με 40 , τότε μια αλλαγή θα βοηθήσει

christianopap
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2023, 14:43
Τοποθεσία: ΑΡΤΑ
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από christianopap » Δευ 08 Μάιος 2023, 20:35

Καλησπέρα, μετά από 1.5 μήνα λειτουργίας του ενυδρείου(2 εβδομάδες στρωμενο) έχουν μπει τα πρώτα ψαράκια, 8 γκαπι(6+2) από τα οποία την επομενη κιόλας μέρα από την εισαγωγη πήρα και τις πρώτες γεννες, 8 μικρά.
Θα ήθελα την καθοδήγηση όσον αφορά την άλγη που έχει εμφανιστεί και την εξέλιξη των φυτών.

Κάποιες λεπτομέρειες του ενυδρείου:
juwel primo 110 με τον στάνταρ εξοπλισμό του
Aquascape: πετρες dragon stone, ξυλο, υπόστρωμα sera floredepot και χαλαζιακο χαλικι

Φυτα: marsilea hirsuta, staurogyne repens, anubia gracilis + petite, taxyphylum barbieri (java moss), buckephalandra red, cryptocoryne wendtii brown, vallisneria asiatica.

Λιπάσματα seachem flourish(0.6ml x 3 φορες την εβδομάδα, potassium(1.8ml x 3 φορές την εβδομάδα)
CO2 μπουκάλα, BLAU CO2 check valve, diffuser co2art bazooka, ξεκίνησα 60φ/λ και τώρα είμαι στις 80φ/λ.

Μετρήσεις με υγρά τεστ Api:
NH3: 0
NO2: 0
NO3: 10
PH: 7.2, KH: 7, GH:15

Φωτοπεριοδος 8 ώρες, το CO2 ανοίγει 1 ώρα πριν ανάψει το φως και σβηνει 1 ώρα πριν κλεισει.

Αλλαγές κάθε βδομάδα 30% και τα καθαρά λίτρα νερού ειναι 80

Πάνω στις πέτρες και τα φυτά έχει πιάσει καφε αλγη την οποία καθαριζω με οδοντοβουρτσα σε κάθε αλλαγή αλλά μέσα στην εβδομάδα ξανά εμφανίζεται.
Στη java moss έχει πιάσει η λευκή αλγη, όπως και στα φύλλα από τα φυτά διακρίνεται τριχωηδης. Επίσης από χθες έχω διακρίνει σε δύο σημεία πάνω στις ανουμπιες μαυρη τριχωειδης αλγη , παρα πολύ μικρη βέβαια.

Τα φυτά νομίζω εχουν χάσει κάπως την αρχική ζωντάνια στο χρώματος, ενώ κάποια από τα φύλλα τους έχουν καμπυλωσει και ζαρωσει. Από ανάπτυξη υπάρχει, η marsilea έχει αρχίσει να απλώνει, το staurogyne έχει ψηλωσει έχω κάνει και κάποια κλαδέματα και μεταφύτευση και οι ανουμπιες όπως και οι μπουκεφαλανδρες εχουν πεταξει νέα φύλλα.

Τι κάνω, πως αντιμετωπιζω αυτά τα θεματακια; αλλάζω κάτι στην λίπανση, στον φωτισμο, στην παροχή CO2;
Στις φωτογραφίες διακρίνονται όλα τα παραπάνω
Συνημμένα
20230426_205831.jpg
20230507_145901.jpg
20230507_140449.jpg
20230507_145848.jpg
20230507_145856.jpg
20230507_145935.jpg
20230507_145912.jpg
20230507_145901.jpg

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Στησιμο ενυδρείου από αρχαριο

Δημοσίευση από Τάκης » Πέμ 11 Μάιος 2023, 09:14

Η καφέ άλγη εμφανίζεται συνήθως στα καινούρια ενυδρεία , και συνήθως φεύγει όσο το ενυδρείο ωριμάζει
http://www.aquariumlife.gr/viewtopic.ph ... 486#p44365

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γλυκό νερό - γενικά - απορίες”