Προσεχώς μετακόμιση

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από Νικολακης » Τετ 18 Ιούλ 2018, 10:29

Καλησπέρα στην παρέα. Όπως λέει και ο τίτλος προσεχώς μετακόμιση και αυτό που με αγχώνει είναι η μετακόμιση του ενυδρείου σωστά και ασφαλή για τα ζωντανά αλλά και την βιολογία του. Έχετε να προτείνεται κάποιο σίγουρο τρόπο? Κάποια κόλπα που μιας και είναι η πρώτη μου μετακόμιση ενυδρείου πρέπει να ξέρω? Όσοι παθώντες παρακαλώ τα φώτα σας!!! :sos:



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 18 Ιούλ 2018, 10:32

Νικολακης έγραψε:
Τετ 18 Ιούλ 2018, 10:29
Καλησπέρα στην παρέα. Όπως λέει και ο τίτλος προσεχώς μετακόμιση και αυτό που με αγχώνει είναι η μετακόμιση του ενυδρείου σωστά και ασφαλή για τα ζωντανά αλλά και την βιολογία του. Έχετε να προτείνεται κάποιο σίγουρο τρόπο? Κάποια κόλπα που μιας και είναι η πρώτη μου μετακόμιση ενυδρείου πρέπει να ξέρω? Όσοι παθώντες παρακαλώ τα φώτα σας!!! :sos:
καλημερα Νικόλα ....

η μετακόμιση θα γίνει σε μια μέρα ή έχεις την επιλογή να την κάνεις σταδιακά?

θα ταξιδέψουν στην ίδια πόλη ή θα πάνε μακριά?

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 18 Ιούλ 2018, 11:22

Πρόσφατα έκανε ένα παιδί από εδώ μέσα μετακόμιση.
και είχε ανοίξει και θέμα για το πως την έκανε.
Λάμπρος.Τ

ilias vag
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 14:58
Τοποθεσία: Καρδιτσα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από ilias vag » Τετ 18 Ιούλ 2018, 11:23

Καλημέρα φίλε έκανα μετακόμιση πριν μια βδομάδα αυτό που έχω να σου προτείνω μιας και η δικιά μου μετακομίσεις πήγε καλά είναι το έξεις Ζωντανά σε σακούλες κρατάς το νερό μέσα στα φίλτρα (αν γίνετε )και πριν κάνεις την μετακομίσεις στο καινούριο σπίτι βαζεις νερο να ετοιμαστεί τωρα παμε στο θέμα ασφάλεια τζαμιού αν γίνει με αμάξι οπος στην δικιά μου περίπτωση βάζεις το ενυδρείο στο πίσω κάθισμα από κάτω του κόντρα πλακέ και μια πήγε κουβέρτα να μν γουστάρει τυλιγεις το ενυδρείο με αυτό το πλαστικό με τις φουσκάλες και το σφυνονεις στα μπροστινά καθίσματα με μαξιλάρια κουβέρτες κτλ και στο πλάι το ίδιο εγώ είχα 100% επιτυχία βαιβεα δέχθηκαν πολύ στρες τα ψάρια λογο θερμοκρασίας εγώ έκανα 5 ώρες ταξίδι

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από Νικολακης » Τετ 18 Ιούλ 2018, 13:08

Voas έγραψε:
Τετ 18 Ιούλ 2018, 10:32
Νικολακης έγραψε:
Τετ 18 Ιούλ 2018, 10:29
Καλησπέρα στην παρέα. Όπως λέει και ο τίτλος προσεχώς μετακόμιση και αυτό που με αγχώνει είναι η μετακόμιση του ενυδρείου σωστά και ασφαλή για τα ζωντανά αλλά και την βιολογία του. Έχετε να προτείνεται κάποιο σίγουρο τρόπο? Κάποια κόλπα που μιας και είναι η πρώτη μου μετακόμιση ενυδρείου πρέπει να ξέρω? Όσοι παθώντες παρακαλώ τα φώτα σας!!! :sos:
καλημερα Νικόλα ....

η μετακόμιση θα γίνει σε μια μέρα ή έχεις την επιλογή να την κάνεις σταδιακά?

θα ταξιδέψουν στην ίδια πόλη ή θα πάνε μακριά?
Η μετακόμιση μπορεί να γίνει σταδιακά. Έχω περιθώριο 5 ημέρες συνολικά περίπου. Η απόσταση με το αυτοκίνητο είναι γύρω στα 5 λεπτά. Απλά φοβάμαι για τα ζωντανά τον βράχο και το ανακάτεμα του ενυδρείου.

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από Νικολακης » Τετ 18 Ιούλ 2018, 13:11

ilias vag έγραψε:
Τετ 18 Ιούλ 2018, 11:23
Καλημέρα φίλε έκανα μετακόμιση πριν μια βδομάδα αυτό που έχω να σου προτείνω μιας και η δικιά μου μετακομίσεις πήγε καλά είναι το έξεις Ζωντανά σε σακούλες κρατάς το νερό μέσα στα φίλτρα (αν γίνετε )και πριν κάνεις την μετακομίσεις στο καινούριο σπίτι βαζεις νερο να ετοιμαστεί τωρα παμε στο θέμα ασφάλεια τζαμιού αν γίνει με αμάξι οπος στην δικιά μου περίπτωση βάζεις το ενυδρείο στο πίσω κάθισμα από κάτω του κόντρα πλακέ και μια πήγε κουβέρτα να μν γουστάρει τυλιγεις το ενυδρείο με αυτό το πλαστικό με τις φουσκάλες και το σφυνονεις στα μπροστινά καθίσματα με μαξιλάρια κουβέρτες κτλ και στο πλάι το ίδιο εγώ είχα 100% επιτυχία βαιβεα δέχθηκαν πολύ στρες τα ψάρια λογο θερμοκρασίας εγώ έκανα 5 ώρες ταξίδι
Καλησπέρα φίλε Ηλία. Είχα σκοπό να μεταφέρω και όσο περισσότερο νερό μπορώ μέσα σε βαρελάκια οπότε θα έχω και τα ζωντανά εκεί μέσα μαζί με βράχο κλπ. Δεν είναι καλή ιδέα πιστεύεις? Όσον αφορά το ενυδρείο και το επιπλο δεν το φοβάμαι γτ το έχω ξαναμεταφερει από εκεί που το πήρα απλά ήταν άδειο. Πιο πολύ σε αυτό λυπάμαι το αυτοκίνητο αλλά δε πειράζει.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 18 Ιούλ 2018, 13:50

Πολυ όμορφα τότε...

πάρε αρχικά δοχεία για μεταφορά του υπάρχον νερού ή του 50% του..

πάρε και μερικά δοχεία ανοιχτά για μεταφορά του βράχου και των ζωντανών...

πρώτα από όλα αφαιρείς εξοπλισμό και του κάνεις έναν καλό καθαρισμό με χλιαρό νερό και ξίδι, έτσι ώστε να είναι έτοιμος!

για αρχη βάζεις νεράκι του ενυδρείου μέσα στα δοχεία και κατεβάζεις την στάθμη του ενυδρείου...

*εδώ συφωναρεις το καθαρό νερό από την στήλη!

στην συνέχεια βγάζεις τον βράχο σε κομμάτια και τον τοποθετείς μέσα στα δοχεία με νερό ενυδρείου, μέχρι να καλυφτεί...

μετά βγάζεις τα ζωντανά και τα βάζεις σε άλλο δοχείο με νερό ενυδρείου..

συφωναρεις αραγωνιτη με λάστιχο και τον βάζεις σε κουβά μόνο του με κάποια μικρή ποσότητα νερού ενυδρείου...

το υπόλοιπο ακάθαρτο νερό του ενυδρείου το αδειάζεις και μπορείς στην συνεχεία να μεταφέρεις την γυάλα!

* μην ξεχάσεις να προμηθευτείς καμιά αμπούλα, γιτι μπορεί η διαδικασία αυτή να σου ανεβάσει αμμωνία..

* αλλαγη υλικών στους ριακτορες και επαναληπτική μετά από πέντε μέρες!

καλή σου επιτυχία Νικόλα, κράτησε μας ενήμερους!

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από Νικολακης » Τετ 18 Ιούλ 2018, 15:50

Voas έγραψε:
Τετ 18 Ιούλ 2018, 13:50
Πολυ όμορφα τότε...

πάρε αρχικά δοχεία για μεταφορά του υπάρχον νερού ή του 50% του..

πάρε και μερικά δοχεία ανοιχτά για μεταφορά του βράχου και των ζωντανών...

πρώτα από όλα αφαιρείς εξοπλισμό και του κάνεις έναν καλό καθαρισμό με χλιαρό νερό και ξίδι, έτσι ώστε να είναι έτοιμος!

για αρχη βάζεις νεράκι του ενυδρείου μέσα στα δοχεία και κατεβάζεις την στάθμη του ενυδρείου...

*εδώ συφωναρεις το καθαρό νερό από την στήλη!

στην συνέχεια βγάζεις τον βράχο σε κομμάτια και τον τοποθετείς μέσα στα δοχεία με νερό ενυδρείου, μέχρι να καλυφτεί...

μετά βγάζεις τα ζωντανά και τα βάζεις σε άλλο δοχείο με νερό ενυδρείου..

συφωναρεις αραγωνιτη με λάστιχο και τον βάζεις σε κουβά μόνο του με κάποια μικρή ποσότητα νερού ενυδρείου...

το υπόλοιπο ακάθαρτο νερό του ενυδρείου το αδειάζεις και μπορείς στην συνεχεία να μεταφέρεις την γυάλα!

* μην ξεχάσεις να προμηθευτείς καμιά αμπούλα, γιτι μπορεί η διαδικασία αυτή να σου ανεβάσει αμμωνία..

* αλλαγη υλικών στους ριακτορες και επαναληπτική μετά από πέντε μέρες!

καλή σου επιτυχία Νικόλα, κράτησε μας ενήμερους!
Τι αμπούλα εννοείς Νικόλα? Δώσε κανένα Λίνκ αν έχεις γτ πρώτη φορά το ακούω. Πόση ώρα αντέχει ο βράχος και τα ζωντανά χωρίς ενυδρείο?

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2413 times

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 18 Ιούλ 2018, 16:28

βγάζει η prodibio αμπούλες για μετά την μεταφορά ενυδρείων ...

κάτι αντίστοιχο έχει και η seachem το σταμπιλιτι !

ilias vag
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 14:58
Τοποθεσία: Καρδιτσα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από ilias vag » Τετ 18 Ιούλ 2018, 18:57

Σωστή σκέψη αν μπορείς να πάρεις πολύ νερό μαζί σου κάντο πόση ώρα μακρια θα πας ? Πρόσεχε μην ανεβάσει θερμοκρασία και μειωθεί το ποσοστό οξυγόνου εγώ τα είχα σε σακούλα και σε φελιζολενιο κουτί

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από Νικολακης » Τετ 18 Ιούλ 2018, 23:15

ilias vag έγραψε:
Τετ 18 Ιούλ 2018, 18:57
Σωστή σκέψη αν μπορείς να πάρεις πολύ νερό μαζί σου κάντο πόση ώρα μακρια θα πας ? Πρόσεχε μην ανεβάσει θερμοκρασία και μειωθεί το ποσοστό οξυγόνου εγώ τα είχα σε σακούλα και σε φελιζολενιο κουτί
Η απόσταση ειναι 5 λεπτά με το αυτοκίνητο Ηλία. Δεν νομίζω να έχω θέμα θερμοκρασίας. Απλά θα πρέπει μετά στο σπίτι να έχω να ασχοληθώ μόνο με το ενυδρείο και τπτ άλλο για να προλάβω στησίματα κλπ. Πολύ άγχος!!!

ilias vag
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 14:58
Τοποθεσία: Καρδιτσα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από ilias vag » Τετ 18 Ιούλ 2018, 23:20

Εντάξει είσαι τώρα Ναι θα πρέπει να αφιερώσεις ώρα εσύ έχεις και θαλασσινό είναι αλλιώς εγώ του γλυκού τα έβαλα κοιμήθηκα και την άλλη μέρα έκανα το aquascep

yannisp2
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 22:35
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 3 times

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από yannisp2 » Πέμ 19 Ιούλ 2018, 10:13

εφοσων ειναι νανο ,ειναι ευκολη η μεταφορα...σκεφτηκες τη λυση να βρεις σε καμια αγγελια ενα αλλο ενυδρειο να το τοποθετησεις και να μεταφερεις με την ανεση σου βραχο και ζωντανα, και το αλλο το κρατας για εφεδρεια...μελλοντικα μπορεις να το εχεις και για καραντινα αν χρειαστει καποια στιγμη.....

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από Νικολακης » Πέμ 19 Ιούλ 2018, 11:23

yannisp2 έγραψε:
Πέμ 19 Ιούλ 2018, 10:13
εφοσων ειναι νανο ,ειναι ευκολη η μεταφορα...σκεφτηκες τη λυση να βρεις σε καμια αγγελια ενα αλλο ενυδρειο να το τοποθετησεις και να μεταφερεις με την ανεση σου βραχο και ζωντανα, και το αλλο το κρατας για εφεδρεια...μελλοντικα μπορεις να το εχεις και για καραντινα αν χρειαστει καποια στιγμη.....
Καλησπέρα φίλε μου δεν νομίζω 250 λίτρα να θεωρείτε νάνο. Αν θεωρείτε πάντως δεν νομίζω ότι έχω χώρο αυτήν την στιγμή για 500 λίτρο.😀😀

Άβαταρ μέλους
Φαρμακοδάσκαλος
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 642
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:53
Τοποθεσία: Χιος
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από Φαρμακοδάσκαλος » Πέμ 19 Ιούλ 2018, 11:33

Ναι 250 λίτρα είναι ενα μεγαλούτσικο ενυδρείο και αφου πρόκειται για θαλασσινό θα πρέπει να αφιερώσεις ενα μεροκάματο μόνο για την πάρτη του.
Θα σου πρότεινα να βρεις τουλάχιστον ένα δοχείο πλαστικό 60λιτρο για τα ζωντανά και άλλο ένα για βράχο και κοράλλια. Από κει και πέρα ενα δυο μπετονια για να βάλεις μέρος του νερού θα ηταν χρήσιμο. Εκτός κι αν εκμεταλλευτεις το βαρέλι. Το ενυδρείο να είναι άδειο.
Σταύρος ο cheepης.

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από Νικολακης » Πέμ 19 Ιούλ 2018, 17:12

Φαρμακοδάσκαλος έγραψε:
Πέμ 19 Ιούλ 2018, 11:33
Ναι 250 λίτρα είναι ενα μεγαλούτσικο ενυδρείο και αφου πρόκειται για θαλασσινό θα πρέπει να αφιερώσεις ενα μεροκάματο μόνο για την πάρτη του.
Θα σου πρότεινα να βρεις τουλάχιστον ένα δοχείο πλαστικό 60λιτρο για τα ζωντανά και άλλο ένα για βράχο και κοράλλια. Από κει και πέρα ενα δυο μπετονια για να βάλεις μέρος του νερού θα ηταν χρήσιμο. Εκτός κι αν εκμεταλλευτεις το βαρέλι. Το ενυδρείο να είναι άδειο.
Καλησπέρα φίλε μου. Έτσι έχω σκοπό να το κάνω. Έχω 3 σαρανταλιτρα βαρέλια και περίπου 100 λίτρα ακόμα συνολικά σε δοχεία. Το ενυδρείο θα αδειάσει τελείως γτ θα γίνει και πλήρης απολύμανση.

yannisp2
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 22:35
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 3 times

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από yannisp2 » Παρ 20 Ιούλ 2018, 13:45

250 ok δεν ειναι νανο..νομιζα γυρω στα 120 εχεις.....αν μπορουσες να δανειστεις κανα 2 μικροτερα να τοποθετησεις προχειρα στο σπιτι τα ζωντανα για κανα 2μερο, ωστε να μεταφερεις το μεγαλο ανετα να το καθαρισεις και μετα σιγα σιγα αδειαζεις τα 2 μικρα..ετσι εκανα εγω οταν μετεφερα το ενυδρειο σε αλλο μερος του σπιτιου...αλλιως εχεις αγχος και δεν μπορεις να ασχοληθεις και με τιποτα αλλο μεχρι να τελιωσεις (μαρτυριο και κουραση )..εχεις μεγαλα ψαρια η μικρα ειναι?

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 8
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Προσεχώς μετακόμιση

Δημοσίευση από Νικολακης » Παρ 20 Ιούλ 2018, 16:12

Μικρά ειναι τα ψάρια μου.Ωραία πάντως η ιδέα σου φίλε μου.Θα δω μήπως τα βάλω όλα μαζί για αρχή σε ένα samla κουτί που έχω απο τα ικεα και να κάνω πιο άνετα την μεταφορά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”