Ζωντανός ή νεκρός Βράχος Ιδού ή Απορία??

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Απάντηση
AngelTz16
Posts in topic: 2
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Ζωντανός ή νεκρός Βράχος Ιδού ή Απορία??

Δημοσίευση από AngelTz16 » Κυρ 07 Απρ 2019, 01:04

Το βασικότερο; Να φτάσει ο ΖΒ σου ζωντανός στο νερό του ενυδρείου σου!!

Το άρθρο αυτό φτιάχτηκε με απαντήσεις που είχαν δοθεί σε μέλη αρχάρια όπως και εγώ .
Αν έχει γραφτεί κάτι λάθος πείτε μου να το διορθώσω.
Το έφτιαξα με σκοπό την βοήθεια νέων σαν εμένα και για να μην ψάχνονται μέσα στις σελίδες

Υ.Γ Υπάρχουν αναπάντητες ερωτήσεις .
Ξερω πως ορισμένες ερωτήσεις είναι χαζές άλλα καλύτερα θεωρώ να υπάρχουν πάρα να παραλείπονται
(Τα Ευκόλως ε νοούμενα παραλληπονται δεν είναι για όλους)

Ελπίζω να βοηθήσει.!!!

Νεκρό ή ζωντανό βράχο ?

Πόσο Ζωντανό και πόσο Νεκρό και γενικά πόσο βραχο χρειάζομαι για το ενυδρείο μου?

Μια πονεμένη ιστορία σχεδόν για όλους μας.

Σίγουρα αν μπορέσεις να ξεκινήσεις με ζωντανό βράχο θα έχεις ξεπεράσει ένα πολύ σημαντικό και χρονοβόρο κομμάτι στησίματος ενός θαλασσινού ενυδρείου . Σίγουρα τα χρήματα που θα χρειαστείς είναι πολύ περισσότερα.


Αν το πάρω από συν συν χομπίστα ή κατάστημα τι θα πρέπει να ξερό για τον ζωντανό βράχο ??

Να τον ρωτήσεις σε τι είδος ενυδρείου τρέχει και πόσο καιρό.

Όταν ρίχνω τα βακτήρια για να ζωντανέψει ο βράχος θα πρέπει να ρίχνω και κάποια πηγή αμμωνίας;
Αν ναι μπορώ να ρίχνω καθαρή υγρή αμμωνία ή μόνο τροφή;

?????????
Αν ο βράχος μπαίνει αμέσως στο κυρίως ενυδρείο , Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;
..

Πριν τον βάλεις μέσα, τον τοποθετείς σε δοχείο με νερό ενυδρείο και ξεκινάς παρατήρηση για μερικές ώρες


Αν ο προκάτοχος είχε κάνει και καμιά θεραπεία και ο βράχος έχει απορροφήσει κάτι να το τολμήσω ή όχι?

Έτσι όπως το λες, όχι, δεν αξίζει να πάρει κανείς ζωντανό βράχο τόσο επειδή είναι πιο κοστοβόρος από τον νεκρό όσο επίσης και για τους κινδύνους που μου εξήγησες.
Οπότε, δεν χρειάζεται να το ρισκάρει κανείς γιατί θα έχει ήδη ρίξει ένα χχχχ κεφάλαιο κάποιος για να κάνει θαλασσινό (δεν το λες και μικρό ) και δεν θα πρέπει να θέσεις σε κίνδυνο τόσο τον κόπο και τα χρήματα που έχεις βάλει σε αυτό το project και επίσης γιατί είναι κρίμα να απογοητευτείς και να αρχίσουν τα προβλήματα στην πρώτη προσπάθεια κάποιου στον τομέα του θαλασσινού (Αρχάριου).

Αν γίνει μίξη ζωντανού βράχου και νεκρού τι γίνετε?

Αν γίνει μίξη Ζωντανού και Νεκρού βράχου είτε 2 κιλά βάλεις είτε 6 οι κίνδυνοι που προαναφέρθηκαν είναι οι ίδιοι.
Καλύτερα μόνο νεκρό και υπομονή (3 μήνες μέχρι να βάλεις τα πρώτα ζωντανά).

Πάλι τους ίδιους κινδύνους δεν θα έχω ?
Πάλι το ίδιο ρίσκο δεν θα πάρω ?


Όχι δεν θα έχει τους ίδιους βάση ποσοστών...
τα 1-2 κιλά είναι δύο τρία βραχάκια, συγκριτικά με τα 6 κιλά! που θα πάρει κομμάτια βράχου!
Απλά θα τα βάλει αρχικά σε ένα δοχείο και θα κάνει καλή παρατήρηση μήπως κατοικούν περίεργα πλασματακια μέσα!
σε μεγάλα κομμάτια οι πιθανότητες πολλαπλασιαζονται και θα χρειαστούν επεξεργασία καθαρίσματος σε μικρότερα μέρη αν θέλει να μηδενίσει τις πιθανότητες!
Είτε πάρεις όλο το βράχο είτε frags κλπ πάντα κάτι μπορεί να πάρεις. Το ίδιο και με τα ψάρια. Όσο περνά ο καιρός τόσο χειρότερα, χωρίς πολύ φόρτιση μικρό το κακό.

Τι είναι τα θρεπτικα που μου λέτε?
???????
Τι σημαίνει ότι “ξερνάει”??
???????
Πως μοιάζουν αυτά τα περίεργα πλασματάκια και αν υπάρχουν πως τα αφαιρώ;

Θα τον βάλεις σε δοχείο με νερό ενυδρείου και θα τον αφήσεις να ξεκουραστεί λίγη ώρα.ξεκινώντας την παρατήρηση!

Τα βράχια να τα κολλήσω απο την πρώτη στιγμη ή οχι??
Θα σου έλεγα να μη βιαστείς να κολλήσεις βράχια!
Είναι πολύ σημαντικό κομμάτι το scape κ μεγάλη φασαρία αν θελήσεις να το αλλάξεις!
Πάρε το ποτάκι σου, βάλε τη μουσική που σου αρέσει, πάρε τα κομμάτια μπροστά σου... Κ "παίξε"!!!!
Δεν είναι ανάγκη να τελειώσει σε μια μέρα!

Οποτε.....τι ειναι αυτο που δημιουργει τον προβληματισμο στο να βαλεις ζωντανο βραχο ?

Καθαρα και μονο η τυχη και το ρισκο που πρεπει να παρεις....και εξηγω...
Θα πρεπει να ρισκαρεις στο κατα ποσο ο βραχος αυτος ειναι καθαρος απο απταιζιες..σκουληκια...και αλλα επιβλαβη μαμουνια γιατι για να το εξακριβωσεις σιγουρα δεν γινεται και ως γνωστόν ...μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωρίζεται



Τον ΖΒ μπορώ να τον παίρνω λίγο λίγο;
Πχ σε δόσεις πχ των 4 κιλών ???
?????????????????????????????????
Τι Ποσοστό αντιστοιχεί Κιλα Βράχου / Λίτρα?
??????

Τι τροφη θα πρεπει να ταιζω το Ζωντανό Βράχο;
βακτηρια special blend

Ο νεκρός βράχος πόσο καιρό περίπου θα κάνει για να ζωντανέψει ( για να μπορώ να βάλω ψάρια) ;
??????????????????

Πως να φτιάξω το Aqua Scape???

Η διαδικασία που ακολουθώ χωρίς να θεωρώ ότι είναι η ιδανική ή ότι δεν υπάρχει κάποια καλύτερη ή πιο εύκολη...
Βάζω μία πετσέτα μπάνιου πάνω σε ένα τραπέζι κ την διπλώνω στις διαστάσεις του πάτου του ενυδρείου

Παίρνω και τα κομμάτια βράχου δίπλα μου κ μεγάλα δεματικά!
Μετά αρχίζω τις δοκιμές
Τα δεματικά τα χρειάζομαι οπωσδήποτε για να μπορώ να στηρίξω προσωρινά τα κομμάτια ώστε να δω πως θα "καθίσουν" και να αποφασίσω για το τελικό αποτέλεσμα.
Το πιάνω προσωρινά με δεματικά κ το βλέπω αν μου αρέσει.
Μετά είναι εύκολο να το κολλήσω με τσιμέντο και στήριγμα από κάτω μέχρι να στεγνώσει.
Δηλαδή δεν περιμένω να βρώ το κομμάτι που θα "κουμπώσει" με κάποιο άλλο.Δεν με νοιάζει.
Γιατί θα το στηρίξω προσωρινά με τα δεματικά κ μετά εύκολα θα το κολλήσω.

Στο aquaskape μην υπολογίζεις ένα ωραίο αποτέλεσμα από το βράχο ΑΛΛΑ χώρο και σπηλιές και περάσματα για τα ψάρια αλλά και επιφάνειες για τα κοράλια σου μαλακά και σκληρά!
Όσο περισσότερο πετύχεις να έχεις λίγη επαφή με τον αραγωνίτη και περισσότερο plateu και περάσματα τόσο το καλύτερο.

Το τσιμεντο κολλαει καλα το βραχο;

Ναι το σταθεροποιεί και δεν έχεισ κατολισθήσεις.

Δεν θα έχω θέμα στην χημεία μου με το τσιμεντο?
?????

Πως κάνεις τις δοκιμές σου στο Aquascape

Όχι δεν τις κάνω μέσα στο νερό, έξω πριν τα βάλω.

Αφού όλον το χώρο τον καταλαμβάνει ο βράχος τα Κοράλλια που θα μπουν?

Χώρος για τα κοράλλια υπάρχει και μάλιστα αρκετός πάνω στον βράχο.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην AngelTz16 for the post (total 2):
trelopoulos (Κυρ 07 Απρ 2019, 10:14) • Νίκος (Κυρ 07 Απρ 2019, 13:15)



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Ζωντανός ή νεκρός Βράχος Ιδού ή Απορία??

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 07 Απρ 2019, 11:46

AngelTz16 έγραψε:
Κυρ 07 Απρ 2019, 01:04
Το βασικότερο; Να φτάσει ο ΖΒ σου ζωντανός στο νερό του ενυδρείου σου!!

Το άρθρο αυτό φτιάχτηκε με απαντήσεις που είχαν δοθεί σε μέλη αρχάρια όπως και εγώ .
Αν έχει γραφτεί κάτι λάθος πείτε μου να το διορθώσω.
Το έφτιαξα με σκοπό την βοήθεια νέων σαν εμένα και για να μην ψάχνονται μέσα στις σελίδες

Υ.Γ Υπάρχουν αναπάντητες ερωτήσεις .
Ξερω πως ορισμένες ερωτήσεις είναι χαζές άλλα καλύτερα θεωρώ να υπάρχουν πάρα να παραλείπονται
(Τα Ευκόλως ε νοούμενα παραλληπονται δεν είναι για όλους)

Ελπίζω να βοηθήσει.!!!

Νεκρό ή ζωντανό βράχο ?

Πόσο Ζωντανό και πόσο Νεκρό και γενικά πόσο βραχο χρειάζομαι για το ενυδρείο μου?

Μια πονεμένη ιστορία σχεδόν για όλους μας.

10-15% επι του συνολικού βράχου, είναι μια χαρά για μπόλι!


Σίγουρα αν μπορέσεις να ξεκινήσεις με ζωντανό βράχο θα έχεις ξεπεράσει ένα πολύ σημαντικό και χρονοβόρο κομμάτι στησίματος ενός θαλασσινού ενυδρείου . Σίγουρα τα χρήματα που θα χρειαστείς είναι πολύ περισσότερα.


Αν το πάρω από συν συν χομπίστα ή κατάστημα τι θα πρέπει να ξερό για τον ζωντανό βράχο ??

να είναι καθαρός και πορώδης, νεκρό κοράλλι, χωρίς pests


Να τον ρωτήσεις σε τι είδος ενυδρείου τρέχει και πόσο καιρό.

δεν κάνει απο f.o. και απο ενυδρείο με θεραπείες χαλκού και υποκατάστατων του


Όταν ρίχνω τα βακτήρια για να ζωντανέψει ο βράχος θα πρέπει να ρίχνω και κάποια πηγή αμμωνίας;
Αν ναι μπορώ να ρίχνω καθαρή υγρή αμμωνία ή μόνο τροφή;

?????????
Αν ο βράχος μπαίνει αμέσως στο κυρίως ενυδρείο , Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;
..

περιμένεις να στρωθεί τηρώντας κανονικά τις ρουτίνες σου!


Πριν τον βάλεις μέσα, τον τοποθετείς σε δοχείο με νερό ενυδρείο και ξεκινάς παρατήρηση για μερικές ώρες

παρατήρηση σε στάσιμο νερό με φωτισμό για μερικές ώρες

Αν ο προκάτοχος είχε κάνει και καμιά θεραπεία και ο βράχος έχει απορροφήσει κάτι να το τολμήσω ή όχι?

οχι

Έτσι όπως το λες, όχι, δεν αξίζει να πάρει κανείς ζωντανό βράχο τόσο επειδή είναι πιο κοστοβόρος από τον νεκρό όσο επίσης και για τους κινδύνους που μου εξήγησες.
Οπότε, δεν χρειάζεται να το ρισκάρει κανείς γιατί θα έχει ήδη ρίξει ένα χχχχ κεφάλαιο κάποιος για να κάνει θαλασσινό (δεν το λες και μικρό ) και δεν θα πρέπει να θέσεις σε κίνδυνο τόσο τον κόπο και τα χρήματα που έχεις βάλει σε αυτό το project και επίσης γιατί είναι κρίμα να απογοητευτείς και να αρχίσουν τα προβλήματα στην πρώτη προσπάθεια κάποιου στον τομέα του θαλασσινού (Αρχάριου).

είναι λιγο γενικό και δεν ισχύει πάντα!


Αν γίνει μίξη ζωντανού βράχου και νεκρού τι γίνετε?

κατοικείται γρηγορότερα ο νεκρός!


Αν γίνει μίξη Ζωντανού και Νεκρού βράχου είτε 2 κιλά βάλεις είτε 6 οι κίνδυνοι που προαναφέρθηκαν είναι οι ίδιοι.
Καλύτερα μόνο νεκρό και υπομονή (3 μήνες μέχρι να βάλεις τα πρώτα ζωντανά).

οχι δεν είναι το ίδιο

Πάλι τους ίδιους κινδύνους δεν θα έχω ?
Πάλι το ίδιο ρίσκο δεν θα πάρω ?


βάση ποσοστών όχι

Όχι δεν θα έχει τους ίδιους βάση ποσοστών...
τα 1-2 κιλά είναι δύο τρία βραχάκια, συγκριτικά με τα 6 κιλά! που θα πάρει κομμάτια βράχου!
Απλά θα τα βάλει αρχικά σε ένα δοχείο και θα κάνει καλή παρατήρηση μήπως κατοικούν περίεργα πλασματακια μέσα!
σε μεγάλα κομμάτια οι πιθανότητες πολλαπλασιαζονται και θα χρειαστούν επεξεργασία καθαρίσματος σε μικρότερα μέρη αν θέλει να μηδενίσει τις πιθανότητες!
Είτε πάρεις όλο το βράχο είτε frags κλπ πάντα κάτι μπορεί να πάρεις. Το ίδιο και με τα ψάρια. Όσο περνά ο καιρός τόσο χειρότερα, χωρίς πολύ φόρτιση μικρό το κακό.

Τι είναι τα θρεπτικα που μου λέτε?
???????

τα θρεπτικά ειναι οι απαραίτητες ουσίες που χρειαζεται ένας οργανισμός για να ευημερήσει ...

η ζωοξανθελλη μέσο της φωτοσύνθεσης μετατρέπει τα θρεπτικά σε οργανικές ουσίες που τρέφουν με την σειρά τους το κοράλλι, που διασπά την οργανική ύλη, ετσι απελευθερωνει εκ νέου θρεπτικά συστατικά και η διαδικασία επαναλαμβανεται..

η ανακύκλωση συντελείται και απο τους υπολοίπους κάτοικους του υφάλου όπως τα ψαρια που με την τροφη και την αφοδευση τους, αποβάλουν άζωτο και φώσφορο, που είναι πλούσια πηγή θρεπτικών, για τα ανθόζωα του ενυδρείου!


Τι σημαίνει ότι “ξερνάει”??
???????

αποβάλει φωσφορικά νιτρικά και άλλες ουσίες που με λάθος χειρισμούς απορρόφησε ο βράχος!


Πως μοιάζουν αυτά τα περίεργα πλασματάκια και αν υπάρχουν πως τα αφαιρώ;



Θα τον βάλεις σε δοχείο με νερό ενυδρείου και θα τον αφήσεις να ξεκουραστεί λίγη ώρα.ξεκινώντας την παρατήρηση!

Τα βράχια να τα κολλήσω απο την πρώτη στιγμη ή οχι??
Θα σου έλεγα να μη βιαστείς να κολλήσεις βράχια!
Είναι πολύ σημαντικό κομμάτι το scape κ μεγάλη φασαρία αν θελήσεις να το αλλάξεις!
Πάρε το ποτάκι σου, βάλε τη μουσική που σου αρέσει, πάρε τα κομμάτια μπροστά σου... Κ "παίξε"!!!!
Δεν είναι ανάγκη να τελειώσει σε μια μέρα!

:+1:

Οποτε.....τι ειναι αυτο που δημιουργει τον προβληματισμο στο να βαλεις ζωντανο βραχο ?

Καθαρα και μονο η τυχη και το ρισκο που πρεπει να παρεις....και εξηγω...
Θα πρεπει να ρισκαρεις στο κατα ποσο ο βραχος αυτος ειναι καθαρος απο απταιζιες..σκουληκια...και αλλα επιβλαβη μαμουνια γιατι για να το εξακριβωσεις σιγουρα δεν γινεται και ως γνωστόν ...μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωρίζεται



Τον ΖΒ μπορώ να τον παίρνω λίγο λίγο;
Πχ σε δόσεις πχ των 4 κιλών ???
?????????????????????????????????
Τι Ποσοστό αντιστοιχεί Κιλα Βράχου / Λίτρα?
??????

ειναι σχετικο, συνήθως ενα 10% επι των λιτρων

Τι τροφη θα πρεπει να ταιζω το Ζωντανό Βράχο;
βακτηρια special blend

Ο νεκρός βράχος πόσο καιρό περίπου θα κάνει για να ζωντανέψει ( για να μπορώ να βάλω ψάρια) ;
??????????????????

σχετικο, περιπου 8-12 μηνες

Πως να φτιάξω το Aqua Scape???

Η διαδικασία που ακολουθώ χωρίς να θεωρώ ότι είναι η ιδανική ή ότι δεν υπάρχει κάποια καλύτερη ή πιο εύκολη...
Βάζω μία πετσέτα μπάνιου πάνω σε ένα τραπέζι κ την διπλώνω στις διαστάσεις του πάτου του ενυδρείου

Παίρνω και τα κομμάτια βράχου δίπλα μου κ μεγάλα δεματικά!
Μετά αρχίζω τις δοκιμές
Τα δεματικά τα χρειάζομαι οπωσδήποτε για να μπορώ να στηρίξω προσωρινά τα κομμάτια ώστε να δω πως θα "καθίσουν" και να αποφασίσω για το τελικό αποτέλεσμα.
Το πιάνω προσωρινά με δεματικά κ το βλέπω αν μου αρέσει.
Μετά είναι εύκολο να το κολλήσω με τσιμέντο και στήριγμα από κάτω μέχρι να στεγνώσει.
Δηλαδή δεν περιμένω να βρώ το κομμάτι που θα "κουμπώσει" με κάποιο άλλο.Δεν με νοιάζει.
Γιατί θα το στηρίξω προσωρινά με τα δεματικά κ μετά εύκολα θα το κολλήσω.

Στο aquaskape μην υπολογίζεις ένα ωραίο αποτέλεσμα από το βράχο ΑΛΛΑ χώρο και σπηλιές και περάσματα για τα ψάρια αλλά και επιφάνειες για τα κοράλια σου μαλακά και σκληρά!
Όσο περισσότερο πετύχεις να έχεις λίγη επαφή με τον αραγωνίτη και περισσότερο plateu και περάσματα τόσο το καλύτερο.

Το τσιμεντο κολλαει καλα το βραχο;

ναι

Ναι το σταθεροποιεί και δεν έχεισ κατολισθήσεις.

Δεν θα έχω θέμα στην χημεία μου με το τσιμεντο?
?????

Πως κάνεις τις δοκιμές σου στο Aquascape

Όχι δεν τις κάνω μέσα στο νερό, έξω πριν τα βάλω.

Αφού όλον το χώρο τον καταλαμβάνει ο βράχος τα Κοράλλια που θα μπουν?

Χώρος για τα κοράλλια υπάρχει και μάλιστα αρκετός πάνω στον βράχο.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Ζωντανός ή νεκρός Βράχος Ιδού ή Απορία??

Δημοσίευση από GodFather » Κυρ 07 Απρ 2019, 13:08

Εγω .....απο τη δικη μου πλευρα θα προσθεσω μια ιστορια.

Μια φορα και εναν καιρο ηταν ο πιο ανυπομονος ανθρωπος στον κοσμο και ηθελε να στησει ενα θαλασσινο ενυδρειο απο την αρχη.
Αφου αγορασε και χαλασε αρκετα χρηματα σε πολλα εξαρτηματα συσκευες κτλ.......ηρθε και η ωρα του βραχου.
Ζωντανο ή νεκρο ?
Ακουσε και διαβασε ολα οσα αναφερονται πιο πανω....τους κινδυνους ...τα ρισκα κτλ.. αποφασισε σαν πιο safe να βαλει μονο νεκρο βραχο.
Τους πρωτους μηνες μετανιωσε την αποφαση του αυτη χιλιες φορες....μα γιατι να το κανει αυτο ? Τι βλακεια που εκανε ? Γιατι να μην βαλει ζωντανο απο γην αρχη να ξεμπερδευει ? Γμτ...
Περνουσαν οι μηνες ...μαζι και οι αλγες...τα νευρα του...συρματοσκοινα.
Ηθελε να το πεταξει απο το μπαλκονι.
Και παντα η ιδια απορια.....γιατι ρε γμτ να μην βαλει ζωντανο βραχο να γλυτωσει απο ολα αυτα ?
Οι μηνες περασαν...ο βραχος εστρωσε...βγηκε και μωβ στο βραχο...που τοσο πολυ ηθελε....και τωρα εχει ενα ενυδρειο χωρις την παραμικρη υποψια απταιζιας ή αλλου ενοχλητικου πεστ.
Φτου φτου φτου...
Αν τον ρωτησετε τωρα σιγουρα θα σας πει ....χαλαλι η υπομονη και η ταλαιπωρια.
Ηθικο διδαγμα.....ο ευκολος δρομος...δεν ειναι παντα και ο πιο "ευκολος" για το μελλον
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GodFather για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Κυρ 07 Απρ 2019, 13:44)
Λάμπρος.Τ

Salamander
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2018, 10:58
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 59 times
Του έχουν βάλει Like: 66 times
Επικοινωνία:

Re: Ζωντανός ή νεκρός Βράχος Ιδού ή Απορία??

Δημοσίευση από Salamander » Κυρ 07 Απρ 2019, 13:36

GodFather έγραψε:
Κυρ 07 Απρ 2019, 13:08
Εγω .....απο τη δικη μου πλευρα θα προσθεσω μια ιστορια.

Μια φορα και εναν καιρο ηταν ο πιο ανυπομονος ανθρωπος στον κοσμο και ηθελε να στησει ενα θαλασσινο ενυδρειο απο την αρχη.
Αφου αγορασε και χαλασε αρκετα χρηματα σε πολλα εξαρτηματα συσκευες κτλ.......ηρθε και η ωρα του βραχου.
Ζωντανο ή νεκρο ?
Ακουσε και διαβασε ολα οσα αναφερονται πιο πανω....τους κινδυνους ...τα ρισκα κτλ.. αποφασισε σαν πιο safe να βαλει μονο νεκρο βραχο.
Τους πρωτους μηνες μετανιωσε την αποφαση του αυτη χιλιες φορες....μα γιατι να το κανει αυτο ? Τι βλακεια που εκανε ? Γιατι να μην βαλει ζωντανο απο γην αρχη να ξεμπερδευει ? Γμτ...
Περνουσαν οι μηνες ...μαζι και οι αλγες...τα νευρα του...συρματοσκοινα.
Ηθελε να το πεταξει απο το μπαλκονι.
Και παντα η ιδια απορια.....γιατι ρε γμτ να μην βαλει ζωντανο βραχο να γλυτωσει απο ολα αυτα ?
Οι μηνες περασαν...ο βραχος εστρωσε...βγηκε και μωβ στο βραχο...που τοσο πολυ ηθελε....και τωρα εχει ενα ενυδρειο χωρις την παραμικρη υποψια απταιζιας ή αλλου ενοχλητικου πεστ.
Φτου φτου φτου...
Αν τον ρωτησετε τωρα σιγουρα θα σας πει ....χαλαλι η υπομονη και η ταλαιπωρια.
Ηθικο διδαγμα.....ο ευκολος δρομος...δεν ειναι παντα και ο πιο "ευκολος" για το μελλον
Λαμπρό να προσθέσω απλά ότι αυτός ο δρόμος είναι ο μισος, έχεις άλλες τόσες και περισσότερες πιθανότητες να βάλεις κάποιο πεστ με τα κοράλλια σου.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Salamander για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Κυρ 07 Απρ 2019, 13:44)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Ζωντανός ή νεκρός Βράχος Ιδού ή Απορία??

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 07 Απρ 2019, 13:45

Salamander έγραψε:
Κυρ 07 Απρ 2019, 13:36
GodFather έγραψε:
Κυρ 07 Απρ 2019, 13:08
Εγω .....απο τη δικη μου πλευρα θα προσθεσω μια ιστορια.

Μια φορα και εναν καιρο ηταν ο πιο ανυπομονος ανθρωπος στον κοσμο και ηθελε να στησει ενα θαλασσινο ενυδρειο απο την αρχη.
Αφου αγορασε και χαλασε αρκετα χρηματα σε πολλα εξαρτηματα συσκευες κτλ.......ηρθε και η ωρα του βραχου.
Ζωντανο ή νεκρο ?
Ακουσε και διαβασε ολα οσα αναφερονται πιο πανω....τους κινδυνους ...τα ρισκα κτλ.. αποφασισε σαν πιο safe να βαλει μονο νεκρο βραχο.
Τους πρωτους μηνες μετανιωσε την αποφαση του αυτη χιλιες φορες....μα γιατι να το κανει αυτο ? Τι βλακεια που εκανε ? Γιατι να μην βαλει ζωντανο απο γην αρχη να ξεμπερδευει ? Γμτ...
Περνουσαν οι μηνες ...μαζι και οι αλγες...τα νευρα του...συρματοσκοινα.
Ηθελε να το πεταξει απο το μπαλκονι.
Και παντα η ιδια απορια.....γιατι ρε γμτ να μην βαλει ζωντανο βραχο να γλυτωσει απο ολα αυτα ?
Οι μηνες περασαν...ο βραχος εστρωσε...βγηκε και μωβ στο βραχο...που τοσο πολυ ηθελε....και τωρα εχει ενα ενυδρειο χωρις την παραμικρη υποψια απταιζιας ή αλλου ενοχλητικου πεστ.
Φτου φτου φτου...
Αν τον ρωτησετε τωρα σιγουρα θα σας πει ....χαλαλι η υπομονη και η ταλαιπωρια.
Ηθικο διδαγμα.....ο ευκολος δρομος...δεν ειναι παντα και ο πιο "ευκολος" για το μελλον
Λαμπρό να προσθέσω απλά ότι αυτός ο δρόμος είναι ο μισος, έχεις άλλες τόσες και περισσότερες πιθανότητες να βάλεις κάποιο πεστ με τα κοράλλια σου.
Σωστός Ορέστη! :+1: :bravo:

AngelTz16
Posts in topic: 2
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Ζωντανός ή νεκρός Βράχος Ιδού ή Απορία??

Δημοσίευση από AngelTz16 » Κυρ 07 Απρ 2019, 14:58

Το βασικότερο; Να φτάσει ο ΖΒ σου ζωντανός στο νερό του ενυδρείου σου!!

Το άρθρο αυτό φτιάχτηκε με απαντήσεις που είχαν δοθεί σε μέλη αρχάρια όπως και εγώ .
Αν έχει γραφτεί κάτι λάθος πείτε μου να το διορθώσω.
Το έφτιαξα με σκοπό την βοήθεια νέων σαν εμένα και για να μην ψάχνονται μέσα στις σελίδες

Υ.Γ Υπάρχουν αναπάντητες ερωτήσεις .
Ξερω πως ορισμένες ερωτήσεις είναι χαζές άλλα καλύτερα θεωρώ να υπάρχουν πάρα να παραλείπονται
(Τα Ευκόλως ε νοούμενα παραλληπονται δεν είναι για όλους)

Ελπίζω να βοηθήσει.!!!

Νεκρό ή ζωντανό βράχο ?

Πόσο Ζωντανό και πόσο Νεκρό και γενικά πόσο βραχο χρειάζομαι για το ενυδρείο μου?

Α: 10-15% επι του συνολικού βράχου, είναι μια χαρά για μπόλι!

Μια πονεμένη ιστορία σχεδόν για όλους μας.
Σίγουρα αν μπορέσεις να ξεκινήσεις με ζωντανό βράχο θα έχεις ξεπεράσει ένα πολύ σημαντικό και χρονοβόρο κομμάτι στησίματος ενός θαλασσινού ενυδρείου . Σίγουρα τα χρήματα που θα χρειαστείς είναι πολύ περισσότερα.


Αν το πάρω από συν συν χομπίστα ή κατάστημα τι θα πρέπει να ξερό για τον ζωντανό βράχο ??

Α : να είναι καθαρός και πορώδης, νεκρό κοράλλι, χωρίς pests
Να τον ρωτήσεις σε τι είδος ενυδρείου τρέχει και πόσο καιρό.
δεν κάνει απο f.o. και απο ενυδρείο με θεραπείες χαλκού και υποκατάστατων του



Όταν ρίχνω τα βακτήρια για να ζωντανέψει ο βράχος θα πρέπει να ρίχνω και κάποια πηγή αμμωνίας;
Αν ναι μπορώ να ρίχνω καθαρή υγρή αμμωνία ή μόνο τροφή;

Α: περιμένεις να στρωθεί τηρώντας κανονικά τις ρουτίνες σου!

Αν ο βράχος μπαίνει αμέσως στο κυρίως ενυδρείο , Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Α: Πριν τον βάλεις μέσα, τον τοποθετείς σε δοχείο με νερό ενυδρείο και ξεκινάς παρατήρηση για μερικές ώρες

παρατήρηση σε στάσιμο νερό με φωτισμό για μερικές ώρες


Αν ο προκάτοχος είχε κάνει και καμιά θεραπεία και ο βράχος έχει απορροφήσει κάτι να το τολμήσω ή όχι?

Α: οχι

Α : Έτσι όπως το λες, όχι, δεν αξίζει να πάρει κανείς ζωντανό βράχο τόσο επειδή είναι πιο δαπανηρός από τον νεκρό όσο επίσης και για τους κινδύνους που μου εξήγησες.
Οπότε, δεν χρειάζεται να το ρισκάρει κανείς γιατί θα έχει ήδη ρίξει ένα χχχχ κεφάλαιο κάποιος για να κάνει θαλασσινό (δεν το λες και μικρό ) και δεν θα πρέπει να θέσεις σε κίνδυνο τόσο τον κόπο και τα χρήματα που έχεις βάλει σε αυτό το project και επίσης γιατί είναι κρίμα να απογοητευτείς και να αρχίσουν τα προβλήματα στην πρώτη προσπάθεια κάποιου στον τομέα του θαλασσινού (Αρχάριου).

είναι λιγο γενικό και δεν ισχύει πάντα!



Αν γίνει μίξη ζωντανού βράχου και νεκρού τι γίνετε?

Α: Αν γίνει μίξη Ζωντανού και Νεκρού βράχου είτε 2 κιλά βάλεις είτε 6 οι κίνδυνοι που προαναφέρθηκαν είναι οι ίδιοι.
Καλύτερα μόνο νεκρό και υπομονή (3 μήνες μέχρι να βάλεις τα πρώτα ζωντανά).

(Ρητορικές Ερωτησεις Που έχουν απαντηθεί)
Πάλι τους ίδιους κινδύνους δεν θα έχω ?

Πάλι το ίδιο ρίσκο δεν θα πάρω ?


Α: Οχι δεν είναι το ίδιο βάση ποσοστών

Τα 1-2 κιλά είναι δύο τρία βραχάκια, συγκριτικά με τα 6 κιλά! που θα πάρει κομμάτια βράχου!
Απλά θα τα βάλει αρχικά σε ένα δοχείο και θα κάνει καλή παρατήρηση μήπως κατοικούν περίεργα πλασματάκια μέσα!
σε μεγάλα κομμάτια οι πιθανότητες πολλαπλασιάζονται και θα χρειαστούν επεξεργασία καθαρίσματος σε μικρότερα μέρη αν θέλει να μηδενίσει τις πιθανότητες!
Είτε πάρεις όλο το βράχο είτε frags(κομμάτια βράχου) κλπ πάντα κάτι μπορεί να πάρεις.
Το ίδιο και με τα ψάρια.
Όσο περνά ο καιρός τόσο χειρότερα, χωρίς πολύ φόρτιση μικρό το κακό.



κατοικείται γρηγορότερα ο νεκρός?

Α:Οχι θα περάσουν πολλοί μήνες.




Τι είναι τα θρεπτικα που μου λέτε?

Α : τα θρεπτικά ειναι οι απαραίτητες ουσίες που χρειαζεται ένας οργανισμός για να ευημερήσει .

Η ζωοξανθελλη μέσο της φωτοσύνθεσης μετατρέπει τα θρεπτικά σε οργανικές ουσίες που τρέφουν με την σειρά τους το κοράλλι, που διασπά την οργανική ύλη, έτσι απελευθερώνει εκ νέου θρεπτικά συστατικά και η διαδικασία επαναλαμβάνεται..

Η ανακύκλωση συντελείται και απο τους υπολοίπους κάτοικους του υφάλου όπως τα ψαρια που με την τροφη και την αφοδευση τους, αποβάλουν άζωτο και φώσφορο, που είναι πλούσια πηγή θρεπτικών, για τα ανθόζωα του ενυδρείου!



Τι σημαίνει ότι “ξερνάει”?


Α: αποβάλει φωσφορικά νιτρικά και άλλες ουσίες που με λάθος χειρισμούς απορρόφησε ο βράχος!


Πως μοιάζουν αυτά τα περίεργα πλασματάκια και αν υπάρχουν πως τα αφαιρώ;

Α: Θα τον βάλεις σε δοχείο με νερό ενυδρείου και θα τον αφήσεις να ξεκουραστεί λίγη ώρα.ξεκινώντας την παρατήρηση!

Τα βράχια να τα κολλήσω από την πρώτη στιγμή ή όχι??

Α: Θα σου έλεγα να μη βιαστείς να κολλήσεις βράχια!
Είναι πολύ σημαντικό κομμάτι το scape κ μεγάλη φασαρία αν θελήσεις να το αλλάξεις!
Πάρε το ποτάκι σου, βάλε τη μουσική που σου αρέσει, πάρε τα κομμάτια μπροστά σου... Κ "παίξε"!!!!
Δεν είναι ανάγκη να τελειώσει σε μια μέρα!



Οπότε....τι είναι αυτό που δημιουργεί τον προβληματισμό στο να βάλεις ζωντανό βράχο ?

Α: Καθαρα και μονο η τυχη και το ρισκο που πρεπει να παρεις....και εξηγω...
Θα πρεπει να ρισκαρεις στο κατα ποσο ο βραχος αυτος ειναι καθαρος απο απταιζιες..σκουληκια...και αλλα επιβλαβη μαμουνια γιατι για να το εξακριβωσεις σιγουρα δεν γινεται και ως γνωστόν ...μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωρίζεται




Τον ΖΒ μπορώ να τον παίρνω λίγο λίγο;
Πχ σε δόσεις πχ των 4 κιλών ???
?????????????????????????????????

Τι Ποσοστό αντιστοιχεί Κιλα Βράχου / Λίτρα?

Α: ειναι σχετικο, συνήθως ενα 10% επι των λιτρων

Τι τροφη θα πρεπει να ταιζω το Ζωντανό Βράχο;
Α: Βακτηρια special blend

Ο νεκρός βράχος πόσο καιρό περίπου θα κάνει για να ζωντανέψει ( για να μπορώ να βάλω ψάρια) ?

Α: Σχετικό, περίπου 8-12 μήνες

Πως να φτιάξω το Aqua Scape???

Α: Η διαδικασία που ακολουθώ χωρίς να θεωρώ ότι είναι η ιδανική ή ότι δεν υπάρχει κάποια καλύτερη ή πιο εύκολη...
Βάζω μία πετσέτα μπάνιου πάνω σε ένα τραπέζι κ την διπλώνω στις διαστάσεις του πάτου του ενυδρείου

Παίρνω και τα κομμάτια βράχου δίπλα μου κ μεγάλα δεματικά!
Μετά αρχίζω τις δοκιμές
Τα δεματικά τα χρειάζομαι οπωσδήποτε για να μπορώ να στηρίξω προσωρινά τα κομμάτια ώστε να δω πως θα "καθίσουν" και να αποφασίσω για το τελικό αποτέλεσμα.
Το πιάνω προσωρινά με δεματικά κ το βλέπω αν μου αρέσει.
Μετά είναι εύκολο να το κολλήσω με τσιμέντο και στήριγμα από κάτω μέχρι να στεγνώσει.
Δηλαδή δεν περιμένω να βρώ το κομμάτι που θα "κουμπώσει" με κάποιο άλλο.Δεν με νοιάζει.
Γιατί θα το στηρίξω προσωρινά με τα δεματικά κ μετά εύκολα θα το κολλήσω.


Τι πρέπει να έχει το Aquascape??

A: Το aquascape δεν πρέπει να έχει ένα ωραίο αποτέλεσμα από το βράχο
ΑΛΛΑ
να έχει χώρο και σπηλιές και περάσματα για τα ψάρια αλλά και επιφάνειες για τα κοράλλια σου μαλακά και σκληρά!
Όσο περισσότερο πετύχεις να έχεις λίγη επαφή με τον αραγωνίτη και περισσότερο plateu και περάσματα τόσο το καλύτερο.(Πχ μια βάσή που να "κάτση επάνω ο βράχος")


Το τσιμεντο κολλαει καλα το βραχο;

Ναι το σταθεροποιεί και δεν έχεις κατολισθήσεις.

Δεν θα έχω θέμα στην χημεία μου με το τσιμεντο?
?????

Πως κάνεις τις δοκιμές σου στο Aquascape

Α : Όχι δεν τις κάνω μέσα στο νερό, έξω πριν τα βάλω.

Αφού όλον το χώρο τον καταλαμβάνει ο βράχος τα Κοράλλια που θα μπουν?

A: Χώρος για τα κοράλλια υπάρχει και μάλιστα αρκετός πάνω στον βράχο.Τον έχεις δημιουργήσει στο Aquascape.


Και είμαστε στα μισά , έχεις άλλες τόσες και περισσότερες πιθανότητες να βάλεις κάποιο πεστ με τα κοράλλια σου.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Ζωντανός ή νεκρός Βράχος Ιδού ή Απορία??

Δημοσίευση από GodFather » Κυρ 07 Απρ 2019, 16:22

Salamander έγραψε:
Κυρ 07 Απρ 2019, 13:36
GodFather έγραψε:
Κυρ 07 Απρ 2019, 13:08
Εγω .....απο τη δικη μου πλευρα θα προσθεσω μια ιστορια.

Μια φορα και εναν καιρο ηταν ο πιο ανυπομονος ανθρωπος στον κοσμο και ηθελε να στησει ενα θαλασσινο ενυδρειο απο την αρχη.
Αφου αγορασε και χαλασε αρκετα χρηματα σε πολλα εξαρτηματα συσκευες κτλ.......ηρθε και η ωρα του βραχου.
Ζωντανο ή νεκρο ?
Ακουσε και διαβασε ολα οσα αναφερονται πιο πανω....τους κινδυνους ...τα ρισκα κτλ.. αποφασισε σαν πιο safe να βαλει μονο νεκρο βραχο.
Τους πρωτους μηνες μετανιωσε την αποφαση του αυτη χιλιες φορες....μα γιατι να το κανει αυτο ? Τι βλακεια που εκανε ? Γιατι να μην βαλει ζωντανο απο γην αρχη να ξεμπερδευει ? Γμτ...
Περνουσαν οι μηνες ...μαζι και οι αλγες...τα νευρα του...συρματοσκοινα.
Ηθελε να το πεταξει απο το μπαλκονι.
Και παντα η ιδια απορια.....γιατι ρε γμτ να μην βαλει ζωντανο βραχο να γλυτωσει απο ολα αυτα ?
Οι μηνες περασαν...ο βραχος εστρωσε...βγηκε και μωβ στο βραχο...που τοσο πολυ ηθελε....και τωρα εχει ενα ενυδρειο χωρις την παραμικρη υποψια απταιζιας ή αλλου ενοχλητικου πεστ.
Φτου φτου φτου...
Αν τον ρωτησετε τωρα σιγουρα θα σας πει ....χαλαλι η υπομονη και η ταλαιπωρια.
Ηθικο διδαγμα.....ο ευκολος δρομος...δεν ειναι παντα και ο πιο "ευκολος" για το μελλον
Λαμπρό να προσθέσω απλά ότι αυτός ο δρόμος είναι ο μισος, έχεις άλλες τόσες και περισσότερες πιθανότητες να βάλεις κάποιο πεστ με τα κοράλλια σου.
Καποιες πιθανοτητες ..ναι.
Ομως σε καποια περιπτωση ...τοσες και περισδοτερες.
Επισης εγω προσωπικα ..οσο και να μου αρεσει ενα κοραλι ..αν αυτο ειναι πανω σε καποιο βραχο και ο βραχος ειναι καπως...ας μην εχω δει τιποτε....δεν θα το παρω.
Γενικα για να βαλω ενα κοραλι...προσεχω παρααααα πολυ.
Και εως τωρα...φτου φτου...δεν εχω κανενα θεμα
..
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GodFather for the post (total 2):
Νίκος (Κυρ 07 Απρ 2019, 16:52) • Karlos (Κυρ 07 Απρ 2019, 21:41)
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
GreyDragonWorld
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Κυρ 25 Απρ 2021, 11:46
Τοποθεσία: Λάμπρος στο Παλαιό Φάληρο
Mood:
Έχει βάλει Like: 152 times
Του έχουν βάλει Like: 81 times
Επικοινωνία:

Re: Ζωντανός ή νεκρός Βράχος Ιδού ή Απορία??

Δημοσίευση από GreyDragonWorld » Τετ 28 Απρ 2021, 17:39

τελικά θα πάω και εγώ σε αποκλειστικά νεκρό που θα τον αναστήσω (μέρες που είναι)

Έχω πια απορία, στο προηγούμενο reef μου είχα πάρα πολλή και ποικίλη ζωή, από μέσα στην άμμο, μικροπράματα πάνω στο βράχο και αμφίποδα κτλ κτλ κτλ... είχα βέβαια και όλα, όλα όμως, τα αρνητικά. Πως μπορώ να μπολιάσω με μόνο τα θετικά; (υπομονή υπάρχει)
0% ανοχή στο bullying.
Είμαι career coach https://softskill.coach
Εκπαιδεύω ρεφλεξολόγους https://kere.gr
Προτιμώ τα μαλακά κοράλλια: viewtopic.php?f=98&t=3445
Facebook: https://fb.com/stravelakis

Άβαταρ μέλους
trelopoulos
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2018, 10:03
Τοποθεσία: αθηνα καλλιθεα
Έχει βάλει Like: 158 times
Του έχουν βάλει Like: 120 times

Re: Ζωντανός ή νεκρός Βράχος Ιδού ή Απορία??

Δημοσίευση από trelopoulos » Τετ 28 Απρ 2021, 19:51

GreyDragonWorld έγραψε:
Τετ 28 Απρ 2021, 17:39
τελικά θα πάω και εγώ σε αποκλειστικά νεκρό που θα τον αναστήσω (μέρες που είναι)

Έχω πια απορία, στο προηγούμενο reef μου είχα πάρα πολλή και ποικίλη ζωή, από μέσα στην άμμο, μικροπράματα πάνω στο βράχο και αμφίποδα κτλ κτλ κτλ... είχα βέβαια και όλα, όλα όμως, τα αρνητικά. Πως μπορώ να μπολιάσω με μόνο τα θετικά; (υπομονή υπάρχει)
Καλη αρχη φιλε μου.
Να ξεκινησεις με νεκρο! και να βαλεις λιγο ζωντανο για μπολι η καμια βιομπαλα γενικος βιολογικο υλικο για να παρει μπρος πιο γρηγορα το σύστημα αμα θες σου δινω και εγω. Το βασικο του νεκρου ειναι το pest free δεν εχεις ανεπιθύμητες αλγες και παρασιτα. Και το αλλο ειναι το aquascape.. με τον νεκρο μπορεις να αφιερώσεις οσο χρονο θες εκτος νερου και εκτος ενυδρειου να φτιαξεις το scape σου που ειναι πολυ βασικο γιατι αυτο ειναι που θα βλέπεις στην ουσια.. τουλάχιστον τον πρωτο χρόνο μεχρι με το καλο να βαλεις κοραλια και να μεγαλωσουν. Επισης οι καινουριοι reef safe νεκροι βραχοι εχουν πολυ ωραια χαρακτηριστικά για να μην χρειάζονται πολλα κολλήματα και οσο λιγοτερα τοσο το καλύτερο.. εκτος αμα εχεις πολλα λιτρα και θες να φτιαξεις τπτ ιδιαίτερο. Χαζεψε βιντεκια youtube υπαρχουν πολλες πληροφορίες για ιδεες.
Η ζωη που ανεφερες στο ενυδρείο κοπιποδα αμφιποδα κτλπ θα βγουν θες δεν θες με τον καιρο αππ τα κοραλια που θα βαζεις αντε να ριξεις μερικα κοπιποδα ζωντανα στην αρχη για πιο γρηγορα.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην trelopoulos για αυτή τη δημοσίευση:
GreyDragonWorld (Τετ 28 Απρ 2021, 21:54)

Άβαταρ μέλους
GreyDragonWorld
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Κυρ 25 Απρ 2021, 11:46
Τοποθεσία: Λάμπρος στο Παλαιό Φάληρο
Mood:
Έχει βάλει Like: 152 times
Του έχουν βάλει Like: 81 times
Επικοινωνία:

Re: Ζωντανός ή νεκρός Βράχος Ιδού ή Απορία??

Δημοσίευση από GreyDragonWorld » Τετ 28 Απρ 2021, 22:07

Σε ευχαριστώ πολύ, αντί για βιολογικό υλικό (το είχα την προηγούμενη φορά) θα βάλω ένα τούβλο no3 (της brightwell νομίζω) .
https://www.brightwellaquatics.com/prod ... _brick.php

Για τον αρχικό κύκλο θα μπολιάσω με brightwell xlm - στα 800 λίτρα αν το κάνω με μπόλιασμα θα πάρει μήνες- ευχαριστώ για την προσφορά μπολιάσματος.
Είναι στις πιθανότητες 1-2 από τα τεχνητά βραχάκια - κυρίως λόγω σχήματος και ομορφιάς (έχει 1-2 με ποδαράκι να κάνει πλάτο που αν δεν το καταφέρω με τους άλλους τρόπους που το κοιτάω θα το πάρω) αλλά είναι πανάκριβα για παραπάνω από εξαίρεση. (έκοψα από το προυπολογισμό τον ζωντανό, και τα ακριβά βραχάκια και μάλλον θα πάρω την διαφορά στην apex...)

Για τα υπόλοιπα πέρα από κοπήποδα-αμφίποδα; έχεις ακουστά να προσφέρει κάποιο μαγαζί τέτοιου τύπου μικρο-ζωντανά?
0% ανοχή στο bullying.
Είμαι career coach https://softskill.coach
Εκπαιδεύω ρεφλεξολόγους https://kere.gr
Προτιμώ τα μαλακά κοράλλια: viewtopic.php?f=98&t=3445
Facebook: https://fb.com/stravelakis

Άβαταρ μέλους
trelopoulos
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2018, 10:03
Τοποθεσία: αθηνα καλλιθεα
Έχει βάλει Like: 158 times
Του έχουν βάλει Like: 120 times

Re: Ζωντανός ή νεκρός Βράχος Ιδού ή Απορία??

Δημοσίευση από trelopoulos » Πέμ 29 Απρ 2021, 21:24

Κοπιποδα ζωντανα φερνουν κατα καιρους διαφορα μαγαζια σαν ζωντανες τροφές. Aquario και aquariumshop εχουν αποτι γνωριζω.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην trelopoulos για αυτή τη δημοσίευση:
GreyDragonWorld (Πέμ 29 Απρ 2021, 21:34)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”