Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από Karlos » Τετ 28 Νοέμ 2018, 19:20

Καλησπέρα παιδιά!

Θα με ενδιέφερε να μάθω τι βακτήρια χρησιμοποιειτε αλλα και σε τι συχνοτητα σε στρωμενο ενυδρειο.

Επίσης θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις για το αν πρεπει και σε τι συχνότητα να χρησιμοποιουμε εναλλάξ βακτηρια απο διαφορετικές εταιρείες.

Εγώ για παράδειγμα συνήθως σε κάθε αλλαγή νερού κλείνω το σκιμμερ για καμιά ώρα και προσθέτω Microbacter N7 και στην επομενη αλλαγη μια αμπούλα prodibio. Όταν μου τελειώσει η συσκευασία των Microbacter την αντικαταστω με special blend. Είναι σωστό αυτό? Εμπλουτιζουμε τις αποικίες με διαφορετικά ειδη βακτηριων η μήπως βραχυκυκλωνουμε το σύστημα με τις εναλλαγες αυτες?


Keep Reefing! :fish4:

AGAPI
Posts in topic: 2
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από AGAPI » Τετ 28 Νοέμ 2018, 21:15

Ωραίο θέμα!
Πρώτα θα γράψω πως ξεκίνησα.
Επειδή το ενυδρείο έτρεξε με 100% ζωντανό βράχο από την πρώτη μέρα, θεώρησα ότι δεν χρειάζεται να ρίξω βακτήρια!
Δεν είχα κάποιον δίπλα μου να μου πει τι να κάνω!
Μετά από τουλάχιστον 1 χρόνο λειτουργίας του κ αφού είδα ότι όλοι ρίχνουν..
Ε είπα να αρχίσω να ρίχνω κ εγώ!
Από τότε ρίχνω ελάχιστα (μισή δόση), μετά από κάθε αλλαγή νερού, που σημαίνει κάθε 14 ή 21 μέρες περίπου!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από Gmarbel » Τετ 28 Νοέμ 2018, 22:39

νομίζω η λογική του προσθέτω βακτήρια μετά την αλλαγή νερού εγκειται στο γεγονός οτι αφαιρειται ζωντανό νερό και προσθέτουμε καθαρό και παρθένο, οποτε αναπληρώνουμε αυτούς τους πληθυσμόυς ωστε να μην υπάρχει ανισορροπία. Απο την στιγμή που προσθέτουμε τροφή και πόσο μάλλον αλκοόλες σαν τροφή..η πληθυσμοι γρήγορα αποκαθίστανται... και δεν ξλερω σε στρωμένα ενυδρεια αν υπαρχει λογος. Εγω ειναι αληθεια προσθέτω στις αλλαγές αλλα νομιζω εχω ξεχάσει καποιες φορές να το κάνω (ΜΒ7) στη συνηστομενη δοσολογία συντηρησης και το κάνω επειδη ετσι κάνουν ολοι!
Οσοι προσθετουν νερό απο θαλασσα, προσθετουν ζωντανό νερό αρα η χρηση τους δεν νομιζω οτι βοηθάει σε κατι..εκτος αν το περνανε απο UV.

ωραιο θέμα να αναλύσουμε την χρηση τους..
Απο την αλλη σε εξαρσεις κυανου...προτινεται επιθετική χρηση τους με σκοπο τον ανταγωνισμό αλλα και πάλι ειμα επιφυλακτικος στο αν τα βακτηρια βοηθάνε ή το κυανο κάνει εν τελη τον κυκλο του και φευγει ( ή παραλληλα λαμβάνονται και αλλα μέτρα που βοηθάνε περισσοτερο)
Γιώργος :drinkingbuddies:

AGAPI
Posts in topic: 2
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από AGAPI » Τετ 28 Νοέμ 2018, 22:55

@Gmarbel Γιώργο δεν ξέρω αν είναι σωστά αυτά που γράφεις αλλά για άλλη μία φορά η λογική μου θα συμπέσει με τη δική σου!
το κάνω επειδη ετσι κάνουν ολοι! Κ εγώ!
Οσοι προσθετουν νερό απο θαλασσα, προσθετουν ζωντανό νερό αρα η χρηση τους δεν νομιζω οτι βοηθάει σε κατι..
Συμφωνώ κ είμαι από αυτούς που κάνουν αλλαγή από θάλασσα!
Μήπως το ότι το δικό μου ενυδρείο λειτούργησε χωρίς καθόλου βακτήρια απροβλημάτιστα μπορεί να μας αδηγήσει σε κάποια συμπεράσματα;

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από Gmarbel » Τετ 28 Νοέμ 2018, 23:07

Στα ενυδρεια γλυκού νερού δεν χρησιμοποιήσα ποτέ ουτε χρησιμοποιώ....παρα μόνο στο στρώσιμο!!!
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από nasos » Πέμ 29 Νοέμ 2018, 00:50

Ωραίο θέμα άνοιξες Νικόλα. Εδώ και 7 μήνες χρησιμοποιώ τα mb7 στο 1/2 της δόσης που αναγράφει κάθε 10 μέρες που κάνω αλλαγή. Πριν έριχνα special blend με τον ίδιο ρυθμό και αντίστοιχα την μισή δόση. Να πω ότι με τα mb7 εξαφανίστηκε το κυανό που είχα σε ένα συγκεκριμένο σημείο στο ενυδρείο. Μόνο εκεί έπιανε.

Τώρα στο γλυκό ούτε εγώ έριχνα βακτήρια, αλλά εκεί μιλάμε για εντελώς διαφορετικό σύστημα, στο οποίο δεν χρειάζεται να το τροφοδοτεις με βακτήρια, αφού δεν καταναλωνονται από κάποιον οργανισμό μέσα στο ενυδρείο.

Άβαταρ μέλους
maik
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ 26 Φεβ 2018, 22:59
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από maik » Πέμ 29 Νοέμ 2018, 06:41

Παιδιά λόγο ασχετοσυνης μια ερώτηση τα ενυδρεία θαλασσινού νερού έχουν λάμπες uv αυτές ούτος η άλλος δεν σκοτώνουν τα βακτήρια που υπάρχουν στο νερό?
Εάν ναι τότε ο πληθυσμός βακτηριδίων στο νερό συνεχώς παύει να υφίσταται πράγμα που αυτομάτως μα βγάζει στο συμπέρασμα ότι τα μόνα βακτήρια που παραμένουν κ κάνουν δουλειά στο ενυδρείο είναι αυτά στον βράχο κ στα λοιπά βιολογικά υλικά που υπάρχουν στο ενυδρείο πχ υπόστρωμα σωστά?
Εάν λοιπόν υσχιεί αυτό η προσθήκη βακτηριδίων εφόσον γίνεται εισαγωγή μόνο προετοιμασμενου νερού στο ενυδρείο κ ο πληθυσμός βακτηριδίων στο βράχο κ τα λοιπά βιολογικά υλικά δεν μεταβάλλονται δεν είναι περιττά τα βακτήρια αν σκεφτούμε ότι ο πληθυσμός τους διπλασιάζονται με την αναπαραγωγή τους?

Μακης68
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 651 times
Του έχουν βάλει Like: 359 times

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από Μακης68 » Πέμ 29 Νοέμ 2018, 08:11

Εγώ έβαλα τα πρώτα 15 κιλά ζωντανου βράχου πριν 10 μηνες. Στο 2μηνο μπήκαν αλλά 25 κιλά νεκρού βράχου.Εδω και 7 μήνες βάζω κάθε εβδομάδα με την αλλαγή νερού special blend ολόκληρη την δόση που αναγραφει. Λέω όταν τελειώσουν αυτά που εχω να δοκιμάσω τα Microbacter N7
:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από Karlos » Πέμ 29 Νοέμ 2018, 09:56

maik έγραψε:
Πέμ 29 Νοέμ 2018, 06:41
Παιδιά λόγο ασχετοσυνης μια ερώτηση τα ενυδρεία θαλασσινού νερού έχουν λάμπες uv αυτές ούτος η άλλος δεν σκοτώνουν τα βακτήρια που υπάρχουν στο νερό?
Εάν ναι τότε ο πληθυσμός βακτηριδίων στο νερό συνεχώς παύει να υφίσταται πράγμα που αυτομάτως μα βγάζει στο συμπέρασμα ότι τα μόνα βακτήρια που παραμένουν κ κάνουν δουλειά στο ενυδρείο είναι αυτά στον βράχο κ στα λοιπά βιολογικά υλικά που υπάρχουν στο ενυδρείο πχ υπόστρωμα σωστά?
Εάν λοιπόν υσχιεί αυτό η προσθήκη βακτηριδίων εφόσον γίνεται εισαγωγή μόνο προετοιμασμενου νερού στο ενυδρείο κ ο πληθυσμός βακτηριδίων στο βράχο κ τα λοιπά βιολογικά υλικά δεν μεταβάλλονται δεν είναι περιττά τα βακτήρια αν σκεφτούμε ότι ο πληθυσμός τους διπλασιάζονται με την αναπαραγωγή τους?
Φίλε maik δεν υπάρχει θέμα ασχετοσύνης απόψεις ανταλλασουμε και γνώσεις.

Δεν έχουν όλα τα θαλασσινα λάμπες uv για την ακρίβεια θεωρώ ότι η πλειοψηφία μαλλο δεν έχει.
Από την άλλη ισχύει αυτό που λες ότι στο θαλασσινό η βιολογία βρίσκεται στον ζωντανό βράχο και αναπαράγεται. Προσωπικά προσθέτω περιστασιακά κατα τις αλλαγες λίγα βακτήρια πιστεύοντας ότι έτσι βοηθάω στον πολλαπλασιασμο του πληθυσμού τους.
Keep Reefing! :fish4:

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από Rayden » Πέμ 29 Νοέμ 2018, 10:03

Ωραιο θεμα οντως. 3 σταγονες Ζeovak ανα 3 μερες.

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από Karlos » Πέμ 29 Νοέμ 2018, 10:19

Rayden έγραψε:
Πέμ 29 Νοέμ 2018, 10:03
Ωραιο θεμα οντως. 3 σταγονες Ζeovak ανα 3 μερες.
Μιχάλη εγώ δεν έχω καταλάβει αν είναι τελικά καλό ή όχι να εναλλασούμε ταπό προϊόντα βακτηρίων που χρησιμοποιουμε.
Keep Reefing! :fish4:

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από Rayden » Πέμ 29 Νοέμ 2018, 12:14

Συνηθως λενε να κανεις μια διακοπη 2 εβδομαδων πριν αλλαξεις μαρκα. Ετσι οπως το καταλαβαινω εγω (Μπορει να ειμαι και τελειως λαθος) ειναι οτι μηπως και καλα οι καινουργιες αποικιες βακτηριων που βαζουμε εξοντωσουν τις παλιες και μεινει το ενυδρειο στεγνο απο βακτηρια οσπου να ξεκινησουν να αναπαραγοντε οι καινουργιες αποικιες

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 29 Νοέμ 2018, 12:37

καλημερα σας!

πανέμορφο θέμα Νικόλα, μπραβο σου.... :bravo:

Ο ζωντανός βράχος μας έχει βακτήρια με τα οποία συντελούνται όλοι οι κύκλοι δέσμευσης διάσπασης και μετατροπής των θρεπτικών σε βακτηριακή μάζα, που ενα μερος απορροφάται από τους οργανισμούς της δεξαμενής μας, αλλα και με την εξαγωγή μέσω εξολισμου όπως σκιμμερ, ριακτορα ζεο κτλ, διότι έχουν αυξημένο μοριακό βάρος και μπορεί να το δέσμευση η φίλτρανση, συγκριτικά με τα μοριακά στοιχεία!

η παγίδα εδώ είναι οτι νομίζοντας επειδή βάλαμε ή έχουμε ζωντανό βράχο πλέον, η βιολογία μας είναι έτοιμη και οτι δεν χρειαζόμαστε άλλη τροφοδότηση τους...

κάπου εκει ξεκινάει η ανισορροπία με εξάρσεις κυανού, μεγάλα επίπεδα θρεπτικών στην στήλη και "μπούκωμα" του βράχου, με αποτέλεσμα τα κοράλλια μας να αρχίζουν να παίρνουν την κάτω βόλτα, μιας και τα θρεπτικά στην μορφή που υπαρχουν, δεν μπορούν να καταναλωθούν, με αποτέλεσμα να λιμοκτονούν και να πεθαίνουν!

υπαρχουν πολλές μορφές βακτηρίων ωφέλιμων και μη, οταν υπάρχει αλλαγη συνθηκών στον ύφαλο, ξεκινάει ενας πόλεμος μεταξύ τους, με αποτέλεσμα να χάνουμε ωφέλιμα και να υπερτερούν τα μη ωφέλιμα όπως το κυανοβακτηριο το δινομαστιγωτο, είδη αλγης κα, για τον λόγο αυτό πρέπει να τα έχουμε σε καταστολή, καθώς υπαρχουν σε κλειστή δεξαμενή, ευδοκιμώντας σε δυσανάλογες αυξομειώσεις θρεπτικών, θερμοκρασίας και διακυμάνσεων της οξυγόνωσης!

η σωστή τροφοδότηση ωφέλιμων βακτηρίων για τον ύφαλο ανά διαστήματα μας βοηθά στην μη εξάλειψη τους, από την φυσική κατανάλωση τους σε βάθος χρόνου, διατηρώντας τον σε επίπεδα ανάπτυξης!

επομένως χρειαζεται κατ εμε να τροφοδοτούμε με φρέσκα βακτήρια τον ύφαλο μας, αλλά όμως χρειάζονται και τροφή για να αναπαραχθούν σωστά, την οποία εν μέρη την απορροφούν απο τα νιτρικά φωσφορικά των τροφών, αλλά και μέσο άνθρακα σε οργανική μορφή!

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από Karlos » Πέμ 29 Νοέμ 2018, 13:35

Νικ τα γράφεις πολύ κατανοητά και δομημένα. Πιστεύεις είναι καλό να αλλάζουμε συχνά μάρκα βακτηρίων η πρέπει να είμαστε σταθεροί σε μια?
Keep Reefing! :fish4:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 29 Νοέμ 2018, 13:59

Karlos έγραψε:
Πέμ 29 Νοέμ 2018, 13:35
Νικ τα γράφεις πολύ κατανοητά και δομημένα. Πιστεύεις είναι καλό να αλλάζουμε συχνά μάρκα βακτηρίων η πρέπει να είμαστε σταθεροί σε μια?
είμαι της λογικής οτι εάν κάτι δουλεύει σωστά, δεν χρειαζεται να πειραματιζομαστε, ευελπιστώντας στο κάτι παραπάνω...

δεν νομίζω οτι η εναλλαγή βακτηρίων μπορεί να δώσει το κάτι παραπάνω, δεν μπορώ όμως να πω οτι είναι και λάθος πρακτική, από την στιγμή που δεν είμαι βιολόγος......(λίγο υπομονή τελειώνει ο ανιψιός βιολόγος και θα μας έρθει σύντομα :mrgreen: )

καλό είναι όμως στις εναλλαγές τους να υπάρχει κάποια διακοπή μερικών ημερών, γιατί σε κάποια ανισορροπία του υφαλου, η βακτηριακη μόλυνση μπορεί να κάνει την εμφάνιση της με απρόβλεπτες συνέπειες!

Άβαταρ μέλους
maik
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ 26 Φεβ 2018, 22:59
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Τι βακτήρια χρησιμοποιείτε?

Δημοσίευση από maik » Πέμ 29 Νοέμ 2018, 14:05

Karlos έγραψε:
Πέμ 29 Νοέμ 2018, 09:56
Φίλε maik δεν υπάρχει θέμα ασχετοσύνης απόψεις ανταλλασουμε και γνώσεις.

Δεν έχουν όλα τα θαλασσινα λάμπες uv για την ακρίβεια θεωρώ ότι η πλειοψηφία μαλλο δεν έχει.
Από την άλλη ισχύει αυτό που λες ότι στο θαλασσινό η βιολογία βρίσκεται στον ζωντανό βράχο και αναπαράγεται. Προσωπικά προσθέτω περιστασιακά κατα τις αλλαγες λίγα βακτήρια πιστεύοντας ότι έτσι βοηθάω στον πολλαπλασιασμο του πληθυσμού τους.
Μα είμαι άσχετος στο θέμα γι'αυτό κ έθεσα την απορία μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”