Μέτρηση κ προσθήκη καλίου σε reef

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Απάντηση
tzekis
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 21:52
Τοποθεσία: Α. Ι. Ρέντη
Mood:
Έχει βάλει Like: 25 times
Του έχουν βάλει Like: 71 times

Μέτρηση κ προσθήκη καλίου σε reef

Δημοσίευση από tzekis » Παρ 09 Νοέμ 2018, 14:12

Μέτρησα το κάλιο με salifert k βρήκα 330, αλλά επειδή το τεστακι λήγει αυτό το μήνα δεν είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα... ρωτάω για γνώμες αν μετράτε κάλιο κ αν προσθέτετε κατα καιρούς??



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Μέτρηση κ προσθήκη καλίου σε reef

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 09 Νοέμ 2018, 20:31

tzekis έγραψε:
Παρ 09 Νοέμ 2018, 14:12
Μέτρησα το κάλιο με salifert k βρήκα 330, αλλά επειδή το τεστακι λήγει αυτό το μήνα δεν είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα... ρωτάω για γνώμες αν μετράτε κάλιο κ αν προσθέτετε κατα καιρούς??
Καλησπέρα Παναγιώτη..

Πολύ πιθανό να οφείλεται εαν εχεις μεγάλη ποσότητα χαετο, καθώς οπως και ολα τα φυτά απορροφούν αρκετό κάλιο!

Η φυσιολογική τιμή του ειναι 400-430ppm, ενώ τα κοράλλια καταναλώνουν αρκετά λιγότερο, καθώς ειναι 4-5 στην ιεραρχία και με ενα αλατι πλούσιο σε ιχνοστοιχεία και με υποτυπώδεις αλλαγές, κρατιέται σε φυσιολογικά επίπεδα!

Τωρα αν σε περίπτωση που θέλουμε να το κρατάμε σχετικά ψηλότερα για έξτρα μπουστ σε χρωμα, καλό ειναι να γίνεται συστηματικός έλεγχος μετρήσεων, διότι εαν ξεφύγει, τα παίρνουμε στο χέρι εν μια νυχτί!

tzekis
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 21:52
Τοποθεσία: Α. Ι. Ρέντη
Mood:
Έχει βάλει Like: 25 times
Του έχουν βάλει Like: 71 times

Re: Μέτρηση κ προσθήκη καλίου σε reef

Δημοσίευση από tzekis » Σάβ 10 Νοέμ 2018, 00:25

Φίλε Νίκο πολύ σωστά, κ γω πιστεύω οτι είναι τόσο χαμηλά απο την χαετο που είχα στο σαμπ, τωρα την εχω αφαιρέσει κ περιμένω το καινούργιο τεστακι για σίγουρα αποτελέσματα... όπως πολύ σωστά αναφέρεις θέλει μεγάλη προσοχή κ δεν πρέπει να προσθέτουμε αυθαίρετα κάλιο.

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Μέτρηση κ προσθήκη καλίου σε reef

Δημοσίευση από golf » Σάβ 10 Νοέμ 2018, 10:03

Έχει απόλυτο δίκιο ο Νίκος, τα φυτά απορροφούν μεγάλες ποσότητες καλίου καθημερινά. Εγώ προσθέτω κάθε εβδομάδα 10ml κάλιο, με μεγάλη ποσότητα chaetto κ είμαι στο 390-400ppm.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”