REFIGIUM Ή ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΧΑΕΤΟ

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GiannisFil
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 538
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 21:50
Τοποθεσία: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Έχει βάλει Like: 102 times
Του έχουν βάλει Like: 139 times

REFIGIUM Ή ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΧΑΕΤΟ

Δημοσίευση από GiannisFil » Τρί 28 Δεκ 2021, 18:08

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μάθουμε όλοι μας απόψεις, καθώς και προσωπικές εμπειρίες για αυτό.

Τελικά ποιο από τα δύο είναι καλύτερο και γιατί; REFIGIUM Ή ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΧΑΕΤΟ;

Ποιο επιδρά καλύτερα στο όλο σύστημα του ενυδρείου; Θα ήθελα να δούμε τα υπέρ και τα κατά του καθενός.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GiannisFil για αυτή τη δημοσίευση:
Iliasy (Τρί 28 Δεκ 2021, 21:13)



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: REFIGIUM Ή ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΧΑΕΤΟ

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 28 Δεκ 2021, 19:51

Ωραίο θεμα Γιάννη μου, ας περιμένουμε να δούμε τις απόψεις των υπολοίπων!

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: REFIGIUM Ή ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΧΑΕΤΟ

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Τρί 28 Δεκ 2021, 19:53

Πολύ ενδιαφέρον !!! Εγώ προς το παρόν δεν έχω άποψη επί του θέματος!!!
:fish4: Keep reefing

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: REFIGIUM Ή ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΧΑΕΤΟ

Δημοσίευση από mixalisdarras » Τρί 28 Δεκ 2021, 23:22

Καλησπέρα και από εμένα εγώ περάσει και τα δύο στάδια. Λοιπόν καταλήγω στο ριακτορα γτ στο refugium αν και έχεις καλύτερη κυκλοφορία στη χαετο ανάλογα βέβαια και το διαμέρισμα που έχει (χωρητικότητα) έχει πάρα πολύ βρώμα,το φως της χαετο διαχέεται και γεμίζουν τα τζάμια και άλλοι εξοπλισμοί κοραλλινη ενώ στο ριακτορα κλεισμένη δεν έχει να επηρεάσει άλλους εξοπλισμούς δεν βρωμίζει τόσο εύκολα και έχει και ροή συνεχόμενη,βέβαια όχι τόσο καλή όσο του refugium αλλά οκ!!!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: REFIGIUM Ή ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΧΑΕΤΟ

Δημοσίευση από Tomas » Τρί 28 Δεκ 2021, 23:56

Ωραιο θεματακι γιαννη μου!! Ας πω και γω την αποψη μου.Συμφωνω με οσα ειπε ο δαρρας. Αλλα διαφωνω. Σιγουρα εχει ολα τ αρνητικα π λεει βρωμα κοραλλινη κλπ κλπ αλλα θεωρω δουλευει πολυ καλυτερα οταν την εχεις ελευθερη στο σαμπ σ ενα συστημα παντα με αρκετη κυκλοφορια απο αποψη καταναλωσης θρεπτικων και μικροοργανισμων. Οσο αναφορα τη βρωμα εγω το σκεφτομαι ως εξης, πετας τη χαετο σ ενα κουβα κανεις τζαμια και αλλαγη κ καθαρισες, σκεψου να ειχες να βγαλεις ριακτορα να κλαδεψεις να πλυνεις ριακτορα καθε λιγο κ λιγακι. Εδω βαριεμαι την αλλαγη του ανθρακα π ειναι 5 λεπτα δουλεια. Αλλα εχω και τον αντιλογο οτι θεωρητικα ενα συστημα refugium εχει ολα αυτα δλδ βρωμα αλγες κλπ κλπ ετσι πρεπει να δουλευει και νομιζω πως δε θα πρεπε να καθαριζετε καθε λιγο κ λιγακι για το καλο του φυτο και ζωο πλανγκτον π παράγεται.
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
GreyDragonWorld
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Κυρ 25 Απρ 2021, 11:46
Τοποθεσία: Λάμπρος στο Παλαιό Φάληρο
Mood:
Έχει βάλει Like: 152 times
Του έχουν βάλει Like: 81 times
Επικοινωνία:

Re: REFIGIUM Ή ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΧΑΕΤΟ

Δημοσίευση από GreyDragonWorld » Τετ 29 Δεκ 2021, 12:16

Εγώ πάντα λάτρευα την ιδέα του refugium, καθώς είναι πιο φυσικός τρόπος, και σχετικά εύκολα αυξομειουμενος.
Με τα σημερινά φώτα δεν χρειάζεται και πολύς χώρος, και βοηθάει πολύ με το βραδινό pH. Το ότι κάνει απαραίτητο το σαμπ είναι ένα μειονέκτημα... αλλά όχι για εμένα προσωπικά.

Sent from my 21081111RG using Tapatalk

0% ανοχή στο bullying.
Είμαι career coach https://softskill.coach
Εκπαιδεύω ρεφλεξολόγους https://kere.gr
Προτιμώ τα μαλακά κοράλλια: viewtopic.php?f=98&t=3445
Facebook: https://fb.com/stravelakis

Desmo
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Παρ 10 Ιαν 2020, 18:54
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 113 times
Του έχουν βάλει Like: 239 times

Re: REFIGIUM Ή ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΧΑΕΤΟ

Δημοσίευση από Desmo » Πέμ 30 Δεκ 2021, 19:02

Εγώ προσωπικά δουλεύω ριακτορα εδω κ πολύ καιρό….

Αρνητικό σίγουρα ειναι το κοστος καθώς ένα αξιοπρεπείς ριακτορας ξεκινάει απο ψηλά.
Για αυτό που λέει τωρα ο τομ νομίζω ότι ειναι το ίδιο ακριβώς όσο αναφορά το πλύσιμο…τι να βγάλω τον ριακτορα κ το πλύνω τι να κάτσω να κάνω καθαρισμα στο σαμπ…..
Σίγουρα σε ένα σωστά σχεδιασμένο σαμπ θα έχεις αέρα να παίξεις με μεγαλύτερη ποσότητα ενώ αντίθετα ο ριακτορας εχει πιο περιορισμένο χώρο….
Η αλήθεια ειναι ότι αν είχα χώρο μπορεί κ να σκεφτόμουν χαετο στο σαμπ κ Οχι σε ριακτορα…..

Τωρα όσο αναφορά την απορρόφηση των θρεπτικών νομίζω ότι ίσως παίζει πιο σημαντικό ρόλο η σωστή σχεδίαση αν πρόκειται για το σαμπ Κ αντίστοιχα η σωστή επιλογή του ριακτορα.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Desmo για αυτή τη δημοσίευση:
Iliasy (Παρ 28 Ιαν 2022, 10:05)

nervas
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί 27 Μαρ 2018, 23:18
Τοποθεσία: Ελλάδα
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 25 times

Re: REFIGIUM Ή ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΧΑΕΤΟ

Δημοσίευση από nervas » Κυρ 02 Ιαν 2022, 13:01

Καλή χρόνια με υγεία κύριοι!

ας πω και εγώ την άποψη μου καθώς με προβλημάτισε και εμένα το συγκεκριμένο πριν καιρό, με προβλημάτισε επίσης αν θα έκανα χρήση και τα δυο μαζί. Το οποίο δεν χρειάστηκε τελικά γιατί η εξαγωγή θρεπτικών είναι θεαματική σε βαθμό που προσθέτω με δοσομετρική ΝΟ3.

κατέληξα σε refigium, το οποίο το έχω πριν το σκίμερ για να βιοδιασπά τροφές και να κρατάει τα μεγάλα κομμάτια, έβαλα και δυο γαρίδες μέσα τόσο για να τρώνε την τροφή που επικάθεται.

θυσίασα βέβαια αρκετό χώρο για να το κάνω στο 15% του main.


REFIGIUM +

- ανάπτυξη ζωής φουλ, κυρίως ωφέλιμο ζωοπλαγκτον και πάντα ένα μέρος που είναι σαν λίκνο ζωής καθώς στο main τα ψάρια μπορεί να μην αφήνουν εύκολα ενήλικα αμφίποδα, ισόποδα, κτλ, ειδικά αν έχεις ψάρια τύπου wrasse
- χώρος για καραντίνα ή και για φιλοξενία ψαριών που δημιουργούν πρόβλημα στο main, όλοι έχουμε κάνει κακές επιλογές νομίζω και πάντα ψάχνουμε να πιάσουμε το ψάρι και μετά που να το πάμε, είναι μια καλή ενδιάμεση λύση μέχρι την οριστική λύση
- κατά την απομάκρυνση μέρους της άλγης δεν διαταράσετε το σύστημα, καθώς άμεσα ''παίρνει μπροστά'' ή και ποτέ δεν σταματάει
- έχεις εικονα ανάπτυξης και το refigium μπορεί να είναι το μονιτορ για το κυρίως αν διαβάζεις σημάδια, όπως μη ανάπτυξη της άλγης και έναρξη κυάνο
- αύξηση της βιολογιάς με βράχο που μπορείς να προσθέσεις εκεί
- αν ρυθμίσεις σωστά την κυκλοφορία δημιουργείς ζώνη συγκέντρωσης των detritus και εύκολης απομάκρυνσης με τις αλλαγές νερού, αν και αυτό μπορεί να γίνει και σε άλλο σημείο του sub
- κ.α.

REFIGIUM -

- μπορεί να βγαίνει η χαέτο στην επιφάνεια και να μυρίζει, θέλει έλεγχο
- το φως αν δεν κάνεις σωστή μελέτη όπως ανέφεραν και οι φίλοι παραπάνω δημιουργεί προβλήματα, αποτρέπεται με μαύρα τζάμια γύρω γύρω εκτός από το μπροστά και φως τέτοιο που να μην διαχέεται γύρω γύρω και να είναι πολύ κοντά στην επιφάνεια
- δύσκολη πρόσβαση αν έχεις μικρό χώρο
- πιθανοί ανεξέλεγτοι οργανισμοί, όπως άλγες και απταίζιες που μπορεί να σου πηγαίνουν στο ενυδρείο, άρα πολύ καλό έλεγχο του τι βάζεις
- θέλει χώρο, αν δεν έχεις χώρο και γίνει μικρό δημιουργεί πολλά προβλήματα και συχνή συντήρηση ( εξαγωγή άλγης)
- αν το κάνεις χωρίς χρήση κάλτσας ή κάποιας μηχανικής φίλτρανσης κρατάει ντετριτους και μέσα στην άλγη αρκετή και πρέπει κατά διαστήματα να την αναδεύεις για να καθαρίζει
- κ.α.

για τον ριάκτορα θα έλεγα τα εξής:

ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ +
-πολύ θετικό το ότι η πηγή φωτός πηγαίνει συγκεκριμένα στον στόχο που είναι η άλγη που θες να μεγαλώσεις
-γρήγορη ανάπτυξη
- ελεγχόμενος χώρος
- όχι οσμές και αταξία
- τρομερά πολύ καλή λύση αν δεν έχεις χώρο κάτω ή αν δεν έχεις καν sub, μπορεί δηλαδή ένα ενυδρείο πλάτης να τον τροφοδωτεί
- αν έχεις μικρό refigium είναι μια έχτρα λύση για να μεγαλώσεις την εξαγωγή θρεπτικών
- κ.α.


ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ -
- με το άνοιγμά του διαταράσετε όλη η ζωή που έχει δημιουργηθεί απο ζωοπλαγκτον, πολλές φορές δεν μένει τίποτα γιατί ως συνήθως τον πλένεις για να έχει καλή διαπερατότητα το φως
- οι ροές δεν αφήνουν εύκολα να δημιουργηθεί ζωή
- αν έχεις πολλά θρεπτικά σημαίνει συχνό άνοιγμα και αν τον ξεχάσεις τότε μπορεί να στουμπώσει και να αρχίσει να λιώνει η άλγη με αντίστροφα προβλήματα
- μεγάλο κόστος αγοράς για έναν καλό και αξιόλογο
- μπορεί να αργήσει να πάρει μπροστά αν αφαιρέσεις μεγάλη ποσότητα και αφήσεις μικρή ποσότητα άλγης
- βασικό, ότι σε περιορίζει σε ότι αφορά την άλγη και μπορεί να δουλέψει μόνο με χαέτο, γιατί σχεδόν καμιά άλλη δεν μπορεί εύκολα να διατηρηθεί σε ριάκτορα
- λίγο ρίσκο να μην σκάσει κάνα λάστιχο ή να μην κλείσει σωστά και να έχεις διαρροές, ειδικά αν τον έχεις εκτός sub
- κ.α.

δυστυχώς δεν ξέρω να βάζω φωτογραφίες για να σας έβαζα καμιά από το δικό μου, είμαι άσχετος :lol:

τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη και εμπειρίες, δεν σημαίνει πως δεν δουλεύουν και τα δυο εξίσου καλά, έχουν τα συν και τα πλην, ανάλογα με το τι έχεις στην διάθεση σου.

πάντως αν μπορούσα να κάνω ένα ενυδρείο refigium στο 100%+ του main και να το είχα μόνο βράχο και άλγες θα το έκανα χωρίς δεύτερη κουβέντα, αλλά δεν έχω χώρο δυστυχώς( προς το παρόν :lol: ).
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην nervas for the post (total 4):
trelopoulos (Κυρ 02 Ιαν 2022, 14:02) • Νίκος (Τρί 04 Ιαν 2022, 09:17) • pagokoftis (Τετ 05 Ιαν 2022, 00:35) • Iliasy (Παρ 28 Ιαν 2022, 10:06)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: REFIGIUM Ή ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΧΑΕΤΟ

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 04 Ιαν 2022, 09:18

nervas έγραψε:
Κυρ 02 Ιαν 2022, 13:01
Καλή χρόνια με υγεία κύριοι!

ας πω και εγώ την άποψη μου καθώς με προβλημάτισε και εμένα το συγκεκριμένο πριν καιρό, με προβλημάτισε επίσης αν θα έκανα χρήση και τα δυο μαζί. Το οποίο δεν χρειάστηκε τελικά γιατί η εξαγωγή θρεπτικών είναι θεαματική σε βαθμό που προσθέτω με δοσομετρική ΝΟ3.

κατέληξα σε refigium, το οποίο το έχω πριν το σκίμερ για να βιοδιασπά τροφές και να κρατάει τα μεγάλα κομμάτια, έβαλα και δυο γαρίδες μέσα τόσο για να τρώνε την τροφή που επικάθεται.

θυσίασα βέβαια αρκετό χώρο για να το κάνω στο 15% του main.


REFIGIUM +

- ανάπτυξη ζωής φουλ, κυρίως ωφέλιμο ζωοπλαγκτον και πάντα ένα μέρος που είναι σαν λίκνο ζωής καθώς στο main τα ψάρια μπορεί να μην αφήνουν εύκολα ενήλικα αμφίποδα, ισόποδα, κτλ, ειδικά αν έχεις ψάρια τύπου wrasse
- χώρος για καραντίνα ή και για φιλοξενία ψαριών που δημιουργούν πρόβλημα στο main, όλοι έχουμε κάνει κακές επιλογές νομίζω και πάντα ψάχνουμε να πιάσουμε το ψάρι και μετά που να το πάμε, είναι μια καλή ενδιάμεση λύση μέχρι την οριστική λύση
- κατά την απομάκρυνση μέρους της άλγης δεν διαταράσετε το σύστημα, καθώς άμεσα ''παίρνει μπροστά'' ή και ποτέ δεν σταματάει
- έχεις εικονα ανάπτυξης και το refigium μπορεί να είναι το μονιτορ για το κυρίως αν διαβάζεις σημάδια, όπως μη ανάπτυξη της άλγης και έναρξη κυάνο
- αύξηση της βιολογιάς με βράχο που μπορείς να προσθέσεις εκεί
- αν ρυθμίσεις σωστά την κυκλοφορία δημιουργείς ζώνη συγκέντρωσης των detritus και εύκολης απομάκρυνσης με τις αλλαγές νερού, αν και αυτό μπορεί να γίνει και σε άλλο σημείο του sub
- κ.α.

REFIGIUM -

- μπορεί να βγαίνει η χαέτο στην επιφάνεια και να μυρίζει, θέλει έλεγχο
- το φως αν δεν κάνεις σωστή μελέτη όπως ανέφεραν και οι φίλοι παραπάνω δημιουργεί προβλήματα, αποτρέπεται με μαύρα τζάμια γύρω γύρω εκτός από το μπροστά και φως τέτοιο που να μην διαχέεται γύρω γύρω και να είναι πολύ κοντά στην επιφάνεια
- δύσκολη πρόσβαση αν έχεις μικρό χώρο
- πιθανοί ανεξέλεγτοι οργανισμοί, όπως άλγες και απταίζιες που μπορεί να σου πηγαίνουν στο ενυδρείο, άρα πολύ καλό έλεγχο του τι βάζεις
- θέλει χώρο, αν δεν έχεις χώρο και γίνει μικρό δημιουργεί πολλά προβλήματα και συχνή συντήρηση ( εξαγωγή άλγης)
- αν το κάνεις χωρίς χρήση κάλτσας ή κάποιας μηχανικής φίλτρανσης κρατάει ντετριτους και μέσα στην άλγη αρκετή και πρέπει κατά διαστήματα να την αναδεύεις για να καθαρίζει
- κ.α.

για τον ριάκτορα θα έλεγα τα εξής:

ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ +
-πολύ θετικό το ότι η πηγή φωτός πηγαίνει συγκεκριμένα στον στόχο που είναι η άλγη που θες να μεγαλώσεις
-γρήγορη ανάπτυξη
- ελεγχόμενος χώρος
- όχι οσμές και αταξία
- τρομερά πολύ καλή λύση αν δεν έχεις χώρο κάτω ή αν δεν έχεις καν sub, μπορεί δηλαδή ένα ενυδρείο πλάτης να τον τροφοδωτεί
- αν έχεις μικρό refigium είναι μια έχτρα λύση για να μεγαλώσεις την εξαγωγή θρεπτικών
- κ.α.


ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ -
- με το άνοιγμά του διαταράσετε όλη η ζωή που έχει δημιουργηθεί απο ζωοπλαγκτον, πολλές φορές δεν μένει τίποτα γιατί ως συνήθως τον πλένεις για να έχει καλή διαπερατότητα το φως
- οι ροές δεν αφήνουν εύκολα να δημιουργηθεί ζωή
- αν έχεις πολλά θρεπτικά σημαίνει συχνό άνοιγμα και αν τον ξεχάσεις τότε μπορεί να στουμπώσει και να αρχίσει να λιώνει η άλγη με αντίστροφα προβλήματα
- μεγάλο κόστος αγοράς για έναν καλό και αξιόλογο
- μπορεί να αργήσει να πάρει μπροστά αν αφαιρέσεις μεγάλη ποσότητα και αφήσεις μικρή ποσότητα άλγης
- βασικό, ότι σε περιορίζει σε ότι αφορά την άλγη και μπορεί να δουλέψει μόνο με χαέτο, γιατί σχεδόν καμιά άλλη δεν μπορεί εύκολα να διατηρηθεί σε ριάκτορα
- λίγο ρίσκο να μην σκάσει κάνα λάστιχο ή να μην κλείσει σωστά και να έχεις διαρροές, ειδικά αν τον έχεις εκτός sub
- κ.α.

δυστυχώς δεν ξέρω να βάζω φωτογραφίες για να σας έβαζα καμιά από το δικό μου, είμαι άσχετος :lol:

τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη και εμπειρίες, δεν σημαίνει πως δεν δουλεύουν και τα δυο εξίσου καλά, έχουν τα συν και τα πλην, ανάλογα με το τι έχεις στην διάθεση σου.

πάντως αν μπορούσα να κάνω ένα ενυδρείο refigium στο 100%+ του main και να το είχα μόνο βράχο και άλγες θα το έκανα χωρίς δεύτερη κουβέντα, αλλά δεν έχω χώρο δυστυχώς( προς το παρόν :lol: ).

Τα είπες ολα τεκμηριωμένα και αναλυτικότατα, μπράβο!🥰

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: REFIGIUM Ή ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΧΑΕΤΟ

Δημοσίευση από Tomas » Τετ 05 Ιαν 2022, 02:11

Αναλυτικοτατη παρουσίαση. Απλα μ φαινεται τεραστιο το 15% π αναφερεις αν σκεφτεις κ λοιπο εξοπλισμο. Θα ηταν ιδανικο ομως να χαμε ενα κελαρι με το σαμπ λγη βραχο κλπ. Η συντηρηση θα μπορουσε να γινει ακομα πιο παιχνιδι!! Ασ ονειρευτω λοιπον 😛😛😛
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas για αυτή τη δημοσίευση:
Desmo (Παρ 07 Ιαν 2022, 18:38)
Thomas oikonomou

Desmo
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Παρ 10 Ιαν 2020, 18:54
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 113 times
Του έχουν βάλει Like: 239 times

Re: REFIGIUM Ή ΡΙΑΚΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΧΑΕΤΟ

Δημοσίευση από Desmo » Παρ 07 Ιαν 2022, 18:39

Tomas έγραψε:
Τετ 05 Ιαν 2022, 02:11
Αναλυτικοτατη παρουσίαση. Απλα μ φαινεται τεραστιο το 15% π αναφερεις αν σκεφτεις κ λοιπο εξοπλισμο. Θα ηταν ιδανικο ομως να χαμε ενα κελαρι με το σαμπ λγη βραχο κλπ. Η συντηρηση θα μπορουσε να γινει ακομα πιο παιχνιδι!! Ασ ονειρευτω λοιπον 😛😛😛
:lol: :lol: :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”