Δοσομετρικη αντλια

Απάντηση
sfever
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 05 Απρ 2021, 05:06
Τοποθεσία: ΑΧΑΡΝΕΣ
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Δοσομετρικη αντλια

Δημοσίευση από sfever » Δευ 27 Μαρ 2023, 14:52

Καλησπέρα σας ξεκινάω ένα θέμα που ίσως φανεί πολύ απλό σε εσάς αλλά εγώ δεν το έχω καταλάβει πολύ καλά.

Έχω ένα reef 60 λίτρα και το τρέχω 2 χρόνια τώρα χωρίς να έχω κάποια δοσομετρικη αντλία.

Προς το παρόν έχω βάλει μαλακά πιο εύκολα κοραλια και σκεφτόμουνα να ανέβω λίγο βαθμό δυσκολίας σιγά σιγά.

Τα πιο απαιτητικα κοραλια αν έχω καταλάβει καλά θέλουν την ύπαρξη και μιας δοσομετρικης αντλίας οπότε οι απορίες μου είναι οι εξής.

Μου κάνει μια μικρή δοσομετρικη πχ η d-d single channel, τι υγρά πρέπει να συμπληρώνω αν την πάρω? Που θα με βοηθήσει πραγματικά η αγορά της?

Ευχαριστώ προκαταβολικά



odin79
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ 2018, 22:43
Τοποθεσία: livadeia
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 12 times

Re: Δοσομετρικη αντλια

Δημοσίευση από odin79 » Τρί 28 Μαρ 2023, 12:03

το πρωτο που πρεπει να κανες ειναι να μετρας με τεστακια το kη ca mg για να δεις τι χρειαζετε να συμπληρωνεις. συνηθως βαζουμε 3 συστατικα kh ασεστιο και μαγνησιο. οποτε θες δοσομετρικη τριπλη.εγω εδω και ενα μηνα βαζω το all for reef που τα εχει ολα μεσα και κραταει τα παντα πολυ καλα. αυτο μπορεις να το βαλεις με μια μονη δοσομετρικη...βασικα διαβασε για την μεθοδα balling να παρεισ μια ιδεα

sfever
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 05 Απρ 2021, 05:06
Τοποθεσία: ΑΧΑΡΝΕΣ
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Δοσομετρικη αντλια

Δημοσίευση από sfever » Τρί 28 Μαρ 2023, 18:09

Αν βαζω το all for reef (οποτε μια αντλια για αυτο) μια φορα την ημερα πχ. μπορω αν παρω τριπλη δοσομετρικη να ρυθμιστει ξεχωριστα για να βαζω βακτηρια εβδομαδιαιως και ενα αλλο για την υγεια των ψαριων τυπου vitamin c?
Οποτε εννοω εχει νοημα μια μεγαλη δοσομετρικη ( 3-4 αντλιες) για ενα μικρο ενυδρειο για την αυτοματοποιηση ολων των πιθανων συμπληρωματων που βαζω η' την δοσομετρικη την θες μονο για την σταθεροποιηση των παραμετρων σε ενα ενυδρειο ( αρα αρκει και μια μονη για το all for reef)?

odin79
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ 2018, 22:43
Τοποθεσία: livadeia
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 12 times

Re: Δοσομετρικη αντλια

Δημοσίευση από odin79 » Πέμ 30 Μαρ 2023, 11:22

με την δοσομτρικη βαζεισ οτι τηεσ οποτε και τα 2 σωστα ειναι ποθ λεσ οποτε διαλεξε και παρε

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Δοσομετρικη αντλια

Δημοσίευση από Revolution1925 » Πέμ 06 Απρ 2023, 22:00

Μια 3πλη δοσομετρικη και είσαι κομπλέ. Και All for reef να δουλέψεις μπορεί μετά από λίγο καιρό να χρειάζεσαι κάποιο στοιχείο παραπάνω. Οπότε παίρνεις μια 3πλη και κάνεις σωστή δουλειά.

Η δοσομετρικη μπορεί να ρίξει ότι υγρό θες, όσα ml θες, και όσες φορές τις μέρας θες.

Το θέμα με τα υπόλοιπα υγρά πχ. Βακτήρια η και άλλα, είναι ότι τα περισσότερα πρέπει να είναι σφραγιστα η στο ψηγειο πχ.
Οπότε θεωρητικά μπορείς να ρίξεις ότι υγρό θες με την δοσομετρικη, αλλά σε γενικές γραμμές ρίχνουμε τα 3 βασικά στοιχεία.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Revolution1925 για αυτή τη δημοσίευση:
freediver (Σάβ 08 Απρ 2023, 09:27)

sfever
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 05 Απρ 2021, 05:06
Τοποθεσία: ΑΧΑΡΝΕΣ
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Δοσομετρικη αντλια

Δημοσίευση από sfever » Παρ 07 Απρ 2023, 14:52

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια ,σιγουρα με βοηθησατε να ξεδιαλυνω στο μυαλο μου το θεμα της δοσομετρικης γιατι δεν ειχα ξεκαθαρη εικονα. Αν εχει καποιος να προτιενει καποια μικρη οικονομικη 3-4αρα ( ιδανικα με χειρισμο απο το κινητο) η΄να πουλαει στειλτε μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λοιπός εξοπλισμός”