Xepta autobalance

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Xepta autobalance

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τετ 29 Δεκ 2021, 10:27

Όπως λέει και ο τίτλος δουλεύω εδώ και περίπου 20 μέρες το xepta autobalance.

Επειδή βλέπουμε ότι υπάρχει ενδιαφέρον για το μηχάνημα και από άλλους χομπιστες είπαμε να κάνουμε μια παρουσίαση για να δούμε λίγο πιο αναλυτικά πως δουλεύει το μηχάνημα και να λυθούν τυχών απορίες!

Το μηχάνημα λοιπόν μετράει αυτόματα το KH και το Ph και συμπληρώνει αυτόματα Kh ca mg και trace elements(το mg και τα trace είναι στο ίδιο μπουκαλάκι οπότε από εδώ και πέρα θα γράφω μόνο trace) σύμφωνα με την κατανάλωση του KH σε αναλογία 3 προς 1.

Για να το πούμε λίγο πιο απλά. Αν πχ το μηχάνημα ρίξει 3ml kh, θα ριξει ταυτόχρονα από 1 ml ca και trace.
Μέχρι στιγμής οι τιμές μου είναι σταθεροτατες και στα 3 βασικά στοιχεία του ενυδρείου (kh, ca, mg)

Το μηχάνημα συνδέεται στο ίντερνετ του σπιτιού και δουλεύει με δική του εφαρμογή στο κινητό. Εδώ να πω ότι δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα με το σεταρισμα του μηχανήματος και της εφαρμογής. Όλα είναι πολύ απλά και εύκολα. Το ίδιο πράγμα ισχύει και για την εφαρμογή η οποία είναι απλή και εύκολη στην χρήση.
Δεν υπάρχει η δυνατότητα απομακρυσμενης παρακολούθησης μέχρι στιγμής αλλά θα μπει στο επόμενο update που περιμένουμε. Αυτή την στιγμή δηλαδή για να δεις τι και πως έριξε το μηχάνημα πρέπει να είσαι σπίτι

Υπάρχει και ένα πρόσθετο μηχάνημα το abex το οποίο συνδέεται πάνω στο autobalance και μετράει και το ca και το mg. ΔΕΝ έχω το abex και ότι γράφουμε είναι για το autobalance.

Στην συσκευασία υπάρχει το autobalance, το ph probe, σωληνάκια για τις αντλίες και κάποια δοχεια και υγρα για το καλιμπραρισμα των αντλιών και του ph probe. Το υγρό reagent και σκονες της xepta για τα στοιχεία kh ca mg. Ανάλογα τι πακέτο θα πάρεις έρχονται και ανάλογες ποσότητες. Εγώ πήρα από 5 λίτρα στοιχεία και 5 λίτρα reagent.

Το μηχάνημα έχει δυνατότητα να μετράει και να συμπληρώνει από 2 έως 24 φορές την μέρα. Όπως είναι φυσικό, όσες περισσότερες φορές το βάλεις να μετράει και να συμπληρώνει, τόσο πιο σταθερές σου κρατάει τις τιμές. Επίσης όσες περισσότερες φορές το βάλεις να μετράει τόσο πιο γρήγορα θα τελειώσει και το reagent. Αυτά τώρα αλλάζουν από ενυδρείο σε ενυδρείο ανάλογα με τις καταναλώσεις και τις απαιτήσεις που έχει το σύστημα του καθένα.
Εγώ μέχρι στιγμής το έχω βάλει να μετράει και να συμπληρώνει 4 φορές την μέρα και στις 20 μέρες έχω τελειώσει περίπου 400 ml απ το reagent.

Το μηχάνημα τραβάει νερο απ το ενυδρείο σε ένα κύπελλο που έχει μέσα, ρίχνει reagent μέσα στο κύπελλο, μετράει και ξαναριχνει το νερό πίσω στο ενυδρείο. Το νερό με το reagent που γυρνάει πίσω στο ενυδρείο είναι reef safe και δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στα νερά μας.

Η εταιρεία προτείνει καλημπραρισμα στις αντλίες κάθε 15 μέρες και στο ph probe κάθε μήνα αν δεν κάνω λάθος. Σου πετάει μυνημα στην εφαρμογή όταν περάσουν οι μέρες.

Το μηχάνημα πρέπει να βρίσκεται πάνω απ την στάθμη του νερου του ενυδρείου ή του σαμπ. Όσοι έχουν σαμπ αυτό δεν είναι πρόβλημα, εγώ που έχω σαμπ πλάτης έφτιαξα ένα ντουλαπι δίπλα στο ενυδρείο και έβαλα το μηχάνημα πάνω απ την στάθμη του νερου μου.

Σε περίπτωση που το μηχάνημα μετρήσει πολύ διαφορετικές τιμές απ αυτές που έχει συνηθίσει σταματάει αυτόματα και σου πετάει μυνημα στην εφαρμογή να δεις τι δεν πάει καλά.

Τελειώνοντας να πω ότι στις 20 μέρες που το δουλεύω είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το μηχάνημα. Βέβαια 20 μέρες δεν είναι τπτ για να έχω ολοκληρωμένη άποψη και ο καιρός θα δείξει αν άξιζε η αγορά του. Μέχρι στιγμής πάντως δεν το έχω μετανιώσει!

Επίσης η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν είναι ένα μηχάνημα που είναι απαραίτητο για το ενυδρείο. Και με την δοσομετρικη έκανα σοβαρή δουλειά 5 χρόνια τώρα. Απλά γλιτώνεις απ τα συνεχόμενα τεστ και ξέρεις οποία στιγμή θελήσεις τι γίνεται με τα νερά σου με το πάτημα ενός κουμπιού.

Για το κόστος δεν θα μιλήσω καθόλου, με μια αναζήτηση μπορεί ο καθένας να το δει και να κρίνει αν συμφέρει η αγορά του στο ενυδρείο του!

Οτιδήποτε απορία έχετε με χαρά να την απαντήσω και να βοηθήσω όσο μπορώ!

Και κάποιες φώτο απ το μηχάνημα!





Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Revolution1925 για αυτή τη δημοσίευση:
Iliasy (Τετ 29 Δεκ 2021, 19:08)



kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Τετ 29 Δεκ 2021, 12:37

Πολύ καλή και αναλυτική παρουσίαση!!!! 👌👌
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 29 Δεκ 2021, 13:02

Μπράβο Άρη, σούπερ παρουσίαση και πολύ αναλυτική!

Desmo
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Παρ 10 Ιαν 2020, 18:54
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 113 times
Του έχουν βάλει Like: 239 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Desmo » Τετ 29 Δεκ 2021, 13:16

Ωραίος Άρη ευχαριστούμε για την ενημέρωση…..
Να κάνω κάποιες ερωτήσεις που ανακάλυψα πανω στο ψάξιμο να μας πεις εσυ που το δουλευεις…!!!!!
1.μπορεις αρχικά να μας πεις λίγο τι μετρήσεις εχει εσυ προσωπικά;;;
2.το ηλεκτρόδιο που μετράει κεχα κ πεχα ξέρουμε κάθε ποτε θελει αλλαγή;
3.αυτό που μας λες 1 προς τρία μπορεί να αλλάξει;;
Δηλαδή το εννοώ αν εσυ παίζεις με 7,5 κχ τι μετρήσεις θα σου δώσει το ασβεστιο κ το μαγνήσιο;;;;

Αυτά για αρχή για να βαλουμε μια σειρά κ να καταλάβουμε τι λειτουργία του….

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τετ 29 Δεκ 2021, 16:14

1)Οι μετρήσεις μου τις τελευταίες 15 μέρες που μετράω σχεδόν καθημερινά με σαλιφερτ για να τεστάρω και το μηχάνημα είναι.
KH 8,10-8,20
Ca 425
Mg 1410

2) Αυτό δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια, αλλά μόλις ρώτησα και περιμένω απάντηση. Μόλις μάθω θα απαντήσω στα σίγουρα.

3) Ναι μπορεί να αλλάξει. Αν δεις πχ ότι το ca σου είναι η παραπάνω η λιγότερο απ όσο το θέλεις μπορείς να το ρυθμίσεις να ρίχνει πιο λίγο η πιο πολύ ανάλογα πως το θέλεις. Εγώ δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι τέτοιο.
Τώρα ακριβώς νούμερα δεν μπορώ να σου πω γιατί έχω ρυθμίσει το kh μου στο 8 και όχι στο 7.5.

Αλλά ξαναλέω αν βλέπεις το ca σου ή το mg σου να είναι η περισσότερο η λιγότερο απ αυτό που θες να κρατάς ρυθμίζεις το μηχάνημα να ρίχνει πιο λίγο η πιο πολύ αντίστοιχα

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τετ 29 Δεκ 2021, 16:18

Ολα αυτά που λέμε αν δουλεύεις το μηχάνημα στο αυτόματο και με τα δικά του υγρά.
Υπάρχει η δυνατότητα να δουλέψεις και manual και με άλλα υγρά αλλά τότε το μηχάνημα απλά θα μετράει το kh και θα δουλεύει σαν δοσομετρικη και θα ρίχνει ζουμιά όσα ml του πεις ότι ώρες του πες.

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τετ 29 Δεκ 2021, 16:20

Δεν ξέρω αν είναι κατανοητά όπως τα γράφω. Αν κάτι δεν είναι με ρωτάτε ελεύθερα παιδιά. Όσο πιο πολλές απορίες τόσο πιο καλά και για μένα. Μαζί το μαθαίνουμε!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Tomas » Τετ 29 Δεκ 2021, 17:31

Πολυ ωραια παρουσιαση!! Φαινεται εργαλειο για μας τους γκατζετακηδες
Thomas oikonomou

Desmo
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Παρ 10 Ιαν 2020, 18:54
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 113 times
Του έχουν βάλει Like: 239 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Desmo » Τετ 29 Δεκ 2021, 17:33

Μια χαρά τς λες...το 7,5 που σου έθεσα ήταν ένα τυχαίο νούμερο...
Το μόνο που εχω διαβάσει είναι ότι παιζει χαμηλά το μαγνησιο κ ότι είναι λίγο ένα θέμα να ζητήσεις να ανεβεί γιατί μαζί με μαγνησιο ρίχνει κ τα trace....
Αλλά μια χαρά αναμένουμε πληροφορίες όσο το δουλευεις σίγουρα θα ανακαλύπτεις κ αλλά πραγματάκια χρήσιμα να μοιραστείς που μας λύνουν απορίες!
Είδη κάλυψες αρκετά!!!

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τετ 29 Δεκ 2021, 18:16

Ναι μαζί με το μαγνήσιο είναι και τα trace.
Πήρα απάντηση. Το ph probe κρατάει 9-12 μήνες και σου βγάζει μυνημα στην εφαρμογή ποτέ θέλει αλλαγή!

Άβαταρ μέλους
GiannisFil
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 538
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 21:50
Τοποθεσία: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Έχει βάλει Like: 102 times
Του έχουν βάλει Like: 139 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από GiannisFil » Τετ 29 Δεκ 2021, 18:17

Ωραία παρουσίαση Άρη!!! Μπράβο!! Είναι ενδιαφέρον εργαλείο!

Desmo
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Παρ 10 Ιαν 2020, 18:54
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 113 times
Του έχουν βάλει Like: 239 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Desmo » Τετ 29 Δεκ 2021, 19:38

Revolution1925 έγραψε:
Τετ 29 Δεκ 2021, 18:16
Ναι μαζί με το μαγνήσιο είναι και τα trace.
Πήρα απάντηση. Το ph probe κρατάει 9-12 μήνες και σου βγάζει μυνημα στην εφαρμογή ποτέ θέλει αλλαγή!
Σου είπαν τιμή αρη;;;

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τετ 29 Δεκ 2021, 20:07

Όχι δεν ρώτησα να σου πω την αλήθεια. Με μια γρήγορη αναζήτηση γύρω στο 50αρικο το βλέπω πάντως.

bam-bam
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Δευ 30 Αύγ 2021, 15:33
Τοποθεσία: Κορυδαλλος
Mood:
Έχει βάλει Like: 61 times
Του έχουν βάλει Like: 32 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από bam-bam » Τετ 29 Δεκ 2021, 23:44

Σ ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες που μας έδωσες! Ωραία αναλυτική παρουσίαση που σίγουρα θα μας βοηθήσει όλους!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην bam-bam για αυτή τη δημοσίευση:
Revolution1925 (Παρ 31 Δεκ 2021, 20:01)
Παναγιώτης :fish4:

odin79
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ 2018, 22:43
Τοποθεσία: livadeia
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 12 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από odin79 » Τρί 04 Ιαν 2022, 10:01

καιρο τωρα το χαλβαδιαζω το xepta. χρισιμοποιω το μπαλινγκ της xepta σε δοσομετρικη σε 3-1-1 kh ca trace,μια παρατηρηση που εχω ειναι οτι το μαγνησιο θελει συμπληρωμα γιατι πεφτει αρκετα.

odin79
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ 2018, 22:43
Τοποθεσία: livadeia
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 12 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από odin79 » Τρί 04 Ιαν 2022, 19:04

Desmo έγραψε:
Τετ 29 Δεκ 2021, 17:33
Μια χαρά τς λες...το 7,5 που σου έθεσα ήταν ένα τυχαίο νούμερο...
Το μόνο που εχω διαβάσει είναι ότι παιζει χαμηλά το μαγνησιο κ ότι είναι λίγο ένα θέμα να ζητήσεις να ανεβεί γιατί μαζί με μαγνησιο ρίχνει κ τα trace....
Αλλά μια χαρά αναμένουμε πληροφορίες όσο το δουλευεις σίγουρα θα ανακαλύπτεις κ αλλά πραγματάκια χρήσιμα να μοιραστείς που μας λύνουν απορίες!
Είδη κάλυψες αρκετά!!!
στα τρεις αναφερει οτι δεν πρεπει να προσπαθησεις να ανεβασεις το μαγνησιο μεσω του προσθετου trace ..εχει ειδικο προσθετο μαγνησιο..

Desmo
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Παρ 10 Ιαν 2020, 18:54
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 113 times
Του έχουν βάλει Like: 239 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Desmo » Πέμ 06 Ιαν 2022, 15:29

Κ πως το ρίχνει;;

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τετ 16 Φεβ 2022, 09:15

Ένα μικρό ο update για να είμαστε δίκαιοι.

Έχει δίκιο σε αυτό που έλεγε ο desmo παραπάνω για το μαγνήσιο. Κρατούσα μαγνήσιο 1400 και το είδα να φτάνει μέχρι 1250 (μετά συμπλήρωσα χερατα δεν μπορούσα να ρισκάρω παραπάνω για το που θα φτάσει)

Οπότε έχω φτιάξει ένα μπουκάλι μαγνήσιο και ρίχνω μια στο τόσο με το χέρι. Εμένα προσωπικά δεν μου είναι πρόβλημα γιατί δεν έχω και πολυ κατανάλωση μαγνησίου.
Με φίλο που μίλησα εχθές, δεν παρατήρησε στο δικό του ενυδρείο κάτι τέτοιο, οποτε ίσως να έχει να κάνει και με το σύστημα. Όπως και να έχει χρειάζεται μια παρακολούθηση για να είσαι σίγουρος.

Αυτό φυσικά θα λυθεί αν κουμπώσεις και το abex.

Στο επόμενο update, σύμφωνα με την εταιρεία, το μηχάνημα θα έχει την δυνατότητα να μετράει και την αλατοτητα αλλά και τα trace!

Οι αντλίες θέλουν καλιμπραρισμα 1 φορά στις 15 μέρες, και το probe μια φορά τον μήνα. Σου πετάει μυνημα στην εφαρμογή. Η διαδικασία καλιμπραρισματος ειναι κάνα 5 λεπτό.
Εδώ να πω ότι άφησα το μηχάνημα 1,5 μήνα χωρίς καλιμπραρισμα για να το τεστάρω και δεν βρήκα αλλαγές. Αυτό έγινε καθαρά για να τεστάρω το μηχάνημα και εννοείτε ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάτι τέτοιο. Κανονικά καλιμπραρισμα οπότε λέει η εταιρεία για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!

Επίσης κάτι που θέλει προσοχή και δεν το πήρα χαμπάρι στην αρχή. Το σωληνάκι που τραβάει το reagent εχει πιο μικρή διατομή από τα υπόλοιπα σωληνάκια. Αυτό δεν το είχα καταλάβει απ την αρχή με αποτέλεσμα να παίρνει αέρα το σωληνάκι του reagent και να μην παίρνω σωστές μετρήσεις του kh και φυσικά να μην είναι σωστές οι δώσεις των στοιχείων στο ενυδρείο.
Το πήρα χαμπάρι νωρίς οπότε δεν έγινε κάποια ζημιά εκτός από μια σταδιακή αύξηση του kh στο 9,2 που δεν προκάλεσε κάποιο πρόβλημα.

Δεν φταίει το μηχάνημα εγώ φταίω που δεν ήμουν προσεκτικός. Η εταιρία σου δίνει σωληνάκι μικρότερης διατομής αλλά εγώ δεν το κατάλαβα απ την αρχή και είχε βάλει το πιο μεγάλο σωληνάκι.
Οπότε λίγο προσοχή στο σωληνάκι του reagent παιδιά.

Τελειώνοντας να πω ότι με ένα σωστό και προσεκτικό σεταρισμα του μηχανήματος στην αρχή και μια παρακολούθηση στις τιμές αραιά και που με τα salifert δεν έχω κανένα πρόβλημα με το εργαλείο.

Δουλεύει απροβληματιστα και μέχρι στιγμής δεν έχω μετανιώσει την αγορά του!

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από mixalisdarras » Τετ 16 Φεβ 2022, 11:50

Πολυ ωραια ενημερωση και αναλυτικη σε ευχαριστουμε πολυ!!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην mixalisdarras για αυτή τη δημοσίευση:
Revolution1925 (Πέμ 17 Φεβ 2022, 11:44)

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Revolution1925 » Δευ 23 Μάιος 2022, 10:27

Καλημέρα. Όπως έγραψα και στο θέμα μου συνάντησα ένα 'προβλημα' με το μηχάνημα και είπα να το γράψω εδώ.

Κάποια στιγμή λοιπόν σταμάτησε να γυρνάει το μαγνητακι που έχει το μηχάνημα για να ανακατεύει το νερό. Έκανα επανεκκίνηση στο μηχάνημα αλλά πάλι τπτ.
Έβγαλα και πακεταρησα το μηχάνημα να το στείλω στο κατάστημα για να φτιαχτεί. Για καλή μου τύχη φίλος απ την Αλεξανδρούπολη που δουλεύει το xepta μου είπε να καθαρίσω το ποτηράκι που μαζεύει το νερό και να δω μήπως στρώσει.

Αυτό ήταν το θέμα τελικά! Το ποτηράκι πιάνει μια ψιλή διαφανή γλίτσα που εμπόδιζε το μαγνητακι να γυρίσει. Με ένα καθάρισμα το μηχάνημα έστρωσε!

Οποίος λοιπόν συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα ας δοκιμάσει να καθαρίσει πρώτα το ποτηράκι!

Τέλος να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με το μηχάνημα έχω σταθεροτατες τιμές και έχω ξεμπερδέψει και με τα τεστ νερού!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Revolution1925 για αυτή τη δημοσίευση:
teo8731 (Κυρ 15 Οκτ 2023, 19:42)

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Πέμ 26 Μάιος 2022, 21:47

:goodpost:
Revolution1925 έγραψε:
Δευ 23 Μάιος 2022, 10:27
Καλημέρα. Όπως έγραψα και στο θέμα μου συνάντησα ένα 'προβλημα' με το μηχάνημα και είπα να το γράψω εδώ.

Κάποια στιγμή λοιπόν σταμάτησε να γυρνάει το μαγνητακι που έχει το μηχάνημα για να ανακατεύει το νερό. Έκανα επανεκκίνηση στο μηχάνημα αλλά πάλι τπτ.
Έβγαλα και πακεταρησα το μηχάνημα να το στείλω στο κατάστημα για να φτιαχτεί. Για καλή μου τύχη φίλος απ την Αλεξανδρούπολη που δουλεύει το xepta μου είπε να καθαρίσω το ποτηράκι που μαζεύει το νερό και να δω μήπως στρώσει.

Αυτό ήταν το θέμα τελικά! Το ποτηράκι πιάνει μια ψιλή διαφανή γλίτσα που εμπόδιζε το μαγνητακι να γυρίσει. Με ένα καθάρισμα το μηχάνημα έστρωσε!

Οποίος λοιπόν συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα ας δοκιμάσει να καθαρίσει πρώτα το ποτηράκι!

Τέλος να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με το μηχάνημα έχω σταθεροτατες τιμές και έχω ξεμπερδέψει και με τα τεστ νερού!
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 14 Ιουν 2022, 09:53

Μπράβο Άρη!👌

patreze
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ 27 Οκτ 2018, 00:19
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 6 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από patreze » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 03:16

Ετοιμάζομαι, για να το παρω το μηχάνημα. Εύχομαι να ξεμπερδέψω από τα σκαμπανευασματα των τιμών. Αλήθεια το abex το πουλάνε στην Ελλάδα; Να το παρω μια που θα πάρω και τον xepta? Και τι τιμή έχουν όλα μαζί αν τα έχετε πάρει και τα δύο;

patreze
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ 27 Οκτ 2018, 00:19
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 6 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από patreze » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 03:18

:drinkingbuddies: ευχαριστώ για την ενημέρωση σου, χομπιστα, για τον xepta.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην patreze για αυτή τη δημοσίευση:
Revolution1925 (Πέμ 07 Ιούλ 2022, 11:53)

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Revolution1925 » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 11:51

patreze έγραψε:
Πέμ 07 Ιούλ 2022, 03:16
Ετοιμάζομαι, για να το παρω το μηχάνημα. Εύχομαι να ξεμπερδέψω από τα σκαμπανευασματα των τιμών. Αλήθεια το abex το πουλάνε στην Ελλάδα; Να το παρω μια που θα πάρω και τον xepta? Και τι τιμή έχουν όλα μαζί αν τα έχετε πάρει και τα δύο;
Το abex αυτή την στιγμή δεν υπάρχει. Είχα μια ενημέρωση απ τον Δημήτρη, που πήρα το xepta, και υπάρχει η δυνατότητα για προπαραγγελια για το abex και θα κάνει 1-2 μήνες να έρθει. Υπάρχει και σειρά προτεραιότητας. Απ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω το abex θα βγαίνει περίπου στα 850 ευρώ και τα υγρά του γύρω στα 50 ευρώ.

Εγώ προσωπικά δεν το χρειάζομαι το abex και δεν έχω σκοπό να το πάρω, τουλάχιστον για αρχή. Φαντάζομαι κάποιος που θα θέλει να παρακολουθεί τα πάντα θα είναι μια καλή λύση.

Εγώ με το autobalance είμαι καλυμμένος και οι τιμές μου είναι σταθεροτατες!

patreze
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ 27 Οκτ 2018, 00:19
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 6 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από patreze » Πέμ 07 Ιούλ 2022, 17:03

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αφού είσαι καλυμμένος με το xepta, τότε προχωράω μόνο για αυτό κι εγώ. Η τιμή του abex, είναι απαγορευτική για μένα. Έτσι κι αλλιώς μόνο με torch coral, anemone sea, & goniopora, θα ασχοληθώ. Οπότε προχωράω κι εγώ, αφου με λες ότι οι τιμές σου είναι σταθεροτατες, φίλος.

patreze
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ 27 Οκτ 2018, 00:19
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 6 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από patreze » Τετ 03 Αύγ 2022, 22:45

Για το xepta θέλω κάποιες πληροφορίες, από το άτομο που το δουλεύει. Να μιλήσουμε τηλεφωνικά;

teo8731
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 29 Απρ 2023, 05:28
Τοποθεσία: ΘΙΣΒΗ - ΒΟΙΩΤΙΑ
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από teo8731 » Πέμ 07 Σεπ 2023, 14:22

καλησπέρα μπορώ να εχω μερικές πληροφορίες σχετικά .. μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα ..πως πάει το Xepta Autoballance?
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην teo8731 για αυτή τη δημοσίευση:
Revolution1925 (Πέμ 21 Σεπ 2023, 16:26)

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από Revolution1925 » Πέμ 21 Σεπ 2023, 16:31

teo8731 έγραψε:
Πέμ 07 Σεπ 2023, 14:22
καλησπέρα μπορώ να εχω μερικές πληροφορίες σχετικά .. μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα ..πως πάει το Xepta Autoballance?
Καλησπέρα! Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το μηχάνημα, δουλεύει χωρίς πρόβλημα απ την πρώτη μέρα. Οι τιμές μου είναι σταθερές και δεν με έχει ζορίσει πουθενά.
Απ τις καλύτερες και πιο χρήσιμες αγορές που έχω κάνει στο χόμπι δεν το έχω μετανιώσει καθόλου!

teo8731
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 29 Απρ 2023, 05:28
Τοποθεσία: ΘΙΣΒΗ - ΒΟΙΩΤΙΑ
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Xepta autobalance

Δημοσίευση από teo8731 » Τρί 10 Οκτ 2023, 00:43

Ευχαριστω πολυ .... μολις κουμποσα εδω και μια εβδομαδα το Xepta Autobalance + Abex...... όλα δείχνουν τελεια .. το μονο που εκανα λαθος ειναι οτι δεν πειρα το regeant Abex... οποτε αναμενω ....... ...... σαν autobalance δουλευει μια χαρα.......

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λοιπός εξοπλισμός”