Ερωτησεις για χρηση Αντιστροφης Οσμωσης

Απάντηση
sfever
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 05 Απρ 2021, 05:06
Τοποθεσία: ΑΧΑΡΝΕΣ
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Ερωτησεις για χρηση Αντιστροφης Οσμωσης

Δημοσίευση από sfever » Πέμ 16 Σεπ 2021, 15:00

Καλησπερα στην ομαδα

Θελω την γνωμη σας απο την εμπειρια σας σε χρηση αντιστροφης οσμωσης.

Τρεχω ενα θαλασσινο nano reef 54lt ( στα χερια μου απο τον Μαρτιο ...3 ζωης στον προηγουμενο κατοχο) .

Οσo καιρο το λειτουργω δεν εχω αντιστροφη οσμωση αλλα χρησιμοποιω νερο βρυσης με βελτιωτικο Prime της Seachem.

Σαν αποτελεσμα λοιπον εχω καποια νιτρικα και φωσφορικα και κατ επεκταση θεματακια αλγης.

Εχω μπει στην διαδικασια λοιπον να παρω ενα συστημα αντιστροφης οσμωσης αλλα εχω τις εξης αποριες.

- Με την οσμωση τα απαραιτητα για τα κοραλλια μου στοιχεια CA , kh/Alk , MG μηδενιζονται? οποτε θα πρεπει να τα συμπληρωνω και να αγοραζω μετα και δοσομετρικες , ζουμακια κλπ?
Με το νερο της βρυσης αυτα τα ειχα παντα σε καλα νουμερα και δεν μου δημιουργουσαν την αναγκη για συμπληρωση.

- Αν προχωρησω στην αγορα η μεταβαση απο νερο βρυσης σε οσμωσης θα πρεπει να γινει σταδιακα αν εχω καταλαβει σωστα και αν ναι πως ακριβως ( 50-50% για καποιο διαστημα?)

- Μολις τελειωσει η μεταβαση θα μπορω να ριχνω και λιγο νερο βρυσης στην οσμωση για να παιρνω τα CA , kh/Alk , MG η' αυτο θα μου χαλαει πρακτικα ολη την δουλεια που εκανε το συστημα της οσμωσης? ( νομιζω καπου το διαβασα αυτο σαν πρακτικη για να εχεις τα στοιχεια αυτα).

- Με τα σταδια εχω μπερδευτει λιγο 3 η' 5 θα κανει μεγαλη διαφορα για τις αναγκες μου?

Τελος αν καποιο μελος πουλαει συστημα αντιστροφης οσμωσης να μου στειλει πμ.



Άβαταρ μέλους
PolinaDis
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Σάβ 15 Μάιος 2021, 13:19
Τοποθεσία: Athens
Έχει βάλει Like: 35 times
Του έχουν βάλει Like: 29 times
Επικοινωνία:

Re: Ερωτησεις για χρηση Αντιστροφης Οσμωσης

Δημοσίευση από PolinaDis » Πέμ 16 Σεπ 2021, 15:14

Καλησπερα.
Tο σύστημα σου λαμβάνει τα ιχνοστοιχεία από το αλάτι που χρησιμοποιείς και όχι από νερό της βρύσης.
Εγώ πριν αγοράσω την όσμωση έτρεχα το δικό μου με φυσικό μεταλλικό εμφιαλωμένο νερό με το οποιο λειτούργησε πολύ καλά χωρίς άλγες, το μονο που μου σήκωνε πολύ το KH...στα 16 περίπου (λόγο τον ιχνοστοιχείων που περιέχει το μεταλλικο νερό που κάνανε κάποιες αντιδρασεις με τα ιχνοστοιχεία που βρίσκονται στο αλάτι). Με την όσμωση το KH έπεσε σε κανονικό.

Κανε μετρήσεις των νιτρικών-φωσφορικων του νερού βρύσης για να καταλάβεις αν πρόκεται από νερό ή από το σύστημα σου τα ανεβασμένα νούμερα.

Η εμπειρία που έχω είναι μικρή, αλλα φαντάζομαι θα το γυρίσεις σταδιακά στην καθαρή όσμωση για αν μην υπάρχει απότομη αλλαγή στις μετρήσεις.

Άβαταρ μέλους
trelopoulos
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2018, 10:03
Τοποθεσία: αθηνα καλλιθεα
Έχει βάλει Like: 158 times
Του έχουν βάλει Like: 120 times

Re: Ερωτησεις για χρηση Αντιστροφης Οσμωσης

Δημοσίευση από trelopoulos » Πέμ 16 Σεπ 2021, 15:33

sfever έγραψε:
Πέμ 16 Σεπ 2021, 15:00
Καλησπερα στην ομαδα

Θελω την γνωμη σας απο την εμπειρια σας σε χρηση αντιστροφης οσμωσης.

Τρεχω ενα θαλασσινο nano reef 54lt ( στα χερια μου απο τον Μαρτιο ...3 ζωης στον προηγουμενο κατοχο) .

Οσo καιρο το λειτουργω δεν εχω αντιστροφη οσμωση αλλα χρησιμοποιω νερο βρυσης με βελτιωτικο Prime της Seachem.

Σαν αποτελεσμα λοιπον εχω καποια νιτρικα και φωσφορικα και κατ επεκταση θεματακια αλγης.

Εχω μπει στην διαδικασια λοιπον να παρω ενα συστημα αντιστροφης οσμωσης αλλα εχω τις εξης αποριες.

- Με την οσμωση τα απαραιτητα για τα κοραλλια μου στοιχεια CA , kh/Alk , MG μηδενιζονται? οποτε θα πρεπει να τα συμπληρωνω και να αγοραζω μετα και δοσομετρικες , ζουμακια κλπ?
Με το νερο της βρυσης αυτα τα ειχα παντα σε καλα νουμερα και δεν μου δημιουργουσαν την αναγκη για συμπληρωση.

- Αν προχωρησω στην αγορα η μεταβαση απο νερο βρυσης σε οσμωσης θα πρεπει να γινει σταδιακα αν εχω καταλαβει σωστα και αν ναι πως ακριβως ( 50-50% για καποιο διαστημα?)

- Μολις τελειωσει η μεταβαση θα μπορω να ριχνω και λιγο νερο βρυσης στην οσμωση για να παιρνω τα CA , kh/Alk , MG η' αυτο θα μου χαλαει πρακτικα ολη την δουλεια που εκανε το συστημα της οσμωσης? ( νομιζω καπου το διαβασα αυτο σαν πρακτικη για να εχεις τα στοιχεια αυτα).

- Με τα σταδια εχω μπερδευτει λιγο 3 η' 5 θα κανει μεγαλη διαφορα για τις αναγκες μου?

Τελος αν καποιο μελος πουλαει συστημα αντιστροφης οσμωσης να μου στειλει πμ.
Καλησπέρα φίλε μου, ναι τα ιχνοστοιχεία καλσια μαγνισια kh κτλπ στα βάζει το αλάτι σου ανάλογα την αλατοτητα σου.
Το πρόβλημα του νερού τις βρύσης πέρα απο τα νιτρικά φωσφορικα ειναι και διάφορα βαρέα μέταλλα τα οποία δεν κάνουν για τον ύφαλο και τα κοραλία τα οποία έχει το νερο της βρύσης. Για όσμωσης τσεκαρε την cardinal της waterwaves είναι σχετικά οικονομική.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην trelopoulos για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Παρ 17 Σεπ 2021, 12:55)

sfever
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 05 Απρ 2021, 05:06
Τοποθεσία: ΑΧΑΡΝΕΣ
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Ερωτησεις για χρηση Αντιστροφης Οσμωσης

Δημοσίευση από sfever » Πέμ 16 Σεπ 2021, 19:02

Ναι εχετε δικιο τα ξεχασα εντελως τα ιχνοστοιχεια που εχει το αλατι.
Για να κανω σωστη επιλογη της οσμωσης πρεπει να προσεξω κατι? π.χ οι πολυ οικονομικες των 3 σταδιων με 50GPD τι διαφορα εχουν πρακτικα απο αυτες 5-6 σταδιων με 100-150 GPD?

Άβαταρ μέλους
trelopoulos
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2018, 10:03
Τοποθεσία: αθηνα καλλιθεα
Έχει βάλει Like: 158 times
Του έχουν βάλει Like: 120 times

Re: Ερωτησεις για χρηση Αντιστροφης Οσμωσης

Δημοσίευση από trelopoulos » Πέμ 16 Σεπ 2021, 21:22

sfever έγραψε:
Πέμ 16 Σεπ 2021, 19:02
Ναι εχετε δικιο τα ξεχασα εντελως τα ιχνοστοιχεια που εχει το αλατι.
Για να κανω σωστη επιλογη της οσμωσης πρεπει να προσεξω κατι? π.χ οι πολυ οικονομικες των 3 σταδιων με 50GPD τι διαφορα εχουν πρακτικα απο αυτες 5-6 σταδιων με 100-150 GPD?
Το gpd ειναι πόσο νερό βγάζεις ανα μέρα οσο μεγαλύτερο τοσο πιο πολύ με 75gpd είσαι κομπλέ.
Μετα τα σταδια οσο περισσότερα τόσο καλύτερα ο σκοπός ειναι να μετράς 0tds στο νερό που βγάζεις. Αυτο γίνεται συνήθως με ριτηνη αποιονισμου DI στο τελευταίο στάδιο.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην trelopoulos για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Παρ 17 Σεπ 2021, 12:54)

bam-bam
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Δευ 30 Αύγ 2021, 15:33
Τοποθεσία: Κορυδαλλος
Mood:
Έχει βάλει Like: 61 times
Του έχουν βάλει Like: 32 times

Re: Ερωτησεις για χρηση Αντιστροφης Οσμωσης

Δημοσίευση από bam-bam » Παρ 17 Σεπ 2021, 00:22

Εγώ με 90 λίτρα ενυδρειο η 75gpd μου έκανε μια χαρά την δουλειά μου. Είναι απαραίτητη η όσμωση για μένα. Θα βοηθήσει πολύ το reefακι σου
Παναγιώτης :fish4:

sfever
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 05 Απρ 2021, 05:06
Τοποθεσία: ΑΧΑΡΝΕΣ
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Ερωτησεις για χρηση Αντιστροφης Οσμωσης

Δημοσίευση από sfever » Παρ 17 Σεπ 2021, 17:40

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Θεωρω και εγω οτι θα βοηθησει σιγουρα μια ΑΟ, οποτε θα χτυπησω μια 75gpd.
Αν εχετε καποια να προτεινετε η' να πουλατε πειτε μου

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Ερωτησεις για χρηση Αντιστροφης Οσμωσης

Δημοσίευση από mixalisdarras » Σάβ 18 Σεπ 2021, 15:04

Καλό θα είναι να προσέξει μόλις ξεκινήσεις αλλαγή από όσμωση μην την κάνεις μια και έξω την αλλαγή με νερό όσμωσης θέλει σταδιακά δλδ την πρώτη αλλαγή 80 βρύση 20 όσμωση και πάει λέγοντας για να μην έχεις εξάρσεις από αλγες και άλλα προβλήματα

sfever
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ 05 Απρ 2021, 05:06
Τοποθεσία: ΑΧΑΡΝΕΣ
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Ερωτησεις για χρηση Αντιστροφης Οσμωσης

Δημοσίευση από sfever » Σάβ 18 Σεπ 2021, 21:00

Αυτό φαντάζομαι επειδή ακόμα και αν είναι πιο καθαρό νερό πάλι διαταρασσει τις ισορροπίες απότομα αν δεν γίνει σταδιακά ε?
Οκ θα το κάνω έτσι.
Αν το έχω πχ. Την 1η εβδομάδα μόνο για αναπλήρωσή το νερό ΑΟ δεν θα βοηθήσει στην ομαλή μεταβαση?

Άβαταρ μέλους
trelopoulos
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2018, 10:03
Τοποθεσία: αθηνα καλλιθεα
Έχει βάλει Like: 158 times
Του έχουν βάλει Like: 120 times

Re: Ερωτησεις για χρηση Αντιστροφης Οσμωσης

Δημοσίευση από trelopoulos » Τετ 22 Σεπ 2021, 20:44

sfever έγραψε:
Σάβ 18 Σεπ 2021, 21:00
Αυτό φαντάζομαι επειδή ακόμα και αν είναι πιο καθαρό νερό πάλι διαταρασσει τις ισορροπίες απότομα αν δεν γίνει σταδιακά ε?
Οκ θα το κάνω έτσι.
Αν το έχω πχ. Την 1η εβδομάδα μόνο για αναπλήρωσή το νερό ΑΟ δεν θα βοηθήσει στην ομαλή μεταβαση?
Πιο πολυ για το kh ειναι το θέμα λόγο οτι το νερό βρύσης εχει ψηλό kh ενω η όσμωση χαμηλό, αμα δεν εχεις τπτ σκληρά Κοραλία με 20% αλλαγές ανάλογα τα θρεπτικά σου δεν θα έχεις θέμα σιγα σιγα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λοιπός εξοπλισμός”