Nyos media reactor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Nyos media reactor

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 24 Φεβ 2019, 22:30

Προσφατα πήρα τον νο ριακτορα της Nyos 2lt.
Ήθελα να αντικαταστήσω τους ριάκτορες της waterwaves που με ταλαιπωρούσαν στο άδειασμα, έπιαναν χώρο εκτός σαμπ και οριακά δούλευαν με 500ml υλικού ενωαπαιτουσαν μεγαλή αντλια να λειτουργήσουν σωστά.
Ο νεος ριακτορας, σύμφωνα με την εταιρεία, μπορεί να χωρεσει δύο ειδη υλικών, να τοποθετηθεί εντος του σαμπ, η ροή ρυθμίζεται, η αντλία του ειναι οικονομική στα 12watt, ενώ το μεγαλο πλεονέκτημα ειναι οτι μπορεί να βγει ο ριακοτορας με μια κίνηση για την αλλαγή των υλικών και να ρυθμιστεί η ροή και κατ' επεκταση και η αναδευση. Επίσης εχει ωραίο ντιζάιν.

παραθέτω τα βιντεο απο την παρουσιαση και τη λειτουργία:
https://www.youtube.com/watch?v=QQcoQi1xM_I
https://www.youtube.com/watch?v=UYnvNY9gdds

Παρατηρήσεις (διευκρινιζω οτι ειναι προσωπικές παρατηρήσεις συμφωνα με το πώς τον εχώ χρησιμοποιήσει τον ριακτορα)
το μονταζ, ο εικονολήπτης και η σκηνοθεσία μεγάλες τεχνες...δεν το χω να τα κανω ολα μαζι..

Οι σχάρες που εχει για την τοποθέτηση των υλικών είναι αρκετά φαρδιες και το υλικό φεύγει.Χρησιμοπoίησα άνθρακα για ριαάκτορες της ww. 250 ml σε κάθε διαμερισμα αλλά κατα την λειτουργία ολος βρεθηκε στο κάτω διαμέρισμα. Ισως ο ανθρακας σε πέλλετ να ειναι καλυτερο υλικο για τον συγκεκριμένο ριάκτορα. Ο αντιφοσφωρος θα εχει πρόβλημα εκτός ίσως αν μπει στο κάτω διαμέρισμα όπου με την ροή μπορεί να παραμένει στη θέση του. Φυσικα στο πάνω διαμερισμα θα πρέπει να μπει άνθρακας μεγάλης κοκκομετρίας.
Τα σφουγγαρια δεν τα χρησιμοιησα για να μην μαζεύουν βρωμια και επηρεάζουν την αποδοση. Η χρηση τους σίγουρα βοηθά στη συγκτατηση των υλικών.
Επίσης κατα την πρώτη λειτουργια του να εχετε άμεση πρόσβαση στην πρίζα γιατί μπορει να σας πεταξει το υλικό στο νερό (γι' αυτο εχει και σφουγγάρι στην εξοδο) μέχρι να βρεθεί η ιδανική ανάδευση.
Ο ριάκτορας εχει υψος 53εκ επομένως πρέπει να υπάρχει αάνεση χώρου στο σαμπ ώστε να μπαινει και να βγαινει.
Η αφαιρεση του σώματος απο την βαση καθώς και η περιστροφή του για την αλλαγή της ανάδευσης δεν μπορεί να γίνει με μια κίνηση καθώς πρεπει να συγκρατείται η βαση με το χέρι για να μην περιστρλεφεται και αυτή μαζί. Ειναι ελαφρία και δεν πακτώνεται σταθερά στον πυθμένα, ωστόσο δεν επιπλει. Ισως αν στριμωχτεί με καποιο τρόπο παραμένει σταθερή η βάση και γίνεται δουλειά.. Αρα το χέρι το βουτάμε στο νερό :(
Η αντία ειναι αθόρυβη καθως και η υπερχείλησει του νερού.

Σε ενα μήνα θα δουμε πόσο ευκολη ειναι η αντικατασταση του υλικού και στη συνέχεια μένει να δούμε και πόσο σταθερή ειναι η αποδοση της αντλίας καθώς αν χρειαζεται να βγαινει τακτικά για καθάρισμα..δεν λεει..
Γενικά ειμαι πολυ ικανοποιημένος με την λειτουργία του και την αποδοση που έχει ως τώρα


Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από niknik » Κυρ 24 Φεβ 2019, 22:40

Βάλε το κάτω σφουγγάρι πάνω στο ροζ στρογγυλό με τις τρύπες. Θα δεις άλλο ριακτορα.
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 25 Φεβ 2019, 09:47

Πανέμορφη παρουσίαση Γιωργο, πολλά μπράβο σου φιλαρακι μου, κατατοπιστικότατός! :bravo:

Αν θες την γνώμη μου τα σφουγγάρια θα τα έβαζα πανω και θα δούλευα λεπτής κοκκομετριας για βέλτιστη απόδοση του υλικού!

Κατα τα αλλα φανταστικός ριακτορας απο όλες τις απόψεις!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 25 Φεβ 2019, 13:50

εμενω στην αποψη οτι θελω να αποφύγω τα σφουγγάρια...
Εμενα με βολευει τώρα, που δουλευω μονο ανθρακα ..εστω και στο ενα διαμερισμα ολο το υλικό...(αυτος λεπτης κοκομμετρίας είναι και τον κραταει )
Την παρατηρηση την εγραψα για καποιον που θέλει να το δουλεψει με δύο υλικά..εκει τα σφουγγάρια μαλλον θα ειναι απαραιτητα.
Επισης μια ακομα παρατήρηση ειναι οτι η σχαρα στο πανω διαμερισμα μπαινει και βγαινει αντιστοιχα με δυσκολια για να φορτωσεις το δευτερο υλικο.
Γιώργος :drinkingbuddies:

AGAPI
Posts in topic: 3
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από AGAPI » Δευ 25 Φεβ 2019, 14:40

Μια χαρά μας έδωσες μια πρώτη εικόνα...
Ψήνομαι κ εγώ... Για να μη σου πω ότι ψημένη είμαι ήδη... χαχαχα!!!!
Ερώτηση...
Ο πιο μικρός δεν θα σε καλυπτε;

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 25 Φεβ 2019, 15:08

AGAPI έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 14:40
Μια χαρά μας έδωσες μια πρώτη εικόνα...
Ψήνομαι κ εγώ... Για να μη σου πω ότι ψημένη είμαι ήδη... χαχαχα!!!!
Ερώτηση...
Ο πιο μικρός δεν θα σε καλυπτε;
Ήθελα να ειμαι large.
παρόλο που δινει περιεκτικοτητα 2λτ η βελτιστη ποσοτητα συμφωνα με την εταιρεία για ανθρακα ειναι 1.3λτ, για αντιφοσφωρο 1λτ.
ο ριακτορας 1λτ εχει βελτιστη 650μλ κ 500μλ αντιστοιχα.
η διαφορα στην τιμή ειναι μικρή αλλα καλυτερα να ειναι μεγαλος παρα μικρός.. ενω στην περιπτωση που δουλέψει με ζεολιθο, του ενος λιτρου ειναι μικρός.
Γιώργος :drinkingbuddies:

AGAPI
Posts in topic: 3
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από AGAPI » Δευ 25 Φεβ 2019, 16:05

Gmarbel έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 15:08
AGAPI έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 14:40
Μια χαρά μας έδωσες μια πρώτη εικόνα...
Ψήνομαι κ εγώ... Για να μη σου πω ότι ψημένη είμαι ήδη... χαχαχα!!!!
Ερώτηση...
Ο πιο μικρός δεν θα σε καλυπτε;
Ήθελα να ειμαι large.
παρόλο που δινει περιεκτικοτητα 2λτ η βελτιστη ποσοτητα συμφωνα με την εταιρεία για ανθρακα ειναι 1.3λτ, για αντιφοσφωρο 1λτ.
ο ριακτορας 1λτ εχει βελτιστη 650μλ κ 500μλ αντιστοιχα.
η διαφορα στην τιμή ειναι μικρή αλλα καλυτερα να ειναι μεγαλος παρα μικρός.. ενω στην περιπτωση που δουλέψει με ζεολιθο, του ενος λιτρου ειναι μικρός.
Γιώργο μου η αλήθεια είναι ότι βαρέθηκα όλα αυτά το συμπράγκαλα που αποτελούν τον εξοπλισμό μας...
Ειδικά τα καλώδια...... :scream:
Κ αφού δεν μπορώ να τα αποφύγω, προτιμώ να είναι όσο το δυνατόν σε μικρότερες διαστάσεις! :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 25 Φεβ 2019, 16:28

AGAPI έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 16:05
Gmarbel έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 15:08


Ήθελα να ειμαι large.
παρόλο που δινει περιεκτικοτητα 2λτ η βελτιστη ποσοτητα συμφωνα με την εταιρεία για ανθρακα ειναι 1.3λτ, για αντιφοσφωρο 1λτ.
ο ριακτορας 1λτ εχει βελτιστη 650μλ κ 500μλ αντιστοιχα.
η διαφορα στην τιμή ειναι μικρή αλλα καλυτερα να ειναι μεγαλος παρα μικρός.. ενω στην περιπτωση που δουλέψει με ζεολιθο, του ενος λιτρου ειναι μικρός.
Γιώργο μου η αλήθεια είναι ότι βαρέθηκα όλα αυτά το συμπράγκαλα που αποτελούν τον εξοπλισμό μας...
Ειδικά τα καλώδια...... :scream:
Κ αφού δεν μπορώ να τα αποφύγω, προτιμώ να είναι όσο το δυνατόν σε μικρότερες διαστάσεις! :mrgreen:
η επανασταση θα ειναι η ασύρματη ηλετροδοτηση!!!
Γιώργος :drinkingbuddies:

AGAPI
Posts in topic: 3
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από AGAPI » Δευ 25 Φεβ 2019, 20:09

Gmarbel έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 16:28
AGAPI έγραψε:
Δευ 25 Φεβ 2019, 16:05

Γιώργο μου η αλήθεια είναι ότι βαρέθηκα όλα αυτά το συμπράγκαλα που αποτελούν τον εξοπλισμό μας...
Ειδικά τα καλώδια...... :scream:
Κ αφού δεν μπορώ να τα αποφύγω, προτιμώ να είναι όσο το δυνατόν σε μικρότερες διαστάσεις! :mrgreen:
η επανασταση θα ειναι η ασύρματη ηλετροδοτηση!!!
Ναιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :hahaha: :bouncyredfire:

antegeia7
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 05:27
Τοποθεσία: Αυστραλια
Έχει βάλει Like: 212 times
Του έχουν βάλει Like: 100 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από antegeia7 » Παρ 27 Σεπ 2019, 17:20

Τον ξεκίνησα κ εγώ σήμερα.
Τρέχω αντιφωσ με άνθρακα κ ζεολιθο.(ο ζεολιθοΣ θα βγει).

Πολύ εύχρηστος ένα θέμα έχω μου ανεβάζει τονναθρακα ψηλά σαν μάζα και δεν κάνει ανάδυση.
Για τις αλλαγές μπορείς να έχεις ένα κανιστρο έξτρα, να το έχεις έτοιμο με media και απλά να κάνεις την αλλαγή. ΠλένειΣ το άλλο κ τονξανα ετοιμάζεις. Προσωπικά εταιρία παίξω μπάλα
Συνημμένα
20190927_191054-480x640.jpg

antegeia7
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 05:27
Τοποθεσία: Αυστραλια
Έχει βάλει Like: 212 times
Του έχουν βάλει Like: 100 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από antegeia7 » Τετ 09 Οκτ 2019, 15:43

Σε συνέχεια της αξιολόγησης 10 ημέρες μετά. Προσαρμόστηκε καλύτερα. Δεν κανε ι τόσο θόρυβο πλέον. Κάνει Αλλά όχι γελοίο.
Τα υλικα:
Gfo στο κάτω διαμέρισμα. Δεν έχει ιδιαίτερα θέματα η κοπή του αρκεί να μην είναι πάρα πολύ ψηλή. Τα gfo της aquaforest τα τρέχει αρκετά καλά.
Στο πάνω διαμέρισμα άνθρακας. Εδώ θέλει λίγο προσοχή. Ο άνθρακας της redsea δεν είναι αρκετά χοντρός για τον Νυος. Περνάει από τις τρύπες εξόδου και εν τέλει κατέληξε στο ενυδρείο.
Επίσης τα υλικά , θέλουν μέχρι την μέση το πολύ. Ειδάλλως γίνετε ανάδυση και κολλάνε στην κορυφή δίχως να παλινδρομουν.
Γενικά ωραίο σύστημα, 2 ριακτορες με μια αντλία, μπαίνει μέσα στο σαμπ επομένως σωνεις χώρο, ειδικά εάν δεν έχεις και για καθάρισμα είναι πολύ εύκολο. Απλά ξεκουμπωνεις και αφαιρείς από το ενυδρείο. Προσωπικά έχω άλλο ένα κανιστρο φορτωμένο με καθαρά media. Πάνω στον μήνα απλά θα κάνω την αλλαγή κ με την ησυχία μου θα καθαρίσω αυτόν που θα αφαιρέσω.
8.5 με άριστα το 10 λόγο θορύβου.
Συνημμένα
20190927_191931-480x640.jpg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην antegeia7 για αυτή τη δημοσίευση:
Gmarbel (Τετ 09 Οκτ 2019, 16:19)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 13 Οκτ 2019, 09:39

Μπράβο Γιωργο, πανέμορφη περιγραφή και όμορφο θεμα για κάποιον που σκέφτεσαι να επενδύσει πανω του!

antegeia7
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 05:27
Τοποθεσία: Αυστραλια
Έχει βάλει Like: 212 times
Του έχουν βάλει Like: 100 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από antegeia7 » Τετ 05 Φεβ 2020, 14:12

Gmarbel έγραψε:
Κυρ 24 Φεβ 2019, 22:30
Προσφατα πήρα τον νο ριακτορα της Nyos 2lt.
Ήθελα να αντικαταστήσω τους ριάκτορες της waterwaves που με ταλαιπωρούσαν στο άδειασμα, έπιαναν χώρο εκτός σαμπ και οριακά δούλευαν με 500ml υλικού ενωαπαιτουσαν μεγαλή αντλια να λειτουργήσουν σωστά.
Ο νεος ριακτορας, σύμφωνα με την εταιρεία, μπορεί να χωρεσει δύο ειδη υλικών, να τοποθετηθεί εντος του σαμπ, η ροή ρυθμίζεται, η αντλία του ειναι οικονομική στα 12watt, ενώ το μεγαλο πλεονέκτημα ειναι οτι μπορεί να βγει ο ριακοτορας με μια κίνηση για την αλλαγή των υλικών και να ρυθμιστεί η ροή και κατ' επεκταση και η αναδευση. Επίσης εχει ωραίο ντιζάιν.

παραθέτω τα βιντεο απο την παρουσιαση και τη λειτουργία:
https://www.youtube.com/watch?v=QQcoQi1xM_I
https://www.youtube.com/watch?v=UYnvNY9gdds

Παρατηρήσεις (διευκρινιζω οτι ειναι προσωπικές παρατηρήσεις συμφωνα με το πώς τον εχώ χρησιμοποιήσει τον ριακτορα)
το μονταζ, ο εικονολήπτης και η σκηνοθεσία μεγάλες τεχνες...δεν το χω να τα κανω ολα μαζι..

Οι σχάρες που εχει για την τοποθέτηση των υλικών είναι αρκετά φαρδιες και το υλικό φεύγει.Χρησιμοπoίησα άνθρακα για ριαάκτορες της ww. 250 ml σε κάθε διαμερισμα αλλά κατα την λειτουργία ολος βρεθηκε στο κάτω διαμέρισμα. Ισως ο ανθρακας σε πέλλετ να ειναι καλυτερο υλικο για τον συγκεκριμένο ριάκτορα. Ο αντιφοσφωρος θα εχει πρόβλημα εκτός ίσως αν μπει στο κάτω διαμέρισμα όπου με την ροή μπορεί να παραμένει στη θέση του. Φυσικα στο πάνω διαμερισμα θα πρέπει να μπει άνθρακας μεγάλης κοκκομετρίας.
Τα σφουγγαρια δεν τα χρησιμοιησα για να μην μαζεύουν βρωμια και επηρεάζουν την αποδοση. Η χρηση τους σίγουρα βοηθά στη συγκτατηση των υλικών.
Επίσης κατα την πρώτη λειτουργια του να εχετε άμεση πρόσβαση στην πρίζα γιατί μπορει να σας πεταξει το υλικό στο νερό (γι' αυτο εχει και σφουγγάρι στην εξοδο) μέχρι να βρεθεί η ιδανική ανάδευση.
Ο ριάκτορας εχει υψος 53εκ επομένως πρέπει να υπάρχει αάνεση χώρου στο σαμπ ώστε να μπαινει και να βγαινει.
Η αφαιρεση του σώματος απο την βαση καθώς και η περιστροφή του για την αλλαγή της ανάδευσης δεν μπορεί να γίνει με μια κίνηση καθώς πρεπει να συγκρατείται η βαση με το χέρι για να μην περιστρλεφεται και αυτή μαζί. Ειναι ελαφρία και δεν πακτώνεται σταθερά στον πυθμένα, ωστόσο δεν επιπλει. Ισως αν στριμωχτεί με καποιο τρόπο παραμένει σταθερή η βάση και γίνεται δουλειά.. Αρα το χέρι το βουτάμε στο νερό :(
Η αντία ειναι αθόρυβη καθως και η υπερχείλησει του νερού.

Σε ενα μήνα θα δουμε πόσο ευκολη ειναι η αντικατασταση του υλικού και στη συνέχεια μένει να δούμε και πόσο σταθερή ειναι η αποδοση της αντλίας καθώς αν χρειαζεται να βγαινει τακτικά για καθάρισμα..δεν λεει..
Γενικά ειμαι πολυ ικανοποιημένος με την λειτουργία του και την αποδοση που έχει ως τώρα
Καλησπέρα Γιώργο.
Τελικά τον χρησιμοποιείς χωρις σφουγγαρια?
Τα προβληματα ειναι τα εξης:
1) σφουγγάρια. Μπουκωνουν και επηρεάζουν την αναδευση και παλινδρόμηση των υλικών. Το κάτω σφουγγάρι μόλιςμπουκωσει ανα σηκώνει το gfo και ανάμιξη με τον ανθρακα.
2) χωρις σφουγγαρια αργά η γρήγορα τα υλικα καταλήγουν στο ενυδρείο.

Εχεις συναντήσει παρόμοια θέματα?

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από Gmarbel » Τετ 05 Φεβ 2020, 15:47

το λειτουργώ χωρίς τα σοφυγγαρια και βαζω ανθρακα σε πέλλετ γιατι διαφορετικά ο ψιλός είτε εφευγε έιτε μπυκωνε απο τη βρωμία και δεν γινόταν καλή αναδευση.. Πλεον τον χρησιμοποιώ μόνο για ανθρακα καθώς δεν χρησιμοποιώ αντιφώσφωρο... αλλα είχα το ίδιο πρόβλημα..ή περνουσε μέσα στο ενυδρείο ή αναμιγνύονταν με τον ανθρακα ή δεν γινόταν καλή αναδευση.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Gmarbel για αυτή τη δημοσίευση:
antegeia7 (Πέμ 06 Φεβ 2020, 10:14)
Γιώργος :drinkingbuddies:

antegeia7
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 05:27
Τοποθεσία: Αυστραλια
Έχει βάλει Like: 212 times
Του έχουν βάλει Like: 100 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από antegeia7 » Πέμ 06 Φεβ 2020, 10:17

Gmarbel έγραψε:
Τετ 05 Φεβ 2020, 15:47
το λειτουργώ χωρίς τα σοφυγγαρια και βαζω ανθρακα σε πέλλετ γιατι διαφορετικά ο ψιλός είτε εφευγε έιτε μπυκωνε απο τη βρωμία και δεν γινόταν καλή αναδευση.. Πλεον τον χρησιμοποιώ μόνο για ανθρακα καθώς δεν χρησιμοποιώ αντιφώσφωρο... αλλα είχα το ίδιο πρόβλημα..ή περνουσε μέσα στο ενυδρείο ή αναμιγνύονταν με τον ανθρακα ή δεν γινόταν καλή αναδευση.
Τρέχει πολύ καλά της Aquaforest τον ανθρακα.
Μαλλον θα ακολουθήσω κ θα ξεκινήσω εξωτερικό ριακτορα.
Διότι και με τα σφουγγαρια καποια στιγμή Μπουκωνουν, ανασηκωνονται και περναει από κάτω. Εν τέλει καταλήγει στο ενυδρειο. Ωραια εφεύρεση αλλα υστερεί

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από Gmarbel » Πέμ 06 Φεβ 2020, 10:40

ναι ακριβώς για τον συγκεκριμένο ανθρακα είναι οτι πρεπει. Επίσης δεν ξεκουμπώνει οπώς δειχνουν στα βιντεο με τη μια ή να αλλαζει η ροή και η αναταραξη με την περιστροφή του κυλίνδρου με ενα χέρι...
ενώ στην αρχή θα έβαζα 4 αστέρια...τώρα είμαι στο 1 γιατί δεν λειτουγεί οπώς δεχνουν τα βίντεο της ΝΥΟs
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Gmarbel για αυτή τη δημοσίευση:
antegeia7 (Πέμ 06 Φεβ 2020, 14:57)
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 06 Φεβ 2020, 10:45

Gmarbel έγραψε:
Πέμ 06 Φεβ 2020, 10:40
ναι ακριβώς για τον συγκεκριμένο ανθρακα είναι οτι πρεπει. Επίσης δεν ξεκουμπώνει οπώς δειχνουν στα βιντεο με τη μια ή να αλλαζει η ροή και η αναταραξη με την περιστροφή του κυλίνδρου με ενα χέρι...
ενώ στην αρχή θα έβαζα 4 αστέρια...τώρα είμαι στο 1 γιατί δεν λειτουγεί οπώς δεχνουν τα βίντεο της ΝΥΟs
τελικά Γιώργο εκτός απο την εύκολη αλλαγη υλικών, δεν δίνει κατι διαφορετικό απο τους άλλους?

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από Gmarbel » Πέμ 06 Φεβ 2020, 10:56

αυτό λεώ Νίκο..οτι και η ευκολή αλλαγή υλικών που λεει..δεν ισχύει..για να βγάλω τον ριακτορα απο τη βάση....βγαζω ολο το συστημα έξω..(και την βαση) και δίνω μάχη κάθε φορά για να τον ξεκουμπώσα και να τον κουμπώσω αντίσοτιχα πάνω στη βαση...
της D-D, phosban κτλ είναι πιο ευκολοι σε αυτό...αλλα αυτοι το χανουν στη ροή και την αναδευση
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Gmarbel for the post (total 2):
Νίκος (Πέμ 06 Φεβ 2020, 11:15) • antegeia7 (Πέμ 06 Φεβ 2020, 14:56)
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 06 Φεβ 2020, 11:16

Gmarbel έγραψε:
Πέμ 06 Φεβ 2020, 10:56
αυτό λεώ Νίκο..οτι και η ευκολή αλλαγή υλικών που λεει..δεν ισχύει..για να βγάλω τον ριακτορα απο τη βάση....βγαζω ολο το συστημα έξω..(και την βαση) και δίνω μάχη κάθε φορά για να τον ξεκουμπώσα και να τον κουμπώσω αντίσοτιχα πάνω στη βαση...
της D-D, phosban κτλ είναι πιο ευκολοι σε αυτό...αλλα αυτοι το χανουν στη ροή και την αναδευση
σωστος, μπραβο Γιώργο να τα λέμε να γνωρίζουν όσοι θελουν να πάρουν κάποιον ριακτορα υλικων!

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από mixalisdarras » Πέμ 06 Φεβ 2020, 12:08

Νίκος έγραψε:
Πέμ 06 Φεβ 2020, 11:16
Gmarbel έγραψε:
Πέμ 06 Φεβ 2020, 10:56
αυτό λεώ Νίκο..οτι και η ευκολή αλλαγή υλικών που λεει..δεν ισχύει..για να βγάλω τον ριακτορα απο τη βάση....βγαζω ολο το συστημα έξω..(και την βαση) και δίνω μάχη κάθε φορά για να τον ξεκουμπώσα και να τον κουμπώσω αντίσοτιχα πάνω στη βαση...
της D-D, phosban κτλ είναι πιο ευκολοι σε αυτό...αλλα αυτοι το χανουν στη ροή και την αναδευση
σωστος, μπραβο Γιώργο να τα λέμε να γνωρίζουν όσοι θελουν να πάρουν κάποιον ριακτορα υλικων!
Και ο δικός μου της D-D τα ίδια χάλια μετά από μια βδομάδα χωρίς σφουγγάρια μέσα μπουκώνει με τον ψιλοκκοκο και κάθομαι κάθε τόσο και τον φυσάω για να ανακατευτεί δεν έχω δοκιμάσει χοντρό γτ εχω ακόμα λεπτό οπότε δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη στην επόμενη γύρα που θα τελειώσει θα παραγγείλω χοντρό να δω και με αυτόν τι μπορεί να γίνει!!!

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από Νικολακης » Πέμ 06 Φεβ 2020, 13:35

mixalisdarras έγραψε:
Πέμ 06 Φεβ 2020, 12:08
Νίκος έγραψε:
Πέμ 06 Φεβ 2020, 11:16


σωστος, μπραβο Γιώργο να τα λέμε να γνωρίζουν όσοι θελουν να πάρουν κάποιον ριακτορα υλικων!
Και ο δικός μου της D-D τα ίδια χάλια μετά από μια βδομάδα χωρίς σφουγγάρια μέσα μπουκώνει με τον ψιλοκκοκο και κάθομαι κάθε τόσο και τον φυσάω για να ανακατευτεί δεν έχω δοκιμάσει χοντρό γτ εχω ακόμα λεπτό οπότε δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη στην επόμενη γύρα που θα τελειώσει θα παραγγείλω χοντρό να δω και με αυτόν τι μπορεί να γίνει!!!
Μιχάλη εγώ που δουλεύω της D-D και για αντιφοσφωρο χοντρό και άνθρακα με 1000αρα αντλία μου πάνε τρένο!!! Στον αντιφοσφωρο με σφουγγάρια και στον άνθρακα χωρίς! Και τα αλλάζω κάθε μήνα τα υλικά κανονικά χωρίς φυσιματα ρουφηγματα κούνημα τα κλπ!!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νικολακης για αυτή τη δημοσίευση:
antegeia7 (Πέμ 06 Φεβ 2020, 15:02)

antegeia7
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 05:27
Τοποθεσία: Αυστραλια
Έχει βάλει Like: 212 times
Του έχουν βάλει Like: 100 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από antegeia7 » Πέμ 06 Φεβ 2020, 15:01

Gmarbel έγραψε:
Πέμ 06 Φεβ 2020, 10:40
ναι ακριβώς για τον συγκεκριμένο ανθρακα είναι οτι πρεπει. Επίσης δεν ξεκουμπώνει οπώς δειχνουν στα βιντεο με τη μια ή να αλλαζει η ροή και η αναταραξη με την περιστροφή του κυλίνδρου με ενα χέρι...
ενώ στην αρχή θα έβαζα 4 αστέρια...τώρα είμαι στο 1 γιατί δεν λειτουγεί οπώς δεχνουν τα βίντεο της ΝΥΟs
Συμφωνώ απόλυτα.
Έχω τα ίδια θέματα. Κριμα γιατι πραγματικά είναι ωραια κατασκευή.
Για να τον ξεκουμπωσω τα ιδια κ εγώ. Μάχη. Στο καθάρισμα αφού βγει δεν ειναι δύσκολος και εαν έχεις κ δεύτερο κανιστρο ειναι πιο απλοϊκό αλλα μέχρι να βγει σου σπάει τα νεύρα.

Μάλλον λεω να τον στείλω. Εχω διαβάσει μόνο καλα λογια για της Aquaforest το AF90. Για αντιφωσ ο 2 little fishes ειναι καλος.

antegeia7
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 05:27
Τοποθεσία: Αυστραλια
Έχει βάλει Like: 212 times
Του έχουν βάλει Like: 100 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από antegeia7 » Πέμ 06 Φεβ 2020, 15:04

Νικολακης έγραψε:
Πέμ 06 Φεβ 2020, 13:35
mixalisdarras έγραψε:
Πέμ 06 Φεβ 2020, 12:08


Και ο δικός μου της D-D τα ίδια χάλια μετά από μια βδομάδα χωρίς σφουγγάρια μέσα μπουκώνει με τον ψιλοκκοκο και κάθομαι κάθε τόσο και τον φυσάω για να ανακατευτεί δεν έχω δοκιμάσει χοντρό γτ εχω ακόμα λεπτό οπότε δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη στην επόμενη γύρα που θα τελειώσει θα παραγγείλω χοντρό να δω και με αυτόν τι μπορεί να γίνει!!!
Μιχάλη εγώ που δουλεύω της D-D και για αντιφοσφωρο χοντρό και άνθρακα με 1000αρα αντλία μου πάνε τρένο!!! Στον αντιφοσφωρο με σφουγγάρια και στον άνθρακα χωρίς! Και τα αλλάζω κάθε μήνα τα υλικά κανονικά χωρίς φυσιματα ρουφηγματα κούνημα τα κλπ!!!!
Αυτός φίλεειναι παρομοιος με τον phosban 2 little fishes αν οχι κόπια. Ετρεχα gfo χωρίς σφουγγαρια αλλα το Σάμπ ητανε καφε. Με τα σφουγγαρια ολα καλα. Αλλα τα phos ητανε Μη δεν!!!

antegeia7
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 05:27
Τοποθεσία: Αυστραλια
Έχει βάλει Like: 212 times
Του έχουν βάλει Like: 100 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από antegeia7 » Πέμ 06 Φεβ 2020, 15:07

Gmarbel έγραψε:
Πέμ 06 Φεβ 2020, 10:56
αυτό λεώ Νίκο..οτι και η ευκολή αλλαγή υλικών που λεει..δεν ισχύει..για να βγάλω τον ριακτορα απο τη βάση....βγαζω ολο το συστημα έξω..(και την βαση) και δίνω μάχη κάθε φορά για να τον ξεκουμπώσα και να τον κουμπώσω αντίσοτιχα πάνω στη βαση...
της D-D, phosban κτλ είναι πιο ευκολοι σε αυτό...αλλα αυτοι το χανουν στη ροή και την αναδευση
Επισης Γιώργο ενα αλλο αρνητικο είναι ότι το κουτί του μοτερ μαζεύει μεσα πιλυ βρωμιά. Καθε φορα που το ανοίγω μονο λασπη δεν βρίσκω. :bangh:
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην antegeia7 for the post (total 2):
Gmarbel (Πέμ 06 Φεβ 2020, 15:08) • Μακης68 (Πέμ 06 Φεβ 2020, 21:23)

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Nyos media reactor

Δημοσίευση από mixalisdarras » Πέμ 06 Φεβ 2020, 17:50

Νικολακης έγραψε:
Πέμ 06 Φεβ 2020, 13:35
mixalisdarras έγραψε:
Πέμ 06 Φεβ 2020, 12:08


Και ο δικός μου της D-D τα ίδια χάλια μετά από μια βδομάδα χωρίς σφουγγάρια μέσα μπουκώνει με τον ψιλοκκοκο και κάθομαι κάθε τόσο και τον φυσάω για να ανακατευτεί δεν έχω δοκιμάσει χοντρό γτ εχω ακόμα λεπτό οπότε δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη στην επόμενη γύρα που θα τελειώσει θα παραγγείλω χοντρό να δω και με αυτόν τι μπορεί να γίνει!!!
Μιχάλη εγώ που δουλεύω της D-D και για αντιφοσφωρο χοντρό και άνθρακα με 1000αρα αντλία μου πάνε τρένο!!! Στον αντιφοσφωρο με σφουγγάρια και στον άνθρακα χωρίς! Και τα αλλάζω κάθε μήνα τα υλικά κανονικά χωρίς φυσιματα ρουφηγματα κούνημα τα κλπ!!!!
Άρα θα πρέπει να πάω σε μεγαλύτερη αντλία από τη μαμά που είχε μέσα!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Λοιπός εξοπλισμός”