Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mhristos
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2019, 22:10
Τοποθεσία: Νίκαια
Έχει βάλει Like: 61 times
Του έχουν βάλει Like: 78 times

Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από mhristos » Πέμ 04 Μαρ 2021, 15:16

Καλησπέρα σε όλους! Όπως λέει και ο τίτλος έχετε ακούσει ή αντιμετωπίσει την εν λόγο ασθένεια? Είχα στο ενυδρείο δύο πανέμορφες euphyllia. Η μεγάλη 20+ κεφάλια άρχισα να έχω νεκρώματα και να βγάζουν αυτή την καφέ ουσία σαν ζελέ. Νόμιζα ότι ήταν από την αποσύνθεση του πολύποδα. Άρχισα να ψάχνω διάφορες αιτίες(θέση, ροή, φωτισμός, θρεπτικά). Το αποτέλεσμα ήταν να την φραγκάρω σε τέσσερα κομμάτια από δύο κεφάλια όπου πάνε καλύτερα εκτός του ενός φραγκ που δεν λένε να ανοίξουν οι πολύποδες αλλά και δεν αλλοιώνονται. Η δεύτερη euphyllia (toxic green) που την είχα από φραγκ με τρία κεφάλια και μεγάλωσε με πάνω από δέκα το τελευταίο διάστημα τα τέσσερα κεφάλια δεν πήγαιναν καλά και σήμερα το πρωί τα είδα και αυτά σε αποσύνθεση με αυτό το καφέ ζελέ επάνω τους. Ψάχνοντας για ασθένειες βρήκα την εν λόγο ασθένεια (Νόσος του καφέ ζελέ). Και προβληματίζομαι αν αντιμετωπίζεται ή μπορεί να εξαπλωθεί και στα υπόλοιπα κοράλλια. Το πρόβλημα εμφανίστηκε πριν από δύο μήνες περίπου. Κάθε άποψη θα είναι χρήσιμη!



vlnemo
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 22 Ιαν 2021, 21:05
Τοποθεσία: Χαιδαρι
Έχει βάλει Like: 17 times
Του έχουν βάλει Like: 21 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από vlnemo » Πέμ 04 Μαρ 2021, 15:45

Φωτογραφίες θα βοηθούσαν πολύ. Σε τι κατάσταση είσαι τώρα; Έκανες ντιπαρισματα σε αυτά τα φραγκάκια που έκοψες;

vlnemo
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 22 Ιαν 2021, 21:05
Τοποθεσία: Χαιδαρι
Έχει βάλει Like: 17 times
Του έχουν βάλει Like: 21 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από vlnemo » Πέμ 04 Μαρ 2021, 16:32

Φαντάζομαι ότι τα διάβασες είδη , αφού έχεις εντοπίσει το πρόβλημα αλλά μπορεί να σου δώσει και τη λύση. https://www.reef2reef.com/threads/brown ... se.202365/

vlnemo
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 22 Ιαν 2021, 21:05
Τοποθεσία: Χαιδαρι
Έχει βάλει Like: 17 times
Του έχουν βάλει Like: 21 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από vlnemo » Πέμ 04 Μαρ 2021, 16:56

Γενικά στο ενυδρείο μου χρησιμοποιώ υπεροξείδιο του υδρογόνου (Hydrogen peroxide) μέσο της συσκευής oxydator . Επειδή δεν κάνω αλλαγές νερού παρατηρώ ότι γίνεται καλύτερη απορροφήση των οργανικών και το έχω και σαν μέτρο πρόληψης από μολύνσεις . Τώρα στη δική σου περίπτωση το χρησιμοποιούν σαν ένα πολύ δυνατό ντιπάρισμα για την νόσο. Έριχνες καθόλου έξτρα ιώδιο στο ενυδρείο;

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 05 Μαρ 2021, 09:27

Κάνε τους ενα καλό ντιπ Χρήστο!

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από golf » Παρ 05 Μαρ 2021, 09:52

Χρήστο είσαι σίγουρος ότι είναι κάποια ασθένεια; Βάλε μια φοτο κ γράψε μας τις τελευταίες μετρήσεις σου

Άβαταρ μέλους
mhristos
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2019, 22:10
Τοποθεσία: Νίκαια
Έχει βάλει Like: 61 times
Του έχουν βάλει Like: 78 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από mhristos » Παρ 05 Μαρ 2021, 10:14

vlnemo έγραψε:
Πέμ 04 Μαρ 2021, 16:32
Φαντάζομαι ότι τα διάβασες είδη , αφού έχεις εντοπίσει το πρόβλημα αλλά μπορεί να σου δώσει και τη λύση. https://www.reef2reef.com/threads/brown ... se.202365/
Ευχαριστώ πολύ Βασίλη(νομίζω). Το διάβασα το ποστ στην αναζήτηση που έκανα και όπως φαίνεται είναι δύσκολη κατάσταση :!@#:

Άβαταρ μέλους
mhristos
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2019, 22:10
Τοποθεσία: Νίκαια
Έχει βάλει Like: 61 times
Του έχουν βάλει Like: 78 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από mhristos » Παρ 05 Μαρ 2021, 10:17

vlnemo έγραψε:
Πέμ 04 Μαρ 2021, 16:56
Γενικά στο ενυδρείο μου χρησιμοποιώ υπεροξείδιο του υδρογόνου (Hydrogen peroxide) μέσο της συσκευής oxydator . Επειδή δεν κάνω αλλαγές νερού παρατηρώ ότι γίνεται καλύτερη απορροφήση των οργανικών και το έχω και σαν μέτρο πρόληψης από μολύνσεις . Τώρα στη δική σου περίπτωση το χρησιμοποιούν σαν ένα πολύ δυνατό ντιπάρισμα για την νόσο. Έριχνες καθόλου έξτρα ιώδιο στο ενυδρείο;
Το διάβασα για το υπεροξείδιο του υδρογόνου ότι κάποιοι το έχουν χρησιμοποιήσει για την συγκεκριμένη νόσο αλλά είναι λίγο έξω από τα νερά μου (δεν το κατέχω) :shrug: Ιώδιο δεν έχω ρίξει ποτέ.

Άβαταρ μέλους
mhristos
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2019, 22:10
Τοποθεσία: Νίκαια
Έχει βάλει Like: 61 times
Του έχουν βάλει Like: 78 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από mhristos » Παρ 05 Μαρ 2021, 10:32

golf έγραψε:
Παρ 05 Μαρ 2021, 09:52
Χρήστο είσαι σίγουρος ότι είναι κάποια ασθένεια; Βάλε μια φοτο κ γράψε μας τις τελευταίες μετρήσεις σου
Καλημέρα Δημήτρη! Οι μετρήσεις μου πιστεύω ότι είναι οι καλύτερες μετά από καιρό.
Αλατότητα: 1026
ΝΟ3: 2-5 (δεν τα πάω καλά με τα χρώματα)
PO4: 0,03-0,1 (το ίδιο)
Kh: 8,3
Ca: 470
Mg: 1410
PΗ: 8,1

Το Θέμα είναι ότι άρχισε το πρόβλημα πριν αρκετό καιρό όταν τα θρεπτικά μου ήταν ψηλά(καλό για τα Lps) και ξεκίνησε από μια άλλη εφίλια την οποία τελικά την έχασα. Μετά άρχισε νεκρώνει η δεύτερη (μεγάλη) και αφου την φραγκάρησα τώρα ξεκίνησε και η τρίτη.
Οι φώτο δεν ξέρω αν βοηθήσουν γιατί χθες απορρόφησα με πιπέτα τους αποσυνθεμένους πολύποδες, αλλά όταν ανάψουν τα φώτα θα βγάλω κάποιες να βάλω.

Άβαταρ μέλους
mhristos
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2019, 22:10
Τοποθεσία: Νίκαια
Έχει βάλει Like: 61 times
Του έχουν βάλει Like: 78 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από mhristos » Παρ 05 Μαρ 2021, 10:33

Νίκος έγραψε:
Παρ 05 Μαρ 2021, 09:27
Κάνε τους ενα καλό ντιπ Χρήστο!
Ποιο προτείνεις Νίκο για την περίπτωση;

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από Νίκος » Παρ 05 Μαρ 2021, 10:34

με coral x!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
mhristos (Παρ 05 Μαρ 2021, 10:48)

Άβαταρ μέλους
mhristos
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2019, 22:10
Τοποθεσία: Νίκαια
Έχει βάλει Like: 61 times
Του έχουν βάλει Like: 78 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από mhristos » Παρ 05 Μαρ 2021, 11:21

mhristos έγραψε:
Παρ 05 Μαρ 2021, 10:17
vlnemo έγραψε:
Πέμ 04 Μαρ 2021, 16:56
Γενικά στο ενυδρείο μου χρησιμοποιώ υπεροξείδιο του υδρογόνου (Hydrogen peroxide) μέσο της συσκευής oxydator . Επειδή δεν κάνω αλλαγές νερού παρατηρώ ότι γίνεται καλύτερη απορροφήση των οργανικών και το έχω και σαν μέτρο πρόληψης από μολύνσεις . Τώρα στη δική σου περίπτωση το χρησιμοποιούν σαν ένα πολύ δυνατό ντιπάρισμα για την νόσο. Έριχνες καθόλου έξτρα ιώδιο στο ενυδρείο;
Το διάβασα για το υπεροξείδιο του υδρογόνου ότι κάποιοι το έχουν χρησιμοποιήσει για την συγκεκριμένη νόσο αλλά είναι λίγο έξω από τα νερά μου (δεν το κατέχω) :shrug: Ιώδιο δεν έχω ρίξει ποτέ.
Αλλά σαν τελευταία λύση δώσε λίγες πληροφορίες. Το βρίσκω στα φαρμακεία; Πόση ποσότητα βάζω σε ένα λίτρο νερό και πόση ώρα ντιπάρω;

vlnemo
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 22 Ιαν 2021, 21:05
Τοποθεσία: Χαιδαρι
Έχει βάλει Like: 17 times
Του έχουν βάλει Like: 21 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από vlnemo » Παρ 05 Μαρ 2021, 16:13

Ντιπαρε πρώτα με ένα coral rx και αν δεις ότι σου ξαναβγαίνει μιλάμε. Εγώ προσωπικά δεν έχω ντιπαρει το βάζω σε δοχείο και το διαλυμα είναι σε αναλογία 6%. Είναι αυτό στη φωτό. Λογικά το 6% είναι οξυζενέ και το υπόλοιπο 94% νεράκι οσμωσης.
Συνημμένα
Screenshot_20210305-161026.png

vlnemo
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 22 Ιαν 2021, 21:05
Τοποθεσία: Χαιδαρι
Έχει βάλει Like: 17 times
Του έχουν βάλει Like: 21 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από vlnemo » Παρ 05 Μαρ 2021, 16:15

Ανέβασε καμία φωτό να δούμε. Αν καταλήξεις σε αυτό το ντιπάρισμα έλα να σου δώσω. Σου στέλνω σε πμ διεύθυνση αν θες.

Άβαταρ μέλους
mhristos
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2019, 22:10
Τοποθεσία: Νίκαια
Έχει βάλει Like: 61 times
Του έχουν βάλει Like: 78 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από mhristos » Παρ 05 Μαρ 2021, 18:44

vlnemo έγραψε:
Παρ 05 Μαρ 2021, 16:15
Ανέβασε καμία φωτό να δούμε. Αν καταλήξεις σε αυτό το ντιπάρισμα έλα να σου δώσω. Σου στέλνω σε πμ διεύθυνση αν θες.
Ευχαριστώ πολύ ρε Βασίλη! Το απόγευμα έκανα ντιπ το πρώτο φράγκ πλέον και περιμένω να δω αντιδράσεις. Αύριο θα γίνουν τα υπόλοιπα κι αν δεν γίνει κάτι τότε θα πάω και στο οξυζενέ.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην mhristos για αυτή τη δημοσίευση:
vlnemo (Παρ 05 Μαρ 2021, 19:27)

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από Νικολακης » Παρ 05 Μαρ 2021, 21:09

Καλησπέρα Χρήστο! Δυστυχώς και εγώ αντιμετώπισα την ίδια ασθένεια στις εφυλιες μου και όσο κια να φράγκαρα και να τις έκανα μπάνιο σε coral rx αργά αργα τις έχασα όλες!!!
Είναι και ένας λόγος που φοβάμαι λιγάκι να βάλω ακόμα εφυλια γιατί ξενέρωσα πολύ που τις έχασα μια ςκια ήταν από τα μεγαλύτερα μου κοράλλια!

Άβαταρ μέλους
mhristos
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2019, 22:10
Τοποθεσία: Νίκαια
Έχει βάλει Like: 61 times
Του έχουν βάλει Like: 78 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από mhristos » Παρ 05 Μαρ 2021, 22:46

Νικολακης έγραψε:
Παρ 05 Μαρ 2021, 21:09
Καλησπέρα Χρήστο! Δυστυχώς και εγώ αντιμετώπισα την ίδια ασθένεια στις εφυλιες μου και όσο κια να φράγκαρα και να τις έκανα μπάνιο σε coral rx αργά αργα τις έχασα όλες!!!
Είναι και ένας λόγος που φοβάμαι λιγάκι να βάλω ακόμα εφυλια γιατί ξενέρωσα πολύ που τις έχασα μια ςκια ήταν από τα μεγαλύτερα μου κοράλλια!
Νίκο αν είναι αυτό πράγματι είναι άσχημο. Το κακό είναι να μην επεκταθεί σε άλλα κοράλλια και το πάρω στο χέρι. Πάντως σαν τελευταία λύση θα είναι αυτή του Βασίλη. Μάχες μπορεί να χάσουμε αλλά τον πόλεμο θα τον κερδίσουμε :rockout:
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην mhristos για αυτή τη δημοσίευση:
Νικολακης (Παρ 05 Μαρ 2021, 22:59)

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από Tomas » Σάβ 06 Μαρ 2021, 02:17

Το χω αντιμετωπισει και εγω. Προσωπικα τα θεωρω πολυ ευαισθητα ζωντανα. Και θα τολμησω να πω πιο πολυ απ ολα. Εχω χασει αρκετα κ χω παρατηρησει οτι με το ντιπ σε coral rx μονο κακο τους κανει δεν ξερω το λόγω. Οσες φορες εχω ντιπαρει ακομα κ σε λιγο χρονο 2 3 λεπτα μεσα σε 2 3 μερες τα εχανα οποτε εχω παψει τα συγκεκριμενα να τα οερναω απο ντιπ προσεχω πολυ κατα την προσαρμοφη τους για τυχον πεστ και παρατηρω. Ενα αρθρο π ειχα διαβασει για τη συγκεκριμενη ασθενεια καποιοι ελεγαν πως ειναι καποια μολυνση π δημιουργει αυτη τη βλεννα και εχουν καταφερει να τα σωσουν σε ντιπ με αντιβιοτικο ερυθρομικινη. Δενν εχω προλαβει να το τεσταρω αλλα νομιζω θ αξιζε μια προσπαθεια.
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
mhristos
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2019, 22:10
Τοποθεσία: Νίκαια
Έχει βάλει Like: 61 times
Του έχουν βάλει Like: 78 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από mhristos » Σάβ 06 Μαρ 2021, 10:28

Tomas έγραψε:
Σάβ 06 Μαρ 2021, 02:17
Το χω αντιμετωπισει και εγω. Προσωπικα τα θεωρω πολυ ευαισθητα ζωντανα. Και θα τολμησω να πω πιο πολυ απ ολα. Εχω χασει αρκετα κ χω παρατηρησει οτι με το ντιπ σε coral rx μονο κακο τους κανει δεν ξερω το λόγω. Οσες φορες εχω ντιπαρει ακομα κ σε λιγο χρονο 2 3 λεπτα μεσα σε 2 3 μερες τα εχανα οποτε εχω παψει τα συγκεκριμενα να τα οερναω απο ντιπ προσεχω πολυ κατα την προσαρμοφη τους για τυχον πεστ και παρατηρω. Ενα αρθρο π ειχα διαβασει για τη συγκεκριμενη ασθενεια καποιοι ελεγαν πως ειναι καποια μολυνση π δημιουργει αυτη τη βλεννα και εχουν καταφερει να τα σωσουν σε ντιπ με αντιβιοτικο ερυθρομικινη. Δενν εχω προλαβει να το τεσταρω αλλα νομιζω θ αξιζε μια προσπαθεια.
Θωμά το θεμα είναι ότι δεν προσβάλλει μόνο εφιλιες αλλά και αλλά Lps. Τώρα για θεραπείες οι πιο πολλοί τα έχουν χάσει. Γι' αυτό έβαλα χθες μόνο το ένα φράγκ σε coral x να δω πως θα πάει και μετά θα πάω στις άλλες λύσεις. Αυτό τώρα που λες με ερυθρομικινη είναι άγνωστη λέξη :??: για μένα. Δώσε περισσότερες πληροφοριες για το σκεύασμα και τον τρόπο ντιπαρισματος.

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από Tomas » Σάβ 06 Μαρ 2021, 14:43

Απο βλακεια δεν αποθηκευσα το αρθρο. Ερυθρομικινη η την βρισκεις χυμα στο φαρμακειο ή chemiclean (ερυθρομικινη ειναι). Αλλοι λενε οτι το εχουν καταπολεμησεις με dip σε μετρονιδαζολη. Τι να σου πω ομως τωρα. Απ το να ταχασεις μπορεις να δοκιμασει ειτε το ενα ειτε το αλλο μην τυχον. Εγω οταν την πατησα με μια gold glabrescens κ της εκανα dip σε coralrx νομιζω μονο χειροτερα την εκανα.
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
mhristos
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2019, 22:10
Τοποθεσία: Νίκαια
Έχει βάλει Like: 61 times
Του έχουν βάλει Like: 78 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από mhristos » Σάβ 06 Μαρ 2021, 16:50

Tomas έγραψε:
Σάβ 06 Μαρ 2021, 14:43
Απο βλακεια δεν αποθηκευσα το αρθρο. Ερυθρομικινη η την βρισκεις χυμα στο φαρμακειο ή chemiclean (ερυθρομικινη ειναι). Αλλοι λενε οτι το εχουν καταπολεμησεις με dip σε μετρονιδαζολη. Τι να σου πω ομως τωρα. Απ το να ταχασεις μπορεις να δοκιμασει ειτε το ενα ειτε το αλλο μην τυχον. Εγω οταν την πατησα με μια gold glabrescens κ της εκανα dip σε coralrx νομιζω μονο χειροτερα την εκανα.
Στο τέλος θα βάλω κανένα depon 1000άρι μπας και γίνει τίποτα :hahaha: :hahaha: :hahaha: Πέραν της πλάκας θα το παλέψω βήμα βήμα και ότι γίνει. Κρίμα μόνο για τις εφίλιες γιατί είναι από τα αγαπημένα μου!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 08 Μαρ 2021, 10:00

Ίσως είναι πολύ δυνατό το coral x και δεν αντέχουν οι επιβαρυμένες, μπορει να ειναι επίσης και η εμφανίσει στο τελικό στάδιο της έξαρσης, απο την μόλυνση τους!

Δοκίμασε κανενα κεφάλι με ξέπλυμα στο ιώδιο 1λιτρ νερου/10 σταγ ιώδιο να δεις πως θα συμπεριφερθεί!

* όλες οι θεραπείες θέλουν και το κατάλληλο τάιμινγκ, για το λόγο αυτο βλέπουμε μαρτυρίες κατα καιρούς οτι μια θεραπεία δούλεψε σε κάποιον ενώ σε άλλον η ιδια θεραπεία δεν ανταποκρίθηκε και κατέληξε!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
vlnemo (Δευ 08 Μαρ 2021, 15:51)

Άβαταρ μέλους
mhristos
Posts in topic: 11
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ 2019, 22:10
Τοποθεσία: Νίκαια
Έχει βάλει Like: 61 times
Του έχουν βάλει Like: 78 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από mhristos » Δευ 08 Μαρ 2021, 12:53

Νίκος έγραψε:
Δευ 08 Μαρ 2021, 10:00
Ίσως είναι πολύ δυνατό το coral x και δεν αντέχουν οι επιβαρυμένες, μπορει να ειναι επίσης και η εμφανίσει στο τελικό στάδιο της έξαρσης, απο την μόλυνση τους!

Δοκίμασε κανενα κεφάλι με ξέπλυμα στο ιώδιο 1λιτρ νερου/10 σταγ ιώδιο να δεις πως θα συμπεριφερθεί!

* όλες οι θεραπείες θέλουν και το κατάλληλο τάιμινγκ, για το λόγο αυτο βλέπουμε μαρτυρίες κατα καιρούς οτι μια θεραπεία δούλεψε σε κάποιον ενώ σε άλλον η ιδια θεραπεία δεν ανταποκρίθηκε και κατέληξε!
Σωστός Νίκο! Αυτό ακριβώς έκανα και περιμένω τα αποτελέσματα!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην mhristos για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Δευ 08 Μαρ 2021, 13:12)

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Brown Jelly Disease(Νόσος του καφέ ζελέ)

Δημοσίευση από Tomas » Δευ 08 Μαρ 2021, 23:36

Νίκος έγραψε:
Δευ 08 Μαρ 2021, 10:00
Ίσως είναι πολύ δυνατό το coral x και δεν αντέχουν οι επιβαρυμένες, μπορει να ειναι επίσης και η εμφανίσει στο τελικό στάδιο της έξαρσης, απο την μόλυνση τους!

Δοκίμασε κανενα κεφάλι με ξέπλυμα στο ιώδιο 1λιτρ νερου/10 σταγ ιώδιο να δεις πως θα συμπεριφερθεί!

* όλες οι θεραπείες θέλουν και το κατάλληλο τάιμινγκ, για το λόγο αυτο βλέπουμε μαρτυρίες κατα καιρούς οτι μια θεραπεία δούλεψε σε κάποιον ενώ σε άλλον η ιδια θεραπεία δεν ανταποκρίθηκε και κατέληξε!
Ιωδιο πιο χρησιμοποιουμε νικολα?? Lugols brightwel πχ??
Thomas oikonomou

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ασθένειες - Pest”