Flatworms exit salifert εμπειρία

Απάντηση
AGAPI
Posts in topic: 7
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από AGAPI » Σάβ 09 Νοέμ 2019, 19:13

Πριν απο λίγο καιρό ανακάλυψα ότι φορτώθηκα μαζί με κάτι αλγες που αγόρασα... flatworms!
Στο μικρο ενυδρείο, το 120λιτρο, για ιπποκαμπους!
Ευτυχώς το ενα ενυδρείο δεν έρχεται σε επαφή με το αλλο! Ακόμα κ η τσιμπίδα που χρησιμοποιώ, είναι ξεχωριστη για το καθένα!
Έψαξα λοιπον κ βρήκα το συγκεκριμένο φάρμακο για να κάνω θεραπεία!
Το πήρα απο site του εξωτερικού αφου δεν μπόρεσα να το βρω πουθενά στην Ελλάδα!
Τις οδηγίες θα τις χαρακτήριζα επιεικώς... άθλιες!!!!!!!!
Ολα, γενικά κ αόριστα...
Πόσες ώρες μπορούμε να το κρατήσουμε αν βλέπουμε ακόμα ζωντανά flatworms;
Πότε θα κάνουμε την αλλαγή νερου;
Πότε θα βάλουμε τον ανθρακα;
Θα πω τι καταλαβα εγω απο την εμπειρία μου...
Reef safe δεν θα το χαρακτήριζα με τίποτα!!!
Δεν υπάρχει περίπτωση να το χρησιμοποιήσω ξανα σε ενεργο ενυδρείο!
Χομπιστας απο Θεσσαλονίκη μου είπε πως είδε το blue tang να πηδάει εξω παραμορφωμένο, μόλις έριξε το φάρμακο κ σηκώθηκαν τα flatworms στρώμα..
Κ δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω!
Εριξα την πρώτη δοση!
Είδα κίνηση... αλλα οχι πολλά πράγματα!
Εριξα κ το 50% όπως έλεγαν οι οδηγίες..
Εκεί είδα μετα απο μιση ωρα αρκετά πτώματα αλλα κ αρκετά ζωντανά...
Με τη δική μου λογικη (Αφού οι οδηγίες δεν ανέφεραν..), δεν είχε νόημα να διακόψω τη χρήση του φαρμάκου ενω έβλεπα αρκετά ζωντανά ακόμα μέσα!
Είχα βγάλει εξω τα ψάρια ευτυχώς απο την αρχή... Κ είπα να το τερματισω! Μέχρι να μη βλέπω κανενα ζωντανο flatworm!
Φτάνω στις 6 ώρες...
Ακόμα βλέπω ζωντανά...
Το αφήνω Κ αλλες 6...
Ναι! Είχαν σκοτωθεί οσα έβλεπα... (Για μεσα στον βράχο δεν γνωρίζω)...
Αλλα μου έκαψε κ τον βράχο!
Τον οποιο πήρε ο αντρας μου για να φτιάξει βραχοκηπο γιατί για τίποτα αλλο, δεν είναι!!!
Το 25% αλλαγή νερού που γράφουν οι οδηγίες, το θεωρώ παρα παρα πολυ λιγο!
Το έβαλα μπουρλοτο κ ξεκινάω απο την αρχή!
Αν καποιος έχει εμπειρία απο το συγκεκριμένο φάρμακο ας την γράψει εδω!
Νομίζω θα ήταν χρήσιμο!
Συνημμένα
20191108_140358-800x600.jpg
20191108_140230-600x800.jpg
20191104_163238~2-800x600.jpg



mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από mixalisdarras » Σάβ 09 Νοέμ 2019, 19:40

Οοοοοοοο ρε αγάπη τι να πω και εσύ και ο @Νικος restart στα ιπποκαμπαδικο τι είπες τώρα ωραίο φάρμακο να το χεσω!!!!

AGAPI
Posts in topic: 7
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από AGAPI » Σάβ 09 Νοέμ 2019, 20:25

mixalisdarras έγραψε:
Σάβ 09 Νοέμ 2019, 19:40
Οοοοοοοο ρε αγάπη τι να πω και εσύ και ο @Νικος restart στα ιπποκαμπαδικο τι είπες τώρα ωραίο φάρμακο να το χεσω!!!!
Χαχαχα!!!!
Δεν πειράζει Μιχάλη μου!
Λέμε.. καθε εμπόδιο σε καλο!
Είναι όμως καλο να τα γράφουμε αυτα, γιατί το φάρμακο θεωρείται reef safe...λέμε τώρα....

Μακης68
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 650 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από Μακης68 » Σάβ 09 Νοέμ 2019, 20:45

Αμάν βρε φιλενάδα!!!!! Τι ήταν τούτο πάλι.....Αυτό με τα ιπποκαμπαδικα είναι κατάρα μου φαίνεται!!! Μου αρέσει πάντως που το παίρνεις ψύχραιμα !!! Σου βγάζω το καπέλο αγαπητή μου Αγάπη. Εγώ χθες εξόντωσα καμία 10αρια Απταιζιες και με έχουν πιάσει τα νεύρα μου. Όλο λέω τέρμα και όλο ξαναεμφανίζονται!!!!
:fish4: love is in the air

G.Frag
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από G.Frag » Σάβ 09 Νοέμ 2019, 21:17

Καταρχάς να πω ότι λυπάμαι για την εμπειρία σου και την τροπή που πήραν τα πράγματα. Αρχικά ήταν ανάγκη να κάνεις θεραπεία; Είχες αναγνωρίσει ορθά τους τους οργανισμούς; Γιατί αν ήταν Flatworm Amphiscolops δεν χρειαζόταν θεραπεία είναι reef safe, αν ήταν Flatworm Amakusaplana, που τρώνε ακροπορες από τη στιγμή που θα το ενυδρείο είχε ιππόκαμπους δεν θα έβρισκαν φαγητό και σιγά σιγά χαιρετούσαν. Το flatworm exit η εταιρεία λέει "quite safe" αναφερόμενη στο προϊόν. Εχεις υπολογίσει σωστά τα πραγματικά λίτρα του ενυδρείου σου; Επειδή το έχω δουλέψει οι οδηγίες είναι αρκετά σαφής. Όπως και οι χρόνοι δράσης. Αλλά και η χρήση. Επίσης σίγουρα αν η έκταση είναι μεγάλη δεν ξεμπερδευεις με τη μία. Η χρήση με κλειστό άνθρακα είναι για μια ώρα. Η προσθήκη του +50% γίνετε αφού δεν έχεις καθόλου νεκρά flatworm όχι λίγα. Και η χρήση άνθρακα είναι προαπαιτούμενη μετα τη μία ώρα γιατί ανεβαίνει η τοξικότητα του νερού από τα νεκρά flatworm όχι από το exit. Επίσης το 25% αλλαγή προτείνεται ως το ελάχιστο δεδομένης της τοξικότητας από τα νεκρά flatworm, κάτι που σημαίνει ότι αν υπήρχε μεγάλη αποικία οι τοξίνες από τα flatworm ανεβάζουν και τον τοξικό δείκτη του νερού. Μεγάλη αλλαγή όχι απλά ένα 25%. Κάποια πράγματα είναι στη κρίση μας.

AGAPI
Posts in topic: 7
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από AGAPI » Σάβ 09 Νοέμ 2019, 22:27

Καταρχάς να πω ότι λυπάμαι για την εμπειρία σου και την τροπή που πήραν τα πράγματα.
Δεν είδα πουθενά να αναφέρεις οτι το δουλεψες!
Αν το έχεις κάνει κ μου έχει διαφύγει... Κρίμα!

Αρχικά ήταν ανάγκη να κάνεις θεραπεία; Είχες αναγνωρίσει ορθά τους τους οργανισμούς; Γιατί αν ήταν Flatworm Amphiscolops δεν χρειαζόταν θεραπεία είναι reef safe, αν ήταν Flatworm Amakusaplana, που τρώνε ακροπορες από τη στιγμή που θα το ενυδρείο είχε ιππόκαμπους δεν θα έβρισκαν φαγητό και σιγά σιγά χαιρετούσαν.
Θεραπεία ηταν ανάγκη να κάνω κ μονο γιατι δεν μου αρέσουν στο ματι!
Επίσης μην ξεχνάς ότι στο ιπποκαμπαδικο μπορεί να μην εχω ακροπορες, αλλα εχω πολλές αλγες τις οποίες ενοχλουν παρα πολυ!
Εκτός αν είχες κ αλγες κ γνωρίζεις κ εκεί την συμπεριφορά τους!
Είχα κ απο τα δυο είδη που αναφέρεις!

Το flatworm exit η εταιρεία λέει "quite safe" αναφερόμενη στο προϊόν.
Συμφωνώ! Έτσι λέει... Για μένα όμως, δεν ειναι ούτε "quite"!
Εχεις υπολογίσει σωστά τα πραγματικά λίτρα του ενυδρείου σου; Επειδή το έχω δουλέψει οι οδηγίες είναι αρκετά σαφής. Όπως και οι χρόνοι δράσης. Αλλά και η χρήση.
Για σενα Ισως... Εγω είμαι κ ξανθιά...
Όταν δεν μου γράφει αλλαγή νερού στις 2.. 3.. 4.. ωρες, αδυνατώ να καταλάβω! Συγνωμη!

Επίσης σίγουρα αν η έκταση είναι μεγάλη δεν ξεμπερδευεις με τη μία. Η χρήση με κλειστό άνθρακα είναι για μια ώρα.
Δεν είδα να γράφει για ανθρακα πουθενά!
Γραφει για uv κ οζον!

Η προσθήκη του +50% γίνετε αφού δεν έχεις καθόλου νεκρά flatworm όχι λίγα.
Δεν έγραψα οτι είδα νεκρα! Εγραψα οτι είδα "κίνηση"!
Και η χρήση άνθρακα είναι προαπαιτούμενη μετα τη μία ώρα γιατί ανεβαίνει η τοξικότητα του νερού από τα νεκρά flatworm όχι από το exit.
Δεν διαφωνώ! Γνωρίζω απο τι ανεβαίνει η τοξικότητα, αλλά αυτο δεν αλλαζει το αποτέλεσμα της χρήσης!
Επίσης το 25% αλλαγή προτείνεται ως το ελάχιστο δεδομένης της τοξικότητας από τα νεκρά flatworm, κάτι που σημαίνει ότι αν υπήρχε μεγάλη αποικία οι τοξίνες από τα flatworm ανεβάζουν και τον τοξικό δείκτη του νερού. Μεγάλη αλλαγή όχι απλά ένα 25%. Κάποια πράγματα είναι στη κρίση μας.
Χαίρομαι που η κρίση μου μέχρι τώρα με αποζημιώνει πάντα!

G.Frag
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ 28 Νοέμ 2018, 13:21
Τοποθεσία: Άλιμος
Έχει βάλει Like: 49 times
Του έχουν βάλει Like: 46 times

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από G.Frag » Σάβ 09 Νοέμ 2019, 23:34

Πραγματικά ότι έγραψα το έγραψα να κάθε καλή πρόθεση χωρίς ίχνος δεικτικότητας, αλλά προβληματισμού και επανελέγχου, γιατί όπως και να το κάνουμε άνθρωποι είμαστε θα υποπέσουμε και σε σφάλματα. Δεν θα ήθελα να απαντήσω επιμέρους σε κάθε τοποθέτηση σου επί του κειμένου μου, το θεωρώ άκομψο. Στο φόρουμ είμαστε για να συζητάμε συγνώμη που σε ταραξα γιατί αυτό φαίνεται από την τοποθέτησή σου, συγνώμη που ασχολήθηκα. Η ευθύνη πάντα βαραίνει τον χειριστή. Καλή καρδιά και κάνουμε χόμπι.

AGAPI
Posts in topic: 7
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από AGAPI » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 00:05

G.Frag έγραψε:
Σάβ 09 Νοέμ 2019, 23:34
Πραγματικά ότι έγραψα το έγραψα να κάθε καλή πρόθεση χωρίς ίχνος δεικτικότητας, αλλά προβληματισμού και επανελέγχου, γιατί όπως και να το κάνουμε άνθρωποι είμαστε θα υποπέσουμε και σε σφάλματα. Δεν θα ήθελα να απαντήσω επιμέρους σε κάθε τοποθέτηση σου επί του κειμένου μου, το θεωρώ άκομψο. Στο φόρουμ είμαστε για να συζητάμε συγνώμη που σε ταραξα γιατί αυτό φαίνεται από την τοποθέτησή σου, συγνώμη που ασχολήθηκα. Η ευθύνη πάντα βαραίνει τον χειριστή. Καλή καρδιά και κάνουμε χόμπι.
Το να χρησιμοποιήσω φάρμακο στο ενυδρείο χωρίς καν να διαβάσω τις οδηγίες (Γιατί αυτο λες στην ουσία)...
Δεν σημαίνει "άνθρωποι είμαστε Κ σφάλματα κανουμε) όπως αναφέρεις, αλλα ότι είμαι ψυχοπαθής!
Το μονο που έκανα είναι να απαντήσω στις δικές σου ερωτήσεις κ απορίες!
Το αν ο γραπτός σου λόγος παρεξηγείτε ... το γνωρίζεις σίγουρα καλύτερα απο μένα...
Αφού το έχεις ζήσει πάμπολλες φορές στο παρελθόν με πολλούς συνχομπιστες!
Καλη συνέχεια!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 00:33

Κριμα βρε Αγαπη... Καθε εμπόδιο σε καλο όμως! Τουλάχιστον είχες βγάλει εκτος τα ψαρια και δεν είχες και αλλες στεναχωριες. Παρε το χρόνο σου και ξεκινά το παλι με καθαρό μυαλό, πότε δεν ξέρεις, μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο απο πριν!

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από niknik » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 00:47

Tο φάρμακο αυστηρά το εφαρμόζεις, όπως λέει στης (άθλιες οδηγίες) εινα δεδομένο ότι πράγματι κάποια επιπρόσθετα όπως, χρόνοι, άνθρακας, αλλαγή κλπ θα εκτιμηθεί από την εικόνα του αποτελέσματος, και τον χομπίστα. Να θυμάσαι, εγώ δεν θα έβαζα το +50% διότι χρειάζεστε, επαναληπτική θεραπεία σε 10 μέρες περίπου, ειδικά εάν είναι πολλά. Πράγματι υπάρχουν και ακξακα flatworms. Επισεις συμφωνώ απόλυτα ότι δεν τα θες στο σύστημα ούτε να τα βλέπεις. Ένα six line, θα βοηθούσε σίγουρα. Επισεις διαφωνώ στο ότι αχρηστέψες τον βραχο, καταλαβαίνω τους λόγους απόλυτα, εγώ θα περίμενα λίγο. Η τοποθέτηση άνθρακα σίγουρα θα μπει και δεν συνδυασμό με την αλλαγή, τον όγκο της δηλαδή, θα κρίνει και την ταχύτητα απομακρυνσης του από το σύστημα. Είναι Reef safe (όσο γίνετε για εμένα) το έχω δει σε ακροπόρες χωρίς ιδιαίτερα θέματα, αλλά και με θεματα. Φάρμακο είναι λογικό.
Εύχομαι να ξεμπερδέψεις και να μην το ξανά αντιμετωπίσει.
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

AGAPI
Posts in topic: 7
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από AGAPI » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 02:40

niknik έγραψε:
Κυρ 10 Νοέμ 2019, 00:47
Tο φάρμακο αυστηρά το εφαρμόζεις, όπως λέει στης (άθλιες οδηγίες) εινα δεδομένο ότι πράγματι κάποια επιπρόσθετα όπως, χρόνοι, άνθρακας, αλλαγή κλπ θα εκτιμηθεί από την εικόνα του αποτελέσματος, και τον χομπίστα. Να θυμάσαι, εγώ δεν θα έβαζα το +50% διότι χρειάζεστε, επαναληπτική θεραπεία σε 10 μέρες περίπου, ειδικά εάν είναι πολλά. Πράγματι υπάρχουν και ακξακα flatworms. Επισεις συμφωνώ απόλυτα ότι δεν τα θες στο σύστημα ούτε να τα βλέπεις. Ένα six line, θα βοηθούσε σίγουρα. Επισεις διαφωνώ στο ότι αχρηστέψες τον βραχο, καταλαβαίνω τους λόγους απόλυτα, εγώ θα περίμενα λίγο. Η τοποθέτηση άνθρακα σίγουρα θα μπει και δεν συνδυασμό με την αλλαγή, τον όγκο της δηλαδή, θα κρίνει και την ταχύτητα απομακρυνσης του από το σύστημα. Είναι Reef safe (όσο γίνετε για εμένα) το έχω δει σε ακροπόρες χωρίς ιδιαίτερα θέματα, αλλά και με θεματα. Φάρμακο είναι λογικό.
Εύχομαι να ξεμπερδέψεις και να μην το ξανά αντιμετωπίσει.
Προς το παρόν ξεμπέρδεψα!
Αν χρειαστεί ξανα να το αντιμετωπίσω..
Οι επιλογές μου θα είναι.. 'Η να συνεχίσω παρέα με τα flatworms 'Η restart!
Το πόσο ακακα μπορεί να είναι, εξαρτάτε πιστεύω απο τον "τύπο" του συστήματος!
Αυτα που είναι ακακα για τα κοράλλια, εγω είδα να επηρεάζουν άσχημα τις αλγες μου!
Το να εβαζα six line.. λίγο δύσκολο να κάνει παρέα με τους ιπποκαμπους!
Έχεις δίκιο για τον βράχο! Αλλα αφου εφτασα να κάνω restart, δεν θα ρισκάρω για λίγο βράχο!
Πες μου λιγο για τις ακροπορες...
Όταν λες "Χωρίς ιδιαίτερα θέματα", εννοεις χωρίς να πεθάνουν;
'Η καταφεραν κ έδιωξαν κ τους "επιδρομείς" απο πανω τους;
Το "κατ' εκτίμηση" ας το αφήσουμε για το πόσο λάδι θα βάλουμε στους κεφτέδες κ πόσο αλεύρι θα σηκώσει το ζυμάρι...
ΌΧΙ για τα φάρμακα!
Γνώμη μου! Μετα απο 25 χρόνια στα φάρμακα!

AGAPI
Posts in topic: 7
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από AGAPI » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 02:55

Μακης68 έγραψε:
Σάβ 09 Νοέμ 2019, 20:45
Αμάν βρε φιλενάδα!!!!! Τι ήταν τούτο πάλι.....Αυτό με τα ιπποκαμπαδικα είναι κατάρα μου φαίνεται!!! Μου αρέσει πάντως που το παίρνεις ψύχραιμα !!! Σου βγάζω το καπέλο αγαπητή μου Αγάπη. Εγώ χθες εξόντωσα καμία 10αρια Απταιζιες και με έχουν πιάσει τα νεύρα μου. Όλο λέω τέρμα και όλο ξαναεμφανίζονται!!!!
Ας έχουμε υγεία κ ολα θα τα φτιάξουμε!
Ξανά... Κ ξανα... Κ ξανα...
Απταισιες ακόμα; Α πα πα...
Κανε Κ εσυ ενα restart!!! :mrgreen:
Πλακα κανω... εννοείται!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην AGAPI για αυτή τη δημοσίευση:
Μακης68 (Κυρ 10 Νοέμ 2019, 04:58)

AGAPI
Posts in topic: 7
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από AGAPI » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 03:09

SweepingFish έγραψε:
Κυρ 10 Νοέμ 2019, 00:33
Κριμα βρε Αγαπη... Καθε εμπόδιο σε καλο όμως! Τουλάχιστον είχες βγάλει εκτος τα ψαρια και δεν είχες και αλλες στεναχωριες. Παρε το χρόνο σου και ξεκινά το παλι με καθαρό μυαλό, πότε δεν ξέρεις, μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο απο πριν!
Τα ψαρια μπήκαν αρχικά σε κουβα...
Κ όταν αποφάσισα να το στήσω απο την αρχή κάνοντας ταυτόχρονα κ μετακόμιση σε καινούριο ενυδρείο...
τα εβαλα στο σαμπ απο το μεγάλο ενυδρείο μου!
Γιαννάκη μου, μονο το σκειπ δεν εχω κάνει...
Ολα τα αλλα ειναι έτοιμα! :mrgreen:
Ήδη είναι σε λειτουργία το καινούριο... πεντακάθαρο!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην AGAPI for the post (total 2):
Μακης68 (Κυρ 10 Νοέμ 2019, 04:58) • SweepingFish (Κυρ 10 Νοέμ 2019, 09:41)

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από niknik » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 07:54

AGAPI έγραψε:
Κυρ 10 Νοέμ 2019, 02:40
niknik έγραψε:
Κυρ 10 Νοέμ 2019, 00:47
Tο φάρμακο αυστηρά το εφαρμόζεις, όπως λέει στης (άθλιες οδηγίες) εινα δεδομένο ότι πράγματι κάποια επιπρόσθετα όπως, χρόνοι, άνθρακας, αλλαγή κλπ θα εκτιμηθεί από την εικόνα του αποτελέσματος, και τον χομπίστα. Να θυμάσαι, εγώ δεν θα έβαζα το +50% διότι χρειάζεστε, επαναληπτική θεραπεία σε 10 μέρες περίπου, ειδικά εάν είναι πολλά. Πράγματι υπάρχουν και ακξακα flatworms. Επισεις συμφωνώ απόλυτα ότι δεν τα θες στο σύστημα ούτε να τα βλέπεις. Ένα six line, θα βοηθούσε σίγουρα. Επισεις διαφωνώ στο ότι αχρηστέψες τον βραχο, καταλαβαίνω τους λόγους απόλυτα, εγώ θα περίμενα λίγο. Η τοποθέτηση άνθρακα σίγουρα θα μπει και δεν συνδυασμό με την αλλαγή, τον όγκο της δηλαδή, θα κρίνει και την ταχύτητα απομακρυνσης του από το σύστημα. Είναι Reef safe (όσο γίνετε για εμένα) το έχω δει σε ακροπόρες χωρίς ιδιαίτερα θέματα, αλλά και με θεματα. Φάρμακο είναι λογικό.
Εύχομαι να ξεμπερδέψεις και να μην το ξανά αντιμετωπίσει.
Προς το παρόν ξεμπέρδεψα!
Αν χρειαστεί ξανα να το αντιμετωπίσω..
Οι επιλογές μου θα είναι.. 'Η να συνεχίσω παρέα με τα flatworms 'Η restart!
Το πόσο ακακα μπορεί να είναι, εξαρτάτε πιστεύω απο τον "τύπο" του συστήματος!
Αυτα που είναι ακακα για τα κοράλλια, εγω είδα να επηρεάζουν άσχημα τις αλγες μου!
Το να εβαζα six line.. λίγο δύσκολο να κάνει παρέα με τους ιπποκαμπους!
Έχεις δίκιο για τον βράχο! Αλλα αφου εφτασα να κάνω restart, δεν θα ρισκάρω για λίγο βράχο!
Πες μου λιγο για τις ακροπορες...
Όταν λες "Χωρίς ιδιαίτερα θέματα", εννοεις χωρίς να πεθάνουν;
'Η καταφεραν κ έδιωξαν κ τους "επιδρομείς" απο πανω τους;
Το "κατ' εκτίμηση" ας το αφήσουμε για το πόσο λάδι θα βάλουμε στους κεφτέδες κ πόσο αλεύρι θα σηκώσει το ζυμάρι...
ΌΧΙ για τα φάρμακα!
Γνώμη μου! Μετα απο 25 χρόνια στα φάρμακα!
Ένα θα σου πω για τις ακροπόρες, σε δύο ενυδρεία που δυστυχώς πέρασε μέσα, ξεστηθηκαν, στο δικό μου ξεστηθηκε, από nudis.
Οι άποψη μου είναι απλά restart
Επισεις η γνώμη μου είναι σε Reef oχι φάρμακα,πλην alge fix, chemi clean. ΤΟ ΤΟΝΊΖΩ ΓΝΏΜΗ ΜΟΥ. Ναι κάποια κοραλια ίσως χαθούν. Σίγουρα με την πτώση του φαρμάκου. Αποτελεσματικο το φάρμακο εναντίον της πλαναριας.
Απροβληματιστη από δω και πέρα.
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 09:46

καλημερα σας!

Αγάπη μου ειναι να μην σου κάτσουν μέσα, τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά και οι επιλογές είναι μετρημένες....

έχω βρεθεί σε φίλο με ύφαλο τόνου πριν απο 5-6 χρονιά με αντίστοιχο πρόβλημα και full sps και τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα, καθώς αναγκαστηκαμε στο τέλος και μη εχοντας αλλες επιλογές, να βγάλουμε όλες τις άκρο εξω, καθώς είχαν εισχωρήσει εσωτερικά τους και τς έτρωγαν, δουλειά αρκετά δύσκολη, που σε πολλές των περιπτώσεων να κόβουμε τις αποικίες με τροχό και να κρατάμε τους ζωντανούς ιστούς!

είναι και ένας απο τους λόγους που σε κάθε εισαγωγή ζωντανού στην δεξαμενή μου, το φτάνω στα όρια του, καθώς προτιμώ να χάσω το νέο στην μετάβαση, παρά να μου πάρει όλη την δεξαμενή αργότερα!

την θεραπεία την θεωρώ ελλιπής και κακογραμμένη και αμφιβάλλω κατά πόσο φέρει επιθυμητά αποτελέσματα σε προχωρημένα στάδια υπερπληθυσμού!

μεγάλη προσοχή στις εισαγωγές στην δεξαμενή μας, να αφαιρείται τις βάσεις και ας χάνουμε ζωντανό ιστό και να φτιάχνουμε νέες βάσεις, να παρατηρούμε καλά την αποικία πριν την εισάγουμε μέσα, εάν βλεπουμε ότι ο ιστός δεν είναι καθαρός, καλύτερα να μην ρισκάρουμε και να το πετάμε!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
niknik (Κυρ 10 Νοέμ 2019, 12:35)

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από Karlos » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 11:49

Καλημερα Αγαπη.

Σε ευχαριστουμε που μοιραστηκες μαζι μας την εμπειρια σου! Ειδικα τωρα που εισαι πανω στο τρεξιμο και την εχεις τοσο φρεσκια.
Αποδεικνυεις για αλλη μια φορα το ποσο αγνη χομπιστρια εισαι που μοιραζεσαι οχι μονο τα καλα για τα χειροκροτηματα αλλα και τις στραβες σου.

Ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθησει και αλλους.

Ειναι ευκαιρια να διορθωσεις τα λαθη και να δουμε ακομα περισσοτερα ομορφα πραγματα!

Keep Reefing you are the best!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Karlos για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Κυρ 10 Νοέμ 2019, 11:54)
Keep Reefing! :fish4:

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 11:53

Νίκος έγραψε:
Κυρ 10 Νοέμ 2019, 09:46
καλημερα σας!

Αγάπη μου ειναι να μην σου κάτσουν μέσα, τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά και οι επιλογές είναι μετρημένες....

έχω βρεθεί σε φίλο με ύφαλο τόνου πριν απο 5-6 χρονιά με αντίστοιχο πρόβλημα και full sps και τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα, καθώς αναγκαστηκαμε στο τέλος και μη εχοντας αλλες επιλογές, να βγάλουμε όλες τις άκρο εξω, καθώς είχαν εισχωρήσει εσωτερικά τους και τς έτρωγαν, δουλειά αρκετά δύσκολη, που σε πολλές των περιπτώσεων να κόβουμε τις αποικίες με τροχό και να κρατάμε τους ζωντανούς ιστούς!

είναι και ένας απο τους λόγους που σε κάθε εισαγωγή ζωντανού στην δεξαμενή μου, το φτάνω στα όρια του, καθώς προτιμώ να χάσω το νέο στην μετάβαση, παρά να μου πάρει όλη την δεξαμενή αργότερα!

την θεραπεία την θεωρώ ελλιπής και κακογραμμένη και αμφιβάλλω κατά πόσο φέρει επιθυμητά αποτελέσματα σε προχωρημένα στάδια υπερπληθυσμού!

μεγάλη προσοχή στις εισαγωγές στην δεξαμενή μας, να αφαιρείται τις βάσεις και ας χάνουμε ζωντανό ιστό και να φτιάχνουμε νέες βάσεις, να παρατηρούμε καλά την αποικία πριν την εισάγουμε μέσα, εάν βλεπουμε ότι ο ιστός δεν είναι καθαρός, καλύτερα να μην ρισκάρουμε και να το πετάμε!
Νικολα μου για κανε μας ενα μινι οδηγο τι πρεπει να κανουμε κατα την εισαγωγη κοραλλιων. Κ μη σ πω καλο θα ηταν να το κανεις ενα νεο ποστ π να καρφιτσωθει ωστε να το βλεπουν ολοι σε περιπτωση π το ψαξουν φορουμιτες η οχι.
@AGAPI τι να σ πω κοριτσαρα μου καλο κουραγιο. Αλλα να σ πω και κατι εγω νομιζω πως εγινε για καλο ουτως η αλλιως σ ευρωγε μια αλλαγη σε scape 😜 τωρα ψησιμο στεγνωμα του βραχου κ παμε γερα!! Τωρα π το σκεφτομαι οριστε σ λεγε ο νικος κανε υπομονη τωρα θα σε περιμενει εκεινος 😋
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Κυρ 10 Νοέμ 2019, 11:54)
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Flatworms exit salifert εμπειρία

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 10 Νοέμ 2019, 11:57

Tomas έγραψε:
Κυρ 10 Νοέμ 2019, 11:53
Νίκος έγραψε:
Κυρ 10 Νοέμ 2019, 09:46
καλημερα σας!

Αγάπη μου ειναι να μην σου κάτσουν μέσα, τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά και οι επιλογές είναι μετρημένες....

έχω βρεθεί σε φίλο με ύφαλο τόνου πριν απο 5-6 χρονιά με αντίστοιχο πρόβλημα και full sps και τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα, καθώς αναγκαστηκαμε στο τέλος και μη εχοντας αλλες επιλογές, να βγάλουμε όλες τις άκρο εξω, καθώς είχαν εισχωρήσει εσωτερικά τους και τς έτρωγαν, δουλειά αρκετά δύσκολη, που σε πολλές των περιπτώσεων να κόβουμε τις αποικίες με τροχό και να κρατάμε τους ζωντανούς ιστούς!

είναι και ένας απο τους λόγους που σε κάθε εισαγωγή ζωντανού στην δεξαμενή μου, το φτάνω στα όρια του, καθώς προτιμώ να χάσω το νέο στην μετάβαση, παρά να μου πάρει όλη την δεξαμενή αργότερα!

την θεραπεία την θεωρώ ελλιπής και κακογραμμένη και αμφιβάλλω κατά πόσο φέρει επιθυμητά αποτελέσματα σε προχωρημένα στάδια υπερπληθυσμού!

μεγάλη προσοχή στις εισαγωγές στην δεξαμενή μας, να αφαιρείται τις βάσεις και ας χάνουμε ζωντανό ιστό και να φτιάχνουμε νέες βάσεις, να παρατηρούμε καλά την αποικία πριν την εισάγουμε μέσα, εάν βλεπουμε ότι ο ιστός δεν είναι καθαρός, καλύτερα να μην ρισκάρουμε και να το πετάμε!
Νικολα μου για κανε μας ενα μινι οδηγο τι πρεπει να κανουμε κατα την εισαγωγη κοραλλιων. Κ μη σ πω καλο θα ηταν να το κανεις ενα νεο ποστ π να καρφιτσωθει ωστε να το βλεπουν ολοι σε περιπτωση π το ψαξουν φορουμιτες η οχι.
@agapi τι να σ πω κοριτσαρα μου καλο κουραγιο. Αλλα να σ πω και κατι εγω νομιζω πως εγινε για καλο ουτως η αλλιως σ ευρωγε μια αλλαγη σε scape 😜 τωρα ψησιμο στεγνωμα του βραχου κ παμε γερα!! Τωρα π το σκεφτομαι οριστε σ λεγε ο νικος κανε υπομονη τωρα θα σε περιμενει εκεινος 😋


θα ξεκινήσουμε το καναλι του youtube σε ενότητα του φορουμ, και θα αρχίσουμε να ανεβάζουμε όμορφα πραγματάκια, απο φραγκαρισματα σε ζωανθους, ακροπορες, εισαγωγές και εξαγωγές κοραλλιων και πολλά άλλα!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος for the post (total 5):
SweepingFish (Κυρ 10 Νοέμ 2019, 11:59) • Γιάννης Μ5 (Κυρ 10 Νοέμ 2019, 13:25) • Karlos (Κυρ 10 Νοέμ 2019, 14:01) • Μακης68 (Κυρ 10 Νοέμ 2019, 16:59) • nasos (Τετ 20 Νοέμ 2019, 15:30)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ασθένειες - Pest”