120 λίτρα μεσογειακό

Ιορδανης
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τρί 19 Ιουν 2018, 13:48
Τοποθεσία: Κατερινη
Έχει βάλει Like: 41 times
Του έχουν βάλει Like: 33 times

Re: 120 λίτρα μεσογειακό

Δημοσίευση από Ιορδανης » Τετ 03 Ιούλ 2019, 13:59

Πάω σήμερα το πρωί να ταισω το ενυδρείο και έτσι όπως το έβλεπα από μακριά κάτι δεν μου καθόταν καλά πλησιάζω κοντά και Ίδα αυτο που δεν ήθελα να δω παντού κόκκινα κομματάκια θολό όλο το ενυδρείο και τα δύο τα ψαράκια επέπλεαν με τράβηξε την μια ανεμονη το wave maker και την έκανε 1000 κομμάτια τι κάνω τώρα ???



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: 120 λίτρα μεσογειακό

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 03 Ιούλ 2019, 14:05

Ιορδανης έγραψε:
Τετ 03 Ιούλ 2019, 13:59
Πάω σήμερα το πρωί να ταισω το ενυδρείο και έτσι όπως το έβλεπα από μακριά κάτι δεν μου καθόταν καλά πλησιάζω κοντά και Ίδα αυτο που δεν ήθελα να δω παντού κόκκινα κομματάκια θολό όλο το ενυδρείο και τα δύο τα ψαράκια επέπλεαν με τράβηξε την μια ανεμονη το wave maker και την έκανε 1000 κομμάτια τι κάνω τώρα ???
αλλαγη νερου και σιφωναρισμα τα αιωρούμενα κομμάτια, αν έχεις κανένα πλαστικό δοχείο βάλε μέσα τα ζωντανά που έχεις για λίγο με καθαρό νερο και κανε ένα καλό καθαρισμα στον ύφαλο, αλλάζοντας τα υλικα στους ριακτορες και αυξάνοντας τον ενεργό άνθρακα!

* κανε την πατέντα της @AGAPI στους κυκλοφ/τες με καλσον η τουλι!

Ιορδανης
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τρί 19 Ιουν 2018, 13:48
Τοποθεσία: Κατερινη
Έχει βάλει Like: 41 times
Του έχουν βάλει Like: 33 times

Re: 120 λίτρα μεσογειακό

Δημοσίευση από Ιορδανης » Τετ 03 Ιούλ 2019, 14:08

Τα ψάρια όλα είναι νεκρά και οι ερημίτες το νερό είναι λες και έριξες γάλα μέσα από ότι κατάλαβα δεν επέζησε τίποτα
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Ιορδανης για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Τετ 03 Ιούλ 2019, 14:11)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: 120 λίτρα μεσογειακό

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 03 Ιούλ 2019, 14:12

Ιορδανης έγραψε:
Τετ 03 Ιούλ 2019, 14:08
Τα ψάρια όλα είναι νεκρά και οι ερημίτες το νερό είναι λες και έριξες γάλα μέσα από ότι κατάλαβα δεν επέζησε τίποτα
Τοτε restart αναγκαστικά Ιορδάνη μου!

Ιορδανης
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τρί 19 Ιουν 2018, 13:48
Τοποθεσία: Κατερινη
Έχει βάλει Like: 41 times
Του έχουν βάλει Like: 33 times

Re: 120 λίτρα μεσογειακό

Δημοσίευση από Ιορδανης » Τετ 03 Ιούλ 2019, 14:16

Απίστευτο δεν μπορώ να το πιστέψω πως έφτασε εκεί πάνω η άτιμη ποοοο θα το καθαρίσω σήμερα και θα σκεφτώ τι θα κάνω με γονάτισε τώρα

AGAPI
Posts in topic: 6
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: 120 λίτρα μεσογειακό

Δημοσίευση από AGAPI » Τετ 03 Ιούλ 2019, 15:48

Ιορδάνη μου...
Άκουσέ με...
Σκέψου ότι εγώ έχασα από ανεμώνη όλα μου τα ψάρια σχεδόν κ όσα πρόλαβα να σώσω ήταν γιατί πήρα έναν κουβά νερό από τη θάλασσα (300 μέτρα περίπου από το σπίτι) κ τα έβαλα μέσα!
Κ μιλάμε για ψάρια που μου στοίχησαν κ χρηματικά κ συναισθηματικά!
Ξέρω ότι χαλάστηκες άσχημα... αλλά δεν γονατίζουμε ποτέ!!!
Φουλάρεις άνθρακα κ με 2-3 καλές αλλαγές νερού θα είσαι έτοιμος να βάλεις ξανά ζωντανά!
Κ αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (που λέει ο λόγος), βάζεις διχτυωτό καλσόν στον κυκλοφορητή κ ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες να το πάθεις ξανά! Το τούλι δεν με βόλεψε καθόλου εκτός του ότι ήταν κακάσχημο!
Λύσε μου μια απορία...
Η ανεμώνη ήταν "ντομάτα";
Ρωτάω γιατί αυτές πολύ δύσκολα μετακινούνται κ αν το έκανε, σημαίνει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά...

pagokoftis
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 15:39
Έχει βάλει Like: 56 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: 120 λίτρα μεσογειακό

Δημοσίευση από pagokoftis » Τετ 03 Ιούλ 2019, 16:00

Κρίμα!! Πιστεύω κι εγώ οτι πρέπει να κάνεις restart!! Ότι τοξικό έχει η ανεμώνη, σκορπίστηκε παντού με αποτέλεσμα να έχεις άμεσους θανάτους και πάρτυ βακτηρίων που σου έκανε το νερό σαν γάλα!!
Πλαστικό πλέγμα, μικρής διατομής και 2-3 tire up και σε 20 sec έχεις πολύ καλή προστασία, χωρίς πρακτικά μείωση της ροής..
Το καλσόν δεν το έχω χρησιμοποιήσει, πάντα πίστευα οτι μπορέι να γλιστρήσει και ότι έχει πολύ μικρή διατομή (ανάλογα τι φοράει κάθε γυναίκα :-) )
Η ντομάτα είναι αδύνατον να χωρέσει λόγω ανατομίας, πλοκάμι της μέσα, χωρίς να το μαζέψει ακαριαία μαζί με τα υπόλοιπα.. Συνήθως είδη σαν τις viridis που έχουν μεγάλα tentacles την κάνουν την ζημιά!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην pagokoftis για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Τετ 03 Ιούλ 2019, 16:50)

AGAPI
Posts in topic: 6
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: 120 λίτρα μεσογειακό

Δημοσίευση από AGAPI » Τετ 03 Ιούλ 2019, 16:32

pagokoftis έγραψε:
Τετ 03 Ιούλ 2019, 16:00
Κρίμα!! Πιστεύω κι εγώ οτι πρέπει να κάνεις restart!! Ότι τοξικό έχει η ανεμώνη, σκορπίστηκε παντού με αποτέλεσμα να έχεις άμεσους θανάτους και πάρτυ βακτηρίων που σου έκανε το νερό σαν γάλα!!
Πλαστικό πλέγμα, μικρής διατομής και 2-3 tire up και σε 20 sec έχεις πολύ καλή προστασία, χωρίς πρακτικά μείωση της ροής..
Το καλσόν δεν το έχω χρησιμοποιήσει, πάντα πίστευα οτι μπορέι να γλιστρήσει και ότι έχει πολύ μικρή διατομή (ανάλογα τι φοράει κάθε γυναίκα :-) )
Η ντομάτα είναι αδύνατον να χωρέσει λόγω ανατομίας, πλοκάμι της μέσα, χωρίς να το μαζέψει ακαριαία μαζί με τα υπόλοιπα.. Συνήθως είδη σαν τις viridis που έχουν μεγάλα tentacles την κάνουν την ζημιά!!
Είναι που δεν ξέρεις από καλσόν... :hahaha: :hahaha: :hahaha: Υποθέτω....
Πίστεψέ με... Το φοράς κ ξενοιάζεις! Διχτυωτό είπαμε... δεν γλυστράει κ δεν κόβει ροή κ είναι κ όμορφο!
Όσο για το restrart που λέτε...
Εγώ δεν είχα κάνει στο reef...
Κ να ήθελα.. ήταν σχεδόν αδύνατον!
Ζωντανό πάντως δεν έχασα από εκεί κ πέρα εξ αιτίας του ότι δεν έκανα restart!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην AGAPI for the post (total 2):
Νίκος (Τετ 03 Ιούλ 2019, 16:50) • pagokoftis (Πέμ 04 Ιούλ 2019, 07:25)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 9
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: 120 λίτρα μεσογειακό

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 03 Ιούλ 2019, 16:54

AGAPI έγραψε:
Τετ 03 Ιούλ 2019, 16:32
pagokoftis έγραψε:
Τετ 03 Ιούλ 2019, 16:00
Κρίμα!! Πιστεύω κι εγώ οτι πρέπει να κάνεις restart!! Ότι τοξικό έχει η ανεμώνη, σκορπίστηκε παντού με αποτέλεσμα να έχεις άμεσους θανάτους και πάρτυ βακτηρίων που σου έκανε το νερό σαν γάλα!!
Πλαστικό πλέγμα, μικρής διατομής και 2-3 tire up και σε 20 sec έχεις πολύ καλή προστασία, χωρίς πρακτικά μείωση της ροής..
Το καλσόν δεν το έχω χρησιμοποιήσει, πάντα πίστευα οτι μπορέι να γλιστρήσει και ότι έχει πολύ μικρή διατομή (ανάλογα τι φοράει κάθε γυναίκα :-) )
Η ντομάτα είναι αδύνατον να χωρέσει λόγω ανατομίας, πλοκάμι της μέσα, χωρίς να το μαζέψει ακαριαία μαζί με τα υπόλοιπα.. Συνήθως είδη σαν τις viridis που έχουν μεγάλα tentacles την κάνουν την ζημιά!!
Είναι που δεν ξέρεις από καλσόν... :hahaha: :hahaha: :hahaha: Υποθέτω....
Πίστεψέ με... Το φοράς κ ξενοιάζεις! Διχτυωτό είπαμε... δεν γλυστράει κ δεν κόβει ροή κ είναι κ όμορφο!
Όσο για το restrart που λέτε...
Εγώ δεν είχα κάνει στο reef...
Κ να ήθελα.. ήταν σχεδόν αδύνατον!
Ζωντανό πάντως δεν έχασα από εκεί κ πέρα εξ αιτίας του ότι δεν έκανα restart!

χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχ...............νταξ κλαίω ............. :hahaha: :hahaha:


*μην συγκρίνεις το δικο σου βρε συ, εχει 5πλασια λίτρα, από αυτό!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
pagokoftis (Πέμ 04 Ιούλ 2019, 07:26)

Ιορδανης
Posts in topic: 17
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τρί 19 Ιουν 2018, 13:48
Τοποθεσία: Κατερινη
Έχει βάλει Like: 41 times
Του έχουν βάλει Like: 33 times

Re: 120 λίτρα μεσογειακό

Δημοσίευση από Ιορδανης » Τετ 03 Ιούλ 2019, 17:55

Παιδιά το άδειασα εντελώς γιατί ήταν πολύ χάλια το καθάρισα κιόλας θα το αφήσω να στεγνώσει 1 μέρα και βλέπουμε όχι @AGAPI ήταν από της άλλες που είναι σαν κόκκινο μοβ με μπλε είχα και ντομάτες μέσα αλλά από κόκκινες είχαν γίνει άσπρες άστο ούτε φωτογραφίες δεν τράβηξα γιατί έριχνα μπινελικια εκείνη την ώρα δεν ξέρω τι να κάνω τον βράχο τώρα ότι είχα μέσα το πέταξα ακόμα και την άμμο το υλικό από το φίλτρο όλα τα πέταξα γιατί είπα Μιν μας κάνει καμία κολοτουμπα τίποτα μετά τα έκανα ένα μπάνιο με ζεστό νερό και τα αφίσα να στεγνώσουν είχα τόσες άλγες μέσα όμορφες πάνε και αυτές άστα να πάνε δεν ξανά ακουμπάω ανεμονη με τάραξε το νευρικό σύστημα η άτιμη

AGAPI
Posts in topic: 6
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: 120 λίτρα μεσογειακό

Δημοσίευση από AGAPI » Πέμ 04 Ιούλ 2019, 14:54

@Νίκος Νίκο έχεις δίκιο για τα λίτρα!
Τα λίτρα που πίστευα ότι θα με σώσουν.. βλακεία μου!!!
Ήξερα ότι η ανεμώνη θα φύγει για τον ψαροπαράδεισο!
Αλλά έλεγα..:
- Έλα μωρε! Σιγά να μην κάνει ζημιά μια ανεμώνη σε τόσα λίτρα!
Δεν μπορώ να γνωρίζω το μέγεθος της ζημιάς του Ιορδάνη!
Έγραψα απλά το πως το αντιμετώπισα εγώ στα 600 μικτά!
Που κ πάλι δεν ήταν καθόλου εύκολο, να βλέπω όλα τα ψάρια, μέσα σε λίγα λεπτά να είναι τέζα στον αραγωνίτη!
Εύχομαι να μην το ζήσει κανένας!
Τέλος πάντων..
Προς γνώση κ συμμόρφωση! Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση!
Κ συνεχίζουμε....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μεσογειακά”