Παρουσιαση μεσογειακού με ασπόνδυλα

Απάντηση
nassosv48
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 04 Ιαν 2022, 00:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 3 times
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Παρουσιαση μεσογειακού με ασπόνδυλα

Δημοσίευση από nassosv48 » Τετ 05 Ιαν 2022, 13:52

Καλησπέρα σε όλους! Το ενυδρείο μου έχει περάσει απο διάφορα στάδια, με πιο δραστήρια και επιθετικά είδη μεσογειακών ψαριών (μελανούρι, καλογρίτσες, καρδινάλιους, στήρα, περκάκι, κεφαλόπουλα, σαλιάρες) και τελικά αποφάσισα από φέτος το καλοκαίρι να το τρέχω βάζοντας πιο ήσυχα και πιο ασυνήθιστα είδη θαλάσσιας ζωής (όποτε βέβαια μπορώ να τα βρω!). Κάτι σαν ιπποκαμπαδικο, χωρίς ιππόκαμπους (όχι ακόμα τουλάχιστον). Τα περισσότερα είδη τα έχω από αυτό το καλοκαίρι εκτός απο κάποια που κράτησα από τα παλιότερα. Όλα μοιάζουν να τα πηγαίνουν πολύ καλά, εκτός από το μόνιμο πρόβλημα που είχα με νιτρικά που συνεχώς ανεβαίνουν ανεξέλεγκτα παρά τις αλλαγές νερού, ακόμα και τώρα που κατάφερα να τα μηδενίσω για λίγο με φάρμακο Nitraphos minus της aquafοrest, πήραν πάλι την ανιούσα μετά από μιαμισι βδομάδα...



Είδος ενυδρείου: μεσογειακό
Διαστάσεις δεξαμενής: 1x 0,55 x 0,38
Πόσο καιρό λειτουργει το ενυδρείο: 2 χρόνια+
Συνολικά λίτρα: 200, νερό 150
Sump (ναι/όχι): όχι
Skimmer: εξωτερικό Boyu protein separator
Φωτισμός: λευκο led ενυδρείου + μια κόκκινη και μια μπλε λεντοταινία
Κυκλοφορία: 2 wavemakers
Υπόλοιπος εξοπλισμός: Εξωτερικό φίλτρο chaquoss maxxxima 1000
Ρουτίνες συντήρησης (αλλαγές νερού, πρόσθετα κλπ): Αλλαγές 30 με 80 λίτρα συνολικά το μήνα (το καλοκαίρι με νερό από τη θάλασσα), αλλαγή του άνθρακα στο σφουγγαράκι και στον ενεργό άνθρακα μια φορά το μήνα, αλλαγή νερού του φίλτρου και καθάρισμα το σφουγγαράκι κάθε βδομάδα. Αλλαγή ροής του κυκλοφορητή ωστε να σηκώσει σωματίδια που έχουν μαζευτεί σε γωνίες μια φορά την εβδομάδα, πριν την αλλαγή νερού. Μετά από κάθε αλλαγή, προθήκη ενός καπακιού βακτήρια Stability της Seachem
Ριάκτορας ασβεστίου: όχι
Δοσομετρική αντλία(Ναι/Οχι): όχι

ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ

Ιχθύες(είδη και αριθμός): 1 νεαρό νανο-μουγγρί ariosoma balearicum, 1 tripterigium melanurum, 3 κολλιτσίδες lepadogaster lepadogaster και έναν τυφλό κίτρινο κλόουν που μου έμεινε απο πέρυσι που είπα να δοκιμάσω τροπικά!
Ασπόνδυλα(είδη και αριθμός): σπογγοι Axinella cannabina και Chondrosia reniformis, ανεμόνες 3 Cereus pedunculatus ,3 Diadumene cincta και 1 ανεμώνη-σωλήνας Pachycerianthus solitarius , σκουλήκια σπιρογράφοι 5 Protula tubularia και 1 Sabella spallanzani , 3 ασκίδια Pyura dura , 2 μικρά Holothuria tubulosa , 3 αστερίες της άμμου Astropecten jonstoni και Astropecten spinulosus, 2 νεαροί βυσσινί αστερίες Ophidiaster ophidianus, μια δωδεκάδα οφίουροι Ophioderma longicauda και 3-4 Ophiothrix fragilis, 2 ξυλοαχινοί Stylocidaris affinis, καβούρια 1 Ilia nucleus , 1 Derilambrus, 2 Liocarcinus marmoreus , γαρίδες 1 Gnathophyllum elegans, 2-3 pistol shrimp και 6-7 Lysmata seticaudata
Κοράλλια(είδη και αριθμός):
SPS: 2 μικρές αποικίες Cladocora caespitosa
φυτά: Posidonia oceanica , Caulerpa prolifera, τα κόκκκινα θαμνάκια Gracilaria Curtissae,
διάφορες κοραλίνες, και σε φθίνουσα κατάσταση Penicillus capitatus και τα “μαρούλια” Ulva sp.

Ρουτίνες συντήρησης ιχθύων-κοραλλιών
(τάισμα, πρόσθετα): τάισμα ελάχιστα flakes και 1-2 carnivore pelets την ημέρα, και για τα ασπόνδυλα ανα δυο μέρες: 3 σταγόνες sponge power, 4 σταγόνες AF phyto mix (Aquaforest), 4 σταγόνες αλεσμένα θαλασσινά MINS (fauna marin). Για τα φυτά 2 σταγόνες σίδηρο ανά 2 μέρες.
Κατα καιρούς εισάγω στο ενυδρείο διάφορους σπόγγους και μακροάλγες κυρίως από το λιμάνι της Κρήνης. Αυτά επιβιώνουν ένα διβδόμαδο μέχρι να γίνουν τροφή για τους αστερίες και τους αχινούς.


ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΕΣΤ

Μετρηση μια φορά το μήνα, και μια φορά την εβδομάδα για τα νιτρικά

Αλατότητα: περίπου 1,025
PH: 8-8,5 (Sera)
KH:
ΝΗ3/NH4: 0 (API)
ΝΟ2: 0 (tetra)
ΝΟ3: 10 ή 25 , δεν είμαι σίγουρος πως διαβάζω το τεστ της Sera
PO4: 0,5ppm (Salifert)
Ca: 405 (Aquaforest)
Mg:
Θερμοκρασία: 20-22 το χειμώνα, 28 το καλοκαίρι






ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
Συνημμένα
DSC_0072.jpg
DSC_0071.jpg
DSC_0066.jpg
DSC_0060.jpg
endydreio DSC_0062.jpg
20210104 enydreio DSC_0070.jpg
20210104 enydreio DSC_0067.jpg
20210104 enydreio DSC_0054.jpg
20210104 enydreio DSC_0049.jpg
20210104 enydreio DSC_0044.jpg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην nassosv48 για αυτή τη δημοσίευση:
niknik (Τετ 05 Ιαν 2022, 14:20)



Άβαταρ μέλους
GreyDragonWorld
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Κυρ 25 Απρ 2021, 11:46
Τοποθεσία: Λάμπρος στο Παλαιό Φάληρο
Mood:
Έχει βάλει Like: 152 times
Του έχουν βάλει Like: 81 times
Επικοινωνία:

Re: Παρουσιαση μεσογειακού με ασπόνδυλα

Δημοσίευση από GreyDragonWorld » Τετ 05 Ιαν 2022, 16:37

Πολύ ωραίο!
Η αλατότητα και η θερμοκρασία δεν είναι πολύ κοντά στα τροπικά? Αν επιζούν καλά τα μεσογειακά σε τέτοιες συνθήκες... ίσως να μπορούν να μπουν και σε τροπικό...

Sent from my 21081111RG using Tapatalk

Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GreyDragonWorld για αυτή τη δημοσίευση:
nassosv48 (Τετ 05 Ιαν 2022, 19:34)
0% ανοχή στο bullying.
Είμαι career coach https://softskill.coach
Εκπαιδεύω ρεφλεξολόγους https://kere.gr
Προτιμώ τα μαλακά κοράλλια: viewtopic.php?f=98&t=3445
Facebook: https://fb.com/stravelakis

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Παρουσιαση μεσογειακού με ασπόνδυλα

Δημοσίευση από Tomas » Τετ 05 Ιαν 2022, 20:27

εντυπωσιασμενος θα πω! δεν περιμενα ποτε να δω ενα μεσογειακο! πολυ καλη δουλεια εχω μεινει ειλικρινα με το στομα ανοιχτο!! θελω να μαθω περισσοτερα!!! ο σπογγος Axinella cannabina βλέπω παει τρενο!! αν βρισκεσαι αθηνα θα μπορουσα να εχω ενα κομματι να δοκιμασω στο ρεεφ
?
Thomas oikonomou

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Παρουσιαση μεσογειακού με ασπόνδυλα

Δημοσίευση από mixalisdarras » Πέμ 06 Ιαν 2022, 19:11

Πολύ ωραίο πρότζεκτ. Είχα πολύ καιρό να δω μεσογειακό και να πηγαίνει μπόμπα!!!!

nassosv48
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 04 Ιαν 2022, 00:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 3 times
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Παρουσιαση μεσογειακού με ασπόνδυλα

Δημοσίευση από nassosv48 » Παρ 07 Ιαν 2022, 09:35

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! GreyDragonWorld, σίγουρα μπορούν να αναμειχθούν μεσογειακά με τροπικά, το θέμα για μένα είναι κυρίως αισθητικό. Στο δικό μου έτυχε να βολεύουν οι παράμετροι, η θερμοκρασία γιατί αυτή έχω μέσα στο σπίτι, και η αλατότητα επειδή έχω μεγάλη εξάτμιση και γι αυτό μου φάινεται πιο ασφαλές να την έχω σε χαμηλότερο επίπεδο από το 1.027 του μεσογειακού.

nassosv48
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 04 Ιαν 2022, 00:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 3 times
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Παρουσιαση μεσογειακού με ασπόνδυλα

Δημοσίευση από nassosv48 » Παρ 07 Ιαν 2022, 09:43

Tomas έγραψε:
Τετ 05 Ιαν 2022, 20:27
εντυπωσιασμενος θα πω! δεν περιμενα ποτε να δω ενα μεσογειακο! πολυ καλη δουλεια εχω μεινει ειλικρινα με το στομα ανοιχτο!! θελω να μαθω περισσοτερα!!! ο σπογγος Axinella cannabina βλέπω παει τρενο!! αν βρισκεσαι αθηνα θα μπορουσα να εχω ενα κομματι να δοκιμασω στο ρεεφ
?
Ευχρίστως θα σου δινα, αλλά βρίσκομαι Θεσσαλονίκη... Τον μάζεψα στις αρχές του καλοκαιριού από ένα λιμανάκι οπου τον είχαν πετάξει ψαράδες. Ήταν ολόκληρο δέντρο! Αναγκαστικά δεν τον πήρα όλον γιατί δε θα χωρούσε στο ενυδρείο μου, αλλά έκοψα ένα κομμάτι ίσα με το 1/3.
Όσον αφορα την αναπτυξή του προβληματίζομαι, γιατί δε θεωρώ οτι έχει μεγαλώσει και φοβάμαι οτι απλά επιβιώνει ... Ίσως να φταίνε γι αυτό τα ψηλά νιτρικά που με βασανίζουν τους τελευταίους μήνες, ίσως απλά να θέλει πολλή περισσότερη τροφή.

nassosv48
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 04 Ιαν 2022, 00:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 3 times
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Παρουσιαση μεσογειακού με ασπόνδυλα

Δημοσίευση από nassosv48 » Παρ 07 Ιαν 2022, 09:46

Οι δυο νεαροί ophidiaster ophidianus βγήκαν βόλτα!
DSC_0074.jpg

Desmo
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Παρ 10 Ιαν 2020, 18:54
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 113 times
Του έχουν βάλει Like: 239 times

Re: Παρουσιαση μεσογειακού με ασπόνδυλα

Δημοσίευση από Desmo » Παρ 07 Ιαν 2022, 18:37

Καταπληκτικο κ δύσκολα βρίσκεις ενυδρεία σε αυτήν την κατηγορία…κρατάς μας ενήμερους….
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Desmo για αυτή τη δημοσίευση:
nassosv48 (Παρ 07 Ιαν 2022, 18:40)

pagokoftis
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 15:39
Έχει βάλει Like: 56 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Παρουσιαση μεσογειακού με ασπόνδυλα

Δημοσίευση από pagokoftis » Σάβ 08 Ιαν 2022, 11:47

Πολύ όμορφο φίλε μου!! Αυτή η μαύρη ανεμώνη..... Αχχχ....
Το καλοκαίρι με 28C οι άλγες σου διατηρούνται??
Καλή συνέχεια!!

nassosv48
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 04 Ιαν 2022, 00:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 3 times
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Παρουσιαση μεσογειακού με ασπόνδυλα

Δημοσίευση από nassosv48 » Σάβ 08 Ιαν 2022, 20:39

pagokoftis έγραψε:
Σάβ 08 Ιαν 2022, 11:47
Πολύ όμορφο φίλε μου!! Αυτή η μαύρη ανεμώνη..... Αχχχ....
Το καλοκαίρι με 28C οι άλγες σου διατηρούνται??
Καλή συνέχεια!!
Είναι από τη μόνη φορά που κατάφερα να συλλάβω ανεμώνη σωλήνα, την έχω σχεδόν ενάμισι χρόνο. Θέλω να βάλω κι άλλες αλλά όποτε βρίσκω μου ξεφεύγουν μέσα στην άμμο!
Δεν είχαν πρόβλημα οι άλγες το καλοκαίρι, τις περισσότερες μάλιστα τότε τις μάζεψα. Μάλιστα στο λιμάνι της Καλάμαριάς βρήκα και ένα δυο άλλα είδη που μοιάζουν πανέμορφα και ριζώναν κατευθείαν στο ενυδρείο, αλλά αυτές τις καταβρόχθιζαν πολύ γρήγορα οι ξυλοαχινοί!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην nassosv48 για αυτή τη δημοσίευση:
pagokoftis (Τετ 12 Ιαν 2022, 22:05)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Παρουσιαση μεσογειακού με ασπόνδυλα

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 09 Ιαν 2022, 11:26

Καλορίζικο να το χαίρεσαι φιλε μου!

Όποτε μπορεις να βάλεις ενα καλό σκίμμερ να σου λυθεί το θεμα με τα νιτρικά σου!

συμφωνώ να μην μπερδεύουμε τα είδη τροπικών με των μεσογειακών!

Ενα ψυκτικό επίσης θα σε βοηθούσε αρκετά να μην εχεις αποκλείσεις θερμ χειμώνα καλοκαίρι!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
nassosv48 (Κυρ 09 Ιαν 2022, 17:34)

nassosv48
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 04 Ιαν 2022, 00:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 3 times
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: Παρουσιαση μεσογειακού με ασπόνδυλα

Δημοσίευση από nassosv48 » Κυρ 09 Ιαν 2022, 18:02

Νίκος έγραψε:
Κυρ 09 Ιαν 2022, 11:26
Καλορίζικο να το χαίρεσαι φιλε μου!

Όποτε μπορεις να βάλεις ενα καλό σκίμμερ να σου λυθεί το θεμα με τα νιτρικά σου!

συμφωνώ να μην μπερδεύουμε τα είδη τροπικών με των μεσογειακών!

Ένα ψυκτικό επίσης θα σε βοηθούσε αρκετά να μην εχεις αποκλείσεις θερμ χειμώνα καλοκαίρι!
Λες να μην είναι καλό σκίμερ τελικά το Boyu, ε; Δεν ξέρω, από τη μια μεριά ήταν ύποπτα φθηνό, αλλά από την άλλη δείχνει να βγάζει πραγματικά πολύ πραμα από βρωμιά. Μου φαίνεται πάντως ότι έχω έχω καταφέρει να τα ρίξω τα νιτρικά τελευταία, κάνοντας έναν συνδυασμό από πράγματα: Διπλασίασα τουλάχιστον την κυκλοφορία (πήρα δεύτερο wavemaker), κι άρχισα να βάζω στο βιολογικό φίλτρο το Nitrator της Ηaquoss, κάτι πετραδάκια που δεν έχω ιδέα τι είναι αλλά τα περιγράφουν στη συσκευασία ως "NO3 remover" που θέλει αλλαγή μια φορά το μήνα. Στην τελευταία μέτρηση είχα 10 ή λιγότερο .Θα δούμε όμως πως θα πάει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μεσογειακά”