Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα

Απάντηση
gargou
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ 30 Σεπ 2019, 23:09
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από gargou » Παρ 15 Ιαν 2021, 20:42

Γεια σε όλους/ες και συγχαρητήρια για τις πληροφορίες και τις γνώσεις που μοιράζεστε σε αυτό το φόρουμ.

Πάνε περίπου δύο χρόνια που μου μπήκε η ιδέα να στήσω ένα ενυδρείο. Μπήκα λοιπόν στη διαδικασία να διαβάσω, αγόρασα εξοπλισμό (κυρίως μεταχειρισμένο) αλλά λόγω αλλαγής προτεραιοτήτων το πρότζεκτ πάγωσε. Ωστόσο νομίζω έφτασε η ώρα να ολοκληρωθεί.

Η σκέψη είναι να στήσω ένα μικρό reefακι με Soft και LPS κοράλια και όσα ψαράκια χωρέσουν :). Παραθέτω τον εξοπλισμό που έχω και κάποιες απορίες που θα ήθελα να με βοηθήσετε.

Ενυδρείο: Juwel Primo 110 με διαστάσεις 80x35x45 (περίπου 110L)
Sump: περίπου στα 50 λίτρα καθαρά συν 10 λίτρα δοχείο αναπλήρωσης
Skimmer: Bubble Magnus Curve 5
Wave maker: Jebao OW-10 (ίσως αργότερα πάρω και δεύτερο)
Aντλία επιστροφής: Jebao DCP-2500
Ψύξη/Θέρμανση: STC-1000 + Heater 100W + ανεμιστηράκια
Α/Ο: Amtra Osmosis System 190
Φωτιστικό: LED 165W Dimmable
Βράχος: Περίπου 10 kg νεκρός

Οι απορίες μου ςίναι οι εξής:
  1. Το sump έχει την διάταξη που φαίνεται στην φωτογραφία
    Sump.jpeg
    και σκέφτομαι να την αλλάξω και να την κάνω έτσι
    Sump-new.jpeg
    όπου στο μεσαίο διαμέρισμα θα μπει skimmer. Το σκεπτικό μου γι αυτή την αλλαγή, είναι η μείωση των φυσαλίδων που θα παράγει το skimmer. Η ερώτηση είναι αν αξίζει ο κόπος ή μια χαρά είναι και έτσι;
  2. Μαζί με το ενυδρείο ήταν και ενα εσωτερικό φίλτρο που δίνει η Juwel. Έχει νόημα να το χρησιμοποιήσω για μηχανική φίλτρανση μέσα στο sump (ενεργό άνθρακα, αντιφώσφορο); Σκέφτομαι ότι ίσως αν κάνω την αλλαγή στη διάταξη του sump, να το τοποθετήσω στο 1ο διαμέρισμα. Διαφορετικά καλύτερα να βάλω ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο σε κάλτσα ή σε σακουλάκια;
  3. Για υπερχείλιση το ενυδρείο έχει μία τρύπα με σωλήνα Φ25. Μου μοιάζει λίγο μικρή. Αξίζει να κάνω και δεύτερη; Γενικά το φοβάμαι λίγο να το τρυπήσω εγώ. Οι μόνες τρύπες που έχω ανοιξει ως τώρα είναι σε τοίχους και ξύλα. Δεν λες ότι έχουν και την ίδια δυσκολία. :)
  4. Η Α/Ο ήταν μεταχειρισμένη. Μετά από τόσο καιρό θα θέλουν αλλαγές τα φίλτρα κτλ (τη χρησιμοποιούσα κάθε 2 βδομάδες για να κυκοφορεί το νερό); Πως μπορώ να μετρήσω ότι το νερό που δίνει είναι οκ και ότι δεν θέλει αλλαγή;
Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις ερωτήσεις. Θα δεχτώ με χαρά κάθε πρόταση/παρατήρηση!



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 17 Ιαν 2021, 11:16

gargou έγραψε:
Παρ 15 Ιαν 2021, 20:42
Γεια σε όλους/ες και συγχαρητήρια για τις πληροφορίες και τις γνώσεις που μοιράζεστε σε αυτό το φόρουμ.

Πάνε περίπου δύο χρόνια που μου μπήκε η ιδέα να στήσω ένα ενυδρείο. Μπήκα λοιπόν στη διαδικασία να διαβάσω, αγόρασα εξοπλισμό (κυρίως μεταχειρισμένο) αλλά λόγω αλλαγής προτεραιοτήτων το πρότζεκτ πάγωσε. Ωστόσο νομίζω έφτασε η ώρα να ολοκληρωθεί.

Η σκέψη είναι να στήσω ένα μικρό reefακι με Soft και LPS κοράλια και όσα ψαράκια χωρέσουν :). Παραθέτω τον εξοπλισμό που έχω και κάποιες απορίες που θα ήθελα να με βοηθήσετε.


Καλώς μας ήρθες στην κοινότητα μας, σου εύχομαι να το καμαρώσεις, οπως το εχεις ονειρευτεί!

Μου αρέσουν οι παρουσιάσεις που το project τους τρέχει αρκετά καιρό, δείχνουν πάθος και αγάπη για το χόμπι και συνήθως έχουν και επιτυχία σε βάθος χρόνου!


Ενυδρείο: Juwel Primo 110 με διαστάσεις 80x35x45 (περίπου 110L)
Sump: περίπου στα 50 λίτρα καθαρά συν 10 λίτρα δοχείο αναπλήρωσης
Skimmer: Bubble Magnus Curve 5
Wave maker: Jebao OW-10 (ίσως αργότερα πάρω και δεύτερο)
Aντλία επιστροφής: Jebao DCP-2500
Ψύξη/Θέρμανση: STC-1000 + Heater 100W + ανεμιστηράκια
Α/Ο: Amtra Osmosis System 190
Φωτιστικό: LED 165W Dimmable
Βράχος: Περίπου 10 kg νεκρός

Οι απορίες μου ςίναι οι εξής:
  1. Το sump έχει την διάταξη που φαίνεται στην φωτογραφία

    Sump.jpeg

    και σκέφτομαι να την αλλάξω και να την κάνω έτσι

    Sump-new.jpeg
    όπου στο μεσαίο διαμέρισμα θα μπει skimmer. Το σκεπτικό μου γι αυτή την αλλαγή, είναι η μείωση των φυσαλίδων που θα παράγει το skimmer. Η ερώτηση είναι αν αξίζει ο κόπος ή μια χαρά είναι και έτσι;
  2. Μαζί με το ενυδρείο ήταν και ενα εσωτερικό φίλτρο που δίνει η Juwel. Έχει νόημα να το χρησιμοποιήσω για μηχανική φίλτρανση μέσα στο sump (ενεργό άνθρακα, αντιφώσφορο); Σκέφτομαι ότι ίσως αν κάνω την αλλαγή στη διάταξη του sump, να το τοποθετήσω στο 1ο διαμέρισμα. Διαφορετικά καλύτερα να βάλω ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο σε κάλτσα ή σε σακουλάκια;
  3. Για υπερχείλιση το ενυδρείο έχει μία τρύπα με σωλήνα Φ25. Μου μοιάζει λίγο μικρή. Αξίζει να κάνω και δεύτερη; Γενικά το φοβάμαι λίγο να το τρυπήσω εγώ. Οι μόνες τρύπες που έχω ανοιξει ως τώρα είναι σε τοίχους και ξύλα. Δεν λες ότι έχουν και την ίδια δυσκολία. :)
  4. Η Α/Ο ήταν μεταχειρισμένη. Μετά από τόσο καιρό θα θέλουν αλλαγές τα φίλτρα κτλ (τη χρησιμοποιούσα κάθε 2 βδομάδες για να κυκοφορεί το νερό); Πως μπορώ να μετρήσω ότι το νερό που δίνει είναι οκ και ότι δεν θέλει αλλαγή;
Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις ερωτήσεις. Θα δεχτώ με χαρά κάθε πρόταση/παρατήρηση!
Αρχικά αν βάλεις ριακτορες υλικών ενεργού και αντιφως, το επιπρόσθετο χωρισμα ειναι περιττό, αν Οχι να το βάλεις απ την πλευρά της υπερχείλισης καλυτερα!

Επίσης στο χωρισμα της αντλίας επ. να δώσεις μια μικρη κλήση 1 πόντου, ετσι ώστε να μην κανει θόρυβο ο καταρράκτης!

Το φίλτρο καλυτερα να το δώσεις και να πάρεις δυο μικρα ριακτορακια υλικών

Τρύπα φ 25 κανε αλλη μια δίπλα απο την υπάρχον για ασφάλεια

Την όσμωση θα την μετράς με ενα όργανο χειρός TDS, ετσι θα κρίνεις αν χρειάζονται αλλαγή προφιλτρα και μεμβράνη!

Καλη επιτυχία, οτι θέλεις ειμαστε εδω με χαρά να σε βοηθήσουμε!😍
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
gargou (Δευ 18 Ιαν 2021, 18:20)

Desmo
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Παρ 10 Ιαν 2020, 18:54
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 113 times
Του έχουν βάλει Like: 239 times

Re: Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από Desmo » Κυρ 17 Ιαν 2021, 13:20

Καλη αρχή κ καλο κουραγιο....
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Desmo για αυτή τη δημοσίευση:
gargou (Δευ 18 Ιαν 2021, 18:20)

Μπάμπης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1682
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 10:41
Τοποθεσία: Μυτιληνη
Έχει βάλει Like: 593 times
Του έχουν βάλει Like: 316 times

Re: Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από Μπάμπης » Κυρ 17 Ιαν 2021, 14:35

Καλή αρχή και από εμένα
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Μπάμπης για αυτή τη δημοσίευση:
gargou (Δευ 18 Ιαν 2021, 18:20)

gargou
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ 30 Σεπ 2019, 23:09
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από gargou » Δευ 18 Ιαν 2021, 19:10

Νίκος έγραψε:
Κυρ 17 Ιαν 2021, 11:16
Αρχικά αν βάλεις ριακτορες υλικών ενεργού και αντιφως, το επιπρόσθετο χωρισμα ειναι περιττό, αν Οχι να το βάλεις απ την πλευρά της υπερχείλισης καλυτερα!

Επίσης στο χωρισμα της αντλίας επ. να δώσεις μια μικρη κλήση 1 πόντου, ετσι ώστε να μην κανει θόρυβο ο καταρράκτης!

Το φίλτρο καλυτερα να το δώσεις και να πάρεις δυο μικρα ριακτορακια υλικών

Τρύπα φ 25 κανε αλλη μια δίπλα απο την υπάρχον για ασφάλεια

Την όσμωση θα την μετράς με ενα όργανο χειρός TDS, ετσι θα κρίνεις αν χρειάζονται αλλαγή προφιλτρα και μεμβράνη!

Καλη επιτυχία, οτι θέλεις ειμαστε εδω με χαρά να σε βοηθήσουμε!😍
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ριάκτορες σκεφτόμουν να βάλω σε δεύτερη φάση. Να μειώσω λίγο την πολυπλοκότητα μέχρι να μάθω τις ρουτίνες και όλα τα μηχανήματα. :) Επομένως ίσως παίξω με κάλτσες. Τι ιδέα έχετε για κάτι κουτιά-θήκες που παίζουν απο plexi που σου δίνουν διάφορους χώρους για να βάλεις τα υλικά; Δεν ξέρω αν το περιγράφω καλά αλλά εννοώ κάτι σαν αυτό. Κάνουν δουλειά; Θεωρείται καλύτερη λύση σε σχέση με τις κάλτσες;

Επίσης την κλήση που προτείνεις στο χώρισμα της αντλίας επιστροφής νομίζω ότι την γλιτώνω. Το χώρισμα αυτό είναι ένα 1 πόντο πιο χαμηλό από το χώρισμα στην πλευρά της υπερχείλισης (δεν το δείχνω σωστά στη φωτογραφία). Διόρθωσε με αν κάνω λάθος ή δεν κατάλαβα κάτι καλά.

Το τρύπημα του τζαμιού είναι απλή διαδικασία δηλαδή; Να το δοκιμάσω άφοβα; Ρώτησα 2 τζαμάδες στην περιοχή μου και κανείς δεν αναλαμβάνει.

Μετρητές TDS βλέπω παίζουν και με 10 ευρώ, παίζουν και με 200. Με καλύπτει και του 10ευρου;

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από SweepingFish » Δευ 18 Ιαν 2021, 19:48

gargou έγραψε:
Δευ 18 Ιαν 2021, 19:10
Νίκος έγραψε:
Κυρ 17 Ιαν 2021, 11:16
Αρχικά αν βάλεις ριακτορες υλικών ενεργού και αντιφως, το επιπρόσθετο χωρισμα ειναι περιττό, αν Οχι να το βάλεις απ την πλευρά της υπερχείλισης καλυτερα!

Επίσης στο χωρισμα της αντλίας επ. να δώσεις μια μικρη κλήση 1 πόντου, ετσι ώστε να μην κανει θόρυβο ο καταρράκτης!

Το φίλτρο καλυτερα να το δώσεις και να πάρεις δυο μικρα ριακτορακια υλικών

Τρύπα φ 25 κανε αλλη μια δίπλα απο την υπάρχον για ασφάλεια

Την όσμωση θα την μετράς με ενα όργανο χειρός TDS, ετσι θα κρίνεις αν χρειάζονται αλλαγή προφιλτρα και μεμβράνη!

Καλη επιτυχία, οτι θέλεις ειμαστε εδω με χαρά να σε βοηθήσουμε!😍
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ριάκτορες σκεφτόμουν να βάλω σε δεύτερη φάση. Να μειώσω λίγο την πολυπλοκότητα μέχρι να μάθω τις ρουτίνες και όλα τα μηχανήματα. :) Επομένως ίσως παίξω με κάλτσες. Τι ιδέα έχετε για κάτι κουτιά-θήκες που παίζουν απο plexi που σου δίνουν διάφορους χώρους για να βάλεις τα υλικά; Δεν ξέρω αν το περιγράφω καλά αλλά εννοώ κάτι σαν αυτό. Κάνουν δουλειά; Θεωρείται καλύτερη λύση σε σχέση με τις κάλτσες;

Επίσης την κλήση που προτείνεις στο χώρισμα της αντλίας επιστροφής νομίζω ότι την γλιτώνω. Το χώρισμα αυτό είναι ένα 1 πόντο πιο χαμηλό από το χώρισμα στην πλευρά της υπερχείλισης (δεν το δείχνω σωστά στη φωτογραφία). Διόρθωσε με αν κάνω λάθος ή δεν κατάλαβα κάτι καλά.

Το τρύπημα του τζαμιού είναι απλή διαδικασία δηλαδή; Να το δοκιμάσω άφοβα; Ρώτησα 2 τζαμάδες στην περιοχή μου και κανείς δεν αναλαμβάνει.

Μετρητές TDS βλέπω παίζουν και με 10 ευρώ, παίζουν και με 200. Με καλύπτει και του 10ευρου;
Καλησπέρα και από μένα!

Δεν το έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο για υλικά αλλά λογικά θα κάνει δουλειά... Καλύτερη λύση από τις κάλτσες είναι σίγουρα!

Καλύτερα θα είσαι με μια μικρή κλίση όπως σου είπε και ο Νίκος!

Για το τρύπημα δεν έχεις κανένα θέμα, είναι απόλυτα ασφαλές. Μπορείς να επικοινωνήσεις με τον νινταλ να στην κάνει! Το καλύτερο παιδί είναι!

Μετρητή TDS εγώ χρησιμοποιώ αυτόν... https://www.waterwaves.gr/organa-metris ... l-usa.html
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish for the post (total 2):
gargou (Δευ 18 Ιαν 2021, 20:51) • Νίκος (Τετ 20 Ιαν 2021, 10:37)

gargou
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ 30 Σεπ 2019, 23:09
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από gargou » Δευ 18 Ιαν 2021, 21:19

Έχω διαβάσει και σε άλλα ποστ που προτείνετε τον Νιντάλ. Πιθανό να καταλήξω σε αυτή τη λύση.

Μιας και είμαστε σε αυτό, η σωλήνα επιστροφής έρχεται πάνω από τη γυάλα με γωνία.
IMG_20210118_210229.jpg
Είναι καλύτερα να τρυπήσω και γι αυτό το σωλήνα ή να το αφήσω όπως είναι; Και αν ναι, πρέπει να είναι πάνω απο το επίπεδο του νερού ή μέσα; Η αλήθεια είναι ότι οπτικά θα προτιμούσα να έχει τρύπα.

Edit: Η σωλήνα επιστροφής είναι Φ16 που καταλήγει σε γωνία Φ25. Θα είναι καλύτερα να πάω σε Φ25 σωλήνα;

Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 20 Ιαν 2021, 10:45

gargou έγραψε:
Δευ 18 Ιαν 2021, 21:19
Έχω διαβάσει και σε άλλα ποστ που προτείνετε τον Νιντάλ. Πιθανό να καταλήξω σε αυτή τη λύση.

Μιας και είμαστε σε αυτό, η σωλήνα επιστροφής έρχεται πάνω από τη γυάλα με γωνία.

IMG_20210118_210229.jpg

Είναι καλύτερα να τρυπήσω και γι αυτό το σωλήνα ή να το αφήσω όπως είναι; Και αν ναι, πρέπει να είναι πάνω απο το επίπεδο του νερού ή μέσα; Η αλήθεια είναι ότι οπτικά θα προτιμούσα να έχει τρύπα.

Edit: Η σωλήνα επιστροφής είναι Φ16 που καταλήγει σε γωνία Φ25. Θα είναι καλύτερα να πάω σε Φ25 σωλήνα;

Ευχαριστώ πολύ!
Καλημέρα ...

Εγω θα προτιμούσα να κανεις και στην επ. τρύπα και να περάσεις ανοιχτές γωνιές μέχρι την έξοδο για να μην πνιγείς την αντλία!

Την στάθμη την ρυθμίζεις απο την υπερχείλιση, το ποσο φ στην επιστροφή εξαρτάται απ τα λίτρα σου και την δύναμη της αντλίας!

gargou
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ 30 Σεπ 2019, 23:09
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από gargou » Τετ 20 Ιαν 2021, 13:47

Νίκος έγραψε:
Τετ 20 Ιαν 2021, 10:45
Καλημέρα ...

Εγω θα προτιμούσα να κανεις και στην επ. τρύπα και να περάσεις ανοιχτές γωνιές μέχρι την έξοδο για να μην πνιγείς την αντλία!

Την στάθμη την ρυθμίζεις απο την υπερχείλιση, το ποσο φ στην επιστροφή εξαρτάται απ τα λίτρα σου και την δύναμη της αντλίας!
Καλημέρα,

επομένως αφού η αντλία μπορεί να επιστρέψει μέχρι 2500 λίτρα/ώρα καλύτερα να πάω σε Φ25 σωλήνα. Απ' ότι βλέπω είναι και αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής. Όπως είναι τώρα, η Φ25 έξοδος μετατρέπεται με συστολή σε Φ16 (αν το λέω σωστά). Αφού θα γίνουν αλλαγές, καλύτερα να γίνουν σωστά από την αρχή.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 20 Ιαν 2021, 14:31

να σαι καλα βρε συ τπτ!

gargou
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ 30 Σεπ 2019, 23:09
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Στήσιμο ενυδρείου 110 λίτρα... νέος στο άθλημα

Δημοσίευση από gargou » Τετ 16 Φεβ 2022, 23:49

Καλησπέρα και πάλι! Μετά από αρκετό καιρό αδράνειας, για διάφορους λόγους, πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το προτζεκτ μου.

Ένας απο τους βασικούς λόγους που έμεινε πίσω το όλο εγχείρημα, είναι το γεγονός ότι δίσταζα να τρυπήσω μόνος μου το ενυδρείο. Ωστόσο το πήρα απόφαση και ότι γίνει. :)

Πριν κάνω τις τρύπες είπα να ξεκινήσω με τις σωληνώσεις. Και εδώ εμφανίζεται το πρώτο πρόβλημα . Δεν μπορώ να βρω αντάπτορα για τη σύνδεση της αντλίας επιστροφής με το σωλήνα (hose fittings). Τώρα η αντλία ανεβάζει σωλήνα Φ16 (απο τον προηγούμενο κάτοχο της αντλίας) και θα ήθελα ιδανικά να βάλω Φ25. Πήγα σε αρκετά μαγαζιά αυτές τις μερες (Σταματίου, πράκτικερ, λερόυ, 2-3 συνοικιακα κτλ), αλλά δεν βρήκα κάτι που να μου κάνει. Ιντερνετικά βρήκα απο ebay αυτό αλλά δεν στέλνουν Ελλάδα.
Το μόνο που εν τέλει μάλλον μπορώ να χρησιμοποιήσω είναι ένα κομμάτι από αυτή τη βαλβίδα. Ουσιαστικά το βίδωμα ταιριάζει με την αντλία και η έξοδος που βγάζει είναι για λάστιχο Φ32. Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω αυτό, να βάλω ένα κομμάτι λάστιχο και στη συνέχεια να το συνδέσω με το pvc σωλήνα με κάποιο ρακόρ ίσως. Βγάζει νόημα όλο αυτό; Μπορείτε να σκεφτείτε κάτι άλλο να μου προτείνετε; Ξέρετε μήπως που θα βρω αυτό που ψάχνω;

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω αφορά το φωτιστικό. Έχω πάρει ένα μεταχειρισμένο κλασικό κινέζικο black box 165w με τρεις σειρές led (1. white-green-red, 2. blue-uv purple, 3. royal blue). Tόσο καιρό που το είχα απλά είχα δει ότι ανάβει και δεν είχα ασχοληθεί παραπάνω. Ωστόσο τώρα που πήγα να το δουλέψω λίγο παρατήρησα ότι όταν σβήνω κάποια σειρά απο led, αυτά τρεμοπαίζουν για λίγη ώρα (απο μερικά δευτερόλεπτα εώς μερικά λεπτά) μέχρι να σβήσουν εντελώς. Αυτό συμβαίνει με τις 2 πρώτες σειρές (δεν παρατηρείτε δλδ στα royal blue), είτε τις κλείσω χεράτα από το dimmer είτε μέσω της εφαρμογής. Ουσιαστικά από 0-10% τρεμοπαίζουν. Έχει κάποιος/α καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει και πως μπορεί να διορθωθεί;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Nano reef”