Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Martzio
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ 19 Φεβ 2020, 16:46
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 29 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Martzio » Τετ 19 Φεβ 2020, 20:52

Καλησπέρα σε όλους καλως σας βρηκα!!μολις ξεκινάω ένα ενυδρείου 220 λίτρα π μου έκανε δώρο ο αδερφός μου..έχω πλήρη άγνοια για τα θαλασσινά ενυδρεία η πρώτη μ επαφή είναι τώρα..ξεκινάω από την αρχή τώρα μετά από παρά πολύ διάβασμα και την βοήθεια ενός παιδιού του Κ..το ενυδρείο είχε μέσα έναν νεκρό κ έναν ζωντανό βράχο.όταν το είδε ο Κ. αναγνώρισε τις απταιζιες όποτε το άδειασα έβγαλα το βράχο έξω και πέταξα τον αραγωνιτη ειμαι στην αναζήτησή Καινούργιου νεκρού βράχου για να ξεκινήσω πάλι από την αρχή.εχω πάρει αραγωνιτη καινούργιο νεκρό υπάρχει σαμπ με σκιμερ 5 αντλίες 2 προωθητηρες και θερμοστάτης 300w..αλατι έχω το reef aquaforest.δεν έχω αντίθετη όσμωση(σκοπεύω να πάρω όμως) θα ήθελα την βοήθεια σας και τα φώτα σας!ευχαριστω πολύ!
Συνημμένα
01C16EC7-6AB9-4DE5-9F27-82814C7BC5C9.jpeg
2449F6A7-387E-4B70-A591-74B7C1A8668F.jpeg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Martzio για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Τετ 19 Φεβ 2020, 22:52)



Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Rayden » Τετ 19 Φεβ 2020, 21:44

Καλησπερα. Καλοριζικο το ενυδρειο. Να σου πω οτι θα χρειαστεις καποιο διαβασμα, αφου δεν εχεις ιδεα οπως λες. Μαζι με την βοηθεια των παιδιων εδω μεσα ολα θα πανε καλα παντως, μην ανχωνεσαι. Κανεις μας δεν ηξερε οταν ξεκιναγε

Τον βραχο δεν ητσν αναγκη να τον πεταξείς, μπόρουσες να τον ψησεις και να τον χρησιποποιουσες πιο μετά. Ισως καλητερα παντως, τωρα μπορεις να ξεκινησεις φρεσκος απο την αρχη. Μαζεψε κομματια βραχου και οτσν ερθει η ωρα για το scape θα βρεθει βοηθεια.

Αντιστροφη Οσμωση ειναι απαραιτητη, με ενα φιλτρακι παγκου θα πινεις και νερο, ειναι λεφτα που δεν πανε χαμενα. Κοιτα και απο αγγελιες.

Μαθε τι Σκιμερ, ποιες αντλιες, ποιο κυκλοφορητες.
Πρεπει επισης να προμηθευτεις αν δεν εχεις, Βακτηρια και καποια βασικα τεστ.

Καλη αρχη και παλι
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden για αυτή τη δημοσίευση:
Martzio (Τετ 19 Φεβ 2020, 22:31)

Martzio
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ 19 Φεβ 2020, 16:46
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 29 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Martzio » Τετ 19 Φεβ 2020, 22:30

Καλησπέρα ευχαριστω!!fluval sea προωθητηρες wave skimmer 400p και οι αντλίες δν θυμάμαι ακριβώς η μια είναι 2.800λ/ώρα

Martzio
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ 19 Φεβ 2020, 16:46
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 29 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Martzio » Τετ 19 Φεβ 2020, 22:31

Τεστ έχω ph και αμμωνίας και έχω προμηθευτεί αντιφωσφορο σιδήρου και άνθρακα

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 20 Φεβ 2020, 00:02

Καλώς ήρθες και απο εδώ!

Το στάδιο της δημιουργίας ενός νέου υφάλου ειναι πανέμορφο, επομένως δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, ολα θα πανε καλά και θα χαρείς σύντομα την μαγεία που προσφέρει ενα θαλασσινό ενυδρείο...

Θα χρειαστεί να διαβάσεις ορισμένα μας άρθρα, θα σε βοηθήσουν αρκετά κατανοώντας καλύτερα την γενικότερη φιλοσοφία των θαλασσινών ενυδρείων!

Αρχικά καλό θα ήταν να κανεις κάποια πράγματα σωστά, για να μην υπάρξουν μεταγενέστερα προβλήματα!

Καλό θα ήταν να αδειάσεις εντελώς το ενυδρείο και να το πλύνεις με νερο και ξυδι παρα πολύ καλα, οπως και ολο τον εξοπλισμό που ήρθε σε επαφή με την στήλη νερου!

Ο βράχος θα πρεπει να στεγνώσει ορισμένες μερες στον ήλιο καο στην συνεχεια να τον ψήσεις κανενα δίωρο στους 100 βαθμούς με αέρα και Οχι αντιστάσεις, έπειτα τον ξεπλένεις και τον καθαρίζεις καλα με νερο όσμωσης!

Ιδια διαδικασία ακολουθείς και για τον αραγωνιτη!

Θα πρεπει να δεις επίσης που θα στεγάσεις το δοχείο προετοιμασίας νερου και την μονάδα της όσμωσης, καθώς πρεπει ενα σωληνάκι της να γεμίζει το βαρέλι 60 - 70 λίτρων θεωρώ πως ειναι μια χαρά, μαζι με εναν μόνιμα βυθιζόμενο κυκλοφορητη γι να σπάει το αλατι που θα ρίχνεις!

Ενα δοχείο 30-40 λίτρων για την αυτοματη αναπλήρωση νερου όπου εκει θα εχεις μια αντλία βυθιζόμενη 12βολτ σε κιτ αναπλήρωσης!

Εναν ελεγκτή θερμοκρασίας συνδεδεμένο σε θερμαντήρα και ψύξη με δυο τρια ανεμιστηράκια, ετσι θα κρατάς σε ισορροπία την θερμακρασια!

Θα πρεπει να βρεις ενα στεγανό σημείο δίπλα στην βάση για να εχεις τον ηλεκτρολογικό εξοπλισμό σου!

Κάνοντας κάποια σωστά πράγματα απο την αρχη, εκμηδενίζεις τις αστοχίες για το μέλλον, γίνεται ομως και κατα πολύ ευκολότερη η ενασχόληση σου με το χόμπι, χωρις να καταναλώνεσαι και να κουράζεσαι άσκοπα!

Οτι απορίες εχεις με πολύ χαρά ολα τα μέλη της κοινότητας μας να βοηθήσουμε!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος for the post (total 3):
SweepingFish (Πέμ 20 Φεβ 2020, 00:08) • Martzio (Παρ 21 Φεβ 2020, 19:00) • ΘΑΝΑΣΗΣ ΛΑ. (Τετ 06 Μάιος 2020, 01:58)

AGAPI
Posts in topic: 2
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από AGAPI » Πέμ 20 Φεβ 2020, 01:12

Μαράκι μας... :welcome:
Πολύ χαίρομαι που ήρθες στην παρέα μας!!!
Μια χαρά θα τα καταφέρεις! :thumbup:
Ξέρω ότι έχεις πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα κ αυτό δείχνει πόσο πολύ το θέλεις!
Κάνε αυτά που είπαμε κ σιγά σιγά θα το προχωράμε!
Μπράβο κ στον Κ. που σε βοηθάει! Κ βέβαια δεν είναι κακό να γράψεις το όνομα! :mrgreen:
Όπως επίσης κ σε όλους που προσφέρθηκαν να δώσουν βράχο!
Αυτά είναι τα όμορφα...!!!! :bravo:
Επίσης θα σε συμβούλευα φιλικά να μην αγοράσεις τίποτα πριν το συζητήσεις! ;)
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην AGAPI για αυτή τη δημοσίευση:
Martzio (Παρ 21 Φεβ 2020, 19:01)

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Tomas » Πέμ 20 Φεβ 2020, 03:02

Βρε καλως την!!! Μ αρεσει οταν μπαινει το θυληκο κομματι στο χωρο γτ πιστευω πως οι γυναικες εχουν να δωσουν πολλα. Μια χαρα θα τα καταφερεις αρκει να οπλιστεις με υπομονη κ επιμονη. Πρεπει αρχικα να καταληξεις το τι ζητας, ενυδρειο μονο με ψαρια ενυδρειο με ψαρια κ κοραλλια? Αν ναι τι κοραλλια. Κ απο κει κ περα ξεκινας κ μαζευεις εξοπλισμο. Σε οτι χρειαστεις εμεις εδω ειμαστε πριν να κανεις οποιαδηποτε κινηση να το συζητησουμε κ να καταληξουμε και να φτασουμε στο καλυτερο αποτελεσμα. Ο κοσμας το χει δει απο πρωτο χερι και χαιρομαι π με οποιο τροπο βοηθησαμε εκεινον κανει κ εκεινος το ιδιο με τη σειρα του. Ειναι παλικαριιι

Απο βραχο τωρα ποσο εχεις απο τον παλιο? Εχω καποια κομματια π μπορω να βοηθησω
Thomas oikonomou

tzekis
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2018, 21:52
Τοποθεσία: Α. Ι. Ρέντη
Mood:
Έχει βάλει Like: 25 times
Του έχουν βάλει Like: 71 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από tzekis » Πέμ 20 Φεβ 2020, 09:12

:welcome:
Καλή αρχή!!!

Martzio
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ 19 Φεβ 2020, 16:46
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 29 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Martzio » Παρ 21 Φεβ 2020, 19:09

Καλησπέρα σε όλους και πάλι!συγγνωμη για την αργοπορημένη απάντηση αυτές τις μερες σχολάω πολύ αργά!!ευχαριστω πολύ όλους σας!εχω βγάλει ήδη τον βράχο κ έχω πλύνει το ενυδρείο με βραστό νερό και το εξοπλισμό με νερό και ξύδι κ τ έχω αφήσει να στεγνώσουν..τον αραγωνιτη θα τν πλύνω τώρα το βράδυ π θα γυρίσω σπιτι..δεν έχω ακόμα αντίθετη όσμωση :/ ο κοσμας θα μ πει που θα πάω να πάρω και θα πάω μέσα στην εβδομάδα να παραλάβω έχω πάρει ένα βαρέλι 20 λίτρα για το αλάτι (δν μπορώ να σηκώσω παραπάνω 😂) για αρχή σκέφτομαι το βράχο με τα ψάρια μόνο μην μ πέσουν κ όλα μαζί και σταδιακά να εξελιχθώ σε αλλά πράγματα..έχω πεθάνει στο διάβασμα για μπορώ τουλάχιστον να καταλαβαινω τι μου λέτε γιατί πριν δν ήξερα καν τι είναι το σκιμερ..από βράχο έχω αυτά π φαίνονται μέσα δν ξέρω τι βάρος έχουν θα τους ψησω σταδιακά όλους όμως και θα μου δώσει και ένα παιδί μ είπε από τον δικό του..ποσό βάρος πρέπει να είναι ο βράχος για 220λ ενυδρειο;γιατί άλλου διαβάζω το 10% άλλου διαβάζω ότι δν έχει σημασια κ έχω μπερδευτεί λίγο..Ευχαριστω και πάλι παιδιά!καντε λίγο υπομονή ελπίζω να μην σας τρελανω!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Martzio για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Παρ 21 Φεβ 2020, 21:48)

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Rayden » Παρ 21 Φεβ 2020, 20:16

Δεν μας τρελενεις, ολοι απο εκει περασαμε.

Πολυ καλα εκανες με το βραχο, τωρα που ειναι νεκρος μπορεις να φτιαξεις και τo scape σου οπως θελεις. Μην σε απασχολει η αναλογια, ποσο τις εκατο κλπ. Ενα ωραιο αερατο scape κοιτα να φτιαξεις αυτο ειναι το σημαντικο.

Το βαρελι 20 λιτρα, αν και ειναι πανω κατω το 10% για αλλαγες σαν μικρο μου ακουστηκε. Ενα διπλασιο θα ηταν καλο κατα τη γνωμη μου.

Θελει υπομονη στη αρχη. Οταν με το καλο γεμισεις νερακι το ενυδρειο υπολογισε κανα μηνα για να μπει το πρωτο ψαρακι. Κοραλι θα ακουστει βαρυ αλλα καλητερα μετα το εξαμηνο......
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden για αυτή τη δημοσίευση:
Martzio (Παρ 21 Φεβ 2020, 22:51)

Martzio
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ 19 Φεβ 2020, 16:46
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 29 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Martzio » Παρ 21 Φεβ 2020, 22:04

Μόλις ψησω το βράχο θα σας στείλω να με βοηθήσετε με την βραχοσυνθεση!το θέμα είναι ότι έξω βρέχει και δεν βλέπω να στεγνώνει ποτε ο βράχος για να τν βάλω για ψήσιμο..

AGAPI
Posts in topic: 2
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από AGAPI » Σάβ 22 Φεβ 2020, 14:55

Μην τον έχεις στη βροχή! Εγώ θα τον έβαζα κάπου κοντά σε καλοριφερ να στεγνώσει, αν δεν μυρίζει κ ενοχλεί τους υπόλοιπους στο σπίτι!
Αφού είσαι Αθήνα, ίσως θα μπορούσε κάποιος να έρθει να σε βοηθήσει με τη βραχοσύνθεση!
Εγώ σου πέφτω λίγο μακριά... :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Tomas » Σάβ 22 Φεβ 2020, 16:09

Martzio έγραψε:
Παρ 21 Φεβ 2020, 22:04
Μόλις ψησω το βράχο θα σας στείλω να με βοηθήσετε με την βραχοσυνθεση!το θέμα είναι ότι έξω βρέχει και δεν βλέπω να στεγνώνει ποτε ο βράχος για να τν βάλω για ψήσιμο..
Χαχχαχαχα θα στεγνωσει βρε!!! Μην βιαζεσαι ειπαμε θαλασσινο και βιασυνη δεν πανε παρεα!! Χαλαααραααααα. Εννοειται οτι χρειαστεις για το hardscape εδω ειμαστε κ αν χρειαστεις το οτιδηποτε πεταγο. Αστε κ το κανουμε παρεα. Ο νικολας παιζει να χει φτιαξει τα scape σε πολλους απ τα παιδια συμπεριλαμβανομενων και των 2 δικων μου. Οποτε χαρα μ να βοηθησω κ γω με τη σειρα μου.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas για αυτή τη δημοσίευση:
Martzio (Σάβ 22 Φεβ 2020, 20:44)
Thomas oikonomou

Martzio
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ 19 Φεβ 2020, 16:46
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 29 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Martzio » Σάβ 22 Φεβ 2020, 21:48

Χαχα δεν βιάζομαι..ίσα ίσα μετα το γέμισμα ξεγεμισμα ειπα πρώτα θα είναι όλα τελεια και μετά θα ξεκινήσω να γεμίζω όποτε έχω υπομονή..ευχαριστω παρά πολύ για την πολύτιμη βοήθεια αλήθεια!!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 23 Φεβ 2020, 13:44

μια χαρουλα, οτι βοήθεια θελεις σε οτιδήποτε σε απασχολεί, μπορουμε να έρθουμε να σε βοηθήσουμε, οπως το στήσιμο του βράχου, μην μας ντραπεις!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
Tomas (Κυρ 23 Φεβ 2020, 15:47)

Martzio
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ 19 Φεβ 2020, 16:46
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 29 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Martzio » Κυρ 23 Φεβ 2020, 18:24

Η αλήθεια είναι ότι θα σας χρειαστώ σίγουρα αλλά που να σας τρέχω σας λυπάμαι είμαι στο τέρμα του θεού 😂 ο βράχος φαινομενικά έχει στεγνώσει είναι η 6μερα έξω αλλά λόγο υγρασίας που είχε τις περασμένες μερες το σκέφτομαι να τν αφήσω και αύριο (βέβαια κρυφά κρυφά τους έβαλα τους βράχους στο μπάνιο με την σόμπα στο τέρμα αλλά μετά αναγκάστηκα να τους βγάλω έξω όπως καταλαβαίνετε) έπλυνα τον αραγωνιτη και τν έχω και κάθεται..επίσης άλλη μια «πανέξυπνη ερώτηση» μέσα στο ενυδρείο είχε έναν ζωντανό και έναν νεκρό βράχο και πίσω στο σαμπ παρά πολλούς άλλους βράχους και τώρα τους έχω μπερδέψει. όλους τους βάζω στο φούρνο έτσι;δεν θα γίνει καμία έκρηξη;😂

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 23 Φεβ 2020, 18:33

Martzio έγραψε:
Κυρ 23 Φεβ 2020, 18:24
Η αλήθεια είναι ότι θα σας χρειαστώ σίγουρα αλλά που να σας τρέχω σας λυπάμαι είμαι στο τέρμα του θεού 😂 ο βράχος φαινομενικά έχει στεγνώσει είναι η 6μερα έξω αλλά λόγο υγρασίας που είχε τις περασμένες μερες το σκέφτομαι να τν αφήσω και αύριο (βέβαια κρυφά κρυφά τους έβαλα τους βράχους στο μπάνιο με την σόμπα στο τέρμα αλλά μετά αναγκάστηκα να τους βγάλω έξω όπως καταλαβαίνετε) έπλυνα τον αραγωνιτη και τν έχω και κάθεται..επίσης άλλη μια «πανέξυπνη ερώτηση» μέσα στο ενυδρείο είχε έναν ζωντανό και έναν νεκρό βράχο και πίσω στο σαμπ παρά πολλούς άλλους βράχους και τώρα τους έχω μπερδέψει. όλους τους βάζω στο φούρνο έτσι;δεν θα γίνει καμία έκρηξη;😂
Εννοειται αν χρειαστει οτιδηποτε απλα θα κερασεις καφεδακι!!! Σιγα θα κανουμε κ βοκτα κ θα γνωριστουμε κιολας. Ναι ολους του ψηνεις στο φουρνο καμια ωριτσα 1.30 θα στεγνωσουν κ εκει μεσα. Ας τους μια ωρα παραπανω σιγα δεν τρεχει κ κατι. Μετα πολυ καλο ξεπλυμα ομως!!
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Νικολακης » Κυρ 23 Φεβ 2020, 22:29

Καλησπέρα και από εμένα! Ότι είπε ο Θωμάς από επάνω συμφωνώ απόλυτα! Επειδή τώρα είχα δει το ενυδρείο αυτό όταν το είχε η προηγούμενη κοπέλα στους Αμπελόκηπους μιας και εγώ πήρα το Τσίλερ της, ήταν φουλ στην απταιζια οπότε καλό ψήσιμο!!!! Ότι χρειαστείς για τα τσιμενταρισματα μην με έχεις υπόψιν γιατί είμαι παντελώς άσχετος. Αλλά για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς βαλε μια φωνή!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νικολακης για αυτή τη δημοσίευση:
Martzio (Δευ 24 Φεβ 2020, 15:18)

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 23 Φεβ 2020, 22:36

Φυσικά οτι θέλεις εδώ είμαστε! Για ο,τι χρειαστείς πες μας!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 14
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 24 Φεβ 2020, 11:09

και τον ζωντανό που είχες θα τον νεκρώσεις και αυτόν!

θα βάλεις όταν έρθει η ώρα μερικά κομματάκια ζωντανού για μπόλι!

όποτε είσαι έτοιμη και θελεις βοήθεια πες μας!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
Νικολακης (Δευ 24 Φεβ 2020, 11:10)

Martzio
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ 19 Φεβ 2020, 16:46
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 29 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Martzio » Δευ 24 Φεβ 2020, 15:24

Ναι το κατάλαβα ότι ο βραχος Ήταν χαλι αλλά πολύ αργά αφού στρώθηκα στο διάβασμα..δεν πειράζει όλα σιγά σιγά και από την αρχή καλύτερα να μπει μια σειρά σωστή..σήμερα θα πάω να πάρω και τον υπόλοιπο βράχο και θα τους βάλω για ψήσιμο θα τους αφήσω κανενα 3ωρο στους 100 όπως μ είπατε και μετά θα τους ξεπλυνω πολύ καλά..ελπίζω μέχρι το σκ να έχω πάει για την όσμωση για να ξεκινήσω γέμισμα.το ενυδρείο το έχω πλύνει με βραστό νερό κ είναι στεγνό 7 μερες να το περάσω και ξύδι;όπως έκανα με τα εξαρτήματα;επίσης αν δν προλάβω να πάω να πάρω την όσμωση μπορώ να φτιάξω το νερό με αντί χλώριο;τι λέτε εσεις; Επίσης πειτε μου τι βακτήρια προτείνεται για αρχή; Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από SweepingFish » Δευ 24 Φεβ 2020, 15:31

Martzio έγραψε:
Δευ 24 Φεβ 2020, 15:24
Ναι το κατάλαβα ότι ο βραχος Ήταν χαλι αλλά πολύ αργά αφού στρώθηκα στο διάβασμα..δεν πειράζει όλα σιγά σιγά και από την αρχή καλύτερα να μπει μια σειρά σωστή..σήμερα θα πάω να πάρω και τον υπόλοιπο βράχο και θα τους βάλω για ψήσιμο θα τους αφήσω κανενα 3ωρο στους 100 όπως μ είπατε και μετά θα τους ξεπλυνω πολύ καλά..ελπίζω μέχρι το σκ να έχω πάει για την όσμωση για να ξεκινήσω γέμισμα.το ενυδρείο το έχω πλύνει με βραστό νερό κ είναι στεγνό 7 μερες να το περάσω και ξύδι;όπως έκανα με τα εξαρτήματα;επίσης αν δν προλάβω να πάω να πάρω την όσμωση μπορώ να φτιάξω το νερό με αντί χλώριο;τι λέτε εσεις; Επίσης πειτε μου τι βακτήρια προτείνεται για αρχή; Ευχαριστω!
Δεν θεωρώ οτι ειναι απαραίτητο να το περάσεις ξύδι αφου το εχεις καθαρίσει καλα. Εχουν φύγει ολα τα αλατα και τα λοιπά;

Καλύτερα να περιμένεις την ωσμωση, το νερο της βρύσης εχει διαφορά βαρέα μέταλλα που ειναι αρκετά επιβλαβή για το ύφαλο σε μακροχρόνιο επίπεδο. Μπορεί να προκαλέσει ξεσπάσματα σε αλγες, κυανό κλπ.

Υπαρχουν διαφορά βακτήρια που μπορείς να πάρεις. Προτείνω ειτε τα microbacter 7 της brightwell ειτε τα microbe special blend.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
Martzio (Δευ 24 Φεβ 2020, 15:34)

Martzio
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ 19 Φεβ 2020, 16:46
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 29 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Martzio » Δευ 24 Φεβ 2020, 15:33

Επίσης (ελπίζω να μην γελάσετε πολύ) πίσω στο σαμπ πέρα από το σκιμερ τν άνθρακα και τ αντιφωσφορο να βάλω και τίποτα ακόμα;

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από SweepingFish » Δευ 24 Φεβ 2020, 15:44

Martzio έγραψε:
Δευ 24 Φεβ 2020, 15:33
Επίσης (ελπίζω να μην γελάσετε πολύ) πίσω στο σαμπ πέρα από το σκιμερ τν άνθρακα και τ αντιφωσφορο να βάλω και τίποτα ακόμα;
Προς το παρόν δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο. Να εχεις λιγο χωρο βέβαια μηπως χρειαστεί να βάλεις χαετο στο μελλον η κανένα ριακτορα παραπάνω

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Tomas » Δευ 24 Φεβ 2020, 15:45

Martzio έγραψε:
Δευ 24 Φεβ 2020, 15:33
Επίσης (ελπίζω να μην γελάσετε πολύ) πίσω στο σαμπ πέρα από το σκιμερ τν άνθρακα και τ αντιφωσφορο να βάλω και τίποτα ακόμα;
Οχι εισαι οκ δεν χρειαζεσαι κατι αλλο
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Νικολακης » Δευ 24 Φεβ 2020, 15:50

Martzio έγραψε:
Δευ 24 Φεβ 2020, 15:33
Επίσης (ελπίζω να μην γελάσετε πολύ) πίσω στο σαμπ πέρα από το σκιμερ τν άνθρακα και τ αντιφωσφορο να βάλω και τίποτα ακόμα;
Αντλία επιστροφής και θερμαντηρας! Τπτ άλλο. Νομίζω είσια καλά.
Για όλα τα υπόλοιπα ότι σου είπε ο Γιάννης από πάνω!!!

Martzio
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ 19 Φεβ 2020, 16:46
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 29 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Martzio » Δευ 24 Φεβ 2020, 16:14

Και Αντλίες έχω και θερμαντήρα όποτε είμαστε εντάξει!!μονο η όσμωση λείπει..τώρα πως θα τα τοποθετήσω σωστά θα μου τα πειτε εν καιρό συναρμολόγησης..από λόξα θα ξαναπεράσω το ενυδρείο βραστό νερό για σιγουριά..

Martzio
Posts in topic: 26
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ 19 Φεβ 2020, 16:46
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχει βάλει Like: 29 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Martzio » Δευ 24 Φεβ 2020, 16:20

Του ξεκινάω ψήσιμο σιγά σιγά..
Συνημμένα
56D0F300-7DA5-4BF5-BDB9-8E71770EE471.jpeg

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από Νικολακης » Δευ 24 Φεβ 2020, 16:25

Martzio έγραψε:
Δευ 24 Φεβ 2020, 16:20
Του ξεκινάω ψήσιμο σιγά σιγά..
Καλό μαγείρεμα!!!! Ελπίζω να πετύχει η συνταγή!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νικολακης για αυτή τη δημοσίευση:
Martzio (Τρί 25 Φεβ 2020, 18:11)

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Θαλασσινό ενυδρείο 220 λίτρα με σαμπ

Δημοσίευση από mixalisdarras » Δευ 24 Φεβ 2020, 23:49

Καλό ψήσιμο!!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην mixalisdarras για αυτή τη δημοσίευση:
Martzio (Τρί 25 Φεβ 2020, 18:11)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Fish only”