Gmarbel's Reef tank

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 12 Νοέμ 2019, 14:59

gs33 έγραψε:
Τρί 12 Νοέμ 2019, 14:51
Πολύ όμορφο ενυδρείο , πεντακάθαρο , και η ιδέα με το λευκό πλέξι στον πάτο πολύ έξυπνη .
Έψαξα αν γράφεις κάπου για το καπάκι αλλά δεν το βρήκα .
Τί είναι ? πόσο επηρρεάζει το φωτισμό ??
ποιο καπάκι λετε βρε παιδια?



gs33
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ 28 Φεβ 2019, 16:15
Τοποθεσία: Attiki
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 39 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από gs33 » Τρί 12 Νοέμ 2019, 16:28

επάνω στο ενυδρείο ,όπως φαίνεται στη φωτογραφία ,
δεν μπορώ να διακρίνω αν είναι καπάκι ή σίτα

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 12 Νοέμ 2019, 16:36

Λογικά πρεπει να ειναι η σίτα της d-d θα μας πει ο Γιώργος ομως!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
Gmarbel (Τρί 12 Νοέμ 2019, 19:34)

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τρί 12 Νοέμ 2019, 19:36

ναι σωστά..η σιτα της dd. πολύ χρησιμη...λίγο σιογυραα επηρεάζει το φως αλλα δεν φαινεται....
βέβαια ενα magnifica κατάφερε και περασε απο μεσα...
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Σάβ 16 Μάιος 2020, 17:09

καλησπερα παιδια..
πολύ καιρό έχω να γραψω...
προστέθηκε κάπου στα χριστούγεννα το clarisea 5000 και μπορω να πώ οτι είναι πολύ ωραίο εργαλείο. κάνει οτι λεει και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Δυστυχώς το τελευταίο διαστημα όμως δεν έχουν καλά τα πράγματα...

μετα απο καποιες προσθηκες που άλλες πηγαιναν και αλλες όχι ...κλασικά πραγματα.. αποφάσισα να πάρω parόμετρο!
Οι τιμές στο φωτιστικό έφταναv κατω απο κάποιες ακρο πάνω απο 1200 par και αναρωτίωμουνα γιατι καιγονται...
Ρυθμίζω το φωτιστικο και σταδιακά ρίχνω τα Par αρκετά. Ωστόσο στη συνέχεια ξεκίνησαν οι απογοητευσεις...
αρρωσταίνω αρχές Μαρτίου...γρίπη ? κορονοίος? δεν ξέρω...και καπου χάνω δυο μετρήσεις και το kh πέρνει την ανηφόρα. Μαζι με αυτό και τα υπολοιπα, γιατι μάλλον καπου φρέναρε συνολικά το ενυδρείο...ίσως και η μειωση της εντασης των φωτιστικών βοήθησε.
Το επαναφέρω σιγά σιγά..αλλά αρχίζουν οι απώλειες πέρα απο τα χρώματα...σιγά σιγα στην αρχή..πιο εντονες μετά! Θα ανακάμψει λέω...συμβαίνουν αυτά!
Αφου επανήλθαν οι τιμές, οι απώλειες ομως συνέχιζαν, παρατηρώ οτι στο φωτισμό κατι λειπει.Είχε καει απο ενα καναλι στο καθένα. Τα μισά μπλε στο ένα και τα purple στο άλλο. Συχνό προβλημα στον εναμιση χρονο λειτουργειας μαθαίνω απο αναζήτηση στο ιντερνετ.
Επικοινωνώ με orphek και ήδη περιμένω νεα led να τα αντικαταστησω...όλα, με νεα οπως λεει, πιο δυνατά, πιο φωτεινά, πιο ανθεκτικά... πόνεσε αρκετά οικονομικά, που παραλίγω να το πετάξω στον κάδο. Εν τω μεταξύ είχα παραγγείλει αλλη μια μπάρα.. για κατι παραπάνω στο κέντρο... και νέο ψυκτικό για να βγάλω άνετα το καλοκαίρι..και τα αναμένω
ο φωτισμός τώρα έχει πέσει αρκετά καθώς εβγαλα το ένα v4 τελειως (αυτό με το μεγαλύτερο πρόβλημα) μέχρι να αντικαταστήσω τα led. οι τιμές πάλι παιζουν και περιμένω να δω τι απώλειες θα εχω συνολικά! να περάσει το καλοκαιρι και απο Σεπτέμβρη βλέπουμε..
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από golf » Σάβ 16 Μάιος 2020, 23:25

Γιώργο ποιο παρομετρο πηρες; Μου φαίνεται περίεργο μέσα στο νερό να βγάζεις 1200 par. Εγώ όσα φωτιστικά έχω μετρήσει το περισσότερο που μου έχουν βγάλει είναι 2060 κάτω από το λεντ κ γύρω στο 600 επιφάνεια μέσα στο νερό.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 17 Μάιος 2020, 09:30

Κρίμα βρε Γιωργο μου, αχ αυτές οι αποστάσεις να μην υπήρχαν να μπορούσαμε να βοηθήσουμε!

Περαστικά σου να εισαι πάντα υγειής και γεμάτος ενέργεια, τα υπόλοιπα έρχονται!

Έβλεπες καψίματα στις μύτες και μετα νεκρωματα στις βάσεις ή σε συνάρτηση;

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 17 Μάιος 2020, 20:47

golf έγραψε:
Σάβ 16 Μάιος 2020, 23:25
Γιώργο ποιο παρομετρο πηρες; Μου φαίνεται περίεργο μέσα στο νερό να βγάζεις 1200 par. Εγώ όσα φωτιστικά έχω μετρήσει το περισσότερο που μου έχουν βγάλει είναι 2060 κάτω από το λεντ κ γύρω στο 600 επιφάνεια μέσα στο νερό.
καλησπέρα, seneye reef. σίγουρα μπορεί να μην είναι απόλυτα αξιόπιστο και να υπάρχει μια απόκλιση αλλα και πάλι τετοιες τιμές...είναι υπερβολικές...
η απόσταση ήταν περίπου 25 εκ. κάτω απο την επιφάνεια..αν θυμάμαι καλά κάπου 1500 ήταν στο κέντρο του φωτιστικού ακριβώς πάνω ή κατω απο το νερό (αυτό δεν το θυμάμαι). Στον πυθμένα στα 50εκ βάθος έδινε 700! Οι τιμές ακριβώς στην ευθεία στο κέντρο του φωτιστικού...δεξια αριστερά πέφτανε. Οι μπαρες δίνανε πολύ καλύτερες τιμές
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 17 Μάιος 2020, 20:49

Νίκος έγραψε:
Κυρ 17 Μάιος 2020, 09:30
Κρίμα βρε Γιωργο μου, αχ αυτές οι αποστάσεις να μην υπήρχαν να μπορούσαμε να βοηθήσουμε!

Περαστικά σου να εισαι πάντα υγειής και γεμάτος ενέργεια, τα υπόλοιπα έρχονται!

Έβλεπες καψίματα στις μύτες και μετα νεκρωματα στις βάσεις ή σε συνάρτηση;
κάποια απο τις βάσεις, άλλα απο το κέντρο και άλλα στην κορυφή (οχι πολλά όμως)
Γιώργος :drinkingbuddies:

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Κυρ 17 Μάιος 2020, 22:59

Γιώργο αρχικά εύχομαι υγεία !!! Όσο για το ενυδρείο νομίζω είσαι από αυτούς που δεν μασάνε και θα τα βολεψεις όλα...
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 18 Μάιος 2020, 12:56

kosmas kleidas έγραψε:
Κυρ 17 Μάιος 2020, 22:59
Γιώργο αρχικά εύχομαι υγεία !!! Όσο για το ενυδρείο νομίζω είσαι από αυτούς που δεν μασάνε και θα τα βολεψεις όλα...
χαχα....σε ευχαριστώ....
αρχικά απογοητευτικά γιατί πέσανε μαζεμένα..και εκει που πας να το απολαυσεις..σε ρίχνει...αλλά πλέον μετα απο τόσα έξοδα νομίζω και να ήθελα δεν έχει επιστροφή...
σηκώνουμε μανίκια... να στρώσει η κατάσταση π΄ρωτα απόλα...
ευτυχώς τώρα καλοκαιριασε και οι θερμοκρασίες δεν επιτρέπουν πολλές προσθήκες..μαζέυουμε φράγκα (μάλλον δεν θα παω και διακοπές) και απο φθινόπωρο θα βάλω την Αρτα και τα Γιανννενα έτσι γιατί έχω πεισμώσει
Γιώργος :drinkingbuddies:

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Δευ 18 Μάιος 2020, 13:34

Gmarbel έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 12:56
kosmas kleidas έγραψε:
Κυρ 17 Μάιος 2020, 22:59
Γιώργο αρχικά εύχομαι υγεία !!! Όσο για το ενυδρείο νομίζω είσαι από αυτούς που δεν μασάνε και θα τα βολεψεις όλα...
χαχα....σε ευχαριστώ....
αρχικά απογοητευτικά γιατί πέσανε μαζεμένα..και εκει που πας να το απολαυσεις..σε ρίχνει...αλλά πλέον μετα απο τόσα έξοδα νομίζω και να ήθελα δεν έχει επιστροφή...
σηκώνουμε μανίκια... να στρώσει η κατάσταση π΄ρωτα απόλα...
ευτυχώς τώρα καλοκαιριασε και οι θερμοκρασίες δεν επιτρέπουν πολλές προσθήκες..μαζέυουμε φράγκα (μάλλον δεν θα παω και διακοπές) και απο φθινόπωρο θα βάλω την Αρτα και τα Γιανννενα έτσι γιατί έχω πεισμώσει
Αυτές είναι δηλώσεις !!!! :thumbup: :clap:
Γερά με τσαμπουκα δεν πέφτουμε με τίποτα!
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Δευ 18 Μάιος 2020, 20:10

Gmarbel έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 12:56
kosmas kleidas έγραψε:
Κυρ 17 Μάιος 2020, 22:59
Γιώργο αρχικά εύχομαι υγεία !!! Όσο για το ενυδρείο νομίζω είσαι από αυτούς που δεν μασάνε και θα τα βολεψεις όλα...
χαχα....σε ευχαριστώ....
αρχικά απογοητευτικά γιατί πέσανε μαζεμένα..και εκει που πας να το απολαυσεις..σε ρίχνει...αλλά πλέον μετα απο τόσα έξοδα νομίζω και να ήθελα δεν έχει επιστροφή...
σηκώνουμε μανίκια... να στρώσει η κατάσταση π΄ρωτα απόλα...
ευτυχώς τώρα καλοκαιριασε και οι θερμοκρασίες δεν επιτρέπουν πολλές προσθήκες..μαζέυουμε φράγκα (μάλλον δεν θα παω και διακοπές) και απο φθινόπωρο θα βάλω την Αρτα και τα Γιανννενα έτσι γιατί έχω πεισμώσει
Με το καλο να ερθουν τα υλικα να φτιχτουν τα φωτιστικα!! Γενικα στο χρονο πανω εχω διαβασει πως αρχιζου κ τα φτυνουν τα λεντακια ευτυχως στελνει η εταιρια τσαμπα. Απλα περιμενεις να ερθουν αυτη ειναι η βλακεια!! Αντε να παμε γ ενα καλο μπουστ!!!
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 18 Μάιος 2020, 21:13

Tomas έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 20:10
Gmarbel έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 12:56


χαχα....σε ευχαριστώ....
αρχικά απογοητευτικά γιατί πέσανε μαζεμένα..και εκει που πας να το απολαυσεις..σε ρίχνει...αλλά πλέον μετα απο τόσα έξοδα νομίζω και να ήθελα δεν έχει επιστροφή...
σηκώνουμε μανίκια... να στρώσει η κατάσταση π΄ρωτα απόλα...
ευτυχώς τώρα καλοκαιριασε και οι θερμοκρασίες δεν επιτρέπουν πολλές προσθήκες..μαζέυουμε φράγκα (μάλλον δεν θα παω και διακοπές) και απο φθινόπωρο θα βάλω την Αρτα και τα Γιανννενα έτσι γιατί έχω πεισμώσει
Με το καλο να ερθουν τα υλικα να φτιχτουν τα φωτιστικα!! Γενικα στο χρονο πανω εχω διαβασει πως αρχιζου κ τα φτυνουν τα λεντακια ευτυχως στελνει η εταιρια τσαμπα. Απλα περιμενεις να ερθουν αυτη ειναι η βλακεια!! Αντε να παμε γ ενα καλο μπουστ!!!
απο οτι κατάλαβα αν ένα λεντ καει ολή η σειρά δεν ανάβει...πρεπει να δοκιμάσεις ενα ενα να δεις πιο κάηκε. Βεβαια απο ότι διαβασα πολλοι στον ιδιο χρόνο λειτουργίας την πάθανε και πλεον η εταιρεία στέλνει ολα τα λεντ πακέτο...τα κουμπώνεις και τελειωσες...μαλιστα ισχυριζεται οτι ειναι πιο ανθεκτικά.. και το ιδιο αναφέρουν και παθόντες στο εξωτερικό. Αν μπεις στην διαδικασία να αλλαξεις το καμμένο ..σύντομα θα καει καπόιο άλλο και πάλι θα τρεχεις. Βέβαια τζαμπα δεν τα στέλνει. μόνο τα μεταφορικά είναι τζάμπα.. υπολόγισε και το τελωνείο και θα τσούξει τελικά.. + την διαδικασία εκτελωνισμού...
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 23
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Rayden » Δευ 18 Μάιος 2020, 22:31

Γιωργο, ετσι μην μασας. Ολοι ειχαμε αναποδιες, Οπλο το Atlantik, για εμενα εχει μακραν το καλυτερο spread απο ολα οσα εχω δει
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden για αυτή τη δημοσίευση:
Gmarbel (Τρί 19 Μάιος 2020, 13:42)

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Τρί 19 Μάιος 2020, 01:16

Gmarbel έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 21:13
Tomas έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 20:10

Με το καλο να ερθουν τα υλικα να φτιχτουν τα φωτιστικα!! Γενικα στο χρονο πανω εχω διαβασει πως αρχιζου κ τα φτυνουν τα λεντακια ευτυχως στελνει η εταιρια τσαμπα. Απλα περιμενεις να ερθουν αυτη ειναι η βλακεια!! Αντε να παμε γ ενα καλο μπουστ!!!
απο οτι κατάλαβα αν ένα λεντ καει ολή η σειρά δεν ανάβει...πρεπει να δοκιμάσεις ενα ενα να δεις πιο κάηκε. Βεβαια απο ότι διαβασα πολλοι στον ιδιο χρόνο λειτουργίας την πάθανε και πλεον η εταιρεία στέλνει ολα τα λεντ πακέτο...τα κουμπώνεις και τελειωσες...μαλιστα ισχυριζεται οτι ειναι πιο ανθεκτικά.. και το ιδιο αναφέρουν και παθόντες στο εξωτερικό. Αν μπεις στην διαδικασία να αλλαξεις το καμμένο ..σύντομα θα καει καπόιο άλλο και πάλι θα τρεχεις. Βέβαια τζαμπα δεν τα στέλνει. μόνο τα μεταφορικά είναι τζάμπα.. υπολόγισε και το τελωνείο και θα τσούξει τελικά.. + την διαδικασία εκτελωνισμού...
Αααα οχι τσαμπα?? Δεν καλυπτει η εγγυηση??? Για πες κοστη κλπ
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas για αυτή τη δημοσίευση:
Gmarbel (Τρί 19 Μάιος 2020, 11:59)
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 19 Μάιος 2020, 10:07

Γιωργο να σου στείλουμε το parμετρο του Δημητρη @golf να κάνεις συγκρίσεις να δούμε αν δουλεύουν σωστά και τα δυο?

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τρί 19 Μάιος 2020, 13:39

Tomas έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 01:16
Gmarbel έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 21:13


απο οτι κατάλαβα αν ένα λεντ καει ολή η σειρά δεν ανάβει...πρεπει να δοκιμάσεις ενα ενα να δεις πιο κάηκε. Βεβαια απο ότι διαβασα πολλοι στον ιδιο χρόνο λειτουργίας την πάθανε και πλεον η εταιρεία στέλνει ολα τα λεντ πακέτο...τα κουμπώνεις και τελειωσες...μαλιστα ισχυριζεται οτι ειναι πιο ανθεκτικά.. και το ιδιο αναφέρουν και παθόντες στο εξωτερικό. Αν μπεις στην διαδικασία να αλλαξεις το καμμένο ..σύντομα θα καει καπόιο άλλο και πάλι θα τρεχεις. Βέβαια τζαμπα δεν τα στέλνει. μόνο τα μεταφορικά είναι τζάμπα.. υπολόγισε και το τελωνείο και θα τσούξει τελικά.. + την διαδικασία εκτελωνισμού...
Αααα οχι τσαμπα?? Δεν καλυπτει η εγγυηση??? Για πες κοστη κλπ
εγγύηση , οχι δεν καλύπτει μετά απο ενάμιση χρόνο. 450$ βγήκαν (φιλική τιμη), δωρεάν μεταφορικά και υπολογίζω και τελωνείο με φπα κανένα 150αρι ευρώ. :(
σήμερ εστειλε μειλ οτι τα εστειλε, αρα υπολογίζω σε 15-20ημέρες να τα έχω..
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τρί 19 Μάιος 2020, 13:42

Νίκος έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 10:07
Γιωργο να σου στείλουμε το parμετρο του Δημητρη @golf να κάνεις συγκρίσεις να δούμε αν δουλεύουν σωστά και τα δυο?
καλή ιδέα να τα συγκρίνουμε..αλλα πρώτα να φτιάξω τα φωτιστικα να τα δούμε συνολικά στην ένταση και το φάσμα που πρέπει
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 19 Μάιος 2020, 14:09

Gmarbel έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 13:42
Νίκος έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 10:07
Γιωργο να σου στείλουμε το parμετρο του Δημητρη @golf να κάνεις συγκρίσεις να δούμε αν δουλεύουν σωστά και τα δυο?
καλή ιδέα να τα συγκρίνουμε..αλλα πρώτα να φτιάξω τα φωτιστικα να τα δούμε συνολικά στην ένταση και το φάσμα που πρέπει
ωραία μας λες όταν έρθουν με το καλό να το στείλουμε!

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από golf » Τρί 19 Μάιος 2020, 14:16

Σε ευχαριστούμε πολύ Γιώργο. Εμείς θελουμε σε ένα λεντ ή μουλτι να πάρεις 2-3 μετρήσεις με το δικό σου κ στα ίδια σημεία να πάρεις με το δικό μου. Βέβαια με ανησυχεί ότι το δικό σου βγάζει 1200 στη μέση του ενυδρείου. Πόσο καιρό το έχεις;

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τρί 19 Μάιος 2020, 14:28

golf έγραψε:
Τρί 19 Μάιος 2020, 14:16
Σε ευχαριστούμε πολύ Γιώργο. Εμείς θελουμε σε ένα λεντ ή μουλτι να πάρεις 2-3 μετρήσεις με το δικό σου κ στα ίδια σημεία να πάρεις με το δικό μου. Βέβαια με ανησυχεί ότι το δικό σου βγάζει 1200 στη μέση του ενυδρείου. Πόσο καιρό το έχεις;
το παρόμετρο ενννοείς?... 3-4 μήνες..καινουριο..μία που το χρησιμοποίησα..έκανα τις αλλαγές στην ενταση...ξαναμέτρησα μια τελική και το αφησα.
οταν ερθει εκεινη η ωρα..θα μιλησουμε για τις μετρήσεις για να εχουμε συγκρισιμα νουμερα
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 21 Μάιος 2020, 10:42

1200 μέση μου μοιάζει παρα πολυ εως ακατόρθωτο..

να βγάλουμε μια άκρη με αυτό, γιτι ετσι πάμε στα τυφλά!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τρί 02 Ιουν 2020, 15:35

επιτελους ευχάριστα νέα....

ήρθαν οι πλάκες με τα λεντ..και χθες το βραδυ κρεμάστηκαν...
επιτέλους ξαναδα το φως μου... αλλα απο μακρυα γιατι δεν θέλω να βλέπω τα κοράλια...

τώρα μετρήσεις γιατί μπορεί να ξεφύγουμε ξανά..υπομονή και απο Σεπτέμβρη θα πάω σφαίρα

Μένει να κανω και μετρησεις με το parομετρο γιατί υποτίθεται είναι πιο δυνατά αυτα !!!

Τελικά απο οτι είδα στα προηγούμενα είχαν καεί δύο λέντ (440nm), στις ίδιες θέσεις και στα δύο φωτιστικά!!. Και πιστευω για καποιον που ξερει να κολλαει, φτιάχνονται...ώστε να τα έχω για το μέλλον ή να τα κάνω 4!
Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Τρί 02 Ιουν 2020, 15:44

Gmarbel έγραψε:
Τρί 02 Ιουν 2020, 15:35
επιτελους ευχάριστα νέα....

ήρθαν οι πλάκες με τα λεντ..και χθες το βραδυ κρεμάστηκαν...
επιτέλους ξαναδα το φως μου... αλλα απο μακρυα γιατι δεν θέλω να βλέπω τα κοράλια...

τώρα μετρήσεις γιατί μπορεί να ξεφύγουμε ξανά..υπομονή και απο Σεπτέμβρη θα πάω σφαίρα

Μένει να κανω και μετρησεις με το parομετρο γιατί υποτίθεται είναι πιο δυνατά αυτα !!!

Τελικά απο οτι είδα στα προηγούμενα είχαν καεί δύο λέντ (440nm), στις ίδιες θέσεις και στα δύο φωτιστικά!!. Και πιστευω για καποιον που ξερει να κολλαει, φτιάχνονται...ώστε να τα έχω για το μέλλον ή να τα κάνω 4!
Ευχαριστα νεα. Αντε με το καλο να παρει ξανα τα πανω του. Δωσε μας πληροφοριες για τις μετρησεις με το παρομετρο. Δωσε μας και μια fts photo
Μιλα με τον δημητρη @golf μηπως μπορεσει να στα φτιαξει για να τα εχεις καβατζα για οποιαδηποτε περιπτωση.
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 23
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Rayden » Τρί 02 Ιουν 2020, 17:28

Απροβληματιστα να ειναι αυτα Γιωργο, Οπως ειπες, θα συνελθει με το καιρο και απο Σεπτεμβρη τρενο

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 02 Ιουν 2020, 17:31

Με το καλό ολα Γιωργαρα εύχομαι!

Τα κοράλλια απο μακριά πως τα βλέπεις;

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τρί 02 Ιουν 2020, 17:32

Αντε με το καλό τα καινούργια Led! Απροβληματιστα να είναι!
Δώσε και καμιά φώτο!

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Τρί 02 Ιουν 2020, 20:23

Ωραίος Γιώργο !!! Όλα θα πάνε καλά από δω κ πέρα...σιγά σιγά και με υπομονή!!! Βάλε κ καμία φωτογραφία οπότε μπορέσεις!!!!
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Σάβ 13 Ιουν 2020, 12:53

πλέον εχει σταθεροποιηθεί...ήδη τα χρώματα και η αναπτυξη επανέρχονται...
Μαζί με αυτά αναπτερώθηκε το ηθικό. Ξανακοιτάω, τα update των κοραλομάγαζων!!!
Συνδέθηκε το νεό ψυκτικό και περιμένω να παρει μπρος να τσεκάρω απόδοση!

Εκανα και μετρήσεις τα φώτα με το parmeter.
Στο 100% ολα τα κανάλια δίνει κάτω ακριβώς απο το φωτσιτικό και ακριβώς κατω απο την επιφάνεια του νερού 1500Par.
1200 στη μέση. Στο πρόγραμμα που του έφτιαξα εχει τώρα μεγιστο στη μέση 750.

έρχεται και φώτο!
Συνημμένα
IMG_20200613_123327_copy_2312x1736_1_copy_1156x868.jpg
IMG_20200613_123146_copy_2312x1736_copy_1156x868.jpg
Γιώργος :drinkingbuddies:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”