Gmarbel's Reef tank

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Σάβ 27 Φεβ 2021, 19:47

Γιώργο καλησπέρα τι γίνεται φίλε ? Βρήκες άκρη με το να σταθεροποιήσεις τα φωσφορικά σου σε μετρήσιμα επίπεδα?
Επίσης θα ήθελα να μους πεις πως έχεις τοποθετήσει τις gyre και τι μοτίβο ροής δουλεύεις επειδή πήρα κ γω τις xf 250 και ακόμα ψαχνομαι λίγο!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην kosmas kleidas για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Κυρ 28 Φεβ 2021, 09:29)


:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Πέμ 11 Μαρ 2021, 22:08

Τα φωσφορικα ανέβηκαν. Πλέον είναι μετρήσιμα αλλά δεν πάμε καθόλου καλά.
Συνεχίζω να χάνω κοραλια, όσο έχουν απομείνει δεν έχουν χρώμα..κάποια έχουν νεκρώσεις στην κορυφή. Γενικά έχω απογοητευτεί....α έχασα και κάποια μικρόψαρα και τη γαρίδα. Χάλασε και η μία gyre από τις τρεις. Οι τιμές τώρα είναι σε καλά επίπεδα. Δεν έχω ιδιαίτερη κατανάλωση βέβαια. Μόνο τα νιτρικά είναι ψιλά. Αλλά με μετρήσιμα πλέον φωσφορικα ευελπιστώ να πέσουν, αν και σαν να βλέπω το κυανό να επιστρέφει

Γενικά παρόλο τη νατρασβεστο, το ph είναι το πολύ 8.1, το βράδυ πέφτει 7.8-7.9. αλλάζω νατρασβεστο κάθε δεύτερη ημέρα γιατί πέφτει στο 8 την δεύτερη ημέρα. Μια φορά που δεν πρόλαβα να αλλάξω το βράδυ έφτασε 7.6! Περίπου 200ml χρησιμοποιώ γιατί και παραπάνω να βάλω δεν κρατά περισσότερο. Νομίζω ότι το ph ευθύνεται για όλες τις απώλειες. Θέλω να βρω λίγο χρόνο να καθαρίσω σκιμμερ για να βοηθήσω την κατάσταση. Και σκέφτομαι να κάνω και μια μεγάλη αλλαγή νερού, να δώσω μια νεα πνοή
Γενικά ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ όμως.. Νομίζω θέλω μια αλλαγή αλλα να γίνει μαγικά, χωρίς προσπάθεια και χρήμα....

Τις gyre τις έχω στην πλάτη και τις δουλεύω κάπου στο 70%.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Σάβ 13 Μαρ 2021, 12:13

Gmarbel έγραψε:
Πέμ 11 Μαρ 2021, 22:08
Τα φωσφορικα ανέβηκαν. Πλέον είναι μετρήσιμα αλλά δεν πάμε καθόλου καλά.
Συνεχίζω να χάνω κοραλια, όσο έχουν απομείνει δεν έχουν χρώμα..κάποια έχουν νεκρώσεις στην κορυφή. Γενικά έχω απογοητευτεί....α έχασα και κάποια μικρόψαρα και τη γαρίδα. Χάλασε και η μία gyre από τις τρεις. Οι τιμές τώρα είναι σε καλά επίπεδα. Δεν έχω ιδιαίτερη κατανάλωση βέβαια. Μόνο τα νιτρικά είναι ψιλά. Αλλά με μετρήσιμα πλέον φωσφορικα ευελπιστώ να πέσουν, αν και σαν να βλέπω το κυανό να επιστρέφει

Γενικά παρόλο τη νατρασβεστο, το ph είναι το πολύ 8.1, το βράδυ πέφτει 7.8-7.9. αλλάζω νατρασβεστο κάθε δεύτερη ημέρα γιατί πέφτει στο 8 την δεύτερη ημέρα. Μια φορά που δεν πρόλαβα να αλλάξω το βράδυ έφτασε 7.6! Περίπου 200ml χρησιμοποιώ γιατί και παραπάνω να βάλω δεν κρατά περισσότερο. Νομίζω ότι το ph ευθύνεται για όλες τις απώλειες. Θέλω να βρω λίγο χρόνο να καθαρίσω σκιμμερ για να βοηθήσω την κατάσταση. Και σκέφτομαι να κάνω και μια μεγάλη αλλαγή νερού, να δώσω μια νεα πνοή
Γενικά ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ όμως.. Νομίζω θέλω μια αλλαγή αλλα να γίνει μαγικά, χωρίς προσπάθεια και χρήμα....

Τις gyre τις έχω στην πλάτη και τις δουλεύω κάπου στο 70%.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Καλημερα. Νομιζω μου φαινεται υπερβολικο να αλλαζεις νατρασβεστο ανα δευτερη μερα. Αεριζεις το σπιτι καθολολου να μειώνεται το co2? Δεν νομιζω να χανεις κοραλλια λογο ph μου μοιαζει οτι αλλου θα ειναι το προβλημα. Ποσο καιρο ησουν σε μηδενικα θρεπτικα? Ειναι δυσκολο για τα κοραλλια να επαναφερουν τις λειτουργιες τους απ το 0 σε μετρησιμα θρεπτικα κ με την πρωτη αναποδια παραδιδουν καθως ζουν στην κοψη του ξυραφιου. Εγω αυτο π θα εκανα ειναι πρωτα απ ολα να στειλω ενα icp να δω μηπως παει κατι στραβα με το νερο μ κ μετα θα εψαχνα τ οτιδηποτε αλλο
Thomas oikonomou

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Τρί 16 Μαρ 2021, 22:01

Tomas έγραψε:
Σάβ 13 Μαρ 2021, 12:13
Gmarbel έγραψε:
Πέμ 11 Μαρ 2021, 22:08
Τα φωσφορικα ανέβηκαν. Πλέον είναι μετρήσιμα αλλά δεν πάμε καθόλου καλά.
Συνεχίζω να χάνω κοραλια, όσο έχουν απομείνει δεν έχουν χρώμα..κάποια έχουν νεκρώσεις στην κορυφή. Γενικά έχω απογοητευτεί....α έχασα και κάποια μικρόψαρα και τη γαρίδα. Χάλασε και η μία gyre από τις τρεις. Οι τιμές τώρα είναι σε καλά επίπεδα. Δεν έχω ιδιαίτερη κατανάλωση βέβαια. Μόνο τα νιτρικά είναι ψιλά. Αλλά με μετρήσιμα πλέον φωσφορικα ευελπιστώ να πέσουν, αν και σαν να βλέπω το κυανό να επιστρέφει

Γενικά παρόλο τη νατρασβεστο, το ph είναι το πολύ 8.1, το βράδυ πέφτει 7.8-7.9. αλλάζω νατρασβεστο κάθε δεύτερη ημέρα γιατί πέφτει στο 8 την δεύτερη ημέρα. Μια φορά που δεν πρόλαβα να αλλάξω το βράδυ έφτασε 7.6! Περίπου 200ml χρησιμοποιώ γιατί και παραπάνω να βάλω δεν κρατά περισσότερο. Νομίζω ότι το ph ευθύνεται για όλες τις απώλειες. Θέλω να βρω λίγο χρόνο να καθαρίσω σκιμμερ για να βοηθήσω την κατάσταση. Και σκέφτομαι να κάνω και μια μεγάλη αλλαγή νερού, να δώσω μια νεα πνοή
Γενικά ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ όμως.. Νομίζω θέλω μια αλλαγή αλλα να γίνει μαγικά, χωρίς προσπάθεια και χρήμα....

Τις gyre τις έχω στην πλάτη και τις δουλεύω κάπου στο 70%.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Καλημερα. Νομιζω μου φαινεται υπερβολικο να αλλαζεις νατρασβεστο ανα δευτερη μερα. Αεριζεις το σπιτι καθολολου να μειώνεται το co2? Δεν νομιζω να χανεις κοραλλια λογο ph μου μοιαζει οτι αλλου θα ειναι το προβλημα. Ποσο καιρο ησουν σε μηδενικα θρεπτικα? Ειναι δυσκολο για τα κοραλλια να επαναφερουν τις λειτουργιες τους απ το 0 σε μετρησιμα θρεπτικα κ με την πρωτη αναποδια παραδιδουν καθως ζουν στην κοψη του ξυραφιου. Εγω αυτο π θα εκανα ειναι πρωτα απ ολα να στειλω ενα icp να δω μηπως παει κατι στραβα με το νερο μ κ μετα θα εψαχνα τ οτιδηποτε αλλο
Νομίζω ότι αλλάζει συχνά επειδή βάζει πολύ μικρή ποσότητα νατρασβεστου...
πάντως και εγώ τον έβγαλα τον νατρασβεστο διότι είχα την εντύπωση ότι μου προκαλούσε περισσότερη ανισορροπία παρά ισορροπία στο πεχα. Βέβαια αυτό είναι μια δική μου θεωρία χωρίς να έχω μετρησει πεχα και το στηρίζω στο γεγονός ότι γινόταν μπλε πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα να αλλάζει αρκετά εύκολα η ποσότητα του νατρασβεστου η οποία παρέμενε ενεργή.... Γιώργο σε τι mode παίζεις τις gyre?
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 17 Μαρ 2021, 11:26

Το παρατεταμένο στέγνωμα λογικά απο την χρήση νοποξ και το πολύ χαμηλό χαμηλό ph ευθύνονται λογικά για την κατάσταση που εχει δημιουργηθεί!

Υπομονη να βρεθεί η ισορροπία θρεπτικών σε μετρήσιμα επίπεδα και ολα θα πανε καλα εύχομαι!

Αέριζε τον χώρο όσο μπορεις, εν ανάγκη άφηνε το παράθυρο ανοιχτό και κλείδωνε το παντζούρι, ένας αφυγραντηρας θα κανει πολύ δουλεια συνολικά στον χώρο, βοηθώντας και τον ύφαλο!

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από mixalisdarras » Σάβ 23 Οκτ 2021, 15:16

george τι κανεις??? Πως παει το ενυδρειο???

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Παρ 12 Νοέμ 2021, 14:24

Έχω πολύ και το να γράψω...χαθήκαμε..

Θα το πιάσω από εκεί που το άφησα...
Μιας και δεν υπήρχε βελτίωση....έκανα πολλές αλλαγές...
Έκανα θεραπεία με febendazole για την ανθελεια στην προτεινόμενη δόση. Στις τρεις ημέρες έκανα αλλαγή νερού πάνω από 50% και έβαλα άνθρακα. Όλα καλά...η ανθελεια φαινόταν εξαφανισμένη...
Ταυτόχρονα βρήκα ευκαιρία να πετάξω τους νεκρούς σκελετούς, να κάνω συντήρηση εξοπλισμού και να αλλαγή Σκειπ.
Μετά από μερικές εβδομάδες η ανθελεια επανήλθε...και κάνω δεύτερη θεραπεία με μεγαλύτερη δόση...
Η ανθελεια εξαφανίστηκε οριστικά.
Έβαλα αραγονιτη για αλλαγή.
Κάποια Κοραλια που είχαν επιβιώσει ...και φαινόταν καλά, αρχισαν το καλοκαίρι να χάνονται και αυτά.. μαλλον από το kh που ξέφυγε λίγο, από τα θρεπτικά που περιοριστικάν επιτέλους, από αλλαγή στο φωτισμό μιας και χαμήλωσα την ένταση.
Στη συνέχεια εκεί που είχαν όλα σταθεροποιηθεί.... πήρα την απόφαση να βάλω μόνο μαλακά Κοραλια και εφυλιες και να ησυχάσω, μετράω όμως ασβέστιο και είχε πέσει στο 300. Αλλάζω την ποσότητα του υγρού ώστε να πιάσω τιμή όμως δεν ανέβαινε, ώσπου συνηδιτοποιησα μετά από 2εβδομαδες ότι κάποια στιγμή κατά λάθος είχε αλλάξει η συχνότητα και έριχνε καθε βδομάδα μόνο...
Το ξεπέρασα και αυτό...
Πρόσθεσα μερικά μικροψάρα από dejong που είχαν χαθεί λόγω ηλικίας...
Πρόσθεσα μερικά κοράλλια μαλακά αλλά δεν πήγαν όλα καλά καθως υπήρχε μια έξαρση κυανου. και τα άλλα που υπάρχουν όμως δεν με ικανοποιουν.... Το ψάχνω ακόμα...
Περιμένω να δω εξέλιξη και σταθεροποίηση για αρκετό καιρό ώστε να συνεχίσω ....
Στα σχέδια είναι να εγκαταληψω τις jebao crossflow και θα βάλω maxspect gyre. Και μετά τα Χριστούγεννα να βάλω xepta!


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Παρ 12 Νοέμ 2021, 14:27

ειναι αυτο που λενε ενος κακου μυρια επονται.... κουριαγιο γιωργο!! γτ ν αλλαξεις σε gyre και δεν πας σε κανονικους κυκλοφ να γλιτωσεις??
Thomas oikonomou

Desmo
Global Moderator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Παρ 10 Ιαν 2020, 18:54
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 113 times
Του έχουν βάλει Like: 239 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Desmo » Παρ 12 Νοέμ 2021, 18:52

Αυτό με τα ενυδρεία που πάνε καλα κ ξαφνικά κάνουν τα δικά τους ειναι πολύ σπαστικό…
Γιώργο μακάρι να σου πάνε ολα καλα!!!

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από mixalisdarras » Σάβ 13 Νοέμ 2021, 00:01

Γιώργο δώσε πόνο δεν σε φοβάμαι θα την βρεις την άκρη έτσι και αλλιώς έχουμε δει το ενυδρείο σε τούμπανη μορφή οπότε πάλι έτσι θα το κάνεις!!!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 16 Νοέμ 2021, 12:36

Μεταβατική περίοδο διανύει!

Δεν πειραζει βρε Γιωργο μου, απο την στιγμή που βρίσκεται το πρόβλημα, ειναι θεμα χρόνου να μπει παλι σε τροχιά ανάπτυξης!

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 23
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Rayden » Τετ 24 Νοέμ 2021, 12:26

Αυτα τα πανω κατω ειναι που κουραζουν αλλα και δινουν και το ενδιαφερων για το χομπι. Αλλιως θα ειχαμε Δισκους και μολις κουνιοντουσαν θα καναμε παρτυ ! !

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Πέμ 02 Δεκ 2021, 20:55

Γιώργο μπράβο που δεν το βάζεις κάτω κ πέρα από αυτό οι δυσκολίες και οι ανάποδες σε πεισμωσαν κ έβαλες νέους στόχους!!!!! 💪💪💪
:fish4: Keep reefing

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από mixalisdarras » Σάβ 04 Δεκ 2021, 22:25

Βγάλε μας και καμιά φώτο το νέο scape!!

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Σάβ 26 Μαρ 2022, 20:49

Πως πάμε εδώ Γιώργο?? ξαναβρήκε το σύστημα τα πατήματα του?
:fish4: Keep reefing

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από mixalisdarras » Κυρ 27 Μαρ 2022, 22:39

@kosmas kleidas λες να δούμε κάνα ενυδρείο με τίγκα άκρο??? Για πες George!!!!

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 03 Απρ 2022, 22:35

Έχω καλά και όχι καλά νέα...

Αφού πέρασα όλες τις άλλες που υπαάρχουν (ουτε νέο ενυδρείο να ηταν) και υπήρχε μια σταθερότητα προχώρησα σε αναβάθμιση εξοπλισμού...
*Νέοι κυκλοφόρητες:gyre 350. Θηρία. Δύο μήνες δουλεύουν τέλεια..χθες τους καθάρισα...και είναι πραγματικά πολύ εύκολοι σε αυτό.
*Νέο σκιμμερ: Aeraqua duo. Χθες μπήκε σε λειτουργία και αμέσως πήρε μπρος.
*Ριακτορας άλγης grotech: δεν μπήκε ακόμα σε λειτουργία.... Θέλω να γυρίσω πίσω στα παλιά...και να κόψω το nopox.
*Hanna HR nitrate
*Skimmer και level security control

Για να χωρέσει το σκιμμερ έβγαλα τον ριακτορας της nyos που έτρεχε άνθρακας και έβαλα της dd που υπήρχε στην αποθήκη. Θα κουμπώσω και τον ριάκτορα και αργότερα και το τσίλερ στην ίδια αντλία. Ελπίζω να μου βγει...

Έκανα και μια πατέντα στο clarisea (την προτείνει η dd) -μάλλον δύο πατέντες- εδώ και κάποιους μήνες και πλέον δουλεύει χωρίς να με ταλαιπωρεί.


Στα μη καλά νέα είναι ότι από προχθές χάνω ψάρια από ικ, odinium ή κάτι άλλο. Δεν έγινε καμία προσθήκη..ούτε χέρι δεν είχα βάλει και γέμισαν όλα...εκτός από το blue Tang ... Είχα χρόνια να δω ικ στο ενυδρείο...αλλά αυτό είναι πολύ άγριο...έχουν ασπρίσει σαν να έχουν αλεύρι πάνω τους και τα μάτια σε κάποια θόλωσαν...δεν νομίζω ότι θα σωθούν γιατί βλέπω ότι μειώνεται και η όρεξη...

Πλέον το ενυδρείο τρέχει μόνο με μαλακά....αλλά έχει δρόμο ακόμα. Τώρα που ζέστανε μπορεί να κάνω καμιά νέα προσθήκη σε κοράλλια μέχρι να δω τι θα ψάρι θα μείνει και να δω πως θα προχωρήσω.

Ένα βήμα μπρος... δύο πίσω ....




Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Γιώργος :drinkingbuddies:

odin79
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ 2018, 22:43
Τοποθεσία: livadeia
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 12 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από odin79 » Τρί 05 Απρ 2022, 00:03

εχεις κανει επενσυση σε εξοπλισμο, εχεις υπομονη,ολα καλα θα πανε!

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από mixalisdarras » Τρί 05 Απρ 2022, 14:11

Γιώργο τουνπανος ο εξοπλισμός,τώρα για τα ψάρια το πέρασα και εγώ πολύ επίπονη διαδικασία ειδικά για σένα που τα είχες καιρό και δεν έκανες νέα προσθήκη αλλά έχε υπομονή και όλα θα γίνουν!!!

Άβαταρ μέλους
trelopoulos
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2018, 10:03
Τοποθεσία: αθηνα καλλιθεα
Έχει βάλει Like: 158 times
Του έχουν βάλει Like: 120 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από trelopoulos » Τρί 05 Απρ 2022, 14:45

Υπομονη φιλε μου δυστυχώς αυτα τα απρόοπτα ειναι τα κακα του χόμπι..
Ο χρόνος τα γιατρεύει ολα! θα ξανα στρώσει.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 10 Απρ 2022, 12:16

Αυτο το νοποξ εχει καταστρέψει ουκ ολίγα ενυδρεία!

Το καλό και προς τιμήν σου γιατρέ ειναι οτι το αναφέρεις, γιατι κατα καιρούς πέφτει αρκετό κουκούλωμα περί αυτού!

Παμε γερά Γιωργο μου εισαι δυναμίτης εσυ δεν σε φοβαμαι!💪🏻🥰🧨

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Κυρ 10 Απρ 2022, 19:00

Κρίμα ρε συ Γιώργο για τα ψαράκια ...εύχομαι να ξεπεραστεί το πρόβλημα γρήγορα και από δω κ πέρα να βρει τα πατήματα του!!!
Με γεια ο νέος εξοπλισμός!!! Να τα χαίρεσαι φίλε!
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 18 Απρ 2022, 13:13

Νίκος έγραψε:Αυτο το νοποξ εχει καταστρέψει ουκ ολίγα ενυδρεία!

Το καλό και προς τιμήν σου γιατρέ ειναι οτι το αναφέρεις, γιατι κατα καιρούς πέφτει αρκετό κουκούλωμα περί αυτού!

Παμε γερά Γιωργο μου εισαι δυναμίτης εσυ δεν σε φοβαμαι!ΕικόναΕικόναΕικόνα
Όντως... Ενώ αρχικά φαινεται οτι κάνει δουλειά.....μετά κατεβαζει που τα φοσφωριακ και τα νιτρικά εκτοξεύονται. Μετά δεν ρυθμίζεται με τίποτα...
Εγώ τουλάχιστον εκεί το αποδίδω...κάθε σύστημα είναο διαφορετικό.... Μπορεί να μην άντεξε μετά από τις απώλειες κοραλλιών και αύξηση του βιοφορτιου...δεν ξέρω...
Αλλά νομίζω πιο σταθερό ήταν το σύστημα με χαετο....και ας μην ήταν τα νούμερα τα επιθυμητά

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Γιώργος :drinkingbuddies:

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 18 Απρ 2022, 13:33

Δυστυχώς πλέον δεν έμεινε ούτε λεπι....χάθηκαν όλα τα ψάρια από το παράσιτο.

Θα μείνω ελεύθερος από ψάρια για καιρό...να στρώσουν καλά και οι τιμές....
Μάλλον θα αρχίσω να ταϊζω τα κοράλλια για να μην στεγνώσει και βλέπουμε
Επειδή θα πάρει να περάσει 2μηνο και έρχεται καλοκαίρι και δεν θέλω να μπλέκω με ταισματα...νέα ψάρια από Σεπτέμβρη
Έχω σκεφτεί δύο ψαροσυνθεσεις με ψάρια που δεν ξαναείχα και σε συνδυασμό με τα μαλακά μπορεί να δέσουν...χωρίς να αιμορραγησει η τσέπη

Μια ιδέα είναι να μπει ένας αυτοκράτορας μονο (τα λίτρα δυστυχώς δεν ειναι πολλά και δεν ξέρω αν θα επιτεθεί στα μαλακά) ή ένα τάνγκ (veliferum ή sohal (και να γίνει "πετ")) μόνο του ή σε συνδυασμό με 'επιθετικα' μικροψαρα τύπου παγκανελα, damsel, six line και ένα dwarf angelfish.
Και μια άλλη εναλλακτική ένα επιθετικοτατο lionfish μόνο του φυσικά!

Θέλω και τις απόψεις σας...

Έχουμε καιρό μέχρι τότε βέβαια και μπορεί να αλλάξω γνώμη....ή μπορεί να γυρίσω στα SPS ή στα χρυσόψαρα...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Γιώργος :drinkingbuddies:

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 16
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από mixalisdarras » Τρί 26 Απρ 2022, 10:55

Γιωργο χρονια πολλα πολυχρονος και οτι επιθυμεις μου αρεσει η ιδεα το ενα ψαρι μονο του δλδ σοχαλ ή εναν αχιλλεα θα δοκιμαζα εγω!!!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 14 Ιουν 2022, 09:50

Γιωργαρε τι νεα πως παμε, σταμάτησες νοποξ, πως παει η Χαετο ;

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Τρί 14 Ιουν 2022, 20:34

Το σταμάτησα. Ήδη τα θρεπτικά έπεσαν μετά τη χαετο...και μέσα σε μια εβδομάδα παίζει να διπλασιάστηκε!
Τα μαλακά μεγαλώνουν...και τα απολαμβάνω ...
Ανυπομονώ για τον Οκτώβριο να μπουν και οι ψαρουκλες αν όλα πάνε καλά..

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Γιώργος :drinkingbuddies:

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 19
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Κυρ 26 Ιουν 2022, 21:58

:bravo: Γιώργο!!!!! Με το καλό κ τα ψάρια!!!
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 69
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 27 Ιουν 2022, 18:31

Μπράβο γιατρέ μου, πολύ ευχάριστα μου ακούγονται ολα, παμε γερά!🥰

Όποτε μπορεις βάλε μας καμια φωτο…

Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις και το εχεις μεσα τωρα ;

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 114
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Gmarbel's Reef tank

Δημοσίευση από Gmarbel » Δευ 27 Ιουν 2022, 22:59

Τα νιτρικά πέσανε στο 19 από 30 που ξεκίνησα τη χαετο. Και τα φοσφωρικα είναι σταθερά στο 25ppm με προσθήκη φοσφωρου φυσικά.
Ψάρια δεν έχω τίποτα τώρα ..μόνο λίγα σαλιγκάρια...
Βρήκα και δύο nudis αλλά ενοχλούσαν τα μαλακά..και τα έδιωξα...
Από ψάρια λέω να βάλω ένα sohal ή leneatus, 2-3 convict και ίσως xanthurum ή veliferum. Τα μικρόψαρα λέω να τα αποφύγω...
Πολύ θέλω να βάλω imperator αλλά διαβάζω αντικρουόμενες απόψεις για τα μαλακά...και δεν ξέρω...μη τα περάσει για σαλάτα.

Τα μαλακά πάνε καλά...φτου φτου...
Αύριο θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφία

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Γιώργος :drinkingbuddies:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”