Toma's reef tank

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 113
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 22 Νοέμ 2020, 11:02

Σωστός Παναγιώτη!👌

Απο μύτες έχουν βγει φανταστικά κοράλλια!



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 113
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 30 Νοέμ 2020, 10:04

Θωμά Καλημερα φιλαρακι μου!

Τι νεα εχουμε για πες μας!

Desmo
Global Moderator
Posts in topic: 29
Δημοσιεύσεις: 714
Εγγραφή: Παρ 10 Ιαν 2020, 18:54
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 113 times
Του έχουν βάλει Like: 239 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Desmo » Δευ 30 Νοέμ 2020, 22:15

Κ φωτό ακόμα χρωστάς απο τα τελευταία
Χαχαχαχα

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 202
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Τρί 01 Δεκ 2020, 02:14

Desmo έγραψε:
Δευ 30 Νοέμ 2020, 22:15
Κ φωτό ακόμα χρωστάς απο τα τελευταία
Χαχαχαχα
Χρωσταω χρωσταω!!! Επιφυλάσσομαι ομως θα ναι αμεση.
Καλησπερα σε ολους σημερα επιασα εβαλα σε θεσεις τα κοραλλακι γτ τα χα παρατημενα δεξια αριστερα ακολλητα. Ηδη με το π μπηκαν σε θεσεις αλλαξε ολο το ενυδρειο ρε παιδια.. Τα πιασα απ τα πλαγκ τους σε μυτες του βραχου me tire up και αυριο θα φτιαξω τσιμεντακιμια ποντα στο καθενα κ ετοιμα.
Καποια τα βλεπω καλα καποια μετρια κ καποια χαμενα απο χερι αλλα δεν το βαζουμε κατω.

Τον τελευταιο καιρο παρατηρω μια ανισσοροπια στα θρεπτικα επισης κ τ αντιμετωπθζω με εξτρα βακτηρια αλλα ριχνω κ λιγη πηγη ανθρακα βοτκα η οποια ομως δεν βλεπω να κανει κ πολλα. Αυτη τη βδομαδα ριχνω 2ml αν 2 3 μερα παρα μερα αλλα τιποτα το ιδιαιτερο.

Επισης παρατηρω ενω το ph επεφτε γυρω στις 5 με 6 το πρωι αφου τα φωτα σβηνουν 12.30 σημερα ειδα πως ξεκινησε να ριχνει καλκ στη 1.30. Δλδ κατρακυλαει απο πολυ νωρις. Γενικα παρατηρω αρκετη καταναλωση τελευταια σε υλικο απλα δεν το χα δει τοσο εντονα οσο σημερα.
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 113
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 01 Δεκ 2020, 13:07

Ετσι δουλεύει οταν κρυώνει ο καιρός και υγροποιείται η ατμόσφαιρα!

Φυσικά θα έπαιξε ρόλο και η επαναφορά του δοχείου αέρα του σκίμμερ στο εσωτερικό της βάσης του σαμπ...

Δοκίμασε να τραβήξεις λάστιχο απο το δοχείο αέρα στο μπαλκόνι, χωρις να παρακάμψεις το δοχείο αέρα ομως!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 202
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Τετ 02 Δεκ 2020, 00:45

Το κανα νικολα μου μου οπως ειπες και το βλεπω. Επισης τις τελευταιες μερες ρε γαμωτο παρςτηρω stn στις βασεις ορισμενων κοραλλιων π ειναι με τους πολυποδες τεντα και δεν ξερω τι μπορει να φταει..
Thomas oikonomou

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 54
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Τετ 02 Δεκ 2020, 08:58

Tomas έγραψε:Το κανα νικολα μου μου οπως ειπες και το βλεπω. Επισης τις τελευταιες μερες ρε γαμωτο παρςτηρω stn στις βασεις ορισμενων κοραλλιων π ειναι με τους πολυποδες τεντα και δεν ξερω τι μπορει να φταει..
Θωμακο καλημέρα.
Από θρεπτικά πως πας? σε εμένα συνέβαινε αυτό όταν έριχνα νοποξ. Από όταν σταμάτησα κ μετά δεν το ξανά είδα ποτέ... Τουλάχιστον εγώ εκεί το είχα αποδώσει... Γιατί είχα διαβάσει ο ς τα νεκρωματα μπορεί να οφείλονται στο γεγονός ότι τα βακτήρια εισβάλουν στον ιστό των Sps για να βρουν τροφή ...(σάκχαρα αν θυμάμαι καλά) όταν δεν βρίσκουν στην στήλη .... κάτι τέτοιο...

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 202
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Τετ 02 Δεκ 2020, 09:03

Κοσμα μου αυτη τη στιγμη κ γω ριχνω βοτκα μεχρι να εξισοροπησουν λιγο τα θρεπτικα απο το spike π ειχα. Τωρα ειμαι 0.018 po4 κ 5 με 10 νιτρικα. Λες να ωφειλεται σ αυτο?

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Thomas oikonomou

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 54
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Τετ 02 Δεκ 2020, 09:29

Τι να σου πω ρε συ ... Λέω κ γω την παπάντζα μου !!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 202
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Παρ 04 Δεκ 2020, 20:27

Καλησπερα σε ολους, μια κ τα sps δεν πανε κ πολυ καλα. Για παραδειγμα μια monti πρασινη π πηρα απο τον αντωνη @Desmo με τον που την ανεβασα ψηλα μαζεψε πολυποδες κ αρχισ3 να πιανει αλγη, καθω κ καποια αλλα παιρνω νεκρωματα στις βασεις αποφασισα να μετρησω λιγο τα φωτιστικα να δω τι γινεται. Φωναξα τον ψαλιδοπουλο με το παρομετρο να δουμε τι ακριβως παιζει. Μετρησαμε τα φωτα κ ολα ειναι αψογα απο φωτισμο 250 με 350 par μεσω ορο πανω στο scape. Οποτε παμε να δουμε τι αλλο φταει μ ειπε το παλικαρι πως λειτουργω λαθος τον ριακτορα κ θα πρεπε κανονικα με ph controller και με περισταλτικη αντλια να υπολογιζουμε ακριβως ποσο ριχνει και να μπορουμε να κανουμε μικρορυθμισεις στο kh και να μην εχουμε σκαμπανεβασματα. Η αληθεια ειναι πως το χα ξαναγραψει κ παλαιοτερα και ολα τα προβληματα ειχαν ξεκινησει απο τοτε π κουμπωσα τον ριακτορα ασβεστιου καθως οσο εριχνα χερατα ειχα δει κ αρκετη αναπτυξη τουλαχιστον σε καποια κομματακια π μ χε δωσει ο κοσμας.μου μπηκαν ψιλοι στ αυτια να κλεισω κλεισω τον ριακτορα και να κουμπωσω τη δοσομετρικη. Ακουω γνωμες.. Μπορει να οφειλεται σ αυτο?μπορει να φταει το υλικο π χω στον ριακτορα? Μπορει να οφειλεται στον ζεολιθο? Κατι φταει στο νερο μ καθως κ αυτα π δειχνουν οτι πανε καλα δεν εχουν τεντα πολυποδες οπως θα επρεπε. Τα lps κατα τ αλλα ειναι μια χαρα τουμπανιαζουν. Ειπα να στειλω ενα icp test αλλα νομιζω εφοσον η οσμωση ειναι καινουρια υπαρχει λογος? Ή ακομα κ αν δω καποιο βαρυ μεταλλο ανεβασμενο θα ξερω να κανω κατι να το φτιαξω? Αυταααααα πφφφφ
Thomas oikonomou

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 54
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Παρ 04 Δεκ 2020, 21:02

Tomas έγραψε:
Παρ 04 Δεκ 2020, 20:27
Καλησπερα σε ολους, μια κ τα sps δεν πανε κ πολυ καλα. Για παραδειγμα μια monti πρασινη π πηρα απο τον αντωνη @Desmo με τον που την ανεβασα ψηλα μαζεψε πολυποδες κ αρχισ3 να πιανει αλγη, καθω κ καποια αλλα παιρνω νεκρωματα στις βασεις αποφασισα να μετρησω λιγο τα φωτιστικα να δω τι γινεται. Φωναξα τον ψαλιδοπουλο με το παρομετρο να δουμε τι ακριβως παιζει. Μετρησαμε τα φωτα κ ολα ειναι αψογα απο φωτισμο 250 με 350 par μεσω ορο πανω στο scape. Οποτε παμε να δουμε τι αλλο φταει μ ειπε το παλικαρι πως λειτουργω λαθος τον ριακτορα κ θα πρεπε κανονικα με ph controller και με περισταλτικη αντλια να υπολογιζουμε ακριβως ποσο ριχνει και να μπορουμε να κανουμε μικρορυθμισεις στο kh και να μην εχουμε σκαμπανεβασματα. Η αληθεια ειναι πως το χα ξαναγραψει κ παλαιοτερα και ολα τα προβληματα ειχαν ξεκινησει απο τοτε π κουμπωσα τον ριακτορα ασβεστιου καθως οσο εριχνα χερατα ειχα δει κ αρκετη αναπτυξη τουλαχιστον σε καποια κομματακια π μ χε δωσει ο κοσμας.μου μπηκαν ψιλοι στ αυτια να κλεισω κλεισω τον ριακτορα και να κουμπωσω τη δοσομετρικη. Ακουω γνωμες.. Μπορει να οφειλεται σ αυτο?μπορει να φταει το υλικο π χω στον ριακτορα? Μπορει να οφειλεται στον ζεολιθο? Κατι φταει στο νερο μ καθως κ αυτα π δειχνουν οτι πανε καλα δεν εχουν τεντα πολυποδες οπως θα επρεπε. Τα lps κατα τ αλλα ειναι μια χαρα τουμπανιαζουν. Ειπα να στειλω ενα icp test αλλα νομιζω εφοσον η οσμωση ειναι καινουρια υπαρχει λογος? Ή ακομα κ αν δω καποιο βαρυ μεταλλο ανεβασμενο θα ξερω να κανω κατι να το φτιαξω? Αυταααααα πφφφφ
Καλησπέρα τομ
Αρχικά αυτό με τον πεχα κοντρολερ στον ριακτορα ασβεστίου με μπέρδεψε λίγο ...δεν κατάλαβα πως θα γίνει Ένωση κλπ κλπ ...δηλαδή θα δουλεύεις 2 πεχα κοντρολερ έναν στον καλκ ριακτορ και ένα στον ασβεστιου?
Να πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή ?? Στις μετρήσεις σου πάει κάτι λάθος? Γιατί να αλλάξεις π.χ τον ριακτορα ζεο αν τα θρεπτικά σου είναι οκ?
Γιατί να αλλάξεις τον ριακτορα ασβεστίου αν τα ιχνοστοιχεία σου είναι οκ?
Όσον αφορά τους πολύποδες ...υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο η πολλή ροή?
Πάντως από την αρχή που εστησες το ενυδρείο αυτήν την στιγμή έχω την εντύπωση ότι είναι στα καλύτερά του...
Εγώ προτείνω υπομονή όσο κλισέ κ αν ακούγεται... Και θεωρώ πως τώρα που πολλά κοράλλια Λπς κ σοφτις πάνε καλά θα βοηθήσουν το σύστημα να ρολαρει και να βρει ισορροπίες σε ιχνοστοιχεία καταναλώσεις και βιολογία... Αυτά 😁😁😁😁😁
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 202
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Σάβ 05 Δεκ 2020, 11:30

ετσι ακριβως @kosmas kleidas 2 ph controller τον ενα θα ρυθμιζει το ph του ενυδρειου να το διατηρει τη νυχτα πανω απο 8.1 και το αλλο να ρυθμιζει το Ph μεσα στον ριακτορα ωστε να χει γυρω στο 6.5-6.7 στην ουσια π αρχιζει να λιωνει το υλικο.
αυτο π εκανα χθες βραδυ ειναι να μετρησω το kh μεσα στον ριακτορα ασβεστιου να δω που βρισκεται και ηταν στο 7.5 με 7.4, που σημαινει πως το υλικο μου δεν λιωνει ή λιωνει σε πολυ μικρη συγκεντρωση. γενικα ρε παιδι μου στο kh εχω καποιο swing π δεν ξερω φυσικα αν δημιουργει προβλημα του τυπου 6.7ppm με 7.7ppm προσπαθω να το κραταω οσο γινεται σταθερο αλλα μεσα στη βδομαδα μπορει να εχω μια τετοια αλλαγη.
τι εκανα λοιπον, ανεβασα λιγο Bubbles co2 ωστε να το κατεβασω εκει π ηθελα γυρω στο 6.6 και μειωσα τη ροη εξοδου να παιρνω περιπου 10ml το λεπτο. μετρησεις 2 3 φορες την ημερα ωστε να δω ποσο χρειαζεται να ριχνω για να το κραταω οσο το δυνατον πιο σταθερο.
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 113
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 06 Δεκ 2020, 11:49

Tomas έγραψε:
Παρ 04 Δεκ 2020, 20:27
Καλησπερα σε ολους, μια κ τα sps δεν πανε κ πολυ καλα. Για παραδειγμα μια monti πρασινη π πηρα απο τον αντωνη @Desmo με τον που την ανεβασα ψηλα μαζεψε πολυποδες κ αρχισ3 να πιανει αλγη, καθω κ καποια αλλα παιρνω νεκρωματα στις βασεις αποφασισα να μετρησω λιγο τα φωτιστικα να δω τι γινεται.


Του Αντώνη το ενυδρείο λειτουργεί με μηδενικά θρεπτικά και πολύ πλούσια ταισματα, επομένως ειναι αρκετά δύσκολο να προσαρμοστούν σε ενυδρείο με μετρήσιμα θρεπτικά!

Φωναξα τον ψαλιδοπουλο με το παρομετρο να δουμε τι ακριβως παιζει. Μετρησαμε τα φωτα κ ολα ειναι αψογα απο φωτισμο 250 με 350 par μεσω ορο πανω στο scape.
Οποτε παμε να δουμε τι αλλο φταει μ ειπε το παλικαρι πως λειτουργω λαθος τον ριακτορα κ θα πρεπε κανονικα με ph controller και με περισταλτικη αντλια να υπολογιζουμε ακριβως ποσο ριχνει και να μπορουμε να κανουμε μικρορυθμισεις στο kh και να μην εχουμε σκαμπανεβασματα.


Αυτος ειναι ένας διαφορετικός τρόπος σύνδεσης, χωρις ομως να είναι λάθος ο τρόπος που τον δουλεύεις τωρα!
Το Κχ απολύτως σταθερο με ριακτορα δεν μπορεις το κρατήσεις, πάντα θα εχεις αποκλείσεις 0.5 - 1.00ppm καθώς ο ύφαλος αναπτύσσετε καθημερινά!



Η αληθεια ειναι πως το χα ξαναγραψει κ παλαιοτερα και ολα τα προβληματα ειχαν ξεκινησει απο τοτε π κουμπωσα τον ριακτορα ασβεστιου καθως οσο εριχνα χερατα ειχα δει κ αρκετη αναπτυξη τουλαχιστον σε καποια κομματακια π μ χε δωσει ο κοσμας.μου μπηκαν ψιλοι στ αυτια να κλεισω κλεισω τον ριακτορα και να κουμπωσω τη δοσομετρικη. Ακουω γνωμες.. Μπορει να οφειλεται σ αυτο?μπορει να φταει το υλικο π χω στον ριακτορα?

Συγκυριακά μπορει να έγινε το αποκλείω εντελώς να οφείλετε στον ριακτορα ασβεστίου!
,

Μπορει να οφειλεται στον ζεολιθο? Κατι φταει στο νερο μ καθως κ αυτα π δειχνουν οτι πανε καλα δεν εχουν τεντα πολυποδες οπως θα επρεπε. Τα lps κατα τ αλλα ειναι μια χαρα τουμπανιαζουν.

Οπως γνωριζεις αποσύνδεσα τον ζεο και εβαλα Χαετο για τον λόγο αυτο...
Ειμαι πεπεισμένος οτι οφείλετε στον ζεο και στο χαμηλό βιοφορτιο της δεξαμενής και δημιουργεί θέματα στα sps που το τελευταίο διάστημα έρχονται και αυτα σε κακα χάλια και εινει γενικότερο το κακό!


Ειπα να στειλω ενα icp test αλλα νομιζω εφοσον η οσμωση ειναι καινουρια υπαρχει λογος? Ή ακομα κ αν δω καποιο βαρυ μεταλλο ανεβασμενο θα ξερω να κανω κατι να το φτιαξω? Αυταααααα πφφφφ

Συμφωνώ, δεν χρειάζεται προς το παρών να κανεις αποστολή!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 202
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Παρ 11 Δεκ 2020, 15:44

Καλησπερα σε ολους, επειδη τα προβληματα στα sps συνεχίζονται ψαχνουμε να βρουμε τι μπορει να φταει. Ετσι λοιπον πηγα απο νινταλ προχθες πηρα 3 4 κομματια ζωντανου βραχου απο το ενυδρειο του ανεστη για να τσεκαρω μηπως αλλαξει κατι στην εικονα του ενυδρειου μηπως οφειλεται στον βραχο μου. Επισης μειωσα και την ροη στον ζεολιθο απο τα 220lt/h στο minimum της αντλιας γυρω στα 100 ισως και λιγοτερο. Αλλη μια δουλιτσα που εκανα ειναι να κατσω ν ασχοληθω λιγο με τον ασβεστιου διοτι με τα bubbles δεν εβγαζα πολυ ακρη κ μια ειχα kh 6.7 μια 7.5 μια 8 μια 7 κοκ. Πηρα το ηλεκτροδιο απο τον κοντρολλερ π εχω στον καλκ και τον κοτσαρα στο ριακτορα ανοιξα φουλ το co2 ωστε να φτασω στο επιθυμητo ph π λιωνει το υλικο περιπου στο 6.5 και απο κει κ περα χαμηλωσα το co2 ωστε να μου το κραταει σταθερα εκει κ μετα επαιξα λιγο με την εξοδο του. Δλδ στην ουσια εχω σταθερο ph 6.5 με 6.7 μεσα στον ριακτορα και παιζω με τη ροη εξοδου ωστε να εχω το επιθυμητο kh. Αυτη τη στιγμη ειμαι στα 14 ml/min και διατηρω 7.7 σταθερα γυρω στη βδομαδα χωρις σκαμπανεβασματα δλδ απο τοτε π το ρυθμισα μ αυτον τον τροπο. Αυτο π κανω τωρα ειναι απλα ανα 2 3 μερες να τσεκαρω το ph οτι ειναι στα ορια π το θελω.
Ενα αλλο περιεργο γεγονος ειναι αυτο π συμβαινει με τα θρεπτικα μου.. Εκανα αλλαγη κυριακη βραδυ κ δευτερα μετρησα κ ειχα no3 10 po4 0.04 να πω εδω πως εχω κοψει την χρηση της βοτκας καμια βδομαδα. Μετρησα χθες και ειχα no3 κατω απο 5 και po4 0.006
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 202
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Παρ 11 Δεκ 2020, 15:46

Να προσθεσω επισης οσο αναφορα τον ριακτορα το μονο προβλημα π χω κατα αυτον τον τροπο λειτουργιας ειναι πως λογο του υλικου που περναει απ το βανακι π χω να ρυθμιζω τα ml δημιουργούνται ασβεστωσεις και ψιλομπουκωνει οποτε πρεπει να χω το νου μου.
Thomas oikonomou

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 54
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Σάβ 12 Δεκ 2020, 21:23

Θωμάκο είναι λίγο μπέρδεμα η φάση που περνάς με τα σκαμπανεβάσματα και σε καταλαβαίνω που σου έχουν σπάσει λίγο τα νεύρα... Πιστεύω με τις κινήσεις που κανείς όπου να ναι θα βρεις σταθερότητα στις τιμές των θρεπτικών ...τώρα για το ριακτορα ασβ δεν γνωρίζω οπότε δεν λέω τίποτα...😁😁😁
Τα Λπς σου πάντως πετάνε .... Είναι θέμα χρόνου να βρεις την Χρυσή τομή για να είναι όλα τα κοράλλια χαρούμενα...
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 113
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 13 Δεκ 2020, 11:05

Πόσες φυσαλίδες μετράς τωρα τομ ;

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 202
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 13 Δεκ 2020, 12:33

Νίκος έγραψε:
Κυρ 13 Δεκ 2020, 11:05
Πόσες φυσαλίδες μετράς τωρα τομ ;
Γυρω στις 80 το λεπτο νικ κ μου κραταει στο 6.6 με 6.8
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 113
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 14 Δεκ 2020, 11:58

Tomas έγραψε:
Κυρ 13 Δεκ 2020, 12:33
Νίκος έγραψε:
Κυρ 13 Δεκ 2020, 11:05
Πόσες φυσαλίδες μετράς τωρα τομ ;
Γυρω στις 80 το λεπτο νικ κ μου κραταει στο 6.6 με 6.8
80 φυσαλίδες το λεπτο με το υπάρχον μπουστ ειναι παρα πολύ, αναλογίσου οτι ανεβάζοντας τις καταναλώσεις σου απο νέες προσθήκες και μεγάλωμα των υπάρχων ζωντανών θα δίνεις ακόμα περισσότερο co2 στην δεξαμενή!

70-80 φυς/λεπτ δούλευα τον ύφαλο σε φουλ sps stock!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 202
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Δευ 14 Δεκ 2020, 15:00

Νίκος έγραψε:
Δευ 14 Δεκ 2020, 11:58
Tomas έγραψε:
Κυρ 13 Δεκ 2020, 12:33


Γυρω στις 80 το λεπτο νικ κ μου κραταει στο 6.6 με 6.8
80 φυσαλίδες το λεπτο με το υπάρχον μπουστ ειναι παρα πολύ, αναλογίσου οτι ανεβάζοντας τις καταναλώσεις σου απο νέες προσθήκες και μεγάλωμα των υπάρχων ζωντανών θα δίνεις ακόμα περισσότερο co2 στην δεξαμενή!

70-80 φυς/λεπτ δούλευα τον ύφαλο σε φουλ sps stock!
Το χω για να μ διατηρει το ph νικ χαμηλα μεσα στο ριακτορα. Αλλα εχω την εξοδο του νερου στραγγαλισμενη με το βανακι σε 14ml το λεπτο περιπου. Οταν αυξηθουν οι απαιτησεις απλα θ αυξησω τη ροη του. Τουλαχιστον ειδα πως δουλευει λιγο πιο σωστα κατ αυτον τον τροπο. Επισης ειδα κ το μαγνησιο μ να διατηρείται στα επιθυμητα επιπεδα χωρις να χρειαστει να προσθεσω μια βδομαδα μια βδομαδα τωρα. Το μονο θεμα π αντιμετωπιζω μ αυτον τον τροπο ειναι οτι μπορει να μπουκωσει το βανακι μια στο τοσο και να πεσει η ροη του.
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 202
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Τετ 06 Ιαν 2021, 11:02

Καλημερα σε ολους. Ο υφαλος μετα απο πολλες αλλαγες ειπα να τον αφησω στην ησυχια του, δυστυχως παλευω να βρω ισορροπία αλλα μεχρι στιγμης δεν τα χω καταφερει. Τελευταίες 10 μερες ειχα ενα μηδενισμα στα φοσφωρικα. Αρκετες σπασμοδικες κινησεις κλεισιμο ζεο προσθηκη χαετο τα θρεπτικα εκτιναχθηκαν σ υψηλα επιπεδα με αποτελεσμα τα περισσοτερα σκληρα ν αρχισουν νεκρωματα απο τη βαση τους. Τωρα ειμαι σε μια καλη πορεια πιστευω εχουν επανελθει στα φυσιολογικα κ ελπιζω να μεινουν εκει.
Με την ανισσοροπια εχω κ εξαρση κυανου στον αραγωνιτη το αφηνω να εξελιχθει κ βλεεπουμε το θερικο ειναι οτι εχει μεινει μονο εκει κ δεν ενοχλει τα κοραλλια.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas για αυτή τη δημοσίευση:
Rayden (Πέμ 07 Ιαν 2021, 13:44)
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 113
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 06 Ιαν 2021, 12:07

Θα σταθεροποιηθεί τώρα Τομ, δεν τις θεωρώ σπασμωδικές αλλα επιβεβλημένες και ορθά έπραξες!

Λογικό ήταν να πάρει η κατω βόλτα κάποια με τις αυξομειώσεις αλλα ομως απο το να φυτοζωούν, καλύτερα να μπει σε εναν σωστο ρυθμό ο ύφαλος!

Υπομονη θελει τον χρόνο του και να βρούμε υγειής ακροπορες για να πάρει μπρος!

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 57
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από mixalisdarras » Πέμ 07 Ιαν 2021, 01:14

Θωμά καλησπέρα τις ίδιες κινήσεις έχω κάνει και εγώ αλλά βγάζοντας μόνο το ζεο και βάζοντας χαετο έχουν σταματήσει τα νεκρωματα και σε νέα κορραλια που μπήκαν μετά πάνε μια χαρά σταθερά καλκ και ασβεστίου δεν πείραξα αλλάετραω κάθε 2 μέρες όλα !!

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 54
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Τρί 12 Ιαν 2021, 20:26

Πως πάμε Τομ ? Σταθερά?
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 202
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Τετ 13 Ιαν 2021, 09:32

Καλημερα σας, μετα απο πολλες τουμπες νομιζω οτι μπαινω στη τελικη ευθεια. Πολλα σκαμπανεβασματα στα θρεπτικα μια μηδενισμα μια στο θεο μια βοτκα μια ταισματα υπερβολικά αποφασισα κ ειπα αστο στην ησυχια του επιτελους. Επισης καλιμπραρα εκ νεου το ηλεκτροδιο π συνδεεται στον καλκ με αλλα υγρα απ αυτα π χρησιμοποιουσα ως τωρα μ αποτελεσμα να ξανατουμπαρει με το kh. Οτι σωθηκε σωθηκε.

Νομιζω ομως τωρα πως ειμαι στην καλυτερη του φασηη οποια ειναι πως δεν το πειραζω αλλο. Εφτιαξε το ph εφτιαξε το kh εστρωσα ρουτινες ταισματος κ δεν Τις ξανααλλαζω ο κοσμος να χαλασει. Τα θρεπτικα παραμενουν πλεον σταθερα 5 με 10 κ po4 0.02 με 0.05. λιγο ακομα στην ηρεμια του κ θ αρχισω δειλα δειλα να προσθετω κανα κοραλλακι να δω παλι απ την αρχη γτ γεμισα εφυλλιες μ αυτα κ μ αυτα.
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 113
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 14 Ιαν 2021, 10:12

Μπράβο θωμακο μου παμε γερά, άντε να γουστάρουμε λιγο να αρχίσουμε τις καταδρομικες παλι, αλλα προσοχή ομως οπως είπαμε δειλά δειλά ε 😀 5-6 άκρο την φορά!

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 57
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από mixalisdarras » Πέμ 14 Ιαν 2021, 19:39

Μπράβο Θωμά αντε να σκληρενεις σιγά σιγά γτ πηγενες προς μαλακά μονοπάτια!!!!

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 202
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Πέμ 14 Ιαν 2021, 19:46

Οι εφυλλιες φιλε ηρθαν για να παραμεινουν 😂😂😂😂
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 113
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 17 Ιαν 2021, 11:45

Tomas έγραψε:
Πέμ 14 Ιαν 2021, 19:46
Οι εφυλλιες φιλε ηρθαν για να παραμεινουν 😂😂😂😂
Εφυλιακιας 🤣🥳

Κανόνισε γιατι σε λιγο καιρό τις βλέπω να φεύγουν μόνες τους απο μεσα, θα σκληρύνει επικυνδινα μαθαίνω🤩🥰

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 202
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Toma's reef tank

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 17 Ιαν 2021, 12:54

Χ;χαχαχα αυτο μπορει κ να συμβει αργοτερα. Γτ τις βλεπω παρααπλωνουν τα πλοκαμια εκει π δε πρεπει
Thomas oikonomou

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”