Reefακι

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 15
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 01 Φεβ 2021, 10:43

ΧαχαχαΧαχαχα όλοι μας στο ίδιο μαγικό καράβι βρισκόμαστε!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
Revolution1925 (Παρ 12 Φεβ 2021, 08:52)



figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Πέμ 11 Φεβ 2021, 18:19

Καλησπέρα στην παρέα. Ρε παιδιά δεν ξεθολωνει το ρημάδι!!!!
Είμαι τώρα στην 3η βδομάδα και ακόμα είναι σαν να έχω γυάλα με γάλα αντί για νερό!!!
Μήπως κάτι δεν πάει καλά??? Τι να κάνω? Τι να κοιτάξω? Έχω θολώσει και εγώ μαζί με δαυτο!!!
Οι τελευταίες μετρήσεις είναι οι εξής, το ξέρω κάποιες από αυτές δεν είναι αναγκαίες ακόμα αλλά τις έκανα :

Temp. 26
Salinity. 1.025
NH3. 0
NO2. 0.5
NO3. 50
PO4. 0
PH. 8.1
Alkalinity. 8.6
Calcium. 372


Ρίξτε καμία ιδέα να μου φύγει ο βραχνάς γιατί θα τρελαθώ!
Υ.Γ. Να σας ρίξω καμία φωτό να δείτε πως είναι η εικόνα του ενυδρείου???

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από mixalisdarras » Πέμ 11 Φεβ 2021, 20:08

Καλησπέρα φίλε δώσε μας καμια φώτο να δούμε τι γίνεται!!!!

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από Νικολακης » Πέμ 11 Φεβ 2021, 20:21

Δώσε καμία φωτογραφία για να δούμε πόσο τραγικό είναι φίλε!!!!

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Πέμ 11 Φεβ 2021, 22:26

το έβγαλα και από τις τρεις πλευρές... Για πείτε τι βλέπετε!
IMG_20210211_222230.jpg
IMG_20210211_222220.jpg
IMG_20210211_222244.jpg

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από mixalisdarras » Πέμ 11 Φεβ 2021, 23:25

@Νικος μάστερ τι βλέπεις??? Εμένα μου φαίνεται βακτήρια μπλουμ!!!!

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από Νικολακης » Παρ 12 Φεβ 2021, 22:25

Και εμένα για bacteria Bloom μου φαίνεται! Τι βακτήρια χρησιμοποιείς? Ο @Tomas είχε περάσει από αυτό το στάδιο. Αν μπορεί και θυμάται να σε βοηθήσει σε κάτι!!!!

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Σάβ 13 Φεβ 2021, 07:16

Καλημέρα παίδες, όσο αναφορά τα βακτήρια ξεκίνησα με seachem Stability και μετά τις 2 πρώτες βδομάδες και ενώ σταμάτησα να ρίχνω το παραπάνω, μετά από σχετική προτροπη στο παρών νήμα ξεκίνησα αυτό το βρωμερό special blend βάση οδηγιών συσκευασίας και τα 2...

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από mixalisdarras » Κυρ 14 Φεβ 2021, 02:52

figuregr έγραψε:
Σάβ 13 Φεβ 2021, 07:16
Καλημέρα παίδες, όσο αναφορά τα βακτήρια ξεκίνησα με seachem Stability και μετά τις 2 πρώτες βδομάδες και ενώ σταμάτησα να ρίχνω το παραπάνω, μετά από σχετική προτροπη στο παρών νήμα ξεκίνησα αυτό το βρωμερό special blend βάση οδηγιών συσκευασίας και τα 2...
Το άφησες μια βδομάδα χωρίς καθόλου βακτήρια????

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 15
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 14 Φεβ 2021, 16:32

Κανε ενα restart καλύτερα κατι δεν παει καλα ή δεν ξεκινησε σωστά, βακτηριακό το πιθανότερο, αλλα μπορει να οφείλεται και στον βράχο, υπάρχουν ακόμα νιτρώδη και πολλά νιτρικά...

Θα σου πρότεινα και απ την στιγμή που βρίσκεσαι στην αρχη χωρις ζωντανά μεσα, να βγάλεις έξω τον βράχο να τον ψήσεις καμια ωρα στους 100 και ξέπλυμα με όσμωση, και να ξαναγεμισεις κάνοντας αρχη με s blend!

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Κυρ 14 Φεβ 2021, 22:26

mixalisdarras έγραψε:
Κυρ 14 Φεβ 2021, 02:52
figuregr έγραψε:
Σάβ 13 Φεβ 2021, 07:16
Καλημέρα παίδες, όσο αναφορά τα βακτήρια ξεκίνησα με seachem Stability και μετά τις 2 πρώτες βδομάδες και ενώ σταμάτησα να ρίχνω το παραπάνω, μετά από σχετική προτροπη στο παρών νήμα ξεκίνησα αυτό το βρωμερό special blend βάση οδηγιών συσκευασίας και τα 2...
Το άφησες μια βδομάδα χωρίς καθόλου βακτήρια????
Ότι έριξα το έριξα βάση οδηγιών, το seachem λεει 5ml για καθε 40 λιτρα την πρωτη ημερα και μετα για μια εβδομαδα καθε μερα 5ml για καθε 80 λιτρα.
Μετά την πρώτη εβδομάδα πέρασε αλλη μια εβδομάδα όπου στο μεσον αυτης έριξα τις αμπούλες που ήρθαν μαζί με τον αραγωνιτη (prodibio) βαση των οδηγιων του καταστηματος που τον αγορασα, και μετα την δευτερη εβδομαδα ξεκινησα το special blend παλι βαση οδηγιων για διπλασια ποσοτητα λογω αλατιου και μετα ανα μια εβδομαδα οπως ελεγε παλι στις οδηγιες του...

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Κυρ 14 Φεβ 2021, 22:28

Νίκος έγραψε:
Κυρ 14 Φεβ 2021, 16:32
Κανε ενα restart καλύτερα κατι δεν παει καλα ή δεν ξεκινησε σωστά, βακτηριακό το πιθανότερο, αλλα μπορει να οφείλεται και στον βράχο, υπάρχουν ακόμα νιτρώδη και πολλά νιτρικά...

Θα σου πρότεινα και απ την στιγμή που βρίσκεσαι στην αρχη χωρις ζωντανά μεσα, να βγάλεις έξω τον βράχο να τον ψήσεις καμια ωρα στους 100 και ξέπλυμα με όσμωση, και να ξαναγεμισεις κάνοντας αρχη με s blend!
Πέρα από τον βράχο που το κατάλαβα, τι εννοιες να ξανά γεμίσω? Να πετάξω όλο το νέρο και να βαλω καινούριο???
Για πιο λόγο μπορεί να έχει πάει κάτι λάθος και τι έκανα λάθος βασικά με ενδιαφέρει! Τα ΝΟ2 και ΝΟ3 δεν υπάρχουν λόγω του κύκλου? Τα βγάζει ο βράχος? Νεκρό βράχο έχω βάλει 100%, καθόλου ζωντανό...

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 15
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 17 Φεβ 2021, 22:41

figuregr έγραψε:
Κυρ 14 Φεβ 2021, 22:28
Νίκος έγραψε:
Κυρ 14 Φεβ 2021, 16:32
Κανε ενα restart καλύτερα κατι δεν παει καλα ή δεν ξεκινησε σωστά, βακτηριακό το πιθανότερο, αλλα μπορει να οφείλεται και στον βράχο, υπάρχουν ακόμα νιτρώδη και πολλά νιτρικά...

Θα σου πρότεινα και απ την στιγμή που βρίσκεσαι στην αρχη χωρις ζωντανά μεσα, να βγάλεις έξω τον βράχο να τον ψήσεις καμια ωρα στους 100 και ξέπλυμα με όσμωση, και να ξαναγεμισεις κάνοντας αρχη με s blend!
Πέρα από τον βράχο που το κατάλαβα, τι εννοιες να ξανά γεμίσω? Να πετάξω όλο το νέρο και να βαλω καινούριο???
Για πιο λόγο μπορεί να έχει πάει κάτι λάθος και τι έκανα λάθος βασικά με ενδιαφέρει! Τα ΝΟ2 και ΝΟ3 δεν υπάρχουν λόγω του κύκλου? Τα βγάζει ο βράχος? Νεκρό βράχο έχω βάλει 100%, καθόλου ζωντανό...
Βάση της εικόνας και με όσα προανέφερες, υπάρχει ένας υπερκορεσμός βακτηριακών πληθυσμών διαφορετικών εταιριών που προσπαθούν να εδραιωθούν, με αποτέλεσμα να προκληθεί το πρόβλημα που βλέπουμε...

Απο την στιγμή που βρίσκεται στην αρχη το προτιμότερο και ευκολότερο θα ήταν να το αδειασεις εντελώς και να κανεις restart βάζοντας και λιγο μπόλι καθαρού ζωντανού βραχου με special blend βακτήρια!

nervas
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί 27 Μαρ 2018, 23:18
Τοποθεσία: Ελλάδα
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 25 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από nervas » Πέμ 18 Φεβ 2021, 15:28

θα κάνω μια χαζή ερώτηση που καμιά φορά είναι η ερώτηση του ενός εκ., το σκίμερ σου δουλεύει? βγάζει μάκα? αφρίζει?

το φυσιολογικό είναι ένα σκίμερ με τέτοιο φαινόμενο να κάνει πάρτυ από μάκα (βρωμιά)
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην nervas for the post (total 2):
Νίκος (Πέμ 18 Φεβ 2021, 19:28) • niknik (Κυρ 21 Φεβ 2021, 13:33)

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Παρ 19 Φεβ 2021, 22:23

Γεια σας και πάλι, η συνέχεια στο θέμα μου είναι ευτυχώς σε καλό δρόμο, μετά από προτροπή συνχομπιστα εξ Αμερικής το πρόβλημα μου όντως ήταν βακτηριακο και πιο συγκεκριμένα είχα απίστευτα μεγάλο βιολογικό φορτίο, όπως φαινετε και στις φωτό, από heterotrophic βακτηρια. Η λυση που μου εδωσε ο συγκεκριμενος αμερικανος ηταν να μπει UV στο ενυδρειο, κατι που δεν ειχα και φυσικά πηρα γιατι ειχα φρικαρει. Τωρα εμαι στις 48 ωρες χρησης και ειμαι ηδη στο 20% καθαροτητας του νερου περιπου, με το ματι τουλαχιστον, καμια σχεση με το πριν σιγουρα! Οπως μου ειπε και ο ιδιος "φταιει" λογικά το οτι εισηχθησαν βακτηρια απο διαφορετικα brands και μαλιστα αφου του ειπα πια brands ειναι αυτα, κατι που το επιβεβαιωσα και εγω με τις συσκευασιες, το ενα περιεχει sulfur ενω το αλλο δεν περιεχει, κατι που μαλιστα δεν καταλαβα και τι σχεση εχει με το προβλημα που δημιουργηθηκε!
Τέλος καλό όλα καλά και για την ιστορία αλλά πιο βασικό για να βοηθηθεί κάποιος στο μέλλον που πιθανόν να υποπέσει στα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό μου θέμα, τα συγκεκριμένα βακτήρια είναι ναι μεν αυτά τα οποία κάνουν την δουλειά που θελουμε αλλά λόγο μεγαλύτερου μεγέθους δεν "στέκονται" πάνω σε επιφανειες αλλά κυκλοφορούν στο νερό, υπάρχουν ναι μεν στα ενυδρεία μας αλλά όχι σε μεγάλες συγκεντρώσεις. Εγώ απλά είχα υπερβολικά μεγάλες συγκεντρώσεις σε τέτοιο επίπεδο που δεν έβλεπα καν τον βράχο μέσα στο ενυδρείο...
Το σκιμερ δουλεύει εδώ και τρεις εβδομάδες και δεν έκανε δουλειά κάτι που το απέδιδα στο γεγονός ότι είναι καινούριο, αλλά από την στιγμή που μπήκε η UV σε λειτουργια δουλευει κανονικα και βγαζει και σκουρο αφρο στο ποτηρι...

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Σάβ 20 Φεβ 2021, 07:44

Καλημέρα στην παρέα, μήπως υπάρχει λίγο μπόλι ζωντανού από κάποιον που μπορεί να προσφέρει? Ευχαριστώ!

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Σάβ 20 Φεβ 2021, 08:01

Ο θολερότητα πριν και μετά από 36 ώρες χρήσης της UV...
IMG_20210211_222220.jpg
IMG_20210220_075705.jpg

nervas
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί 27 Μαρ 2018, 23:18
Τοποθεσία: Ελλάδα
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 25 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από nervas » Σάβ 20 Φεβ 2021, 10:14

μου κάνει εντύπωση το σκίμερ να άρχισε να δουλεύει σωστά όταν μπήκε η UV.

Προσωπικά πιστεύω πως η uv δεν ήταν η λύση( αν θες να κάνεις reef), ίσως να επιτάχυνε ένα φυσικό φαινόμενο (νέκρωση βακτηριάκων πλυθησμών) αλλά σε φέρνει κοντά στο μηδέν πάλι.

ακόμη και πολλά brands να βάλεις από νιτροβακτήρια και θειοβακτήρια αυτά θα φτάσουν σε ένα σημείο κορεσμού και μετά ο αριθμός τους θα επέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα με τα διαθέσιμα θρεπτικά. Ένα σωστά ρυθμισμένο σκίμερ αρχίζει να βγάζει μάκα από την αρχή, δηλαδή ακόμη και την βρωμιά του νεκρού βράχου και του αραγωνίτη.

καλή συνέχεια στο ταξίδι σου, εύχομαι να το δεις όπως το οραματίζεσαι!

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Σάβ 20 Φεβ 2021, 10:56

nervas έγραψε:
Σάβ 20 Φεβ 2021, 10:14
μου κάνει εντύπωση το σκίμερ να άρχισε να δουλεύει σωστά όταν μπήκε η UV.

Προσωπικά πιστεύω πως η uv δεν ήταν η λύση( αν θες να κάνεις reef), ίσως να επιτάχυνε ένα φυσικό φαινόμενο (νέκρωση βακτηριάκων πλυθησμών) αλλά σε φέρνει κοντά στο μηδέν πάλι.

ακόμη και πολλά brands να βάλεις από νιτροβακτήρια και θειοβακτήρια αυτά θα φτάσουν σε ένα σημείο κορεσμού και μετά ο αριθμός τους θα επέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα με τα διαθέσιμα θρεπτικά. Ένα σωστά ρυθμισμένο σκίμερ αρχίζει να βγάζει μάκα από την αρχή, δηλαδή ακόμη και την βρωμιά του νεκρού βράχου και του αραγωνίτη.

καλή συνέχεια στο ταξίδι σου, εύχομαι να το δεις όπως το οραματίζεσαι!
Εννοείς ότι η UV δεν ενδεικνυται για Reef ενυδρεια?
Όσο αναφορά τον κορεσμό που αναφέρεις και μου ακούγετε απόλυτα φυσιολογική διαδικασία πως δικαιολογείτε το γεγονός ότι στις 53 ημέρες δεν είχα κάποια αλλαγή στο φαινόμενο θολεροτητας και μάλιστα υπερβολικής?
Να αναφέρω ξανα ότι το σκιμερ είναι καινούριο και πιθανόν να ήταν τυχαία η χρονική στιγμή που άρχισε να κάνει skimmate.... Βαση των οδηγιων του κατασκευαστη το εβαλα στην 5η ταχυτητα για 48 ωρες και μετα το ανεβασα στην 7η.... Τα αναφερω ολα αυτα γιατι και εγω θελω να μαθω απο το ταξιδι οπως λες και εσυ!
Σε ευχαριστώ.

nervas
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί 27 Μαρ 2018, 23:18
Τοποθεσία: Ελλάδα
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 25 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από nervas » Σάβ 20 Φεβ 2021, 11:25

ναι γενικά αποφεύγεται γιατί σκοτώνει και το φυτοπλαγκτον και το ζωοπλαγκτον και βακτηριακούς πληθυσμούς, σίγουρα επίσης όλα εξαρτώνται από το βιοφορτίο, την μέθοδο που θα δουλέψεις, κτλ, υπάρχουν και ενυδρεία που δουλεύουν με uv επιτυχημένα, αλλά προσωπική άποψη είναι πως είτε δεν δουλεύουν σωστά είτε είναι μικρές για τα λίτρα τους. Στα ψάρια βέβαια μόνο καλό κάνει αλλά για τα κοράλλια δε νομίζω πως είναι ένας σωστός τρόπος ευζωίας.
Σίγουρα βελτιώνει σε κάποιο επίπεδο την θολερότητα από βακτήρια, αυτό είναι δεδομένο αν κάνει σωστά την δουλειά της. Κάποιοι την δουλευούν και κάποιες ώρες της ημέρας ας πούμε και όχι όλο το 24ωρο. Γενικά θα βρεις πολλές παραλλαγές και όλα είναι στην δική σου μυστική συνταγή να δουλεύει σωστά το σύστημα σου.

καθόλου απίθανο το χρονικό διάστημα που αναφέρεις αν δεν δούλευε σωστά το σκίμερ σου γιατί ο ρυθμός εξαγωγής vs του ρυθμού αναγέννησης του βακτηριακού πλυθυσμού να ήταν < του δεύτερου.

οι εξαγωγές της ''βρωμιάς'' γίνονται είτε μέσω του σκίμερ, είτε μέσω της εξαγωγής άλγης από refugium, είτε μέσω των αλλαγών νερού.

λείπω καιρό από το χόμπι πάντως για να έχουν βγει σκίμερ με ταχύτητες! :lol:
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην nervas για αυτή τη δημοσίευση:
kosmas kleidas (Δευ 22 Φεβ 2021, 23:38)

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Σάβ 20 Φεβ 2021, 13:02

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ όταν άνοιξα το σκιμερ δεν ήξερα ότι θα έχει κοντρολερ μαζί του, το πήρα απλά από προτροπή συνχομπιστα αλλά και γιατί είναι της Deltec, και ναι εχει 10 ταχυτητες που οπως προ ειπα το μανουαλ λεει οτι ξεκινας το πρωτο 48ωρο στην 5η και και μετα ανεβαζεις στην 7η, επισης εχει και ενα πολυ καλο συστημα αποτροπης του overflow στο κυπελο, εγω πηρα το πιο μικρο της σειρας το i400.

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Δευ 22 Φεβ 2021, 23:48

Τι έγινε τελικά φίλε μου ? Που κατεληξες ξεκίνησες ρισταρτ?
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην kosmas kleidas για αυτή τη δημοσίευση:
mixalisdarras (Τρί 23 Φεβ 2021, 20:06)
:fish4: Keep reefing

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Τρί 23 Φεβ 2021, 22:34

Καλησπέρα στην παρέα, φίλε κόσμα όχι δεν έκανα ρησταρτ, συνεχίζω ως έχω, μάλιστα έκανα και μια αλλαγή για να μειώσω τα νιτρικά και εισήχθησαν και 3 chromis viridis το Σάββατο για να συνεχιστεί ο κύκλος, μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς!

mixalisdarras
Global Moderator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 2333
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος 2018, 00:41
Τοποθεσία: Μαρούσι
Έχει βάλει Like: 320 times
Του έχουν βάλει Like: 532 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από mixalisdarras » Τετ 24 Φεβ 2021, 00:36

Νομίζω ότι βιάστηκες λίγο για τα ψάρια μέτρησες νιτρώδη και αμμωνία έχουν μηδενίσει???

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 15
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 24 Φεβ 2021, 10:13

figuregr έγραψε:
Παρ 19 Φεβ 2021, 22:23
Γεια σας και πάλι, η συνέχεια στο θέμα μου είναι ευτυχώς σε καλό δρόμο, μετά από προτροπή συνχομπιστα εξ Αμερικής το πρόβλημα μου όντως ήταν βακτηριακο και πιο συγκεκριμένα είχα απίστευτα μεγάλο βιολογικό φορτίο, όπως φαινετε και στις φωτό, από heterotrophic βακτηρια. Η λυση που μου εδωσε ο συγκεκριμενος αμερικανος ηταν να μπει UV στο ενυδρειο, κατι που δεν ειχα και φυσικά πηρα γιατι ειχα φρικαρει. Τωρα εμαι στις 48 ωρες χρησης και ειμαι ηδη στο 20% καθαροτητας του νερου περιπου, με το ματι τουλαχιστον, καμια σχεση με το πριν σιγουρα! Οπως μου ειπε και ο ιδιος "φταιει" λογικά το οτι εισηχθησαν βακτηρια απο διαφορετικα brands και μαλιστα αφου του ειπα πια brands ειναι αυτα, κατι που το επιβεβαιωσα και εγω με τις συσκευασιες, το ενα περιεχει sulfur ενω το αλλο δεν περιεχει, κατι που μαλιστα δεν καταλαβα και τι σχεση εχει με το προβλημα που δημιουργηθηκε!
Τέλος καλό όλα καλά και για την ιστορία αλλά πιο βασικό για να βοηθηθεί κάποιος στο μέλλον που πιθανόν να υποπέσει στα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό μου θέμα, τα συγκεκριμένα βακτήρια είναι ναι μεν αυτά τα οποία κάνουν την δουλειά που θελουμε αλλά λόγο μεγαλύτερου μεγέθους δεν "στέκονται" πάνω σε επιφανειες αλλά κυκλοφορούν στο νερό, υπάρχουν ναι μεν στα ενυδρεία μας αλλά όχι σε μεγάλες συγκεντρώσεις. Εγώ απλά είχα υπερβολικά μεγάλες συγκεντρώσεις σε τέτοιο επίπεδο που δεν έβλεπα καν τον βράχο μέσα στο ενυδρείο...
Το σκιμερ δουλεύει εδώ και τρεις εβδομάδες και δεν έκανε δουλειά κάτι που το απέδιδα στο γεγονός ότι είναι καινούριο, αλλά από την στιγμή που μπήκε η UV σε λειτουργια δουλευει κανονικα και βγαζει και σκουρο αφρο στο ποτηρι...
Στο είχαμε αναφέρει αρκετά μέλη οτι ειναι βακτηριακο το πρόβλημα που ειχες!

Συμφωνώ απόλυτη με την τοποθέτηση του Nerva για την χρήση υν!

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Πέμ 25 Φεβ 2021, 21:31

mixalisdarras έγραψε:
Τετ 24 Φεβ 2021, 00:36
Νομίζω ότι βιάστηκες λίγο για τα ψάρια μέτρησες νιτρώδη και αμμωνία έχουν μηδενίσει???
Καλησπέρα, εννοείτε ότι αμμωνία και νιτρώδη μέτρησα και είναι μηδενικά! Ότι κάνω δεν το κάνω από το κεφάλι μου, όπως έχω πει ήδη είμαι νουμπας στα αλάτια! Το κατάστημα με το οποίο συνεργάζομαι συμβουλεύομαι εκτός φυσικά και από την δίκη σας πολύτιμη βοήθεια!

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Πέμ 25 Φεβ 2021, 21:34

Νίκος έγραψε:
Τετ 24 Φεβ 2021, 10:13
figuregr έγραψε:
Παρ 19 Φεβ 2021, 22:23
Γεια σας και πάλι, η συνέχεια στο θέμα μου είναι ευτυχώς σε καλό δρόμο, μετά από προτροπή συνχομπιστα εξ Αμερικής το πρόβλημα μου όντως ήταν βακτηριακο και πιο συγκεκριμένα είχα απίστευτα μεγάλο βιολογικό φορτίο, όπως φαινετε και στις φωτό, από heterotrophic βακτηρια. Η λυση που μου εδωσε ο συγκεκριμενος αμερικανος ηταν να μπει UV στο ενυδρειο, κατι που δεν ειχα και φυσικά πηρα γιατι ειχα φρικαρει. Τωρα εμαι στις 48 ωρες χρησης και ειμαι ηδη στο 20% καθαροτητας του νερου περιπου, με το ματι τουλαχιστον, καμια σχεση με το πριν σιγουρα! Οπως μου ειπε και ο ιδιος "φταιει" λογικά το οτι εισηχθησαν βακτηρια απο διαφορετικα brands και μαλιστα αφου του ειπα πια brands ειναι αυτα, κατι που το επιβεβαιωσα και εγω με τις συσκευασιες, το ενα περιεχει sulfur ενω το αλλο δεν περιεχει, κατι που μαλιστα δεν καταλαβα και τι σχεση εχει με το προβλημα που δημιουργηθηκε!
Τέλος καλό όλα καλά και για την ιστορία αλλά πιο βασικό για να βοηθηθεί κάποιος στο μέλλον που πιθανόν να υποπέσει στα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό μου θέμα, τα συγκεκριμένα βακτήρια είναι ναι μεν αυτά τα οποία κάνουν την δουλειά που θελουμε αλλά λόγο μεγαλύτερου μεγέθους δεν "στέκονται" πάνω σε επιφανειες αλλά κυκλοφορούν στο νερό, υπάρχουν ναι μεν στα ενυδρεία μας αλλά όχι σε μεγάλες συγκεντρώσεις. Εγώ απλά είχα υπερβολικά μεγάλες συγκεντρώσεις σε τέτοιο επίπεδο που δεν έβλεπα καν τον βράχο μέσα στο ενυδρείο...
Το σκιμερ δουλεύει εδώ και τρεις εβδομάδες και δεν έκανε δουλειά κάτι που το απέδιδα στο γεγονός ότι είναι καινούριο, αλλά από την στιγμή που μπήκε η UV σε λειτουργια δουλευει κανονικα και βγαζει και σκουρο αφρο στο ποτηρι...
Στο είχαμε αναφέρει αρκετά μέλη οτι ειναι βακτηριακο το πρόβλημα που ειχες!

Συμφωνώ απόλυτη με την τοποθέτηση του Nerva για την χρήση υν!
Ναι φίλε Νίκο, δεν ειπώθηκε νομίζω κάπου ότι δεν μου το αναφέρατε και εσείς.
Απλά αναφέρω την πηγή την οποία μου έδωσε 1-2-3 πληροφορίες παραπάνω για να ψάξω-διαβασω και να αναλογιστώ κατόπιν ποια λύση στην δίκη μου λογική πάντα με γνώμονα την ορθοτητα του κάθε εγχειρήματος όσο αναφορά την πορεία ενός ρηφ. Και το έκανα και θα το κάνω για να βοηθηθεί ίσως κάποιος-α στο μέλλον με τα ίδια η παρόμοια χαρακτηριστικά!
Όσο αναφορά την UV θα ακολουθησω τον δρομο πολλων που την εχουν ναι μεν συνδεδεμενη αλλα την χρησιμοποιουν οταν και εφοσον χρειαστει.

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 7
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Σάβ 27 Φεβ 2021, 17:22

Καλησπέρα ,τελικά πως πάει τώρα μετα κ τις τελευταίες κινήσεις ? Είδες καλυτέρευση? Ξεθολωσε??
:fish4: Keep reefing

figuregr
Posts in topic: 40
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί 12 Μαρ 2019, 07:35
Τοποθεσία: Περιστερι
Mood:
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 4 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από figuregr » Κυρ 07 Μαρ 2021, 18:27

Καλησπέρα στην παρέα, ναι κοσμα όλα είναι καλά πλέον! τα Chromis ειναι ευτυχισμενα, τρωνε ασταματητα, προσπαθω να κοντρολαρω το ταϊσμα τους γιατι τα λυπαμαι!!! Εβαλα και 3 nasarius και μια boxer γαριδα οπου επισης φαινονται ευτυχισμενα αν και τα σαλιγκαρακια ειναι μονιμα μεσα στο υποστρωμα και δεν τα βλεπω πολυ πολυ, επισης μπηκαν και δυο φραγκακια ζωανθακια απο τα οποια το ενα ειναι μισανοιχτο προς φουλ ανοιχτο προς το παρον και το δευτερο ισα ισα που φαινετε με τον μπλε φωτισμο η κουκιδα τους, δηλαδη σχεδον κλειστο... Οι μετρησεις ειναι πολυ καλες, κανω καθε μερα για να μην ανυσηχω...

vlnemo
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 22 Ιαν 2021, 21:05
Τοποθεσία: Χαιδαρι
Έχει βάλει Like: 17 times
Του έχουν βάλει Like: 21 times

Re: Reefακι

Δημοσίευση από vlnemo » Κυρ 07 Μαρ 2021, 21:13

Ωραίος. Καλή συνέχεια και μόλις μπορέσεις ανέβασε φωτό να το θαυμάσουμε.😃

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”