Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 14 Απρ 2020, 12:52

Καλησπέρα σας,

εδώ και ημέρες σκέφτομαι να προχωρήσω στην απόκτηση ενός μικρού "φίλου" (σκυλάκι).
Θα ήθελα τη βοήθεια σας και τις γνώμες σχετικά με τις ράτσες που έχετε συμβιώσει κατά καιρούς. Υπερ / Κατά / κτλ...

Περιμένω να ακούσω προτάσεις

Σας ευχαριστώ


Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 14 Απρ 2020, 13:19

Το εχεις δει το δικό μου ,την Bianca μου, ένα μικρόσωμο Μαλτεζάκι.
Πρώτα από όλα σε ένα σκυλί παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του και πως θα το μάθεις.
Γενικα τα μαλτεζ θεωρούνται ηρεμα σκυλιά , αλλά εχω δει και νευρόσπαστα να δαγκώνουν τον οποιονδήποτε .
Σημαντικός παράγοντας βέβαια είναι και η εκπαίδευση.
Ενα απο τα θετικά αυτής της ράτσας είναι πως δεν πέφτει η τρίχα τους , ή αν πέσει είναι ελάχιστη.
Πολύ κοινωνικά με την οικογένεια και μαθαίνουν εύκολα και γρήγορα.
Χρειάζονται όμως και τη κατάλληλη εκπαίδευση για να είναι κοινωνικά με τον υπόλοιπο κόσμο,
και όχι ότι θα δαγκώσουν αλλά θα γαβγίζουν με το παραμικρό , θα μπαίνει ξένος στο σπίτι και μέχρι να τον συνηθίσουν θα σου πάρουν τα αυτιά.
Από την άλλη όμως χάρη σε αυτό είναι και πολύ καλός συναγερμός , ακούν το παραμικρό και σε προειδοποιούν.
Είναι παιχνιδιάρικα αλλα δεν είναι σαν τα jack russell :)
Θέλουν αγκαλιές αλλά είναι και ζηλιάρικα , αν σε αγκαλιάσει κάποιος άλλος , θα έρθουν να χωθούν ανάμεσα σας για να πάρει αυτό τα χάδια :) δεν θα του γαβγίσουν όμως , θα διεκδικήσει τα χάδια με χάδια :)
Να ξέρεις επίσης πως δεν είναι σκυλιά που θα τους πετάξεις κάτι και θα στο φέρουν πίσω , θα τους πετάξεις ένα μπαλάκι , θα πάνε να το πιάσουν , να παίξουν , αλλά δεν θα στο φέρουν πίσω , μπορει να στο φέρουν κοντά για να τους πετάξεις πάλι.
Το τρίχωμα τους δεν πέφτει αλλά θέλει τακτικό χτένισμα γιατι πιάνει κόμπους εύκολα , έχει βέβαια μια φοβερή υφή , είναι πλούσιο με πολύ λεπτη τρίχα και αφράτο.
Να ξέρεις πως στις αρχές τα Maltez θέλουν καθημερινό καθάρισμα με φυσιολογικό ορό γύρω από τα μάτια γιατί από τα δάκρυα κοκκινίζει το τρίχωμα σε εκείνο το σημείο , μετά από μερικούς μήνες δεν χρειάζεται , δεν θυμάμαι να σου πω πόσο καιρό το κάνεις αυτό.
Το τρίχωμα τους όμως είναι το απόλυτο λευκό :)
Υπάρχουν σε 3 μεγέθη αν δεν κάνω λάθος , το δικό μου είναι στο μεσαίο μέγεθος φτάνει περίπου τα 3,5 κιλά , υπάρχουν και πιο μικρά ακόμα , αλλά και πιο μεγαλόσωμα που αν δεν κάνω λάθος φτάνουν τα 5-6 κιλά.
Το θεωρώ ιδανικό σκυλί για μέσα στο σπίτι :)
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης for the post (total 4):
GodFather (Τρί 14 Απρ 2020, 13:22) • Νίκος (Τρί 14 Απρ 2020, 13:26) • golf (Τρί 14 Απρ 2020, 13:40) • Rayden (Τρί 14 Απρ 2020, 14:55)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 14 Απρ 2020, 13:32

και τα μικρόσωμα γκριφον ειναι όμορφα, όπως και τα west highliand terrier, επισης τα φοξ τερριε οπως και τα Σνάουζερ που ειναι η αδυναμια μου!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος for the post (total 2):
golf (Τρί 14 Απρ 2020, 13:40) • Rayden (Τρί 14 Απρ 2020, 15:06)

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από golf » Τρί 14 Απρ 2020, 13:42

Αδυναμία μου μεγάλη είναι τα west highliand terrier και τα mini pincher. Γενικότερα όλα τα terrier θέλουν βόλτες κ άσκηση.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην golf για αυτή τη δημοσίευση:
Rayden (Τρί 14 Απρ 2020, 15:05)

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Νικολακης » Τρί 14 Απρ 2020, 13:45

Λάμπρο μου καταρχάς πρέπει να μας πεις τι ζητάς από ένα σκυλάκι. Θε ςνα είναι ήσυχο του καναπέ και όχι και με τόσο μεγάλη απαίτηση στην βόλτα?(πχ γιορκσαιρ, μίνι πιντσερ κλπ κλπ)
Θες να ειναι δραστήριο με διάθεση για παιχνίδι και βόλτες και ενέργεια που συνεπάγεται ότι θα ασχολούνται και τα παιδιά και εσύ με αυτό? (πχ Τζακ Ράσελ, ντασχαουντ κλπ κλπ)
Μετά παίζουν ρόλο και οι απαιτήσεις του σκύλου όσον αφορά τον καλλωπισμό θέμα καθημερινής καθαριότητας μετα την βόλτα κλπ κλπ.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νικολακης για αυτή τη δημοσίευση:
Rayden (Τρί 14 Απρ 2020, 15:06)

Μακης68
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 650 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Μακης68 » Τρί 14 Απρ 2020, 14:08

Εγώ Λάμπρο έχω ένα Yorkshire Terrier. Είναι απ'οτι διάβασα από τον Τάκη όπως το Μαλτεζ. Μεσαίο μέγεθος περίπου 4 κιλά. Δεν πέφτει καθόλου η τρίχα ούτε το καλοκαίρι. Βασικό ρόλο παίζει η κάποια εκπαίδευση που χρειάζεται τους πρώτους μήνες αν και πιστεύω έχει να κάνει και με τι χαρακτήρα θα πετύχεις. Εχουν κάποια ευαισθησία στα δόντια αλλά αν δεν το αμελήσεις(σαν εμένα) και μαζί με τα εμβολια του κάνει ο κτηνίατρος ένα καθαρισμό είναι μια χαρά. Εμένα τώρα είναι 12 χρόνων και έχει ενέργεια σαν κουταβι. Αααα το άλλο που είχε το δικό μου (είναι αρσενικό) ηθέλε να "καβαλάει" τα πάντα.Είχαμε πετάξει αρκετά αρκουδάκια των παιδιών!!!! Θέλει προσοχή με τους επισκέπτες γιατί θα δουν τα πόδια τους μούσκεμα σε δευτερολεπτα. Τώρα το κάνει σπάνια.....
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Μακης68 για αυτή τη δημοσίευση:
Νικολακης (Τρί 14 Απρ 2020, 14:54)
:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Rayden » Τρί 14 Απρ 2020, 15:01

Λαμπρο, παρε με κλειστα ματια. Καθε σπιτι πρεπει να εχει ενα σκυλο, αμα δεν εχει καποιος δεν μπορει να καταλαβει.

Στα καθεκαστα. Ολα ειναι σε συναρτηση με το πως τον θες τον σκυλο και ποσο χρονο μπορεις να αφιερωσεις καθε μερα. Πχ Jack Russel, πανεξυπνα, ενεργητικα οσο δεν παει. Αν δεν το βγαλεις ενα δυωρο τη μερα να τρεξει (τρεξει οχι περπατησει) θα σκαρφαλωνει στο ταβανι μεσα στο σπιτι !! Εγω εχω ενα maltese. Ο καλυτερος φιλος μου, εδω και 6 χρονια. Δεν τον αλλαζω με τπτ. Εξυπνα, με χαρακτηρα, δεν ειναι για πολλα πολλα οποτε με μια βολτα μισαωρη εισαι κομπλε.

Κοιτα και French Buldog, λιγο πιο μεγαλα αλλα με εκλπληκτικο χαρακτηρα. Δεν ειναι ιδιετερα ενεργητικα, οποτε ειναι καλα για σπιτι, αλλα αν χρειαστει θα σε ακολουθησουν ακομα και rafting να κανεις.

Υποψιν οτι ο σκυλος ειναι ενα μωρο που δεν μεγαλωνει ποτε. Θελει φροντιδα συνεχεια. Οσα σου ανταποδιδει, δεν συγκρινονται βεβαια. Εχω πει πολλες φορες οτι πεταω το ενυδρειο απο το μπαλκονι αν χρειαστει αρκει να ειναι καλα ο Prince

Και ενα τελευταιο. Ειδικα για μικροσωμο θα προτεινα Θηλυκο. Καλα τα αρσενικα αλλα ειναι λακαμαδες ωρες ωρες, ειδικα τα μικροσωμα το ξαναλεω. Μπορει να το εχεις λιωσει στη βολτα και επειδη του μυρησε κατι να παει να μαρκαρει μεσα στο σπιτι. Με σωστη εκπαιδευση ειναι ελαχιστες οι φορες αλλα και παλι ειναι μπουφοι μερικες φορες
Καλη επιλογη
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden for the post (total 2):
Τάκης (Τρί 14 Απρ 2020, 15:13) • Νικολακης (Τρί 14 Απρ 2020, 16:17)

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 14 Απρ 2020, 15:17

Rayden έγραψε:
Τρί 14 Απρ 2020, 15:01

Και ενα τελευταιο. Ειδικα για μικροσωμο θα προτεινα Θυληκο. Καλα τα αρσενικα αλλα ειναι λακαμαδες ωρες ωρες, ειδικα τα μικροσωμα το ξαναλεω. Μπορει να το εχεις λιωσει στη βολτα και επειδη του μυρησε κατι να παει να μαρκαρει μεσα στο σπιτι. Με σωστη εκπαιδευση ειναι ελαχιστες οι φορες αλλα και παλι ειναι μπουφοι μερικες φορες
Καλη επιλογη
Συμφωνώ και εγω για θηλυκό , και φυσικά στείρωση όταν φτασει στο κατάλληλο όριο ηλικιας , μη το αφήσεις αυτό
γιατι και εμεις το αμελήσαμε στη Bianca και παραλίγο να τη χάσουμε απο δικια μας βλακεία, επαθε πυομητρία το σκυλι και το σώσαμε στο τσακ , αν αργούσε το χειρουργείο καμια ώρα θα το είχαμε χάσει :(
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης για αυτή τη δημοσίευση:
Μακης68 (Τρί 14 Απρ 2020, 15:42)

Μακης68
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 650 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Μακης68 » Τρί 14 Απρ 2020, 15:48

Τάκης έγραψε:
Τρί 14 Απρ 2020, 15:17
Rayden έγραψε:
Τρί 14 Απρ 2020, 15:01

Και ενα τελευταιο. Ειδικα για μικροσωμο θα προτεινα Θυληκο. Καλα τα αρσενικα αλλα ειναι λακαμαδες ωρες ωρες, ειδικα τα μικροσωμα το ξαναλεω. Μπορει να το εχεις λιωσει στη βολτα και επειδη του μυρησε κατι να παει να μαρκαρει μεσα στο σπιτι. Με σωστη εκπαιδευση ειναι ελαχιστες οι φορες αλλα και παλι ειναι μπουφοι μερικες φορες
Καλη επιλογη
Συμφωνώ και εγω για θηλυκό , και φυσικά στείρωση όταν φτασει στο κατάλληλο όριο ηλικιας , μη το αφήσεις αυτό
γιατι και εμεις το αμελήσαμε στη Bianca και παραλίγο να τη χάσουμε απο δικια μας βλακεία, επαθε πυομητρία το σκυλι και το σώσαμε στο τσακ , αν αργούσε το χειρουργείο καμια ώρα θα το είχαμε χάσει :(
Παρόλο που έχω αρσενικό σύμφωνω με το θηλυκο. Τα προηγούμενα που ειχα ήταν θηλυκά. Αυτό είναι το πρώτο αρσενικό αλλά το επόμενο θα είναι σίγουρα πάλι θηλυκό. Τέρμα τα αρσενικά.........
:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Νικολακης » Τρί 14 Απρ 2020, 16:20

Συμφωνώ απόλυτα με τον Μιχάλη παραπάνω εκτός από ότι τα γαλλικά μπουλντόγκ είναι ωραία!!! Χάχαχα έχουν θέματακια αρκετά σαν ράτσα με αναπνευστικά και εοχαλιζουν φίλε πολύ χάχαχα.
Πέρα από την πλάκα είναι ωραία και καλά σκυλιά!
Κοίτα και τα πιντσερ που είναι και κοντοτριχα και δνε χάνουν τρίχα!

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από GodFather » Τρί 14 Απρ 2020, 16:43

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους.
Μου δώσατε πολλές ιδέες, και επειδή είναι μια πολύ σοβαρη υπόθεση θα τα σκεφτώ όλα όσα γράψατε και μου είπατε και θα αποφασίσω.
και πάλι ευχαριστώ
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GodFather for the post (total 2):
Μακης68 (Τρί 14 Απρ 2020, 16:44) • Νικολακης (Τρί 14 Απρ 2020, 16:52)
Λάμπρος.Τ

kosmas kleidas
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2019, 12:27
Τοποθεσία: Λυκοβρυση Αττικη
Έχει βάλει Like: 751 times
Του έχουν βάλει Like: 370 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από kosmas kleidas » Τρί 14 Απρ 2020, 17:01

GodFather έγραψε:
Τρί 14 Απρ 2020, 16:43
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους.
Μου δώσατε πολλές ιδέες, και επειδή είναι μια πολύ σοβαρη υπόθεση θα τα σκεφτώ όλα όσα γράψατε και μου είπατε και θα αποφασίσω.
και πάλι ευχαριστώ
Συμφωνώ 100% με τον Μιχάλη εγώ έχω ένα Σιχ τσου και είναι πολύ δυσκολο να σου περιγράψω τα συναισθήματα μου για αυτό το ζωντανό!!! Αν κ όταν αποκτήσεις με το καλό τετράποδο συγγενή (και όχι φιλο )θα καταλάβεις!!!! Στο προτείνω ανεπιφύλακτα σαν ράτσα!! Σκέψου αν θέλεις μήπως υιοθέτησεις ένα αδεσποτακι !!! Είναι μια φανταστική πραξη να ξέρεις,πέραν του ότι αποκτάς ενα κατοικίδιο με όλα τα καλά που έχει αυτό ....θα ξέρεις ότι έσωσες και μια ψυχούλα!
:fish4: Keep reefing

Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από niknik » Τρί 14 Απρ 2020, 20:40

Ένα μικρό κοκονι και εισαι οκ, θυληκο, κατά προτίμηση για να κατουραει καθιστός στην πάνα του.
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

gs33
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ 28 Φεβ 2019, 16:15
Τοποθεσία: Attiki
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 39 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από gs33 » Τρί 14 Απρ 2020, 21:06

είχαμε παλιά οικογενειακά ένα ντόπερμαν , αρσενικό ,τεράστιο , απίστευτο πλάσμα ,ψυχούλα , καμία σχέση με όσα διαδίδουν οι ηλίθιοι .
Οι οποίοι ηλίθιοι είναι αυτοί που διαμορφώνουν το χαρακτήρα οποιουδήποτε ζώου .
Μετά είχα ένα Μπιγκλ , θηλυκό . Απερίγραπτο ζωάκι , ιδανικό για σπίτι σε όλα του , εκτός ότι χάνει τρίχες .Αρκετές ..

Θέλει προσοχή και διάβασμα πριν δεσμευτείς με σκυλάκι , δυδτυχώς είναι πολλοί που παίρνουν επιπόλαια , δεν το υπολογίζουν καλά ή δεν τα καταφέρνουν
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην gs33 για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Τρί 14 Απρ 2020, 23:07)

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Rayden » Τρί 14 Απρ 2020, 22:07

Λαμπρο εχει στο youtube βιντεακια απο ενα τυπου ντοκυμαντερ 101 dogs λεγεται. Ειναι παλιο αλλα περνεις μια ιδεα.

Γενικα ειναι ενα θεμα που θελει ψαξημο. Πιο πολυ απο τα ενυδρεια. Ρατσα, απο που θα το παρεις κλπ κλπ. Ειναι δεσμευση μεγαλη ο σκυλος. Αλλα δεν θα το μετανιωσεις ποτε.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Τρί 14 Απρ 2020, 23:07)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 14 Απρ 2020, 23:17

Συμφωνώ, ειναι δέσμευση μεγάλη ειδικά σε διακοπές, απο την αλλη σου δίνει πολλες χαρές, γίνεται αναπόσπαστο μέλος της οικογένειας!

Αυτο που θα προτείνω ανεπιφύλακτα είναι, πως οποία ράτσα και να διαλέξετε, καλό ειναι να κάνετε ορισμένα μαθήματα εκπαίδευσης βασικής υπακοής, μαθαίνει κυρίως ο ιδιοκτήτης πολλά πράγματα, αλλα και το ζωντανό εκπαιδεύεται να ειναι ισορροπημένο, χαρούμενο και υπάκουο!

Άβαταρ μέλους
Georgeps
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ 14 Μάιος 2018, 21:59
Τοποθεσία: Γαλάτσι
Mood:
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Georgeps » Παρ 17 Απρ 2020, 19:22

εγω εχω να προτείνω να αφήσετε τις ράτσες και αυτά. Στη τελική σύντροφο στο σπίτι θελετε να πάρετε και οχι καινουργιο κινητο να κοιτάτε ποιο εχει τη καλύτερη κάμερα ή ποιο δεν στάζει υγρα. Χωρις να θελω να προσβάλω κανέναν εδω μέσα αλλά εξ αιτίας κάποιον συμβουλών που διαβάζω εδω μέσα έχουμε τόσα αδέσποντα που τα παρατάνε οι ιδιοκτήτες τους.

Αποψη μου , πηγαίντε σε μία φιλοζωική και παρτε ενα σκυλί που θα σας κάνει κλικ. Παρτε ενα σκυλί που θα τον αγαπήσετε για αυτό που είναι, οχι επειδη πιανει μπαλακια, κανει ναζια ή δεν χ*ζει στο σπίτι.

Αλλά επειδη ακούστηκαν πολλά αλλά για μένα λίγα σημαντικά κάτσε και σκέψου και απάντησε μόνος σου για να δεις αν εισαι σε θέση να πάρεις σκύλο.

1) τι θα κάνεις αν το καλοκαιρι θες να πας διακοπές? θα το πάρεις μαζί ? εχεις κάποιον να το προσέξει?
2) σε τί σπίτι μένεις? αν νοικιάζεις βεβαιωσου οτι δεν θα βρεις τον μπελα σου με τον ιδιοκτήτη, ή αν μενεις σε διαμέρισμα ψαξε να μάθεις τα δικαιώματα σου για να μη σε πρίξουν οι γειτονες.
3) είσαι διατεθημένος να αφιερώνεις μιση-1 ωρα το πρωι και άλλη τοση κάθε βράδυ για να το βγάζεις βόλτα? βρέξει χιονίσει, βαριεσαι δεν βαριέσαι?
4) ενα σκυλί εχει έξοδα, τροφες, γιατρους, εκτακτα κλπ είσαι σε θέση να τα πληρώνεις?
5) τι θα κάνεις αν χάσεις τη δουλεια σου? γιατί ειναι εύκολο να τη πατήσει το σκύλί και να ειναι το πρωτο που θα διώξεις
6) τι θα κανεις αν αρρωστησει η γυναίκα σου/ η μανα σου/ το παιδί σου?
7) έχεις παιδί; τι θα γινει αν κανεις παιδιά; αν κάνεις εγκόνια και για κάποιο λόγο δεν τα πάνε καλα οι 2 τους? θα διώξεις το σκυλί?
8) συνειδητοποιείς οτι παιρνεις κάτι που θα το εχεις για τα επομενα 10-15 χρονια και θα πρέπει να είσαι εκει καθημερινά διπλα του.
9) αν χωρίσεις που θα πάει το σκυλί;
10) τι θα γίνει αν το σκυλί σου σπρώξει κάτω ενα ενυδρείο? αν γρατζουνίσει το τζάμι, τη πόρτα ή τον καναπέ; αν γαβγίζει πολύ? είσαι διατεθημένος να το διαχειριστείς?

αν σε ολα τα παραπάνω μπορεσες και εδωσες απαντήσεις στον εαυτό σου και πιστεύεις οτι μπορεις να το διαχειριστεις τοτε προχώρα το! θα είναι η καλύτερη επιλογη που μπορεις να κάνεις. Είτε πάρεις μικρό σκυλί , είτε πάρεις μεγάλο.

Και πιο σημαντικο από όλα μην πάρεις σκυλι απο εκτροφέα! μην στηριζετε αυτην την εμπορία. Πέρα από το ότι οι περισσότεροι είναι παράνομοι, θα πάρετε την αφρόκρεμα των κουταβιών που εχει γεννησει η μάνα , τα 2-3 πρώτα, τα υπόλοιπα, τα πιο αδύνατα, τα τελευταία θα τα εχει παρατήσει λογικά σε κανα βουνό.


adopt don't shop.
"be kind to each other"

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Νικολακης » Παρ 17 Απρ 2020, 20:19

Georgeps έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 19:22
εγω εχω να προτείνω να αφήσετε τις ράτσες και αυτά. Στη τελική σύντροφο στο σπίτι θελετε να πάρετε και οχι καινουργιο κινητο να κοιτάτε ποιο εχει τη καλύτερη κάμερα ή ποιο δεν στάζει υγρα. Χωρις να θελω να προσβάλω κανέναν εδω μέσα αλλά εξ αιτίας κάποιον συμβουλών που διαβάζω εδω μέσα έχουμε τόσα αδέσποντα που τα παρατάνε οι ιδιοκτήτες τους.

Αποψη μου , πηγαίντε σε μία φιλοζωική και παρτε ενα σκυλί που θα σας κάνει κλικ. Παρτε ενα σκυλί που θα τον αγαπήσετε για αυτό που είναι, οχι επειδη πιανει μπαλακια, κανει ναζια ή δεν χ*ζει στο σπίτι.

Αλλά επειδη ακούστηκαν πολλά αλλά για μένα λίγα σημαντικά κάτσε και σκέψου και απάντησε μόνος σου για να δεις αν εισαι σε θέση να πάρεις σκύλο.

1) τι θα κάνεις αν το καλοκαιρι θες να πας διακοπές? θα το πάρεις μαζί ? εχεις κάποιον να το προσέξει?
2) σε τί σπίτι μένεις? αν νοικιάζεις βεβαιωσου οτι δεν θα βρεις τον μπελα σου με τον ιδιοκτήτη, ή αν μενεις σε διαμέρισμα ψαξε να μάθεις τα δικαιώματα σου για να μη σε πρίξουν οι γειτονες.
3) είσαι διατεθημένος να αφιερώνεις μιση-1 ωρα το πρωι και άλλη τοση κάθε βράδυ για να το βγάζεις βόλτα? βρέξει χιονίσει, βαριεσαι δεν βαριέσαι?
4) ενα σκυλί εχει έξοδα, τροφες, γιατρους, εκτακτα κλπ είσαι σε θέση να τα πληρώνεις?
5) τι θα κάνεις αν χάσεις τη δουλεια σου? γιατί ειναι εύκολο να τη πατήσει το σκύλί και να ειναι το πρωτο που θα διώξεις
6) τι θα κανεις αν αρρωστησει η γυναίκα σου/ η μανα σου/ το παιδί σου?
7) έχεις παιδί; τι θα γινει αν κανεις παιδιά; αν κάνεις εγκόνια και για κάποιο λόγο δεν τα πάνε καλα οι 2 τους? θα διώξεις το σκυλί?
8) συνειδητοποιείς οτι παιρνεις κάτι που θα το εχεις για τα επομενα 10-15 χρονια και θα πρέπει να είσαι εκει καθημερινά διπλα του.
9) αν χωρίσεις που θα πάει το σκυλί;
10) τι θα γίνει αν το σκυλί σου σπρώξει κάτω ενα ενυδρείο? αν γρατζουνίσει το τζάμι, τη πόρτα ή τον καναπέ; αν γαβγίζει πολύ? είσαι διατεθημένος να το διαχειριστείς?

αν σε ολα τα παραπάνω μπορεσες και εδωσες απαντήσεις στον εαυτό σου και πιστεύεις οτι μπορεις να το διαχειριστεις τοτε προχώρα το! θα είναι η καλύτερη επιλογη που μπορεις να κάνεις. Είτε πάρεις μικρό σκυλί , είτε πάρεις μεγάλο.

Και πιο σημαντικο από όλα μην πάρεις σκυλι απο εκτροφέα! μην στηριζετε αυτην την εμπορία. Πέρα από το ότι οι περισσότεροι είναι παράνομοι, θα πάρετε την αφρόκρεμα των κουταβιών που εχει γεννησει η μάνα , τα 2-3 πρώτα, τα υπόλοιπα, τα πιο αδύνατα, τα τελευταία θα τα εχει παρατήσει λογικά σε κανα βουνό.


adopt don't shop.
Φίλε μου συγνώμη κιόλας απλά εν μέρη συμφωνώ με την λογική του adopt dont shop αλλά επίσης διαφωνώ και με τον εκμηδενισμο όλων των υπολοίπων.
Αν κάποιος θα χάσει την δουλειά του δνε μπορεί να το ξέρει. Ουε τι θα κάνει ούτε πως θα το κάνει!
Το αν αρρωστησει η γυναίκα το παιδί σου κλπ πάλι κάτι θα κάνεις με το σκυλί γιατί όλα αυτά είναι μέσ αστην ζωή μας.
και εγώ έχω σκύλο αλλά έχω απάντηση για όλα τα παραπάνω χωρίς όμως να τα είχα εξασφαλίσει πριν τον πάρω.
Τωρα οσον αφορά τον εκτροφεα μιλάμε μόνο για αναγνωρισμενους και επίσημους για αυτό τους λένε και εκτροφείς που είναι νόμιμοι και αναγνωρισμενοι από τον κοε! Ο σωστός εκτροφεας βγάζει σωστές γέννες και όλα τα κουτάβια του είναι άψογα! Άρα και πάλι δεν ισχύει αυτό ότι τα πετάνε κλπ κλπ.
Και εγώ όταν ξεκίνησα να πάρω σκύλο, για υιοθεσία πήγα αλλά μόνο μεγάλα σκυλιά είχε στην φιλοζωικη που πήγα και δεν ήταν εφικτό λόγω μικρού διαμερίσματος!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νικολακης για αυτή τη δημοσίευση:
argiro (Πέμ 02 Ιούλ 2020, 13:52)

Άβαταρ μέλους
Georgeps
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ 14 Μάιος 2018, 21:59
Τοποθεσία: Γαλάτσι
Mood:
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Georgeps » Παρ 17 Απρ 2020, 20:33

Νικολακης έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 20:19
Georgeps έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 19:22
εγω εχω να προτείνω να αφήσετε τις ράτσες και αυτά. Στη τελική σύντροφο στο σπίτι θελετε να πάρετε και οχι καινουργιο κινητο να κοιτάτε ποιο εχει τη καλύτερη κάμερα ή ποιο δεν στάζει υγρα. Χωρις να θελω να προσβάλω κανέναν εδω μέσα αλλά εξ αιτίας κάποιον συμβουλών που διαβάζω εδω μέσα έχουμε τόσα αδέσποντα που τα παρατάνε οι ιδιοκτήτες τους.

Αποψη μου , πηγαίντε σε μία φιλοζωική και παρτε ενα σκυλί που θα σας κάνει κλικ. Παρτε ενα σκυλί που θα τον αγαπήσετε για αυτό που είναι, οχι επειδη πιανει μπαλακια, κανει ναζια ή δεν χ*ζει στο σπίτι.

Αλλά επειδη ακούστηκαν πολλά αλλά για μένα λίγα σημαντικά κάτσε και σκέψου και απάντησε μόνος σου για να δεις αν εισαι σε θέση να πάρεις σκύλο.

1) τι θα κάνεις αν το καλοκαιρι θες να πας διακοπές? θα το πάρεις μαζί ? εχεις κάποιον να το προσέξει?
2) σε τί σπίτι μένεις? αν νοικιάζεις βεβαιωσου οτι δεν θα βρεις τον μπελα σου με τον ιδιοκτήτη, ή αν μενεις σε διαμέρισμα ψαξε να μάθεις τα δικαιώματα σου για να μη σε πρίξουν οι γειτονες.
3) είσαι διατεθημένος να αφιερώνεις μιση-1 ωρα το πρωι και άλλη τοση κάθε βράδυ για να το βγάζεις βόλτα? βρέξει χιονίσει, βαριεσαι δεν βαριέσαι?
4) ενα σκυλί εχει έξοδα, τροφες, γιατρους, εκτακτα κλπ είσαι σε θέση να τα πληρώνεις?
5) τι θα κάνεις αν χάσεις τη δουλεια σου? γιατί ειναι εύκολο να τη πατήσει το σκύλί και να ειναι το πρωτο που θα διώξεις
6) τι θα κανεις αν αρρωστησει η γυναίκα σου/ η μανα σου/ το παιδί σου?
7) έχεις παιδί; τι θα γινει αν κανεις παιδιά; αν κάνεις εγκόνια και για κάποιο λόγο δεν τα πάνε καλα οι 2 τους? θα διώξεις το σκυλί?
8) συνειδητοποιείς οτι παιρνεις κάτι που θα το εχεις για τα επομενα 10-15 χρονια και θα πρέπει να είσαι εκει καθημερινά διπλα του.
9) αν χωρίσεις που θα πάει το σκυλί;
10) τι θα γίνει αν το σκυλί σου σπρώξει κάτω ενα ενυδρείο? αν γρατζουνίσει το τζάμι, τη πόρτα ή τον καναπέ; αν γαβγίζει πολύ? είσαι διατεθημένος να το διαχειριστείς?

αν σε ολα τα παραπάνω μπορεσες και εδωσες απαντήσεις στον εαυτό σου και πιστεύεις οτι μπορεις να το διαχειριστεις τοτε προχώρα το! θα είναι η καλύτερη επιλογη που μπορεις να κάνεις. Είτε πάρεις μικρό σκυλί , είτε πάρεις μεγάλο.

Και πιο σημαντικο από όλα μην πάρεις σκυλι απο εκτροφέα! μην στηριζετε αυτην την εμπορία. Πέρα από το ότι οι περισσότεροι είναι παράνομοι, θα πάρετε την αφρόκρεμα των κουταβιών που εχει γεννησει η μάνα , τα 2-3 πρώτα, τα υπόλοιπα, τα πιο αδύνατα, τα τελευταία θα τα εχει παρατήσει λογικά σε κανα βουνό.


adopt don't shop.
Φίλε μου συγνώμη κιόλας απλά εν μέρη συμφωνώ με την λογική του adopt dont shop αλλά επίσης διαφωνώ και με τον εκμηδενισμο όλων των υπολοίπων.
Αν κάποιος θα χάσει την δουλειά του δνε μπορεί να το ξέρει. Ουε τι θα κάνει ούτε πως θα το κάνει!
Το αν αρρωστησει η γυναίκα το παιδί σου κλπ πάλι κάτι θα κάνεις με το σκυλί γιατί όλα αυτά είναι μέσ αστην ζωή μας.
και εγώ έχω σκύλο αλλά έχω απάντηση για όλα τα παραπάνω χωρίς όμως να τα είχα εξασφαλίσει πριν τον πάρω.
Τωρα οσον αφορά τον εκτροφεα μιλάμε μόνο για αναγνωρισμενους και επίσημους για αυτό τους λένε και εκτροφείς που είναι νόμιμοι και αναγνωρισμενοι από τον κοε! Ο σωστός εκτροφεας βγάζει σωστές γέννες και όλα τα κουτάβια του είναι άψογα! Άρα και πάλι δεν ισχύει αυτό ότι τα πετάνε κλπ κλπ.
Και εγώ όταν ξεκίνησα να πάρω σκύλο, για υιοθεσία πήγα αλλά μόνο μεγάλα σκυλιά είχε στην φιλοζωικη που πήγα και δεν ήταν εφικτό λόγω μικρού διαμερίσματος!!!
ισως είμαι απότομος ναι, αλλά στη φιλοζωική μου , με τις τόσες πολλεςς επιστροφες σκυλιών που εχω δει και τις τοσες πολλες δικαιολογιες που εχω ακούσει, πιστευω οτι ο αλλος πρέπει να τα σκεφτει ολα από τώρα. Ωστε και εμεις αλλά και το σκυλί να είναι καλυμένο σε αντιστοιχες περιπτώσεις.

Το μικρό διαμέρισμα είναι πολύ σχετικό. Αν ο σκύλος βγαίνει τις βόλτες του, δεν τον πειράζει να μενει σε 40-50τμ όσο μεγαλος και να είναι.
Φιλικά παντα :)
"be kind to each other"

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Νικολακης » Παρ 17 Απρ 2020, 20:44

Georgeps έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 20:33
Νικολακης έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 20:19

Φίλε μου συγνώμη κιόλας απλά εν μέρη συμφωνώ με την λογική του adopt dont shop αλλά επίσης διαφωνώ και με τον εκμηδενισμο όλων των υπολοίπων.
Αν κάποιος θα χάσει την δουλειά του δνε μπορεί να το ξέρει. Ουε τι θα κάνει ούτε πως θα το κάνει!
Το αν αρρωστησει η γυναίκα το παιδί σου κλπ πάλι κάτι θα κάνεις με το σκυλί γιατί όλα αυτά είναι μέσ αστην ζωή μας.
και εγώ έχω σκύλο αλλά έχω απάντηση για όλα τα παραπάνω χωρίς όμως να τα είχα εξασφαλίσει πριν τον πάρω.
Τωρα οσον αφορά τον εκτροφεα μιλάμε μόνο για αναγνωρισμενους και επίσημους για αυτό τους λένε και εκτροφείς που είναι νόμιμοι και αναγνωρισμενοι από τον κοε! Ο σωστός εκτροφεας βγάζει σωστές γέννες και όλα τα κουτάβια του είναι άψογα! Άρα και πάλι δεν ισχύει αυτό ότι τα πετάνε κλπ κλπ.
Και εγώ όταν ξεκίνησα να πάρω σκύλο, για υιοθεσία πήγα αλλά μόνο μεγάλα σκυλιά είχε στην φιλοζωικη που πήγα και δεν ήταν εφικτό λόγω μικρού διαμερίσματος!!!
ισως είμαι απότομος ναι, αλλά στη φιλοζωική μου , με τις τόσες πολλεςς επιστροφες σκυλιών που εχω δει και τις τοσες πολλες δικαιολογιες που εχω ακούσει, πιστευω οτι ο αλλος πρέπει να τα σκεφτει ολα από τώρα. Ωστε και εμεις αλλά και το σκυλί να είναι καλυμένο σε αντιστοιχες περιπτώσεις.

Το μικρό διαμέρισμα είναι πολύ σχετικό. Αν ο σκύλος βγαίνει τις βόλτες του, δεν τον πειράζει να μενει σε 40-50τμ όσο μεγαλος και να είναι.
Φιλικά παντα :)
Φυσικά και φιλικά μιλάμε πάντα και εννοείτε ότι προτεραιότητα είναι η ευζωία του σκύλου και η δική μας!
Δυστυχώς είναι άπειροι οι ανεύθυνοι και άχρηστοι "άνθρωποι" που παρατάνε και κακομεταχειριζονται τα ζώα και βρίσκουν τις πιο ηλιθιες δικαιολογίες για να καλύπτονται και καλά.
Τον σκύλο ή την γάτα για εμένα την έχεις σαν οικογένεια σου και μέλος αυτής χωρίς να το διαχωρίζεις από αυτήν με ότι αυτό συνεπάγεται.
Εγω προσωπικά τον παίρνω παντού μαζί και έχει ταξιδέψει σε πολλές χώρες και μέρη στην Ελλάδα!!!
Η μόνη λύση για όλα αυτά που λέμε είναι οι νόμοι να γίνουν φοβερά αυστηροί μηοως καταφέρουμε κάποια στιγμή και το σταματήσουμε όλο αυτό!!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νικολακης for the post (total 2):
Georgeps (Παρ 17 Απρ 2020, 20:48) • SweepingFish (Παρ 17 Απρ 2020, 21:03)

Άβαταρ μέλους
Georgeps
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ 14 Μάιος 2018, 21:59
Τοποθεσία: Γαλάτσι
Mood:
Έχει βάλει Like: 5 times
Του έχουν βάλει Like: 6 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Georgeps » Παρ 17 Απρ 2020, 20:49

Νικολακης έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 20:44
Georgeps έγραψε:
Παρ 17 Απρ 2020, 20:33


ισως είμαι απότομος ναι, αλλά στη φιλοζωική μου , με τις τόσες πολλεςς επιστροφες σκυλιών που εχω δει και τις τοσες πολλες δικαιολογιες που εχω ακούσει, πιστευω οτι ο αλλος πρέπει να τα σκεφτει ολα από τώρα. Ωστε και εμεις αλλά και το σκυλί να είναι καλυμένο σε αντιστοιχες περιπτώσεις.

Το μικρό διαμέρισμα είναι πολύ σχετικό. Αν ο σκύλος βγαίνει τις βόλτες του, δεν τον πειράζει να μενει σε 40-50τμ όσο μεγαλος και να είναι.
Φιλικά παντα :)
Φυσικά και φιλικά μιλάμε πάντα και εννοείτε ότι προτεραιότητα είναι η ευζωία του σκύλου και η δική μας!
Δυστυχώς είναι άπειροι οι ανεύθυνοι και άχρηστοι "άνθρωποι" που παρατάνε και κακομεταχειριζονται τα ζώα και βρίσκουν τις πιο ηλιθιες δικαιολογίες για να καλύπτονται και καλά.
Τον σκύλο ή την γάτα για εμένα την έχεις σαν οικογένεια σου και μέλος αυτής χωρίς να το διαχωρίζεις από αυτήν με ότι αυτό συνεπάγεται.
Εγω προσωπικά τον παίρνω παντού μαζί και έχει ταξιδέψει σε πολλές χώρες και μέρη στην Ελλάδα!!!
Η μόνη λύση για όλα αυτά που λέμε είναι οι νόμοι να γίνουν φοβερά αυστηροί μηοως καταφέρουμε κάποια στιγμή και το σταματήσουμε όλο αυτό!!!!
εγω μετά από τα ενυδρεία πήρα γατο. και κατέληξα απλα να με κοιτάει την ωρα που κανω δουλειες επιδεικτικά :fishes: !

να εισαι καλα φιλε!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Georgeps for the post (total 2):
SweepingFish (Παρ 17 Απρ 2020, 21:03) • Νικολακης (Παρ 17 Απρ 2020, 21:25)
"be kind to each other"

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Νίκος » Σάβ 18 Απρ 2020, 21:58

Εχω μεγαλώσει πολλά αδέσποτα ειτε στο σπίτι μου, καθώς το πρώτο μου ημίαιμο το πηρα απο τα σκουπίδια σε κούτα, οπως και στον χώρο της δουλειας μου και εχω θάψει αρκετά!

Σε μερικά συμφωνώ και σε κάποια αλλα σε θεωρώ αρκετά υπερβολικό, οπως σου ανέφερε και ο Νικόλας μερικά, αλλα πιστεύω επίσης οτι τα λες απο υπερβάλλον ζήλο και ειναι θεμιτό για μένα και μπράβο σου!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος for the post (total 2):
Νικολακης (Σάβ 18 Απρ 2020, 22:59) • Rayden (Κυρ 19 Απρ 2020, 02:54)

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 29 Μάιος 2020, 12:36

Καλημέρα σας,

τελικά το κουταβάκι αποκτήθηκε (Yorkshire Terrier κοριτσάκι) !!!
Είναι πανέξυπνο, και μαθαίνει απίστευτα γρήγορα.
Οι μικρές επιστρέψανε από το χωριό που ήταν και το σοκ τους ήταν απίστευτο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Μόλις ολοκληρώσουμε τα εμβόλια και ξεκινήσουμε και τις βόλτες στον έξω κοσμο θα βάλω και φωτό.

και πάλι σας ευχαριστώ για τις προτάσεις και τις συμβουλές σας.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GodFather for the post (total 3):
tsoui (Παρ 29 Μάιος 2020, 19:38) • Τάκης (Παρ 29 Μάιος 2020, 21:18) • Rayden (Σάβ 30 Μάιος 2020, 14:56)
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Νικολακης » Παρ 29 Μάιος 2020, 12:40

Μπράβο Λάμπρο! Πολύ καλή επιλογή. Να την χαίρεστε!!! Φαντάζομαι πως έκαναν μόλις γύρισαν και την είδαν!!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νικολακης για αυτή τη δημοσίευση:
GodFather (Παρ 29 Μάιος 2020, 14:25)

Μακης68
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 650 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Μακης68 » Παρ 29 Μάιος 2020, 13:48

Μπράβο Λάμπρο!!!! Η καλύτερη επιλογή για μενα. Ένταξη...... Και εγώ Yorkshire αρσενικό έχω οπότε τα λόγια είναι περιττά!!!!!!!!! 12 χρόνια παντού μαζί......Σε διάφορα μέρη στην Ελλάδα, Μόναχο, Γαλλία, Ολλανδία, Μεξικό........
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Μακης68 για αυτή τη δημοσίευση:
GodFather (Παρ 29 Μάιος 2020, 14:25)
:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 29 Μάιος 2020, 14:36

Νικολακης έγραψε:
Παρ 29 Μάιος 2020, 12:40
Μπράβο Λάμπρο! Πολύ καλή επιλογή. Να την χαίρεστε!!! Φαντάζομαι πως έκαναν μόλις γύρισαν και την είδαν!!!!
σε ευχαριστώ !!!
τρελός χαμός !!!!!!!!!!!!!!!!!!
όλοι μεσα στην τρελή χαρά.... παιδιά και σκύλος
και τα 3 χοροπηδαγανε !!!!!
χαχαχαχαχα
Μακης68 έγραψε:
Παρ 29 Μάιος 2020, 13:48
Μπράβο Λάμπρο!!!! Η καλύτερη επιλογή για μενα. Ένταξη...... Και εγώ Yorkshire αρσενικό έχω οπότε τα λόγια είναι περιττά!!!!!!!!! 12 χρόνια παντού μαζί......Σε διάφορα μέρη στην Ελλάδα, Μόναχο, Γαλλία, Ολλανδία, Μεξικό........
ευχαριστώ Μάκη.
αντε να κανει ολα τα εμβολια να αρχισουμε τις βολτες.....βεβαια ...δεν βρισκω λουρακι και σαμαρακι για το σωμα της.... ολα της ειναι τεραστια !!!
και ευτυχώς πήρα κοριτσάκι...είναι όντως πιο υπάκουη.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GodFather for the post (total 3):
Μακης68 (Παρ 29 Μάιος 2020, 14:48) • Νικολακης (Παρ 29 Μάιος 2020, 14:50) • Τάκης (Παρ 29 Μάιος 2020, 21:18)
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 6
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Νικολακης » Παρ 29 Μάιος 2020, 14:50

Μακης68 έγραψε:
Παρ 29 Μάιος 2020, 13:48
Μπράβο Λάμπρο!!!! Η καλύτερη επιλογή για μενα. Ένταξη...... Και εγώ Yorkshire αρσενικό έχω οπότε τα λόγια είναι περιττά!!!!!!!!! 12 χρόνια παντού μαζί......Σε διάφορα μέρη στην Ελλάδα, Μόναχο, Γαλλία, Ολλανδία, Μεξικό........
Μάκη πόσα κιλά είναι? Και τον βάζεις καμπίνα ή αποσκευές??

Μακης68
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 650 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Μακης68 » Παρ 29 Μάιος 2020, 14:52

:hahaha:
GodFather έγραψε:
Παρ 29 Μάιος 2020, 14:36
Νικολακης έγραψε:
Παρ 29 Μάιος 2020, 12:40
Μπράβο Λάμπρο! Πολύ καλή επιλογή. Να την χαίρεστε!!! Φαντάζομαι πως έκαναν μόλις γύρισαν και την είδαν!!!!
σε ευχαριστώ !!!
τρελός χαμός !!!!!!!!!!!!!!!!!!
όλοι μεσα στην τρελή χαρά.... παιδιά και σκύλος
και τα 3 χοροπηδαγανε !!!!!
χαχαχαχαχα
Μακης68 έγραψε:
Παρ 29 Μάιος 2020, 13:48
Μπράβο Λάμπρο!!!! Η καλύτερη επιλογή για μενα. Ένταξη...... Και εγώ Yorkshire αρσενικό έχω οπότε τα λόγια είναι περιττά!!!!!!!!! 12 χρόνια παντού μαζί......Σε διάφορα μέρη στην Ελλάδα, Μόναχο, Γαλλία, Ολλανδία, Μεξικό........
ευχαριστώ Μάκη.
αντε να κανει ολα τα εμβολια να αρχισουμε τις βολτες.....βεβαια ...δεν βρισκω λουρακι και σαμαρακι για το σωμα της.... ολα της ειναι τεραστια !!!
και ευτυχώς πήρα κοριτσάκι...είναι όντως πιο υπάκουη.
Λάμπρο μου και εγώ όταν το πήρα ήταν 2 μηνων και δεν εβρισκα λουράκι. Έτσι του πήρα λουρί για γάτα!!!!!!! :hahaha: :hahaha:Πολύ καλή επιλογή να πάρεις θηλυκό. Και εγώ το επόμενο θα το παρω θηλυκό
:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 29 Μάιος 2020, 17:23

Νικολακης έγραψε:
Παρ 29 Μάιος 2020, 14:50
Μακης68 έγραψε:
Παρ 29 Μάιος 2020, 13:48
Μπράβο Λάμπρο!!!! Η καλύτερη επιλογή για μενα. Ένταξη...... Και εγώ Yorkshire αρσενικό έχω οπότε τα λόγια είναι περιττά!!!!!!!!! 12 χρόνια παντού μαζί......Σε διάφορα μέρη στην Ελλάδα, Μόναχο, Γαλλία, Ολλανδία, Μεξικό........
Μάκη πόσα κιλά είναι? Και τον βάζεις καμπίνα ή αποσκευές??
Τι αποσκευές να το βάλεις μωρε αυτό ???
Άντε να είναι 1 με 2 κιλά μαζί με το χαρτί, το κόκκαλο και τη συκωταριά (χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα)
Σέ ένα πορτοφόλι χωράει !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Λάμπρος.Τ

Μακης68
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 1578
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 650 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Σκέφτομαι για ένα μικρό σκύλο !!!

Δημοσίευση από Μακης68 » Παρ 29 Μάιος 2020, 18:06

Νικολακης έγραψε:
Παρ 29 Μάιος 2020, 14:50
Μακης68 έγραψε:
Παρ 29 Μάιος 2020, 13:48
Μπράβο Λάμπρο!!!! Η καλύτερη επιλογή για μενα. Ένταξη...... Και εγώ Yorkshire αρσενικό έχω οπότε τα λόγια είναι περιττά!!!!!!!!! 12 χρόνια παντού μαζί......Σε διάφορα μέρη στην Ελλάδα, Μόναχο, Γαλλία, Ολλανδία, Μεξικό........
Μάκη πόσα κιλά είναι? Και τον βάζεις καμπίνα ή αποσκευές??
Εμένα δεν είναι το teacup. Eιναι μεγαλόσωμο στα 3 κιλά!. Εννοείται ότι το παίρνεις στην καμπίνα και το βάζεις στα πόδια σου μέσα στο κλουβάκι του.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Μακης68 για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Παρ 29 Μάιος 2020, 21:19)
:fish4: love is in the air

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα ζώα”