Batta rack

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Elissaios
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ 02 Μαρ 2018, 20:56
Τοποθεσία: Πειραιας
Mood:
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 0

Batta rack

Δημοσίευση από Elissaios » Τετ 19 Απρ 2023, 11:08

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους ανεβάζω αυτό το θέμα οσων αφορά τα ρακ τον μπεττα λοιπόν θα σας πω την ιστορία μου πως ξεκίνησα όπως όλοι ξεκινήσαμε με κάποια γυάλα και ένα χρυσόψαρο η ένα μπεττα μέσα και σίγουρα κάνα apple snail και μετά επεκταθηκαμε σε ενυδρείο κτλπ κτλπ... Μέχρι σήμερα μετά από πολλή καθοδιγησει και βοήθεια από πολλά άτομα του χώρου και πολύ υπομονή του παπού Τάκη εγώ είμαι στην θέση που ασχολουμε με ρακ και μονομάχους το θέμα με το ρακ όμως είναι ότι αν είναι μια παροχη φίλτρου (σαμπ) θα έχουμε θέματα με ολλα τα ψάρια κάτι που το έπαθα και προσπαθώ να το καταπολεμήσω από ανοησία και μόνο επειδή δεν έβαλα τα ψάρια που επερνα από τα πετσοπ της Ελλάδας σε καραντίνα αφού το έζησα και αυτό και σκέφτηκα ότι θα πονέσει η τσέπη μου αν χάσω ψάρια διότι από Ταϊλάνδη πλέον δεν περνώ ένα αλλά πάνω από 10-20-30 κοματια το θέμα είναι το εξής πρέπει να έχω τον νου μου συνέχεια σε πολλά ψάρια π περνώ από έξω και όπως ολοις μας καλό είναι να έχουμε πάντα καραντίνα για ψάρια που περνούμε και τουλάχιστον 1-2 βδομάδες θα σας πω την δικιά μ ρουτίνα ώστε να βοηθεισεις η να πάρω βοήθεια από άτομα που έχουνε και αυτή ρακ ...

Ph 7.4
Gh-0 θαρω λόγο οσμωσης
Kh-0 το ίδιο με πάνω
Όσμωση είναι σε ένα βαρέλι τον 50 λιτρον βαζω 30-35 λίτρα όσμωση και 10-15 λίτρα νερό βρυσης
NH3 -0
No2 -0
No3 -5-10
Με τεστ api
00.1 tds
Και στην αναμίξει 60-80 tds
Αυτό που θέλω να κάνω είναι στα άγρια σε ενυδρείο 40 λιτρον που έχω άγρια να το πάω στα 60-70 και στο ρακ 80-90 tds

Βέβαια παίζουμε με τιμές εδώ και πρέπει να περάσει καπιος καιρός ώστε να στρώσει αυτό από μόνο τπυ όπως και το πεχα.

Τώρα πάω για την φιλτρανσει στο σαμπ έχω γυαλοβανβακα και ελαφρόπετρα και purigen τώρα φυσικά που κάνω θεραπεία τον περισοτερο γυαλοβανβακα τον έχω αφαιρέσει γιατί τόσο ποσότητα που έβαλα φιλτράρει και το φάρμακο και καθότανε στον γυαλοβανβακα και έχω και uv lamp η οποία τρέχει έξτρα με μια έξτρα αντλία εντός του σαμπ στο νερό που έχετε από την επιστροφή .....φωτογραφίες αργότερα..



Απάντηση

Επιστροφή στο “Μονομάχοι - Λαβυρινθόψαρα”