Δίσκοι 650 Lt

Απάντηση
Blut95
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 19:44
Τοποθεσία: Thessaloniki
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Δίσκοι 650 Lt

Δημοσίευση από Blut95 » Τετ 09 Ιαν 2019, 00:27

Χαιρετώ την παρέα !
Είμαι νέος στο φόρουμ
Και είπα να κάνω κι εγώ μια μίνι παρουσίαση και αν
καταφέρω να ανανεώνω τακτικά το ποστ με την εξέλιξη των ψαριών μου.

Το ενυδρείο έχει μήκος 1,80 μέτρα.
Για φίλτρανση τρέχει ένα eheim 2080 και
για την διατήρηση της θερμοκρασίας δουλεύουν 2 300ριδες jager
oι οποίοι είναι ρυθμισμένοι στους 30 βαθμούς.

Η διακόσμηση είναι όσο πιο minimal θα μπορούσε να είναι για τα
δικά μου γούστα μιας και το ενυδρείο είναι στο σαλόνι και δεν θα μπορούσα
να το έχω bare bottom.
Το υπόστρωμα είναι χαλαζιακή άμμος της μικρότερης κοκομετρίας
και καλύπτει το ελάχιστο δυνατό για να μην φαίνονται οι κόντρες στον πάτο του ενυδρείου

Από ψάρια έχω δώδεκα δίσκους 6-8 εκατοστά,
οχτώ corydoras sterbai και ένα ζευγάρι
ancistrus .

Μόλις έκλεισαν ένα μήνα στο ενυδρείο .
Ταίζω πέντε με έξι γεύματα την ημέρα
όλα με ξηρή τροφή και το τελευταίο της ημέρας
με κατεψυγμένη ή freeze dried blackworm.

Αφού καταναλωθεί και το δείπνο (πάντα με κλειστό φίλτρο),
γίνεται η καθημερινή αλλαγή νερού 30-40% του συνολικού όγκου .
Το νερό της αλλαγής το περνάω από φίλτρο 3 σταδίων και σε θερμοκρασία
όσο γίνεται κοντά στους 30, απευθείας από την βρύση χωρίς προσθήκη σκευασμάτων αλλά και χωρίς
"ωρίμανση"

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα



black8189
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ 15 Δεκ 2018, 20:56
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Δίσκοι 650 Lt

Δημοσίευση από black8189 » Τετ 09 Ιαν 2019, 00:56

καλως ηρθες φιλε μ και σ ευχομαι να χαρεις τα δισκακια σ και να τα δεις δισκους βινυλιου :)
ομορφο και μινιμαλ οπως ειπες το στησιμο σ αλλα θα προτιμουσα να υπαρχουν καποια "πυκνα" και σκιερα μερη για να μπορουν να νιωθουν ασφαλεια τα ψαρια οταν χρειαστει
το 30 με 40 % καθημερινα το θεωρω υπερβολη μιας που ουτε παραφορτωμενο το εχεις ουτε ταιζεις με το κιλο (πιστευω 5-6 γευματα απο ελαφρυ χερι)
το νερο που βαζεις απο τη βρυση το εχεις μετρησει ph σκληροτητες κτλ? γιατι τα ψαρια που εχεις μεσα αρεσκονται σε μαλακο κ ελαφρως οξινο νερο
το νερο απαυθειας απο τη βρυση ακομα κ αν περναει απο φιλτρα (εκτος αν εννοεις οσμωση) δεν αποχλωριονεται με αποτελεσμα να σ καταστρεφει τη βιολογια στο φιλτρο αλλα και να κανει κακο στους ζωντανους οργανισμους που φιλοξενεις
καλο θα ηταν η θερμοκρασια του νερου που βαζεις να ειναι σταθερα το πολυ 1-2 βαθμους κατω απο του ενυδρειου πραγμα που σημαινει οτι θα πρεπει να εχεις ενα βαρελι προετοιμασιας για να το αποχλωριωνεις ειτε φυσικα ειτε με σκευασματα του εμποριου και να το φερνεις στη θερμοκρασια που θελεις

πες μας αν θελεις τις ακριβεις διαστασεις του ενυδρειου σ καθως και τις παραμετρους του νερου σ
...φιλικα παντα και χωρις ιχνος ειρωνιας η ταξερολισμου( τα ξερω ολα+ισμος)

Blut95
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 19:44
Τοποθεσία: Thessaloniki
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Δίσκοι 650 Lt

Δημοσίευση από Blut95 » Τετ 09 Ιαν 2019, 01:51

Να σαι καλά φίλε μου black8189.
Δεν είναι η πρώτη φορά που διατηρώ δίσκους.
Την πρώτη φόρα δοκίμασα bare bottom, με περισσότερα ξύλα , με άδειο ενυδρείο , με πέτρες , χωρίς πέτρες , με φυτά κτλ.

Οι δίσκοι αν τους δώσεις κρυψώνα θα είναι μονίμως κρυμμένοι. Ένα από τα θετικά του ενυδρείου με μήκος είναι ότι αν τρομάξουν
έχουν το περιθώριο να τρέξουν χωρίς να κουτουλήσουν στο τζάμι. Αν βέβαια τα ψάρια είναι χαρούμενα και stress free θα είναι διαρκώς κολλημένα
στο μπροστά τζάμι παρακαλώντας για τάισμα :P

Σκληρότητες και ph δεν έχω μετρήσει πρόσφατα γιατί δεν το θεωρώ απαραίτητο. Ίσως κάνω λάθος.
Οι άγριοι δίσκοι σίγουρα δεν θα προσαρμοστούν εύκολα σε 8 ph. οι δίσκοι όμως εκτροφής και ιδίως από κάποιες ευρωπαικές
φάρμες έχουν μεγαλώσει σε τέτοια νερά.

Την προηγούμενη φορά γέμιζα βαρέλι από α/ο ανέβαζα θερμοκρασία στο βαρέλι στους 30, είχα κυκλοφορητή και τα έκανα όλα
προβλεπόμενα.
Όλα αυτά όμως διαβάζοντας θέωρησα ότι μπορώ να τα αποφύγω χωρίς συνέπειες για τα ζωντανά αλλά και τις όποιες συνέπεις για εμένα

Οι καθημερινές αλλαγές ίσως είναι υπερβολή , αλλά θέλω να είμαι τυπικός σε καθημερινές ρουτίνες για να δώσω την ευκαιρία
στα ψαράκια να μεγαλώσουν το περισσότερο δυνατό και να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες ασθενειών.

Η θερμοκρασία του νερού αν πέσει κατά την αλλαγή θα πέσει το μέγιστο 2 βαθμούς που θεωρώ ότι είναι αποδεκτή διαφορά .

Και τέλος όσον αφορά τα φίλτρα σαφώς και γίνεται αποχλωρίωση εκτός κι όσα γράφει ο κατασκευαστής επάνω στο προιόν είναι παραμύθια.
Η μεμβράνη κάνει άλλη δουλειά. Αν περάσει χλώριο στην μεμβράνη έχει καταστραφεί.

Δεν είμαι ούτε έγω ξερόλας. Προσπαθώ για το καλύτερο ακολουθώντας τον πιο εύκολο δρόμο.

Βέβαια το κατά πόσο ο τρόπος που διατηρώ τα ψάρια μου είναι σωστός η όχι θα φανεί στην πορεία.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Δίσκοι 650 Lt

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 09 Ιαν 2019, 09:13

Μου αρέσει πάρα πολύ το ενυδρείο σου !!!
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Δίσκοι 650 Lt

Δημοσίευση από nasos » Τετ 09 Ιαν 2019, 09:24

Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας ! Το μήκος που έχεις θα σε αποζημιωσει !!! Η καλή διατροφή και η καλή ποιότητα νερού θα σε γλυτώσει απο πολλές αναποδιές . Φωτό δεν μπορώ δω !!
Οι 2 βαθμοί κάτω δεν τα ενοχλεί . Εγώ τους είχα 30 το καλοκαίρι και 29 φθινοπωρο 28 χειμώνα , επίσης να ξέρεις οτι όταν μεγαλώσουν και σου γίνουν κάποια ζευγάρια , μόλις κάνεις αλλαγή νερου και πέφτει 1 με 2 βαθμούς η θερμοκτασία , θα σου ζευγαρώνουν !!!!
Καλή συνέχεια φίλε μου και να τα δείς πιατέλες !!!!!!

Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Δίσκοι 650 Lt

Δημοσίευση από nasos » Τετ 09 Ιαν 2019, 09:53

nasos έγραψε:
Τετ 09 Ιαν 2019, 09:24
Φίλε μου καλώς ήρθες στην παρέα μας ! Το μήκος που έχεις θα σε αποζημιωσει !!! Η καλή διατροφή και η καλή ποιότητα νερού θα σε γλυτώσει απο πολλές αναποδιές . Φωτό δεν μπορώ δω !!
Οι 2 βαθμοί κάτω δεν τα ενοχλεί . Εγώ τους είχα 30 το καλοκαίρι και 29 φθινοπωρο 28 χειμώνα , επίσης να ξέρεις οτι όταν μεγαλώσουν και σου γίνουν κάποια ζευγάρια , μόλις κάνεις αλλαγή νερου και πέφτει 1 με 2 βαθμούς η θερμοκτασία , θα σου ζευγαρώνουν !!!!
Καλή συνέχεια φίλε μου και να τα δείς πιατέλες !!!!!!
Φωτο τελικά τις είδα μάλλον κάτι με έκοβε στο pc της δουλειάς.
Όμορφα ψαράκια και πολύ μινιμαλ στήσιμο.

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Δίσκοι 650 Lt

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 09 Ιαν 2019, 11:30

καλώς μας ήρθες στο φορουμ μας, σου εύχομαι καλή διαμονή και τα καλύτερα στο ενυδρείο σου!

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Δίσκοι 650 Lt

Δημοσίευση από Νικολακης » Τετ 09 Ιαν 2019, 13:42

Καλώς ήρθες φίλε μου. Μου αρέσει πολύ η μινιμαλ προσέγγιση σου. Πανέμορφο και να το χαίρεσαι

Panioul
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ 06 Αύγ 2018, 00:25
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 9 times
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Δίσκοι 650 Lt

Δημοσίευση από Panioul » Τετ 09 Ιαν 2019, 20:11

Υπέροχο ενυδρείο! Μου αρέσει πολύ η minimal προσέγγιση. Να σου ζήσουν και πραγματικά να μεγαλώσουν και να θέλουν άλλα τόσα λίτρα!! Τις αλλαγές πώς τις κάνεις; Εννοώ μήπως στρεσάρονται τα ψάρια κατά τη διαδικασία και επειδή είναι και καθημερινά τους δημιουργήσει πρόβλημα; Θεωρώ πως είναι λίγο υπερβολικό η καθημερινή αλλαγή νερού. Την αποχλωρίωση την κάνεις με φίλτρο ενεργού άνθρακα;

Blut95
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 20 Δεκ 2018, 19:44
Τοποθεσία: Thessaloniki
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Δίσκοι 650 Lt

Δημοσίευση από Blut95 » Τετ 09 Ιαν 2019, 22:56

Panioul έγραψε:
Τετ 09 Ιαν 2019, 20:11
Υπέροχο ενυδρείο! Μου αρέσει πολύ η minimal προσέγγιση. Να σου ζήσουν και πραγματικά να μεγαλώσουν και να θέλουν άλλα τόσα λίτρα!! Τις αλλαγές πώς τις κάνεις; Εννοώ μήπως στρεσάρονται τα ψάρια κατά τη διαδικασία και επειδή είναι και καθημερινά τους δημιουργήσει πρόβλημα; Θεωρώ πως είναι λίγο υπερβολικό η καθημερινή αλλαγή νερού. Την αποχλωρίωση την κάνεις με φίλτρο ενεργού άνθρακα;
Εγώ σκέφτομαι μήπως δεν είναι αρκετή η ανανέωση του νερού :P
Οι δίσκοι δυστυχώς θέλουν πεντακάθαρο νερό . Όσο περισσότερο αλλάζεις τόσο καλύτερα.
Μπορούν να είναι υγιή και με λιγότερες αλλαγές φυσικά.
Αλλά ειδικά όσο είναι μωρά η καθημερινή ρουτίνα μάλλον είναι απαραίτητη για να γίνουν στρόγγυλα
και να καταφέρουν κάποια στιγμή να φτάσουν το τελικό μέγεθος.
Σε αυτά φυσικά
καταλυτικό ρόλο παίζουν τα γονίδια.
Τα ψάρια δεν απολαμβάνουν την διαδικασία φαντάζομαι , χαίρονται όμως το κρυστάλλινο νερό :rockout:
Ναι με άνθρακα. Φαντάσου μία α/ο χωρίς την μεμβράνη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίσκοι”