Diamondback terrapin (malaclemys terrapin centrata) turtles

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
targas21
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί 09 Απρ 2019, 17:06
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Έχει βάλει Like: 57 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Diamondback terrapin (malaclemys terrapin centrata) turtles

Δημοσίευση από targas21 » Σάβ 25 Ιαν 2020, 23:57

φώτο φορουμ (25).jpg
Καλησπέρα και από εμένα σε όλη την παρέα αν και καθυστερημένα.
Με κάποιους ίσως γνωριζόμαστε από παλιότερα λόγω της ενασχόλησής μας με το ενυδρείο με πολλούς άλλους σίγουρα όχι, μιας και απείχα τα τελευταία 5 χρόνια.
Έχοντας περάσει από σχεδόν όλα τα στάδια, γλυκού και αλμυρού νερού, δίσκους, reef κλπ(μέχρι και paludarium)...αποφάσισα μετά από μια μεγάλη αποχή να ξανά ασχοληθώ με το χόμπι ξεκινοντας πλέον να φτιάξω κάτι για τα παιδια(ετσι έλεγα στους άλλους :whistle: )
Είπα λοιπόν θα φτιάξω ένα ενυδρείο με χελώνες. Ήθελα όμως οι χελώνες να μην είναι αυτές που κυκλοφορούν και τις βρίσκεις εύκολα στο εμπόριο,αλλα να είναι κάτι ιδιαίτερο. Εχοντας αρχίσει λοιπόν το ψάξιμο σε διάφορα ειδη και διαβάζοντας αρκετά, ταυτόχρονα ξεκίνησα και το στήσιμο του setup.
φώτο φορουμ.jpg
_invalid_ (2).jpg
Ξεκινώντας ήθελα να έχω έτοιμο στρωμένο το το ενυδρείο και παράλληλα να ψάχνω το είδος που θα φιλοξενήσω. Ήθελα να είναι χελώνες οι οποίες θα είναι καλές στο κολύμπι ώστε να μπορώ να έχω το ενυδρείο γεμάτο με νερό και όχι με χαμηλή στάθμη. Όσο έστρωνα λοιπόν το ενυδρείο και ενώ έκανα πολλές αλλαγές στο setup μου γυαλισαν οι Diamond back terrapin. Χελώνες που ήταν αδύνατο να βρεθούν στην Ελλάδα και απότι έμαθα στη συνέχεια και αρκετά ακριβές.
Μετά από πολλές αναζητήσεις σε διάφορα φόρουμ και σελίδες που αφορούσαν μόνο τις συγκεκριμένες χελώνες βρήκα και κάποιους εκτροφείς από την Ολλανδία με τους οποίους ήρθα σε επαφή. Όλα αυτά το Μάρτιο-Απρίλιο του 2019.
Παραλληλα διάβαζα όσα περισσότερα μπορούσα για να μάθω λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο είδος. Πρόκειται για χελώνες που στη φύση που ζουν σε κάποιες πολιτείες της Αμερικής, σε εκβολές ποταμών όπου το νερό είναι υφάλμυρο και ανά διαστήματα ανεβαίνουν πιο ψηλά στο ποτάμι ώστε να πιουν γλυκό νερό.Έχουν πάρει το όνομά τους λόγω των ιδιαιτερων σχεδίων που έχουν στο καβούκι τους.Οι αρσενικες φτάνουν τα 10 cm και οι θηλυκες τα 20cm. Χωρίζονται σε 7 υποείδη ανάλογα με την πολιτεία που ζουν και το κάθε υποείδος έχει διάφορους μορφικους διαχωρισμούς (normal, consertic) οι οποίοι καθορίζουν και την τιμή τους. Ειναι σαρκοφαγες και τρέφονται με ψάρια, σαλιγκάρια, καβούρια, γαρίδες, σκουλήκια και οτιδήποτε άλλο μπορούν να βρουν στην περιοχή τους.
Στην αιχμαλωσία δέχονται πελετς, διάφορες άλλες κατεψυγμένες τροφές του εμπορίου οπως mysis, krill, artemia, bloodworm κλπ και φυσικά οτιδήποτε από αυτά που βρίσκουν στη φύση και μπορεί ο καθε χομπιστας να τους προσφέρει. Επίσης απαιτούν καλά φιλτραρισμενο νερό, θερμοκρασία 24-26 βαθμούς και φυσικά ένα σημείο στο ενυδρείο το οποίο θα εξομοιώνει τις ακτίνες του ήλιου σε ακτίνες uvb και θερμότητα κάτι που είναι απαραίτητο για όλες τις χελώνες.
Πολλοί χομπιστες τις έχουν σε γλυκό νερό χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμα και σε φάση που οι χελώνες είναι για ζευγάρωμα. Σε περιπτώσεις που κάποια χελώνα έχει μια ασθένεια ή ότι δηποτε δεν πάει καλά, ανεβάζουν την αλατοτητα του νερού, κάτι το οποίο τις βοηθάει στην ίαση μιας και με το αλάτι καταπολεμαται πιο εύκολα η οποιαδήποτε ασθένεια από την οποία μπορεί να προσβληθούν. Σε διάφορα γκάλοπ που έχουν γίνει τα ποσοστά σε υφάλμυρο και γλυκό ανάμεσα στους χομπιστες είναι μοιρασμένα, με ένα μικρό ποσοστό να διατηρεί και τα δύο μαζί.Εδω να προσθέσω ότι αν κάποιος τις κρατάει σε υφάλμυρο νερό πρέπει κάθε 10-15 μέρες να τις αφήνει για λίγες ώρες μέσα σε μια δεξαμενή με γλυκό ώστε να πίνουν νερό.
Όλη αυτή την περίοδο που έψαχνα κυριως στα φόρουμ και τις σελίδες έβλεπα διαφορά setup και έπαιρνα ιδέες από χομπιστες, αλλά και εκτροφείς οι οποίοι φυσικά προσφέρουν τις γνώσεις τους απλόχερα. Πολλοί απαυτούς έχουν στα ενυδρεία τους μαζί με τις χελώνες, ψαράκια τα οποία ανήκουν στον ίδιο βιότοπο και καποια από αυτά είναι τα ευρέως στα δικά μας ενυδρεία, γκαπυ και πλατύ τα οποία είναι και αυτά υφάλμυρο νερού αλλά ζουν εύκολα και σε γλυκό.
Ήρθε η ώρα λοιπόν, τον Ιούλιο να καταλήξω σε μια εκτροφεα η οποία είχε κάποια νεογέννητα, μου έστειλε κάποιες φωτογραφίες για να διαλέξω ποιες από τις χελώνες ήθελα.
_invalid_ (3).jpg
Αφού κατέληξα έπρεπε να βρούμε τρόπο να τις παραλάβω. Ο μόνος τρόπος ήταν να τις πάρω από τη Γερμανία σε μια έκθεση για ερπετά που γίνεται 4 φορές το χρόνο. Ευτυχώς γνωρίζω τον ιδιοκτήτη γνωστού μεγάλου καταστήματος ερπετων στην Αθήνα ο οποίος πηγαίνει σε αυτές τις εκθέσεις για δικές του δουλειές και έτσι κανονίσαμε και έφερε και τις χελώνες μου(και κάποιες ακόμα, δική του εισαγωγή). Το Σεπτέμβριο λοιπόν είχαμε τα καλωσορισματα. Δύο χελώνες από την εκτροφεα και άλλη μια από την εισαγωγη του μαγαζιού που προανέφερα.
φώτο φορουμ (7).jpg
φώτο φορουμ (10).jpg
φώτο φορουμ (9).jpg
Κατά τη διάρκεια της αναμονής μια μικρή ομάδα γκαπυ είχε ήδη μπει στο ενυδρείο και επειδή η εκτροφεα μου είχε πει πως η στάθμη θα πρέπει να είναι μέχρι 20cm όσο είναι μικρές οι χελώνες, είχαμε μια μικρή επέμβαση στην υπερχείλιση με μια τρύπα από το φίλο Νινταλ(εγγύηση) :rockout:
φώτο φορουμ (4).jpg
φώτο φορουμ (11).jpg
φώτο φορουμ (18).jpg
Ήρθαν λοιπόν τα "μωρα" και από τότε έχει αρχίσει το πάρτυ. :dance:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος targas21 την Κυρ 26 Ιαν 2020, 00:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην targas21 για αυτή τη δημοσίευση:
Μπάμπης (Κυρ 26 Ιαν 2020, 09:14)



Άβαταρ μέλους
targas21
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί 09 Απρ 2019, 17:06
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Έχει βάλει Like: 57 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από targas21 » Κυρ 26 Ιαν 2020, 00:06

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι αυτή τη στιγμή το νερό είναι γλυκο. Στην πορεία και όταν η στάθμη θα ανέβει ξανά, θα το μετατρέψω σε υφάλμυρο και στα σχέδια είναι το ενυδρείο να επικοινωνεί μέσω του basking Spot με άλλο ένα μικρότερο ενυδρείο με γλυκό νερό.

Μερικές ακόμα φωτογραφίες.
φώτο φορουμ (15).jpg
φώτο φορουμ (14).jpg
φώτο φορουμ (22).jpg
φώτο φορουμ (24).jpg
[attachment=4]φώτο φορουμ
Συνημμένα
φώτο φορουμ (32).jpg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην targas21 για αυτή τη δημοσίευση:
Μπάμπης (Κυρ 26 Ιαν 2020, 09:15)

Άβαταρ μέλους
targas21
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί 09 Απρ 2019, 17:06
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Έχει βάλει Like: 57 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από targas21 » Κυρ 26 Ιαν 2020, 00:19

φώτο φορουμ (23).jpg
φώτο φορουμ (29).jpg
φώτο φορουμ (30).jpg
φώτο φορουμ (31).jpg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην targas21 για αυτή τη δημοσίευση:
Μπάμπης (Κυρ 26 Ιαν 2020, 09:15)

Άβαταρ μέλους
targas21
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί 09 Απρ 2019, 17:06
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Έχει βάλει Like: 57 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από targas21 » Κυρ 26 Ιαν 2020, 00:30

_invalid_ (4).jpg
_invalid_ (5).jpg
_invalid_ (6).jpg
_invalid_ (7).jpg
_invalid_ (8).jpg
_invalid_ (9).jpg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην targas21 για αυτή τη δημοσίευση:
Μπάμπης (Κυρ 26 Ιαν 2020, 09:15)

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από Νικολακης » Κυρ 26 Ιαν 2020, 00:48

Πολύ ωραία η κατασκευή σου. Δεν μιλάμε για τις χελώνες που πραγματικά είναι πανέμορφες σπάνιες με αυτά τα σχέδια! Να τις χαίρεσαι φίλε! Πολύ ωραία όλα!!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νικολακης για αυτή τη δημοσίευση:
targas21 (Κυρ 26 Ιαν 2020, 00:52)

Άβαταρ μέλους
Tomas
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1603
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:26
Τοποθεσία: Νικαια
Έχει βάλει Like: 139 times
Του έχουν βάλει Like: 683 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από Tomas » Κυρ 26 Ιαν 2020, 00:56

Φιλαρακι μ σε παρακκλουθω απ τη πρωτη στιγμη πριν ερθουν οι χελωνες. Απιθανο προτζεκτ μ αρεσει παρα πολυ ισως ειναι το επομενο ειδος π θα δοκιμασω. Εχουν γινει θηρια τα χελωνακια ετσι?
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Tomas για αυτή τη δημοσίευση:
targas21 (Κυρ 26 Ιαν 2020, 01:08)
Thomas oikonomou

Άβαταρ μέλους
SweepingFish
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2018, 09:21
Τοποθεσία: Γλυφάδα
Έχει βάλει Like: 850 times
Του έχουν βάλει Like: 505 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από SweepingFish » Κυρ 26 Ιαν 2020, 00:59

Πανέμορφο το έχεις κάνει! Φανταστικά ζωντανά οι χελώνες, να το χαίρεσαι!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην SweepingFish για αυτή τη δημοσίευση:
targas21 (Κυρ 26 Ιαν 2020, 01:08)

Άβαταρ μέλους
targas21
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί 09 Απρ 2019, 17:06
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Έχει βάλει Like: 57 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από targas21 » Κυρ 26 Ιαν 2020, 01:08

Tomas έγραψε:
Κυρ 26 Ιαν 2020, 00:56
Φιλαρακι μ σε παρακκλουθω απ τη πρωτη στιγμη πριν ερθουν οι χελωνες. Απιθανο προτζεκτ μ αρεσει παρα πολυ ισως ειναι το επομενο ειδος π θα δοκιμασω. Εχουν γινει θηρια τα χελωνακια ετσι?
Η αλήθεια είναι ότι όσο τις ταΐζεις μεγαλώνουν, χωρίς υπερβολή.Μεχρι που μπορεί να γίνει ελεγχόμενο το πότε θα φτάσουν σε τελικό μέγεθος.Η μία από τις 3 έχει γίνει πολύ μεγαλύτερη από τις άλλες μιας και τρώει σε χρόνο dt. Αυτή είναι όντως θηρίο. Οι απόψεις φυσικά όσον αφορά τη συχνότητα του ταΐσματος διαφέρουν ακόμα και ανάμεσα στους εκτροφείς.Υπαρχουν κάποιοι που ταΐζουν κάθε μέρα (μιλάμε για αυτή την ηλικία) και υπάρχουν άλλοι μέρα παρά μέρα και άλλοι ακόμα πιο αραιά. Μετά τα 2 έτη της χελώνας υπάρχουν κάποιοι που ταΐζουν ακομα και μια φορά την εβδομάδα. Εγώ αυτή τη στιγμή ταΐζω 6 στις 7.

Ευχαριστω για τα καλά σας σχόλια. Η ανταμοιβή μου! :D

Άβαταρ μέλους
Gmarbel
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Δευ 13 Αύγ 2018, 15:29
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έχει βάλει Like: 168 times
Του έχουν βάλει Like: 201 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από Gmarbel » Κυρ 26 Ιαν 2020, 08:52

να τις χαιρεσαι! είναι πανέμορφες
ωραία παρουσίαση
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Gmarbel για αυτή τη δημοσίευση:
targas21 (Κυρ 26 Ιαν 2020, 10:58)
Γιώργος :drinkingbuddies:

Μπάμπης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1682
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 10:41
Τοποθεσία: Μυτιληνη
Έχει βάλει Like: 593 times
Του έχουν βάλει Like: 316 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από Μπάμπης » Κυρ 26 Ιαν 2020, 09:16

Πανέμορφες οι χελώνες αλλά φυσικά και η κατασκευή σου.

Να τις χαίρεσαι
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Μπάμπης για αυτή τη δημοσίευση:
targas21 (Κυρ 26 Ιαν 2020, 10:57)

Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από tsoui » Κυρ 26 Ιαν 2020, 12:08

Απλά υπέροχες!!
Είχα πάθει πλάκα όταν είχα δει την φώτο!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην tsoui για αυτή τη δημοσίευση:
targas21 (Κυρ 26 Ιαν 2020, 12:38)

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από Revolution1925 » Κυρ 26 Ιαν 2020, 12:28

Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον πρότζεκτ!
Πολύ ωραίες οι χελώνες!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Revolution1925 για αυτή τη δημοσίευση:
targas21 (Κυρ 26 Ιαν 2020, 12:38)

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από Νικολακης » Κυρ 26 Ιαν 2020, 12:42

@targas21 να σου κάνω μια χαζή ερώτηση φίλε μου μιας και είμαι παντελώς άσχετος από χελώνες! Υπάρχουν κάποια είδη που μένουν μικρές? Δλδ να μην φτάνουν σε αυτά τα τεράστια μεγέθη που βλέπω?

Άβαταρ μέλους
targas21
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί 09 Απρ 2019, 17:06
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Έχει βάλει Like: 57 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από targas21 » Κυρ 26 Ιαν 2020, 13:30

Είχα κιεγω την ίδια απορία με εσένα. Αλλά αφού είχα πάρει τις χελώνες. (τρελά όνειρα για turtle room)
Γενικα οι υδροβιες χελώνες γίνονται πολύ μεγάλες. Ειδικά αυτες που κυκλοφορούν κατά κόρον στην Ελλάδα φτάνουν τα 40+ εκατοστά. Στη ερώτηση σου τώρα. Τα 10-13 εκατοστά που φτάνει η αρσενική Diamond back θεωρείται αρκετά μικρή. Αν ομως πέσεις σε θηλυκή...πας στους 20.
Ενα πολύ όμορφο είδος που φτάνει το πολύ στα 10-13 εκατοστά επίσης είναι η sternotherus carinatus ή αλλιώς rezorback Musk και η οποία μάλιστα είχε ερθει πρόσφατα εισαγωγή στην Ελλάδα και τη ζαχαρωνα.Ειναι επίσης καλοί κολυμβητές και ενδιαφέρον είδος. Πιο μικρά είδη που να συντηρούνται σε ενυδρεία δεν υπάρχουν ή τουλάχιστον δεν έχω βρει εγώ κάποιο.;)

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από Νικολακης » Κυρ 26 Ιαν 2020, 14:12

targas21 έγραψε:
Κυρ 26 Ιαν 2020, 13:30
Είχα κιεγω την ίδια απορία με εσένα. Αλλά αφού είχα πάρει τις χελώνες. (τρελά όνειρα για turtle room)
Γενικα οι υδροβιες χελώνες γίνονται πολύ μεγάλες. Ειδικά αυτες που κυκλοφορούν κατά κόρον στην Ελλάδα φτάνουν τα 40+ εκατοστά. Στη ερώτηση σου τώρα. Τα 10-13 εκατοστά που φτάνει η αρσενική Diamond back θεωρείται αρκετά μικρή. Αν ομως πέσεις σε θηλυκή...πας στους 20.
Ενα πολύ όμορφο είδος που φτάνει το πολύ στα 10-13 εκατοστά επίσης είναι η sternotherus carinatus ή αλλιώς rezorback Musk και η οποία μάλιστα είχε ερθει πρόσφατα εισαγωγή στην Ελλάδα και τη ζαχαρωνα.Ειναι επίσης καλοί κολυμβητές και ενδιαφέρον είδος. Πιο μικρά είδη που να συντηρούνται σε ενυδρεία δεν υπάρχουν ή τουλάχιστον δεν έχω βρει εγώ κάποιο.;)
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες σου. Για τις δικές σου σε τελικό στάδιο ανάπτυξης σε καλύπτει το ενυδρείο σου? Πόσα λίτρα είναι? Γιατί τις ψιλοζαχαρωνα και εγώ κάποια στιγμή

Άβαταρ μέλους
targas21
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί 09 Απρ 2019, 17:06
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Έχει βάλει Like: 57 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από targas21 » Κυρ 26 Ιαν 2020, 15:19

Ναι ξέχασα να αναφέρω τις διαστασεις του ενυδρείου.Είναι 130x50x65 και φιλτράρεται με sump 80x40x50.
Θεωρητικα με καλύπτει για τις χελώνες που έχω αλλά εμένα δε με ικανοποιεί. Για το μέλλον κάνω διάφορες σκέψεις, όπως μια μικρή εσωτερική λιμνούλα, μιας και ο χώρος που το έχω εξυπηρετεί για μεγάλες κατασκευές. Αυτά στο μέλλον όμως..
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην targas21 για αυτή τη δημοσίευση:
Νικολακης (Κυρ 26 Ιαν 2020, 15:47)

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από Karlos » Κυρ 26 Ιαν 2020, 19:25

καλησπερα Μανο. πολυ ωραια παρουσιαση και καταπληκτικα ζωντανα. Μου αρεσει το σκεπτικο σου να εχουν αρκετο νερο αλλα και γκαπυ μαζι! εκανες ενα πανεμορφο βιοτοπο! Σε ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας.
Keep Reefing! :fish4:

Άβαταρ μέλους
targas21
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί 09 Απρ 2019, 17:06
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Έχει βάλει Like: 57 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από targas21 » Κυρ 26 Ιαν 2020, 20:25

Ευχαριστώ φίλε μου, νάσαι καλά. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα δεν το χαίρομαι όσο θα ήθελα μιας και η στάθμη τώρα είναι χαμηλή και το ενυδρείο φαίνεται άδειο αλλά δε γίνεται αλλιως,είναι μικρες ακόμα. Δεν αργεί όμως η στιγμή που θα κλείσει η τρύπα της υπερχείλισης, και εκει θα έχουμε κι άλλες ομορφιές 😉

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 27 Ιαν 2020, 10:42

Πανέμορφο project Μανο μου και πολύ μελετημένο, να τα χαιρεσαι και να τα καμαρώνεις!

Ποσο στοίχισαν συνολικά να τα φέρεις απ έξω, περίμενες θυμάμαι αρκετο καιρό, αλλα άξιζε η αναμονή!

Να κανονίσουμε να έρθουμε για καφεδάκι οταν ανοίξει ο καιρός!

Άβαταρ μέλους
targas21
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί 09 Απρ 2019, 17:06
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Έχει βάλει Like: 57 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από targas21 » Δευ 27 Ιαν 2020, 12:36

Ευχαριστώ φίλε... Νασαι καλά.
Το κόστος αφορούσε μόνο την τιμή της κάθε χελώνας από την εκτροφεα(κοντά στα 200). Για τη μεταφορά δεν πλήρωσα κάτι γιατί την έκανε το reptilia nostra μαζί με τη δική του εισαγωγή μιας και έφερε αρκετά ζώα. Για να καταλάβετε τη διαφορά, σε άλλο ελληνικό μαγαζί αυτή τη στιγμή πωλούνται 500-700 ευρώ η μία.
Νίκος έγραψε:
Δευ 27 Ιαν 2020, 10:42

Να κανονίσουμε να έρθουμε για καφεδάκι οταν ανοίξει ο καιρός!
Σας περιμένω φίλε οπότε θέλετε.α μου δώσετε και ιδέες! Όλα τα απογεύματα είμαι κάτω. 😉

Άβαταρ μέλους
Rayden
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 05:51
Τοποθεσία: Πειραιας
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 515 times

Re: Diamondback terrapin turtles

Δημοσίευση από Rayden » Δευ 27 Ιαν 2020, 12:56

Παρα πολυ ωραια παρουσιαση και φοβερα ζωντανα. Να τα χαιρεσαι και να μας κρατας ενημερους με φωτο για την αναπτυξη τους.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Rayden για αυτή τη δημοσίευση:
targas21 (Δευ 27 Ιαν 2020, 13:10)

Άβαταρ μέλους
targas21
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί 09 Απρ 2019, 17:06
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Έχει βάλει Like: 57 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Diamondback terrapin (malaclemys terrapin centrata) turtles

Δημοσίευση από targas21 » Σάβ 08 Φεβ 2020, 18:19

Σημερινές αλλαγές ανανεώσεις...
Ελεγα να φυτέψω όταν θα ανεβάσω τη στάθμη αλλά δεν κρατήθηκα. Επέλεξα κάποια φυτά που ενδέχεται να αντέξουν και σε υφαλμυρες καταστάσεις... Σήμερα επίσης θα αρχίσει να ανεβαίνει και η αλατοτητα(1002-1003 προς το παρόν) με τελικό στόχο το 1008-1010.
φώτο φορουμ (1).jpg
φώτο φορουμ.jpg
φώτο φορουμ (3).jpg
φώτο φορουμ (4).jpg
φώτο φορουμ (2).jpg
φώτο φορουμ (5).jpg
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην targas21 για αυτή τη δημοσίευση:
tsoui (Παρ 21 Φεβ 2020, 16:59)

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Diamondback terrapin (malaclemys terrapin centrata) turtles

Δημοσίευση από Νικολακης » Σάβ 08 Φεβ 2020, 19:14

Πολύ όμορφο! Μόλις ανεβάσεις και την στάθμη θα δείξουν πιο ωραία και τα φυτά μέσα στο νερό! Μια απορία που έχω είναι Δεν τα τρώνε οι χελώνες τα Φυτά?

Άβαταρ μέλους
targas21
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί 09 Απρ 2019, 17:06
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Έχει βάλει Like: 57 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Diamondback terrapin (malaclemys terrapin centrata) turtles

Δημοσίευση από targas21 » Σάβ 08 Φεβ 2020, 19:40

Νικολακης έγραψε:
Σάβ 08 Φεβ 2020, 19:14
Πολύ όμορφο! Μόλις ανεβάσεις και την στάθμη θα δείξουν πιο ωραία και τα φυτά μέσα στο νερό! Μια απορία που έχω είναι Δεν τα τρώνε οι χελώνες τα Φυτά?

Οι συγκεκριμένες είναι αποκλειστικά σαρκοφαγες. Από περιέργεια κάποια στιγμή και πάνω στην πείνα ίσως να τσιμπολογησουν. Ας ελπίσουμε πως όχι. Μέχρι στιγμής, απλά βολτάρουν ανάμεσα ρτους. Βέβαια δεν ξέρω τι τύχης. Θα έχουν όταν μεγαλώσουν αρκετά και τα γδέρνουν με τα νύχια τους. Θα δείξει!!! Πάντως δεν είναι στο διαιτολόγιό τους τα φυτά. ;)
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην targas21 για αυτή τη δημοσίευση:
Νικολακης (Σάβ 08 Φεβ 2020, 20:04)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Diamondback terrapin (malaclemys terrapin centrata) turtles

Δημοσίευση από Νίκος » Σάβ 08 Φεβ 2020, 23:03

Ωραία διαμορφώνεται, ανεβάζεις την στιγμή όσο αναπτύσονται;

Άβαταρ μέλους
targas21
Posts in topic: 12
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί 09 Απρ 2019, 17:06
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Έχει βάλει Like: 57 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Diamondback terrapin (malaclemys terrapin centrata) turtles

Δημοσίευση από targas21 » Κυρ 09 Φεβ 2020, 01:25

Νίκος έγραψε:
Σάβ 08 Φεβ 2020, 23:03
Ωραία διαμορφώνεται, ανεβάζεις την στιγμή όσο αναπτύσονται;
Τη στάθμη εννοείς. Θα την ανεβάσω μια και καλή αλλά είναι ακόμα νωρίς. Όταν τις πήρα μου είπε η εκτροφεας να είναι σε βάθος το πολύ 20cm. Κάποιοι λένε ότι το βάθος πρέπει να είναι το διπλάσιο του μεγέθους τους. Δεν το πολύ συμμερίζομαι γιατί θεωρούνται καλοί κολυμβητές και στη φύση εννοείται πως ζουν και στα πιο βαθιά από 40-50 πόντους. Υπολογίζω μετά το Πάσχα να κλείσω την τρύπα από την υπερχείλιση και να πάω κατευθείαν ψηλά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα ζώα”