Παιδιά λίγο βοήθεια

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Απάντηση
Ιορδανης
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τρί 19 Ιουν 2018, 13:48
Τοποθεσία: Κατερινη
Έχει βάλει Like: 41 times
Του έχουν βάλει Like: 33 times

Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από Ιορδανης » Τετ 12 Ιουν 2019, 20:38

Πήγα σήμερα παραλία για λίγο και έπιασα κάτι θέλω λίγο να μου πείτε αν μπορώ να τα βάλω στο ενυδρείο
https://ibb.co/bsL3ZZY
https://ibb.co/6459yJr
https://ibb.co/CVsDn4w
https://ibb.co/JCCMmpW
https://ibb.co/qJC3L6F
https://ibb.co/qC0r3kh



Άβαταρ μέλους
niknik
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: Παρ 26 Οκτ 2018, 07:48
Τοποθεσία: Αθηνα
Έχει βάλει Like: 222 times
Του έχουν βάλει Like: 196 times

Re: Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από niknik » Τετ 12 Ιουν 2019, 21:02

Ένα θα σου πω πολύ όμορφα ό,τι έπιασες αλλά στο φυσικό τους περιβάλλον. Σε περιβάλλον με ποιοι κρύο νερό και άλλη αλατότητα. Θεωρώ πως θα ψωφησουν όλα σε 2 με 4 μέρες το πολύ. Οι λόγοι πείνα, στρες, θερμοκρασία, κλπ. Για μένα αφησετα στην θάλασσα, ειδικά τον ιπποκαμπο.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην niknik για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Πέμ 13 Ιουν 2019, 10:50)
:jaws: :fish2: :fishblue: :fishgreen: :jaws:

Ιορδανης
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τρί 19 Ιουν 2018, 13:48
Τοποθεσία: Κατερινη
Έχει βάλει Like: 41 times
Του έχουν βάλει Like: 33 times

Re: Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από Ιορδανης » Τετ 12 Ιουν 2019, 22:29

Ε αφού δεν κάνει θα τα πάω αύριο το πρωί όλα πίσω στην θάλασσα αλλά τις άλγες τις κρατάω
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Ιορδανης για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Πέμ 13 Ιουν 2019, 10:50)

AGAPI
Posts in topic: 1
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από AGAPI » Τετ 12 Ιουν 2019, 23:08

Ιορδάνη μου θεωρώ ότι πρώτα θα πρέπει να έχουμε έτοιμο το περιβάλλον κ μετά να βάλουμε μέσα τους ζωντανούς οργανισμούς!
Κ σου το λέω εγώ, που έχω εξαντλήσει την υπομονή μου με το να περιμένω, ώστε να είναι όλα έτοιμα για να βάλω οργανισμούς στο δεύτερο ενυδρείο μου!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην AGAPI για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Πέμ 13 Ιουν 2019, 10:50)

Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από tsoui » Τετ 12 Ιουν 2019, 23:24

Ποιο πολύ για pipefish μου κάνει αλλά βρε θηρίο Ιορδάνη έπιασες και σουπιές.... :mrgreen:

Ιορδανης
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τρί 19 Ιουν 2018, 13:48
Τοποθεσία: Κατερινη
Έχει βάλει Like: 41 times
Του έχουν βάλει Like: 33 times

Re: Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από Ιορδανης » Πέμ 13 Ιουν 2019, 07:26

Δεν έπιασα σουπιές βρικα αυγά από σουπιές και έτσι όπως ερχόμουν βγήκαν από τα αυγά τους χαχαχαχαχαχα αλλά πάω να τα αφήσω όλα πάλι στην θάλασσα τα μικρά αλλά μια θα κρατήσω στην καραντίνα :cool: γιατί επιβάλλεται να έχω σουπιά :mrgreen:
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Ιορδανης για αυτή τη δημοσίευση:
tsoui (Πέμ 13 Ιουν 2019, 18:06)

Ιορδανης
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τρί 19 Ιουν 2018, 13:48
Τοποθεσία: Κατερινη
Έχει βάλει Like: 41 times
Του έχουν βάλει Like: 33 times

Re: Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από Ιορδανης » Πέμ 13 Ιουν 2019, 07:30

@Voas
Admin θέλεις να σου στείλω το pipfisch να το βάλεις στο ενυδρείο με τους ιποκαμπους ξέρω ότι πάνε μαζί αυτά ένα μικρό δωράκι

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 13 Ιουν 2019, 10:53

AGAPI έγραψε:
Τετ 12 Ιουν 2019, 23:08
Ιορδάνη μου θεωρώ ότι πρώτα θα πρέπει να έχουμε έτοιμο το περιβάλλον κ μετά να βάλουμε μέσα τους ζωντανούς οργανισμούς!
Κ σου το λέω εγώ, που έχω εξαντλήσει την υπομονή μου με το να περιμένω, ώστε να είναι όλα έτοιμα για να βάλω οργανισμούς στο δεύτερο ενυδρείο μου!
και καλά κάνεις Αγάπη, όλη η οικογένεια Syngnathidae είναι αρκετά ευαίσθητη με πολύ χαμηλό προσδόκιμο ζωής σε αιχμαλωσία, πόσο μάλλον αν ο βιότοπος που θα φιλοξενηθούν δεν είναι ακόμα έτοιμος!

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 13 Ιουν 2019, 10:54

Ιορδανης έγραψε:
Πέμ 13 Ιουν 2019, 07:26
Δεν έπιασα σουπιές βρικα αυγά από σουπιές και έτσι όπως ερχόμουν βγήκαν από τα αυγά τους χαχαχαχαχαχα αλλά πάω να τα αφήσω όλα πάλι στην θάλασσα τα μικρά αλλά μια θα κρατήσω στην καραντίνα :cool: γιατί επιβάλλεται να έχω σουπιά :mrgreen:
χαχαχαχαχαχαχαχαχα.............μεγάλος κιλερ η σουπιά!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
tsoui (Πέμ 13 Ιουν 2019, 18:05)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 13 Ιουν 2019, 10:56

Ιορδανης έγραψε:
Πέμ 13 Ιουν 2019, 07:30
@Voas
Admin θέλεις να σου στείλω το pipfisch να το βάλεις στο ενυδρείο με τους ιποκαμπους ξέρω ότι πάνε μαζί αυτά ένα μικρό δωράκι
αν δεν σου κάνει κόπος ή όποτε μπορείς στείλε κανένα pipe να το δούμε!

Michalis
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ 23 Δεκ 2018, 19:15
Τοποθεσία: Γαλατσι
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 5 times

Re: Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από Michalis » Παρ 14 Ιουν 2019, 16:44

Τον ιππόκαμπο βάλτον πίσω please είναι είδος υπό εξαφανισει και θεωρείτε προστατευόμενο είδος ο μεσογειακός.

Ιορδανης
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Τρί 19 Ιουν 2018, 13:48
Τοποθεσία: Κατερινη
Έχει βάλει Like: 41 times
Του έχουν βάλει Like: 33 times

Re: Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από Ιορδανης » Παρ 14 Ιουν 2019, 16:50

Δεν είναι ιππόκαμπος είναι pipefisch

acanthurus
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ 13 Μάιος 2019, 21:32
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Έχει βάλει Like: 10 times
Του έχουν βάλει Like: 10 times

Re: Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από acanthurus » Παρ 14 Ιουν 2019, 21:07

Τα υπεροχα αυτα ζωντανα που ανηκουν ολα στην ιδια μεγαλη οικογενεια με τους ιπποκαμπους,τις φιστουλαριες κτλ.

Το ευκολο ειναι να πετυχεις τον αντιστοιχο βιοτοπο με τις καταλληλες παραμετρους νερου, στρωνοντας ενα συστημα μεσα σε λιγους μηνες.

Το δυσκολο και απαιτητικο ειναι η διατροφη.Απο την μια πλευρα τα πλασματα αυτα εχουν ενα εντελως πρωτογονο πεπτικο συστημα που αδυνατει ακομη και να σκοτωσει την τροφη,ποσο μαλλον να την πεψει αφου πραγματικα εχει παρατηρηθει ιπποκαμποι που τρωνε αρτεμιες να αφοδευουν ολοζωντανες αρτεμιες οι οποιες συνεχιζουν να ζουν κανονικοτατα!!!!!Κι απο την αλλη πλευρα πραγματικα πρεπει να διατρεφονται συνεχως καθως δεν αποθηκευουν καθολου ενεργεια,μα καθολου ομως.Οποτε πρεπει να ταιζεις συνεχομενα η τουλαχιστον πολλες φορες την μερα........ξεχνα διακοπες ακομα και τριημερα!Εκτος κι αν φτιαξεις αυτοματη ταιστρα-ψυγειο?????

Το ακομη πιο δυσκολο ειναι η φυση της τροφης τους.Κανονικα πρεπει να τρωνε ζωντανα κωπηποδα που ειναι πολυ δυσκολο να καλλιεργησεις(μην τα μπερδευεις με τα αμφιποδα τα τρωνε κι αυτα αλλα δεν εχουν ιδια διατροφικη αξια).Οποτε θελεις καθαρες καλλιεργειες κωπηποδων απαλλαγμενες απο παθογονους μικροοργανισμους.Αν θυμαμαι καλα οι ιπποκαμποι τρωνε περιπου 3000 θηραματα την ημερα.
Ωστοσο θα μπορουσες να ταιζεις κατεψυγμενη μυσιδα αλλα αλλα αλλα......................υπαρχουν προβληματα με τις κατεψυγμενες που δεν θελω να γραφω κατεβατα.Ποσο βαθια θα ειναι η καταψυξη?Τι προτιμας λιπαρα η πρωτεινες γιατι με την καταψυξη αναλογα το βαθος της δεν πανε και τα δυο μαζι.Θελεις φρεσκοβαθια κατεψυγμενες θα ελεγα εγω......του τριμηνου στους -40C.Αφου τα μαθεις τα ζωντανα να δεχονται κατεψυγμενη.Γι αυτους συν καποιους ακομα λογους δεν ασχοληθηκα ποτε,το εψαξα πολυ,ειδα τι κανουν οι εκτροφεις κι ειπα δεν ειναι για μενα.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην acanthurus for the post (total 2):
Νίκος (Κυρ 16 Ιουν 2019, 10:05) • Gmarbel (Κυρ 16 Ιουν 2019, 10:15)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 16 Ιουν 2019, 10:09

acanthurus έγραψε:
Παρ 14 Ιουν 2019, 21:07
Τα υπεροχα αυτα ζωντανα που ανηκουν ολα στην ιδια μεγαλη οικογενεια με τους ιπποκαμπους,τις φιστουλαριες κτλ.

Το ευκολο ειναι να πετυχεις τον αντιστοιχο βιοτοπο με τις καταλληλες παραμετρους νερου, στρωνοντας ενα συστημα μεσα σε λιγους μηνες.

Το δυσκολο και απαιτητικο ειναι η διατροφη.Απο την μια πλευρα τα πλασματα αυτα εχουν ενα εντελως πρωτογονο πεπτικο συστημα που αδυνατει ακομη και να σκοτωσει την τροφη,ποσο μαλλον να την πεψει αφου πραγματικα εχει παρατηρηθει ιπποκαμποι που τρωνε αρτεμιες να αφοδευουν ολοζωντανες αρτεμιες οι οποιες συνεχιζουν να ζουν κανονικοτατα!!!!!Κι απο την αλλη πλευρα πραγματικα πρεπει να διατρεφονται συνεχως καθως δεν αποθηκευουν καθολου ενεργεια,μα καθολου ομως.Οποτε πρεπει να ταιζεις συνεχομενα η τουλαχιστον πολλες φορες την μερα........ξεχνα διακοπες ακομα και τριημερα!Εκτος κι αν φτιαξεις αυτοματη ταιστρα-ψυγειο?????

Το ακομη πιο δυσκολο ειναι η φυση της τροφης τους.Κανονικα πρεπει να τρωνε ζωντανα κωπηποδα που ειναι πολυ δυσκολο να καλλιεργησεις(μην τα μπερδευεις με τα αμφιποδα τα τρωνε κι αυτα αλλα δεν εχουν ιδια διατροφικη αξια).Οποτε θελεις καθαρες καλλιεργειες κωπηποδων απαλλαγμενες απο παθογονους μικροοργανισμους.Αν θυμαμαι καλα οι ιπποκαμποι τρωνε περιπου 3000 θηραματα την ημερα.
Ωστοσο θα μπορουσες να ταιζεις κατεψυγμενη μυσιδα αλλα αλλα αλλα......................υπαρχουν προβληματα με τις κατεψυγμενες που δεν θελω να γραφω κατεβατα.Ποσο βαθια θα ειναι η καταψυξη?Τι προτιμας λιπαρα η πρωτεινες γιατι με την καταψυξη αναλογα το βαθος της δεν πανε και τα δυο μαζι.Θελεις φρεσκοβαθια κατεψυγμενες θα ελεγα εγω......του τριμηνου στους -40C.Αφου τα μαθεις τα ζωντανα να δεχονται κατεψυγμενη.Γι αυτους συν καποιους ακομα λογους δεν ασχοληθηκα ποτε,το εψαξα πολυ,ειδα τι κανουν οι εκτροφεις κι ειπα δεν ειναι για μενα.
πολύ σωστή τοποθέτηση και πολλές χρήσιμες πληροφορίες μαζεμένες, πολλα μπραβο σου! :bravo:

Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Παιδιά λίγο βοήθεια

Δημοσίευση από tsoui » Κυρ 16 Ιουν 2019, 10:51

Ιορδάνη με έβαλες σε τρύπακι και χθες έψαχνα αυγά από σουπιές..... Βρηκα :mrgreen:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”