Θα σας πως το παράπονο μου

Συζητήσεις πέραν των ενυδρειακών θεμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Θα σας πως το παράπονο μου

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 10 Ιουν 2019, 14:10

Θα σας πω το παράπονο μου.

Τη προηγούμενη εβδομάδα είχα βάλει μια αγγελία για ανούμπιες και java fern.

Η αλήθεια είναι πως πολλά παιδιά έδειξαν ενδιαφέρον.

Είχα μάλιστα και μια πρόταση να τα πάρει όλα ένα μέλος.

Δεν απάντησα γιατί ήταν επαρχία και το να πάω στο ταχυδρομείο για αποστολή θα πρέπει να περιμένω μια ώρα στην ουρά , αλλά σκέφτηκα πως είναι πολύ καλύτερα να πάρουν πολλοί από λίγα φυτά παρά να τα πάρει όλα ένας.

Δεν είναι ο στόχος μου και ο σκοπός μου το εμπόριο , γιατί αν ήταν θα τα έστελνα σε αυτόν όλα και θα ξεμπέρδευα μια και καλή.

Έτσι επέλεξα να τα πάρουν από λίγα όσα παιδιά μπορούν να έρθουν από το σπίτι μου.

Ξέρω πως τα παιδιά από επαρχία δεν αντιμετωπίζονται με τον ίδιον τρόπο με αυτά που είναι κοντά , αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει και αλλιώς.

Έτσι λοιπόν μέλη που είναι σχετικά κοντά μου ζήτησαν να έρθουν να τα πάρουν.

Κάποιος "κύριος" μου ζήτησε να τα κρατήσω , και τα κράτησα , και κάθε μέρα έλεγε πως θα έρθει αλλά πήγαινε στη δουλειά κλπ κλπ.

Συμφωνήσαμε να έρθει το Σάββατο να τα πάρει ,

Έτσι φτάσαμε στο Σάββατο , του έστειλα μήνυμα , και όσο πήρατε απάντηση εσείς , πήρα και εγώ.

Θα μου πει κάποιος τώρα , μήπως είσαι υπερβολικός ; Μπορεί κάτι να του έτυχε , και άντε του έτυχε το Σάββατο , τη Κυριακή ; σήμερα που είναι Δευτέρα ;

Δεν το νομίζω παιδιά , κάποιος που είναι υπεύθυνος θα έστελνε ένα μήνυμα , ενώ τώρα με έκανε να κρατήσω τα φυτά τόσες ημέρες , θα σκέφτηκε πως μετά από τόσες ημέρες τα φυτά δεν θα είναι στα καλύτερα τους , ε ας πάνε στο καλό , ε και τι έγινε ;

Τα φυτά εντωμεταξύ μέσα σε ένα κουβά με νερό και ο καιρός αρκετά ζεστός. 9 ημέρες μέσα στον κουβά , άρχισαν να δείχνουν σημάδια καταπόνησης , λίγο ακόμα και θα άρχιζαν να χαλάνε.

Τελικά με ρώτησε κάποιο άλλο μέλος αν τα έχω ακόμα και ήρθε και τα πήρε.

Επίσης είχα βάλει και μια άλλη αγγελία πως χαρίζω μια μεγάλη ποσότητα sagittaria subulata, έδειξαν ενδιαφέρον 2-3 άτομα , τους είπα να έρθουν να τα πάρουν αλλά ούτε αυτοί φάνηκαν , τα φόρτωσα τελικά στον τελευταίο που ήρθε για την ανούμπια και τα java fern.

Είχα υποσχεθεί να μη ξανακρατήσω φυτά για κανέναν , όποιος προλάβει να έρθει θα πάρει , γιατί έχει ξανασυμβεί αυτό , αλλά τελικά δεν το έκανα , γιατί πίστεψα πως όταν ο άλλος υπόσχεται κάτι θα το τηρήσει.

Τελικά για ακόμα μια φορά κάποιοι με απογοήτευσαν.

Αν την επόμενη φορά ζητάω να μου καταθέτουν πρώτα τα λεφτά στο λογαριασμό μου για να τους κρατήσω τα φυτά θα είμαι κακός ; Και δεν είναι ότι εγώ θα πάρω τα λεφτά που ζήτησα ,πραγματικά χέστηκα για τα 3 ή 5 ή 10 Ευρω , δεν μου λείπουν τόσα , αλλά επειδή θα τα έχουν πληρώσει θα ασχοληθούν να έρθουν να τα πάρουν και δεν θα πάνε χαμένα γιατί θα μπορούσε να τα είχε πάρει κάποιος άλλος.

Και όσο για τα "τσαμπέ" , θα τραβάω βίντεο που θα τα δίνω σαλάτα στα χρυσόψαρα μου ή θα τα τεμαχίζω να τα κάνω compost για τις γλάστρες μου.

Το θεωρώ κρίμα όμως να κάνουν παράπονα πως δεν βρίσκουν φυτά ή είναι ακριβά στο εμπόριο , και υπάρχουν τόσοι χομπίστες που χαρίζουν ή δίνουν σε πραγματικά πολύ χαμηλές τιμές αλλά δεν βλέπω να ενδιαφέρονται , μήπως θέλουν και να τους τα φυτέψουμε ;

Κάποια στιγμή μάλιστα είχα ακούσει να λένε πως δίνω μόνο σε φίλους , ναι έχω δώσει σε φίλους , κάποιους τους έχω πνίξει στα φυτά , και γιατί να μη το κάνω ; να πάνε χαμένα ; γιατί σε αυτούς που δεν γνωρίζω προσωπικά ή εμφανίζονται σαν κομήτες στα φορουμ που συμμετέχω ή στις ομάδες του ΦΒ , υπόσχονται , και μετά εξαφανίζονται, και τα φυτά πάνε στον κάλαθο των αχρήστων , και είναι κρίμα.

Συγνώμη για το μακροσκελές, αλλά τα είπα και ξεθύμανα
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης for the post (total 4):
GodFather (Δευ 10 Ιουν 2019, 15:03) • Μακης68 (Δευ 10 Ιουν 2019, 16:00) • delta66 (Δευ 10 Ιουν 2019, 18:25) • Ναταλία (Δευ 10 Ιουν 2019, 19:49)



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Θα σας πως το παράπονο μου

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 10 Ιουν 2019, 14:27

καλά έκανες και τα λες και να μην στεναχωριέσαι, γιατί δεν αξίζει τον κόπο!

κανε μια αντίστοιχη αποθήκη φυτών να διαιωνίζονται τα είδη σε υγιείς σκεπτόμενους χομπιστες με σωστά ενυδρεία!

Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Θα σας πως το παράπονο μου

Δημοσίευση από tsoui » Δευ 10 Ιουν 2019, 18:17

Μ αρέσει που είσαι ακόμα ρομαντικος :mrgreen:

Μπάμπης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1682
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 10:41
Τοποθεσία: Μυτιληνη
Έχει βάλει Like: 593 times
Του έχουν βάλει Like: 316 times

Re: Θα σας πως το παράπονο μου

Δημοσίευση από Μπάμπης » Δευ 10 Ιουν 2019, 18:41

Φυσικά και έχεις δίκιο. Είσαι από αυτούς που βοηθάνε τους συγχομπιστες. Κι εγώ έχω λάβει βοήθεια από εσένα.

Είναι κρίμα κάτι που μπορεί να χρησιμεύσει σε κάποιον άλλο να χαλάει στον κουβά γιατί κάποιος είναι ανεύθυνος

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Θα σας πως το παράπονο μου

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 10 Ιουν 2019, 18:55

tsoui έγραψε:
Δευ 10 Ιουν 2019, 18:17
Μ αρέσει που είσαι ακόμα ρομαντικος :mrgreen:
Αμ έλα ντε , είδες ; ακόμα να βάλω μυαλό

Άβαταρ μέλους
golf
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 10:35
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Έχει βάλει Like: 179 times
Του έχουν βάλει Like: 248 times

Re: Θα σας πως το παράπονο μου

Δημοσίευση από golf » Δευ 10 Ιουν 2019, 22:59

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα Τάκη. Είχα μια παρόμοια περίπτωση πρόσφατα με έναν από επαρχία σε κάτι που χαριζα. Εξήγησα ότι δεν έχω χρόνο να πάω ταχυδρομείο κ δέχτηκε να στείλει courier σπίτι μου. Το courier δεν ήρθε ποτέ κ το αποτέλεσμα ήταν να με βρίσει παρά πολύ άσχημα σε πμ.

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Θα σας πως το παράπονο μου

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 10 Ιουν 2019, 23:16

Συμφωνω με ολους σας.
Ομως μην ξεχνατε οτι ολα τα φορα ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας μας.
Συνεπως.....θα υπαρξουν πολλα .....παραξενα ατομα και συμπεριφορες.
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην GodFather for the post (total 5):
Νίκος (Δευ 10 Ιουν 2019, 23:22) • Νικολακης (Δευ 10 Ιουν 2019, 23:25) • SweepingFish (Δευ 10 Ιουν 2019, 23:29) • Μακης68 (Δευ 10 Ιουν 2019, 23:38) • Τάκης (Τρί 11 Ιουν 2019, 00:10)
Λάμπρος.Τ

pagokoftis
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 15:39
Έχει βάλει Like: 56 times
Του έχουν βάλει Like: 34 times

Re: Θα σας πως το παράπονο μου

Δημοσίευση από pagokoftis » Τρί 11 Ιουν 2019, 04:12

Να προσθέσω οτι γίνεται και το "αντίθετο", το οποίο έχει πάλι άσχημο αποτέλεσμα...
Επειδή κάτι είναι τζάπα, ας το πάρουμε, να το διατηρήσουμε, μέχρι να φτιάξουμε ενυδρείο... Ή ας πάρουμε cuba και ας έχουμε φωτισμό μίας λαμπάδας σε δωμάτιο... Τζάπα είναι... Ενώ άνθρωποι που μπορούν να τα συντηρήσουν, να μην προλαβαίνουν να τα προμηθευτούν...
Γι αυτό τον λόγο και πολύ καλά κάνατε και βάλατε όρο παρουσίασης ενυδρείου εδώ, για ανταλλαγή κοραλιών...
Διαφορετικά, εκεί θα πήγαιναν και θα έρχονταν τα πειράματα για πλάκα, με τα ανάλογα άσχημα αποτελέσματα φυσικά...
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην pagokoftis για αυτή τη δημοσίευση:
Νίκος (Τρί 11 Ιουν 2019, 09:06)

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9282
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2412 times

Re: Θα σας πως το παράπονο μου

Δημοσίευση από Νίκος » Τρί 11 Ιουν 2019, 09:16

pagokoftis έγραψε:
Τρί 11 Ιουν 2019, 04:12
Να προσθέσω οτι γίνεται και το "αντίθετο", το οποίο έχει πάλι άσχημο αποτέλεσμα...
Επειδή κάτι είναι τζάπα, ας το πάρουμε, να το διατηρήσουμε, μέχρι να φτιάξουμε ενυδρείο... Ή ας πάρουμε cuba και ας έχουμε φωτισμό μίας λαμπάδας σε δωμάτιο... Τζάπα είναι... Ενώ άνθρωποι που μπορούν να τα συντηρήσουν, να μην προλαβαίνουν να τα προμηθευτούν...
Γι αυτό τον λόγο και πολύ καλά κάνατε και βάλατε όρο παρουσίασης ενυδρείου εδώ, για ανταλλαγή κοραλιών...
Διαφορετικά, εκεί θα πήγαιναν και θα έρχονταν τα πειράματα για πλάκα, με τα ανάλογα άσχημα αποτελέσματα φυσικά...
πολύ σωστό αυτό που λες Γιάννη...

ένας από τους σημαντικότερους λόγους ειναι και αυτος που ανέφερες και αυτή είναι και όλη η ουσία!

κοράλλια φυτά και ψάρια, μόνο σε ενυδρεία με κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης και όχι σε "αλεξιπτωτιστές"
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
pagokoftis (Τρί 11 Ιουν 2019, 12:58)

dimpol
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Κυρ 24 Φεβ 2019, 17:36
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Έχει βάλει Like: 12 times
Του έχουν βάλει Like: 48 times

Re: Θα σας πως το παράπονο μου

Δημοσίευση από dimpol » Τρί 11 Ιουν 2019, 10:35

Καλημέρα. Όλες σωστές οι απόψεις. Είμαι κ εγώ ένας που εχω κατά καιρούς πάρει από συνχομπιστες φραγκ από κοράλλια αλλά από συγκεκριμένους που γνωρίζω κ με γνωρίζουν πλέον. Είναι θέμα αρχικά στον άνθρωπο πιστεύω κατά πόσο ανεύθυνος η υπεύθυνος είναι στην ίδια του την καθημερινότητα. Είναι κ λίγο ρίσκο για αυτους που απλόχερα προσφέρουν τα καλούδια τους σε τι ανθρώπους θα πέσουν αν δεν τους ξέρουν. Θέλει λίγο δέσμευση των πραγμάτων από την αρχή δηλ ας του έλεγες του (κυρίου) βάλε το 50% της αξίας των φυτών + μεταφορικά προκαταβολικά για να προχωρήσεις την παραγγελία κ θα σου έλεγα εγώ αν θα έτρεχε πανικοβλητος
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην dimpol για αυτή τη δημοσίευση:
pagokoftis (Τρί 11 Ιουν 2019, 12:59)

Moved from Καφενείο to Γενικού περιεχομένου on Τετ 03 Ιούλ 2019, 11:16 by Νίκος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικού περιεχομένου”