Αλάτι το θαυματουργό!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Έλενα Κατραντζή
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 16:52
Τοποθεσία: Πειραιάς
Mood:
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Αλάτι το θαυματουργό!

Δημοσίευση από Έλενα Κατραντζή » Δευ 01 Οκτ 2018, 16:14

Καλησπέρα σε όλες και όλους και καλό μήνα! :fish4: :fishgreen: :fishblue:
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία μου με ασθένεια και θεραπεία χρυσόψαρου με ενυδρειακό αλάτι Χίων χωρίς πρόσθετα.
Την περασμένη εβδομάδα παρατηρούσα πως ένα από τα 7 μου χρυσοψαράκια ήταν ανόρεχτο (έβαζε την τροφή στο στόμα του και μετά την έφτυνε αμέσως) και δεν ήταν τόσο ζωηρό. Συνήθως καθόταν ακίνητο ψηλά στο ενυδρείο χωρίς να κολυμπάει. Αποφάσισα να το βάλω καραντίνα και να του κάνω θεραπεία με Bactopur σταγόνες. Όμως ο Takis, ένας από τους διαχειριστές του φόρουμ μου πρότεινε να του βάλω μόνο αλάτι στην αρχή, κι αν δεν ήταν καλύτερα μέσα σε 3 μέρες το πολύ, τότε να ξεκινούσα το Baktopur. Όντως, το έβαλα σε 11 λίτρα με αεραντλία, σταγόνες vitafish της sera (βιταμίνες) και αλάτι σε μεγάλη δοσολογία, δηλαδή ποσοστό 3 γραμμάρια ανά λίτρο. Όλα αυτά την περασμένη Τετάρτη το βράδυ. Το πρωί που ξύπνησα βρήκα το ψαράκι να είναι στον πάτο της καραντίνας ακίνητο και να αναπνέει γρήγορα. Αμέσως έκανα αλλαγή νερού 15% ώστε να φύγει λίγο αλάτι και το ψαράκι συνήλθε αστραπιαία. Άρχισε να κολυμπάει και μόλις του έριξα 2-3 φυλλαράκια για να δω αν θα φάει, προς μεγάλη μου χαρά τα έφαγε. Συνέχισα με αλλαγές νερού 2 φορές τη μέρα, πρωί και βράδυ, σε ποσοστό 15% έως και το Σάββατο το πρωί. Δηλαδή για 3 ημέρες. Το ψαράκι έγινε περδίκι, ζωηρότατο, έτρωγε με όρεξη και αφόδευε κανονικά. Φυσικά δεν χρειάστηκε να ρίξω Bactopur. Takis σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την καθοδήγηση και τις συμβουλές. Να είσαι πάντα καλά και εσύ και τα ψαράκια σου! Έμαθα επιτέλους να μην φοβάμαι το αλάτι που για κάποιο λόγο το είχα πάρει από φόβο. :heart2: :nutkick: :fishblue: :fishblue:



Άβαταρ μέλους
christoschor
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 17:00
Τοποθεσία: ΥΜΗΤΤΟΣ
Έχει βάλει Like: 8 times
Του έχουν βάλει Like: 69 times

Re: Αλάτι το θαυματουργό!

Δημοσίευση από christoschor » Δευ 01 Οκτ 2018, 16:33

Πάντα το αλάτι βοηθάει. Και είναι καλύτερα να προσπαθείς πρώτα με αυτό και μετά με τα φαρμακευτικά σκευάσματα
:fishes: Θαυμαστής των κυπρινοειδών

Άβαταρ μέλους
dashmod
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 14:53
Τοποθεσία: Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 3 times
Επικοινωνία:

Re: Αλάτι το θαυματουργό!

Δημοσίευση από dashmod » Δευ 01 Οκτ 2018, 16:51

To αλάτι βοηθάει πάντα αλλά πάντα το βάζουμε και το βγάζουμε σταδιακά. Τα 3γρ ανα λίτρο εγώ θα τα έβαζα σε 3 δώσεις. Οχι από το νερό χωρίς αλάτι σε τόσο αλατισμένο.
Προσωπικά το χρησιμοποιώ σε υποψία ασθένειας πάντα.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Αλάτι το θαυματουργό!

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 01 Οκτ 2018, 17:39

Παιδιά, η αναλογία 3γρ/λίτρο δεν είναι απαγορευτική να μπει κατευθείαν , ποσοστιαία είναι 0,3%
όπως αναφέρω και εδώ viewtopic.php?f=47&t=904
το 0,3% είναι υποτονικό , το σώμα των ψαριών έχει 0.9% , η ωσμωτική πίεση μειώνεται μεν αλλά παραμένει χαμηλή ,
επομένως μειώνεται λίγο η είσοδος νερού στο σώμα των ψαριών , αυτό δεν προκαλεί πρόβλημα,
αντίθετα , η απότομη μείωση της αλατότητας αυξάνει την οσμωτική πίεση , αυξάνεται η είσοδος νερού στο σώμα των ψαριών ,
ο οργανισμός των ψαριών δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα να το αποβάλει με τα ούρα , και τότε έχουμε πρόβλημα.
Εγώ προσθέτω το αλάτι αδιάλυτο στο φίλτρο , στο 1ο διαμέρισμα του σαμπ, όλο μαζί, και το αφήνω να διαλυθεί εκεί,
από το αλάτι δεν είχα κανένα πρόβλημα .
Επίσης την αφαίρεση του αλατιού την κάνω σε λιγότερο από 40 ώρες , αλλά αλλάζω αυτόματα το 5% κάθε μία ώρα.
Βάζω τον χρονοδιακόπτη να μου αλλάζει 15 λίτρα νερό σε 300αρι ενυδρείο ανά μία ώρα, και επειδή οι ηλεκτρονικοί χρονοδιακόπτες έχουν μόνο 20 προγράμματα (ο δικός μου τουλάχιστον) , έτσι λειτουργεί 20 φορές το 24ωρο , για αυτό το αφήνω να λειτουργεί έτσι για 2 ημέρες , ούτε εκεί είχα ποτέ πρόβλημα

Άβαταρ μέλους
Έλενα Κατραντζή
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 16:52
Τοποθεσία: Πειραιάς
Mood:
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Αλάτι το θαυματουργό!

Δημοσίευση από Έλενα Κατραντζή » Τρί 02 Οκτ 2018, 10:55

Έλενα Κατραντζή έγραψε:
Δευ 01 Οκτ 2018, 16:14
Καλησπέρα σε όλες και όλους και καλό μήνα! :fish4: :fishgreen: :fishblue:
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία μου με ασθένεια και θεραπεία χρυσόψαρου με ενυδρειακό αλάτι Χίων χωρίς πρόσθετα.
Την περασμένη εβδομάδα παρατηρούσα πως ένα από τα 7 μου χρυσοψαράκια ήταν ανόρεχτο (έβαζε την τροφή στο στόμα του και μετά την έφτυνε αμέσως) και δεν ήταν τόσο ζωηρό. Συνήθως καθόταν ακίνητο ψηλά στο ενυδρείο χωρίς να κολυμπάει. Αποφάσισα να το βάλω καραντίνα και να του κάνω θεραπεία με Bactopur σταγόνες. Όμως ο Takis, ένας από τους διαχειριστές του φόρουμ μου πρότεινε να του βάλω μόνο αλάτι στην αρχή, κι αν δεν ήταν καλύτερα μέσα σε 3 μέρες το πολύ, τότε να ξεκινούσα το Baktopur. Όντως, το έβαλα σε 11 λίτρα με αεραντλία, σταγόνες fishtamin της sera (βιταμίνες) και αλάτι σε μεγάλη δοσολογία, δηλαδή ποσοστό 3 γραμμάρια ανά λίτρο. Όλα αυτά την περασμένη Τετάρτη το βράδυ. Το πρωί που ξύπνησα βρήκα το ψαράκι να είναι στον πάτο της καραντίνας ακίνητο και να αναπνέει γρήγορα. Αμέσως έκανα αλλαγή νερού 15% ώστε να φύγει λίγο αλάτι και το ψαράκι συνήλθε αστραπιαία. Άρχισε να κολυμπάει και μόλις του έριξα 2-3 φυλλαράκια για να δω αν θα φάει, προς μεγάλη μου χαρά τα έφαγε. Συνέχισα με αλλαγές νερού 2 φορές τη μέρα, πρωί και βράδυ, σε ποσοστό 15% έως και το Σάββατο το πρωί. Δηλαδή για 3 ημέρες. Το ψαράκι έγινε περδίκι, ζωηρότατο, έτρωγε με όρεξη και αφόδευε κανονικά. Φυσικά δεν χρειάστηκε να ρίξω Bactopur. Takis σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την καθοδήγηση και τις συμβουλές. Να είσαι πάντα καλά και εσύ και τα ψαράκια σου! Έμαθα επιτέλους να μην φοβάμαι το αλάτι που για κάποιο λόγο το είχα πάρει από φόβο. :heart2: :nutkick: :fishblue: :fishblue:

Άβαταρ μέλους
Έλενα Κατραντζή
Posts in topic: 3
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 14 Σεπ 2018, 16:52
Τοποθεσία: Πειραιάς
Mood:
Έχει βάλει Like: 1 time
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Αλάτι το θαυματουργό!

Δημοσίευση από Έλενα Κατραντζή » Τρί 02 Οκτ 2018, 11:01

:bravo: Μπράβο Τάκη Δάσκαλε!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ασθένειες χρυσόψαρων”