Δυο θυματα, ιδιο προφιλ ασθενειας

fisherman
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 01:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 11 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Δυο θυματα, ιδιο προφιλ ασθενειας

Δημοσίευση από fisherman » Δευ 15 Ιούλ 2019, 23:11

Τάκης έγραψε:
Δευ 15 Ιούλ 2019, 21:13
μήπως το άσπρο είναι fungus ;
βάλε 5-6 ξυλάκια κανέλας στο ενυδρειο
Δεν είμαι σίγουρος Τάκη, θα μπορούσε. Τα πετάω απλά μες το νερό η τα βάζω σε κάποιο τούλι; Ευχαριστώ



Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Δυο θυματα, ιδιο προφιλ ασθενειας

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 16 Ιούλ 2019, 07:23

fisherman έγραψε:
Δευ 15 Ιούλ 2019, 23:11
Τάκης έγραψε:
Δευ 15 Ιούλ 2019, 21:13
μήπως το άσπρο είναι fungus ;
βάλε 5-6 ξυλάκια κανέλας στο ενυδρειο
Δεν είμαι σίγουρος Τάκη, θα μπορούσε. Τα πετάω απλά μες το νερό η τα βάζω σε κάποιο τούλι; Ευχαριστώ
τα πετας μεσα στο νερό
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης για αυτή τη δημοσίευση:
fisherman (Τρί 16 Ιούλ 2019, 15:07)

fisherman
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 01:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 11 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Δυο θυματα, ιδιο προφιλ ασθενειας

Δημοσίευση από fisherman » Δευ 05 Αύγ 2019, 01:43

Για να ενημερώσω σχετικά με την εξέλιξη του πράγματος:
Τα συμπτώματα υποχώρησαν και εξαφανίστηκαν! Επίσης η μικρή άσπρη κουκίδα στην ουρά του άλλου ψαριού ξεθώριασε πολύ και δεν εμφανίστηκε τίποτα παρόμοιο πουθενά αλλού. Οι μετρήσεις καλές, φαίνεται να μην δημιούργησε προβλήματα στη βιολογία το bactopur. Έβαλα και ενεργό άνθρακα για την αφαίρεσή του. Τάκη σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια, μπορώ να πω ότι σχεδόν σίγουρα καταφέραμε και τα σώσαμε! Οσο για τις κανελες, επειδή το έψαξα λίγο παραπάνω πολλοί υποστηρίζουν πως είναι καλό να υπάρχουν πάντα μέσα στο νερό. Ποια είναι η γνώμη σου για αυτό; Και αν συμφωνείς αν μπορείς πες μου κάθε πόσο θέλουν αντικατάσταση.. Ευχαριστώ και πάλι πολύ για όλα!!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην fisherman για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Δευ 05 Αύγ 2019, 09:44)

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Δυο θυματα, ιδιο προφιλ ασθενειας

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 05 Αύγ 2019, 09:49

fisherman έγραψε:
Δευ 05 Αύγ 2019, 01:43
Για να ενημερώσω σχετικά με την εξέλιξη του πράγματος:
Τα συμπτώματα υποχώρησαν και εξαφανίστηκαν! Επίσης η μικρή άσπρη κουκίδα στην ουρά του άλλου ψαριού ξεθώριασε πολύ και δεν εμφανίστηκε τίποτα παρόμοιο πουθενά αλλού. Οι μετρήσεις καλές, φαίνεται να μην δημιούργησε προβλήματα στη βιολογία το bactopur. Έβαλα και ενεργό άνθρακα για την αφαίρεσή του. Τάκη σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια, μπορώ να πω ότι σχεδόν σίγουρα καταφέραμε και τα σώσαμε! Οσο για τις κανελες, επειδή το έψαξα λίγο παραπάνω πολλοί υποστηρίζουν πως είναι καλό να υπάρχουν πάντα μέσα στο νερό. Ποια είναι η γνώμη σου για αυτό; Και αν συμφωνείς αν μπορείς πες μου κάθε πόσο θέλουν αντικατάσταση.. Ευχαριστώ και πάλι πολύ για όλα!!
Πολύ χαίρομαι :)
Στις αρχές είχα και εγώ ξυλάκια με κανέλα στα ενυδρεία μου , αλλά μετά βαρέθηκα να τις αλλάζω κάθε μήνα :)
Εχω επενδύσει όμως σε πολύ καλές , τακτικές και σωστές αλλαγές και αυτό όπως φαίνεται στη πορεία είναι ξίισου καλό και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Γενικά όμως η κανέλα μόνο καλό κάνει , αρκεί βέβαια να μη γίνει το ενυδρείο ρυζόγαλο :)
Με μέτρο
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Τάκης για αυτή τη δημοσίευση:
fisherman (Δευ 05 Αύγ 2019, 21:56)

fisherman
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 01:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 11 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Δυο θυματα, ιδιο προφιλ ασθενειας

Δημοσίευση από fisherman » Δευ 05 Αύγ 2019, 22:06

Τάκης έγραψε:
Δευ 05 Αύγ 2019, 09:49
fisherman έγραψε:
Δευ 05 Αύγ 2019, 01:43
Για να ενημερώσω σχετικά με την εξέλιξη του πράγματος:
Τα συμπτώματα υποχώρησαν και εξαφανίστηκαν! Επίσης η μικρή άσπρη κουκίδα στην ουρά του άλλου ψαριού ξεθώριασε πολύ και δεν εμφανίστηκε τίποτα παρόμοιο πουθενά αλλού. Οι μετρήσεις καλές, φαίνεται να μην δημιούργησε προβλήματα στη βιολογία το bactopur. Έβαλα και ενεργό άνθρακα για την αφαίρεσή του. Τάκη σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια, μπορώ να πω ότι σχεδόν σίγουρα καταφέραμε και τα σώσαμε! Οσο για τις κανελες, επειδή το έψαξα λίγο παραπάνω πολλοί υποστηρίζουν πως είναι καλό να υπάρχουν πάντα μέσα στο νερό. Ποια είναι η γνώμη σου για αυτό; Και αν συμφωνείς αν μπορείς πες μου κάθε πόσο θέλουν αντικατάσταση.. Ευχαριστώ και πάλι πολύ για όλα!!
Πολύ χαίρομαι :)
Στις αρχές είχα και εγώ ξυλάκια με κανέλα στα ενυδρεία μου , αλλά μετά βαρέθηκα να τις αλλάζω κάθε μήνα :)
Εχω επενδύσει όμως σε πολύ καλές , τακτικές και σωστές αλλαγές και αυτό όπως φαίνεται στη πορεία είναι ξίισου καλό και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Γενικά όμως η κανέλα μόνο καλό κάνει , αρκεί βέβαια να μη γίνει το ενυδρείο ρυζόγαλο :)
Με μέτρο
Ωραία, θα φροντίσω να μη γίνει xD
Επίσης, σήμερα είδα ότι και πάλι ορισμένες φορές (αλλά για λίγα μόνο δευτερόλεπτα) πηγαίνει και πάλι το λευκό comet και κοιτάζει τον εαυτό του στις πίσω γωνίες κάνοντας κάπως νευρικές κινήσεις. Πιο συγκεκριμένα τώρα το βράδυ το ξαναξεκινισε. Είχες πει βέβαια πως η πλήρης αποθεραπεία μπορεί να πάρει αρκετό καιρό αλλά δεν μπορώ να μην ανησυχήσω. Και επειδή τη στιγμή που το γράφω αυτό το ψάρι είναι εκεί πίσω και χαζεύει θα ήθελα τη γνώμη σου πάνω σ' αυτό. Βέβαια κατά τα άλλα είναι πάρα πολύ ενεργητικό όταν με βλέπει να πλησιάζω και ορμάει σαν πιρανχα στην τροφή.

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Δυο θυματα, ιδιο προφιλ ασθενειας

Δημοσίευση από Τάκης » Τρί 06 Αύγ 2019, 00:16

δεν είναι και συνέχεια κινητικά , μπορεί να ξεκουράζεται , απλά το παρακολουθείς , βάζε μέσα τις κανέλλες μέσα για κανα 2 μήνες

fisherman
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 01:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 11 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Δυο θυματα, ιδιο προφιλ ασθενειας

Δημοσίευση από fisherman » Τρί 06 Αύγ 2019, 13:51

Τάκης έγραψε:
Τρί 06 Αύγ 2019, 00:16
δεν είναι και συνέχεια κινητικά , μπορεί να ξεκουράζεται , απλά το παρακολουθείς , βάζε μέσα τις κανέλλες μέσα για κανα 2 μήνες
Καλημέρα
Σήμερα είναι πολύ καλά! Θα ρίχνω κανελες και συχνά ματιές . Ευχαριστώ κ πάλι

fisherman
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 01:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 11 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Δυο θυματα, ιδιο προφιλ ασθενειας

Δημοσίευση από fisherman » Παρ 09 Αύγ 2019, 18:14

Καλησπέρα ξανά από εμένα και την γκαντεμια μου..
Κανονικά αποτελεί ξεχωριστό θέμα, αλλά το γράφω εδώ γιατί (θέλω να) πιστεύω ότι δε θα πάρει πολύ έκταση. Ο μικρούλης της φωτογραφίας έχασε ένα πτερύγιο από το δεύτερο ζευγάρι της κοιλιάς. Παρατήρησα πριν λίγο μια υποτονικότητα και 2 "στάθμευσεις" στον πάτο, για λίγα μόνο δευτερόλεπτα η καθεμία. Έτσι, κοίταξα να δω αν έχει κάποιο αλλά σημάδι ή σύμπτωμα και είδα ότι έλειπε το πτερύγιο :(
Κυνήγησε την τροφή του, κολυμπάει, αλλά όχι έντονα και στα χαμηλότερα μόνο στρώματα του νερού. Δεν φαίνεται κάποιο τραύμα, το μόνο που υπάρχει εκεί είναι η "βάση" του πτερυγίου. Πιστεύω ότι δε θα μου διέφευγε αν του έλειπε πτερύγιο όλο τον καιρό που το έχω αλλά έχω και μια αμφιβολία στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου..Επειδή δε μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο, θα πρέπει να πάρω κάποια μέτρα? Το ψαράκι φαίνεται όσο να ναι να ζοριζεται. Φυσικά αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι μια επαναφορά της προηγούμενης ασθενείας στο προσκήνιο. Έχει ακόμα αρκετες πιθανότητες αυτό το σενάριο, μετά από 2 βδομάδες των τελευταίων συμπτωμάτων περίπου; Ξέρω, πολλές ερωτήσεις αλλά έχω αρχίσει πάλι να ανησυχώ και γι αυτό :\
Στέλνω και τις φωτογραφίες σε πολύ λίγο

fisherman
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 01:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 11 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Δυο θυματα, ιδιο προφιλ ασθενειας

Δημοσίευση από fisherman » Παρ 09 Αύγ 2019, 18:19


fisherman
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 01:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 11 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Δυο θυματα, ιδιο προφιλ ασθενειας

Δημοσίευση από fisherman » Παρ 09 Αύγ 2019, 18:42

Και....ναι. Αυτή εδώ είναι η εξέλιξη. Θέλω να ελπίζω ότι είναι εξαιτίας του τραυματισμού και μόνο :(
https://ibb.co/cLzMKgt

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Administrator
Posts in topic: 13
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: Παρ 02 Φεβ 2018, 14:57
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 800 times
Του έχουν βάλει Like: 1025 times

Re: Δυο θυματα, ιδιο προφιλ ασθενειας

Δημοσίευση από Τάκης » Δευ 12 Αύγ 2019, 08:32

Πρόσεχε μήπως έπεσε θύμα επιθετικότητας από κάποιο άλλο , και όσο ειναι φοβισμένο μπορεί το φαινόμενο να γίνει πιο έντονο,
συνήθως οι "αδύναμοι κρίκοι" είναι πιο ευάλωτοι.
Το χάσιμο του πτερύγιου σε προστατευόμενο περιβάλλον δεν είναι τρομακτικό , θα επιζήσει
αρκεί το περιβάλλον να είναι καθαρό για να μην υπάρξει δευτερογενή λοίμωξη
το αλάτι θα βοηθήσει στην επούλωση της πληγής

fisherman
Posts in topic: 18
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 02 Ιούλ 2019, 01:44
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχει βάλει Like: 11 times
Του έχουν βάλει Like: 8 times

Re: Δυο θυματα, ιδιο προφιλ ασθενειας

Δημοσίευση από fisherman » Παρ 16 Αύγ 2019, 17:26

Τάκης έγραψε:
Δευ 12 Αύγ 2019, 08:32
Πρόσεχε μήπως έπεσε θύμα επιθετικότητας από κάποιο άλλο , και όσο ειναι φοβισμένο μπορεί το φαινόμενο να γίνει πιο έντονο,
συνήθως οι "αδύναμοι κρίκοι" είναι πιο ευάλωτοι.
Το χάσιμο του πτερύγιου σε προστατευόμενο περιβάλλον δεν είναι τρομακτικό , θα επιζήσει
αρκεί το περιβάλλον να είναι καθαρό για να μην υπάρξει δευτερογενή λοίμωξη
το αλάτι θα βοηθήσει στην επούλωση της πληγής
Σημερα μπορώ να πω ότι συνήλθε 100% Του έκανα και ένα λουτρό με αλάτι. Είναι πολύ εντάξει. Επίσης 100% μπορώ να πω οτι ξεπεράστηκε και ότι απομεινάρι της ασθενείας. Όλα καλά:)
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην fisherman για αυτή τη δημοσίευση:
Τάκης (Παρ 16 Αύγ 2019, 22:35)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ασθένειες χρυσόψαρων”